ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Kerk faalt als ze niet shocking is Letterknechten zijn we nog nooit geweest FORMAAf jUTSSSLt TWEE REACTIES OP REL DEDEMSVAART Film ingeschakeld bij nazorg Euro 70 Eeii woord voor vandaag Foei, ds. Taverne.. Uw probleem is het onze Voortzetting AKV misschien begin januari BFR WPÏNGSWERK Kappers krijgen nieuwe eao Middengroep: Concilie anders voortzetten Hervormde synod half juni bijeenl Oud-burgemeester Boot voor christ. geref. vrouwen Kees Bakker niet in raad Kampen Benoeming en promotie VU Interimregelin^ ziektekosten voor ambtenare- van krant "Ga heen, u geschiede naar uw geloof Mattheus 813). De ge schiedenis mag als bekend worden verondersteld. Jezus komt in Ka- pernaum en een hoofdman vertelt Hem, dat zijn knecht ziek te bed ligt En Jezus vraagt: Zal Ik komen en hem genezenMaar de hoofdman wijst het aanbod af en zegt: Here, ik ben niet waard, dat Gij onder mijn dak komtmaar spreek slechts een woord en mijn knecht zal genezen. Dat is geloof, er geen twijfel over laten bestaan, dat de Here de macht heeft elke smeekbede te vervullen, Hem te erkennen als Heer van alle leven. Misschien heeft de hoofdman nog even in het ongewisse verkeerd of Jezus het woord zou spreken. En dan hoort hij: "Ga heen, u ge schiede naar uw geloof." Niet: Ga heen, uw knecht is beter, nee, Jezus betrekt in Zijn antwoord het geloof, dat bij de hoofdman zo duidelijk naar voren springt. Het is een eerste vereiste om te vragen in het geloof, in de zeker heid, dat bij Jezus alles mogelijk is. Daaraan niet tornen, niet het gebed gebruiken als een laatste poging, zo van: misschien In het geloof tot Jezus gaan - wie dit doei weet ook, als dit moet, in Zijn antwoord te berusten. We lezen vandaag: Psalm 16 vers 1 tot 11. VRIJDAG 5 JUNI 1970., GELOVEN ALS AANGRIJPEND BELEVEN (Van onze kerkredactie) HOEXDERLOO Massaal wordt geleefd met een godsdienstloze leegte. Men zoekt wanhopig naar „het ande re". Naar een ervaring die aengrü- jpend is. De moderne verschijnselen van drug-gebruik, van alles wat je roken, snuiven, innemen en spuiten kunt tot een kick te komen, om high te worden. Drang naar intense erva ring. Naar hun wezen: schreeuw om God. Dit schrijft de hervormde ds. W. W. Verhoef in de jongste aflevering van „Vuur", het oecumenische maand blad „voor opwekking, om goed bij de tijd te zijn, voor volheid van Geest en profetisch geloven, bijbelgetrouw en wereldrecht", zoals dat in de kop staat te lezen. En hij vervolgt: hiertegenover is een afgekoelde Kerk een dwaze zaak, een verraad aan de werkelijk heid, overleefd fatsoen. In zo'n Kerk wordt niet meer geleefd. Die is dood gekalmeerd door allerlei evenwichtige en genuanceerde lieden. Je staat in de kou. Maar zo is het leven niet De mens is emotioneel. Kijk naar de voetbal stadions, naar de protestbewegingen, (Advertentie) Met roken ophouden NEW YORK Het „Anti-Tabacco Propaganda Center" deelt mede dat men thans het verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich reken schap van te geven, dank zij een tablet (Nicocortyl) dat geleidelijk de behoefte aan nicotine doet verdwijnen. Dank zij dit tablet zijn duizenden Ame rikaanse, Duitse, Zwitserse en andere rokers, waaronder artsen, definitief mei roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 ver stokte rokers, waaronder talrijke artsen. Resultaat: 88.648 van hen (oftewel 92,8'/*) hielden op met roken na 6 tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoeven kopen bespaart men jaarlijks ongeveer 750. Rokers, die op hun beurt het roken zouden willen laten, worden uitgeno digd zich rechtstreeks te richten tot het Anti-Tabak Propaganda Centrum (Afd. 265/M), Burgemeester Prinsensingel 15, Postbus 123 Roosendaal N.Br. Zij be hoeven hiertoe slechts een envelop met hun naam en adres aan deze organisatie te zenden. Het is geheel gratis. Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is hel onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heep, nog niet is hersteld van zyn ziekte. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Is u in Den Haag of omge ving een christelijke judoclub be kend, althans een club, die op zon dag geen wedstrijden organiseert. Of kunt u clubs noemen, die wedstrij den ook op werkdagen organiseren? Het betreft jeugdjudo. Antwoord: Van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond vernamen wij dat van de clubs en sportscholen niet bekend is op welke weekse da gen de wedstrijden georganiseerd worden. Vraag: Van wie was het stemge luid bij de vroegere tv-figuur Ba rend de Beer? Antwoord: Van Jan Duiveman, die thans de public relations verzorgt van het operagezelschap Forum te Enschede. Vraag: Ik hoorde van iemand, dat de schrijfster mejuffrouw J. N. Mooi, 80 jaar was geworden. Kunt u iets over haar meedelen? Antwoord: We konden In onze na slagwerken niets vinden, maar er zijn wellicht lezers die helpen kun nen. Vraag: Een ondernemer met 20 tot 25 arbeiders moet sluiten vanwege de import uit landen in en buiten de EEG. die hier bijna voorhalve prij zen onbeperkt kunnen verkopen en daardoor de onderneming onrenda bel maken. Wanneer men het personeel geheel volgens de opzegtermijn en de cao ontslaat, is men dan verplicht extra- uitkeringen te doen aan personen die 20 tot 25 jaar in het bedrijf werkzaam zijn geweest? Ontvangt de werkgever ook smartegeld, want hij ontvangt niet eens WW-uitke ring. Of bestaat er voor deze gedu peerde werkgever een premie, wan neer hij zijn bedrijf sluit? Fruitte lers krijgen een roolpremie. Antwoord: Bij ontslag dient men overleg te plegen met het arbeidsbu reau. Bovendien is het gebruikelijk, dat de vakbonden een bespreking voeren over een speciale afvloeiings regeling voor oudere werknemers met lange diensttijd. Het Burgerlijk Wetboek bevat verschillende opzegtermijnen naar gelang van de diensttijd. Van smartegeld wordt slechts ge sproken in verband met de gevolgen van een ongeluk met lichamelijk of geestelijk letsel, of leed van nabe staanden. In de betrokken bedrijfs tak is daarvan geen sprake. Wel bestaan er sinds korte tijd ook voor werkgevers mogelijkheden van een werkloosheidsuitkering. (Van onze kerkredactie) DEDEMSVAART Twee reacties op de rel van Dedems- vaart (ds. G. Taverne, die zondag jl. met 25 zich „presbyteriaal- hervormd" noemende aanhan gers een r.k. kerkdienst die in de daarvoor afgestane hervormde kerk gehouden werd, rebellerend verstoorde). De ene is van de „gewezen vriend" van ds. Taverne, ds. Johan van Wei zen, voorganger van een zelfstandige gemeente te Gouda, die zich de Ne derduits Gereformeerde Gemeente noemt Hij schrijft in een ingezonden stuk, dat hij ons aanbood onder meer: „Ds. Taverne probeerde op de plaats te staan van Maarten Luther. Luther hield zich zeer kalm, maar ds. Taver ne ging op Gods rustdag herrie ma ken enog wel met auto's, met zang, het Wilhelmus en net Lutherlied. Hoe durfde hij zoiets te doen. wat haalde hij zich zo een zwaar oordeel op de hals, foei, foei, belachelijk om zoiets te doen. Ds. Van Weizen vindt het ook fout van de hervormde kerkeraad haar kerk voor deze r.k. dienst open te stellen, want „niet door kracht noch door geweld, maar door Zijn Geest zal het geschieden". Terugkomend op ds Taverne, zegt de Goudse predikant: „ik zou u wil len toeroepen: Begin bij uzelf en ken uzelf. U kunt o'.;t in de plaats van Luther staan. En laat de politie niet voor u moeten werken op de rustdag, die heeft trouwens al werk genoeg". De andere reactie komt van ds. C. D. van Goeverden, hervormd predi kant van Dedemsvaort en staat te le zen in het jongs i e nummer van Her vormd Nederland: ...we leenden ons kerkgebouw uit. Heel wat mensen keken bedenkelijk: „Een mis in onze kerk?" Of (van de andere kant): „Nu ga je een keer feestvieren en dan doe je dat ineen protestantse kerk". AL BLIJER Maar met de week groeide de dankbaarheid bij onze roomse broe ders en wij gingen steeds intenser Kruiswoordpuzzel Is~ Horizontaal: 1. boordsel, 5. kooplust, 10. voorvoegsel. II. eerste maand van het Moslimse jaar. 13. bijb. figuur. 15. scheik. element. 16. samenspel. 20. lok- spijs, 22. voor (frans), 23. bid (Lat.), 25. strijdperk. 26. naaktkieuwige slak. 27. bijb. figuur. 28. vuur (Mal.). 30 water in Utrecht/31. faillissement. 34. pers. voor- naamw.. 37 typografisch verwijzingste ken. 41. water in Friesland, 42. oude volks- en heldendichter. 43. soort. Verticaal: I. voortdurend. 2. papegaai. 3. sultanaat aan de Perzische Golf. 4. nu mero (afk.). 5. uitroep. 6. bijrivier van dc Donau 7. titel (alle.). 8. onderwerp. 9. familielid. 12. eekhoorn (gew.). 14 bloem. 17. deel van een rad. 18. in hel midden. 19. stadje bij Ancona. 21. ver sieringsmotief, 24. duivel der onreinheid, 29. groente. 32. jongensnaam. 33. iedere, 34. vluchtige stof. 36. grondsoort. 38. schcik. element. 39. F.erwuardc Heer (afk. Lat.). 40. soortgelijk gewicht (aflc.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. pertinent, 2. alen - ader. 3. rode - adé - la, 4. cgrenercn. 5. Neer - drama. 6. las - oer - alg. 7 adder - ai - cr, 8 geestig - ga. 9. elite - leem. Verticaal: I. parentage. 2. elogc - adel. 3. redres - Dei, 4 tree - roest. 5. it. - ander - Ie. 6. nader - rail. 7. Eder - aai - ge. 8. nel - Em. - lege, 9 tr - ana gram meeleven en blij zijn met het grote feest van de parochie. Ons kerkkoor zong mee, onze orga nist speelde en de koster zorgde er voor dat alles in de puntjes was. Maar verder niets. Geen vertoon van een soort eenheid. Want de kerkeraad was erg nuchter: zover waren we niet. De predikant beschrijft vervolgens de rel en zegt dan: je was allemaal beduusd van de verwarring die het feest plotseling overrompeld had. Maar het zingen „God is Zelf aan het bouwen, 't nieuw Jeruzalem" greep ons allen. We hebben gezongen, de roomsen en wij, protestantse gasten, als nooit tevoren. Een nieuwe tijd is aan het doorbreken. En ineens sta je als ge wone dorpsgemeente in het grote ge beuren van de kerk in de wereld: oude muren die verdwijnen en een nieuwe gemeente, die zichtbaar wordt. Het is een machtige stroom, die je meeneemt. Een stroom van de Geest? Of een stroom van de tijd? Je moet het hoofd koel houden. We hebben de erfenis van de reformatie. „Denk aan de martelaars, die stierven" riepen de rebellen ons toe. We zullen het doen. En tegelijk den ken aan de martelaars die wij onder de rooms-katholieken hebben ge maakt. We hebben ook de erfenis van Je zus Christus: net Evangelie van het koninkrijk en Zijn gebed om de een heid onder dè broeders. DRIEBERGEN De Algemene Kerkvergadering (AKV) van de Her vormde Kerk zal waarschijnlijk op 2, 3 en 4 januari in 1971 worden voortgezet in plaats van in dit najaar. Het blijkt technisch onmogelijk te zijn de AKV in het najaar op de aca demie De iHorst te houden. Er is daar dan een normale bezetting van leer lingen, cursus- en conferentiegangers. Ook is de voorbereidingstijd voor de vervolgzitting erg klIn. Wat de voorbereiding betreft: met de provinciale vertegenwoordigers is al afgesproken, (lat zes rapporten zul len worden geschreven over de nog te behandelen agendapunten. Voorts wordt bekeken of en op welke wijze de fundamentele vragen over de ge loofscrisis in de vervolgvergadering kunnen worden ingebouwd. I Ook wil men die hervormde ge- j meenten, die tot nu toe niet hebben meegedaan de gelegenheid geven als nog via een „inhaalmanoeuvre" in te spelen en mee te doen met de voort- zetting van de kerkvergadering. NED. HERV. KERK Beroepen te Amstelveen-Buitenvel- dert: A. J. Hoorn te Vlaardingen; te Lage Zwaluwe: H. J. Zoethout te Slochteren: te Zetten-Andelst (toez.): P. J. Bos te Ameide. Aangenomen naar Sittard (toez.): G. Verschragen te 's-Gravenzande (buitengew. wijkgem. in wording). Bedankt voor Nijkerk: C. den Boer te Zeist. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Zuidbroek in combi natie met Veendam: J. Poutsma te Nijenga-Opeinde; te Zwolle (vac. C. G. Bos): drs. D. Deddens te Leeu warden. Bedankt voor Toronto en voor New-Westminster (Can.): A. Kooy te Emmen. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Barneveld. te Bruinis- j se. te Hilversum, te Kruiningen, te Uddel, te Utrecht, te Veenendaal en te Vlaardingen: kand. A. Wink te J Gouda. DS. W. W. VERHOEF meer spiritualiteit naar de hippie-cultuur. Daar kun je kennelijk meer men« zijn. Ik pleit, zegt ds. Verhoef, voor emoties. Niet, dat de Kerk de moder ne tijd na moet apen. Alle geëxperimenteer op deze basis gaat al lang vervelen. Maar ik bedoel dit: echte geloofsbeleving is door en door menselijke beleving; onze hoogten en diepten in verband met God. Geloofs beleving is een aangrijpend gebeu ren. Een emotieloze Kerk is een on menselijke Kerk. Neen, geen massaregie, geen kunst matige inseminat'e voor een cli chéachtig halleluja-geroep, niet een goedkoop mikken op primitiviteit. Maar wel dit: geloven kan voor ieder naar zijn aard een aangrijpend bele ven zijn. Tegen de opdringende ver vaging zal het erom gaan een weg te zoeken naar intense Godservaring. Het gebeuren van Christus en de Heilige Geest was altijd weer schok kend voor de mensen eromheen. Pinksteren houdt nooit op. Voor ieder is er een weg heen. Die weg moet de Kerk gaan. Op die weg moet de Kerk de mensen leiden. Want de Kerk faalt als ze niet shocking is. Eens waren de apostelen dat ook. En vele gegrepen gelovigen uit de kerkgeschiedenis leidden mensen op die weg. Ze spraken het woord van God. Ze gaven visie op het werk van de Geest. Ze wisten te bidden tot er wat gebeurde. En zo kwam de Geest. Zo werd het Pinksteren voor velen. Het brak door als een nieuwe ervaring, een intens gebeuren, een toalistische nabijheid van God. De Kerk moet worden te ruggeworpen op deze bron van haar inspiratie. UTRECHT Werkgevers en werk nemersorganisaties in het kappersbe- drijf hebben volledige overeenstem- I ming bereikt over de wijzigingen in j de CAO per 15 juni 1970. Een loons verhoging van 6 pet. met ingang van diezelfde datum prijkt bovenaan de lijst. Daarnaast krijgen de kappers een verhoging van 2 pet. per 1 januari 1971 tot en met 30 april 1971 en een vakantietoeslag van 6Vf pet. van het basisloon naar leeftijd en ervaring. Het aantal vakantiedagen wordt met 1 dag uitgebreid tot 17 dagen per jaar. Het weer In Enropa weer max. temp. neerslag gisteren Amsterdam onbew. 21 0 Brussel onbew. 20 0 Frankfort onbew. 18 0 Genève geh.bew. 17 7 Innsbruck onbew. 19 0 Kopenhagen onbew. 18 0 Locarno geh.bew. 14 5 Londen onbew. 0 Luxemburg onbew. 18 Madrid zw.bew. 27 0 Majorca h.bew. 25 0 München onbew. 16 0 Nice regen 21 0.4 Parijs onbew 23 0 Rome zw.bew 22 0 Wenen regen 18 4 Zürich zw.bew. 15 0 (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Midden-orthoxen" onder de rooms-katholieken, die zich in de actiegroep Wereldkerk verenig den vonden het pastoraal concilie te veelomvattend van opzet en zouden voor een minder spectaculaire voort gang willen pleiten. Zij doen dat in een brief aan het Nederlandse episco paat. Kritisch wordt daarin gesteld dat concilierapporten aanvankelijk zou den moeten worden goedgekeurd, la ter louter discussiestukken werden en tenslotte als achtergrondstukken niet eens meer ter discussie werden ge steld. Echter zouden deze achtergrond- stukken toch een (ongemotiveerd) prestige genieten en door hun soms controversiële inhoud de verwarring onder de gelovigen nodeloos vergro ten. Er zou een zodanige voortgang van het overleg moeten komen, aldus de brief, dat een veel bredere menings vorming aan de basis kan plaats heb ben. Nieuwe vormen voor dit overleg zouden kunnen worden uitgewerkt door bestaande kerkelijke weten schappelijke instituten. NA BILLY GRAHAM-CAMPAGNE DOORN De Nazorgcommissie van de Billy Graham Euro '70 besluit deze week de eerste fase van haar activi teiten. In de verschillende regio's Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, evenals in die van Hilversum, Utrecht, Arnhem en Groningen ko men alle medewerkers en zij die tij dens de actie een beslissing namen nog één keer samen. Passend is dat op deze avonden de film „Hou je vast, Peter" wordt ge draaid. Deze film laat op onopge smukte wijze zien wat er zo al kan gebeuren in levens, die door de vonk van het evangelie zijn aangeraakt. Moeite en tegenslag zijn ook het deel van nieuwe christenen. Het is een wervelend verhaal, vol actie. Men komt tot een gemakkelijke indentifi- catie met de hoofdpersonen, omdat hun levens echt zijn. Hun geloof is dat ook, inclusief het feit, dat het „niet op rolletjes verloopt". Dat het verhaal zich afspeelt in de prachtige Amerikaanse Rocky Moun tains, dat de jonge man in het ver haal graag sleutelt aan motoren, dat de jeugd „hip" is, dat maakt het me de voor jongelui bijzonder boeiend. Deze filmavonden besluiten de na- zorgbijbelkringen, die de laatste we ken overal in het land werden gehou den voor hen die op uitnodiging v. de evangelist naar voren kwam» Hun namen worden doorgegeven de predikanten van de kerken wal toe zij behoren of waaraan zij voorkeur geven. De animo voor de bijbelkring maakt het waarschijnlijk dat zei het najaar worden voortgezet. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De hervorn synode zal van maandag 1 woensdag 17 juni weer bijeenkom Ter sprake komen het herziene ri port over Kerk en Israël, het vrai stuk van de geboorteleden in de h vormde kerk, alsmede kerk en o wikkelingssamenwerking. Ten slotte hoopt men ook uitvoe aandacht te besteden aan de n Pinksteren gehouden Algemt Kerkvergadering. De synode zal a deze zaak aandacht schenken aan hand van een verslag over en de n "ties uit de landelijke zitting van AKV. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Ruim 1100 da mes bezochten gisteren de 22e bondsdag van de Bond van chris telijke gereformeerde vrouwen verenigingen, die in de Haarlem se Koningskerk werd gehouden. De kerk, versierd met schitte rende boeketten rozen, was bijna tot de laatste plaats toe bezet. Spreker was de heer J. J. G. Boot, thans woonachtig te Ben- nekom, maar beter bekend als de vroegere burgemeester van Hilversum. Zijn onderwerp was: „Vele gods diensten.... het christendom een rijke godsdienst". „Alle eeuwen door heeft men getracht alle godsdiensten gelijk te waarderen, maar altijd heeft het christendom daar stelling tegen moe ten nemen. De uitgebreide communicatie en de verkleinde afstanden maken onder andere dat wij vandaag zoveel praten over die andere godsdiensten. Zij on derscheiden zich van het christendom in een streven naar zelfverlossing." De heer Boot vervolgde: „Het is net of er iets niet klopt bij ons. Ik zou u (Van onze kerkredactie) KAMPEN De Kamper student Kees Bakker, die lijsttrekker was voor de CPN in de IJsselstad, is niet tot lid van de gemeenteraad gekozen. Hoewel het weinig scheelde haalde hij de eindstreep net niet. Deze Kamper student heeft vanwe ge zijn lidmaatschap van de Civitas- raad der Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken en zijn later ild worden van de CPN voor de moeilijkheden gezorgd die thans bin nen deze Civitas-raad, het hoogste bestuurscollege van de hogeschool, waarin de democratiseringsgedachte nader gestalte moet krijgen, bestaan. Over de vraag of hij al of niet als lid van de Civitasraad gehandhaafd kan blijven is zoals gemeld werd, be raad gaande. de kleine catechismus van de WIBHI Wl DRS.CH.KOETSIER UITGAVE W. D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 17: Wat zijn de zwakke plekken in ons regeringsbeleid voor ontwikkelingszaken'? ANTWOORD 17: Ons land neemt een betrekkelijk gunstige po sitie in tussen andere landen. Toch zijn er nog verbeteringen nodig: de hulp moet op 2 procent van ons nationale inkomen worden ge bracht: de voorwaarden kunnen verbeterd worden (de schuldenlast van ontwikkelingslanden bedraagt 50 miljard dollar!); lang niet alle begrote hulp uordt besteed: de hulp komt niet altijd de zwak- sten ten goede: ook landen als Cuba moeten in aanmerking kunnen komen; meer aandacht is nodig voor verbetering van de handels- voorwaarden met de ontwikkelingslanden. J. J. G. BOOT willen vragen: bent u erg ontdaan over de uitspraak van natuurkundi gen, die de ouderdom der aarde schatten op miljoenen jaren en die beweren, dat de eerste mensen er niet zesduizend jaar geleden voor het eerst waren, maar al honderdduizen den jaren eerder? Ik weet wel: het valt niet mee in deze tijd mee te doen ook wat betreft de opvoeding van de kinderen. Als uw kinderen het voorrecht hebben een middelbare school of universiteit te bezoeken dan zult u ervaren, dat zij overtuigd willen worden. Ze vra gen naar feiten. We kunnen die gang van zaken niet negeren. De wetenschap is tot ontdekkingen gekomen en de theologische weten schap zet de uitleg van bepaalde bij belgedeelten op losse schroeven en we staan nog maar aan het begin. We zullen voortdurend worden gecon fronteerd met de vraag of de Bijbel in alles op verantwoorde wijze wordt uitgelegd. Onzekerheid Maar dat is niet nieuw. Er is een tijd geweest waarin men dacht dat de hemel een boog was boven de aarde en dat de sterren daaraan waren vastgeprikt. Nu kunnen wij erom la chen, maar dat beeld was uit de Bij bel geput. Alle eeuwen door is er strijd ge weest over de bijbeluitleg. Het ver schil met toen is echter dat nu de ontdekkingen zich zó versnellen, dat de onzekerheid toeneemt. Daardoor is er meermalen kortsluiting tussen theologen en de niet-theologische we tenschap. De vraag is nu actueel of de Bijbei nog wel letterlijk kan worden aan vaard of dat niet veel meer woorden, uitspraken en gebeurtenissen niet dat goddelijk karakter hebben, wat vroe ger werd aangenoemen." Als antwoord op deze vraag zei de heer Boot, dat wij nooit letterknech- AMSTERDAM De radioloog drs. W. H. van Bochove te Kromme nie is vanmorgen aan de Vrije Uni versiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op „Hepatografie met 99 m Tc-per-technetaat". Mr. M. J. P. Verburgh, benoemd tot gewoon lector in het privaatrecht aan de Vrije Universiteit, heeft van daag de openbare les gegeven over „De bewijslastverdeling in de zesti ger jaren". Synode behandelt leeruitspraken '42 UTRECHT Een nieuw rapport over „de leeruitspraken en tucht maatregelen 1942-'46 zal vrijdag 19 juni worden behandeld op een syno dezitting van de Gereformeerde Ker ken in een van de zalen van het ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Utrecht. ten zijn geweest. „We hebben na gezworen bij elke komma of letl Wij hebben de bijbelschrijvers n< gezien als marionetten. Zij gaven Woord Gods niet als een luidsprel door, maar wel zo, dat alles wat i spraken en schreven is voortgekonj uit de Heilige Geest. Evolutietheorie Een van de grote problemen is ver we mogen meegaan met de e lutietheorie. Deze heeft keihard a getoond, dat we de ouderdom t mens en aarde niet kunnen bepa via gegevens die we in de Bijbel genkomen. Ons huidige wereldbe is onder invloed van ontdekkin heel anders dan we meenden te k nen opmaken uit de Bijbel. G schepping is door al die uitvindin voor mij zo oneindig groot, dat meer dan ooit de almacht Gods a vaard en ervaar." r Tot slot citeerde de heer Boot! bioloog prof. dr. Lever, waar al zegt, dat het in de Bijbel niet om i natuurwetenschappelijk wereldbeL gaat, maar om de belijdenis I deze wereld (werkelijkheid) van Enige God is, dat God alles heeft' maken met elk onderdeel wat zichl deze wereld voordoet en dat niets al Zijn almacht is onttrokken, dat I wereld is geworden en nog wojl naar Zijn bestek, dat Hij er m hand in heeft, niet alleen aan I] begin, maar van ogenblik tot ogjj blik. In de ontwikkeling der mei heid is Christus de grootste verand raar, de grote revolutionair, die radicaal wil veranderen. DEN HAAG In de gisteren I" houden vergadering van .het centri- georganiseerd overleg in ambtenarl zaken onder voorzitterschap van staatssecretaris van binnenlandse 1 ken mr. C. van Veen kon geen ovt eenstemming worden bereikt over interimregeling ziektekosten amb^- naren 1970. Van regeringszijde werd voor steld de regeling, behoudens de dragen van de tegemoetkoming^- niet te wijzigen in vergelijking a die van het vorig jaar. De tegemo koming voor de ongehuwden w voor 1970 vastgesteld op ƒ225, gehuwden op 450 en voor sti rende en minder-valide kinderen 16 tot 27 jaar op 184,80. De ambtenarenbonden pleitten r voor de interimregeling ook toe K passen op de weduwenpensioen-8 nietenden beneden de 65 jaar en F; de inval iditeits-gepensioneerden. K staatssecretaris kon hierop, nog aft zien van de zeer waarschijnlijk F hoge kosten ervan niet ingaan. I wacht liever op het SER-advies in N ke de structuurontwikkel van de verzekeringen tegen gene kundige verzorging. Dit kan ov< gensnog wel een jaar gaan duren. Samen fit blijven HAARLEM De Nederlan hartstichting en de grammofoonp tenmaatschappij Negram Delta, woensdagmiddag nog als strijde! partnen teeen over elkaar stonden rc een kort geding voor de Haarler|a, rechtbank, hemen besloten krachten te bundelen. In plaats van de door Negram D ta uitgegeven plaat met gerief gymnastiekoefeningen Blilf Fit ken zii gezamenliik een nieuwe pis die ook door de Nationale trimaJj gesteund zal worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2