Christelijke partijen n progressieve groep Voor mij gewoon het makkelijkste de postgiro de postgiro V ermoeid F eij enoor d veel sterker dan Corinthians 6,95 dek makkelijk! Drs. Dick Kuiper (31) wil: A J ItiSp J r V toppers JÊ 1 2^20 ism Praat gratis! KLM boekte winst van f 73,4 min Ministers vragen SER advies over mededingingswet M VRIJOAO 29 MEI 1970 ,Wat is over tien jaar nog pro- ressief? De PvdA was in 1946 rogressief, maar de mensen die oen zo vooruitstrevend waren itten nu in DS'70. Daarom is het evaarlijk wat de PvdA sdhijn- aar ik hoop het niet aan et doen is: zioh voorbereiden p een langdurige oppositierol, ïedwongen door de eigen mach- iloosheid van nu zouden ze urmen denken: over vier of acht aar springen we er wel weer in, ïaar het gevaar is dan heel root dat dit tot conservering vroegere progressiviteit ïdt" Aan het woord is drs. Th. Kuiper, jaar, wetenschappelijk medewer- er aan de Vrije Universiteit in Am- erdam voor algemene en gods- ienstsociologie èn sedert eind 1968 d van het moderamen van de ARP. us een radikaal die het ver geschopt peft. In het „heilige der heiligen", d« roegere studeer- en werkkamer van braham Kuyper aan de Dr. Kuyper- raat, geeft drs. Kuiper zijn visie op lige actuele politieke problemen, ver de PvdA vervolgt hij: ,De PvdA zit intern in inoeilijkhe- en op het ogenblik en dat is geen lak om leedvermaak over te hebben, e afsplitsing van DS'70 is wel be- ijpelijk maar het is geen frisse po- tieke club. De uitspraak van drs. W. N. Schmelzer (KVP) dat het een roep vol élan en gloed is, deel ik an ook helemaal niet." ,Die keus tussen VVD en PvdA nd ik niet juist. Er is veel meer dan VD en PvdA, ik wil naar een brede ogressieve concentratie, dat is één an de punten van de christen-radi- alen waaraan ik prioriteit geef: het nvormen van de christelijke par- jen tot brede vooruitstrevende groe- tringen, maar ook de andere par- jen. Ook de PvdA moet van z'n stok- lardjes af. Tot mijn grote spijt biedt traditionele linkerzijde in Neder- nd tot nu toe geen alternatief voor en regeerbare meerderheid. Ik laat ie nieft dringen in het dilemma van DRS. KUIPER een keus tussen WD en PvdA, hoe zeer ik ook besef dat dat een pro bleem bij de kabinetsformatie zal op leveren. Dan zal de PvdA met zijn Water voor de dokter moeten komen." CONSTRUCTIEF De heer Kuiper wijst de afwach tende houding, die de socialisten in nemen, af: „Ook uit het abandonne- ment van Kloos blijkt dat de PvdA een voortzetting van het huidige ka binet, mede omdat ze het zelf niet kunnen tegenhouden, voorstaat- Ik hoop echter, dat de PvdA bij het on derhandelingsproces tot een nieuwe regeling te komen, constructief zal meewerken. Hierbij zal alleen samen werking op basis van wederkerigheid mogelijk zijn. Door de afwijzing van de KVP door de PvdA zijn de chris telijke partijen tlhans gedwongen die onderhandelingsfase op eigen benen in te gaan. In dit verband sta ik vol- nog enkele dagen W Jliter benzinejerrycan met internationaal keurmerk van 9,97voor( (steek in uw zak: 3P2) maxiautospons met gratis muggenspons (waarde 8Jtt) samen slechts autovakantieboek: 64paginas, met tientallen kinderspelletjes voor onderweg in de auto slechts (feso) Esso service gaat steeds verde» ledig achter de uitspraak van prof. Albeda bij de opheffing van de Kath. Werkgemeenschap in de PvdA, toen hij in september zei, dat de PvdA er aan zal moeten wennen om nog eens samen met de KVP te moeten rege ren." De heer Kuiper zal zaterdag als één van de forumleden fungeren als de onlangs gepubliceerde rapporten „Evangelie en politiek" en „Staatkun dige vernieuwing" op een conferentie in Hilversum zullen worden bespro ken. Voelt hij zich als radikaal niet ingekapseld in zo'n forum? Kuiper: „Het woord inkapselen is een won derlijk begrip, het kan geweldig ver lammend werken. Ik heb me in de AR altijd zo vrij als een vogel ge voeld en ik zal dan ook als forumlid precies eender reageren als dat'ik in de zaal zou zitten." IDENTITEIT De rapporten vormen één groot pleidooi voor het verder samengaan van de drie christelijke partijen, voor sommige radikalen een doorn in het oog. Niet voor drs. Kuiper: „Het moefe natuurlijk geen conventionele mon sterpartij worden, men moet de eigent identiteit in ieder geval bewaren en dam een beperkte, geclausuleerde sa menwerking aangaan. Na die vier jaar moeten we dan kijken hoe wo verder gaan." Het laatste hoofdstuk van het rap port „Evangelie en politiek" vindt de heer Kuiper minder geslaagd, vooral als de internationale contacten er bij gehaald worden: „Er wordt de ge dachte geopperd dat de christelijke partij ook internationaal gestalte moet krijgen. Ik dacht dat hier een soort verwarring was tussen idealis me en realiteit. Ondanks de afwijzing van een CDU-gedachte door de op stellers van het rapport, zouden som migen toch de indruk kunnen krijgen van een pleidooi voor het samengaan met de huidige, zich christelijk noe mende partijen in Europa. Dat bedoe len de opstellers niet en dat zullen ze zaterdag dan ook moeten zeggen. Er wordt gedacht aan de Chileense christelijke partij, die zeer vooruit strevend is. Zo zijn er meer van die partijen in Zuid-Amerika, die na drukkelijk links staan in de verhou dingen daar." DIEPTEPUNT Het bedoelde rapport tracht ook de veelvuldig gehoorde kritiek op de KVP te ontzenuwen, waarmee de heer Kuiper zich wel kan ver enigen: „De KVP heeft tussen 1946 en 1960 een belangrijk stuk voor uitstrevend beleid gebracht. Na die tijd zijn ze ingezakt, de laaitste vier jaar heeft men zelfs in een crisis gezeten die zijn dieptepunt in de motie-Schmelzer vond, waardoor het kabinet-Cals naar huis werd gestuurd. We zien nu de KVP weer langzaam uit dat dal krabbelen. Het programma van Steenkamp is een eerste zwaluw die de nade rende KVP-zomer aankondigt en ik hoop dat een nieuwe lijsttrekker en leider van de KVP daar een beves tigingvan zal zijn." De heer Kuiper zou het verstandig vinden als de ARP zowel op de con ferentie van zaterdag als op het con vent in juni, tot het standpunt lfomt dat een belangrijk stuk eigen identi teit van de ARP gehonoreerd wordt. Die eigen identiteit moet tot uiting komen in een eigen program, in een eigen lijst en in een mentaliteit, die in de afgelopen tien jaar in de AR is gegroeid. Een stuk gemeenschappe lijke identiteit komt tot uiting in een gezamenlijk urgentieprogram. Kuiper: „Die gemeenschappelijke identiteit kan alleen maar waarachtig zijn als het met de eigen identiteit en van die drie partijen in orde is en als men ieder een .goed program en een goede lijsttrekker heeft. In de ko mende periode zouden de drie dan wel eens een belangrijke vernieu wende rol kunnen gaan spelen." GEZOND Drs. Kuiper is er niet kapot van dat de radikalen zich niet meer als groep zullen presenteren, maar uitr- sluitend nog individueel zullen opere ren. „Aan de ene kant vind ik het jammer want de radikalen hebben wel het een en ander tot stand ge bracht aan vernieuwing van denken in de partij. Maar een beweging in een partij kan maar twee of drie jaar bestaan en die moet dan weer ge volgd worden door een andere groe pering. Voor de duidelijkheid, in de discussies in de partij is het gezond dat de groep AR-radikalen zich heeft ontbonden. Daarmee heeft men alle betrokkenen in de partij een dienst bewezen." De teruggang in het aantal leden van 5000 in één jaar heeft het cen traal comité al doen besluiten vol gend jaar na de Tweede-Kamerver kiezingen een speciale wervingsactie te houden. „En dan winnen we die 5000 leden wel weer terug", aldus een zeer optimistische heer Kuiper. „De helft ging weg om financiële redenen, een kwart vond de ARP te links en de rest vond de partij te rechts. Dat is bij alle partijen zo. Er is een ten dens dat men naar kleinere partijen toe gaat, die niettemin een enorme activiteit kunnen ontplooien. Kijk maar eens wat de PPR en D'66 met respectievelijk 3000 en 6000 leden klaarstomen. Overigens zitten we bij de AR met onze 80.000 leden hele maal niet slecht. De PvdA heeft 100.000 leden en als je dat op het aantal kiezers omslaat, dan hebben wij een partij die twee keer zo groot als de PvdA is Drs. Dick Kuiper is nu ongeveer 10 jaar lid van de AR en maakt sedert 2 jaar deel uit van het hoogste college van de partij, het moderamen vare het centraal comité. Politiek is voor hen een hobby en als dan de onver mijdelijke vraag komt of bij een zetel in de Tweede Kamer zou accepteren antwoordt hij onomwonden: „Nee, voor de Tweede-Kamer voel ik echt niets, ik zou beslist voor de eer be danken." Omdat ik dan allertei dingen op de makkelijkste manier kan betalen. Hop, kaartje op de post - en klaar is Kees. Want bijna iedereen heeft tenslotte een postrekening, nietwaar? Fijn ook voor m'n vrouw; ze heeft geen gezeur meer aan de deur. En dat is dan nog maar één van de voordelen 10 grote voordelen van de Postgiro: snel: steeds precies óp tijd uw salaris, loon, pensioen of ander inkomen ruim 2300 postkantoren om contant geld op te nemen, ook na 3 uur 's middags geen onnodig geloop en geen incasso of stortingskosfen meer. Al uw betalingen per Postgiro! geen omkijken meer naar periodieke betalingen (abonnementen, huur, gas, eiectra enz.) gratis verzending van uw girokaarten: geen kosten voor enveloppen en postzegels duidelijke overzichten van uw betalingen en ontvangsten gegarandeerde girobetaalkaarten in plaats van contant geld 4-7% rente op girospaarrekeningen bij de Rijkspostspaarbank of de 3 Vakbonds spaarbanken. het grootste gironet van Nederland: meer dan 2 miljoen rekeninghouders, nu al bijna de helft van alle gezinnen de Postgiro is van en voor ons allemaal Bel even 0017 (kost u niets) en vraag alles wat u weten wiTt over de Postgiro. Wij sturen u graag het aanmeldings formulier en de handige folder "de Postgiro... da's makkelijk" th Overigens: ook bi] het postkantoor liggen alle nodige inlichtingen voor u klaar. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Je kunt er lang of kort over discussieren of een vriendschappelijk duel als Feijenoord-Corinthians na af loop van een slopend voetbalsei zoen veel zin heeft, feit is dat het duel dat de Europa Cup-win naar gisteravond voor 30.000 fans tegen elf donkere Brazili aanse atleten speelde, een farce was. Je zou het ook anders kun nen stellen. Uit de confrontatie tussen subliem en primitief putte Feijenoord gisteravond dermate weinig inspiratie dat er ondanks de cijfers 42, bitter weinig te beleven was in de Feijenoord- kuip. Slechts even, voor rust, draaide de Happel-elf op volle toeren. In die pe riode schiep Feijenoord zich trouwens een handvol scoringskansen, waarvan men er drie verzilverde. De tweede helft was een slaapverwekkende ver toning. Een periode ook waarin Feijenoord Corinthians mild tot op één doelpunt liet naderen, om vervol gens via een fenomenale knal van Frans Hasil weer afstand te nemen. Het was eigenlijk geen wonder dat Feijenoord, zonder ooit tot grote in spanningen te geraken voor rust kon uitlopen tot 30. De Brazilianen ble ken weliswaar qua balbehandeling bijzonder veel in de mars te hebben, van de consequente mandekking had den zij nimmer gehoord. Om maar te zwijgen van positie of ruimtedekking. Op linie, zeer primitief dus trachtten zij Feijenoord van goals te houden. Dat dat niet lukte was dus helemaal geen wonder. Een pass van Wery was er reeds na 20 minuten de oorzaak van. Van Dae- le, zo vrij als een vogeltje, Jansen kon aantikken. En toen was het me teen gedaan met keeper Diogo. Een flitsende één-twee tussen Van Hane- gem en Coen Moulijn stelde Wery in AMSTELVEEN De KLM heeft het op 31 maart geëindigde boekjaar 1969/1970 een winst geboekt van 73,4 miljoen (v.j. 88,7). De winst per aandeel bedraagt ƒ24,93 tegen vorig jaar ƒ35,49 Hier bij is mede van invloed, dat het ge middeld uitstaande aantal aandelen is toegenomen van 2,3 miljoen in 1968/69 tot circa 2,9 miljoen in Directie en commissarissen hebben besloten aan de op 30 juli aanstaande te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1969/'70 een dividend vast te stellen van 8 procent, een zelfde percentage als vorig jaar. In november 1969 is reeds 4 procent als interim dividend uitgekeerd. Het jaarverslag zal 2 juli a.s. worden ge publiceerd. Wim van Hanegem. niet in zijn allerbeste vorm, in duel i Mendes. de Braziliaan staat koppend nogmaals te scoren en toen even later weer zo'n milimeter zuivere voorzet van Coen volgde, kon Van Hanegem gortdroog uithalen. Na rust was aan Corinthians zijde Osvalt vervangen door Dito en ruilde Suinque al spoedig zijn plaats in voor Eijfes. Feijenoord vond het toen al welletjes, waarvan Borgs gebruik maakte de achterstand te verkleinen tot 31. Een penalty van Adinan na hands van Israel betekende zelfs 32. Daarna werd Feijenoord plotse ling wakker, viel even op volle sterk te aan, waarna Hasil, zoals gezegd, Feijenoords vierde kon verzorgen. Maar vermoeid, nee vermoeid wenste de Europacupwinnaar zich zeker niet te maken. Zelfs de voor Hasil inge vallen Guus Haak kon zich aan die indruk niet onttrekken. DEN HAAG Staatssecretaris drs. Van Son (economische zaken) heeft, mede namens zeven ministers, giste ren de sociaal-economische raad ad vies gevraagd over de herziening van de wet economische mededinging. Naar het aanvankelijke oordeel van de zeven ministers en van de staats secretaris behoeft die wet herziening op grond van ervaringen die ermee zijn opgedaan. Het gaat ondermeer om een voorziening met verbodska rakter tegen boycotacties die niet op mededingingsregelingen berusten. Staatssecretaris Van Son deelt in de zeer uitvoerige adviesaanvrage mee dat hem een verbod van die ge dragingen van ondernemers voor ogen staat waarbij op leveranciers druk wordt geoefend om geen econo misch verkeer met andere afnemers te onderhouden. Voorts wordt advies ge vraagd over de wenselijkheid van een eventuele openbaarmaking van het kartelreglfeter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13