2,20 Grote expositie van braiidweermaterialen Sociale verzekering voor bejaarden nodig Middenstand drijft de prijzen niet op is* j Prins Claus zal opening verrichten Bij jubileum vereniging van commandanten Loonkosten in 1970 met 8,9 procent gestegen Koppelaar: Bijstandswet past niet meer Ontsnapte oplichter aangehouden Voorzichtig over AOW Schriftelijk onderwijs krijgt rijksinspectie Schrijvers willen vrijlating Amalrik Twee vliegtuigen gekaapt in VS Verzetstrijders protesteerden KLM gaat in Nederland hotels bouwen V toppers1 (steek in uw zak; 3^02) I," Prof. Kolff nu Overheid kan verouderde koninklijk bedrijven niet oplappen onderscheiden VOETGANGERSACTIE '70 Mensen maken fouten, hou er rekening mee mminileen Zandverschuiving bedelft man met bulldozer DINSDAG 26 MEI 1970 Gisteren is brand uitgebroken in de bovenverdieping van het warenhuis van Vroom en Dreesmann in Sneek. De schade wordt op verscheidene miljoenen guldens geraamd-voornamelijk door het bluswaterwaardoor de goederen in de benedenverdiepingen verloren gingen. Op de foto: de brand trok op het morgenuur (nog) niet veel publiek. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ter gelegen- ïeid van het zilveren jubileum /an de Ned. Ver. van Brand weercommandanten wordt van naandag 8 tot zaterdag 13 juni het RAI-gebouw te Amster- am een internationale brand- veertentoonstelling gehouden, 'rins Claus zal deze tentoon- telling openen. Het is voor het eerst dat een derge- jke internationale brandweerten- jonstelling wordt gehouden. Voor ederland is het bovendien de groot- e brandweerexpositie ooit hier geor- hniseerd. In de Amstelhal zal een Uigebreide scala van artikelen op het Wjtied van de brandpreventie en de f Gindbestrijding te zien zijn, ook pertuigen. Er zijn 112 deelnemers die uit ze- 'entien landen komen, inclusief de rer. Staten, Japan, Canada en Grie- enland. Bij de noviteiten zijn larmontvangers, automatische blus- detectieapparatuur, autospuiten, randwerend materiaal, duikersuit- ïstingen e.d. Uiteraard is er ook een illectie antiek materiaal waarvan Jet meeste afkomstig is uit het unie- lil e Nationaal Brandweermuseum te Hellevoetsluis. Vanuit Rotterdam kom een Ahrens Fox, de fameuze autospuit waarvan er sinds 1928 nog steeds zes in bedrijf zijn. Er zullen op het congres van de NVBC, dat parallel loopt aan de ten toonstelling, drie lezingen worden ge houden. Ter gelegenheid van de tentoonstel ling heeft het bestuur van de stich ting „Vakontwikkeling Verzekerings bedrijf" een prijsvraag uitgeschreven om meer inzicht te krijgen in de pro blematiek van de schade door brand. Vooral wordt de nadruk gelegd op de indirecte brandschade. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld van ƒ5000, ƒ2500 en twee van duizend gulden. UTRECHT Voor de 1,3 miljoen werknemers, waarvan de C.AO.'s voor 1970 zijn herzien, bedraagt de gemiddelde loonkostenstijging 6.6 procent. Voor arbeidsverkorting en verlenging van vakanties komt daar nog eens gemiddeld 2,3 procent bij. Voor meer dan de helft van de werknemers is een indexclausule van kracht, waardoor de lonen alsnog aan de prijsstijging kunnen worden aan gepast, tot gemiddeld drie procent. Deze gegevens zijn verstrekt door het Christelijk Nationaal Vakverbond in het officiële orgaan „De Gids'. UTRECHT „Het past niet meer in deze tijd dat bijna ze ventig procent van de honderd duizend bejaarden in verzor- gings- en pensiontehuizen de kosten niet zelf kan betalen en een beroep moet doen op een zo duidelijk individueel gerichte wet als de Algemene Bijstands wet. Veel ellende zou voorkomen wor den als hulpbehoevendheid niet lan ger ook nog afhankelijkheid zou in houden. Door middel van een sociale verzekering zou bovendien een struc tureel juistere benadering van het opnemingsbeleid mogelijk worden". Deze visie op de wenselijkheid van meer sociale zekerheid voor de be jaarden ontvouwde de voorzitter van de Contactcommissie landelijke orga nisaties bejaardentehuizen, de heer E. Koppelaar, vanmiddag in Utrecht op een vergadering van deze commissie. De veelzijdigheid van de bejaad- denproblematiek heeft ertoe geleid dat steeds meer dpartementen zich bezig houden met het bejaardenbe- lid: behalve CRM, sociale zaken en volksgezondheid en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ook econo mische zaken, odnrewijs en weten schappen, justitie en binnenlandse zaken. Veel valt dan ook volgens de heer Koppelaar te zeggen voor de instel ling van een staatssecretariaat voor de ouderdomsproblematiek. Maar het zou al een grote verbetering zijn als het interdepartementaal overleg beter zou functioneren. AMSTERDAM De 25-jarige H. van D., die begin dit jaar uit een inrichting ontsnapte en sindsdien een viertal Amsterdammers voor enkele honderden guldens heeft opgelicht, is gisteren aangehouden. Hij gaf zich uit als professor Luijendijk van het Wilhelminagast- huis en zou volgens de recherche ouders van spastische kinderen heb ben benadeeld door hen bij zijn be zoeken nieuwe ^ïoop te geven voor genezing van hun kinderen. Hij leende steeds geld, omdat hij zijn portemonnee vergeten zou zijn. De slachtoffers zagen daarna nooil iets van hem terug. Gisteren had de man een auto geleend van een vrouw j in Amsterdam-West en maakte met haar een afspraak voor een wande ling met haar zoontje in Artis. Toen I hij niet kwam opdagen informeerde de vrouw bij het Wilhelminagasthuis. Daar was hij echter niet bekend, waarop zij de politie belde. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Rool- ink vraagt zich af of het wel ïogelijk is binnen vijf jaar de .OW- en AWW-pensioenen op Wp trekken tot het minimumloon. De minister schrijft aan de Tweede niet te beweren dat zo'n ter- ijn onhaalbaar zou zijn, en hij hoopt ik van wel. maar er zijn nog veel tzekere factoren. Bovendien wekt noemen van een aantal jaren /achtingen, zonder dat vaststaat (it ze in vervulling kunnen gaan. 'oor de algehele oplossing van het iioenvraagstuk en voor de invoe- van een Arbeidsongeschiktheids- i^rzekering voor niet-loontrekkenden bmen er wettelijke maatregelen. IQ ver de pensioenen moet eerst een 'ies van de SER worden uitge- :ht. Dit verwacht minister Rool- over een paar maanden. pensioenvoorziening voor werk- fmers van de kleine en middelbe- rijven kan bekeken worden, wan- fer er meer duidelijkheid is over de gemene pensioenvoorziening. minister deelt mee dat de loon- ins voor de verificatie ziekenfonds- :ekering 1 januari extra zal wor- 1 verhoogd. Voorzitter VNCI: I E| Milieuhygiëne in t '80 overheidszaak AMSTERDAM Het probleem n de milieuhygiëne zal tegen 1980 der supervisie vallen van de over bid. Dit zei dr. ir. J. van Aken, torzitter van de vereniging van Ne- rlandse chemische industrie in n toelichting op het jaarverslag. De fsj :hnische moeilijkheden zouden te- n die tijd zijn overwonnen, hoewel Mj verwacht dat de financiële rem ingen dan nog niet van de baan lllen zijn. De chemische industrie zal daarom ioriteiten moeten gaan stellen, eende de heer Van Aken, die de druk had dat de milieuvervuiling >g niet die aandacht heeft, die ze irdient. ititi® in ontvangst te nemen. Volop gezonde concurrentie (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Om de prijzen in Nederland laag te houden hebben we het stringente prijs beleid van minister Nelissen niet nodig. Het Nederlandse midden- en kleinbedrijf laat een stuk ge- gezonde concurrentie zien, dat een betere waarborg is voor een scherpe prijscalculatie. Met deze woorden sprak voorzitter H. de Mooij in de jaarvergadering van de Christelijke slagershond giste ren zijn misnoeg3n uit over het prijs beleid van de Nederlandse regering. „Hebben we dit beleid soms nodig", zo vroeg hij zich af, „om kappers of wasserijen, die een paar cent meer moeten vragen om uit te komen, voor de rechter te brengen? Als we ons prijsbeleid daarvoor nodig hebben, ruim het dan maar op". Concurrentie De gezonde concurrentie in het be drijfsleven, zeker bij het midden- en kleinbedrijf, zijn volgens de heer De Mooij een voldoende garantie tegen ongewenste prijsopdrijving. Dat het midden- en kleinbedrijf niet de schuldige is van belangrijke prijsstij gingen illustreerde de heer De Mooij met een analyse van het jongste prij sindexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De stijging met 2,9 punt, was slechts voor 0,09 punt, of een dertigste deel, een gevolg van prijsstijging in ris dienstverlenende sectoren handel, verkeren ambacht. De heer De Mooij zei, dat ook voor de toekomst in het midden- en klein bedrijf hard gewerkt zal moeten wor den. De lastenstijgingen op het gebied van de sociale verzekering, de lonen en de belasting zullen ook in de toe komst doorgaan. De voorzitter zou ook niet weten, waar de overheid moet bezuinigen. Op defensie, op on derwijs, op woningbouw, op wegen- nbouw, op ontwikkelingshulp, op ont wikkeling van het Noorden? De heer De Mooij wees dit alles af Ook de sociale lasten zullen blijven stijgen, want ook de middenstander wil een hogere AOW-uitkering, wil zijn invaliditeitsrisico dekken via een WAO en wil zo mogelijk /ijn ziekte kostenrisico niet gedurende het eerste jaar ongedekt houden. De voorzitter vond het gelukkig, dat de overheid studie maakt van de positie van mid denstanders in de inkomensgroep van 12.000 tot 20.000 gulden Hier drukken de lasten onevenredig zwaar. De looneisen, die de werknemers in het slagersbedrijf hebben ingediend ter verbetering van de cao, berekende de heer De Mooij op een verzwaring van de lasten op loongebie dmet 20 pet. Hij gaf zijn gehoor „geen cent perspectief voor verlaging van de kosten in de toekomst" De heer De Mooij vroeg meer be grip voor de belangrijke en onmisba re prestatie van de middenstander en voor de moeilijke positie van deze ondernemer. De industrie krijgt geld tegen lage rente, grond tegen lagere prijzen en subsidie op andere investe ringen. De middenstander komt daar voor niet in aanmerking, ondanks de drastische sanering in vele bedrijf stakken. De kruideniers kwamen van 32.000 op 19.000 vestigingen, de bak kers van 15.000 op 7000, de groente handelaren van 15.000 op 11.000 en de slagers van 11.000 op 8700. Over het prijzenbeleid van Econo mische zaken zei hij, dat de prijsstij ging van slechts vier procent die de aparte prij zenbeschikking mogelijk maakt, gezien het arbeidsintensieve karakter van de verzorging in be jaardentehuizen, o nwerkelijk is. Half april hadden al 750 tehuizen ontheffing van de prijzenbeschikking gevraagd, maar het grootste deel heeft nog geen ontheffing gekregen. „Als niet op zeer korte termijn deze verzoeken worden afgehandeld, komt niet alleen het beleid op korte maar ook dat op lange termijn in gevaar. Terwijl de prijzen per 1 januari 1970 nog niet zijn goedgekeurd, worden al voorbereidingen getroffen voor de be groting 1971," aldus de heer Koppe laar. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Het schriftelijk on derwijs krijgt een rijksinspectie. Ruim acht jaar nadat een commissie voor het toezicht op het schriftelijk onderwijs werd ingesteld is een wets ontwerp ingediend dat enerzijds cur sisten wil beschermen tegen infe rieure praktijken van sommige insti tuten en dat anderzijds de bonafide instellingen wil beschermen tegen on zuivere concurrentie. Op aanvraag zullen de instellingen onder bepaalde voorwaarden een er kenning van de minister van O. en W. kunnen krijgen. De voorwaarden hebben betrekking op de bevoegdhe den van de auteurs van cursussen en de docenten, op de kwaliteit van de cursussen, de overeenkomst tussen de instelling en de cursist, de examens die de instelling afneemt en de diplo ma's die ze uitreikt. De werving van cursisten zal op behoorlijke wijze moeten plaatsvin den; dit wordt beoordeeld door het ministerie. Een oude steen des aan stoots is dat sommige instituten om cursisten te krijgen cadeaus aanbie den. Volgens het wetsontwerp zal het verstrekken van cadeaus niet zijn toegestaan. De rijksinspectie zal toe zicht houden op de naleving van de erkenningsvoorwaarden. Als een in stelling zich niet aan de voorwaarden houdt, kan het predicaat 'erkend' worden ingetrokken. Geeft een insti tuut zich ten onrechte voor 'erkend' uit, dan zal op grond van de wet strafrechtelijk opgetreden worden. I DEN HAAG De journalist Nico Scheepmaker heeft gisteren namens 82 Nederlandse schrijvers bij de Rus- i sische ambassade een petitie aange- I boden, waarin de onmiddellijke vrij- lating wordt gevraagd van de schrij- 1 ver Aaidrej Amalrik.C De schrijvers zeggen in hun brief, I dat als in Nederland dezelfde maat staven zouden worden gehanteerd, als in de Sovjet-Unie, een groot aantal ondertekenaars van de petitie al lang verbannen zou zijn naar de Savannen van Suriname. Zij spreken hun verontrusting uit over het feit. dat Rusland in het Le- riin-jaar, tussen het afschieten van I ruimtevaartuigen door, toch de animo heeft om op kleinsteedse manier te chicaneren tegen die schrijvers, die op hun manier zichzelf willen zijn. Zij zien met grote belangstelling nieuw werk van Amalrik tegemoet. De ambassadesecretaris weigerde de NEW YORK In de Verenigde Staten zijn gisteren opnieuw twee vliegtuigen gekaapt. Een Convair 880 met 96 passagiers werd gedwongen naar Cuba te vliegen, vanuit Atlanta. De machine heeft zeven bemannings leden aan boord. Later op de dag dwong een passa gier aan boord van een Boeing 727 de piloot met een revolver koers te zet ten naar Havanna. Hij stond toe dat bij de tussenlanding op de luchtha ven Kennedy in New York, de 66 passagiers het toestel verlieten. Ook in deze machine bestond de beman ning uit zeven personen. Brief aan premier DEN HAAG „Wij zijn diep te leurgesteld over de trage afwikkeling van de realisering van onze pensioe nen. Tenslotte hebben wij er mede voor gezorgd dat dit land zo welva rend is", zo luidt de mening van de heer B. B. G. Kuster, secretaris van de landelijke contactgroep gepensio neerde oud-verzetstrijders. In gebouw „Amicitia" vergaderden gisteren bijna 300 invalide oud-ver zetstrijders en weduwen van verzet strijders op een demonstratieve ma nier. De zaal van Amicitia was door de oid-verzetstrijders volgehangen met spandoeken. De contactgroep zet zich in voor de verbetering van de buitengewone pensioenen en vindt dat het smartegeld belastingvrij moet worden. Ook werd geprotesteerd te gen de uitkeringen van jeugdlonen. De heer Kliest concludeerde in zijn rede dat het hoog tijd wordt de rege- ringte vragen haar laksheid en des interesse te beeindigen op dat de problemen van de invalide verzet strijders worden opgelost en hun le vensomstandigheden worden verbe terd. De verzetstrijders hielden om streeks het middaguur een demonst ratie optocht naar het Binnenhof waar een petitie werd aangeboden aan minister-president De Jong, waarin aangedrongen werd op verbe tering van de wet buitengewoon pen sioen. Tevens werd een schrijven aangeboden aan Kamervoorzitter mr. Van Thiel. Deze brief zal vermenig vuldigd worden en in de Tweede Ka mer worden verspreid. CHICAGO De KLM zal in een nieuwe maatschappij gaan samen werken met een Amerikaanse hotel- groep, die hotels zal gaan bouwen in Nederland. Dit onthulde gisteren KLM-directeur J. A. van der Kamp in Chicago. Hij en voorzitter van de raad van commissarissen dr. J. E. de Quay waren in Chicago ter gelegen heid van de eerste non-stop vlucht Amsterdam-Chicago van de maat schappij. Dr. de Quay deelde mee dat de bruto-ontvangsten van dè KLM in het op 31 maart geëindigde boekjaar 1969-1970 ca 300 miljoen US dollars bedroegen. In 1968-1969 beliepen de ontvangsten 264,3 min. dollar. De winst bedroeg in dat jaar 24,2 min. of 9,86 dollar per aandeel. Directeur Van der Kamp voegde er aan toe dat de nettowinst in dezelfde orde van grootte zal liggen als in 1968-1969. Beide bestuursleden gaven te kennen, dat de Amerikaanse schat tingen. volgens welke de nieuwe lijn naar Chicago voor de KLM een op brengst zou gaan betekenen van 8.4 min. dlrs. per jaar aan de voorzichti ge kant zijn. In januari 1971 verwacht de KLM de aflevering van zeven 747-Jumbo jets, die waarschijnlijk op de Noord- Atlantische route zullen worden in gezet. De maatschappij heeft voorts ook nog zes Mc Donell-Douglas DC- 10's in bestelling, met een optie ou nog zes van dezelfde toestellen, welke moeten worden afgeleverd in 1972. nog enkele dagen W 5 liter benzinejerrycan met internationaal keurmerk gt Af van 9,97 voor maxtautospons met gratis muggenspons (.waarde 8Ict) samen slechts autovakantieboek: 64paginas, met tientallen kinderspelletjes voor onderweg in de auto slechts GRONINGEN De Koningin heeft professor dr. W. J. Kolff benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau. Staatssecretaris Kruisinga reikte hem gisteren de versierselen uit in de Groningse rijksuniversiteit. Prof. Kolff heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de medi sche wetenschap door de uitvinding van de kunstnier. Deze uitvinding is van grote betekenis geweest voor de huidige 21 nierdialysecentra waar 280 patiënten worden behandeld en voor de negentig niertransplantaties, aldus de staatssecretaris. Eerder op de dag ontving prof. Kolff, die van Nederlandse afkomst is, en momenteel hoogleraar is aan de universiteit van Utah in de Verenigde Staten, de Ubbo-Emmiuspenning. APELDOORN Er zijn nog teveel bedrijven die de bakens niet tijdig hebben verzet, zich niet aangepast hebben aan veranderde omstandighe den. Deze bedrijven zullen straks bij de overheid moeten aankloppen. Dat is een onjuiste en ongewenste situa tie. De overheid kan niet altijd als reddende engel fungeren. Dit zei gisteren minister Nelissen (ec. zaken) in Apeldoorn op een bij eenkomst van de Christelijke werk gevers vereniging Midden-Nederland. Nederland, aldus de bewindsman, is er niet mee gebaat, ook de werkne mer niet, als we ten koste van grote offers verouderde en zwak geleide in dustriële bedrijven proberen op te lappen. Zeker niet in een periode, waarin op vele andere plaatsen een krachtige expansie is van goedgeleide (Van onze verkcersredacteur) DEN HAAG Onder het motto „Mensen ma ken fouten, hou daar rekening mee!" wordt in juni, augustus en sep tember een actie ge houden, die de veiligheid van de voetganger tot onderwerp heeft. Ditmaal wordt niet op verkeersregels geha merd, maar zoals hel motto al doet vermoe den op begrip voor elkaar. Met tv- en radio-spots en folders worden on derwerpen behandeld als stopafstand, afbuigend verkeer, voetgangers op buitenwegen en het ge drag bij zebra's. In 1968 kwamen 589 voetgan gers om het leven bij een aanrij ding. Van hen werden 47 op zebra paden doodgereden (van wie zes kinderen beneden 8 jaar en 35 be jaarden). Buiten de bebouwde kom was het aantal dodelijke slachtoffers VOETGANGERSACTIE 'JO onder de voetgangers 225, van wie 67 kleuters. Binnen de bebouwde kom was dit aantal 364 (onder wie 107 kleu ters). „Plotseling de rijbaan oplopen" was de meest voorkomende oor zaak. bedrijven met groeivooruitzichten die dikwijls moeite hebben de voor die expansie nodige mensen aan te trek ken. „Natuurlijk zijn er gevallen, waar in de overheid wel hulp kan en moet bieden. Maar dan moeten er bijzon dere redenen zijn", aldus mr. Nelis sen. De bewindsman dringt er bij het bedrijfsleven op aan dat zij een stu die maken van toekomst- en struc tuurproblemen. Dit is noodzakelijk wil de Nederlandse industrie in de nu aangebroken jaren zeventig die posi tie blijven innemen die zij, ook in internationaal verband gezien, be hoort te hebben en die zij, gegeven de in haar aanwezige capaciteiten en mogelijkheden, inderdaad verdient. Mr. Nelissen merkte op dat de ver anderingen van de techniek en de in ternationale concurrentieverhoudin gen, met zich meebrengen dat be paalde activiteiten in ons land hun tijd hebben gehad. Het is bepaald niet ondenkbaar, dat dit voor gehele of vrijwel gehele bedrijfstakken het gevalkan zijn. Dit is een ontwikkeling die we moeten aanvaarden. Zulke onvermij delijke aanpassingen zullen lang niet altijd zonder pijn kunnen geschieden, zeker niet wat de menselijke kant betreft. Dit onderstreept nog eens ex tra de noodzaak van beter vooruit- KERKRADE De 48-jarige bull dozer-machinist L. Schroder is giste ren bedolven onder ettelijke kubieke meters zand en grint, die hem met bulldozer en al in de bruinkoolvijver drukten. S. was bezig het terrein te egalise ren rond de visvijver, die zaterdag in gebruik zou worden genomen, toen zich langs de stelie talud een instor ting voordeed, vermoedelijk veroor zaakt door het trillen van de dertien ton zware machine. Een ooggetuige heeft tevergeefs ge tracht de man te redden door hem na te springen in de zand- en watermas sa. Hij moest zijn reddingsactie bijna met het leven bekopen, en is ter ob servatie in een ziekenhuft opgeno men. De brandweer is begonnen de vijver leeg te pompen om het slacht offer-en de bulldozer tevlndea

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9