PERSONEEL MOKT Commentaar Onderzoek naar fraude bij examen Hulp kan getroffen steden in Peru niet hereiken Russen onderzoeken aarde vanuit ruimte Het Kwartet BESLUITEN VAN REGERING Onrust bij Werkspoor: Besluiten onvoldoende HST WISH Amsterdammers lè goed ingelicht Bemande Sojoez 's nachts gelanceerd DUIZENDEN DODEN DOOR AARDBEVING Kieft: Geen inflatie correctie Ei op voorhoofd Britse premier Mr. Van Mierlo meent: Geloof waardighe i d totale politiek is in het geding Nieuwe Leicis e Coeraml Dinsdag 2 juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „S'intvastich is ghebleven rfcijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De regering heeft de volgende besluiten aangaande Werkspoor Utrecht genomen: Als er een herstructureringsplan wordt opge steld, zal de regering de helft betalen van de 60 miljoen die nodig zijn om de rentabiliteit en werkgelegenheid van VMF te verzekeren. Er wordlt geen ordergarantie voor de bestelling van treinwagons gegeven en ook geen kredietgarantie. (Zie ook elders dit blad). Een oud pak, een gedeukte hoedeen volmaakte das en een goed overhemd dat maakt de goedgeklede man. DE MEYER (RITA) „Als we zo goed blijven verkopen, dan kunnen we binnenkort suiker kopen." DE BILT Een gebied van hoge luchtdruk bij Engeland be paalt in een groot deel van Eu ropa het weer. Over de Oostzee trekt een in betekenis afnemend lagedrukgebied naar het zuid- oosten. Een bijbehorend front drong de Balkan met wat regen binnen. Over Noord-Frankrijk liep dit front als warmtefront naar een storing bij Schotland die naar het noordoosten koerste. Boven En geland en Schotland kwam plaat selijk lichte regen of motregen voor, maar de activiteit van het front nam geleidelijk af. Midden op de oceaan dringt een tweetal depressies naar het oosten op. wat tot gevolg heeft dat de kern van het gebied met hoge barometerstanden over Zuid-Engeland naar onze omge ving trekt. Dit betekent weinig wind en hogere temperaturen overdag, maar in de nacht kan net kwik. evenals in de afgelo pen nacht plaatselijk aan de grond tot iets onder het nulpunt dalen. Strandweer Morgen veel uren zon, bij een zwakke zeewind. Temperatuur 16 tot 18 graden, zeewater 13 graden. Vooruit7,ichten: Met een hoge- drukcentrum in de buurt in de komende dagen zonnig en gelei delijk warmer. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77 cm (1027 millibar), stijgend. Zon en maan 3 juni zon op 4.25. onder 20.52: maan op 3.17, onder 21.03; 4 juni NM. Hoog Water 3 juni: Rotterdam le getij 4.07, 2e getij 16-43, Vlissingen 1.04-13.30. Willemstad 4.52-17.21. In aanwezigheid van de Oos tenrijkse president Frans Jonas, prins Bernhard en prinses Bea trix is gisteren een nieuw na tuurreservaat bij Marchegg, aan de Oostenrijks Tsjechische grens opengesteld. Men wil in het on natuurlijke West-Europa een oase van groen en wild behou den, als een van de (laatste) plekken waar in alle ongerept heid niets van de civilisatie mag doordringen UTRECHT „Alleen als de regering haar standpunt wijzigt, zie ik nog mogelijkheden voor Werkspoor in Utrecht, maar als de afdeling rollend materieel wordt gesloten, is het met heel Werk spoor gedaan". Deze sombere reactie uitte vannacht de secretaris van de onder nemingsraad van Werkspoor Utrecht, Nol de Jong, nadat de rege ringsbeslissing over het concern was bekendgemaakt. De maatre- j gelen houden onder meer in dat de betreffende afdeling uiterlijk j zomer 1972 zal worden opgeheven. Gefundeerde keus Bijzonder teleurgesteld was de heer De Jong over het regeringsstandpunt dal volgens hem weinig nieuws be- vattte. „De zaak heeft te weinig aap- dacht gehad van de regering. Zfg heeft haar standpunt slecht geargu menteerd". zo is de indruk van de ondernemingsraad. Vanmiddag zouden de raadsleden in Den Haag de Kamerdebatten over VMF bijwonen. „Als er in de Tweede Kamer niet veel gebeurt, dan ben ik over Werkspoor niet hoopvol ge stemd", aldus de secretaris. Mokkend Hij voegde eraan toe dat de onder nemingsraad het personeel niet zou tegenhouden als het tot actie (staking) zou overgaan. Vanmorgen echter gin gen de werknemers mokkend en druk discussiërend aan het werk. (De avondploeg had gisteren bijna niets gedaan in afwachting van het beraad tussen ondernemingsraad en directie - red.). In overleg met de vakbonden en de ondernemingsraden van de andere VMF-bedrijven zou de ondernemings raad van Werkspoor vandaag zijn standpunt nader bepalen. „We zul len moeten proberen steun van buiten te krijgen", aldus de heer De Jong. Gisteren waren de alarmerende be- richten over het voortbestaan van Werkspoor aanleiding tot heel wat be tuigingen van sympathie. Dit mede leven kwam ook tot uiting in klin kende munt voor de stakingskas. Overnemen De enige hoop die de heer De Jong gisteren koesterde omtrent het voort bestaan van Werkspoor was de mede deling van bedrijfsdirecteur ir. E. E. van Rhede van der Kloot dat de NS steeds achter het plan hebben gestaan de afdeling rollend materieel over te nemen. De NS ontzenuwden dit bericht ech ter: „Het is een maanden oud plan maar de Spoorwegen hebben al in het begin van dit jaar laten weten er weinig voor te voelen". Jackie Onassis bracht eind vorige week een bezoek aan de oude tempel van Artemis (Diana), in Vravron, ongeveer 32 kilometer van Athene, samen met een vriendin, mevrouw Polanski, en mevrouw Ines Casal, echtgenote van de Argentijnse ambassadeur in Griekenland. Foto(links) mevrouw Polanski en (rechts) Jackie Onassis bij de ruïnes van de tempel. Zodra de ministers' Roolvink en Nelissen zich maar (even) lieten zien buiten de kamer waar de VMF-besprekingen (in Den Haag) werden gehouden, werden zij door journalisten „belegerd" en om commentaar gevraagd, maar er was geen bres te slaan in het bastion van minzame te rughoudendheid. ROTTERDAM Bij het staatsexamen leerkrachten nij verheidsonderwijs, dat op 19 en 20 mei te Rotterdam is gehou den, zou volgens de docenten en directies van de scholen fraude zijn gepleegd. Het ministerie van onderwijs stelt een onderzoek in. Voordat de 334 kandidaten aan de opgaven begonnen, bleek dat een groot j aantal leerlingen voornamelijk uit MOSKOU De Sowjetunie heeft gisternacht een ruimte schip met twee kosmonauten in een baan om de aarde gebracht. Aan boord van de Sojoez 9 be vinden zich kolonel Andrian Ni- kolajef (commandant) en inge nieur Vitali Sewastjanof. Doel van de vlucht is volgens het persbureau Tass, het uitvoeren van een uitgebreid programma van we tenschappelijke experimenten. De be langrijkste daarvan zijn een medisch- biologische studie van de invloed van de ruimte nabij de aarde op het menselijk organisme, het nemen van foto's van de aarde voor zowel wetenschappelijke als economische doeleinden bestudering van de at mosferische formaties, en de ijs- en sneeuwkap op de aarde, ter ver krijging van gegevens voor weers voorspellingen op lange termijn en tenslotte verdere vervolmaking van de automatische handbediening van het ruimteschip en zijn instru menten. De lancering van de Sojoez-9 vond naar alle waarschijnlijkheid plaats vanaf de lanceerbasis in Baikonoer, in de steppen van Centraal Kazak stan. waar alle andere bemande ruimtevluchten van de Sowjetunie zijn begonnen. Het was in Kazakstan toen een uur 's nachts en de lancering geschiedde bij het licht van het schijnwerpers. Het was de eerste maal in de geschie denis van de bemande ruimtevaart dat een lancering 's nachts plaats vond. Over de reden daarvan tast men in het duis'er. Acht maanden geleden 1in okto ber 1969 werd de laatste bemande ruimtevaartproef uitgevoerd. toen kort na elkaar de Sojoez 6, 7 en 8 werden gelanceerd met een totale be manning van zeven ruimtevaarders. Algemeen werd toen aangenomen dat ruimteschepen in een baan om de aarde aan elkaar te lassen. Maar dit is kennelijk niet gelukt, want de ruimtevaartuigen landden afzonder lijk. De cabine van de Sojoef-9 wordt bestuurd door vel eraan Nikolajef, de man van 's werelds enige ruimte vaarster tot dusver, Valentina Teresj- kova. Voor ingenieur Sewastanof is dit de eerste reis in de ruimte. Amsterdam wisten over welke fa cetten van de stof zou worden on dervraagd. Enkelen bleken gedetail leerd te zijn ingelicht- Na het examen protesteerden de docenten van leerlingen uit andere delen van hel land bij het ministerie tegen de gang van zaken. De heer A. T. Moelands uit Breda, de voorzitter van de examencommis sie, reageert als volgt op de beschuldi ging: „Ik heb nog geen officiële klach ten ontvangen. Aanwijzingen dat de klachten gegrond zijn zijn er nog niet. Wanneer er niets was gezegd, zou mij niets bijzonders zijn opge vallen." De docenten die hebben geprotes teerd, nemen geen genoegen met dit commentaar. Door een beter resultaat van de Amsterdamse kandidaten, kan het prestatiegemiddelde zijn gestegen, waardoor de leerlingen die een rede lijk goed examen hebben afgelegd toch kunnen worden afgewezen. COMPUTER TEN DIENSTE VAN DE ABONNEES. NIET MEER ZELF GIREREN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Inflatiecorrectie van de inkomstenbelasting behoort volgen bet a.r. Kamerlid Kieft in de nieuwe regeringsperiode 1971- 1975 achterwege te blijven. Hij vindt deze correctie, die het kabinet-De Jong toepast, op zichzelf wel billijk. Maar de overheid heeft zoveel geld nodig dat de belastingen niet verminderd moeten worden. Meer over de visie van dit Kamer lid op wensen en mogelijkheden in een interview, dat wij elders in dit blad plaatsen. LIMA De aardbeving in Peru beeft wellicht tienduizenden men sen bet leven gekost. De cijfers over het aantal doden lopen nog steeds sterk uiteen. Zwaar getrof- LONDEN Op het voorhoofd van Engelands premier Harold Wilson is gisterenavond een ei uiteengespat. Hij was daarmee het eerste „slacht offer" in de Britse verkiezingen. Het gebeurde toen Wilson voor een ge bouw in Londen werd omringd door een hem niet vriendelijk gezinde me nigte. Tevoren had Wilson in een tele visie-uitzending onder meer gezegd, dat Engeland het zich niet kan ver oorloven „het met veel moeite ver kregen overschot op de betalingsba lans door de conservatieven weer te laten verkwisten." feu steden en dorpen in bet Andes- gebergte zijn onbereikbaar. Radio amateurs geven berichten door over totale verwoestingen. Alleen al in de stad Huaras, 400 kilometer ten noorden van de hoofd stad Lima, zyn meer dan duizend doden. De stad telt 20.000 inwoners. „Wij hebben gebrek aan alles. De overlevenden hebben zich op de openbare pleinen verzameld en er zijn reeds vele lijken geborgen", ver telde de burgemeester aan een radio amateur. die deerste verbinding na de ramp (zondag) met Huaras tot stand heeft gebracht. Een andere radio-amateur seinde vanuit Caraz, 60 km van Huaras, dat hier bij twee opeenvolgende vlagen van natuurgeweld ruim 2.000 mensen werden gedood. Bijna alle gebouwen in deze stad zijn met de grond gelijk gemaakt. Wat er nog overeind stond werd gistermorgen weggespoeld door Vanaf 1 juni 1970 krijgen maand- en kwartaalabonnees geregeld een tdoor de computer vervaardigdei kaart toe gestuurd. WIE GIRO HEEPT kan met deze kaart zonder kosten het abonnements geld naar ons bureau laten over schrijven Men kan ook d« kaart van hand tekening voorzie» en aan z'n bank afgeven. WIE GEEN GIRO UEEFT kan met deze kaart aan het postkantoor be talen. Een deel van de kaart krijgt u dan terug als kwitantie ten bewijze dat u hebt betaaTd. Ook wie geen giro heeft kan de kaart van handtekening aan z'n bank afgeven. Wie ons machtigde om per AUTOMATI SCHE GIRO het abonnementsgeld van zijn rekening af te schrijven, valt tuurlijk buiten deze regeling. een golf van water die uit het ge bergte kwam opzetten. Kennelijk is door de schok een na- I tuurlijke waterkering in één van de ijskoude meren van de Andes bezwe ken. Het resultaat van deze vloedgolf was later waarneembaar: een piloot die boven de stad had gevlgoen ver telde dat Caraz in een meer was ver anderd. Vliegtuigen met hulpgoederen kon den deze stad niet bereiken en moes ten in Chimbote landen om daar de goederen uit te laden, die dan per trein of auto naar de getroffen stad moesten worden gebracht. Maar vele wegen zijn beschadigd. President Juan Velasco is met een i aantal ministers naar Chimbote ver trokken, dat gedeeltelijk is verwoest. Zij zullen proberen per helikopter de steden Caraz en Huarez te bereiken. 1 f7EKER vergissen wij ons niet, wanneer aan de vooravond of de morgen van de verkiezingen heel de pers zich gedrongen zal voe len om de bevolking op te roepen toch vooral te gaan stemmen. Wij doen daaraan mee. Voornaam motief moet zijn. dat een democra tie, met name een zoals ons volk die wensen mag. staat en valt met wat heel ons volk daarvan weet te maken. En morgen krijgen wij allen de mogelijkheid weer. Heiaas is er ten aanzien van de po litiek ons volk een mate van mat heid. ja zelfs van moedeloosheid, binnengeslopen. Velen 'zien' het niet meer zo en 'geloven' het voorlopig wel. Echter zullen ook zij dienen te bedenken, dat afzijdigheid de situa tie zoals zij die menen te moeten zien alleen verergert. Ons dringend advies voor morgen is: komt morgen op en verricht de simpele bezigheid van het stemmen, die niettemin van zo wijde uitwer king en strekking kan zijn. Bij dit advies voegen wij een twee de. en wel: doet morgen een ver antwoorde en gefundeerde keuze. Er bestaat in deze tijd soms de neiging om van de verkiezingen iets te ma ken dat de kenmerken vertoont van een spelletje. Nieuwe partijtjes wor den snel in het leven geroepen, en een enkele weet er zelfs in te slagen om enkele ideeën naar voren te brengen die nog iets van aantrek kelijkheid en soms zelfs iets van wijder sterkkend belang vertonen ook. Het komt echter aan op een keuze die wij hierboven tegelijk verant woord èn gefundeerd noemden. Al zijn velen met dit woord wat voor zichtig geworden, zelfs al te voor zichtig, kiezen is ook in de politiek een volop PRINCIPIËLE bezigheid, waarmee dus diepe ernst behoort te worden gemaakt. Vandaar ons aaneensluitend advies: komt morgen allen op en doet dan bovendien een keus met die ernst waartoe men als burger en als mens is gchoude.n Betaalt per kwartaal maand automatische giro giro kwitantie -BON- HEEMSTEDE Volgens mr. H. van Mierlo, fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, is met de ko mende gemeenteraadsverkiezingen de geloofwaardigheid van de totale Ne derlandse partijpolitiek in het geding. Volgens hem zullen de verkiezingen woensdag nauwelijks een graadmeter kunnen zijn voor de registratie van landelijke ontwikkelingen onder de kiezers, „maar des te meer", aldus mr. Van Mierlo, „voor de vraag of er van al die vernieuwingsgedachten waarvan iedereen nu zo de mond vol Mijn naam: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktivitcit kontvang ik het gezellige PJetina 1 schaaltje cadeau. A Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden heeft, ook maar iets terecht komt in de praktijk van een demokratie op de kleinste schaal: de gemeente." De fractievoorzitter van D'66 kwam tot deze uitspraak tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Heemstede, waar hij stelde dat bijna alles wat zijn partij vier jaar geleden centraal stel de, inmiddels gemeengoed is gewor den bij de andere partijen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1