Gammastralen op voedsel Overname wagonfabriek door NS geen oplossing Israël verhevigt bombardementen HUISVROUW IS NOG HUIVERIG VS/ Proeven met alarm per luidspreker Biljettenomloop bereikt een record aller tijden Ex-president Aramburu zou zijn doodgeschoten Kloosterlinge van drieduizend gulden beroofd Nelissen en Keijzer menen: Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! f595, Nieuw Rechts wil een burgerwacht 9 DINSDAG t JUNI 1970 JpyEN HAAG Albert Heijn heeft, vandaag als eerste bedrijf in ons land bestraald voedsel op de markt gebracht. Het is een partij champignons van 5000 kilogram, die naast de gewone champignons te koop is tegen dezelfde prijs. Het voordeel van het bestraalde produkt is een langere houdbaarheid: ongeveer een week. Zoals bekend staat het grote publiek vrij huiverig tegenover bestraalde voedingsmiddelen en daarom probeert het bedrijfsle ven, dat zich daarbij gesteund weet door de overheid, te weten te komen wat de reactie van het publiek is op deze nieuwe metho de van conservering. Wanneer het publiek positief rea geert op de champignons, zullen meer bestraalde produkten op de markt komen. Men is ervan overtuigd dat Enkele tientallen VMF-ers vol- I gen vanaf de publieke tribune I gistermiddag het Kamerdebat over de situatie bij de VMF. In het midden met de hand aan het hoofd de heer Nol de Jong, lei der van de ondernemingsraad van Werkspoor Utrecht. AMSTERDAM De 74-jarige moeder-overste van het klooster van dochters van Maria en Jozeph in de _Pijnackerstraat in Amsterdam-zuid, is gistermiddag beroofd van haar tas je met 3.000. De vrouw, die het geld juist van de bank had gehaald, wilde het klooster binnengaan toen een ongeveer 20-ja rige jongeman haar van achteren vastpakte en het tasje onder haar arm vandaan griste. Een uitgebreide speurtocht van de politie leverde geen resultaat op. Mo gelijk waren twee man bij de roof betrokken. Beloning voor ambtsketen LOOSDRECHT De WD-afde- ling Loosdrecht heeft een beloning van 50 uitgeloofd voor wie de enkele weken geleden gestolen ambtsketen van de burgemeester kan terugbrengen. Een nieuwe ambtsketen kost rond achthonderd gulden, terwijl het ge stolen exemplaar ik zilver om gesmolten nog geen twintig gul den opbrengt. (Vervolg van pagina 1) Behalve de heer Mellema liet drs. Goudzwaard zich ook in gunstige zin uit over de socialistische motie. Uit het betoog van minister Nelis sen-bleek evenwel duidelijk e=? en in tweede instantie werd dit nog eens onderstreept dat hij niet gelooft in het voortbestaan van een Neder landse wagonfabriek, gezien vooral de concurrentie op Europees niveau. Hij en staatssecretaris Keijzer toonden aan, dat overname door de Nederlandse Spoorwegen geen oplos sing zou zijn. De afdeling van het rollend materieel zou er niet renda- door worden Bovendien, de VMF vroeg voor Werkspoor Utrecht 24 miljoen gulden en de NS wilden niet meer dan 11 miljoen gulden geven. Van de ordergarantie kan geen sprake zijn. De spoorwegen moeten vrij blijven in hun beleid in het bui tenland goedkopere wagons te kopen. Minister Nelissen onthulde uit de rapporten van de Herstelbank en het bureau Béerenschot over het VMF- concern te hebben geconcludeerd dat werkspoor Utrecht in 1969 een ver lies maakte van 10 pet van de jaar omzet. Praktica super TL Met aus Jena T F <r> min Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum De lopende order van 80 rijtuigen zal met een duidelijk verlies worden uitgevoerd. Verworpen OHU en ARP. stemden vannacht tenslotte met de andere regeringspar tijen tegen de socialistische moties, omdat er toch geen kans meer zou bestaan voor de afdeling rollend ma terieel van Werkspoor. Ook de andere moties van de heren Nypels (Dem.) en Wiebenga (pac. soc.) over de overname van Werk spoor en het plaatsen van een rege ringscommissaris bij het VMF-con- cern werden met alleen de stemmen van de oppositie voor verworpen. In zijn betoog legde minister Nelis sen er vooral de nadruk op, en dit vooral in antwoord op de felle kritiek van de fractieleider van de PvdA drs. Den Uyl, dat de overheid niet verder kon gaan met haar hulp aan het con cern. Wanneer meer hulp van tevoren zou worden beloofd, zouden de eisen van de belanghebbenden onmiddellijk hoger worden. Regeringszaak Op de jaarlijkse aandeelhouders vergadering van VMF in Amsterdam had jhr. Sickinghe gezegd dat de NS de afdeling rollend materieel zouden willen overnemen. De reactie van de NS-directie: „Dit is in eerste instantie een regerings zaak. De NS gaan niet zelfstandig in deze aangelegenheid initiatieven ont plooien. Op de aandeelhoudersvergadering is gunstig gereageerd op de suggestie van Rotterdams burgemeester Tho- j massen iets te doen voor Werkspoor- Utrecht. Volgens Thomassen zijn er perspectieven wanneer de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag samen met de spoorwegen Werkspoor benaderen. Onjuistheden Over de brief van regering aan de Tweede Kamer zei mr. Sickinghe: „Er staan een paar onjuistheden in, waarover het laatste woord nog niet is gesproken. In bepaalde passages is beslist niet de nodige zorgvuldigheid betracht". Hij ontkende dat VMF ook contact zou hebben gehad met de mi nistervan financien. De heer Sickinghe zei nog dat mo menteel voorbereidende besprekingen worden gevoerd tussen English Elec tric en Werkspoor Amsterdam over samenwerking op het gebied van de ontwikkeling van een nieuwe grote scheepsdieselmotor. De VMF-pers- dienst merkt hierbij op, dat dit de motor is waarvoor de de regering be reid is kredietgarantie te geven. Stiptheidsactie aan Franse grens opgeschort PARIJS De stiptheidsactie van de Franse douane-ambtenaren zal worden opgeschort tot vrijdag. Dit is gisteren door de vakbonden besloten na een onderhoud, die zij met de mi nister van financien hebben gehad. In Vakbondskringen verwacht men, dat de actie zelfs tot maandag 8 juni zal worden opgeschort. Door de sta king die op 25 mei is begonnen, heeft het internationale wegvervoer aan de Franse grens grote vertragingen on dervonden. andere bedrijven Albert Heijn spoe dig zullen volgen. Door middel van folders en televisicspots zal worden geprobeerd de onbestemde angst van het publiek voor bestraald voedsel weg te nemen. Zes jaar lang heeft men bestudeerd wat de invloed is van de gammastra len op de diverse voedingsmiddelen. Uitgebreid is geëxperimenteerd, ook op dieren. De methode wordt abso luut veilig geacht, hoewel-ze niet ge schikt is voor alle levensmiddelen. Hetzelfde geldt overigens voor zouten, inblikken, roken, diepvriezen, drogen en andere ingevoerde vormen van conservering. Veel hangt af van het doel waar voor bestraling wordt toegepast. Bij aardappelen gaat het om het spruiten te verhinderen. Bij asperges en champignons wil men de ongewenste doorgroei afremmen. Bij aardbeien bereikt men een langere houdbaar heid en voorkomt men schimmelvor ming. Bij graan en specerijen gaat het om het doden van schadelijke in secten of om ontsmetting van de grondstof. Voorwaarden Het in de handel brengen van be straalde levensmiddelen is aan be paalde voorwaarden verbonden. Deze worden gesteld door het ministerie van volksgezondheid. De toestemming wordt pas gegeven als na onderzoek zeer duidelijk is gebleken, dat het be straalde voedingsmiddel geen enkel bezwaar oplevert voor de volksge zondheid. Alle bestraalde produkten moeten voor de consument duidelijk te her kennen zijn. Daarom is een bloemvig- net ontworpen, dat aangeeft dat het om een bestraald voedingsmiddel gaat. Gebleken is, dat de voedingswaarde van bestraalde levensmiddelen nage noeg hetzelfde blijft. In het algemeen kan worden gezegd dat vitaminever- liezen bij bestraling in dezelfde orde van grootte liggen als de vitamine- verliezen bij andere conserveringsme thoden. Niet alleen de consument, maar ook de bedrijven zijn gebaat bij een lan- gere houdbaarheid van aan bederf onderhevige voedingsmiddelen. In het bijzonder zullen bederfelijke produk ten, die over zeer lange afstanden moeten worden vervoerd maar door bestraling langer vers blijven, de transportkosten verlagen. Zelfs biedt deze methode mogelijkheden voor vervoer van voedingsmiddelen naar ontwikkelingslanden. Kostprijs Maar voorlopig moet eerst de bin nenlandse markt worden veroverd. De bestraling wordt op dit moment nog tegen kostprijs verricht door het Proefbedrijf Voedse.'bestraling in Wa- geningen, ontstaan uit een samengaan van overheid met bedrijfsleven. Al- bert Heijn betaalt voor de bestraling van de champignons een kwartje per kilo. De overheid heeft zich achter deze nieuwe methode van conservering ge steld, omdat het een beter middel is dan de toepassing van chemische stoffen. Het is de bedoeling dat in de toekomst het bestralen van voedsel op grote schaal ingang vindt. Het niet-bestrabide voedsel zal ech ter naast de bestraalde levensmidde len verkrijgbaar blijven. Reeds is toestemming verleend voor het be stralen op beperkte schaal van aard beien, asperges, cacaobonen, grondno- ten en gemengde kruiden. Voor champignons en aardappelen is toe stemming voor distributie in onbe perkte hoeveelheden verleend. Zeer sterke geluidsinstallatie Weekstaat Nederlandsche Bank BUENOS AIRES Een Ar gentijnse verzetsgroep heeft gis teren in een verklaring bekend gemaakt dat oud-president Araniburu (65) maandagochtend vroeg is doodgeschoten nadat een „revolutionair tribunaal" hem ter dood had veroordeeld. Pedro Eugenio Aramburu. De verklaring was ondertekend door het 'Juan Valle commando' aanhangers van ex-dictator Juan Pe- ron die zegt verantwoordelijk te zijn geweest voor de ontvoering van Aramburu. De verklaring werd naar het dag blad Tribuna in Rosario gestuurd. De „terdoodveroordeling" van de ex-pre sident was geschied, omdat hij veer tien jaar geleden 'het zonder vorm van proces ter dood brengen van 27 Argentijnse verzetsstrijders had gele galiseerd'. Kort voor het vinden van de ver klaring van de ontvoerders had de Argentijnse regering als haar mening te kennen gegeven, dat de ontvoer ders werden bewogen door een 'bui tenlandse en extremistische ideologie' en dat zij er op uit waren chaos en verwarring te scheppen. Intussen probeerden 20.000 leden van de veiligheidsdienst koortsachtig de verblijfplaats van Aramburu te vinden. Hij werd vrijdag jl. door twee mannen meegenomen die als le gerofficieren waren gekleed. Oud-president Feron, die als bal ling in Spanje verblijft, weigerde commentaar te geven op de ontvoe ring. Volgens mensen in zijn omge ving zou hij de ontvoering echter af keuren. AMSTERDAM De circulatie van bankbiljetten heeft, blijkens de ver korte balans van de Nederlandsche Bank per 1 juni, een uiteenzetting ondergaan van niet minder dan ƒ340 min. Daarmee heeft de biljettenom loop de stand bereikt van 9476,3 min, hetgeen een nog nimmer bereikt record is. Een jaar geleden, op de weekstaat van 4 juni 1969, werd de circulatie vermeld met ƒ9365 min., dus J 100 min minder dan thans. Daarentegen is het saldo van de schatkist ingezakt tot iets~meer dan ƒ19 min. De staat heeft er ƒ440 min bijgekregen uit bij de centrale bank ondergebracht schatkistpapier. Dat haar saldo desondanks tot dit laagte- punt is ingezakt, duidt er wel op dat de staat flinke betalingen heeft moe ten verrichten. Donderdag 4 juni wordt zijn saldo echter weer ver sterkt met 150 min. uit de op brengst van de jongste staatslening. Het saldo van de banken is geko- men op 155 min dankzij een ver- i meerdering met 4.5 min. Er moet wel een stroom j van geld van het rijk naar de banken j gegaan zijn want laatstgenoemden j hebben ook nog voor een fors bedrag aan voorschotten kunnen aflossen. De stand van die voorschotten is daar door teruggebracht tot 253,6 min. Op de geldmarkt blijft de toestand onveranderd krap. Van enige verrui- j mingvalt niets te bespeuren. Honorarium minister en Kamerlid gelijk DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid dr. De Meijer (kath.v.), oud- j staatssecretaris van sociale zaken, j meent dat het Kamerlidmaatschap I uiteindelijk een volle dagtaak zal worden, met de daaraan beantwoor dende noodzaak van een honorering gelijk aan die van ministers. Hij schrijft dit aan fractievoorzit ter Schmelzer in een brief waarin hij aankondigt in 1971 zijn Kamerzetel i beschikbaar te stellen wegens tijdge- i brek. Activa I juni 35 mei (in duizend, guld.) 6.233.902 6.233.902 1.044.613 1.012.734 Goud Vorder, in goud enz Buitenl. betaalmid. Gld.vorder, op buitenl. 2.479 3.496 Papier in disconto 285.572 285.151 Papier door de bank gekocht 1.924.535 1.483.100 Voorsch. en bel. 253.632 407.496 Nederlandse munten 33.702 32.429 Passiva Bankbiljetten 9.476.275 9.136.143 's Rijks schatkist 19.162 40.940 Banken in Nederl. 154.924 150.402 Andere ingezetenen 57.445 60.424 Banken in buitenl. 45.421 40.140 Andere niet-ingezet. 12.795 13.433 Saldi buitenl. geld 3.893 4.151 Totaal goud en dev. 7.620.970 7.594.392 Waarv. convertibel 1.045.075 1 013.196 Dekkingspercentage 78.60 80.96 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Donderdag tussen elf en twaalf uur zal het „bureau organisatie rampenbe strijding" van de gemeente Rot terdam in Hoogvliet een proef nemen met zeer sterke geluids installaties. Deze proef wordt gehouden op het terrein ten oos ten van de hulpsecretarie. Dc te testen apparatuur kan zowel worden gebruikt voor het geven van een bepaald attentiesein of alarm signaal al naar gelang de af spraak die daarover in dc toekomst zal worden gemaakt wa als voor het over grote afstand omroepen van mededelingen. Men moet er op bedacht zijn dat het nu nog om een proef gaat. Aan de berichten die dus morgen zullen wor den uitgezonden, moet uiteraard geen betekenis worden toegekend. Het geluid kan op sommige punten, afhankelijk van de windrichting mo- gelijk zelfs tot op het Poortugaalse deel van Meeuwenplaat of tot in j Spijkenisse erg hard zijn zodat het niet is uitgesloten dat er ondanks de- I ze waarschuwing mensen zullen schrikken. Op andere plaatsen is het wellicht •minder goed hoorbaar. Dat is geen bewijs dat de apparatuur niet zou voldoen. Het gaat om een proef om te zien hoe groot het bereik is. Aan de hand van goede en slechte resultaten zal kunnen worden bere kend hoeveel en welke apparatuur moet worden aangeschaft en ge plaatst om bij bijzondere gebeurte nissen in korte tijd de bewoners te kunnen alarmeren of informeren. DEN HAAG De Haagse afdeling van de partij Nieuw Rechts roept vrijwilligers op voor de vorming van een burgerwacht. De partij acht hier voor alle termen aanwezig, omdat volgens haar de bevoegde autoriteiten verstek laten gaan. „De tijd is gekomen om voor onze eigendommen, alsmede voor orde en rust, nu zelf iets te doen", aldus Nieuw Rechts. Volgens deze partij moet de politie lijdelijk toezien hoe het recht wordt verkracht bij gebrek aan orders van hogerhand, onder an dere van burgemeester Marijnen. De burgerwacht zal volgens Nieuw Rechts „een halt moeten toeroepen aan de toenemende aantasting van eigendommen, waaronder de werk zaamheden van woningkrakers. Bouw van raketbases voorkomen TEL AVIV Israël heeft ook gisteren de bombardementen op Egyptische stellingen aan het De Amerikaanse astronaut Neil Armstrongdie als eerste mens de maan betrad en thans een bezoek aan de Sowjetunie brengt, heeft gis teren bloemen gelegd op het graf van 's werelds eerste kosmonaut Yoeri Gagarin voor de muur van het Kremlin. Achter hem de Russische kosmonauten Beregovoi en Feöktistof. Suez-kanaal voortgezet. Aange nomen wordt dat vooral de aan vallen van maandag hard zijn aangekomen. Radio Kairo heeft gemeld dat ee ndeel van deze bombardementen op Port Said was gericht. Militaire waarnemers geven alft verklaring voor de toegenomen inten siteit van de Israëlische luchtaanval len dat Israël de installaties van Rus sische raketbases aan het front bij het Suezkanaal wil voorkomen. Volgens een Egyptische woordvoer der werden bij de aanvallen van gis teren drie Egyptenaren gedood en vijf gewond. Hij zei dat een Israëli sche Skyhawk was neergeschoten. De aanvallende Israëlische toestellen werden niet alleen door luchtdoelge schut, maar ook door Egyptische vliegtuigen bestookt. Volgens Tel Aviv zijn de Israëlische toestellen al le behouden op hun bases terugge keerd. Intussen voerden Syrische strijd krachten een artillerieduel met Israë lische posities in de heuvels van Go lan. In Damascus, werd gezegd dat daarbij twee Israëlische stellingen zijn vernield. Commandotroepen van El Fatah beschoten de Israëlische ne derzetting Jibin in hetzelfde gebied. Zij meiddon grote branden en veei slachtoffers aan Israëlische zijde. In Washington heeft minister Ro gers van buitenlandse zaken een veertig minuten durend gesprek ge had met Ruslands ambassadeur in de VS, Dobrynin, over de slechter wor dende toestand in het Nabije Oosten. Er is overeengekomen de bilaterale besprekingen voort te zetten. Waar schijnlijk zal komende week een nieuwe bijeenkomst plaatshebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9