TUSSENVORM VOORGESTELD VAN OPEN AVONDMAAL Breek in huwelijk* met opperhoofd Rijkspostspaarbank rentetot 7% Initiatief Voorburgse Raad van Kerken Staatssecretaris van justitie blijft Polak beslist: Kaap Verdianeii land uit LUTHERSEN TOCH NAAR BRAZILIË Een woord voor vandaag Drie Duitse kerken smelten samen Vuur van Geest niet blussen Ds. Gijmink schrijft Zuid-Af rika Studentenhuwelijk oorzaak slechte studieresultaten BEROEPINGSWER]m MINA 'S AAN DR. KUNST: Studentenunie in Nijmegen erkent raad niet Spandon bereid samen te werken ri WOENSDAG 27 MEI 1970 Paulus heeft de hoofdman gewaarschuwd: Mannen, ik zie dat de vaart met ongerief en grote averij gepaard zal gaan.... Maar de hoofdman, meer vertrouwen stellende in de woorden van de schipper en de stuurman dan in de woorden van Paulus. laat toch zee-keizen. En kort daarop begint het er komt een storm opsteken, die het schip tot een speelbal van de golven maakt. "En daar wij vreselijk noodweer hadden, wierpen zij de volgende dag lading overboord en de derde dag gaven zij eigenhandig het scheepstuig prijs" (Hande lingen 27: 18-19). De bemanning van het schip heeft maar één doel voor ogen: trach ten levend uit het noodweer te komen, en daarom gaat alles wat zij kunnen missen overboord. Weg ermee, weg met alle ballast. Zo gaat het ook in het leven van de mens. Hij sjouwt rond met allerlei din gendie als, de nood aan de man komt, helemaal niet nodig blijken te zijn Weg ermee. De mens verzamelt zich schatten op de aarde, die door mot en roest worden verslonden. Maar eens ontdekt hij het. Als zijn levensschip in storm geraakt en hij alle hoop op redding heeft verloren. We lezen vandaag: 2 Korinthiërs 11 vers 1 tot 15. KIEL Drie Undskerken In het noorden van Duitsland (Sleeswijk- Holstein, Lübeek en Eutin) en de kring Harburg van de kerk van Han nover hebben besloten, samen te smelten. Verleden week hebben zij het ver drag ondertekend, dat de vorming van een .„Noordelbische Evangelisch- Lutherse Kerk" regelt. Bisschop Hanns Lilje noemde het een kerkhis torische gebeurtenis van bijzondere betekenis. De nieuwe kerk, die in 1973 een feit kan zijn, zal geleid worden door drie bisschoppen. Ze omvat 652 gemeenten met 3,7 miljoen zielen. De bisschop pen zullen zetelen in Hamburg, Kiel en Lübeek. (Van onze kerkredactie) VOORBURG Allerwegen wordt de vraag gesteld naar de mo gelijkheid van het vieren van de Maaltijd des Heren door christenen van verschillende kerken. Sommigen menen dat hiervoor de tijd nog niet rijp is. Anderen kunnen hun ongeduld bijna niet meer be dwingen. Vanwege de problematiek rond ambt en leertucht, rond de theologie over avondmaal/eucharistie lijkt het niet juist wanneer plaatselijke ker ken zouden besluitentot algehele open avondmaalsiering. Daaronder dan te verstaan dat ker ken principieel in al haar dien sten leden van andere kerken zouden uitnodigen bij haar avondmaals- c.q. Vergadering CHU Scherp wil ik protesteren tegen en kele zinsneden in het verslag van de algemene vergadering van de CHU, gehouden op 23 mei. Inderdaad heb ik een aantal amendementen van conser vatieve aard op die vergadering ver dedigd. Ik ontken ten stelligste ontactisch te zijn opgetreden, zoals in het verslag staat. Mijn optreden heeft niets tc ma ken met het feit, dat de ingediende amendementen zijn verworpen; deze zouden toch verworpen zijn, enkel en alleen door het optreden van bepaalde c.h. „voormannen". Het erdoor komen van een de facto erkenning van de DDR met een klei- n e meerderheid pleit juist vóór mijn optreden. Slechts zij die tegen het er kennen van de DDR pleitten, hadden steekhoudende argumenten en kregen daarvoor een daverend applaus. Met geen woord wordt gerept over de ar gumenten die ik aangedragen heb. Beknopt op een rijtje gezet: de DDR is geen staat (wordt kunstmatig in le ven gehouden), de Brezjnef-doctrine van 22 september 1968, een debat dat recentelijk tussen twee briljante Fran se juristen over deze kwestie heeft plaatsgevonden (beiden kwamen er niet uit vanwege de zeer gecompli ceerde juridische consequenties), art. 2 par. 4 van het UNO-statuut, de hou ding van de linksgerichte politicoloog Duverger in deze, de Parijse verdra gen. Niet de homosexuelon wil Ik door de overheid op een moderne manier laten bestrijden, maar, zoals een amende ment het stelde en niet ik- het ver schijnsel van de homosexualiteit. Bo vendien heb ik de stelling, dat de overheid de man-vrouw-relatie in het huwelijk dient te stimuleren, belache lijk gemaakt. Amstelveen, Gert K. Timmerman (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De taak van de minister van justitie is enorm uitgebreid. Dit is de reden, dat het volgende kabinet ook een staatssecretaris van justitie zal kennen. Minister-president P. J. S. de Jong deelde dit gisteren in de Tweede Ka mer mee in antwoord op opmerkin gen van D'66-fractieleider mr. H. van Mierio, die nog al zwaar tilde aan de benoeming van prof! mr. K. Wiersma tot staatssecretaris van financiën. Minister van justitie prof. mr. Po lak wilde om gezondheidsredenen voor het ministerschap bedanken. Maar dit aftreden, zo zei de premier, zou voor het land verstrekkende ge volgen hebben gehad. De minister zat midden in de wetgevende arbeid. Bo vendien is zijn inbreng in het werk van het kabinet belangrijk. Men koos de oplossing, vooral ook omdat het kabinet aan zijn laatste zittingsjaar was begonnen, van het aantrekken van een staatssecretaris. Mr. Van Mierio stelde echter de vraag of het staatsrechtelijk geen Vier organisaties protesteren DEN HAAG Een viertal instanties heeft in telegrammen aan minister Polak (justitie) ge protesteerd tegen de uitwijzing van de ongeveer vijftig Kaap Verdianen uit Nederland. Hoewel de betrokkenen op legale wijze uit hun land zijn vertrokken hebben xW verzuimd tijdig een voor lopige verblijfsvergunning aan te vragen voor Nederland, aldus de rijksvoorlichtingsdienst in een toe lichting op het besluit van minister Polak. Vrijdagmiddag was de uitwijzing van de mannen nog tot onbepaalde tijd opgeschort, om na te gaan of zij voldoende gelegenheid hebben gehad om de formaliteiten voor een langdu rig verblijf in Nederland te regelen. Zij zijn allen ln het bezit van een Portugees paspoort, volgens de Rijks voorlichtingsdienst, die beweert dat de Kaap Verdianen bij terugkeer in Portugal geen (politieke) moeilijkhe den hebben te vrezen. Slachtoffer De werkgroep DAR ten behoeve van buitenlandse werknemers in Amsterdam denkt hier anders over. In het protesttelegram naar de minis ter wijzen zij er op dat het vijftigtal de kans loopt slachtoffer te worden van het Porugese koloniale regime. De werkgroep Rotterdam van de Dr. Eduardo Mondlane-stichting vindt de uitwijzing in strijd met de alge mene beginselen van medemenselijk heid en fatsoen, en doet een beroep op alle personen en organisaties om te protesteren bij de volksveregen- woordiging. Er Is geen rekening gehouden met de situatie waarin deze mensen bij terugkeer belanden, meent de vereni ging Kerk en Vrede in haar telegram aan de minister. Ten slotte heeft de Sjaloomgroep Odijk geprotesteerd te gen deze ..louter justitieel formele uitwijzing van de bewoners van de Kaap Verdische eilanden". precedenten schept een staatssecre taris te benoemen om de gezond heidstoestand van de minister. Het staatsrecht wordt immers vaak be paald door incidenten. De premier ontkende dit laatste niet. De staatssecretarissen verkeren ir. een halfslachtige positie. „Soms is het instituut een opleiding voor veel belovende politici", aldus de premier. De heer De Jong ontkende, dat door de benoeming van de liberale staats secretaris prof. Wiersma de invloed van de WD in het kabinet groter zou zijn geworden. De andere Kamerleden, die het wpord voerden, vonden de benoeming van staatssecretaris Wiersma nauwe lijks een punt van discussie. Alge meen was de lof voor minister Polak en de tevredenheid, dat hij niet was afgetreden. eucharistievieringen, in dit verband moet geduld worden opgebracht. Dit zegt de Voorburgse Raad van Kerken in een voorstel aan de aange sloten kerken en geloofsgemeen schappen, dat beoogt om toch tot een zekere vorm van intercommunie te geraken, „omdat de kerken niet ach ter mogen blijvtn, waar door het werk van de Heilige Geest een grtaA naar een grotere openheid tot elkaar merkbaar is". Het voorstel komt hierop neer. Op bepaalde dagen in het jaar bij voorbeeld Pinksteren, oecumenische zondag, zondag in de week der gebe den nodigen de Voorburgse kerken ine en of meer van hun kerkgebou wen op een normale kerktijd christe nen van andere kerken uit om samen de Maaltijd des Heren te vieren. In eigen diensten Op oecumenische zondag zou er dan bijvoorbeeld in een gerefor meerd, in een hervormd en in een rk kerkgebouw een „open" viering kun nen zijn. Hierbij gaat men uit van het geloof in de ere Heer. In dit ge- (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM De hervormde predikant ds. G. J. H. Gijmink heeft (in het Afrikaans) een brief gericht tot de synode van de Nederduitseh Hervormde Kerk van Zuid-Afrika. Hij vraagt de synode trouw tc biijven aan de hele Bijbel, wat ook profeten ais Amos inhoudt. „Laat het accent naast de eredienst en het persoonlijk geloof ook vallen op de profetische boodschappen van gerechtigheid, barmhartigheid en naastenliefde, zodat niet andere orga nisaties of instituten zich voor de eni ge ware profeten kunnen uitgeven." Ds. Gijmink vindt „eigensoortige ontwikkeling" ook op kerkelijk ter rein het beste, maar dan uitsluitend op grond van praktische overwegin gen. Hij schrijft, dat het ook het Ne derlandse zendingsbeleid in Neder- lands-Indie was, om aparte kerken te stichten voor de verschillende volke ren. Hij dringt ten slotte bij de synode aan op openheid over de vragen van seks in het licht van de Schrift. „Laat geen preutse geslotenheid en farizeïs me over deze problemen bestaan." Ds. Gijmink is in 1949 tijdelijk pre dikant geweest in Johannesburg en heeft het laatste half jaar tweemaal een beroep uit Zuid-Afrika ontvan gen. loof nodigt een kerk andere christe nen uit voor haar eigen viering, om te doen wat de Hoer zijn volgelingen aan het Paasmaal opgedragen heeft. Het is niet de bedoeling dat in zo'n viering ambtsdragers uit verschil lende kerken moeten voorgaan. De dienst zelf blijft dus een reformatori sche of rooms-Katholielte kleur be houden. Op deze wijze immers neemt men eikaars kerk-zijn serieus en leert men eikaars kerl:-/.ijn ook werkelijk kennen, aldus de raad. Gezang, gebed en prediking moeten een ernstige voorbereiding zijn op de Maaltijd des Heren, opdat tijdens de viering het ene lichaam van Christus zichtbaar worde. Deze diensten zouden door een werkgroep, waarin verschillende ker ken vertegenwoordigd zijn, grondig voorbereid moeten worden. De Voor burgse Raad van Kerken is er zich van bewust, dat het doorspreken van dit voorstel in de kerkeraden de no dige tijd zal vergen, maar vraagt zo mogelijk voor 1 september reacties van de kerken. Ondanks im/xisse De raad meent, dat in zijn voorstel voldoende verdisconteerd is, dat bij de huidige impasse die een algehele open avondmaalsviering in de weg staat, het vuur van de Geest niet wordt geblust zoals dat kennelijk werkzaam is bij groepen christenen, die graag vanuit de huidige oecume nische ontwikkeling de consequenties willen trekken ten aanzien van het gemeenschappelijk vieren van eucha ristie/avondmaal. Men kan hier met name danken aan oecumenische ge- spreks- en werkgroepen en aan ge mengd gehuwden. De mogelijkheid van open avond maal werd vorig jaar voor het eerst in Voorburg aan de orde gesteld voor een oecumenische jongerengroep, die brieven aan de plaatselijke gerefor meerde, hervormde en rooms-katho- lieke kerk schrepf met het verzoek om een gemeenschappelijk avond maal toe te laten. De drie kerken meenden hier toen nog niet op te kunnen ingaan. Een half jaar iater was er een be- zinningssamenkomst over dit' onder werp in een der Voorburgse kerken. Aan liet einde hiervan werd de drin gende wens geuit te bewerken, dat bij bepaalde gelegenheden een ge meenschappelijk avondmaal mogelijk zou zijn. Hoogleraar bij a fscheid UTRECHT Het studentenhuwe lijk is de oorzaak van de slechte stu dieresultaten. Zoals het celibaat d* pijler is van de katholieke kerk, zo het huwelijk de vijand van de studie. Dit zei gisteren prof. dr. J. F. Ni boer bij zijn afscheidscollege a| hoogleraar in de chirurgie aan rijksuniversiteit in Utrecht. „Studei ten die trouwen voordat zij zijn al gestudeerd, moeten in plaats van 1 E werken, luiers ombinden en helpg afwassen", aldus de professor, die september met pensioen gaat. Hij dan 48 jaar als medicus werkza; geweest. Ook bracht hij naar voren dat de responsiecolleges men soms ontstellend gebrek aan kennis monstreert. Het afscheidscollege v^ de Utrechtse hoogleraar werd ondc meer bijgewoond door prins Bei hard en prins Claus. bi d« idi NED. HERV. KERK fo Bedankt voor Lunteren: H. Jonge)aa P1" den te Veenendaal. Benoemd tot bijst. In h. pastoraat jwi Scheveningen: Th. G. Tonnon te Atfde sterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Katwijk (vac. W. BalDa ker): G. v. Halsema te Oosterbeek. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen: D. H. Bi je ma te Lisse. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Barneveld: P. Blok.ei Df (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Dolle Mina's die zich op zo keurige manier op de gereformeerde synode te Lun teren hebben gepresenteerd, heb- j ben praeses dr. P. G. Kunst nog I J eens een brief-achteraf naar aan- leiding van dit gebeuren geschxe- Dolle Mina's: brief achteraf... ven. Wereldassemblee gaat door (Van onze kerkredactie) GENÈVE De top van de Lutherse Wereldfederatie heeft definitief besloten, om de we reldassemblee in Porto Alegre, Brazilië te laten doorgaan. In een verklaring zeggen de be stuurders van de LWF dat zij de gro te bezorgdheid van meerdere delega ties over de schending van de rechten van de mens en de politieke vrijheid in Brazilië delen. Toch menen zij dat Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. een internationale kerkelijke bijeen komst in Brazilië mogelijk is. Zij wij zen op de beloften van de Braziliaan se regering dat alle deelnemers een inreisvisum zullen krijgen en dat de assemblee zich vrij zal kunnen uit spreken. Zij voegen daar direct waarschu wend aan toe: „Omdat de deelnemers van zeer verschillende herkomst zijn en in menige gevallen slechts be perkte informaties hebben, is het van beslissend belang dat de assemblee haar getuigenis aflegt in dialoog met de uitnodigende kerk en andere ker ken in Brazilië." Het programma van de assemblee zal strikt het karakter van een werk vergadering dragen. Inmiddels zijn de doopsgezinden zich gaan realiseren dat hun wereld- assemblee in 1972 ook in Brazilië zal worden gehouen. NIJMEGEN Dc unie van studen ten erkent de maandag gekozen universiteitsraad niet, noch de beslui ten die de raad formeel kan nemen. De raad is volgens de unie niet op democratische wijze tot stand geko men. De nieuwe structuur betekent, vol gens een gisteren uitgegeven verkla ring van de unie, een inperking van de democratisering en een verdere aanpassing aan het kapitalistische productieproces. Slechts twee procent van de Nijmeegse studenten heeft aan de verkiezing deelgenomen. De faculteitgroepen, de actiegroepen, de raad van faculteitsverenigingen en de unie van studenten hebben niemand kandidaat gesteld voor de raad. De unie waarschuwt uitdrukkelijk voor „ernstige botsingen", die niet kunnen uitblijven als de raad blijft gehand haafd. TILBURG De directie van André van Spaendonck en Zonen n.v. staat open voor samenwerking en zal gaarne gebruik maken van dc advie zen van prof. Dicphuis. Dit blijkt uit een communiqué dat is uitgegeven na de besprekingen van de directie met vertegenwoordigers van de vakbonden en met prof. Dicp huis. hl iM Ze bedanken hem daarin voor hartelijke ontvangst op 29 april ons bezoek aan uw gezellige sync en voor de latere toezending van moderne huwelijksformulier (de mes hadden namelijk uit het of1" huwelijksformulier geciteerd kracht bij te zetten ^an haar visie|r de haars inziens gediscriminee Nederlandse vrouw - red.). Maar He.t moet de Mina's toch wel even van Het hart, dat ze ookii nieuwe huwelijksformulier doende vinden. En ze willen dit i tonen, door de woorden „man") „vrouw" uit dit nieuwe formuliei| te wisselen. Ze komen dan tot de vraag aai^ vrouw: „Verklaart gij, dat ge heif liefde zult leiden en beschen zoals een godvrezende vrouw haar wettige man verschuldigd is?t Om vervolgens aan de man: vraag te stellen: „Verklaart gij,J. ge haar in liefde zult gehoorzame( helpen, zoals een godvrezende i aan zijn wettige vrouw verschul is?" De Mina's vinden dat het rnogË moet zijn te komen tot een formi H' waarin het begrip „opperhoofd" voorkomt en waarin de rolverdé°i gezin-maatschappij niet door de rt wordt bepaald, maar volledig w«r overgelaten aan de huwelljksparird als volwassen, kritische mensen.g? „Mocht deze suggestie in ovetei ging worden genomen en mocht \xy ze hulp hierbij van node hebben, a zullen alsnog gaarne uw werkka tje (waarmee kennelijk De Blije reld wordt bedoeld - red.) betr Hartelijke groeten en veel liefs" n: dus het slot van de brief, waaraa wijze van PS een uitspraak van Shaw is toegevoegd: „Elke waarheid begint als helligschennii j( Kosters vergaderi NIJKERK De protestants c '0 telijke vereniging van kosters lg( dinsdag 9 juni in „De Schakerr Nijkerk haar toogdag 1970. De voorzitter van het landelijk p bond van de commissies van bi van de Gereformeerde Kerken heer L. Vuijk, spreekt over „Ho men wij tot een betere samenwe tussen koster en kerkvoogdij) missie van beheer?", terwijl e voorzitter J. Lanser een referaat houden over „Sociale actie in v spectief". 1c Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die ticaal dezelfde betekenis hebben: 1. onmiskenbaar. 2. eenheid val I beid. 3. dieventaal. OPLOSSING VORIGE PUZZE 11 Hor.: 1. kar, 5. Ase, 8. mandaat Arcs, 12. Leen, 14. sar. 15. res, 17. 18. pasta. 20. apart, 21. enige, 22. C 24. erg, 26. lcc, 27. kam, 29. stem demi, 32. monster, 33. Oss, 34. Est. Verl.: 2. Amer, 3. ras, 4. adres, 5 6. stee, 7. bas, 9. ene, 11. rapport gt epigram, 15. ratel, 16. stele, 18. pr< Ane, 23. Rcest, 24. csk. 25. gems <j kers, 28. mis. 30. mos, 31. Dee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2