Dankbaarheid voor drie zilveren jubilarissen Lieve mensen, bedankt In VS eerste volledige synthetische gen gemaakt G. Eenkhoorn, A. H. Haus en Padding Emigranten naar Zuid-Afrika voorlichten goed Actie van mevrouw V. dOever „loopt9 Huib Goudriaan Belangrijk voor wetenschappelijk onderzoek PROGRAMMA AMATEURS <*4 J*#= WOENSDAG 3 JUNI 1970 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hartelijkheid en dankbaarheid kenmerkten de sfeer gistermiddag op de huldi gingsbijeenkomst in de redactie lokalen van de Nieuwe Haagse Courant ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de heren J. Padding, G. Eenkhoorn en A. H. Haus. Veel medewerkers en oud- mede werkers van de Kwartet-bladen waren er- De heer Padding, eindredacteur van de Nieuwe Haagse Courant, en de heren Eenkhoorn en Haus, res pectievelijk chefs van de afdelingen propaganda en expeditie, kregen door vele sprekers woorden van lof toe gezwaaid. Vele geschenken werden aangeboden. Directeur T. Menses van de NHC vertolkte de dankbaarheid namens de medewerkers in Den Haag. Improviseren De heer Eenhoorn, die evenals de heer Haus op 12 mei 1945 bij de ex peditie begon, heeft in de eerste ja ren na de oorlog heel wat moeten improviseren en organiseren. „Het was een tijd waarin de toenmalige medewerkers op alle afdelingen veel meer werk hadden dan ze eigenlijk aankonden". De heer Haus, op 18-jarige leef tijd bij de krant gekomen, stond de heer Eenkhoorn terzijde. In 1964 werd de heer Eenkhoorn chef van de afdeling propaganda. Expeditie-chef Haus volgde de heer Eenkhoorn op. Met zijn vrouw en tewee kinderen heeft hij vele abonnees aan zich verplicht. Waren een of meer bezorgers afwezig, de familie Haus stond klaar om de krant nog in de bus te doen bij de lezers. De journalist Joop Padding be gon bij de Nieuwe Leidsche Cou rant met onder meer d - sport en de opmaak. Dat betekende dagelijks zet- terijwerk in Den Haag, waarbij hij aan „het steen" zijn toekomstige vrouw Anneke van Mulligen ont moette. Het is aardig te vermelden dat de aangetrouwde familie van de De jubilarissen Eenkhoorn en Haus met de directie: v.l.n.r. de heer T. Menses, directeur van de Nieuwe Haagse Crt., de heer en mevrouw Eenkhoorn, de familie Haus en de heer F. Diemer, di recteur van Het Kwartet. De heer Padding dankte in het bij zonder voor de aanwezigheid van ds. M. T. Mirmema uit Rijswijk, zijn wijkpredikant, die op de dag van het jubileum zijn verjaardag vierde De heer Padding is jarenlang ouder ling geweest. Hoofdredacteur J. W. Jongedijk van Het Vaderland was ook aanwezig. Na het officiële gedeelte brachten de Kwartet-wedewerkers en oud medewerkers een dronk uit op het welzijn van de zilveren jubilarissen en hun families. Tot vroeg in de avond bleef hei gezellig in het ge bouw van de Nieuwe Haagse- heer Padding met elkaar nog een jaar langer dienst deed bij de krant dan hij zelf. In 195' stapte hij over naar de NHC, waar hij thans coördinator en „zeef" in het contact tussen Den HaagRotterdamLeidenDelft en de zetterij is, zoals de heer Menses kenschetste, die de drie jubilarissen onder meer een geschenk onder cou vert aanbood. Kwartet-directeur F. Diemer sprak vervolgens de drie medewerkers toe, hij leagde het accent op hun positie ve houding. „Ik spreek de wens uit dat u op deze wijze door kan gaan met het bouwen aan het wetlzijn van gezin en de ontplooiing van onze krant." Bestreden Hoofdredacteur dr. E. Diemer wees in dit verband op hetgeen in onder linge vriendschap en waardering in dit f(jne bedrijf wordt gepresteerd- Hjj bestreed de stelling van wie zeg gen dat de krant het geestelijk eigen dom van de redactie en de lezers zou zijn. „De andere afdelingen zijn eveneens onmisbaar". Namens de redactie richtte de Ev. Grolle de schijnwerper op de De heer en mevrouw Padding met (rechts) hoofdredacteur dr. E. Die mer en (tweede van links) redac teur E. H. Grolle. eigenschappen van de journalist Padding. „Je bent lankmoedig en groot van goedertierenheid. De poet sen die elke morgen door Leiden, Delft, Den Haag en Roterdam wor den gebakken, aanvaard je altijd met reuze kalmte". Het geschenk van de redactie was een leren diplomaten- tas. Voor de jubilarissen was het een verrassing dat oud-directeur B. Bol ondanks de drukke verkiezingstijd aanwezig was, Hij prees de inzet van zijn oud-medewerkers. Wethouder Bol, thans als commissaris van de NV Christelijke Dagbladpers weer met hart en ziel aaen het Kwartet verbonden, sprak zijn dank uit voor de plezierige samenwerking in zijn directeursperiode bij de Nieuwe Haagse Courant. De rij van sprekers werd besloten met dankbare woorden van „saar" van der Velde namens de aedmini- stratie van de NHC, de heer J. Schrijver namens de expeditie van de Rotterdammer en de heer A. Bolt voorzitter van de commissie ter voor bereiding van een onderneingsraad. MADISON Geleerden van de universiteit van Wisconsin (VS) zijn er als eersten in ge slaagd een volledig synthetisch gen drager van erfelijke eigenschappen te vervaardi gen. Deze wetenschappelijke doorbraak is tot stand gebracht onder leiding van de uit India afkomstige dr. H. Gobind Khorana, die in 1968 met twee anderen de Nobelprijs voor me dicijnen kreeg. Hij vertelde gisteren dat het maken van een gen de weg opent voor beïn vloeding van de biologische structuur van lei. ende organismen. Het was nog „heel ver weg" maar dit zou uitein delijk de mogelijkheid kunnen schep pen voor genezing van kanker, sui kerziekte en erfelijke ziekten. In de verre toekomst zou men mis schien ook tot genetische ordening overgaan „het ontwerpen van mensen naar patronen, atleten bij voorbeeld of intellectuelen", aldus dr. Khorana. DEN HAAG Het PvdA-Tweede Kamerlid mr Th. van Lier heeft er bij minister Roolvink op aangedron gen dat. degenen die zich aanmelden voor emigratie naar Zuid-Afrika vol ledig worden ingelicht over de sociale en politieke toestand in dat land, en met name over het feit dat hun emi gratie kan inhouden dat gekleurde Zuidafrikanen hun betrekking en daardoor middelen van bestaan ver liezen. De heer Van Lier heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan de bewindsman. Hij kwam hiertoe nadat in Zuid-Afrika een decreet van kracht is geworden dat het kleurlin gen onmogelijk maakt om administra tief en geschoold werk te verrich ten in stedelijke gebieden. Tengevol ge hiervan alleen al zullen volgens de heer Van Lier in Transvaal ongeveer tienduizend Afrikanen hun betrek king verliezen. PvdA-ers vragen over staatsexamen Nij verhei dsonder wij s DEN HAAG Enkele PvdA-Tweede Kamerleden dringen er in schrifte lijke vragen aan mr. J. Grosheide, staatssecretaris van onderwijs, op aan dat de resultaten van het onderzoek naar een eventuele fraude bij het te Rotterdam gehouden staatsexamen leerkrachten Nijverheidsonderwijs worden gepubliceerd. Dit springpak (een soort hansop, maar hansoppen be staan niet meer) komt kers vers uit de modekeuken van modemeester Jacques Estérel. Haute-couture voor uw robbe does, alvast ontworpen voor de herfst, al zou het tijdens een kampeervakantie ook erg praktisch zijn. De stof: dralon- jersey In een kombinatie van effen lila met groen-wit-lila gestreept. Bent u al jong grijs Vroeger grijs worden dan men met reden mag ver wachten kan deels een ge volg zijn van erfelijke eigen schappen. maar ook wel van leven en werken onder grote druk. Was uw vader of moe der vroeg grijs, dan Is er een goede kans, dat u even eens vroeg zult worden ge sierd mef de kroon van de ouderdom. Dat men als ge volg van nerveuze spannin gen grijs kan worden bewijst het uiterste geval, dat heus wel meer voorkomt dan men denkt: mensen die in één nacht grijs worden, tengevol ge van een afschuwelijke er varing. Wanneer men zonder direkt aanwijsbare reden snel grijs wordt, moet men de doKter raadplegen. Het zelfde geldt voor afwijkingen aan ds vorm of substantie van nagels. Naaldprinses van Europa Dames die vaardig zijn met naald en schaar en die graag hun eigen kleding ma ken, kunnen binnenkort een gooi doen naar de titel „Naa.'Jprinses van Europa". In de komende weken zullen in een groot aantal West- Europese landen amateur modeshows worden gehou den. v/aarin dames eigenge maakte kleding zullen tonen. Voor Nederland staan er 25 op het programma. De beste deelneemsters uit deze voorrondes zullen op 13 juni in Amsterdam uitkomen in een nationale finale die de Nederlandse „Naaldprinses" moet opleveren. Deze zal 18 juli in Luzern deelnemen aan de eindstrijd om de titel „Naaidprinses van Europa". De prijs? Een autol Papieren meubelen Een paar grote plasticzak- ken onder je arm, en thuis vouw je de zaak een-twee drie uit elkaar: voilé een hip interieur voor lieden die hap py tot hippie zijn. Papieren meubelen, die evenwel zo stevig zijn dat een persoon van 80 kg met gemak op een kruk kan gaan zitten zonder dat het geval in elkaar stort. In de Carnaby-kleurtjes blauw en oranje: zitkruk (rechts voorgrond) ƒ11.80, tafel 15.50. kastje ƒ13.75 en rekje 9.95. Voor honderd gulden heb je al een aardig interieurtje bijeen, dat is zelfs van een studentenzakgeld te bekosti gen. t/oor teeners en tentbe woners. deze seml-perma- nente meubeltjes die zelfs een omgevallen glas met wa ter of alcohol kunnen verdra gen. Geïntroduceerd op de Huishoudbeurs Idee. Ontbijt met fruit Fruit wekt de eetlust op en is een verrijking van elke maaltiid. De Nederlander is het van huisuit niet gewend, maar: zonder fruit mist het ontbijt in de meeste gevallen de uitgebalanceerde ver scheidenheid aan voedings waarden die voor een ver antwoorde voeding nodig zijn. Vluchten en vruchten sappen bezitten vitaminen en mineralen die van belang zijn voor het goed functioneren van het ingewikkelde proces dat zich in het menselijk li chaam afspeelt. Vitamine C wordt snel verbruikt en dient dagelijks te worden aange vuld. Citrusfruit en aardbeien zijn goede vit. C. bronnen. Variatie in *t ontbijt? Neem een schaaltje cornflakes met melk aangevuld met fruit of vruchtensap. Dit voorziet, naast de boterhammen die men daarbij nog nuttigt, In een kwart tot een derde van de dagelijkse voedingsbe hoefte. Drinkwater is door con servering in blik lang houd baar. In verband met de toe nemende watervervulling en de groeiende welvaart in tro pische landen zijn er voor mineraalwater In blik kansen. Nestlé maakt zich gereed om zich voor de export gereed te maken. Laat ons hopen, dat wij schoon water niet In de supermarkt hoeven te ko pen. 't Ziet er soms naar uitl ROTTERDAxM/KRALINGSE VEER „Misschien wilt u in de krant zetten dat ik alle lieve mensen Bedank voor hun cadeaus. Bloemen, brieven en girostrookjes", zegt mevrouw J. M. v. d. Oever-Verhoef (65), die enkele weken geleden een uniek jubileum vierde: 60 jaar lang genas ze dieren. In ons interview ter gelegenheid van haar jubileum zei ze: „Mochten er mensen zijn, die me iets willen geven dan liever geen bloemen, maar graag een kleinigheid in geld voor de actie, die ik ga voeren." Mevrouw v. d. Oever hoopte namelijk geld in te zamelen voor framboesia-lijders. en op deze manier via Simavi honderden mensen hun gezondheid terug te geven. Hij vreesde dat de ontdekking in de sensatiesfeer zou worden getrok ken maar gaf toe dat zij voor het wetenschappelijk onderzoek uitge strekte nieuwe terreinen openlegde. De geleerde had met zijn team het bewuste gen opgebouwd uit simpele organische stoffen. In het verleden hadden anderen al kleine deeltjes ge netisch materiaal uit levende cellen samengevoegd, maar dr. Khorana en zijn collega's toonden als eersten aan dat genen 'kunnen worden vervaar digd uit nucleotides kleine chemi sche bouwstoffen ter grootte van een atoom. Be gebruikten een RNA-gen uit gist als model. De structuren van het synthetische en het „echte" gen bleken volkomen aan elkaar gelijk. Dr. Khorana, die in 1965 met zijn werk aan het kunstmatig gist-gen be gon, ls al bezig met het „namaken" van een tweede gen, zoals dat wordt aangetroffen in de coli-bacterie. Dit onderzoek hoopt hij binnen enkele maanden te voltooien. Het team van dr. Khorana werd bij de ontwikkeling van het gen ge steund door een aantal buitenlandse geleerden, onder wie de Nederlander H. van de Sande. Enkele dagen geleden, terug van vakantie, vond ik een notitie op mjjn bureau van een collega, dat mevrouw v. d. Oever de te lefonische hartekreet had ge slaakt, dat ze me dringend iets wilde vertellen. Gisteren zei ze me opgewekt: „Ik kan de eerste 1600 gulden afdragen aan Sima vi! Er komt nog steeds geld bin nen, en ik bedank alle lezers van uw krant die hebben meege daan." Honderden brieven Mevrouw v. d. Oever-Verhoef had 12 mei, de dag van haar jubileum (en nog dagen daarna) niet over be langstelling te klagen. Van heinde en verre waren cadeaus, honderden brie ven en tientallen telegrammen geko men. Blijken van genegenheid voor de vrouw, die de afgelopen 60 jaar ruim 80.000 dieren genas en nog tal van privé-acties voor mensen in nood voerde. Natuurlijk is ze blij met de hon derden felicitaties. Heel dankbaar is ze echter voor de vele giften vari ërend van biljetten van honderd gul den tot twintig cent voor haar framboesia-actie. „Ik zou dolgraag bij al die mensen in de huiskamer ko men, om ze de hand te drukken, maar dat kan niet Ik kan ze zelfs (nog) niet schrijven: er zijn zoveel brieven!" „Ik heb nu 1600 gulden om af te dragen. Dat betekent genezing voor 160 framboezia-lijders, want voor 10 gulden aan injecties per persoon be tekent gezondheid." „Weet u dat als deze zieke men sen horen dat er een Nederlands team in aantocht is, ze dagen achtereen door het oerwoud naar een punt trek ken om geholpen te kunnen worden?" Wie volgt? Is het nu met die 1600 gulden genezing voor 160 mensen afgelopen? „Nee, er komt nog steeds geld binnen." Mevrouw v. d. Oever zei eens: „Weet u wat ik hoop? Dat er wat meer liefde onder de mensen komt voor elkaar en voor alles wat leeft in de schepping." Daarom hoopt ze dat er nog vele guldens zullen worden ge stort. Op gironummer 243936, ten name van mevrouw V. d. Oever-Verhoef, Zebrastraat 20, Krai. Veer-Rotterdam, met erbij geschreven „framboesia-actie". Wie volgt? MIRANDOLA De Italiaan Mari no Basso heeft in de Ronde van Italië gisteren de vijftiende etappe gewon nen. In de eindsprint versloeg hij in volgorde de Belg Guido Reijbroeck, zijn landgenoot Grassi en de Belg Pa trick Sercu. Leider in het algemeen klassement blijft Eddy Merckx. De tweede plaats is voor de Deen Ole Ritter, die op Merckx een achterstand van 2 minuten en 41 seconden heeft. Hierna volgen Felice Gimondi cn Martin Vandenbossche. MEVR. VAN DEN OEVER: nu actief voor mensen DEN HAAG Gisteravond Is het programma van de kampioenscompe titie voor de amateurs samengesteld. Er wordt gespeeld op vijf zondagen vanaf 7 juni tot en met 5 juli. Voor de wedstrijden op 5 juli is geloot welke club uit en welk club thuis speelt. Het programma luidt: 7 Juni: TSC (Oosterhout) De Ttretfers (Groesbeek; Uithoorn Sandcrhoul (Kerkrade): Sneck Papendrecht. H Juni: Sanderhout TSC; Papen drecht Uithoorn; Dc Treffers Sneek. 21 Juni: Sanderhout De Ttreffers; TSC Sneek: Uithoorn Sneek. 28 Juni: Papendrecht Sanderhout; Sneek TSC; De Treffers Uithoorn. 5 Juli: Papendrecht De Treffers: Sneek Sanderhout; Uithoorn TSC. Wanneer twee of meer clubs gelijk cin- Ronde van Engeland PORTHAWL De Poolse renner Jan Magiera heeft gisteren de tiende etappe .van., de Ronde van Engeland voor amateurs gewonnen. De Tsjc- choslOwaak Jiri Mainus heeft de gele trui overgenomen van de Pool Jozef Mikolajczyk, die het algemeen klasse ment vele dagen heeft geleld. Onze landgenoot Matthijs de Koning be houdt zijn derde plaats. Tweede werd gisteren de Italiaan Mario Corti, derde Mainus. De tijd van de drie eersten was 4.39.56. De tiende etappe voerde van Great Mal- vern naar Porthawl, over een afstand van 178,63 km. dlgcn. moeten beslissingswedstrijden wor den gespeeld. Het doelgemlddeldc ls In. dit geval niet van belang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11