Tarief openbaar vervoer in steden moet omhoog N S-dienstregeling liep uit de hand Aanslag op ramen van de Sojoez-9 BEMANNING MAAKT HET GOED Zoeken naar alternatief golfterrein Buskosten in cijfers Chroesjtsjov met hartkwaal in ziekenhui: Ontslag voor helft docenten Haagse vrije academie Uit de Haagse hof geplukt Tv-danw Rapport: Besparing mogelijk Exploitatie trams te duur Apollo-13 faalde door vergissing op Kaap Kennedy Bommenwerpers actief boven Indo-China WOENSDAG 3 JUNI 1970 mag hierbij niet uit het oog worden verloren. Metro duur Tramexploitatie en in mindere ma te ook van trolleys is, per plaats-km berekend, aanzienlijk duurder dan de exploitatie van autobussen. De oor zaak is met name gelegen in de hoge infrastructuurkosten. Slechts indien men erin daagt over te gaan op een één-mans-bediening, kunnen wellicht bij exploitatie van grote eenheden de trams kostenvoor delen opleveren. Dit echter onder voorbehoud van een voldoende reizi gersbezetting. Ook ten aanzien van de metro in Rotterdam hoewel nog weinig ge detailleerde kostengegevens beschik baar zijn kan worden gesteld dat deze relatief duur is, aldus het rap port. Rotterdam, Den Haag en Utrecht, wijzen in een reactie op het rapport op de hoge kosten die ontstaan door extra voorzieningen aan bussen voor het rijden in een grote stad met zijn verkeerscongesties (bijv. sterkere mo toren met groter acceleratievermogen, automatische versnellingsbak, lucht vering, meer instapdeuren. enz.). In Rotterdam brengt het relatief slechte wegdek hogere reparatiekos ten van de autobussen mee. De statiefoto, die gisteravond in het paleis op de Dam gemaakt werd ter gelegenheid van het of ficiële bezoek van het presiden tiële echtpaar van Ivoorkust. Op ie eerste rij mevrouw Houphouet, president Houphouet, koningin Juliana en prins Bernhard. Daar achter mr. Pieter van Vollen hoven, prinses Margriet, prinses Beatrix en prins Claus. De Russische ruimtevaarders Nikolajef (op de voorgrond) en Sewastjanof bezig aan een trai ning in hun ruimteschip. Het neer in Europa weer max. temp. eerslag gisteren Amsterdam l.bew. 17 0 Brussel onbew. 19 0 Frankfort onbew. 19 0 Genève onbew. 23 0 Innsbruck h.bew 15 3 Kopenhagen geh.bew. 17 0 Locarno zw.bew. 27 0 Londen l.bew. 24 0 Luxemburg onbew. 18 0 Madrid onbew. 34 0 Majorca onbew. 26 0 München l.bew. 15 0 Nice zw.bew. 22 0.1 Parijs onbew. 22 0 Rome zw.bew. 23 0 Wenen zw.bew. 15 0 Zürich onbew. 19 1 DEN HAAG Enkele verge lijkende cijfers tussen kosten van de gemeentelijke vervoerbedrij ven in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam en streekvervoerbe- drijven. Kosten per 100 plaats-km van autobussen en trams/trolleys: grote steden 2,73, streekvervoer ƒ1,53. Alleen autobussen: 2,27 - 1,53. Loon per betaald uur voor buschauffeurs: ƒ8,66 - ƒ6,50. Va riabele materieelkosten per km voor autobussen: ƒ0,58 - ƒ0,20. Produktieve rij-uren per jaar van autobussen: 3050- 5000. KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u uitsluitend opgeven met bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen I DEN HAAG Bijna de helft van de docenten of begeleiders van de vrije academie voor beeldende kuns ten in Den Haag heeft per stencil de mededeling ontvangen dat het ko mende cursusjaar van hun diensten geen gebbruik meer zal worden ge maakt. De ontslagenen welen niet wat de achtergrond kan zijn van deze ingrijpende maatregel. Zij zullen in elk geval aktie ondernemen tegen de beslissing. Bij de oude dienstregeling zou de technische storing bij Hedel wellicht soepeler zijn opgevangen en zouden er minder ingrijpende maatregelen nodig zijn geweest. De veel hogere frequenties bij de nieuwe, nog maar drie dagen jonge dienstregeling en het feit dat het personeel en met. na me de verkeersleiding er nog niet he lemaal op is ingespeeld maken dit soort improvisaties voorlopig noodza kelijk, aldus een NS-woordvoerder. Tegen half zeven gisteravond was het treinverkeer weer nagenoeg ge normaliseerd. De vertragingen op de lijn Utrecht-Den Bosch bedroegen toen nog slechts vijf tot twaalf minu ten. Om het treinverkeer over de brug bij Hedel niet te zwaar te belas ten reden echter de intercity-treinen Heerlen-Amsterdam niet verder dan Den Bosch. Nadat mijn eerste schrikervaring met de t.v.-reparatcur, die mijn toe stel zelfs niet aanraakte, maar wel onmiddellijk onder druk een ander toestel te koop aanbood, wat weg geëbd was: nadat het genieten van de rustige avonden evolueerde in een zekere onr.is' omdat ik in de dagelijkse gesprekken niet mee kon doen en denken vanwege gemiste programma's: na dat alles prikte ik weer een adres, waarin tv-reparatie werd aangeboden. Een vrolijke vrouwenstem beant woordde mijn telefoontje. Ik kon digde mijn falende toestel aan met de mededeling dat het „een oudje" was en ik. desondanks niet te bewe gen zou zijn een nieuw te kopen... Toen ze uitgelachen was, gaf ze me groot gelijk, want „de oudjes" zo zei ze, doen hef het beste Mijn vertrouwan was gewonnen. De afspraak gemaakt. Zo mogelijk nog deze avond, anders morgen avond Zou de man korfien. Het kon wel laat worden. Wat laat was? Een uur of tien. Om goed half elf gaf ik de moed op. maar om kwart voor werd ge beld. Een fikse frisse man kwam bin nen, zag het toestel en ....alweer die 'ach... maar nu r.iet honend... meer blij om een ze dzame ontdekking.. In twee minuten lagen de tv-inge wanden bloot. Vier minuten later zaten er twee nieuwe Jampen in. Drie minuten waren nodig om het beeld weer te regelen en één om de achterwand te bevestigen Ik kreeg nog nel de ramp in Peru en het weerbericht. „Dat is dan vijfendertig gulden..." Ik dacht aan de vorige man, die beweerde dat het over de honderd moest gaan kosten vanwege de uren werk. die hij er aan zou hebben en het mij ijlings aangeboden „nieuwe" tweedehandstoestel van tweehon derd... Tel uit je winst.... Misschien zijn die vijfendertig nog vlug verdiend in tien minuten. Ik heb geen idee wat die lampen kos ten. Maar niemand behoeft me dat te vertellen. Ik zal het toch altijd goedkoop blijven vinden. Temeer daar ik in mijn tv-loze weken, waarin ik natuurlijk ieder een met een ook maar enigszins technische neus heb aangeklampt, de verschrikkelijkste verhalen heb ge hoord over de avonturen, die een toestel en deszelfs reparatie kunnen opleveren. Machtige, moderne apparaten, die net zo ellendig als ze door de repa rateur werden meegenomen na we ken terugkeren, vergezeld van hui zenhoge rekeningen; toestellen die helemaal wegblijven en waarvoor een vervangingsapparaat werd ge plaatst, een manipulatie die onge twijfeld gevolgd zal worden door een onverbiddelijk „niet meer te maken" en .koop nu dat vervan gingsapparaat maar" En niemand van ons leken, die weet wat waar en wat truc is. Ik heb nu het gevoel op fabelach tige wijze de dans ontsprongen te zijn. En snak naar vanavond als ik weer lui kijken mag DEN HAAG Het is aan te nemen dat in vrijwel alle ge meentelijke vervoersbedrijven nog belangrijke kostenbesparin gen kunnen worden doorgevoerd, zonder aan de vervoervoorzie- ningen afbreuk te doen. Dit is een conclusie van het Econo misch bureau voor het weg- en wa tervervoer, dat in opdracht van staatssecretaris Keyzer een onderzoek heeft verricht naar de kosten van het stedelijk openbaar vervoer. Gebleken is dat het kostenniveau van de verkeersprestaties in de ge meentelijke vervoerbedrijven aan zienlijk hoger ligt dan in het streek vervoer. Oorzaken zijn onder meer dat in gemeentelijke vervoerbedrijven de nominale lonen hoog zijn, de variabe le materieelkosten bijzonder hoog zijn, de benutting van het materieel laag is en met name in de drie grote steden de indirecte kosten relatief hoog liggen. De lage benutting van het mate rieel in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam wordt mede veroorzaakt door de grote dagspitsen in de vraag naar openbaar vervoer. Daarnaast vindt men in deze steden ook een grote reserve' aan vervoermiddelen voor incidentele spitsen. Ook in Japan neemt de milieu vervuiling snel toe. Het stads bestuur van Tokio heeft op vier plaatsen in de stad elektronisch verlichte waarschuwingsborden laten zetten, die de mate van luchtvervuiling en lawaai aan duiden in de vorm van getallen: van boven naar beneden resp. het zwaveldioxyde- en het kool- monoxydegéhalte in de lucht en de sterkte van het lawaai. HOUSTON Een vergissing op Kaap Kennedy is er waarschijnlijk de oorzaak van geweest, dat de maanreis van de Apollo-13 is mis lukt. Dit is gisteren meegedeeld door de voorzitter van de commissie van onderzoek, Cortright. Uit proeven is gebleken dat twee warmteschakc- laars in een zuurstoftank, die bere kend waren op een spanning van 30 volt, voor de lancering aan 65 volt bloot gesteld zijn geweest. Hierdoor zijn waarschijnlijk de schakelaars ge smolten en de isolatie doorgebrand, waardoor kortsluiting is ontstaan. Door storing 20 treinen geschrapt UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben gistermid dag fors de bijl moeten zetten in hun nieuwe dienstregeling, die door enkele storingen volledig uit de hand dreigde te lopen. Tegen drie uur gistermiddag moesten ongeveer twintig trei nen uit de dienstregeling worden geschrapt, in de hoop daarmee de toestand weer enigszins onder controle te krijgen. De problemen werden in eerste aanleg veroorzaakt door een wissel storing bij de enkelsporige brug over de Maas bij Hedel. waardoor het treinverkeer op het baanvak Zalt- bommel-Den Bosch een uur lang vol komen stil kwam te liggen. Het ge- I volg hiervan was. dat het treinver- I keer in vrijwel heel Midden-Neder- land ernstig werd gestagneerd want om wat meer lucht te krijgen moest ■de dienst drastisch worden ingekrom pen. Pech De NS hebben gisteren overigens wel hun pech-dag gehad, want even voor half twee was op het Utrechtse station net een vertragingshaard weggewerkt die was veroorzaakt door twee machinisten van aansluitende posttreinen die bij het wisselen van trein allebei in de verkeerde trein waren geklommen en gewoon wegre den. Toen ze hun vergissing bemerk ten zagen ze zich genoodzaakt te stoppen en hun trein midden op het baanvak neer te zetten omdat ze de te volgen route niet kenden. De trei nen rondom Utrecht werden door dit incident tien minuten tot een kwar tier vertraagd. MOSKOU De 76-jarige voorma lige Russische leider Nikita Chroesjtsjef, die vrydag ter observa tie in het Kremlin-ziekenhuis werd opgenomen, blijkt een hartkwaal te hebben. Dit werd verklaard in Rus sische kringen die vriendschappelijke betrekkingen onderhouden met fami lieleden van de voormalige Russische leider. De artsen kunnen nog niet zeggen hoe ernstig de toestand van Chroesjtsjef is. Hij is echter in staat te spreken en zijn familie heeft hem al bezocht. Chroesjtsjef werd in okto ber 1964 als partijleider en premiei aan de kant gezet en heeft sindsdien een rustig bestaan geleld als gepen- «ionneerde in een overheidstehuis in de buurt van Moskou en in een flat in Moskou. De advocaat mejuffrouw mr. D. Twaalfhoven spreekt van 15 ontslagen op de rond 32 docenten van de acade mie. Een groot aantal van hen heeft jarenlang aan de academie gewerkt. Over het ontslag werd met hen geen enkel vooroverleg gepleegd. De directeur van de vrije academie, de heer George Lampe, deelde desge vraagd mee dat het ontslag 19 van de bijna 40 begeleiders betreft. Acht van hen hadden volgens hem al zelf mee gedeeld niet langer aan het instituut verbonden te willen blijven. Dat de ontslagenen van niets wis ten ontkent de heer Lampe. Volgens hem is al drie jaar lang vergaderd over wat noodzakelijk is voor de ver nieuwing van het instituut, dat overi gens niet valt onder het kunstonder wijs zoals de wet dat omschrijft Inbrekers gaan er vandoor met sigarettenbuit BREDA Inbrekers zijn er in ge slaagd bij de groothandel in tabak j M. Pijnenburg in Breda voor 70.000 aan sigaretten te stelen. De inbraak gebeurde dinsdagnacht Er zijn geen sporen die in een bepaalde richting wijzen. De daders hebben aan de achter zijde van het magazijn een deur ge- forceerd en daarna een wagen volge- laden met 200 dozen van ieder 20 sloffen sigaretten. De totale buit be- j draagt 40.000 pakjes. Bijstand Het optreden van verkeersopstop pingen in de grote steden zou even eens tot een lage km-bcnutting van het materieel kunnen leiden, maar daarvan is bij het onderzoek niets ge bleken. Nagegaan zou kunnen worden in hoeverre aan incidentele vervoer- pieken tegemoet kan worden geko men door onderlinge bijstand van de openbare vervoerbedrijven. Bij het streekvervoer ligt het ta riefniveau hoog. Het verhoudingsge wijze zeer geringe exploitatietekort is in deze bedrijven voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de hoge ta rieven. Een aanpa96ing van de tarieven in de grote steden zou dan ook een ver kleining van het tekort kunnen be werkstelligen. Het effect van het ta riefniveau op de vraag naar vervoer Prins Claus: Van een onzer verslaggevers 's-GRAVENZANDE Prins Claus heeft de regionale werkgroep Stael- duyn laten weten dat het bos langs juridisch-bestuuriyke wijze niet meer te redden is voor massa-recreatie. De mogelijkheid die in theorie openslaat is het vinden van een alternatief ter rein voor de golfclubs. Via zijn particuliere secretaris laat Prins Claus weten dat het hem be kend is dat op Rijksniveau getracht zal worden een dergelijke oplossing te vinden. Of dit succes zal hebben, kan nu niet beoordeeld worden. Een oplossing zal slechts in nauwe samenwerking met het betrokken ge meentebestuur kunnen worden ge vonden. In de brief aan de werk groep Staelduyn zegt Prins Claus sympathiek te staan tegenover het streven om ten behoeve van de re creatie zoekende bewoners in de regio, natuurgebieden zoveel mogelijk te behouden als voor een ieder toegan kelijk terrein. De gemeenteraad van 's-Graven- zande heeft in de dinsdagavond ge- houden vergadering besloten geen ge volg te geven aan het verzoek van D'66 een besluit te nemen tot uitbrei- I ding van het kapverbod voor het grondgebied van de hele gemeente, waaronder dan ook het Staelduynse bos zou vallen. Naar aanleiding van het verzoek constateren B en W dat het niet mo gelijk is de' registratie van het bos bij het bosschap ongedaan te maken. In verband hiermee zullen de artikelen van de boswet van toepassing blij ven. Hierdoor is de gemeenteraad niet bevoegd bepaalde regels op te stellen. BRUSSEL De commissie van de Europese gemeenschappen heeft gis teren enige algemene kartelpolitieke maatregelen bekendgemaakt, die ze heeft genomen om de samenwerking I tussen ondernemingen te vergemak- I kelijken. Voortaan zijn alleen dan kartels verboden, wanneer ze op merkbare I wijze de marktpositie van derde on- dernemingen of van consumenten jr I veranderen. President Nixon heeft besloten een commissie van onderzoek naar Zuid- Vietnam en Cambodja te zenden. Zij zal de president verslag moeten uit- I brengen over de Amerikaanse ope- I raties daar. Thailand heeft aangekondigd Cam bodja militair materieel te zullen le veren. De machthebbers in Phnom Penh krijgen o.a. snelle patrouille vaartuigen en verkenningsvliegtui gen. MOSKOU De Sojoez-9, met j commandant Andria Nikolajef I en Vitali Sevastianof aan boord, is gisteren van baan veranderd en heeft, waarschijnlijk als ge volg van de koerswijziging, aan slag op de ramen gekregen. Het persbureau Tass heeft dit be kendgemaakt. De koerscorrectie werd met de hand uitgevoerd door Nikolajef. De twee kosmonauten maken het uitste kenden alles verloopt naar wens. Tijdens de eerste dag in de ruimte hebben de kosmonauten observaties uitgevoerd en foto's genomen van geo logische en geografische objecten op het aardoppervlak en zijn oog begon nen met experimenten die verband i houden met de rol van de mens in het systeem van navigatie en bestu dering. Intussen is het nog niet duidelijk of de twee kosmonauten een rol zullen spelen in een nieuwe spectaculaire verrichting in de ruimte of dat zij alleen maar een proeve van uithou dingsvermogen in de ruimte zullen afleggen. Westerse waarnemers sluiten de mogelijkheid niet uit dat -de Sojoezr9 gezelschap zal krijgen van andere ruimtevaartuigen. Een andere veron derstelling is dat men wellicht de op vorige kortere ruimtevluchten opge dane gegevens omtrent de uitwerking van ruimtevluchten op het menselijk I lichaam tijdens een langdurige vlucht bevestigd wil zien. In de officiële persberichten over de Sojoez-missie wordt de nadruk ge- legd op de betekenis van bemande vluchten voor de economie door mid del van geologisch onderzoek en de mogelijke ontdekking van mineralen. Tass meldt dat Nikolajef verklaard heeft dat de exploratie van de ruimte altijd ingegeven dient te zijn door de behoeften van de economie of de we tenschap. Waarnemers menen hieruit op te kunnen maken dat het Russische ruimtevaartprogramma, evenals dat van de VS,.wellicht kritiek ontmoet uit een bepaalde hoek vanwege de reusachtige uitgaven, die ervoor no dig zijn. SAIGON Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben gisteren on* j ophoudelijk luchtacties uitgevoerd j boven de drie landen van Indo-China* Zij bombardeerden Vietcong-gebieden in Zuid-Vietnam, de Cambodjaanse provincie Mondoelkiri en de Ho-Tsji* Minh route in Laos. Tegelijkertijd l voerden de jachtbommenwerpers 67 aanvallen uit boven Cambodja en 251' boven Zuid-Vietnam, en gaven zij boven Laos ondersteuning aan de re geringstroepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5