Ik voel dit is mij mijn hier thuis, land 'V-commentaar Matig geslaagd Actualiteiten in VPRO-vrijdag" Prins Claus: zorg om leefbaarheid hRO Soms even „ogen dicht" -tv vanavond weer over pornografie DONDERDAG 28 MEI 1970 |0K de derde televisie-thema-avond van de VARA kunnen wij maar latig geslaagd noemen. Verreweg de ieeste tijd ging heen aan een wel errassend geconstrueerde denkbeel- ige documentaire over oost-Gronin- •n in het jaar 1990, gebaseerd op toe- imstwensen om van dit gebied een ot, door beperkte industrie gesteund, :reatiegebied te maken, en een inge documentaire over onderwijs- rnieuwing alsmede een over de •ijd tegen watervervuiling. In een grote zaal vol mensen in de Pekela, waar Frits van der Poel discussie leidde, bestond niet zo- ;1 belangstelling voor een toekom- ige rijke bebossing van de streek. jWel werd veel tijd besteed aan een laas alweer oeverloze discussie over iderwijsvernieuwirig. Een enthou- ste reportage over een Amsterdam- school met nieuwe democratische thoden greep de Oude-Pekelase •olking niet sterk aan. Er werd al •dig over getwist wie de leiding 'st nemen bij onderwijsvernieu- ing op de lagere school: hogerhand, i onderwijzers of de ouders, die op jogenblik niet overlopen van belang- •lling voor het totale onderwijs. Iet debat ging te veel over de ■fden van de ouders heen en op ivoudige vragen werd niet geant- ord. Wij hadden voortdurend het voel dat het anders had gekund, k toen het over-en-weer-gepraat htelijk emotioneel werd. Het bleef meningen tegenover elkaar zetten rijpe vruchten vielen er niet te ikken. Misschien dat uit zulke algemene icussies toch e enwaardevol residu erblijft voor degenen die er direct •e hebben te maken, maar de kijker mt dat zo niet voor. ILVERSUM De VPRO laat ons n, dat in haar radioprogramma morgen, VPRO-vrijdag, 4-9 uur Hilversum I, vooral veel aandacht irdt besteed aan de gemeenteraads- :iezingen op 3 juni. de studio zullen aanwezig zijn heren Proper (CPN), kabouter Roel i Duyn, Ed van Tijn (PvdA), Huib ithof (PSP) en G. van Pij keren uit Noordoostpolder. [n verband met dit onderwerp ko- ook weer discussies over binnen- Iproblemen, woningnood e.d. aan orde. Ook een interview met prof. hn Galstune, directeur van het edesinstituut in Oslo, wordt uitle iden. Van onze radio- en tv-redactie „Ik voel me hier thuis, dit is mijn land", waren de woorden waarmee prins Claus gisteravond zijn interview voor de NOS- televisie besloot. Tevoren had hij opgemerkt dat Nederlanders bijzonder tolerant zijn! „Soms gaan ze ook de straat op om te vechten, maar dat zou ik niet als onver draagzaam willen zien". Wat zijn inzichten omtrent de ruimtelijke ordening in de breedste zin des woords betreft, stelt de Prins de leefbaarheid van een land bovenn de econo mische groei. Voorbeelden van bepaalde veranderingen die hij zelf graag wil zien doorgevoerd kon de Prins niet geven; dat belette hem de opgelegde constitutio nele beperkingen. Prins Claus moet op de kijkers de indruk hebben gemaakt van een zeer bedachtzaam man. Elke vraag van de heren Brugsma en Sandberg liet hij eerst goed tot zich doordringen, alvo rens die rustig en met voorzichtige woordkeus te beantwoorden. Aan gevoel voor humor ontbreekt het hem niet, want op een vraag of de algemene democratisering ook doordringt tot het Koninklijk huis, antwoordde hij: „Hoe bedoelt u, wilt u inspraak op Soestdijk?" Waarna hij echter in alle ernst me dedeelde, dat de Koninklijke familie zich „gewone staatsburgers" voelt, „ook al rijden wij eenmaal per jaar in een gouden koets", en dat het ge voel van afstand tussen monarchie en volk alleen in de verbeelding van het volk zou kunnen bestaan. Meer gebruiken Dat hem beperkingen in vrijheid van spreken zijn opgelegd ervaart hij soms als hinderlijk, maar hij „ziet volkomen in, dat dit in een constitu tionele monarchie niet anders kan". „De mogelijkheden van de leden e van het Koninklijk huis zou men echter meer kunnen gebruiken," al dus de Prins. Prins Claus begon met te zeggen, dat „de kostbare zendtijd van de NOS beter kon worden besteed dan hem te laten praten over eigen huis en haard", en daarom bewoog het ge sprek zich lange tijd op het terrein van de ruimtelijke ordening, waarvan de Prins in vier jaren tijd zijn spe ciale arbeid heeft gemaakt. Hij noemde twee definities die hem sterk aanspreken: de zorg voor het milieu waarin wij leven, en integrale planning voor het behoud van het menselijk leefklimaat. Ruimtelijke ordening is een breder begrip dan sommigen denken, aldus de Prins. Economische groei is geen dogma meer, zoals vroeger, toen het jaarlijkse groeipercentage persé werd geboekt als succes van de nationale economie. Met de negatieve bijver schijnselen als lucht- en waterver ontreiniging en lawaai werd vroeger geen rekening gehouden. Leefbaarheid We zouden tot een evenwichtiger ontwikkeling kunnen komen, indien ook deze moeilijk in geld uit te druk ken produktie-factoren mede in de calculatie zouden worden betrokken. Hoewel we niet achter mogen blijven in de economische groei, zou in alle beslissingen voorrang moeten worden gegeven aan de leefbaarheid. Internationale planning moet naar de mening van prins Claus met grote spoed worden doorgevoerd. „Een weg die naar de grens leidt, moet in het buurland worden doorgetrokken, an ders heeft die weg geen zin". In verband met de ruimtelijke or- te bvlkingspolitiek" ter tafel. Prins Claus merkte op: „Het gaat om de manier waarop. De bevolking zou zo opgevoed dienen te worden dat iede reen beseft dat het z# niet langer kan". „Maar u begrijpt dat het voor mij moeilijk is daarover te praten als va der van drie kinderen. Het is een heel kwetsbaar vraagstuk voor grote groeoen van de bevolking. Men zal daarom bijzonder voorzichtig te werk moeten gaan". Prins Claus betreurt het, dat het naar aanleiding van bepaalde indus triële vestigingen soms tot openbare protesten komt omdat de inspraak van de bevolking al door ervaring en praktijk geaccepteerd zou moet zijn, al kan hij zich goed voorstellen dat debevolking iets gaat onderne men. Hieruit blijkt een begin van be wustwording voor de problemen van de milieuvervuiling, en dat valt toe te juichen. 4(Vanonze radio-en tv-redactie) JHLVERSUM Nogal onver- ~»emd zal de VPRO-televisie van- fcnd beeld en woord wijden aan rnografie. Dat programma, aanslui- I id op de in augustus uitgezonden cumentaire over dit onderwerp, be- it om 8.50 uur. Wie het niet wil '4n of er jeugdige kinderen van af I houden, is dus op de hoogte. De uitzending in augustus kostte VPRO het openlijk toegelichte be- ïkje van prof. Mulder, secretaris- neraal van het ministerie van jus- e, die niet langer lid wenste te zijn i een omroep die volgens zijn in- hten „ontmenselijkend" was in ord en beeld. Er bedankten meer E en, maar beslist niet zoveel als na iere controversiële onderwerpen, de beeldbuis behandeld, liettegenstaande dat ledenverlies it de VPRO het tot haar taak op- uw op de kwestie pornografie in te m, nu er een plotselinge „rush" op den is ontstaan en de pornografie- ïdelaren nog steeds last hebben 1 het verschil in justitieel beleid in 1 erse gemeenten. ^)r wordt opnieuw gesproken met officier van justitie mr G. W. von yenfeldt (verleden jaar in Utrecht, in Dordrecht) die een jaar geleden zijn persoonlijke mening aanvoer- dat pornografie als schadelijk moet worden gezien omdat sexualiteit wordt geïsoleerd tot een autonoom gegeven. Nu wordt hem de vraag voorgelegd, in hoeverre het wenselijk is dat privé-opvattingen een rol spelen bij de rechtspraak. In de uitzending wordt enkele ma len gewaarschuwd, dat „kijkers die de volgende nadrukkelijke beelden niet willen zien, even de ogen dicht moeten doen". De presentators tonen zich dus wel bezorgd voor het kij- kersmoreel. daarin de Coilt3CtCll Bloot Volgende week donderdag gaat de VPRO op Ned. 1 weer eens bloot ver tonen. „We kunnen er niet onderuit: het is bloot" wordt in Vrije Geluiden aangekondigd, i In de Gerard Cox-show, die avond te vertonen, treden nl. o.m. de vier Deense meisjes (twee blanke, twee bruine) op, die zich „The Sweat- hearts" noemen en slechts in sum miere broekjes en schoentjes gekleed muziek maken en showwerk doen. Zij zullen o.m. juist als de vier Heems kinderen op een echt, wit paard ko men binnenrijden. Tot slot van de uitzending van morgenavond geeft de VPRO beelden van „modern leven buiten tradi tioneel gezinsverband", o.a. in (bui tenlandse) communes. Geleidelijk ging her gesprek zich toch benegen naar de particuliere sfeer. Brugsma legde prins Claus die vergelijking voor met de Scandinavi sche vorstenhuizen, die zich oncevan- gener en veelvuldiger bewegen in het dageliiks leven. Zou dat ook hier niet wat meer kunnen? Aarzelend antwoordde de Prins: „Ik wil uw stelling niet helemaal on derschrijven...." „Ik geloof dat we die reputatie hebben", merkte Brugsma op. Zeer snel kwam toen de repliek: „Dan moeten we iets aan onze repu tatie doen!" Heeft de Prins niet het gevoel, voornamelijk contact te hebben met het „establishment" van de bevol king? Hoe is hem bijvoorbeyleld het contact bevallen met avantgardisten en kunstenaars op Drakensteyn? Prins Claus antwoordde dat deze wereld niet zo heel vreemd voor hem is: vBHr zijn huwelijk heeft hij daar mee al contact gehad, maar hij vond het interessant „uit de eerste hand ktnnis te maken met mensen die creatief zijn op een heel nieuw ge bied". Talenten Op de vraag of hij het gevoel hteft dat zijn talenten en capaciteiten in voldoendt mate worden gebruikt, Nederland 1 NOS: 18.4S L AVRO. -8.0'j Nieuws, adiojournaal Politieke 18.20 Uitzending van de STER AVRO: 1840 Mister TROS: Kanalen Nederlands 2 e 1855 Zandmannetje: 19.00 Tienerklanken; 19.35 Politieke tribune: De christelijke volkspartij (C.P.V.); 19.50 Keu rig Frans: 9.52 zoeklicht: 19.57 Mededelingen; 20.00 Nieuws; b 1 f5" 2025 TV-'eullleton Marcus Wei krant. STER: 18.51 (K> Recla- NOS: 18 55 (K) Journaal. 19.00 (K) Reclame. 19.04 (K) De wereld Nieuws. 21.15 De geschreven pers 22.05 Premiere: nieuwe films van de week; 22.45 Show-business, muzikaal por- waarin wij leven - TV-natuur- [ret rond Richard Rodgers. film. 19.31 (K; De getrouwde [9 25 Gesproken brief. 19.30 vrijgezel. TV-serle. STER: 19.55 Nieuws. IKOR' 19.35 Kerk ver- (K) Reclame NOS: 20.00 (K) dichtbij. 19.40 Mens en Journaal. STER: 20.15 <K) Re- flljbel. 19.50 Memo: pas ver- |chenen theologische en aan verwante literatuur. AVRO: 1.05 Stereo: Residentie Orkest; Nederlands Kamerkoor clame. TROS: 20.20 <K) De dief van Washington TV-serle. 21.10 (K) Adam- een programma voor mannen. 22.00 (K) vrou- alleen: Waar of niet??? asten. 21.35 Stereo: KLassieke monoloog. Morele Herbewape- 7im irgelmuzkek (gr). 22.00 Caba- ning: 22 20 Na 50 Jaar taalstrijd nnstieic (etliedjes 22.30 Nieuw. 22.38 en bommen akkoord ln Zuld- Hllvcrsum I. 402 m. AVRO: Nieuws en ochtendgym- 7.20 Lichte grammo- uededelingen. 22.40 Radiojour- iaal. 22.55 Tout Tol; lnfor- natlef programma uit Parijs. internationale Gttaarda- 1970 (opn.) 23.55-24.00 -Tirol documentaire. NOS: 22.30 (K) Journaal. TELEAC: 22.35-23.05 Bij leven - les 18 (herh.) foonmuzlek (8.00 Nieuws: naai; 8.30 De reportages. 8.11 Radiojour- groenteman). welzijn noS: 9.00 Internationaal Spec trum: Oude.- moderne- en klassieke muziek. (9,35-9.40 Wa terstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Horlepiep: volksmuziek. -. 11.55 Beursberichten. NOS: Ier en nu: actualiteiten. 19.00 Scala: Informatief programma. 12.00 nllk op de wereld: over problemen van Europese In tegratie. Voor de landbouw. II 298 E NCRV. 18.30 Nieuws. 18.41 ipektrum: maatschappelijke raagstukken nader belicht. 15 Leger des Hellskwartier. Nederland II NOS: 18.45 (K) De Fabeltjes krant. STER: 18.51 (K) Recla- NOS: 18.55 (KV Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19.04 I <K» Journaal. STER: 2015 NOS: 12.40 Stereo: .30 Ontvoerd, radtospej voor (K) Reclame. VPRO: 20.20 Pro- grammofoonmuztek. gramma rond de componist en Recht en slecht, praatje. 13.00 zanger Leonard Cohen. 20.50 Nieuws. VARA: 13.11 Actuali- Over geschriften en afbeeldln- telten. 13.20 Voor de midden- 216 Cream Cheese. AVRO: 15.00 de makers daarvan en stand. 13.25 Stereo: New Vorks Nleuw^.15.03 Muziek Boetiek. Filharmonisch Orkest. E.O.: If" le zomeravond. 21.oo Stereo: ang en gitaar. 21.30 Stereo: Ichte grammofoonmuzlek. Kerkorgelconcert. 22 20 tvondoverdenklng. 22.30 Nieuws. F -bants Barok Ensemble. 15 45 Toeristische Informatie 10 uit binnen- en buitenland. VPRO: 16.00 VPRO-Vrijdag: gevarieerd programma. (16.00 Nieuws: 17.55 Mededelingen). Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Bandinerle: klassieke muziek (gr.). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging: 8.00-8.10 Nieuws.) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de vrouw.) 8.40 Schoolra dio. 10.00 Stereo: Aubade: se- ml-klassleke en klassieke mu ziek (gr.). 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.54 Bericht SUS-Aktle 11.55 Mededelin gen). 12.00 Stereo: Gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.42 Actualiteiten: 13.00-13.05 Raden maar....) 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Licht ensemble met zangsollsten. TROS: 14.55 Stereo: Klassiek verzoekplatenprogramma. 16.00 Niéuws. 16.03 Dlsco-Drive-In: de showbusiness op de korrel genomen. 17.15 Soortkompas. 17.45 Actualiteiten. NCRV: 18 nn werkorgelconcert. Hilversum III. 240 m. en FM- kanalen. VARA9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Becker Show. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. Lichte NOS: 11.03 De Fellx Meurders 12 50 Show. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Top-30. (13.00 Nleuws.( TROS: 14.00 Nieuws. 14." (16.00 Nieuws.) 17.00 Nieuws. de aanstotelijkheid van de eer- baarheid. 21.45 Anders dan met 14.00 Ruimte: Radio-magazine 17 02 Radiojournaal. 17.05-18.00 zijn tweeën documentaire. 1 Parlementair dagover- IKOR/CVK: 22.20 De mede mens en Frydrlk Weinreb zending in blnnen- fllmportret. NOS: 22.55-23.00 (K) Journaal. gewijde muziek, lezingen Gevarieerd, platenprogramma actueel nieuws over de vonr automobilisten. België: Nederlands progr. t luidde het antwoord: „'Je kunt na tuurlijk aan zelfoverschatting lijden of je kunt je eigen kwaliteiten hoger schatten dan ze in werkelijkheid kunnen zijn, maar ik heb soms het gevoel, heel eerlijk, dat men van ons misschien meer gebruik kan maken". De Prins gelooft trouwens, dat er extra ruimte is om meer activiteiten te ontplooien. Wanneer hij straks prins-gemaal zal zijn, is hij niet be vreesd dat zijn „speelruimte" zal worden beperkt. „In de eerste plaats hoop ik dat dit evenement nog heel lang op zich zal laten wachten. Ten tweede: als ik naar mijn schoonvader kijk, heb ik niet het gevoel dat hij in zijn moge lijkheden vreselijk beperkt is door het feit dat hij de man is van de Ko ningin". Hoet ziet de Prins de functie van prins-gemaal, als een schakel tussen het hof en de bevolking of meer in het bijzonder als een ornament van de Kroon? „Ik zou hier een tegenvraag willen stellen. Wat verstaat u onder het hof?" „Laten we zeggen: het Koninklijk huis". „Dat is heel iets anders. Ik geloof niet dat het een ornament kan zijn, dat wij in deze tijd met een ornament verder kunnen gaan". Zware baau De heer Sandberg liet in dit ver band het woord „onbaan" vallen. Prins Claus merkte op: „Onbaan zou ik overdreven vinden. Ik zou het wel kunnen onderschrijven als u zei „een heel zware baan". Dan bedoel ik niet, die van mij persoonlijk, maar als u dat een baan wilt noemen, die van een Koningin, ook van mijn vrouw. Als je de gelegenheid krijgt een bij zonder zware baan goed te doen, ver schaft dat ook bijzondere voldoening". Andere vraag: Zou het Koninklijk huis door gedrag en belangstelling een stimulerende werking kunnen heb ben op vernieuwingen en hervormin gen? „Als u bedoelt dat het Koninklijk huis, vooral ook de Koningin, een voorbeeld moet zijn, dan ben ik het volledig met u eens. Ik vind dat een van de essentiële taken". Opvolging Denkt prins Claus dat zijn oudste zoon, waarschijnlijk niet vóór het jaar 2000, op de troon zal komen, of denkt hij dat dit in de wereld van dan niet meer nodig is? Een Amerikaanse uitspraak citerend zei de Prins: „Je moet niet zoveel kij ken naar het jaar 2000, je moet het nü doen. Alles wat we nu goed doen, Vanavond te zien Ned. 1 TROS 7.04 uur film „Leven in ver schroeide landen", daarna aflevering „De getrouwde vrijgezel". 8.20 uur aflevering „De dief van Washington". 9.10 uur Adam, programma voor mannen. 10.00 uur serie „Vrouwen alleen": monoloog „Waar of niet?" Ned. 2 VPRO 7.04 uur (NOS) prognose over ver kiezingen, daarna ge westelijk nieuws. 8.20 uur Leonard Cohen zingt nog een keer. 8.50 uur tweede documentaire over pornografie. 9.45 uur programma over leven in communes: Duitsland en Scandinavië. 10.20 uur (IKOR/CVK) uitgestelde film: gesprek met dr. F. Weinreb. Vanavond horen te Hilversum II AVRO 8.05 uur Residentieorkest concer teert. 9.35 uur Minder bekende klassieke orgelwerken. 10.00 uur cabaretliedjes. 10.55 uur Jan Brusse bericht uit Parijs. 11.20 uur Internationale gitaar- dagen '70. Hilversum II NCRV 7.30 uur Willem Duys ontvoerd in radiospel. 9.30 uur 60 jaren amusements muziek. 9.50 uur orgelconcert door Herman Lammers in Mijnsheeren- land. 10.50 uur Onvoorzien, actueel maga zine. is ook dan goed, alles wat we nu ver keerd doen, is ook in het jaar 2000 verkeerd." „Wij proberen dus onze kinderen, vooral onze oudste zoon, zo op te voeden dat hij als het moet de functie kan overnemen. Maar hoe de maat schappij in Nederland zich zal ont wikkelen, en of er voor hem nog een plaats zal zijn, is natuurlijk volko men open". Aan prins Bernhard is ooit de vraag gesteld ofhij zijn schoonzoon, prins Claus een raad kon meegeven. Prins Bernhard antwoordde daarop dat zijn dochter Beatrix ex sterk karakter heeft en dat prins Claus zich niet zou moeten laten domineren. Vindt prins Claus dat dit hem gelukt is?" „Dat zou u aan mijn vrouw moeten vragen het is wel heel ver weg van de ruimtelijke ordening maar om toch te antwoorden: ik dacht dat er in ons gezin geen kwestie is van domir\atie, noch van de ene noch van de andere kant". Ten slotte verklaarde prins Claus dat hij zich na de opschudding die zijn komst in Nederland vergezelde, zich nu volkomen voelt opgenomen in het Nederlandse volk. „Maar ja, ik kan natuurlijk niet spreken namens degenen die hierover, toen of nu, een andere mening waren of zijn toege daan. Voor mijzelf is het een duide lijke kwesttie: ik voel mij hier thuis, dit is mijn land". CAROLINA YES CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VA N NICOLAAS NICKLEBY 185 Zij worden mij onder vreemde omstandigheden gedaan, evenwel, zover zij gaan en in zeker opzicht natuurlijk, moeten zij voor iemand wel vererend en strelend zijn.' - 'Wees de mijne, wees de mijne!' riep de oude heer. 'Gog en Magog, wees de mijne.' - 'Het zal genoeg zijn te zeggen, meneer,' antwoordde mevrouw Nickleby met de grootste ernst, 'en ik vertrouw, dat u beleefd genoeg zult zijn, om u met dit antwoord tevreden te stellen, dat ik het besluit heb genomen weduwe te blijven en mij ge heel aan het geluk van mijn kinderen te wijden. Misschien weet u niet, dat ik moeder van twee kinderen ben, en sommige mensen zeggen, dat zij het niet kunnen geloven, wanneer zij mij aankijken, maar het is toch zo, en ze zijn beiden reeds volwassen. Als buren zullen we graag vriend schappelijk met u omgaan; maar ik zou u aanraden geen hoop te koeste ren op een nadere betrekking. Het spijt mij, dat ik uw voorstel moet af slaan, ik had veel liever gewild, dat u het niet gedaan had, maar dit is het antwoord, dat ik reeds lang besloten had te geven, en waaraan ik ze ker niet het minste zal veranderen.' Het begin van deze welsprekende rede had de oude heer met aandacht, maar het slot met een zeer oneerbiedige onoplettendheid aangehoord, en zodra mevrouw Nickleby zweeg, trok hij, tot schrik van haar en haar dochter, zijn jas uit, en sprong met een wip boven op de muur. Zich aan een boomtak vasthoudend, ging hij als een koorddanser op één been staan, en hief nu met vervaarlijke kracht zijn gebulk aan. Op dit ogenblik zag men een vuile hand, snel maar toch voorzichtig, alsof zij een vlieg wilde vangen, langs de muur glijden, en de oude heer bij een van zijn benen pakken. Toen verscheen de tweede hand, en pakte het andere been. De oude heer probeerde zijn voeten op te tillen, maar zonder ge- volg, en keek toen achter zich. 'Ben jij het?' vroeg de oude heer. - 'Ja, ik ben het,' antwoordde een grove stem. - 'Hoe maakt de keizer van Tartarije het?' vroeg de oude heer. - 'Kom maar beneden, dan zult u het horen,' was het antwoord. - 'Ei, zo! Ik kom,' zei de oude heer. Nu liet de oude heer zich zakken, tot hij op de muur zat, hij keerde zich glimlachend om en wilde nog iets tegen mevrouw Nickleby zeggen, maar verdween met een spoed, waaruit scheen te blijken dat men hem naar omlaag trok. Weinige ogenblikken later kwam het gezicht van een man, een grof gemeen gezicht, boven de muur uitkijken. 'Neem het mij niet kwalijk, dameszei deze tweede verschijning. 'Heeft hij ook een van u een liefdesverklaring gedaan?' - 'Ja,' antwoordde Kaat je. - 'Dat dacht ik wel,' zei de man. 'Altijd liefdesverklaringen. Daar is hij niet vanaf te houden.' - 'Ik hoef niet te vragen of hij krankzinnig is,' zei Kaatje. - 'Nee,' hernam de man, 'dat kunt u wel zien.' - 'Is hij al lang zo?' vroeg Kaatje. - 'Al jaren,' was het antwoord. - 'En is er geen hoop op beterschap?' vroeg Kaatje medelijdend. - 'Och nee!' antwoordde de man; 'en het is beter dat hij maar gek blijft. Toen hij bij zijn verstand was was er nog minder huis met hem te houden. Hij was een duivel van een kerel. Brutaal, gierig, aan de drank, in één woord, door en door slecht. Hij heeft zijn vrouw van verdriet doen sterven en zijn kinderen ongeluk kig gemaakt. Het was een zegen, dat hij gek werd. Iedereen zegt, dat hij nog wel wat ergers had verdiend.' De oppasser zei dit op een toon, die be wees, dat hij met dit gevoel omtrent de oude heer volkomen instemde, raakte stroef zijn hoed aan, niet omdat hij zo nors was, maar omdat het onderwerp hem kregel had gemaakt en klom naar beneden. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de Marsmannetjes 36. De komst van smidje Verholen was dus niet on opgemerkt gebleven en nu zal het ons ook wel duide lijk zijn waarom de smid er zo verstandig aan had gedaan weg te duiken tus sen de rotsen. Wij zien hier hoe de smid van rotsblok tot rotsblok sluipt en tel kens voorzichtig om een hoekje gluurt of er soms onraad in de buurt is. We weten nu langzamerhand wel, dat smidje Verholen bepaald niet op zijn achter hoofd is gevallen. Hij had daarom een fikse plant uit de grond getrokken en als hij nu om een of ander hoekje gluurde, hield hij die plant netjes voor zijn gezicht. Zodoende was hij zelfs van dichtbij ternau wernood te onderscheiden in de schaduwen van de hem omringende rotsen. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat het onze lezers beslist enige moeite zal kos ten de dappere smid op het prentje te ontdekken. Zo sloop en kroop smidje Verholen voorzichtig voort van rots tot rots en op een gegeven ogenblik hield hij zelfs helemaal zijn pas in. Hij keek, keek nog eens, en ja hoordaar hadden zijn scherpe ogen de twee wakers ontdekt, wier samenspraak wij de vorige keer al mochten beluisteren. Voorzichtig sloop Verholen nog wat nader bij en toen nam hij de omgeving eens goed op. Het was hier somber en kil en geen zonnestraaltje vermocht door te dringen op deze onheilspellende plaats. Akelige nevelslierten dreven spookachtig rond en onttrokken de twee wakers af en toe volkomen aan het gezicht. „Als ik hén niet kan zien, dan kunnen ze mij óók niet zien," stelde de smid tevreden vast. „Dat is mijn kans Als er direct weer zo'n nevelsliert komt aandrijven, dan neem ik een sprong en dan ren ik zo hard als ik kan achter gindse rots. Ik sluip dan om die rots heen en dan ben ik achter ze gekomen! Ik klim dan voorzichtig tegen die rots op en dan zal ik wel eens zien wat ze te vertellen hebbenDat was natuurlijk een gewaagd plan van de smid. Hij lag een hele tijd doodstil op de loer en toen kwam er weer zo n vette en geluidloze nevelsliert op bijna griezelige wijze aandrijven. De smid sprong op, rende in elkaar gedoken op de grote rots af en toen hij die bereikt had, bleef hij achter die rots doodstil en met bonzend hart liggen

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11