STEDEN WEGGEVAAGD Commentaar CHU en ARP contra Nelissen in het debat over Werkspoor Gigantisch olieveld zee Het Kwartet Binnen één minuut zeker 35.000 doden Onzekerheid is onbarmhartigheid99 Schoolkinderen protesteren tegen Schiphol Kabouters moeten zo snel mogelijk uit bezette panden Toestand in voormalig Biafra wordt slechter Ook pasjes kascheques Gelderse dijken worden versterkt AANGEBOORD VOOR NOORSE KUST C rita) Olieveld bedreigt dierenleven op de Seychellen het weer Nieuwe Leicis e Courant Woensdag 3 juni 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn Hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwi Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur President en mevrouw Houphouet van Ivoorkust maakten gister middag een rondvaart door ro mantisch Amsterdam en dat le verde deze sfeervolle foto op. Naast de president* zat koningin Juliana, terwijl de charmante mevrouw Houphouet vergezeld werd door de burgemeester van Amsterdamdr. Samkalden. Vele Amsterdammers en toeristen toonden hun belangstelling. Hf raar I'fill vit voor off rsi ram in ff fit it fitHrraprori oorsaitli LIMA De veertig se conden durende aardbe ving in Peru heeft zeker 35.000 doden geëist. Gis teren ontdekte men vanuit een helikopter dat het toe ristenstadje Yungay in de bergen met alle 20.000 in woners van de aardbodem was weggevaagd. In de dorpen eromheen moeten 14.000 doden zijn. Boven het gebied hangt een enorme stofwolk. Yungay moet zjjn verwoest door lawines die de aardbeving teweegbracht. Boven de stad Huaras, waar 750 doden zijn en 95 procent van de huizen is verwoest, is gisteren een hulpploeg van dertig militairen aan parachutes neergedaald. Voedsel, me dicijnen en dekens (de winter nadert) zijn afgeworpen. De stad heeft geen stroom. Er zijn 2500 gewonden. In andere delen van het gebied kampt men met overstromingen. In de haven van de (zelf zwaar getrof fen) vissershaven Chimbote lopen de eerste schepen met hulpgoederen (Van enze parlementsredactie) DEN HAAG De ministers Nelissen van economische zaken en Roolvink van sociale zaken en staatssecretaris Keyzer hebben gisteren in de Tweede Kamer veel kritiek moeten horen naar aanleiding van de brief over de positie van de Verenigde Ma chine Fabrieken (VMF). Het debat spitste zich vooral toe op de onzekerheid over de toekomst van de afdeling rollend materieel van "Werkspoor/Utreen:. Minister Nelissen ZWANENBURG Ongeveer 1500 schoolkinderen van alle kleuterscho len, lagere scholen en MAVO gaan vrijdagmiddag een protestmars hou den tegen de geluidshinder van Schiphol. Zij doen dit op initiatief van een akticcomité dat is gevormd uit onderwijspersoneel in Zwanenburg. Een woordvoerder van hel comité zegt dat minister Bakker van verkeer en waterstaat middels een brief van de demonstratieplannen op de hoogte is gesteld. In deze brief wordt verder gezegd dat, als de plannen van Schip hol niet worden gewijzigd, het onder wijs zich zal beraden over verdere ingri jpende maatregelen. De organisatoren van de demonstra tieve mars hebben een beroep ge daan op alle ouders hun solidariteit met de aktie te betuigen. Ook de schoolartsen en -inspecteurs zijn uit genodigd aan de mars deel te nemen. wilde beslist niet de toezegging doen, dat de aanvullende order voor 60 wa gons door de Nederlandse Spoorwe gen door zou gaan. Morgen wordt het gesprek hierover voortgezet. Door de ze order zou het bedrijf een jaar lan ger kunnen draaien. Onzekerheid „Deze onzekerheid", zei drs. B. Goudzwaard (ar) met het oog op de 2.000 werknemers, „is een stuk on barmhartigheid". De afgevaardigde van de ARP voorzag, dat Werkspoor Utrecht gesloten zou worden, wan neer ze niet door de Nederlandse Spoorwegen zou worden overgeno men. De heer J. T. Mellema (CH) noemde in de tweede ronde van het debat de brief van de ministers Nelissen en Roolvink en het aniwoord van de mi nisters teleurstellend en onbevredi gend. De directie van de VMF be weert namelijk dat van het bedrijf in Utrecht nog wel iets is te maken. Door de socialistische afgevaar digde Wieldraaijer was eerder in het debat een motie ingediend, waarin wordt gevraagd de order van de 60 wagons aan Werkspoor te geven en het overleg tussen de belanghebben den over het voortbestaan van de wagonfabriek te beginnen Minister Nelissen en staatssecreta ris Keyzer noemde deze motie over bodig. Hiermee was de heer Mellema het in het geheel niet eens. Zie elders in deze krant DEN HAAG Het SGP-Kamerüd H. G. Abm'a heeft de minister van justitie en van binnenlandse zaken schriftelijk vragen gesteld over de in beslagname van de oplaag van Vrij Nederland van 30 mei j.l. in België. AMSTERDAM De kabouters van Oranje Vrijstaat zullen zo snel moge lijk de panden aan de Amsterdamse Sarphatistraat 85 en 87 moeten ont ruimen. B. en W. van de hoofdstad verklaren dit in een gistermiddag uit gegeven communiqué, waarin zij te vens duidelijk stellen geen ander standpunt in te nmen ten aanzien van het kraken dan tot nu toe het geval is geweest. Verschillende malen is al ver klaard. dat in geval van bezetting van gemeentelijke panden die een bedrijfsbestemming hebben, van ge- j val tot geval zal worden beslist of de bezetting tijdelijk getolereerd kan worden of dat onmiddellijk ontrui ming gewenst is. Dit laatste is nu volgens het college in de Sarphati- j straat het geval. I De bestemming van de panden houdt in het inrichten van een crèche voor kinderen van moeders die aan het Weesperpleinziekenhuis werken en van woonflats voor verplegend personeel. Met de bezetters zal op I korte termijn overleg worden ge- I pleegd over het tijdstip waarop de panden ontruimd dienen te zijn, op dat zo snel mogelijk de plannen die de gemeente met de panden heeft, kunnen worden uitgevoerd. LAGOS De toestand in het voor malige Biafra dreigt snel slechter te worden, omdat de uitvoering van de hulp- en wederopbouwprogramma s vertraagd wordt door gebrek aan geld en materiaal, vooral helikopters en vrachtauto's. Er moet spoedig een verandering komen daar de Biafranen anders de kans lopen weer voedselgebrek te krijgen, aldus Gilbert Offodile, secre taris van de Nigeriaanse staatscom missie voor de wederopbouw van Biafra. binnen. Amerikanen sturen grote vliegtuigen voor pendelvluchten tus sen Chimbote en de hoofdstad Lima en het rampgebied. Het Nederland- sche Roode Kruis zendt zo snel mo gelijk duizend dekens. De regering van Peru kondigde gis teren acht dagen van nationale rouw aan, op het moment dat in Lima en andere steden op uitbundige wijze de 32 overwinning van Peru op Bul garije in het wereldkampioenschap voetballen in Mexico werd gevierd. Macabere balans In de tussenlijd maken de Peru aanse autoriteiten en macabere balans op. De berichten over hartver scheurende taferelen sijpelen binnen. In Huaras vonden 100 kinderen tijdens een godsdienstplechtigheid te gelijk de dood. Ir. een school in de buurt kwamen 42 kinderen om het leven. De verkoop van geneesmidde len en doodkisten is aan banden ge legd om prijsopdrijving tegen te gaan. En bij al die ellende zien nog eens honderdduizend overlevenden zich bedreigd door het wassende wa ter,-dat de stad Caraz al volkomen van de aardbodem heeft weggespoeld. Kern truef oorzaak In heel Peru doet intussen het ge rucht de ronde als zou de aardbeving veroorzaakt kunnen zijn door de Franse kernproef die de dag voor de schok in de Stille Oceaan werd geno men. In Peru herinnert men zich nog maar al te goed de aardbeving van 1966, die hoofdzakelijk Lima trof en onmiddellijk volgde op Franse atoom ontploffingen de Stille Oceaan. COMPUTER TEN DIENSTE VAN DE ABONNEES. NIET MEER ZELF GIREREN Vanaf 1 juni 1970 krijgen maand- en kwartaalabonnees geregeld een (door de computer vervaardigde) kaart toe gestuurd. WIE GIRO HEEFT kan met deze kaart zonder kosten het abonnements geld naar ons bureau laten over- \Jen^kan ook da kaart van hand tekening voorzien en aan z'n bank afgeven WIE GEEN* GIRO HEEFT kan met deze kaart aan het postkantoor be talen. Ben deel van de kaart krijgt u dan terug als kwitantie ten bewijze dat u hebt betaald. Ook wie geen giro heeft kan de kaart van handtekening voorzien en aan z'n bank afgeven. Wie ons machtigde om per AUTOMAT!' SCHE GIRO het abonnementsgeld vat zijn rekening af te schrijven, valt na> tuur lijk buiten deze regeling. AMSTERDAM Officier van jus titie mr. H. G. van Everdingen heeft gisteren wegens poging tot moord te gen de Hilversummer Johan de VV. (45) drie jaar gevangenisstraf met af- Irek geëist. Een triest beeld van de enor me verwoesting, die de aardbe vingen in Peru aanrichtten in de venstad Chimbote. Onze wereld QPNIEUW is onze wereld getroffen I door een ramp van ontstellende omvang: de aardbeving in het Zuid- amerikaanse Peru. Zó immers mogen we het tegenwoor- i dig wel uitdrukken: de wereld is ge troffen. Want allerlei factoren heb ben ertoe bijgedragen dat wij ons als mensheid meer en meer betrokken zijn gaan voelen bij wat waar ook op onze aarde, geschiedt. Geschiedt aan onrecht en onderdrukking. Geschiedt aan oorlog. Geschiedt ook aan na tuurrampen. Grenzen vervagen. Zeker in zoverre zij de uitwerking hadden van men sen en volken van elkaar te ver vreemden. Het vreemde wordt eigen. Wij weten ons niet vrij zolang elders anderen gedwongen worden in on vrijheid te leven. Wij weten ons door leed getroffen wanneer elders ande ren door leed worden bezocht. Temeer zal er behoefte zijn om bij te dragen in de leniging van de nood. Veel zal dat niet kunnen zijn. Het wezenlijke blijft onherroepelijk: de wrede dood van duizenden en nog eens duizenden. Het ontslaat ons niet van de plicht, alsnog naar vermogen te doen wat onze hand vindt om te doen. We wéten nu immers iets van die ramp, en we zullen er de komende tijd méér van te weten komen. We ten is plicht geworden, en uit liet we ten vloeien nieuwe verplichtingen voort. Weten leidt tot de klop op de deur van ons geweten. Vrijblijvende kennisneming van een ramp als deze is er niet bij. Zoals geen enkele in formatie. geen enkele kennisneming, vrijblijvend is. Wij hopen dat het geslagen volk van Peru iets ervaren zal van het mede leven zoals dat over de wereld, onze gemeenschappelijke aarde, golven zal. Wij hopen echter vooral, dat er ook ruimte is voor die troost waartoe mens en mensheid zelf vandaag nog onmachtig zijn, en dat ook zullen blijven. Zelf dan wanneer wij besef fen dat het ónze wereld is die door een ramp als nu in Peru is getroffen. DEN HAAG De directie van de postcheque- en girodienst heeft be sloten ook pasjes in te voeren voor het innen van kascheques, zodat niet meer kan worden volstaan met het tonen van rijbewijs of paspoort e.d. De maatregel is genomen omdat met kascheques nogal eens fraude wordt gepleegd. Kosten 200 miljoen (Van onze correspondent ARNHEM Er komen zulke hoge waterstanden voor, dat de Gelderse dyken de stroom op vele plaatsen niet meer kunnen keren. Bijna driehon derd kilometer dijk moet worden ver zwaard. Dat kost tweehonderd mil joen gulden. De commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, ver telde gisteren dat het Rijk zestig pro cent van de kosten draagt. „Dit is nog te weinig; de lasten voor provin cie en waterschappen zijn te hoog. Er is overleg gaande over aanvullende rijkssubsidie". De Polderdistricten Brummen- Voorst en Bommelerwaard beginnen binnenkort met urgente verzwarin gen. OSLO Proefboringen op het Noorse deel van het continentaal plat hebben aangetoond dat zich hier enorme olievoorraden bevinden. De president van de Phillips Petroleum Company, John. M. Houchlin. heeft verklaard dat de bronnen een ge schatte produktie zullen opleveren van 10.000 barrels of l'lt miljoen liter per dag. ,.Op basis van de resultaten die wij tot dusver hebben betaald met de twee bronnen die met het platform „Ekofisk" zijn geboord, ziet het er naar uit dat we op een gigantisch olieveld zijn gestoten," aldus Houch lin. Het hoofdkwartier van de maat schappij in Oklahoma heelt verklaard dat de vondsten wijzen op een olie veld van een miljard of meer barrels, ofwel 20 miljoen ton ruwe olie. Nog voor het eind van de zomer wil Phillips nog twee bronnen aanboren en aan het eind van dit jaar zal men dan de exploitatieplannen bekend maken. De maatschappij, waarin naast Phillips zelf met 36.96 pet. ook Petrofina met 30 pet en Petrönord, bestaande uit Elf, Aquitane, Total en nog enkele andere maatschappijen, met 30 pet. deelneemt, heeft nog ge noeg ruimte om te boren over: de groep heeft een gebied van ruim drie miljoen acres in de Noorse sector van het plat, waarvan 281.000 acres in de buurt liggen van het nu gevonden olieveld. Phillips is Amerikans, Petrofina Belgisch, Petronord Frans en ook het Italiaanse Agip zit in de combinatie. Enkele weken geleden werd ook op het Nederlandse deel van het conti nentale plat olie aangeboord. Zowel boven de Waddeneilanden als voor de Noorse kust is de aangetroffen olie van zeer goede kwaliteit en bevat ze weinig (schadelijke) zwavel. De vindplaats van Philips c a. ligt 300 km ten westen van de Noorse kust en 320 km oostelijk van Schot land. Deskundigen zeggen dat het veld te vergelijken is met de rijkste olie- gebieden in het Nabije Oosten. Soms wordt niemand meer verrast door een overwinning dan de overwinnaar zelf. WEISS „Als je voet die muts draagt, lijkt liet preries of Karei er 7.it." Zon en maan 4 zon op 4.24, onder 20.53: maan op 3.52, onder 22.09; Nieuwe Maan. Hoog Water 4 juni: Rotterdam le getij 4.53. 2e getij 17.25, Vlissingen 1.43-14.09. Willemstad 5.38-18.04. Een enorme olievlek van 24 kilome ter lengte en 400 meter breedte be dreigt hel dierenleven op de Seychel- len-eilanden, waar maandag de Brit se tanker Ennerdale op een klip liep en zonk. Ongeveer 40.000 ton diesel olie en andere brandstof kwam daar bij in zee terecht. Natuurkenners spreken over een ramp, omdat de olie vele duizenden vogels bedreigt, waaronder een groot aantal exotische die nestelen op de kusten van de eilandengroep. Deze vogels leven van vis, zodat zij dubbel gevaar lopen omdat de olie ook onder de visstand danig zal huishouden. Nog meer O Britse troepen naar Ulster LONDEN In Belfast zijn giste ren 750 Britse mariniers aangekomen. Zij zullen twee maanden lang de 7.000 man Britse troepen die al in Noord-Ierland zijn, helpen bij het handhaven van de orde. Binnen die twee maanden zullen er in Ulster verkiezingen worden gehouden. DE BILT Een gebied van hoge luchtdruk waarvan het centrum vanmorgen boven de Noordzee lag. verplaatste zich in noordoostelijke richting. Het wordt morgen in de omgeving van Oslo verwacht. In de noord westelijke bovenstroming rond dit hogedrukgebied werd een zwak koufront over de zee naar ons land gevoerd. Het veroor zaakte vooral in de ochtend wol kenvelden. Door deze wolkenvel den werd in het noorden de nachtelijke afkoeling getemperd. In een strook van Leiden naar Enschede daalde de temperatuur aan de grond plaatselijk tot dicht bij of even onder het vries punt. Het ziet er naar uit, dat er in de komende nacht iets meer wind zal zijn, waardoor de kans op plaatselijk nachtvorst minder wordt. Strandweer Morgen zonnig en droog bij een zwakke oostelijke wind. Iets war mer in de middag 18 tot 20 gra den. zeewater 13 graden. Vooruitzichten: een hoge druk- gebied blijft voorlopig fraai strandweer brengen met nog een iets hogere temperatuur. Barometerstand: heden 10 uur 77 cm (1027 millibar), constant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1