Vakbonden gebruiken het overleg als het uitkomt 58ct Het zijn er al vijftien... Kritiek werkgevers op NVV en NKV Wajang in-t-kuip/e. Levende beginselpartij meer dan ooit nodig alles goed en 1 wel ^0°r onderNN6^ Uit de Haagse hof geplukt Journalisten in Indochina worden bedolven onder papiermassa s UDINK KRITISEERT D'66 Politieagent omvergereden 5 DINSDAG 26 MEI 1970 Griekenland (2) Speciaal de kolonels moesten het in et ingezonden stuk van de heer C. ionnevelt ontgelden. Weet hij wel. dat eze wereld voor driekwart door kolo- jels of generaals geregeerd wordt? Zie Spanje. Portugal, bijna geheel ifrika, Zuid-Amerika, zelfs in de bwjetunie is het laatste woord aan de eneraals. Ook onder koning Konstan- ijn waren in Griekenland de kolonels nachtig, want anders kan het land liet bestaan. Daarom: geen boycot of sabotage, naar begrip voor dit arme land, geïso- eerd liggend in een wereld van com- ïunisme en tevens een voorpost tegen e onverdraagzame Islam, otterdam C. A. van Hollen Geld en macht Met alle waardering voor het goede eb ik toch met gemengde gevoelens ennis genomen van het financieel erslag van de Gereformeerde Bond: en voordelig saldo van 25.707.- en en vermogen van 433.757.-. Geen geringe zaak, waarbij je haast w denken met een beleggingsmaat- happij te doen te hebben. Ds. W. L. ukker liet in de jaarvergadering zijn dankwoord aan de penning- leester echter met nadruk uitko- len dat de vermogenspositie tevens lachtspositie is, dat qua vermogens- ositie de bond niet zomaar opzij ge- ïtof weggedacht kan worden. Vloeit deze opvatting voort uit de elling: geld is macht? Macht tegeno- ;r derden? Macht in eigen kring? [acht in de kerk? Ik hoop, dat dit les niet tot de doelstellingen van de >nd behoort. olwijk C. Burggraaf natuurzuivere pepermunt kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar r in het bekende gouden pakje. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het overleg in het bedrijfsleven en de prijs politiek van de regering staan onder hevige kritiek van het Neder lands Christelijk werkgeversverbond. In zjjn toelichting op het jaarverslag over 1969 zei voorzitter Van Boven, overleg met de vakbeweging op prijs te stellen, maar niet zoals het thans loopt. In de Stichting v&n de Arbeid zijn werkgevers en werknemers het eens geworden over de inhoud van de Loonwet, maar toen het op de ver werkelijking aankwam distantieerden NVV en NKV zich en onttrokken zij zich aan alle loonpolitiek-overleg op centraal niveau. Op het ene moment heeft men re den tot overleg, maai wanneer het op een ander moment niet uitkomt, heeft men geen behoefte aan overleg. De heer Van Boven voelde er niet veel voor om aan overleg met een der gelijk willekeurig karakter deel te nemen. Hij vond dit in strijd met elke zedelijke opvatting van over leg. De heer Van Boven wilde geen t egenstellingen zoeken, maar deze gang van zaken beviel hem niet. Hij noemde ook het. in de SER una niem vastgestelde advies tot wijziging van de wet op de ondernemingsraden. Elk jaar is Vlaggetjesdag een ukje romantische herinnering voor e. Dan loop ik langs de havens en luif al die oude Heerlijke luchtjes m teer en taan, van vis en bak- ie op. We maken er altijd een feestje in met zoute haring, al is die dan id, en een ijsje toe. Mara ditmaal ben ik stilletjes al en gegaan. Met knikkende knieën i kloppend hart. Omdat niet de hepen noch de wimpels mijn doel iren. Ik ging kijken naar dat wat niet durf zien. De demonstratie n de parachutisten van de Sky- ving club The Flying Dutchmen. Ieder weekeinde komen ze terecht een weiland bij Zoetermeer, ze bben tien dagen geleden nog ge- rongen in Vlaardingen, ze waren Rotterdam op Bevrijdingsdag. En >eds ben ik met een grote boog rre gebleven. De reden? Heel sentimenteel. Mijn on heeft deze sport als uitverko- 0 hobby. Ik hoor dan over vrije 1 en rookfakkels of ijskou daar- ven en de technische uiteenzet- gen van het koers bepalen. Maar ik denk alleen maar aan dat eselijke moment, dat ze daar hoög ichten op het openen van de para- ute. Keb altijd geweigerd te gaan kij met het argument: jij komt olig beneden en ik lig in kat- rijm ik wist dat hij zaïeraag mei maar ergens op Texel dezelfde sport bezig was, waag- ik de gang naar het strand. Er hoempade een verdienstelijk uziekkorps op de Boulevard, er pmden mensen langs het hek. Sid- kend wrong ik me naar de eerste L Een smal strookje strand, een politiejeep, een brancanrd. een red dingsploeg Het hart klopte me in de keel. Rond me vrolijke mensen, boven me eenhemel met wolken en tegen me een strakke wind. Opeens geestdrifteen vlieg tuigje en nog een ze komen. Een stip op een vleugel dan een stip heel hoogin de lucht De stip werd een streepje en bo ven het streepje kwam een koe pelnaast de koepel een oranje veeg van de rookraket. De koepel met het streepje danste in de onein- Parachutist digheid, manoeuvreerde boven zee. Opeens voelde ik iets van die vrij heid, de stilte, de vreugde zo te zweven Dat was het dus Nog even de benauwenis hoe ter wereld de vaart gestuit, het doel het smalle plekje strand bereikt kon worden Toen was hij er al. Een kleurige plek met een mannetje eraan. Nog vijf sprongen er na hem. Allemaal even feilloos, even fasci nerend, even zeker van hun zaak. Het publiek applaudisseerde. Ik werd er nijdig van. Die Hagenaars ook. z,e naddeu moeien brullen, juichen, bloemen werpen Maar zelf stond ik stokstijf blij te zijn! Zo gaat het dus. Op weg naar huis heb ik die haring toen toch genomen. Het was een goede Vlaggetjes dag MR. P. M. H. VAN BOVEN Achteraf bleek ds regering op som mige punten nog iets verder met de veranderingen te willen gaan dan de SER. Bij een hearing van de overheid met het bedrijfsleven bleek vervol gens, dat de vakbeweging nog een stapje verder wilde gaan. De heer Van Boven vroeg zich af, wat op deze wijze unaniem vastge stelde SER-adviezen in de praktijk nog te betekenen hebben. Men zal het de werkgevers niet kwalijk moeten nemen, wanneer zij als gevolg van een dergelijk optreden van de vakbe weging zich in de SER wat terug houdender gaan opstellen. Een SER- advies mag geen fase van touwtrek ken worden. De samenwerking wordt zo in gevaar gebracht. Men gaat het overleg gebruiken als het uitkomt om de buit binnen te halen. Prijzen De prijspolitiek van de regering was het tweede doelwit, waar de heer Van Boven zijn pijlen op richtte. In 1969 mocht een onderneming, die verliesgevend was. zijn prijzen niet verhogen. De vakbeweging bleef daarbij de vrije loonpolitiek stellen. De heer Van Boven constateerde bij de vakbeweging op het punt van de prijzen te weinig bereidheid tot be grip voor de totaliteit van het be drijfsleven. De werkgevers willen meewerken aan een conjunctuurpoli- tiek van de overheid in de toekomst, maar daarin zal dan het prijsbeleid moeten worden ingepast, evenals het loon-, het monetaire en het fiscale beleid. De ondernemers mogen niet het slachtoffer gemaakt worden van een conjunctuurpolitiek. Zou dit laatste wel gebeuren dan zag de heer Van Boven met, wat hij noemde „harde beten in nek en strot", de samenwer king binnen het bedrijfsleven voor de toekomst in grote moeilijkheden ko men. Hij weigerde een samenwerking met de vakbeweging te aanvaarden, die eenziidie en ODDortunistlsch Is. Inflatie De voorzitter was niet zo gelukkig met de indexering van de lonen (ver dere optrekking bij prijsstijging). De cao-loonstijging gaat toch al de SER- norm te boven; verdere optrekking met de prijsstijging zou toch weer een impuls tot inflatie kunnen bete kenen. Een vrijer prijsbeleid vond hij alleszins aanvaardbaar, omdat naar zijn mening het effect hiervan op de kosten van levensonderhoud gering zou zijn. Het stringente prijsbeleid noemde hij fnuikend voor de activi teiten van de ondernemers. De heer Van Boven kondigde een plan van de werkgevers aan voor in- flatiebestrijding. Dit zal dan een ver volg zijn van de snti-inflatie-oproep van de heren Van Boven en Bruyn- zeel. Over dit plan ligt echter nog een waas van geheimzinnigheid. Officiële mededelingen werden van de zijde van het NCW niet gedaan. Wel is inmiddels bekend geworden, dat werkgevers- en werknemersvoor zitters van plan zijn een bezoek aan West-Duitsland te brengen om daar de loon- en prijspolitiek te bestude ren. Wellicht dat dit het initiatief wordt tot een nieuwe inflatiebestrij- ding en een hervatting van he loon politiek beraad samen met NW en NKV (sinds de invoering van de Loonwet doen deze vakcentrales niet meer mee!), omdat dan onverbindend verklaren van cao's (het gewraakte artikel 8 uit de Loonwet) niet meer actueel zou zijn. Moeilijk Over de suggestie van dr. J. Zijl stra, bedrijfsleven en regering over een te laten komen, artikel 8 voorlo pig niet toe te passen, zei de heer Van Boven: „Ik zou alle kans willen geven aan zo'n suggestie. We zullen die niet naast ons neerleggen". Overi gens vond hij een overeenkomst tot buitenwerkingstellen van een wets bepaling wel moeilijk. Secretaris mr. G. C. van Dam had er minder moeite mee. Hij vulde aan, dat het BBA, dat ook wetskracht had, dikwijls voorwerp van afspraken tus sen bedrijfsleven en regering is ge weest. Het goedkeuren van cao's in het verleden zogenaamd „met de ogen' dicht" vond hij precies hetzelfde. Het christelijk werkgeversverbond is bereid te praten over een inko mensbeleid, wanneer men daarbij vooral de conjuncturele aspecten be doelt en niet uitsluitend het beheer sen van de inkomsien van allerlei be volkingscategorieën. Dus geen „Anti- Af gunst-Wet". Brandstof In het jaarverslag wordt over de loonindexering nog opgemerkt, dat in Frankrijk en West-Duitsland een wettelijk verbod geldt om indexclau sules in cao's op te nemen. Dergelijke clausules vormen, aldus het jaarver slag, krachtige brandstof voor het in- flatlevliegwicl. Deze mededeling is pikant tegen de achtergrond van het bericht, dat de werkgevers- en werk nemersvoorzitters naar Duitsland gaan om daar het loon- en prijssys- teem te bestuderen om te komen tot een anti-inflatiepolitiek. Oost-Duitsland vraagt om toelating tot VN BERLIJN De Oostduitse rege ring heeft gisteren in een officieel communiqué om toelating van Oost en West-Duitsland verzocht to de Tr"-"nigde Naties, op hasis var» gelijk heid. Zodra West-Duitsland bljjk geeft van „een realistische houding" ten aanzien van de wederzijdse betrek kingen, is Oost-Duitsland bereid de besprekingen tussen de beide Duits- landen op niveau van regeringsleiders voort te zetten, aldus het communi qué. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) SAIGON „Yee sir", zegt de sergeant- majoor met een nietszeggende uitdrukking in de ogen. ,.Ik heb vijf pasfoto's nodig. Eigen lijk moet ik er zeven hebben" een gegrom, dat naar een lachje zweemt „maar ik schenk je er twee. En dan die vingerafdruk ken. Miss Tun, haal de inktdoos even Ik druk eerst mijn linker- en daarna mijn rechter wijsvinger op een kussentje, dat doordrenkt is van een kwalijk riekende, zwarte verfstof. De aanvallige, half- Chinese Miss Tun begeleidt met haar petieterige vin gertjes mijn bepaald niet schone nagels. Er moeten ten slotte duidelijke afdrukken worden gemaakt. Na vele formulieren te hebben ingevuld en de nodige andere te hebben ondertekend, neemt de sergeant-ma joor opnieuw het woord: „Even kijken of ik alles heb. Form AFD Q 12489" het codenummer klinkt me als abracadabra in de oren „met je verklaring dat bij dood of invaliditeit de Verenigde Staten niet kunnen worden aangesproken voor geleden schade. Form weer een codenummer „dat je op eigen risico gebruik maakt van vliegtuigen, helikopters of grondvoertuigen van leger, luchtmacht of marine. Form.... dat je je zal onderwerpen aan de krijgstucht en aan de voor het front geldende regels". „Yes sir, alles is er. Hier zijn je papieren. Je hebt al een perskaart van de Zuidvietnamese autoriteiten, niet waar? Nou, dan is dit je MACV identificatie- en privile- gekaart, die toegang geeft tot leger- en luchtmachtvoer tuigen, tot oorlogsschepen en tot de officiersmess, als je honger krijgt. Dit is je accrediteringskaart voor alle militaire informatiecentra in Zuid-Vietnam". Eén kaart afgeven „En dan heb ik hier nog twee identieke kaarten van het ministerie van defensie in Washington, je Noncom- battant's Certificate of Identity, als je begrijpt wat ik bedoel. Fijn geplastificeerd, nietwaar? Als je door de vijand gevangen genomen wordt, geef je er één van af. De ander hou je zelf. Je zal dan behandeld worden volgens de majoorsrang die je gekregen hebt, en ui teraard volgens de bepalingen van de Conventie van Genève". Het is allemaal routinewerk voor die sergeant-majoor. Maar als je uit een land komt, waar vrede en veiligheid heersen, en dat sinds een kwart eeuw verstoken is van frontlijnen of mitrailleurgeknetter, is die koude, zake lijke afhandeling toch een vreemde gewaarwording. Die opgewekte stem van de sergeant-majoor klinkt je dagen daarna nog altijd in de oren. „Als je door de vijand gevangen genomen wordt.. Je zal dan uiteraard behandeld worden volgens de bepalingen van de Con ventie van Genève..." Je denkt aan die vijftien collega's, die voor dezelfde sergeant-majoor hebben gestaan om soortgelijke papie ren in ontvangst te nemen. „Vermist in Cambodja", staat achter hun naam geschreven op een lijstje, dat op een mededelingenbord is geprikt. Iedereen weet het: die journalisten en fotografen ke ren nooit meer terug. Van enkelen van hen werden de accrediteringskaarten teruggevonden in veroverde Viet- congschuilplaatsen. Zouden ze, voordat ze werden neer geschoten, nog geprobeerd hebben hun „Noncombattant's Certificate of Identity" aan hun moordenaars te tonen? Of was er slechts de monoloog van het machinepistool? Ja, ja... Je zal als krijgsgevangene in die smerige oorlog in Indo-China zo naïef zijn te geloven dat je „uiteraard" behandeld wordt volgens de bepalingen van de Conventie van Genève... Er zijn ruim 400 publiciteitsvertegenwoordigers ln Zuid-Vietnam, van wie ongeveer de helft de Amerikaan se nationaliteit bezit. In Phnom Penh, in het aangren zende Cambodja, bevinden zich nog eens een kleine 150. Het United States Mission Press Centre aan de Nguyen Hue in Saigon is, wat afmetingen en activiteiten betreft, een ministerie gelijk. Meteen al bij aankomst krijg je twee kilo documentatiemateriaal in de handen gestopt. Van alle wapens lopen er kolonels, majoors en kapiteins rond, die zich gespecialiseerd hebben op een veelheid van voorlichtingstaken, of die in staat zijn bin nen een kwartier het verste en het moeilijkste transport te regelen. Gereserveerde plaatsen Dagelijks „hoppen" er twee legervliegtuigen door Zuid-Vietnam, dio gereserveerde persplaatsen hebben en waarvan de piloten als „kopijjongens" fungeren. Er is een majoor die de journalisten voorziet van „militaire dollars" (tegen inwisseling van echte „greens" natuur lijk), een kapitein door wiens bemiddeling legerschoenen en camouflagekleding kunnen worden aangekocht, en luitenants die dag en nacht bereikbaar zijn voor het voorlezen van frontcommuniqués, of voor het aangeven van de juiste bewoordingen en conclusies, zo de publici- teitsvertegenwoordiger bevreesd is een militair geheim te schenden. Dan zijn er nog de burgervoorlichters, de technische assistenten en de media-specialisten (radio, televisie, fo tografen, schrijvende pers). Een foto-archief, waar zich ondertussen enkele honderdduizenden negatieven in moeten bevinden, ontbreekt evenmin. JUSPAO Zo heet dat zwaar bewaakte informatie centrum in Saigon is een schoolvoorbeeld van de Amerikaanse zin voor openheid, begeleiding en organisa tie. Zijn omlijsting: een coke- en snackbar, air-conditio ning en gezuiverd en gekoeld drinkwater op elke gang, is verder zo „Yankee-Iike" dat men zich in Washington deze kunnen wanen. A chter grondinformatie Hello Link, wil je wat achtergrondinformatie hebben over het gesprek van Kissinger met de commissie voor buitenlandse zaken van de Senaat?" Hello Link, je kunt een stenografisch verslag lezen, d_at ik zojuist kreeg doorgeseind over Cambodja en de affaire-Rogers". „By the way Link, je weet dat ik je kan introduceren bij de voorlichters die zich hebben gespecialiseerd op de pacificatie en de vietnamisering". Arme journalist. Beklagenswaardige dienaar van het publiek. Hoewel hij in Saigon omringd wordt door hel pende handen, wordt hij tegelijkertijd bedolven onder het gewicht van de Moloch, die public relations heet. Hij moet tienduizenden lettertjes eten, hij moet ziften en schiften. En nóg weet hij het niet, omdat de proble matiek van Vietnam en Cambodja zo complex is en voor een groot deel in de emotionele sfeer ligt. (Van onze correspondent) BARENDRECHT „Wij zijn niet gebaat met ad-hoc-oplos- singen van D'66 en momentoplos singen van pressiegroepen. Juist nu is een levende beginselpartij meer dan ooit nodig." Dit stelde minister Udink (ontwik- kelingshulp) maandagavond in de zaal Splendid tijdens een openbare vergadering van de Statenkring Rid derkerk van de CHU. Onder het motto „Onze taak in deze tijd" zei de minister dat onze democratie behoor lek functioneert en dat we dit als een voorrecht mogen beschouwen. Het gaat er nu bij de komende ver kiezingen maar om dat de mensen gaan kiezen op grond van een pro gramma, en dat z(j vertegenwoordi gers aanwijzen die het vertrouwen waard zyn, zei hy. D'66 beweert, aldus drs. Udink, dat de democratie verkeerd functioneert. Zij wil uitsluitend handelen uit prag matisme en oordelen vanuit de nut tigheid van het ogenblik. Zij staat het beginselloos meepraten van ieder een over alles voor, maar dat kan niets anders dan een chaos opleveren, wat volgens minister Udink ook al ge bleken is op de congressen van deze partij. Geen beginsel Een bewijs dat de structuur van D'66 fout is zag de heer Udink in het feit dat deze partij geen beginsel kent waarop zij haar programma op bouwt: er is geen vertrouwen in de gekozene. Natuurlijk moet er een doorstro ming van gedachten zijn. maar de gekozene moet het doen. Dat is de mocratie. En als we aan die struc tuur gaan sleutelen, dan zetten we de deur open voor de chaos. We moe ten wel veel spreken met elkaar, maar we zullen de structuur zuiver moeten houden. Minister Udink riep dan ook op tot vertrouwen dat geworteld is in een gemeenschappelijk beginsel. Die chris telijke solidariteit is juist nu nood zakelijk. We moeten weer leren in zien dat de strijd niet voorbij is. Dat we kunnen terugvallen in de chaos en dat de chtaos ontaardt in dicta tuur. We mogen niet vergelen, zei drs. Udink, dat de democratie in de we reld een kostbaar en zwak plantje is. Juist op het punt van de christelijke solidariteit «igt onze verantwoordelijk heid en op dat punt spitst zich de strijd van de christelijke partijen toe, in ons land en in de hele wereld. Want van ons wordt, zo vervolgde minister Udink, wereld-solidariteit verwacht. Straks zijn er een miljard rijken en zes miljard paupers. Herstructurering De heer Udink vertelde dat tijdens de periode van het kabinet-De Jong 2,9 miljard gulden aan ontwikkelinks- hulp is besteed. Onder internationale controle worden daarvan bruggen gebouwd, wegen aangelegd, scholen en huizen gebouwd en worden pro- duktiemiddelen geïnstalleerd waar door de desbetreffende landen zelf kunnen exporteren. Dat vraagt her structurering van onze economie. Als Nederland deze gang erin kan houden, is volgens minister Udink de zaak niet hopeloos. Dan hebben we de ontwikkelingslanden zo ver ge steund dat zy zich op eigen benen verder kunnen ontwikkelen. Helaas doet Rusland nog niet mee, maar w(j blijven de hoop koesteren dat ook daar iets zal doorbreken van wereld- solidariteit, aldus minister Udink. Vier jaar geëist Tegen de dertigjarige Sooi S. uit Tilburg, die vorig jaar een wacht meester van de rijkspolitie met zijn auto omver reed, eiste de officier van justitie gisteren vier jaar hechtenis met aftrek van voorarrest. De wachtmeester wilde S. op zijn bromfiets tot stoppen dwingen in verband met een tevoren gepleegde diefstal van kanaries. S. haalde daar op uit naar links, waarop de wacht meester kwam te vallen en ernstig werd gewond. Van de laatste twaalf jaar heeft S. die zich tijdens het pro ces bijzonder vechtlustig gedroeg er acht in de gevangenis doorgebracht. Hoewel hij zwaar gestoord is, wei gerde hij een psychiatrisch onderzoek en begeleiding van de reclassering. Tot opluchting van de officier, pleegden de door S. meegebrachte ge tuigen decharge geen meineed; hun verklaringen waren voor de raads man van S. echter van weinig nut. Prestige JTEN nieuwe prestigeslag gaat begin nen, nu Russische militairen de verdediging van het Egyptische lucht ruim met omgeving op zieh hebben genomen. Israël heeft gewaarschuwd, deze troepen en hun raketinstallaties in een brede zone langs het Suezkanaal niet te zullen ontzien. Het heeft Amerika hiervan op de hoogte gebracht, opdat dit land zich op eventuele politieke gevolgen van nieuwe luchtaanvallen kan voorberei den. Blijkbaar maakt het zich geen Illusies f over de mogelijkheid van een akkoord, dat terugtrekking van de Russische I troepen regelt. Basis voor zulk een overeenkomst zou een vredesregeling moeten zijn, maar daar valt drie jaar na de juni-oorlog niet over te praten. De Arabieren kunnen van Israël niet verwachten, dat het zonder meer zijn troepen uit de bezette gebieden terug trekt. Daarmee zou het conflict niet geëin digd zjjn. Integendeel: het veiligheids probleem zou voor Israël nog groter worden. VUUtl'l L»e Ja-jarige Geurts-Nelissen werd gisteren op slag gedood, toen zij met een leswagen de weg wilde oversteken. Een vrachtwagen uit het Belgische Akkum kon de auto niet meer ont wijken en greep de wagen in de flank. De 37-jarige rijinstructeur W. S. uit Oss moest zwaar gewond wor den opgenomen in het ziekenhuis in Den Bosch. Signaal J^E Navoconferentie te Rome zal morgen waarschijnlijk een nieuw j signaal voor de Warschaupactlanden opleveren, dat het licht op groen staat voor een veiligheidsconferentie. Hetgeen niet betekent, dat de Navo- landen zich willen beperken tot de twee agendapunten die de andere partU heeft voorgesteld. Deze hebben met veiligheid weinig te maken. De Navolanden streven vooral naar ontspanning door wederzijdse troe penvermindering langs de grens, die Europa verdeeld houdt. Bovendien geven zij voorkeur aan een serie besprekingen over concrete kwesties en niet aan één grote veilig heidsconferentie met een spectaculair maar zeer beperkt resultaat. Nederland heeft op dit punt voor bereidend werk verricht. De reactie In de landen van het Warschaupact is echter nie* bemoedigend geweest. Be Fair-Sportlust BODEGRAVEN De beslissings- wedstrijd om hei kampioenschap in de 4e klasse C van de KNVB zater dagvoetbal tussen Be Fair uit Wad- dinxveen en Sportlust uit Woerden wordt zaterdagmiddag om half 5 ge speeld op het veld van de vereniging Bodegraven

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5