bij de VLEET KW 123 won haringrace EERSTE HARING BRACHT 800 GULDEN OP Geen fietsen meer op Leidse markt Visserij nieuws Schipper Dubbelaar: Het was echt spannend. Produkt van uitstekende kwaliteit AFSLAG KATWIJK WEER IN VOLLE GANG Minister tegen nieuwe veemarkt in R'dam Uit de BOLLENSTREEK Vragen over brief van de S.L.E. Voorkeur voor Leiden „Het bestuur moet vau zijn voetstuk" Sneller Geluk Leuzen op kerk Eerste kantje 605,- NIEUWE LEIDSE COURANT 5 DONDERDAG 28 MEI 1970 LISSE De Oranjelaan vanaf de Heereweg (Bevrijdingsbeeld) tot de Trompstraat wordt gereconstrueerd. In verband met deze werkzaamheden wordt met ingang van maandag 1 juni alle verkeer vanuit Hillegom via de Heereweg door de Nassau- straat geleid. Het gewone verkeer in de richting Hillegom kan over één baan blijven rijden, maar de NZH- bussen gaan vanaf maandag in bei de richtingen rijden met een extra bushalte voor beide richtingen in de omgeving van de Wilhclminastraat. LISSE Vrijdagavond 29 mei wordt in Rehoboth een Gemeente- avond gehouden door de Herv. Ge meente om acht uur. In deze bijeen komst zal een toelichting worden ge geven op de plannen inzake de bouw van een kerkelijk centrum Poelpol der. LISSE Heden komt de afd. Lisse van de S.G.P. en de Studievereniging S.G.P. in openbare vergadering bij een in het verenigingsgebouw Cro- cussenstraat, 8 uur. De heer H. Nieu- wenhuis zal vragen over de gemeen tepolitiek behandelen. VOORHOUT De Oranjevereni ging reikt maandagavond om 7 uur de prijzen uit van de gekostumeerde kinderoptocht van 30 april. Er zullen tevens dia's van de optocht worden vertoond. SASSENHEIM De korfbalver eniging TOP organiseert zaterdag een tornooi voor junioren, aspiran ten en pupillen. De dertien deel nemende verenigingen spelen op het TOP-terrein en op het veld voor het muziekpodium aan de Parklaan Dit korfbalfestijn -begint om half twee en om ongeveer kwart over zes vindt de finale plaats. VOORHOUT Geboren: Michaël AJ. zvJHMvd Hulst en P A J M Heerings; Rudolf J, z v H S Homan en W H Kraayeveld; Wil- helmina J M. d v J W Exel en H J M v d Graaf; Gerrit J C, z v J A Merman en Z F Konings; Paula H. d v P Goosens en Th M v Leeuwen; Edwin Th J P. z v H L M P v d Hulst en A G A M War merdam; Ivan L. z v A J Duindam en G C van Kins. Gehuwd: G J F Boskamp en J C M van Dijk: J N M Scholtens en G J van Beusekom; J C Koppe en M Langbroek; A A Weyers en A G A van Veelen. Ondertrouwd: Gerardus P v d Berg en Jacoba M van Gerven; Hendricus M A Warmerdam en Jo hanna P G van Kesteren. Overleden: Petrus J Molenkamp, geb 8 mei 1886; Catharina Warmer dam, geb 29 nov 1902: Hendricus J Vester. geb 14 jan 1883. IJMUIDEN Het persdheel van het IJmuidense Staatsvissershaven- bedrijf heeft het woensdag bijzonder druk gehad met het verwerken van de terugkerende haringvloot. Met aan de spits de KW 123 Holland die om streeks half twee aan de Zuidzijde afmeerde liepen in de loop van de dag en avond 14 treilers binnen, elk met ongeveer 100 kantjes aan boord. In dit gezelschap bevonden zich be halve de Holland van Katwijkse zij de de KW 39 Wilhelmina Johanna, de KW 171 Jan Maria, de KW 74 Tet- man Hette, de KW 144 Cornelis den en de KW 141 Willy. Hieruit kan te vens worden afgeleid dat het in de Noord wat het Nederlandse aandeel betreft bijzonder rustig was. Slechts enkele grotere treilers waren hier nog in actie. Zij noteerden door elkaar genomen trekken van 70 manden. De kleine zwarte koolvis had duidelijk de overhand. Somige vaartuigen slaag den er ook in een redelijke hoeveel heid schelvis boven water te krijgen. Gul, kabeljauw, wijting en makreel waren aan de schaarse kant. Op de logger- en kottervloot trok men zich van de haringjacht weinig aan. Deze schepen gingen, voornamelijk in het zeegebied tussen 52 en 54 NB rustig hun gang. De resultaten vertoonden een afwisselend en uiteenlopend beeld. Ter hoogte van 52.40 NB hield zich een redelijke tongvoorraad op. Met trekken van gemiddeld dertig kilo werden weliswaar geen records gebroken maar schippers en beman ningen waren hiermee best tevreden, vooral omdat het er ook wat anders viel te vangen. Elke trek leverde naast de tong een mand of zes andere vis op. De schol had een nadrukkelijk overwicht. Enkele vaartuigen slaag den er niettemin in een aanvaardbaar beetje wijting te bemachtigen, soms een mand of vijf per trek. De tarbot liet het weer nagenoeg afweten. Ook wat meer noordwaarts toonde de tong zich van zijn beste kant. Sommige WARMOND De wisselbeker, die door het bestuur van de bejaar densociëteit beschikbaar is gesteld aan de hengelvereniging „de Leede" is na zestien jaar strijd definitief in het bezit gekomen van de hengel- sportvereniging D-W.S. uit Leiden, die deze beker zesmaal heeft gewon nen. Het bestuur heeft nu een nieu we beker beschikbaar gesteld. Deze beker is de inzet van een grote vis wedstrijd, die de hengelvereniging zaterdag 6 juni organiseert. Daarbij kan ook een visboot met buiten boordmotor worden gewonnen, die door de N.V. Amsteltechniek be schikbaar is gesteld. Deelnemers kunnen zich tot en met 5 juni op geven bij H. Veltenaar, Norremeer- straat 40. De uitreiking van de prij zen is in 't Trefpunt. De opbrengst komt ten goede aan het comité dat de uitgaansdag van de bejaarden organiseert. trekken brachten veertig kilo in de ruimen met daarbij een mand of zes andere vis. Ook in dit geval had de schol de overhand. In de buurt van 53 NB was de situatie heel anders. Hier was voornamelijk rondvis te vangen met als belangrijkste verte genwoordigers gul en kabeljauw. De schol moest met een rol op het twee de plan genoegen nemen. Dit gold in nog sterkere mate voor de tong. Hiervan kregen de schepen per trek nauwelijks vijf kilo boven water. In de omgeving van 53.30 NB was de westgrens de belangrijkste vindplaats van tong. Per trek haalden de loggers en kotters ongeveer 25 kilo boven (water. Dit kon worden aangevuld met 7 4 8 manden andere vis: schol, gul, kabeljauw en wijting. Aan de oost kant kwam vrijwel geen tong voor. Hier was de kabeljauw in de meer derheid met op verre afstand de schol als tweede. Wat meer naar het zui den bewoog het gemiddelde per trek zich op dertig kilo tong en vijf man den andere vis. met ook hier de schol als gewichtigste representant. Wat er was. Zo druk de mannen van het IJmui dense Staatsvissershavenbedrijf het hadden bij het afmeren van de ha- ringtreilers, zo kalm aan konden zij het doen met het verwerken van vaartuigen van de andere groepen. Hiervan verschenen er slechts zes aan de markt. Voor de handel zat er met een aanvoer van 560 kisten niet veel in. De sortering bestond uit 10 kisten schelvis, 80 kiten kleine gul, 10 kisten gul en kabeljauw, 340 kisten schol, 5 kisten schar, 35 kisten diversen, 350 stuks stijve kabeljauw en 4000 kilo tong. Verder waren er 156 kleine kis ten wijting en 70 kleinekisten ma kreel. In Scheveningen werden aange voerd 10 kisten wijting, 10 kisten gul en kabeljauw, 300 kisten schol, 30 kisten diversen en 5000 kflo tong. Van één o\ IJMUIDEN KATJT IJK Om ongeveer kwart voor twee woensdagmiddag kwam de KW 123 „Holland" van Rederij Ouwehand uit Katwijk de bocht om en de haven van IJ muiden binnenvaren. Met de bemanning allen afkomstig uit Katwijk en in opperbeste stemming aan dek. Schipper Leen Dubbelaar (41 jaaren z'n mannen hadden de haring- race gewonnen. Een kwartier later wer den de tonnen en kisten al aan wal ge hesen. Toen kwam ook de KW 144 r verslaggevers Cornelis den Duikde haven binnen. In tegenstelling tot de ..Holland" be stond voor dit schip nauwelijks belang stelling. De ..Holland" had nu eenmaal de race gewonnen. Met honderd kantjes aan boord en daarnaast nog honderd- achtendertig kleine kisten verse haring, zorgde de KW 123 voor de eerste Hol landse nieuwe. Gevangen nabij de Ber- wickbank op 55.45 noord en 1.20 west. „Wij hebben ze in drie trekken gevan gen". aldus een opgetogen Dubbelaar. Koppenhinkstecg betreft, is voortaan verboden. Deze maatregel gaat per 1 juni (a.s. maandag) in en geldt uitslui tend tussen half elf en 's-morgens en vyf uur 's-middags. (van één onze verslaggevers) KATWIJK Door de enorme aanvoer van nieuwe haring, bleef de prijs vannacht beneden de verwach tingen. Er waren acht schepen bin nen gekomen, waarvan de aanvoer werd verhandeld. Om 10 uur gister avond kon de haring worden beke ken. Volgens de kenners was deze van beste kwaliteit. Ook het stuklal was prima. Er zaten ongeveer 850 a 950 haringen in een kantje. Dat be tekent een mooie snijharing. Vorig jaar zaten er soms duizend of ook wel vijfhonderd in een kantje, dat betekent resp. te klein en te groot van stuk. Verwacht werd gisteravond dat de gehele nacht zou worden doorge- veild. Vanwege de grote aanvoer be gon de afslag eerst om kwart voor één in de zeer prille ochtenduren. Alvorens afslager/haringophaler Krijn van Duyvenbode de slag op de gong gaf, hield de voorzitter van de redersvereniging „Vuurbaak", de heer N. Parlevliet jr. een toespraak. De belangstelling voor deze eerste afslag was niet zo groot als vorig jaar. Eén van de oorzaken hiervan was dal ook al in Scheveningen werd geveild. Onder de aanwezigen bevond zich ook burgemeester A. G. Vermeulen. Het was benauwd rokerig in het zaaltje, waar de handelaren in span ning afwachtten wat de eerste ha ring zou opbrengen. De harig van de Kw 123 „Holland" was van de kantjes overgeheveld in emmertjes, waarbij men werd ver plicht minstens twintig emmertjes te kopen. Daar een kantje ongeveer twintig emmertjes oplevert, kan worden gesteld dat de eerste Hol landse Nieuwe, rond de f 800 per kantje opbracht. Het eerste „echte" kantje bevatte haring van de Kw 144 „Cornelis den Duik" en bracht f 548 op. Goedkope buskaartjes voor bejaarden? KATWIJK Bejaarden zullen waarschnijlijk binnenkort tegen ge reduceerde prijzen met NZH-bussen kunnen reizen. Dit maakte de heer C. Jongean, rayon-chef in Leiden, bekend op een vergadering van het buscomité Katwijk, dat het contact tussen reizigers en direcie van de NZH onderhoudt. Het comité had de NZH verzocht deze reductie in te voeren, in navolging van de spoor wegen en enkele trammaatschap pijen. Een ander punt van discussie was het voortdurend ingooien van de ruiten van wachthuises. Het kost de gemeente jaarlijks handvol geld om de schad ete herstellen. LEIDEN Het raadslid Van Baaren heeft B. en W. vragen gesteld naar aanleiding van een briefje, dat bewoners van huizen met ondeugdelijke elektriciteits leidingen in het kader van de om schakeling van het voltage in de bus krijgen. Hij vindt, dat het briefje de indruk wekt, dat de huur ders van de woningen zelf de lei dingen moeten laten verbeteren op grond van de zinsnede „Wij moeten u dringend verzoeken de isolatie- weenstand op korte termijn door een erkend installateur te laten ver beteren". Hij vraagt of dit geen verplichting van de VERhuurder is en als dit inderdaad zo is. verzoekt hij een betere voorlichting aan het publiek. Sociaal Fonds Bouwnijverheid KATWIJK Op zaterdag 30 mei a.s. bestaat gelegenheid bonboekjes in te leveren voor vacantie. Het boekje moet door de houder worden ingevuld aan de binnen zijde van de omslag. Hiervan moei een afschrift worden gehouden met dezelfde gegevens als in het boekje. Indien het laatste zegel van dit Fondsjaar nog niet in Uw bezit is, dan kan het boekje de volgende zaterdag 6 juni worden ingeleverd Wij beginnen voor niet-leden N.C.B. van 56 uur. De inlevering is in het Jeugdhuis Voorstraat. De P.V.C. - J. v. Duivenvoorde Cleyn Duinplein 13. LEIDEN Minister Lardinois van landbouw en vissery meent, dat er in Rotterdam geen nieuwe veemarkt moet worden gebouwd. By op heffing van de oude markt over enkele jaren, denkt hij in de eerste plaats aan overheveling naar de veemarkt van Leiden en pas in twee de en derde instantie naar die in Den Bosch en Utrecht. De bewinds man zei dit gisteravond op een KVP-bgeenkomst in Leiden. De minister kenschetste de situatie rond de slachthuizen als „middel eeuws" Hier bestaan de aanvoer- grenzen nog. aldus zijn toelichting, terwijl die in de E.E.G overal zijn afgeschaft. Hij deelde mee. dat er plannen bestaan om in West-Neder land een centraal slachthuis te bou wen. dat de gehele randstad van vlees voorziet. In antwoord op vragen ontkende minister Lardinois. dat hij afwijzend tegenover het plan-Mansholt zou staan. Wel toonde hij zich mider ge lukkig met een aantal elementen er- bezien moet worden of ze toch niet uit. waarvan volgens hem nog maar een produktiestimulerend effect zul len hebben. LEIDEN Het meevoeren van fietsen en brommers aan de hand over de zaterdagse warenmarkt voor zover dit het gedeelte Hooglandse Kerkgracht tussen Moriaanstceg en land" een passagier uit Amstel veen aan boord had. „Het volgend jaar moet hij maar weer mee. Hij schjjat geluk te brengen", aldus schipper Dubbelaar. W/OENSDAG even na midder nacht zijn de eerste ladingen Hollandse nieuwe aan de Vlaar- dingse afslag over de blok gegaan. Het waren 100 kantjes eigen vangst, aangebracht door de VI 105 (Elizabeth) van de N.V. Rederij W. Kwakkelstein en 100 kantjes, vangst van twee schepen, aan gebracht door de VTl 115 (Voor aan) van de N.V. Doggermaat- schappij. De prijzen liepen voor de kleine maatjesharing 950/1000 stuks per kantje van 300 tot 303 gulden, de grotere soort 700/750 stuks per kantje van 250 tot 249 gulden en de zeer kleine soort 1200/1300 stuks per kantje van 258 tot 269 gulden. LISSE Woensdagavond heeft de Lisse van D'66 de grote vergade- ing gehad vóór de raadsverkiezin- De heer-W. A. F. Haagedoorn: .isse gaat zich los maken van de ude politieke partijen, die nu lang enoeg kansen hebben gehad om te wat men waard is! Een nieuwe ;eneratie is volwassen geworden. Een generatie, die niet bereid is ude dogma's over te nemen. De lijstaanvoerder van D'66, de eer Van der Weiden, presenteerde ich. Wij willen de burger bij het estuur en het bestuur naar de bur- er brengen. Het bestuur moet van voetstuk en weg met alle ge- eimzinnigheid. We moeten de sa- ïenregeling zó regelen, dat wij al- miaal kunnen meedenken, meedoen n meebeslissen. Ook sprak het Tweede Kamerlid mr. A. M. Goudsmit. die de politiek van D'66 uiteen Na de pauze werd de plaatselijke olitiek behandeld, waarbij vooral de oelpolderproblemen aan de orde De bemanning en de eerste Hollandse nieuwe. Bejaarden Sassenheim gingen dag op stap SASSENHEIM Voor dc jaar lijkse bejaardentocht vertrokken gis termorgen 90 auto's en 3 bussen met ruim 500 deelnemers noordwaarts. Er werd individueel gereden. Eind bestemming was Volendam. Om 12 uur waren allen in het Amvo-rest. in Volendam. Daar was de lunch, (met uiteraard het broodje paling) prima. Comité-voorzitter Van "^liet bracht dank aan allen, die de tocht weer mo gelijk maakten, in het bijzonder de dames Couvee en v d Vlugt. Zij kre gen bloemen voor hun activiteit. Om 2 uur vertrok men weer. Om 4 urn- kwamen allen binnen bij Avifauna in Alphen. Het eten liet zich goed smaken. Hein Hoogervorst dankte namens de bejaarden het comité. Bij de uit gang van Avifauna kregen de be jaarden bloemen van de Sassen- heimse bloemenmeisjes. Om half 9 was iedereen thuis. Rijnsburgse bejaarden naar Beekse Bergen RIJNSBURG Achtenzeventig auto's met bejaarde Rijnsburgers en medische verzorgers vertrokken gisteren, tot de gemeentegrens be geleid door de politie, vanuit de Kerkstraat. De tocht ging naar de Beekse Bergen, via Rotterdam en Dordrecht. Op de terugreis aeed men Avifauna aan voor het diner. Omstreeks negen uur werden de reizigers in Rijnsburg opgewacht door de drumband Wilhelmina. TTET is maar een korte reis ge weest. Maandagmorgen om 9 uur verliet de Kw 123 de haven, woensdagmiddag waren de op varenden alweer thuis. Familieleden stonden op de wal de komst af te wachten. „Gistermiddag (dinsdag) om 5 uur hoorde i'k al dat mijn man om ongeveer 3 uur thuis zou komen Het is echter nog vroeger gewor den. Het was een echte verrassing voor mij", zo zei mevrouw Dubbe laar, die vanzelfsprekend ook op de kade aanwezig was. „Het is de eerste keer, dat hij de race heeft gewonnen". Er was nog iemand bijzonder blij: de heer N. Ouwehand, één van de directieleden van de rederij. „Ik vind het geweldig", liet hij ons. weten. ITAE heer Dubbelaar is vanaf 1945 bij rederij Ouwehand in dienst, waarvan twaalf jaar als scnipper. De „Holiano kwam in OKioDer 1964 in ae vaart en sinas- aien zwaait Dubbelaar er de scepter. „Het is dit keer een spannende race geweest. Vanochtend om 9 uur lag de „Cornelis den Duik" nog dwars voor ons. Ons schip bleek echter sneller te zijn. Het was een échte race", aldus schip per Dubbelaar. Kok/matroos N. Schaart: „Het was een zeer voorspoedige reis. Ik vaar nu zes jaar op de „Holland" en ben blij, dat wij eens hebben gewonnen'. De bemanning van de Kw 123 bestaat uit veertien koppen. De jongste aan boord is de 16-jarige Andries Spaanderman, oud-leer ling van de Kafwijlkse visserij- school. (AM 3 uur gistermiddag gingen wij op de thuisreis. Wij had den toen al het gevoel een grote kans te maken de eerste haring binnen te brengen", zei één van de bemanningsleden. Wat zal de nieuwe haring van avond in Katwijk opbrengen? „Vijftienhonderd gulden", zegt de heer E. Ouwehand, die al vele jaren als chauffeur voor het ver voer van de vissers van Katwijk naar IJmuiden v.v. zorgt en ook woensdagmiddag op tijd aanwezig was. Het was half drie toen de be manning van de Kw 123 van de boot in de bus stapte en huiswaarts keerde. Terug van een korte, maar vruchtbare reis. De eerste Hollandse nieuwe is er. Volgens de kenners van uit stekende kwaliteit. Zij nog vermeld, dat de ..Hol- KATWIJK Gistermorgen om streeks acht uur ontdekte men dat op de muur van de Triomfatorkerk aan de kant van de Zeeweg twee leuzen waren gekladderd, „Bad op zondag open" en „SGP is haken kruis". Ook op de muur van de trouwzaal varhet gemeentehuis bleek „Bad op zondag open" te zijn geschreven. Bij de ontdekking was de verf nog nat. KATWIJK Morgen zullen wtf de uitslag bekend maken van de prijsvraag: hoeveel brengt het eer ste kantje op? De haring van de KW 123 „Holland" werd. zoals el ders vermeld, overgepakt in em mertjes. Omgerekend in kantjes bedroeg de prijs ongeveer f 800 wanneer men ervan uitgaat dat er twintig emmers in een kantje zitten. Het gebeurt echter ook meer dan eens dat er eenentwintig of negentien emmers uit een kantje gaan. Het eerste echte kantje haring dat onder de klok kwam was af komstig van de KW 144. „Cornelis den Duik", die f 605 opbracht. Bij de afslag rekende men dit als de officiële prijs van het eerste kantje. Dit bedrag zullen wij daarom ook aanhouden voor de prijsvraag. Zilver voor G. Weenink LEIDEN Vanmorgen om 11 uur kreeg de heer G. Weenink uit handen van burgemeester Van der Willigen de ziverene ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. De heer Weenink trad op 1 mei 1930 in dienst van automo bielbedrijf Van Ulden, waar hij werd aangesteld als hulp-monteur» Vijf jaar later was hij eerste mon teur en aan het eind van de oorlog werd hij chef-monteur, tevens chef werkplaatsen en magazijnen. Hij geeft leiding aan 20 mensen. «llUIIIUIIIIillllUlUIIIIIUIIIIIIUUIIIIUUIliUUIIIIIUIIIIIIlUBi De Kw 123 stoomt de Haven van IJmuiden binnen. Foto's Kruyt

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5