58 ct ncnv nerv In Groningse college van GS voor 't eerst een communist Britse politici brengen grof geschut in stelling Powell van racisme beschuldigd Sojoez-9 ruimtelijk spioiiageceiitrum Wajang in-t-kuipje. ISRAËLISCHE STAD OPNIEUW MET RAKETTEN BESTOOKT CPN ook in N.-Holland vertegenwoordig Jongen gedood door oorlogstu' Gromiko kreeg in Parijs niet veel gedaan Samenwerking luchtvaart in Europa-verband BENT U BETER UIT! Weteringkade 22a - DEN HAAG Bommenregen bij Port Said Wapendiefstal snel opgelost Tilburger schiet buurman neer DONDERDAG 4 JUNI 1970 5 lit protest tegen de verkrotting van de Spaarndammerbuurt te Am- i terdam hebben gisteren vrouwen en kinderen uit dit stadsdeel de 'paarndammerstraat voor het verkeer afgesloten en als speelstraat i n gebruik genomen. Of de automobilisten dit als een ludiek evene ment opvatten? GRONINGEN Voor het eerst in de geschiedenis heeft de provincie Groningen een communistische afgevaardigde. De enige WD'er in het college van GS moest het veld ruimen. Deze kreeg bij de stemming vtff stemmen minder dan de com munist H. Stek (43). De samenstelling is nu: drie socia listen, twee confessionelen en één communist. Met deze nieuwe samenstelling wa ren de samenwerkende -christelijke fracties niet bijster ingenomen. Na mens deze fracties zei de AR-afge- vaardigde O. Bakker tegenover voor zitter mr. E. H. Toxopeus: „U moet of u kunt er rekening meehouden, de Staten in de nabije toekomst bijeen te roepen voor het houden van nieu we verkiezingen van leden van het college". Ook in het college van GS van Noord-Holland heeft één communist zitting: mr. M. Proper uit Haarlem. ■ONDEN Anthony Wedge- id Benn, minister van tecli- Dgie in het kabinet-Wilson, ft gisteren de conservatieven an beschuldigd „vuile, lieder- e en racistische propaganda'' jedrijven. De Britse bewinds- n zei dit in een rede tfjdens verkiezingsbijeenkomst. deze zelfde rede verklaarde hij het conservatieve „buitenbeentje" ich Powell en niet Edward Heath werkelijke leider is van de conser- ieven. Volgens de minister van inologie heeft Powell boven zijn district een vlag gehesen die ge- is aan „de vlag die boven Dachau ergen-Belsen wapperde". ïDE EI Britse verkiezingscampagne gt duidelijk een fellere toon. Pre- T Wdson kan daar over meepra- hii kreeg gisteren, toen hij in nn*gham een zaal binnenkwam ar hij een verkiezingstoespraak houden, zijn derde ei naar het geslingerd. Het miste overigens. Powell heeft zaterdag het bleem van de immigratie en de in de verkiezingen ge- door i.n een verkiczingsbijeen- ist te verklaren dat de immigratie niet-blanken naar Engeland het >tste gevaar is dat het land op het iblik bedreigt. Volgens Powell gt deze immigratie onrust en idvergieten met zich mee te bren- van Amerikaanse afmetingen. e Britse opiniepeilingen blijven iddels gunstig voor Labour. De ly Mail van donderdag publiceert onderzoek van de National Opi- Poll waarin de voorsprong van op de conservatieven 5,1 pro- is. Nog pas een week geleden deze voorsprong volgens hetzelf- bureau 3,2 procent. Een voor- van 5,1 procent zou Labour meerderheid van 58 zetels in het erhuis geven. De Bri>tse premier Ha- Wilson is gisteren teruggekomen :ijn besluit om geen buitenlandse nalisten meer toe te laten op zijn conferenties tijdens de verkie scampagne. s premier heeft moeten buigen de storm van protesten die op- j vanuit de buitenlandse journa- I nverenigingen, nadat Wilson had )ten zijn minister van defensie is Healey een aparte conferentie geven voor de buitenlandse Hij heeft nu echter uitdrukke- gesteld dat bij het stellen van de Britse pers voorrang zal Dienstplichtigen chadeloos stellen" JSTERDAM „Wij verlangen volledige schadeloosstelling voor dienstplichtigen voor gederfde erinkomsten", aldus de president de Koninklijke Vereniging van ïrofficieren van de Koninklijke 1- en Luchtmacht „Ons Belang", eer L. van Anholt op de vandaag imsterdam gehouden 62ste alge- vergadering. De middelen zul- I volgens hem door hen, die geen j behoeven te vervullen, j en worden opgebracht. heer Van Anholt merkte ook op garanties zullén moeten worden dat de dienstplichtigen niet i de dienstvervulling in hun car- I in de burgermaatschappij zullen I geschaad. de democratisering in het le- zei hij dat nog veel zal moeten voordat de bereidheid tot daartoe op alle niveaus reikt. Tegenover de democratise- igedachte is volgens hem een ling aanwezig, die zich niet met ïilitaire dienst kan verenigen, en duidelijk manifesteert door pro- rend optreden. en aanzien van hen menen wij waarschuwend geluid te moeten horen. Hun streven is toch wel slijk in strijd met het op demo- wijze vastgestelde rege- Men speelt niet alleen materieel, maar ook met het le- de overige militairen." De tweede dag van het staatsbezoek van de pre sident van Ivoorkust, Fe lix Houphouet-Boigny en zijn echtgenote, begon gis teren in Rotterdam. In het museum voor land- en vol kenkunde opende de pre sident een tentoonstelling over kunst uit zijn land. Het was bij deze gelegen heid dat mevrouw Hou- phouet en prinses Beatrix merkten, hoe totaal ver schillend zij gekleed waren: de Prinses met een donkere hoed, donker mantelpakje en donkere schoenen en mevrouw Houphouet daar entegen met een lichte hoed, licht mantelpakje en natuurlijk ook lichte schoe- Beiden vonden het wel een amusante coïnci dentie BOCHUM Het is niet uit gesloten dat de bemanning van de Sojoez-9 de opdracht heeft uitgebreide infra-rood waarne mingen te doen boven Europa en de VS. Dr. Kaminsky, directeur van het Westduitse ruimte-observatorium in Bochum, is tot de voorlopige con clusie gekomen dat het doel van de kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkaBt. vlucht niet het bestuderen van de ijs- en sneeuwverdeling - op de aarde kan zijn, zoals de Russen beweren. Het ruimte-observatorium is in staat zeer nauwkeurig de tocht van de Sojoez met aan boord de kosmo nauten Nikolajef en Sevastianof te volgen. „Uit berekeningen die wij hebben gemaakt kan worden afgeleid dat het ruimteschip, in tegenstelling tot eer dere Russische vluchten, des nachts over Rusland, Europa en de VS vliegt, op een tijdstip dus dat het donker is. Bovendien is de bestudering van de ijs- en sneeuwvlakten op de aarde nog een zeer onwaarschijnlijk punt, omdat de Sojoez niet in de buurt van de Noord- of Zuidpool komt", aldus dr. Kaminsky. Volgens zijn berekening zijn er echter wel twee andere mogelijkhe den: de bemanning moet inf ra-rood waarnemingen verrichten of ze maakt een studie van de ruimte-na- vigatie. De twee kosmonauten hebben gis teren intussen op de derde dag van hun ruimtereis medische en mate- riaalproeven uitgevoerd. Volgens het Russische persbureau Tass verloopt de vlucht van de Sojoez-9 vlekkeloos. Hij werd gekozen in de plaats van een KVP'er. Voor de rest is in de politieke samenstelling van het college niets veranderd. Intrede VVD In het college van GS van Utrecht deed de VVD voor het eerst na de oorlog haar intrede. Dat ging ten kos te van de KVP, die twee gedeputeer den had. Het college van GS zal in de ko mende vier jaar nu worden gevormd PARIJS De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko heeft zijn driedaags bezoek aan Pa rijs afgesloten. Hij is er niet in ge slaagd de Franse regering warm te laten lopen voor de voorstellen die hij haar heeft gedaan om de Sowjetunie te helpen bij het bouwen van een vrachtwagenfabriek noch bij het ex ploiteren van rijke Siberische koper mijnen. De Franse bewindslieden hebben volgens een officiële verkla ring alle Russiche voorstellen „ter nadere bestudering aangehouden". Gromiko heeft met zijn Franse ambtgenoot Schumann een onder houd gehad onder meer over Europe se veiligheid en de situatie in Duits land. Volgens Gromiko zou er een vooruitgang te bespeuren zijn in de houding van de regeringskringen in Bonn ten aanzien van erkenning van de Oder-Neissegrens. Kritiek had de Russische minister op het commu niqué van de jongste NAVO-minis- raad in Rome, waarin wordt aange drongen op wederzijdse inkrimping van de strijdkrachten door Navo- en Warschaupakt-landen als voorwaarde voor een Europese veiligheidsconfe rentie. Bakker bepleit: DEN HAAG Minister Bakker (verkeer en waterstaat) is een warm voorstander van een nauw samen gaan van luchtvaartmaatschappijen. Vooral in Europees verband zal naar mogelijkheden voor een derge lijk samengaan gezocht moeten wor den. Het beleid van de overheid is er op gericht een dergelijk samengaan te bevorderen. Indien er reële moge lijkheden zijn om het samenwerkings- gesprek te heropenen zullen deze zeker worden aangegrepen, zo zegt de bewindsman in een mededeling aan de Tweede Kamer. Overigens toont hij zich niet erg optimistisch ten aanzien van een in tegratie tussen Europese maatschap pijen daartoe staat z.i. het nog steeds levende nationalisme in de weg. GELDROP De elfjarige Martien Meulendijk uit Geldrop is woensdag middag levensgevaarlijk gewond, toen hij bezig was een stuk munitie uit de tweede wereldoorlog te demon teren. Enkele minuten na de ontplof fing overleed de jongen. Snelheid Ik las dat 75 PTT-ers in Breda kans zagen in 5l/t uur 2.500 telefoon abonnees aan te sluiten op een nieu we centrale. Ik heb ook een staaltje van „vlot werken" door PTT. Op 5 mei postte ik in Papendrecht een kleurenfilm. Deze film werd reeds donderdag 14 mei te Arnhem afgeleverd. Na ontwkkeld te zijn werd de film op dinsdag 19 mei (Pinksterdrie) te Arnhem weer gepost en reeds op woensdag 27 mei op mijn adres bezorgd. Vroeger kon PTT dat niet zo „vlot". Toen werden brieven pas de volgende dag bezorgd en expressebrieven pas enkele uren na aflevering bij het postkantoor Papendrecht. H. Wagensveld. AKV De Algemene Kerk Vergadering is voor velen een teleurstelling gewor den. Als men in een kerkvergadering de Kerk wil dienen zal dat alleen kunnen vanuit de bijbel met als richtsnoer wet en getuigenis, anders gezegd woord en evangelie. Onder de lawine van agendapunten is dit echter bedolven. De sociale nood, die er is, en andere actuele pro blemen hebben veel tijd in beslag ge nomen. Had de AKV er niet beter aan ge daan direct de vinger op de wonde plek te leggen, nl. de geestelijke nood als oorzaak van ellende en verwor ding? Is men in de AKV wel door drongen van de geestelijke nood van ons volk, bezorgd over de onverschil ligheid die allerwege toeneemt? Bezorgd over de onbekendheid met de bijbel, vervlakking van de predi king, afzwakking van de heilsfeiten, ontstellende teruggang in het kerkbe zoek, het verzaken van de sacramen ten, een bijna totale onbekendheid van de belijdenisgeschriften Dat de AKV in de Pinksterdagen viel was voor enkelen een bemoedi ging. Helaas was er niet veel van de pinkstergeest te bemerken. Ook na de kerkdienst te Utrecht was er van verslagenheid des harten niet veel te bespeuren. Waar was inplaats van het „zo en zo moet de kerk doen" de roep om bekering, geloof, het in wachten van de heilige geest? Den Haag, P. C. d. Harst door twee vertegenwoordigers van het PAK, één KVP'er, een vertegen woordiger van de ARP, een van de CHU en één WD'er. In het college van GS van Gelder land deden drie nieuwe leden hun intrede: één KVP'er, een liberaal en één socialist. Twee van hen namen de zetel over van hun politieke geloofs genoten, één echter van de ARP. Formaliteit De verkiezing van de GS in de Friese staten was slechts een formali teit, omdat de kaarten reeds ver van tevoren geschud waren. Het PAK moest een veer laten en één zetel af staan aan de VVD. De verhouding werd: drie zetels voor de AR'CH- -KVP-fractie, twee voor het PAK en één voor de WD. In college van GS van Drente wer den twee afgevaardigden van het PAK en één afgevaardigde van de ARP gekozen. Het college van GS in Limburg is ongewijzigd gebleven, in dat van Zeeland werden de PvdA'er C. Hoek en de WD'er mr. .J F. G. Schlinge- mann gekozen. Van het oude college blijven zitten de heer M. J. van Poel je (PvdA), .J van den Bos (AR), A. .J Kaland (CH) en A. L. van Geesbergen (KVP). In het college van GS in Noord- -Brabant werden als nieuwe ldeen gekozen: J. D. van der Harten (KVP), Joh. Willems (PAK) en mr. G. Ph. Brokx (KVP). Herkozen werden de leden ir. .J van Haaren uit Tilburg (KVP), P. H. Coppes (KVP) en F. H. J. M. van den Eerenbeemt (KVP). In de studio te Hilversum volg den ook politici van landelijk niveau de verrichtingen van de verkiezingsdienst, zoals hier de heren Den Uyl, Aarden en Van Doorn. NED. CHRISTEUJKE REISVERENIQNG Het N.C.R.V.-vakantiepro gramma met talloze moge lijkheden voor uw vakantie ontvangt u na toezending van onderstaande bon: V.P. 70 Naam: .,.,.,.1.,.,.,.,.,.,.,.,.,., Adres:: Woonplaats: Ook uw privéreis verzorgen wij gaarne. Met de TEL AVIV Voor de tweede keer in nauwelijks 48 uur tijd is de Israëlische grensstad Beith- Sjean gistermorgen vanuit Jor danië met raketten van Russi sche makelij bestookt. Twee schoolkinderen werden ge dood en vijftien personen gewond. Bij een beschieting van Tiberias vie len ook twee doden, ed waren dertien gewonden. Het Israëlische antwoord bleef zoals gewoonlijk niet lang uit. On middellijk stegen straaljagers op om bijna twee uur lang bombardementen en beschietingen op Jordaans gebied uitte voeren. 3000 bommen In Tel Aviv is bekendgemaakt dat de Israëlische luchtmacht in de afge lopen 34 uur ongeveer 3000 bommen boven het gebied rond Port Said heb ben uitgegooid. Vele bruggen en wegen tussen Port Said en het Egyptische achterland zouden zijn vernietigd. Port Said zou volgens een Israëlische militaire DEN HAAG De marechaussee heeft de wapendiefstal van vorige week in de Amersfoortse Bernhard- kazerne opgelost, waarbij zes 9-mm- FN-plstolen werden ontvreemd. De dader is J.R. uit Rotterdam, voormalig wachtmeester kort verband der cavalerie. De arrestant heeft, al dus de legervoorliehtingsdienst, be kend de inbraak te hebben gepleegd. De zes pistolen werden achterhaald bij een heler in Den Haag. De Rotter dammer zal binnenkort voor de offi cier van justitie in Utrecht worden geleid. woordvoerder alleen nog bereikbaar zijn per boot. De bombardementen op dit gebied hadden tot doel de bouw te verhinderen van raketbases. De Egyptenaren op hun beurs heb ben woensdagavond volgens Kairo met zware artillerie Israëlische stel lingen aan het Suezkanaal onder vuur genomen. Israëlische bunkers en ge- schutsbatterijen waren vernietigd en administratiegebouwen en voertuigen in brand geschoten. Israël heeft intussen bij de Veilig heidsraad een protest ingediend naar Beverwijkse studenten dreigden Haarlemse rechtbank te bezetten HAARLEM De eerste zitting dc Haarlemse politierechter mr. J. Vink tegen dc bezetters van de Ka tholieke Pedagogische Akademie te Beverwijk, waarbij 4 van de 108 ver dachten werden veroordeeld tot een boete van honderd gulden wegens lo kaalvredebreuk, heeft woensdag na afloop tot moeilijkheden geleid. De in groten getale opgekomen stu denten wilden het gebouw van de Haarlemse rechtbank bezetten, maar na enige tijd werden zij met zachte drang door de rijkspolitie uit het ge bouw verwijderd. De problemen ont stonden toen mr. Vink de publieke tribune liet ontruimen nadat verzoe ken om stilte geen effect hadden ge sorteerd. Een van de studenten werd gear resteerd op verdenking van verzet te gen de politie. Het is de 23-jarige on derwijzer L.Z. uit Beverwijk, die na een verblijf van drie uur in een der cellen van het paleis van justitie per auto naar het huis van bewaring werd overgebracht. aanleiding van de raketaanvallen op Beith-Sjean. Voorwaarde De Russische minister van buiten landse zaken Gromiko, heeft in Parijs terugtrekking van alle Israëlische strijdkrachten uit de bezette Ara bische gebieden een hoofdvoorwaarde genoemd voor een vredesregeling in' het Nabije Oosten, die het bestaan en de onafhankelijkheid van alle soeve reine staten, met inbegrip van Israël, waarborgt. Tijdens een ontvangst in de Rus sische ambassade te Parijs, legde Gromiko er voorts de nadruk op, dat de Sowjetunie een vreedzame rege ling in het Nabije Oosten wenst. TILBURG De Tilburgse politie heeft de 43-jarige opkoper A.O. uit Tilburg gisteravond gearresteerd op verdenking van een poging tot dood slag op ztyn 53-jarige invalide buur man J. van Riel. Beide mannen hadden al een hele tijd ruzie. O. bewoonde naast het pand van Van Riel met zijn familie een grote, kladestien opgetrokken schuur, die woensdag op last van de overheid werd afgebroken. Vermoedelijk hierdoor extra ge prikkeld ging O. met een 6.35 millime ter pistool naar de achterplaats van zijn buurman, waar hij deze een ko gel door de rechter arm schoot. De ko gel werd later operatief verwijderd, waarna het slachtoffer naar huis kon terugkeren. O., die kort na het gebeurde werd aangehouden, beroept zich op nood weer omdat volgens hem Van Riel ook gewapend zou zijn geweest. De politie weet hier echter niets van. Wel staat volgens de politie vast dat O. zijn buurman al eerder naar het leven heeft gestaan, getuige herhaal delijk geuite bedreigingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9