ERKSPOOR IN STAKING 1 Russen moeten inmenging in N.-Ooslen staken Commentaren Kabinet doet weinig aan kiesstelsel Het Kwartet t\ m.r j Minister zou vandaag zaak aan orde stellen HIT WIER Bewolking Verdrag Bonn en Moskou op komst Koersen Wall Street nog verder omhoog Premier: Viering 4 en 5 mei niet voor het laatst Miljoenen vissers naar de waterkant GEEN HOGERE DREMPEL Ook NS weigeren blauwe girokaart Nixon weer naar Europa? leiiwe Leidse Courant I Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" |dag 29 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen lotdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur I ttkhontlvn dvingvn aan op boslissing Uitblijven hetvkvni ontslag 2000 man UTRECHT Nadat liet personeel van Werkspoor Utrecht gisteren de laatste twee uur van de dag al had gestaakt, nam van daag de onrust nog toe. Vanmorgen kwamen directie en dagploeg bijeen in de kantine, waar de directie de stappen toelichtte die zij bij de regering heeft genomen om een regeringskrediet en ordergarantie te verkrijgen. In deze vergadering werd tot een staking besloten. Eerst werd het voorstel van de ondernemingsraad, het werk van half elf 's ochtends neer te leggen, aangenomen. Daarna kwam een voorstel uit de zaal de hele dag te staken, of in ieder geval tot er bericht uit Den Haag komt, en daar schaarde vrijwel iedereen zich achter. De werknemers zouden het bedrijf niet verlaten. Minister Schut heeft gister middag in de tuin van zijn ministerie in Den Haag een i etitie met 10.000 handte keningen in ontvangst genomen, |iem. aangeboden door dames van actiecomité Het Kind van de Rekening. Men kan beter barrevoets Ioor het leven gaan, dan tooi! zijn lakschoenen uit rekken. SIRIUS DE BILT De luchtdrukver- ^JiLllen in Europa zijn klein, llyat storingsgebieden en gebie- |Si met opklaringen zich slechts verplaatsen. Op die latsen, waar de zon flink kan lijnen, lopen de temperaturen tot waarden boven 20 gra in zuidoost- en oost-Europa "am veel bewolking voor, irdoor de maxima daar veelal boven 16 graden uitkwamen, irbij viel vooral in Roemenië itselijk opnieuw 15 tot 20 mm in. nmiddels is de depressieactivi- op de oceaan toegenomen. Een ste oceaanfront, dat vandaag r ons land trok, had nog niet 1 betekenis, maar een tweede itale storing trekt over Ier- d naar het oosten. De bijbeho- de lagedrukkem zal zich over dicht langs ons land verplaat- 'ooruitzichten voor zondag: lantal uren zon: 4 tot 11; min. ip: van ongeveer normaal tot jraden onder normaal; max. ip: omstreeks normaal; kans op droge periode van minstens uur: 95 procent; kans op een eel droog etmaal: 70 procent. arometer.stand: heden 10 uur .6cm> (1008 millibar), idalend. Zou en maan zon op 4.28, onder 20.47; in op 2.07. onder 15.35; 4 juni >g Water mei: Rotterdam 30 mei: terdam le getij 0.13. 2e getij 8, Vlissingen 10.0522.34. lemstad 0.5813.40. T.S gaan met Moskou praten Amerikaanse functionarissen me nen dat het resultaat van dit onder houd van uitzonderlijk belang zal zijn voor het Israëlische verzoek om vliegtuigleveranties, dat de regering opnieuw in behandeling heeft geno men. ROME Uit Rome wordt vernomen dat Amerika binnen kort op hoog niveau een beroep op Rusland zal doen om zijn steeds sterker wordende inmen ging in het Israëlisch-Arabische conflict te staken. Volgende week hoopt minister van j buitenlandse zaken Rogers de Rus- sische ambassadeur in Washington, j Dobrynin, te spreken, om diens rege- ring te waarschuwen voor de even- j tuele gevolgen van actieve militaire - - - - interventie, o.a. door het beschikbaar i neel m°et<?n worden opgenomen, stellen van Russische piloten aan de Egyptische luchtmacht. Volgens de zegsliederv zal Rogers nogmaals trachten de medewerking van Rusland te verkrijgen voor een gezamenlijk optreden der grote mo gendheden tot afkondiging van een TclcTcUlllïlCll VMF/Werkspoor bestaat voor een belangrijk deel van de pro- duktie van spoorwegmaterieel. Bij uitblijven van een orderga rantie van de Nederlandse Spoorwegen worden ontslagen in de loop van het jaar en sluiting over ongeveer een jaar onver mijdelijk geacht. De staking gisteren was het gevolg va neen kranteartikel, dat 's middags onder het personeel werd verspreid. Het Vrije Volk meldde dat het ka binet vandaag zou besluiten het door Werkspoor gevraagde krediet en de ordergarantie te weigeren. Dit zou betekenen dat de rollende-materieel- fabriek in Utrecht moet sluiten, waar door 2000 mensen moeten worden ontslagen. VMF/Werkspoor leed in 1969 een verlies van ƒ26 miljoen. Dit verlies, aldus het jaarverslag van het be drijf, zou waarschijnlijk door een re- geringskr^djet worden gecompenseerd. Een kabinëtsv. oordvoerder deelde gis- I teren mee dat de zaak-Werkspoor niet op de agenda van het kabinet voor I vandaag zou staan. Gezien het toespitsen van de situa tie was het echter wel duidelijk dat j minister Nelissen de zaak in het ka binet aan de orde zou stellen. het voortbestaan van Werkspoor aantasten. Het Pvda-Kamerlid Wieldraaijcr heeft minister Nelissen vragen ge steld over de zaak-Werkspoor. Hy vraagt of het kabinet misschien al een beslissing heeft genomen, maar met de bekendmaking wil wachten tot na 3 juni, de dag van de raads verkiezingen. HU vraagt ook of de beslissing zal leiden tot sluiting van Werkspoor Utrecht en ontslag van het 2000 man tellende personeel. Het is weer zover: op de haring- karretjes wappert de nationale vlag ten teken dat de Hollandse Nieuwe op het (marmeren) tafeltje ligt. In Amsterdam was de notering van het zeebanket gistermiddag 1,50: een bedrag dat door de ware liefhebber graag en gretig werd betaald De arbeiders van Werkspoor gistermiddag opgeschrikt door verontrustende berichten over massaal ontslag (de regering zou over het verlenen van krediet al een afwijzend principebesluit hebben genomen, maar ivillen wachten met de bekendmaking tot na de raadsverkiezingen) lopen snel de poort uit om het laatste nieuws te vernemen Nabije Oosten "yOOR DE zoveelste keer gaan Ame rika en Rusland proberen de spanning in het Nabye Oosten te ver minderen. En opnieuw lykt de kans op succes klein. Door van tyd tot tyd besprekingen niet uit de weg te gaan heeft Moskou de zaak slepend gehouden, om in tussen zyn gang te kunnen gaan. Terwijl het Amerika dwong af te zien van Phantom-straaljagers voor Israël, bleef het troepen en raket installaties naar Egypte zenden. President Nixon moet op korte ter- myn beslissen, of alsnog Phantoms geleverd zullen worden. De Israëli sche argumenten zyn intussen sterker geworden. Het voornaamste doel van de Rus sen zal zijn te voorkomen dat Ame rika het dringende verzoek van Israël inwilligt. Eeen vraag blijft. of zy er iets tegen over willen stellen, waardoor Israël niet langer genoodzaakt wordt zich op oorlog voor te bereiden wil het in vrede leven. Suezkanaal UtOK Amerika rekent met de mo- gelykheid. dat de Russen hun militaire aanwezigheid in Egypte wil len gebruiken om opening van het Suezkanaal te forceren. Zy kunnen dit doen door een brede strook langs de oostelijke oever van het kanaal te bezetten, die sinds de junioorlog van 1967 in Israëlische handen is. Als excuus kunnen zy aanvoeren, dat dit land de resolutie van de Veilig heidsraad blyft weigeren, waarin ont ruiming wordt geëist. Dat zou geen geldige verontschuldi ging zyn, want ook de resolutie ziet ontruiming als onderdeel van een al- helc regeling. Er is echter een andere reden die Moskou van zyn lang gekoesterde voornemen kan afhouden: het kanaal is bijzonder kwetsbaar. Zonder een oorlog op grote schaal, die Israël als militaire factor moet uit schakelen, zal het zelfs niet mogelyk zyn het kanaal bevaarbaar te maken. zaterdag 30 mei a.s. om 9 uur opening i van de verlengde.: wapenembargo. In een dergelijke af spraak zouden ook bepalingen voor hulp van buitenlands militair perso- i ROME Uit Rome en Bonn wordt vernomen dat de Sowjetunie en West-Duitsland begin juli een ver drag zullen sluiten. Dit verdrag zou uit de volgende drie punten bestaan: verwerping van het gebruik van geweld door de twee landen de belofte van West-Duitsland de grenzen van Oost-Duitsland te eerbie digen; de belofte van Rusland zich niet te zullen mengen in Duitse aangele genheden. Verwacht wordt dat de Westduitse regering volgende week zal beslissen over het openen van de formele be sprekingen met de Russen. Minister van buitenlandse zaken Scheel zal vermoedelijk 10 juni naar Moskou reizen. De NAVO-ministerraad die begin deze week in Rome bijeen was. zou zich akkoord hebben verklaard met I zo'n verdrag. Drees: D'66 en PvdA niet op de juiste weg DEN HAAG Dr. Willem Drees is van mening dat noch de PvdA, noch D'66 met hun ideeën de juiste weg wijzen naar vernieuwing van het staalkundig bestel in Nederland. Ook een gekozen minister-president is volgens de oud-minister afhanke lijk van de partijen die de meerder heid in de Kamer vormen. Hij voor spelde dat het twee-partijenstelsel in Nederland voorlopig nog een illusie zal blijven. Hij wees in dit verband op de „vertroebelende werking van de confessionele partijvorming". Dr. Drees acht het onmogelijk voor D'66 om de positie van het parlement en het kabinet te versterken, zolang er nog grote meningsverschillen blij ven tussen de PvdA en D'66. Bij een afwijzend antwoord zou het voor Washington praktisch onmoge lijk worden het Iraëlische verzoek om nieuwe vliegtuigen nog langer aan te houden. Amerika beschikt over een uitweg om zonder al te veel fanfare aan Is raël nieuwe vliegtuigen te verschaf fen. In het veelbesproken contract voor de eerste levering van Phantom- jagers is namelijk een clausule opge nomen dat Amerika garant staat voor vervanging van verloren gegane toe stellen. Een Israëlisch dagblad meldt dat de Sowjetunie een groot aantal amfibie voertuigen naar Egypte heeft gezon den, om Suezkanaal over te steken. NEW YORK Gisteren zijn de koersen op de Newyorkse effecten beurs voor de tweede achtereenvol gende dag gestegen. Nadat woensdag een recordstijging was opgetreden in het Dow-Jonesgemiddelde van 32,04 punten, kwamen hier gisteren nog eens 20,95 punten bij. Als oorzaak voor de spectaculaire stijgingen wordt onder meer gezien de verklaring van de voorzitter der Federal Reserve Board. Arthur Burns, die meedeelde dat in de toe komst voor een toereikende uitbrei ding van de geld voorziening zal wor den gezorgd. Ook de „nieuwe dialoog" tussen Washington en Wallstreel speelt een belangrijke rol. DEN HAAG -- Berichten dat de herdenking en viering op 4 en 5 mei voor de laatste maal zijn gehouden, missen elke grond, aldus premier De Jong. Hij zei gisteren in antwoord op een vraag van Kamerlid Voogd (soc.) dat herdenking en viering dermate deli cate zaken zijn, dal overheden, groe pen en burgers niet door een centrale beslissing daarover kunnen worden gebonden. Gistermiddag hebben de Metaalbe- drijfsbond NVV, de Katholieke Bond St. Eloy, de Christelijke Metaalbond en de Unie van Beambten en Ho ger Personeel een telegram aan pre mier De Jong gestuurd, waarin zij er bij de regering op aandringen vandaag e enbeslissing te nemen over de ge vraagde garanties. Het NVV herinnert eraan dat de VMF al in november 1969 bij de re gering heeft aangeklopt vbor finan ciële steun. Het acht een beslissing nu absoluut noodzakelijk, omdat de si tuatie anders bij de verschillende VMF-onderdelen zodanig zal ver slechteren dat ze levensgevaarlijk wordt voor het vóórtbestaan van het bedrijf. B. en W. van Utrecht hebben gister avond na een spoedvergadering tele grammen gestuurd aan de minister raad en minister Nelissen (economi sche zaken), waarin zij met klem ver zoeken geen besluiten te nemen, die MORGEN BEGINT SEIZOEN SPAANSE KAST Uit Barcelona ontvingen wij dit zeldzaam mooie meubel, waarvan de panelen met de hand zijn gesneden. PRIJS: f 2450,— Exclusieve interieurs BULTHUIS Botermarkt 33 SHOW VAN EIKEN MEUBELEN Nieuwe Rijn 35 EUROPESE MEUBELSHOW Rhijngeesterstraatweg 56 OEGSTGEEST AAN DE WATERKANT Morgen is het dan weer zover. Eindelijk, zeggen de enthou siasten, want voor hen heeft het alweer, zoals altqd, te lang ge duurd. Popelend hebben zij op de dag van morgen gewacht; al weken geleden hebben zij in schuur of kelder hun tuig in gereedheid gebracht. En het staat wel vast, dat zij morgen bq het krieken van de dag al zullen uitzwermen. Naar de waterkant, naar de slootjes, de kreken, de rivieren, naar de riet kragen van de plassen. Om er voor h?t eerst in het nieuwe seizoen weer hun dobber uit te zetten. Want het visseizoen is open en de jacht weer vrij. De vorentjes, baarsjes en karpers: ze mogen weer, mét liet fiat van de wet, wórden verschalkt. En dat be tekent in de komende weken een uit tocht van één miljoen mensen, want. zó groot is het visserslegioen in ons land. Of hun rijke vangst staat te wachten, is nog een vraag. Maar deskundigen zijn niet pessimistisch. In de kleine wateren is deze winter wel wat sterfte geweest, maar alge meen rekent men op een gunstige visstand. Steekproeven hebben al uitgewezen, dat er vooral in de Veluwerand- meren veel snoekbaarzen, vorens en brasems zitten en op de plaatsen waar forel is uitgezet lijkt dit „neusje van de zalm voor elke visser" dit seizoen ook goed te gedijen. Alleszins goede perspectieven dus. Nu maar wachten of ze zullen bijten Vanaf de space-lower hebt .u een uniek uitzicht op 185 m hoogte>over de hele Randstad. Met foto- en filmcamera^ maakt u prachtige ,i panoramische opnamen vanuit de ronddraaiende liftcabine. win een 3-daagse vliegreis f naar Stockholm! De. eerste 25.000 bezoekers van de nieuwe j space-tower krijgen een prentbriefkaart die hen kans geelt op een geweldige vliegreis UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zullen na 1 juli geen blauwe giro-overschrijvingskaarten meer accepteren aan de loketten. Alleen de door de girodienst tot honderd gulden gegarandeerde giro betaalkaarten worden dan nog aan genomen. Baby iu smeerkuil VENHORST De veertien maan den oude Sandra Bevers is gisteren in een open smeerkuil voor de ouder lijke woning in Venhorst (gemeente Boekei) gevallen en verdronken. In de kuil stond veertien centimeter water. WASHINGTON President Nixon is van plan in juli een tweede reLs naar Europa te maken, sehryft de Washington Post. Hy zou ditmaal ook Spanje en Scandinavië bezoeken. Leden van de veiligheidsdienst zou den al in Europa zijn om de nodige regelingen te treffen. Het Witte Huis had nog geen commentaar. Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren I.k.rsfeeg 1S-M - f.ei Telefoon 427.18 (Van onze parlementsredaclie) DEN HAAG De regering is niet van plan de voorstellen van de kiesraad en de staatscommis sie Cals-Donner voor hervorming van het kiesstelsel over te ne men. Minister Beernink deelt de Twee de Ka meer mee, dat hij niet gelooft dat die voorstellen de samenwer king tussen de huidige partijen zal stimuleren. Volgens hem doorkruisen ze de „in gang zijnde ontwikkelingen in het partijwezen". De minister constateert dat er in de staatscommissie geen vol ledige overeenstemming .is bereikt over maatregelen, die het partijstel sel doorzichtiger zouden kunnen ma ken. Aangezien de verschillende gedach- ten over de toekomstige regerings vorm nog niet zijn uitgekristalliseerd, acht het kabinet een grondwetswij ziging op dit moment onjuist. (In het tweede rapport Cals-Donner worden de volgende (meerderheids-) i voorstellen gedaan: stemming over de aanwijzing van een kabinetsfor mateur en verdeling van het land in twaalf kiesgebieden. Een min derheid wil ook dat de premier rechtstreeks wordt gekozen en de kiezers worden geraadpleegd over de vraag welke partijen een rege ring moeten vormen.) Het kabinet wil wél meewerken aan minder vergaande hervormingen. De opkomstplicht is al opgeheven. Het kabinet overweegt bovendien een wetsontwerp dat het verbod opheft binnen bepaalde kieskringen met üjstbindingen t£ werken. Minister -Bèernink schrijft, dat de regering beslist niet met voorstel len zal komen om de kiesdrempel te verhogen. En dat is op z'n minst op vallend, omdat verschillende partijen, waaronder de KVP, de verlaging van de kiesdrempel al in hun programma's hebben opgenomen. In het concept program van de KVP wordt zelfs van een drempel van vijf zetels gespro ken. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft gezegd teleurgesteld te zijn over de weigering van het kabinet, nog voor de verkiezingen van 1971 met een grondwetswijziging te komen. Hy noemde de nota van de minister een „faillissement van de vernieu wing".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1