,Zeer grote kans op acute hongersnood in N. - Peru Stakingen en protesten in alle bedrijven van de YMF Actie Cambodja een succes Geleerden in aetie voor gevangenen Dure" cent zal wel gaan verdwijnen r ECONOMISCH VERLIES VAN VIJFtIG JAAR Dichter Ungaretti overleden Hulp bepleit voor gevangen Nederlanders Eerst nog van aluminium Brand verwoest heide en bossen Daling aanvoer graan in haven van Rotterdam Meer meetpalen Rijnmond-computer? Renault-aandelen voor werknemers Vakbonden: Niemand mag worden ontslagen Nixon in een t v-rede: I - '7 DONDERDAG 4 JUNI 1970 BERGEN OP ZOOM „Wan neer er op korte termijn van bui tenaf geen voedselhulp komt, dan er zeer grote kans op een acute hongersnood in het door een aardbeving getroffen noor delijke deel van Peru." „Als ik een schatting mag ma ken, dan betekent de ramp voor Peru een economisch verlies van vijftig jaren." Dit zegt de 32-jarige drs. M. Boen ders, die elf dagen geleden met vrouw en zoon voor een verlof van vier weken uit het geteisterde La- itijns-Amerikaanse land naar zijn ouders in Berg;n op Zoom is geko men. De heer Boenders woont al ruim vier jaar in Peru, waar hij als econo mist is verbonden aan de universiteit van Lima. De oud-Bergenaar heeft de ramp niet meegemaakt, maar hij kent het betreffende gebied goed, omdat hij aan de rand ervan woont en meerde re malen reizen door de streek heeft gemaakt, onder meer naar de nu waarschijnlijk weggevaagde bergstad Yungay. GEEN RESERVES Drs. Boenders baseert zijn vrees voor een hongersnood op het feit dat de maand juni voor Noord-Peru de oogsttijd is en er op dit moment wei nig van de gewassen over zal zijn. Reserves heeft deze puur Indiaanse bevolking, waarvan 95 procent een bestaan vindt in de landbouw, niet, temeer omdat jaarlijks al 35 procent van de oogst verloren gaat door hevi ge hagel en regenval. Volgens de heer Boenders is het getroffen gebied achtmaal zo groot als Nederland en éénvijfde deel van Peru. Hij noemt het het vruchtbaar ste gebied binnen de drie Andes-rug- gen. PANISCHE ANGST „Ieder leeft er voortdurend in een panische angst voor een aardver schuiving. Soms zijn er inderdaad ook weken dat er twee of drie keer voelbare trillingen zijn. Nu is het dan werkelijk gebeurd," aldus drs. Boen ders. Hij gelooft niet zoals geruchten willen dat de aardverschuiving is veroorzaakt door recente Franse atoomproeven in de Stille Oceaan. Hij zoekt het in de richting van twee theorieën, die ook in Peru in om loop zijn. Allereerst: onder het land zouden enorme onderaardse gewelven zijn, die zijn ingestort, waarna de schokgolf door het harde steenge bergte is gegaan. VERSCHUIVING De tweede mogelijkheid is, dat het door de rivier aangevoerde puin, dat zich eerst bij de mondingen ophoopt, Politieke processen in Rusland PARIJS/MOSKOU In ver scheidene Russische steden, waaronder Moskou, Kief, Char- kof, Gorki en Riga, zouden de laatste tijd nieuwe processen zijn gevoerd tegen Russische intellec tuelen. Dit meldt het Russische onder grondse blad „Kroniek van actuele gebeurtenissen" in zijn dertiende af levering, die onslangs het Westen be reikte. Volgens de Kroniek zit Wladimir 'Go#rsjoeny, een neef van de oprichter v/n de Russische sociaal-revolutio- ff'aire partij, opgesloten in een psy- 'chiatrische inrichting wegens het in bezit hebben van een oproep van ge- neraal Grigorenko. De oproep was in Parijs gepubliceerd door het interna tionale comité voor de verdediging van de rechten van de mens. De Kroniek weet verder te melden dat een negentienjarige studente, Valerie Novodvorskaja, in een „spe ciaal psychiatrisch asiel van de KGB" (de staatsveiligheidsdienst) in Kazan vertoeft. Zij had in december voor het Kremlin pamfletten verspreid te gen de Russische interventie in Tsje- choslowakije. Uitgeven Anderen, zoals Wladimir Ponoma- riof. Wladislaw Nedobora en Arcady Levin, zouden tot een verblijf van drie jaar in strenge internerings kampen zijn veroordeeld wegens het j uitgeven van zelfstandige bladen. Verder meldde het blad dat een student tot drie jaar was veroordeeld omdat hij in het bezit was van wer ken van de Zuidslaviër Milovan Djilas en de Russische filosoof Berdiaef. Enkele vooraanstaande Russische geleerden hebben een verzoek tot vrijlating van intellectuelen getekend. De verzoeken zijn gedaan ten be hoeve van generaal Grigorenko en de geneticus Jaures Medvedef. die in psychiatrische klinieken vastzitten. Het verzoek om vrijlating van Gri- j gorenko is ook ondertekend door drie kerngeleerden. Een van hen heeft tevens gevraagd om vrijlating van Medvedef. Dit ver- Vier procent salaris verhoging voor perso- |l neel levens- verzeker ingsbedrij f AMSTERDAM De werkgevers- ën werknemersorganisaties in het le vensverzekeringsbedrijf hebben be sloten de thans geldende salarissen per 1 juli, op grond van de overeen- i gekomen bijsturingsclausule in ver- band met de prijsstijgingen, met 4 procent te verhogen, teneinde over j 1970 de verhoging van 3 procent reëel I te kunnen behouden. De huidige salarissen houden ten l opzichte van 31 december 1969 reeds i een verhoging In van 5 procent (3 j procent reëel en 2 procent als voor schot op de prijsstijgingen). ROME Giuseppe Ungaretti, de grootste Italiaanse dichter van onze tijd. is op 82-jarige leeftijd overleden. 1 Ungaretti. die in 1969 als kandidaat voor de Nobelprijs voor de letterkun- 1 de was voorgesteld, was pas uit Ame rika in Italië teruggekeerd. Hij had op de universiteit van Oklahoma eer literaire prijs in ontvangst genomer Miljoenen Italianen hebben hem voor het laatst gezien in de televisieserie TJlysses. gemaakt door Carlo Ponti. door hem werd ingeleid. zoek is medeondertekend door de his toricus Roy Medvedef, tweelingbroer van de geneticus. Zegslieden verklaren dat de ver zoeken van de geleerden Medvedef hebben geholpen. Zondag zou hij door een deskundige commissie zijn on derzocht en volkomen normaal bevon den zijn. De kliniek besloot toen hem nog een week in observatie te hou den. De vrijlating van Medvedef zou voor de Russische wetenschappelijke gemeenschap een aanmoediging kun nen zijn aan te dringen op vrijlating van andere intellectuelen. VOORNE 's-GRAVENZANDE 33. Toen 's-Gravenzande bij de rust een comfortabele 15 voorsprong be zat leek er geen vuiltje meer aan de lucht voor de Westlanders. Voorne kwam echter in het begin van de tweede helft met twee treffers uitste kend terug. Verder liet 's-Gravenzan de het echter niet komen. Van de Bos (2x) en Ton de Gier hadden de gasten eerst naar een 03 voorsprong ge schoten, alvorens Jan Assenberg van Eijsden uit een vrije trap kon tegen- scoren. Twee doelpunten van Van de Sar zetten de bezoekers voor rust nog op 15. Direct na de hervatting brachten Assenberg van Eijsden en Van Driel de marge tot twee doel punten terug. VLAARDINGEN MVV 1—3. Een j combinatie van eerste en tweede elf talspelers van Vlaardingen heeft het tegen MVV op eigen terrein niet kun nen redden. Bij de rust leidden de gasten met 02 door doelpunten van Goos in eigen doel en Mosterd. Nadat tien minuten voor tijd Jan Kaptein in dit overigens aantrekkelijke duel MVV naar 03 had geschoten kon drie minuten voor tijd Westerhout via een vrije trap de eer voor Vlaar dingen redden. Arbiter Van Noord leidde zonder meer sterk. is gaan verschuiven en in de kilome ters diepe troggen langs de kust is gestort. „In deze 'trechters' zou het puin dan zijn samengeperst, waar door een schok was ontstaan. Moge lijk dat de Franse atoomproeven dit hebben bevorderd," aldus drs. Boen ders. De wederopbouw van de getroffen gebieden zal volgens hem een kwestie van tientallen jaren worden. Drs. Boenders wijt dit aan de apathi sche houding en het niet geschikt zijn voor het industrieel werk van de be volking. Vandaar dat die vijftig jaar heus niet zo gek gesteld zijn." ROTTERDAM Ruim duizend re ligieuzen van het bisdom Rotterdam hebben in een brief aan de Tweede- Kamerfractie van de KVP gevraagd, alle middelen die de KVP ten d.ienste staan aan te wenden, om Nederlan ders te helpen die in Brazilië gevan gen zitten. Ruim honderd religieuzen in het dekenaat Alphen aan den Rijn heb ben in een brief aan de paus hun bezorgdheid uitgesproken over de bouw van een kathedraal In Brazilië's nieuwe hoofdstad Brasilia, terwijl in dezelfde stad 350.000 krotbewoners gebrek lijden. Zij schrijven dat aartsbisschop Newton „met alle middelen, mooie zowel als minder mooie" getracht heeft aan de benodigde miljoenen te komen en dat de regering tenslotte is bijgesprongen ten koste van de socia le voorzieningen in de krottenwijken. Een succes Premier Vorster van Zuid- Afrika is gisteren naar Portu gal vertrokken, zijn eerste „overzees" bezoek. Op de foto de premier (links) met zijn echtgenote en de Zuidafrikaan - se minister van buitenlandse zaken, dr. Hilgard Muller, even voor zijn reis naar Lissa bon. Misschien zal premier Vorster behalve Portugal ook andere Europese landen aan doen. J^E geruststellende woorden van president Nixon over Cambod ja zijn vooral bedoeld om de tegen standers van zijn beleid argumenten uit de handen te slaan. Zij bevinden zich in de Senaat, die hem indirect een nieuwe nederlaag bezorgde, maar ook onder de kan didaten bij de voorverkiczingen, die in deze dagen worden gehouden. Er worden in november geen prest dentsverkiezingen gehouden, maar wel worden talrijke nieuwe gouverneurs, senatoren en leden van het Huis van afgevaardigden gekozen. Ook is de rede van de president een hart onder de riem van de militaire leiders te velde, die in de afgelopen jaren niet meer konden bogen op ge ruchtmakende wapenfeiten. Niet voor niets noemde Nixon de tussenkomst in Cambodja de succi rijkste militaire operatie van de ge hele Vietnamese oorlog, met name ook door het optreden van de Zuid- vietnamezen. Blijft de vraag of een tijdelijk suc ces in Cambodja enige wezenlijke betekenis heeft voor de oplossing van het Indochinesc probleem, waar bij ook Laos is betrokken. Tot een krachtmeting is het in Cam bodja (nog) niet gekomen, omdat de Xoordvietnamezen en de Vietcong het daar niet op lieten aankomen. Zij hebben bewezen, zich snel te kunnen herstellen. Ook weten zij. dat Nixon zich moet houden aan zijn belofte, de Ameri kaanse troepen uiterlijk aau het eind van deze maand uit Cambodja terug te trekken. Zij krijgen dan weer een kans. Amerika heeft vrij gemakkelijk een slag gewonnen en Nixon maakt er een politiek succes van. Maar de oor log gaat door en het verloop garan deert geen blijvend resultaat. Een militaire overwinning is uitgeslo ten. De weigering van Hanoi maakt een politieke oplossing bijzonder moeilijk. Toch biedt zij de enige uit weg, wil de strijd niet nog jaren voortduren. Een Peruvaanse familie in het rampgebied bij Chimbote, Pe ru, onderbreekt hier even het bergen van hun bezittingen om een hapje te eten. Hun huisje zijn ze kwijt, vele meubels en bezittingen zijn verwoest of on bruikbaar, maar de hoofdzaak is dat ze samen nog leven DEN HAAG Het is niet onwaar schijnlijk dat de bronzen cent over enkele jaren zal worden vervangen door een muntstuk van aluminium en over een jaar of vijftien geheel uit de circulatie zal verdwijnen. Een studiecommissie is tot de con clusie gekomen dat de cent door de geldontwaarding omstreeks 1985 in het geldverkeer geen rol van beteke nis meer zal spelen en dat dit munt stuk daarom vanaf 1980 niet meer be hoeft te worden geslagen. Wel acht de commissie het mogelijk, dat het bronzen muntstuk binnen af zienbare tijd door goedkoper mate riaal moet worden vervangen, omdat de waarde van het muntje momenteel reeds 1,2 cent bedraagt. Omsmelting levert nog geen winst op (de smelt- kosten zijn hoger dan 0,2 cent per stuk), maar dat zou als de koper- prijzen verder stijgen spoedig wél eens het geval kunnen zijn. (Brons is een legering van koper en tin). De studiecommissie heeft zich in haar advies aan minister Witteveen ook uitgesproken over het aantal muntsoorten, waaraan naar haar me- Bij Ossendrecht BERGEN OP ZOOM Dc brand die gistermiddag heeft gewoed in de bos sen tussen Hogerheide en Ossen- drecht, heeft volgens ruwe schattin- 1990'behoefte zal bestaan. Dat ongeveer taintig heetare dennc- (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM De toekomst van Rot terdam als graanhaven zal in toenemende mate bepaald worden door de aanvoer van derivaten, In gesprekken met directeuren van enkele Importerende bedrijven is naar voren gekomen dat mengvoeder en bulkla- ding de toekomst als invoerhaven zullen bepalen, zo deelt de Graan Elevator Maat schappij mee. In het seizoen 1968/1969 daal de de Nederlandse graaniimport uit niet eeg-landen van 4.2 miljoen ton tot rond 3 miljoen ton. De oorzaak ligt in de sterk gestegen «raanexporten uit Frankrijk. Nederland exporteerde daarvan 1,2 min. ton, verdeeld ln 700.000 ton tarwe. 190.000 ton gerst en 320.000 ton mals. Op zijn bijzonder hoog glutengehalte blijft het broodgraan uit Amerika komen, maar de Rotterdamse ha ven kan daar niet op bUjven draalen. Recente onderzoekingen hebben aange toond dat voor de Nederlandse mengvoe derenindustrie in het jaar 1968/1969 in to taal 3.9 min. ton grondstoffen in Rotterdam werden overgeslagen en 875.000 ton ln Am sterdam. Over de hele linie is een terug gang te bespeuren van graan ten gunste van graanafvallen. Mals wordt meer en meer vervangen door maisgluten maar vooral door tapioca, aldus de GEM over de vooruitzichten voor Rotterdams als graan haven. Enkele andere ontwikkelingen die tijdens de gesprekken naar voren kwamen zijn de zeer hoge graanprijzen, die in de eeg-lan den leiden tot een verschuiving naar graanvervangende artikelen. Een grote Duitse importeur in Rotterdam verwacht minder bedrijvigheid in Terneuzen, omdat ROTTERDAM Het Rijnmonds- raadlid Joh. G. Lobker (kath.v.p.) heeft het dagelijks bestuur van Rijn mond vragen gesteld over de lucht verontreiniging vorige week vrijdag toen de Rijnmondcomputer alarm sloeg. Hij wijst erop dat er zowel in het Westland als op Voorne en Putten landbouwgewassen hebben geleden •door deze gassen. Hij vraagt of het dagelijks bestuur bereid is het aantal meetpalen uit te breiden en ze ook bijvoorbeeld in Rockanje te zetten waardoor ernstige gevolgen voor tuinders kunnen wor den voorkomen. nmg m zijn: stuiver, dubbeltje, kwartje, gul den, rijksdaaler en tienguldenstuk. Daarbij moet dc mogelijkheid wor den opengehouden om (eventueel in een later stadium) het kwartje te ver vangen door een muntstuk van vijftig cent en de rijksdaalder door een vijf guldenstuk. In het adviesrapport wordt de cent op grond van opiniepeilingen de meest onpopulaire munt genoemd. bos en enkele tientallen hectare heide en jonge aanplant verwoest. Toneelprijzen 1970 Louis d'Or voor Henk van Ulsen BREDA Breda's burgermeester ir- W. Merk heeft de to neelprijzen 1970 van de vereniging van schouwburg- en concertdirecties uitgereikt aan Christine F.wert, Henk van Ulsen. Petra Laseur en Frans van der Lingen. Christine Ewert kreeg de „Theo d'or" voor haar rol van het keuken meisje Grusche in de „Kaukasische krijtkring" van Brecht. Het juryrap port vermeldde dat deze toekenning ondanks de jeugdige teeftijd van de actrice niet als aanmoediging, maar wel degelijk als waardering voor een bijzondere prestatie is bedoeld. Henk van Ulsen kreeg zijn „Louis d'Or" voor zijn hoofdrol in „De heer sende klasse" van Peter Barnes. De jury noemde dit He geschiktste rol uit zijn hele carrière. Petra Laseur kreeg het beeldje „de Columbina" voor haar vertolking van Sonja in „Oom Wanja" van Tsjechow. Frans van der Lingen ontving „de Arlecchino" 1970 voor zijn rol van pensionhouder Petey in „Het verjaar dagsfeest" van Pinter. Toch eerstejaars naar journalistenschool j (Van onze correspondent) UTRECHT De schoolgemeen- schap van de School voor de Jour nalistiek heeft het leerplan-Harkx aanvaard onder gelijktijdige aanne- ming van een motie, waarin tot uit-* drukking werd gebracht dat niert; met de inhoud van het plan kan worden ingestemd. Het leerplan werd niettemin aan- genomen omdat het de enige moge lijkheid was toelating van eerste jaars in het nieuwe cursusjaar te verzekeren. Daarvoor heeft de alge mene schoolvergadering verlangens met ingrijpende wijzigingen in het bestaande leerplan (vermoedelijk voorlopig) opgeofferd. Toen in de loop van de middag PARIJS Het Franse kabinet is bleek dat de brandweerkorpsen uit de gisteren akkoord gegaan met de ver- „ln^tcon Ha militlivan i omliggende plaatsen en de militairen van de legerplaats Ossendrecht niet konden verhinderen dat het vuur zich steeds verder uitbreidde, werden ook militairen uit de Cort Heiligerskazer- ne uit Bergen op Zoom te hulp ge roe- pen. Samen met een groot aantal burgers gingen zij de huizenhoge vlammenzee te lijf, daarbij geholpen door drie tankwagens met water van de vliegbasis Woensdrecht. Aanvankelijk hsd men hoop de brand te kunnen stuiten bij een bin nenweg, maar men is er niet in ge slaagd. Inmiddels waren ook de bos sen op het terrein van de waterlei dingsmaatschappij in Ossendrecht in vlammen opgegaan. Pas tegen vier uur slaagde mén erin hgt vuur in te sluiten. Er waven toén nog enkele kleinere vuurhaarden, maar het ge vaar voor uitbreiding was toch be zworen. deling van aandelen ter waarde van 54 miljoen francs (34 miljoen gulden) in de Renault-fabrieken onder 45.000 personeelsleden. Dit is een belang rijke stap in het regeringsprogram voor grotere ..participatie" van werk-1 nemers in de industrie. De aandelen, elk ter waarde van 100 francs, zullen worden uitgegeven op basis van positie en lengte van dienstverband. Ze zullen niet worden genoteerd op de Parijse effectenbeurs en kunnen alleen worden terugver- kocht aan de maatschappij, of over gedaan aan een andere Renaultwerk- nemer. De aandelen geven recht op divi-, dend en het kiezen van afgevaardig den in de raad van commissarissen/ De pariicipatie-gedachte is afkomstig', van oud-ppresident de Gaulle. Re nault is, zoals bekend, een staats bedrijf. UTRECHT In alle ruim twintig bedrijven van de Ver enigde Machinefabrieken (VMF) is vandaag een uur niet gewerkt of op een andere manier gepro testeerd tegen het besluit van de raad van bestuur, de afdeling rollend materieel van Werk spoor-Utrecht volgend jaar te j sluiten, hetgeen het ontslag van I duizend werknemers betekent. Woensdagavond is te Utrecht een i bijeenkomst gehouden van de lande lijke bestuurders der by het overleg met de VMF betrokken vakbonden en ondernemingsraad-leden van de VMF-bedrUven. Na afloop werd ver klaard dal dc vakbonden de een-uur staking zouden steunen, omdat zjj de demonstratie beschouwen als een sympathiebetuiging jegens de werk- ners van de afdeling rollend mate rieel. Waarschuwing Ook zien de vajtbondën de staking als een waarschuwing aan het adres van de raad van bestuur. De vak bonden menen dat de VMF zich dient te houden aan de afspraken in het protocol en de collectieve arbeids overeenkomst Het overleg tussen de raad van be stuur en de vakbonden is woensdag middag voorlopig beëindigd. Het zal morgen worden voortgezet, nadat de vakbonden overleg hebben gepleegd met de ondernemingsraad van Werk spoor-Utrecht. De werknemersorganisaties deelden woensdagmiddag mee dat het overleg met de raad van bestuur is begon nen op basis van wat de directeur van de groep Werkspoor woensdag aan het personeel bekendmaakte, na melijk dat de afdeling rollend ma terieel in 1971 sluit op grond van de in de Tweede Kamer meegedeelde re geringsbeslissing. Overtreding ber gesloten) overtreden, als het ar tikel in de CAO voor de metaalin dustrie. dat vooroverleg voorschrijft. De mededeling van sluiting houdt eveneens in. aldus de werknemers, dat de in het vooruitzicht gestelde order van 60 spoorwegrijtuigbakken, waarvoor maandag in overleg met de ministers Nelissen en Roolvink be paalde zekerheden waren geschapen, door de raad van bestuur wordt af gewezen. Met deze situatie voor ogen heeft de vakbeweging zich gisteren op het standpunt gesteld dat niemand van de afdeling Rolma mag worden ont slagen, voordat passend werk is ver kregen. Die eis heeft de raad van be stuur afgewezen. JSiet verantwoord De raad van bestuur verklaarde het onder de huidige omstandigheden niet lirantwoord te achten een nieu we order van de Nederlandse Spoor wegen te accepteren. Het gesprek over He prijs van de order, dat van daag zou worden gehouden is uitge steld. De stemming onder het personeel van Werkspoer-Utrecht is slecht en opstandig. WASHINGTON De Amerikaanse inval in Cambodja is de succesrijkste operatie van de gehele Vietnamese oorlog. Alle belang rijke doeleinden zjjn verwezenlijkt. De hoeveelheid wapens, munitie, uitrusting en voedsel die werd buitgemaakt, is even groot als die vorig jaar in heel Vietnam werd veroverd. Voor de vakbonden stond vast: het besluit tot sluiting nomen zonder dat daarover werknemersorganisaties was ken. Daarmee is zowel het tussen de raad van bestuur VMF en de werknemers (in hiermee was ge- met de gespro- protocol van de novem- President Nixon zei dit gisteravond in een tv-rede. Hij herhaalde zijn be lofte, alle Amerikaanse troepen voor het eind van deze maand uit Cam bodja te doen terugtrekken. Van de 31.000 man, die hel land binnenrukten, zijn er al 17.000 naar Vietnam teruggekeerd. Na 30 juni zullen alleen luchtaanvallen op ver plaatsingen van vijandelijke troepen en materieel worden voortgezet. De terugtrekking van de Zuidviet- namese troepen zal afhankelijk wor den gesteld van het optreden van Noordvietnamezen en Vietcong. Vóór 15 oktober zullen opnieuw 50.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam worden teruggetrokken. Nixon deed een beroep op Hanoi, de impasse in de Parijse vredesbe sprekingen te doorbreken. „De deur naar vrede door onderhandelingen blijft wijd open", aldus de president, die waarschuwde voor krachtige maatregelen, als de veiligheid van de Amerikaanse troepen tijdens het te rugtrekken in gevaar zou worden ge bracht. Nixon bleef erbij, dat zijn beleid het juiste is. Hij was de vele Ameri kanen erkentelijk, die hem hebben gesteund. „Maar ik begrijp ook de diepe verdeeldheid over deze oorlog. Velen zijn ernstig verontrust. Geen enkele groep heeft echter hel mono polie van deze zorgen. Elke Ameri kaan deelt hun wensen. Ik ook", zei de president. Achtmotorige Amerikaanse straal- bommenwerpers hebben gisteren doe len ten zuidwesten van de Zuidviet- namese stad Quang Tri en in het grensgebied met Laos intensief ge bombardeerd. Volgens Amerikaanse kringen in Saigon zijn ongeveer 5000 ton bom men bij deze acties tegen vijandelijke installaties gebruikt

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7