Palaveree met het pop^praatboe Tijdgeest werkt ongeloof in hand VOORUIT KIIKEN baptisten geven toe Puzzelboek Onderwijs onderweg Andere kerken meer bij AKV betrekken Em woord voor vandaag JEUGD GAAT OVER DE BIJBEL PRATEN BEROEPINGSWERK (God is niet konservatief) Evangelisatieconferentie IZB BONDSDAG VROUWEN GEREF: GEM. Niet te snel berusten in bepaalde ziekten V O Ds. H. J. Diekema (39) overleden „Weest niet bezorgd over uw leven, wat gij zult eten (of drinken), of over uw lichaam, waarmee gij hét zult kleden(Mattheus 6:25). Als er nu één ding is, wat de mens moeilijk van zich kan afzetten, dan is dat de bezorgdheid Wij leven altijd in zorgen, altijd zijn er de Vragen: ,^fts dit of als dat....?'*. En nu komt daar Jezus met dat woord: „Weest niet bezorgd..." dat betekent: Mens, verdiep u niet in vraagstukken, die in wezen niet de uwe zijn. Maak het u niet moeilijker dan nodig is. Ja, het staat er. En nu kunnen we het met Jezus' woord wagen, of we kunnen er schouderophalend aan voorbijgaan en in de bezorgd heid blijven voortleven. We staan voor de keus: ons leven in Zijn handen leggen of het in eigen hand houden. Weest niet bezorgd en waarom niet? Omdat, zegt de Here, uw hemelse Vader precies weet wat ge behoeft. Hij is er niet onkundig van, ge zijt Hem niet onbekend, Hij volgt u precies van dag tot dag nog voordat gij zelf weet wat u ontbreekt heeft Hij dat alle maal al gezien. Wc lezen vandaag: Psalm 14 vers 1 tot 7. WOENSDAG 3 JUNI 1970 (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Het Praatboek in het kader van Palaver '70 is uit. Het is een origineel pop art erig magazine, in een oplaag van200.000, waarvan de initiatief nemers hopen, dat het de jeugd van Nederland aanzet om de Bijbel te gaan lezen, 't Ziet er eigentijds uit? Dat is ook zo, want de Bijbel is ook voor deze tijd, al is de kloof voor velen, niet in de laatste plaats voor de jongeren zo groot. Nog even herhalen. „Palaveren" betekent praten en Palaver '70 is be doeld om de jeugd de Bijbel open te laten slaan om te lezen, erin te gelo ven en de inhoud toe te passen. Dat kan dan «liet alleen verandering ten gevolge hebben in het eigen leven, maar ook doorwerken in de maat schappij, zowel in geestelijk als ma terieel opzicht. (Van onze kerkredactie) LONDEN De vrije baptis ten in Rusland schijnen door de knieën te zijn gegaan. De „Daily Telegraph" meldt uit goede bron te hebben vernomen, dat zij na jarenlange weigering besloten hebben, hun gemeenten officieel te laten registreren bij de autoriteiten. Hierdoor zullen zij gemakkelijker kunnen werken. De kwestie van de registratie was een van de belangrijkste punten, waarom de vrije baptisten zich in 1961 afscheidden van de Unie van Baptistengemee.nlen in Rusland. NED. HERV. KERK Beroepen: te Rotterdam-Zuid C. J. P. Lam, te Putten, te Marknesse (NOP) J. A. Rietberg te Vaassen. Bedankt: voor Naaldwijk M. H. Boogert te Hellendoorn, voor Ede C. den Boer te Zeist, voor Carltonville (Transvaal), Nederduitse hervormde kerk van Afrika: G. J. H. Gijmink te Rotterdam. Emeritaat: aan W. Oost, predikant te Vijfhuizen is emeritaat verleend. GEREF. KERKEN Beroepen: te Landsmeer drs. J. C. Hielema, predikant bij de Chr. Ref. Church van Victoria BC, Canada. Benoemd: tot pastoraal medewer ker diakonessenhuis Groningen, dr. J. C. A. van Loon, emeritus-predi kant van Rotterdam-Delfshaven, woonachtig in Groningen. Bedankt: voor Middelburg J. van Dalen te Rotterdam-Overschie. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen: te Rijnsburg voor mis sionaire dienst op Curasao kand. R. van Nus te Amersfoort, die dit be roep heeft aangenomen, te Haren A. Kooij te Emmen. Bedankt: voor Dalfsen P. Lok te Zuidhorn. UNIE VAN BA PT. GEM. Beroepen: te Hoogeveen G. Bron- gers te Leeuwarden. Bedankt: voor Apeldoorn G. van t Wout te IJmuiden. Je zou zo kunnen zeggen „engage ment vanuit de Bijbel", maar je be gint bij jezelf, ook vanuit de Bijbel natuurlijk. Praatboek moet nu worden ver spreid onder de jeugd; op scholen, jeugdverenigingen, in dienst, in de gevangenissen of waar ze maar te vinden zijn; en besproken worden met predikanten, jeugdleiders, enz. Op die manier wordt gekoerst naar het relipopfestival dat op 2 januari in de jaarbeurshallen in Utrecht zal worden gehouden. De slotmanifestatie met een grote markt, speakerscorners (Dorothee Sölle en Phillip Potter). Verder komen er bekende buiten landse artiesten, maar de organisato ren weten nog niet precies wie, en een songfestival. Ideeën Maar nu weer terug naar het Praatboek, waarvan de schrijver £ip- ke van der Land is. Samen met foto graaf Hans Samsom en cartoonist Cor Hoekstra (Cork) is hij verantwoorde lijk voor de inhoud. En het is een kleurig, goed verzorgd tijdschrift ge worden, waarin je gauw even bladert omdat het er leuk uitziet Je struikelt iedere keer over nieuwe ideeën en je blijft alleen al wakker door de provo cerende spelling zoals: antoesjast, kattegessasie en kompjoeters. Sipke is uitgegaan van de refor matie onder de Joodse tienerkoning Josia (zoiets spreekt aan) 2 Konin gen 22 en 2 Kronieken 34. Onder diens regering wordt in een tijd van overgeërfde decadentie in de tempel, een wetboek van God gevonden. Toe passing van wat erin staat heeft een maatschappelijk reveil ten gevolg. Vergelijken we dit met onze tijd: ook nu leven we in een periode van geestelijk verval, maar we hebben zelfs de hele Bijbel, die we kunnen lezen, geloven en toepassen. Om even iets van het sfeertje te proeven, zoals dat heet, volgt hier iets uit het Praatboek: Rommeltje Wat een rommeltje moet dat daar geweest zijn! Een hele santekraam van folklore en flauwekul. Allerlei spektakels en orakels. Hele kollekties goden en godjes. Hadden ze voor een zacht prijsje van de Kanaanieten overgenomen De offerplaatsen kregen ze op de koop toe. Het religieuze zaakje liep prima. Ze wisten niet be ter of het hoorde zo. 's Lands wijs, 's lands eer. Hadden ze dan zo'n grote plaat voor hun hoofd? Tja, dat was alle maal zo gegroeid. Scheefgegroeid. Misvormd. Ontaard. Ze wisten niet anders. Het was altijd zo geweest, dachten ze. Traditie is sterk. Vooral godsdienstige traditie. Je krijgt er haast geen beweging in. Vastgeroest. Daar sta je nooit bij stil, wat een grote indruk die ontdekking van dat boek gemaakt moet hebben op de mensen van toen. Net zo groot als de verhalen van het Midden Oosten en de ruimtevaart, en de demokratise- ring van het onderwijs en het be drijfsleven, op óns. Er waren mensen die antoesjast meededen. Voorstanders van de ver nieuwing. Koplopers. Progressieven. Er waren ook tegenstanders. Konservatieven. Vanwege de portemonnee, of de taaie traditie, of nog andere motieven. Zo gaat het altijd als er wat nieuws te beleven is. Josia veranderde zijn wereldje doordat hij een boek vond. Het stond op papier. Wat er goed was en wat er fout was. Je wist weer waar je aan toe was, waar je je aan te houden had. Er was weer houvast. Omdat het woorden van God waren. God had al zo vaak het woord ge nomen. Ingegrepen als het te bont werd. Hij had ook zijn wetten en wensen gegeven. Je weet wel: die twee stenen platen waar de tien ge boden in gebeiteld waren. Daar kwam Mozes mee van de berg. Het was dus niks nieuws dat er schriftelijk bericht van God kwam. Je zou ook kunnen zeggen: zo'n boek blijft nieuw omdat wij mensen altijd vastroestenaan tradities. Of niet soms?" Praatboek is te bestellen bij het se cretariaat Palaver'70, Herengracht 366 in Amsterdam en het kost een gul den. Een belangrijke treK in de God van de Bijbel «s dat H i niet konservatief is. Hij is de enige die niet konservatief ij-. De mens zit tenslotte vast aan het oude. Daaraan denkt hij met weemoed terug Hij herinnert zich zijn jeugd Hij durft amper de wereld in. Hij ziet op tegen de dood en nog meer tegen de toekomst De levende God zit niet vast aan het oude. Hij gaat door, de toekomst in. Ht L Illustraties uit het Praatboek met een onderschrift van prof. dr. A. A. tan Ruler. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. wild, 5. vruchtje, 7. meisjesnaam, 8. kippenloop. 10. vorde ring. 11. Myth. figuur. 12. bergplaats, 13. zangnoot, 14. vruchtenat. 15. meisjes naam, 16. landmaat in Zeeland, 17. kle verige stof, 18. grondsoort, 20. gekneed meel. 21. meisjesnaam, 22. onverschrok kenheid, 24. deel van de bijbel, 25. wa pen, 26. rondhout, 27. toespraak, 28. vis je, 29. oprolbaar zonnescherm, 30. schoorsteen zwart. Verticaal. 1. echo, 2. vette vloeistof, 3. priem, 4. welaan, 5. mand, 6. voeg woord, 8. vlug, 9. vreemd, 11. knaagdier. 12. ongeyuld, 14. bijb. figuur, 15. smart, .16. snijwerktuig, 17. mijl, 19. loot, 20. torenkraai (gew.), 22. manier van kle derdracht, 23. deel van een schip. 25. ri vier in Engeland, 26. stok, 27. Railroad (afk.), 28. rivier in Italië. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. ego, 3. mal, 6. era, 9. na, 10. toren, 12. ar, 13. kabel, 15. Siêna, 17. rei, 19. end, 21. illusie. 25. dia, 26. rat, 27. amoreel, 31. ore, 32. Dee, 34. adder. 36. Leine, 38. Ie, 39. Sedan, 41. de, 42, «t. 43. Lek, 44. gek. Vert 1. enk, 1 gaar, 3. mol, 4. ar, 5. lea, 7. rand, 8. ara, 10. teil, 11. niet, 14. beiaard. 16. enerlci, 18. nu, 20. Ede, 22. Leo, 23. sté, 24. sta, 28. mees, 29. rx, 30. Eden, 31. Oder, 33. ende, 34. ale, 35. rel, 36. lak. 37. eek, 40. de. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Ruim duizend leden van de Bond van meisjes- en vrouwenverenigingen der Ge reformeerde Gemeenten waren gisteren aanwezig op de 23e jaar vergadering die in Utrecht werd gehouden. De ere-voorzitter ds. H. Rijksen uit Gouda kon mee delen, dat het aantal verenigin gen het afgelopen jaar met drie is toegenomen tot 77. Het aan tal leden bedraagt tweeduizend. De presidente mejuffrouw W. den Hertog werd gisteren her kozen. In zijn openingswoord over Tabitha uit Handelingen 9 merkte ds. Rijksen op. dat deze vrouw na haar overlij den niet alleen een lege plaats in het gezin achterliet, maar ook in de ge meente. Hij vroeg de aanwezigen of zij ook buiten het gezin, in de ge meente en voor de medemens een eigen plaats innemen. Gebedsgenezing De heer W. den Hengst, arts te Gorkum. sprak uit zijn praktijk over het onderwerp: genezing op het ge bed. Hij stelde de vraag: verwacht u alles van de dokter of van de grote Heelmeester en uw dokter? Dan weet u, dat de Here het is, die de medicij nen moet zegenen en dat de dokter helemaal afhankelijk is van de Here God. Mag ik u vragen zo uw heel meester te zien? Wil God onze ziekte? Hij wil dat we beter worden en dat we er beter van worden. Hij heeft veel middelen ter genezing gegeven. Denk eens aan de handen van de chirurg, aan de medicijnen en aan het gebed. Wat betreft genezing op het gebed gaf dok ter Den Hengst enkele voorbeelden uit zijn praktijk. In zijn wachtkamer zat een patiënt, die een gevaarlijk gezwel had. Ineens schoot haar te binnen de woorden: zo gij een geloof had als een mosterdzaadje... Het gezwel van zoëven was eenmaal bij de dokter verdwenen. Een heupbreuk, die men selijkerwijs niet meer zou kunnen ge nezen. heelde na gebed. De Here geeft getuigenis in tekenen en wonderen, aldus de Gorkumse arts. Het valt op, zo vervolgde hij, dat in de Schrift genezing vaak aan de orde komt. De Here blijft dezelf de. Hij die het toen deed wil het ook nu doen. Het speet de spreker, dat er rond om de zieke zo weinig een biddende gemeente is. Hij herinnerde aan het bijbelwoord, waar staat dat als iemand ziek is hij de oudste der ge meente moet laten komen, in het bij zonder om te bidden om genezing. Beter verhoor „Ik ben ook weieens bang, dat we ons bij een bepaalde ziekte te snel neerleggen. Dan zegt de Schrift neen de Here wil het zo vaak anders. Maar de Here heeft ook vaak een ander en beter verhoor dan herstel van de ziekte", aldus dokter Den Hengst. Tweede spreker was ds. J. van Vliet uit Aagtekerke, over de vrou wen Naomi. Ruth en Orpa. Gisteren werd gecollecteerd voor Philadelphia, de oudervereniging voor het geestelijk gehandicapte kind. Elf honderd gulden werd opgehaald. WOUDSCHOTEN Als we rondom ons kijken, valt ons over het algemeen een zékere onbe wogenheid onder de trouwe kerkleden op ten aanzien van bijvoorbeeld de buurman, die „er niet meer aan doet". Dat is vreselijk. Men offert wel gewillig voor allerlei zendingsdoeleinden, maar heeft nooit in het gebed geworsteld voor de naaste, die als hij zo voortgaat geen behoud zal vinden. Dat zei drs. B. J. Wiegeraad gister avond op de eerste dag van de evan gelisatieconferentie van de hervorm de bond voor mwendige zending op gereformeerde grondslag (IZB). Pre dikanten en evangelisten, ambtsdra gers en gemeenteleden van gerefor- meerde-bondsrichting zijn drie dagen op Woudschoten om zich te bezinnen op hun verantwoordelijkheid tegeno ver hun naasten. Aan drs. Wiegeraad de taak, om de achtergronden van het ongeloof te belichten. Hij legde er de nadruk op, dat de mens in zijn ongeloof, met behoud van zijn persoonlijke verantwoorde lijkheid ook dikwijls slachtoffer is van een heersende geest en een alge mene verblinding. Zo is de mens van vandaag sterk relativistisch ingesteld. Hij vindt alle dingen maar betrekkelijk. Hij wil niet warm lopen voor het geloof en voor de kerk. in de laatste tientallen jaren zijn immers zoveel zekerheden omvergeworpen. Dat Is een verhinde ring voor een echte overgave. Wat is het moeilijk, om door die instelling heen te breken. Ook wees drs. Wiegeraad orp de vervlakkende invloed, die er uitgaat van de moderne literatuur, van veel tv-programma's, "nr heel het moder ne welvaartsleven. Op allerlei manie ren wordt de aandacht gevraagd voor de levensvulling hier op aarde. Vóór dit leven was er niets en na dit leven zal er niets zijn. En boven dit leven en deze wereld is er misschien een God. maar veel te betekenen heeft Hij niet. Anders zou het op deze we reld wel anders gaan. Het beste is maar te leven voor de vuist weg; een goede baan, een mooi huis, een ple zierige vakantie en verder zullen we wel zien. Dit „wereldse" denken, dat ook in de kerk om zich heen grijpt, is ook de oorzaak (voor zover wij dit als oorzaak kunnen noemen) van veel ongeloof. Toch benadrukte drs. Wiegeraad, dat het in vrijwel alle gevallen niet slechts een kwestie is van niet kun nen geloven, maar nog meer van niet-willen. Het ongeloof is ten diep- WOLFHEZE Op 39-jarige leef tijd is onverwacht overleden ds. H. J. Diekema, gereformeerd predi kant te Wolfheze. Ds. Diekema werd in 1962 predi kant te Monnickendam. Sinds 1966 stond hij in Wolfheze. ste een verzet van het hart, ook al zal men dat niet altijd zich bewust zijn. Immers, wie tot het geloof komt. moet zich niet alleen met het ver stand, maar bovenal met het hart prijsgeven. Men verdringt Gods waarheid, omdat men zich niet wil overgeven, maar zichzelf wil handha ven. KINDEREN Tegenover het ongeloof wees drs. Wiegeraad allereerst op de betekenis van de opvoeding door de ouders. Weliswaar geeft de beste opvoeding nog geen garantie voor gelovige kin deren, maar de opdracht ligt er. De bekende schrijver Sartre zegt, dat hij ongelovig is geworden door de onver schillige houding van zijn (protes tantse) ouders. De prediking zal eenvoudig moeten zijn, in de taal van deze tijd en ge richt op de praktijk van het dage lijkse leven. Dat behoeft niet in min dering te komen op de diepte van het gebrachte Woord. Als het eerlijk en oprecht is, zal het zijn zegen zeker geven. Dat geldt voor heel het leven der gemeente en voor alle geestelijke ar beid, die daarin erricht wordt. Daarmee is, aldus drs. Wiegeraad, geen garantie gegeven, dat we het ongeloof kunnen stuiten. Dat ligt bo ven onze macht. Maar wel moeten we proberen alle ergernis en belemme ring te voorkomen, die niet naar het Woord is. Dat betekent, dat we ons zelf voortdurend onder kritiek van de Schrift stellen en bereid zijn, ons persoonlijk en gemeentelijk leven steeds opnieuw op dat Woord te rich ten. Ontplooiing „De Nederlandse klassen zijn klein; in Ghicago hebben we er meegemaakt van 60 tot 80 leer lingen. U besteedt een kwart van uw nationaal budget aan het onderwijs en in de toe komst nog meer; u doet het goed in uw land." Dat had Veringa nou eens moeten horen maar de Brit George Martin, die dit naar voren bracht op een persconfe rentie in Den Haag, bleek niet speciaal gekomen te zijn om de loftrompet van -de minister te steken; hij wilde duidelijk ma ken hoezeer zijn „System of Personal Development" past in zo'n bovenstebest land als het onze. Vijftien jaar geleden is Martin begonnen met een methode voor persoonlijke ontplooiing, die sinds enige tijd ook op vier scholen in Tilburg wordt toegepast. De docen ten zien er een goede tegenhanger van het te intellectualistische on derwijs in. Volgens de Tilburgse le raren biedt het systeem ook moge lijkheden om kinderen uit sociaal zwakke milieus hun beperktheden te boven te doen komen. ..Nederland heeft de overwinning behaald." betoogde George Martin met warmte. In diverse landen wordt zijn methode, bestaande uit een drieledig programma („correcti ve development," „character deve lopment," „creative development" kosten per programma 600) buiten het onderwijs toegepast, maar de stichting Ons Middelbaar Onder wijs is er in Tilburg voor het eerst op scholen mee begonnen. „Hiermee is een nieuw tijdperk in de geschie denis van het onderwijs en de menselijke ontplooiing aangebro ken." De moeilijkheid met de heer Martin is dat hij z*n systeem wel te onderscheiden van de Ameri kaanse „sensitivity training," die hij verafschuwt aanprijst met de geloofsijver van een Jehovagetuige en een argumentatie la de STER- reclame. Druk schermend met ter men als concentratie, verbeelding, gevoel, energie, vrijheid van span ningen, versterking van positieve impulsen enz. wil hij teveel bewij zen. Het kan best zijn dat zijn per soonsontplooiing prachtig voorziet in hiaten van de bestaande ontwik keling-in geestelijk, emotioneel en lichamelij-k opzicht. ïk mag dit al- lerminst~uitsiuiten, maar wat moet je er mee aan wanneer je op een persconferentie voorgehouden krijgt: „Het lijkt vandaag een on opvallende dag, maar vergis U niet: dit is de dag waarop bekendheid Wordt gegeven aan (enz.)"... Als ik in de toekomst af zou gaan omdat ik die grote dag niet goed gesignaleerd heb, is m'n excuus bij voorbaat dat die meneer Martin een te gedreven aanprater is om een journalist tot persoonlijke ont plooiing te laten komen. Vrijblijvend In Lochem was er vorige week een tweedaagse conferentie over het tertiair onderwijs, d.w.z. weten schappelijk onderwijs plus hoger beroepsonderwijs. Gemakshalve wordt daarbij meestal als voorbeeld de h.t.s. naast de TH genoemd, maar er valt onder het hoger beroepson derwijs veel meer: sociale, pedago gische en kunstacademie, hoger land- en tuinbouwonderwijs, hoger economisch-administratief onder wijs. opleidingen voor jeugdleiders, verpleegster, journalisten, weten schappelijk instituut voor toerisme enz. Het is nauwelijks meer een vraag of de complete scheiding tussen dat h.b.o. aan de ene kant en de uni versiteiten en hogescholen aan de andere juist is. Maar het is wel een duchtig ingewikkelde kwestie hoe men die twee vormen van onder wijs zou kunnen coördineren tot samenwerking brengen en er even tueel een geheel van zou kunnen maken. De Lochemse conferentie ver keerde in de geVnkkige omstandig heid daarover geen welomlijnde door Ton Elias uitspraak te hoeven doen: het ging om een „brainstorming" van men sen. afkomstig uit zeer verschil lende hoeken van het onderwijs. Maar die vrijblijvendheid bracht' ook mee dat het gesprek, hoe deug delijk het met een geordende docu mentatie ook voorbereid mocht zijn, een paar dozijnen verschillende richtingen inging. Luister Opmerkelijk in deze discussie was een stencil getiteld „Luister" dat de deelnemers op de tweede conferentiedag bij hun ontbijtbord je vonden. Het pamflet was samen gesteld door Helge Bonset en twee andere „kritiese leraren." Teneur: er is tot nu alleen maar gepraat over het rechttrekken van plooien in het bestaande systeem; zo groei en een verschoolst w.o. en een op gekalefaterd h.b.o. naar elkaar toe als beroepsopleidingen ten gerieve van het huidige establishment, ter wijl het zou moeten gaan om de ontwikkeling van de MENS. Citaat: „Niet alleen van belang is dat onze economie floreert, maar dat er ook vrije mensen rondlopen, niet misvormd door een van boven af gedicteerd onderwijs waarin ze geleerd hebben voor een goed cijfer de vereiste kunstjes uit te voeren, zodat ze later bij hun baas voor een goed loon hetzelfde zullen doen." Het stuk was verder vrij ruim voorzien van de bekende kritiek op selectie, technocratische herstructu rering, machtsconcentratie etc. Met heel wat overdrijving dat moet gezegd; en toch was het goed dat die conferentie dat geluid te horen kreeg: het dwong de deelnemers zich meer bezig te houden met het waarom van wat men in het onder wijs wil veranderen. De titel „Luister" klonk voor een anti-autoritair getint pamflet erg schools maar misschien is dat een grapje van Bonset die ook een boek schreef onder de titel „Nooit met je rug naar de klas!" Vakantie Op de voorpagina van een Franse krant een forse kop om te vertellen dat de komende zomervakantie voor het lager en het voortgezet onderwijs verlengd wordt. Interes sant dat nieuws, zowel de inhoud als de' presentatie. Franse kranten brengen berich ten over begin en einde van het schooljaar vaak op de voorpagina; bij ons zal men een krant zelden daarmee zien openen. Dan: de bij zonderheid dat de onderwijzers en leraren een paar dagen eerder moe- ten terugkomen om het nieuwe schooljaar vlot van start te laten gaan. Een mooi thema bij discussies over de taak van de docent. Verder de duur van de vakantie: de laatste dagen van juni, heel juli, heel augustus en de helft van sep tember zowel voor het lager als voor het voortgezet onderwijs. Men moet hierbij wel bedenken dat Franse scholieren soms al vanaf de kleuterschool langere, dik wijls veel langere werkdagen ma ken dan de Nederlandse en dat er doorgaans straf gewerkt moet wor den ook. Een andere bijzonderheid is dat minister Guichard de kleine vakan ties in de loop van het schooljaar zoveel mogelijk wil verminderen. In ons land is men over het alge meen juist voorstander van die on derbrekingen. En verder ....wil de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding de scholen rekening la ten houden met de Olympische' Spelen in München: iedere Neder lander moet in persoon of via pers, tv en radio dit evenement mee kunnen beleven. Aan de minister raad is dan ook gevraagd ervoor te zorgen dat er van 26 augustus t/m 10 september vakantie is. Wat je van dit adres ook kunt zeggen, niet dat die vereniging er laat bij is: tenslotte gaat het hier om de zo mervakantie van het jaar 1972. En nu nog even terug naar dat bericht uit Frankrijk: in mei een ministeriële aankondiging die de duur van de komende zomerva kantie nog even verandert. Ik denk dat we in Nederland op onze ach terste benen zouden staan. Ds. Endedijk enthousiast (Van onze kerkredactie) UTRECHT „Als in het na jaar de AKV voortgezet wordt en ons wordt verzocht, op een of andere wijze mee te doen, la ten we dan alstublieft meedoen. Zeker als de achtergrondsvragen aan de orde komen." Dat schrijft Ce gereformeerde ds. H. C. Endedijk uit Arnhem in het Centraal Weekblad. Als vertegen woordiger van de Gereformeerde Kerken maakte hij tijdens de pink sterdagen de algemene kerkvergade ring van de Nederlandse Hervormde Kerk mee. Het viel ds. Endedijk op, dat toen er gestemd moest worden over de motie „De AKV verzoekt de generale synode te bevorderen, dat de hereni ging met de Gereformeerde Kerken zich uiterlijk binnen vijf jaar vol trekt. Dit mag niet in mindering ko men op de gesprekken die moeten leiden tot één Evangelische Katholie ke Kerk in Nederland" er opvallend veel blanco stemmen waren. Ds. Endedijk: ,.Is men dan toch niet zo enthousiast als men wilde voorge ven? Of is die termijn van vijf jaar voor de een te lang en voor de ander te kort? Of denkt men met de gere formeerden het tweede gedeelte van de motie niet te kunnen bewerkstelli gen?" Ds. Endedijk dringt tenslotte aan op een gereformeerde AKV. „Ook bij ons is er communicatiestoornis en on begrip tussen gemeenteleden en syno de; tussen gemeenteleden en gemeen teleden. En beter dan allerlei confe renties en congressen van groepen in onze kerken, lijkt me een dergelijk open gesprek, opgebouwd vanuit de plaatselijke gemeente." „En zou het niet een fris idee zijn om in elke plaats, waar een raad van kerken bestaat, met een plaatselijke oecumenische kerkvergadering te be ginnen? Dan dalen die raden eens van hun Olympus af en gaat het ge wone kerkvolk wat meer meedeken en meewerken." Lutheranen In ELK, het orgaan van dc Evange- lisch-Lutherse Kerk, wordt cr voor gepleit, dat ook de lutheranen aan de AKV gaan meedoen. Extreem links en extreem rechts ontbraken. „De AKV werd beheerst door het constructieve midden, voor het merendeel matig bezorgd, een tikkeltje aan de progressieve kant, zeker niet revolutionair en nog niet van de kerk vervreemd. Een groep, waar we ons als gemiddelde lutheranen zeker thuis bij kunnen voelen", schrijft ars. J. Kooiman. „De problemen die hen bezig houden zijn de onze, de opvattingen die zij in meerderheid lijken te koes teren zouden de onze kunnen zijn, de richting waarin zij oplossingen zoe ken behoeft ons niet vreemd aan te doen. Daarom wat mij betreft maar één conclusie: met de NUK van déze AKV op naar een echte OKV, Oecu menische Kerk Vergadering." -M- De oud-katholieke bisschop van Haarlem G. A. van Kleef is als eerste bisschop lid geworden van de bond van Nederlandse predikanten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2