Met jonge mensen aan bar over geloof gaan praten Yèrhuistu? Zeghetons! Wij'verhuizen'uw post Amerikaans tiener-team YFC naar Nederland Fuzzelhoek Nieuwe projecten voor kerkelijk hulpwerk „Dienst aan wereld" is niet eerste taak kerk OVER COMMUNIST NOG NIET BESLIST Een woord voor vandaag Herdenking van synode Emden Modern evangeliseren Honderd zomeravonden Uw probleem is het onze Ds. Yeuema bij Geref. Gem. Meeste voor Palestijnen Bisschop Moors tvordt pastoor 16.000 Berlijners verlaten kerk Subsidie voor Kampen BEROEPINGSWERK Conferentie IZB op Woudschoten Beraad aan Kamper Hogeschool DINSDAG 26 MEI 1970 Heren, hat moei ik doen om behouden te blijven? De vraag van de gevangenbewaarder is niet zo vreemd Paulus en Silas, in de gevangenis geworpen en goed bewaakt, wor den op een wonderlijke wijze bevrijd. Een zware aardbeving doel de gevangenis tot op haar grondvesten trillen, de deuren springen open en de boeien, waarin Paulus en Silas zijn gekluisterd raken los. Niets weerhoudt hen en de overige gevangenen de vrijheid te zoeken zij doen het niet. Enerzijds tot geruststelling van de gevangenbe waarder, anderzijds tot zijn grote verbazing. Maar een ding heeft hij wel direct door: deze twee mensen, deze Paulus en Silas zijn inder daad voor wie zij zich uitgeven. En dan de vraag, die zal gaan beslissen over zijn verder leven: He ren,wat moet ik doen om behouden iz worden". Het antwoord is eenvoudig: "Stel uw vertrouwen op de Here Jezus en gij zult behou den worden, gij en uw Huis" (Handelingen 16 31). De gevangenbewaarder van Filippi onderkende de nood van het eigen leven. Hel antwoord is de eeuwen door heizelfde gebleven: "Stel uw ver trouwen op Hem. die voor u gestorven is. opdat gij zoudt leven. We lezen vandaag: 2 Korinthiërs 10 vers 1 tot 18. KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES? (van onze kerkredactie) EMDEN In oktober 1971 is het vierhonderd jaar geleden, dat de gene rale synnode van Emden werd ge houden. Dit was de eerste synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. die toen onder het kruis of in de ver strooiing verkeerde, nadat door het convent van Wezel in 1568 reeds voorlopig lijnen waren getrokken voor een geordend kerkelijk leven. Dit jubileum zal door de Neder landse Hervormde Kerk en de Ge reformeerde samen met de Evange- lisch-Hervormde Kerk in Noord- West-Duitsland worden herdacht. De Evangelisch-Hervormde Kerk organiseert een kerkedag in Emden. Een gezamenlijke kerkdienst zal waarschijnlijk in Groningen worden gehouden en in voordrachten zal be licht worden, hoe de hervormden in deze vier eeuwen hun verantwoorde lijkheid voor de verkondiging van het evangelie waargneomen heben en welke lessen daaruit te treken zijn voor de toekomst. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Je kunt er natuurlijk heel lang over praten, maar in feite is er maar één evangelisatiemethode. Dat gaat dan zo: de een, die het beleefd heeft en weet dat het waar is, geeft het door aan de volgende, die het nog niet beleefd heeft en die twijfelt of het evan gelie waar is. Dat is de kern. En daarvoor moet je een vorm vinden, die in deze tijd past. Dit zegt met zoveel woorden ds. G. A. Brucks, directeur van Youth for Christ-Nederland, die aan alle met dit werk meelevenden over dit YFC- werk in Nederland vertelt. Een van de vormen is het koffie- barwerk. Een koffiebar wordt inge richt in een tent, een zaal, een ge woon huis, net zoals het uitkomt. Daar ontstaan gesprekken met allen die maar aan willen schuiven en er aan deel willen nemen. Jonge mensen worden getraind om speciaal via deze koffiebar-acties er staan al 98 avonden op het zomer- programma het evangelie door te Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem ts liet onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heeft, nog niet is hersteld van zijn ziekte. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Per halfjaar komt er een nota van luister- en kijkgelden ad ƒ37.50 met de aanduiding dat het bedrag voor een bepaalde datum betaald moet zijn. Aan welk artikel van de wet is de betalingsdwang ontleend? De laatste maal werd per maand 6.50 overge maakt Na verloop van tijd komt er dan een waarschuwing voor het res tant Belastinggelden, die betaald moe ten worden, hebben een termijn van vijf maanden. Men kan toch nie mand verplichten, te betalen voor iets dat nog niet gebeurd is? Als geld te veel betaald wordt, duurt het langer dan zes maanden eer het ge restitueerd worat. In hoeverre kan men gevaar lopen, ..afgesneden'' te worden? Antwoord: Uw betalingsverplich ting berust op de Wet omroepbijdra gen en het Besluit omroepbijdragen van 1 januari 1969 artikel 370. De betaling in twee termijnen is daarin wettelijk vastgelegd Een betaling in bijvoorbeeld vijf maanden is niet daarin voorzien. Indien betaling voor u te moeilijk is, kan u onthef fing vragen. Een formulier kunt u aanvragen bij de gemeente. De eer ste betaling moest dil jaar geschie den voor 8 mei. U kunt dus moeilijk zeggen, dat u vooruit betaalt. Vraag: Ik heb een eenpersoonsbed op buizen. Door het schuiven maken die buizen de vloerbedekking kaal of het zeil zwart. Ik dacht wel eens gehoord te hebben van een soort rubberdoppen, die om de buis pas sen, doch in de winkels wisten ze niets van het bestaan daarvan af. Antwoord: Toch zijn die wel te koop. U kunt ook een timmerman houten blokjes laten maken met gleuven, waarin de buizen passen. Aan de onderkant zou u een rub berplaatje kunnen laten slaan. Kruiswoord-puzzel Horizontaal I. voertuig, 5. Noorse eod. 8 machtiging. 10. oorlogsgod. 12. lonaensnaam. 14. plaaggeest. 15. zaak, 17.plaats in GeldcrL 18. kneedbaar deeg. 20. afzonderlijk. 21. enkele. 22. plaaLs in N.-Br.. 24 bar. 26. watering. 27. toiletartikel. 29 zangorgaan. 31. kle dingstuk. 32. staal. 33. plaats in N.-Br 34. Europeaan. Verticaal: 2. water in N.-Br.. 3. soort, 4. opschrift van een envelop. 5. vis, 6. plek, 7. zangstem. 4. een zekere, 11. ver slag. 13. puntdicht. 15. houten klepper, 16. zuil met grafschrift. 18. voor, 19. plaatsje onder Gramsbergen, 23. water op de erens van Drenthe en Ovenjssel, 24. eskadron (alk 25. berggeit. 27. vrucht. 28. verkeerd. 30. sporeplanU 31. rivier in Engeland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor I gast. 5. spon. 9. ent, 10. eed, 11. Ede. 12. Naab. 14. beer, 15. raderen, 19 rakel. 21. Acgir. 22. nevel, 23. Trien, 26. toestel. 29. karn. 31. Nede, 33. era, 34. fat. 35. nee. 36. rest. 37. egel. Vert I Gent. 2. ana. 3. star. 4. Te- rek. 6. peen. 7 ode. 8. nerf. 13. banton, 14. belenen. 16. darre. 17. renet, 18. kei, 20. oer. 24 Islam. 25. oker. 26. tras, 27. leng. 28. ceel. 30. are. 32. Dee. t Gaat u verhuizen? Haal even een verhuisbericht bij uw postkantoor (of bel 0017, dan krijgt u het thuis). Als u het invult en op de bus doet, zorgt de PTT voor doorzending van uw post naar uw nieuwe adres. Drie maanden lang. Gratis. Behalve als het om postpakketten gaat. Bovendien geeft de PTT uw nieuwe adres door aan de Postgiro, de Rijkspostspaarbank en nog meer instanties die u kunt aankruisei- Het staat allemaal te lezen in het verhuisbericht. kunnen geven aan medejongeren. In Haarlem heeft de plaatselijke Raad van Kerken zich achter deze actie gesteld. Op school ZWIJNDRECT De christelijk ge reformeerde kerk in hersteld verband te Zwijndrecht (predikant da. E. Vene- ma) is opgenomen in het kerkver band van de Gereformeerde Gemeen ten. Het besluit hiertoe is genomen door de clasis Dordrecht van de Gerefor meerde Gemeenten. n 1965 maakte ds. Venema zich met enkele honderden gemeenteleden te Zwijndrecht los van de Christelijk Gereformeerde Kerken. Sinds febru ari 1969 bestond er reeds een ver- verbintenis tussen deze Zwijndrecht- se groep en. de Gereformeerde Ge meenten. waardoor ds. Venema ge regeld predikbeurten kon vervullen in de classis Dordrecht. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Vier en veertig projecten met een totaal be drag van 2,9 miljoen dollar telt de aanvullende projectenlijst van de afdeling interkerkelijke hulpverlening van de Wereld raad van Kerken, die zojuist is verschenen. ICCC-jongeren vergaderden (Van een onzer medewerkers) DRIEBERGEN Luthers ontdekking van de rechtvaardi ging van de goddeloze door het geloof alleen vindt men tegen woordig niet meer actueel. Het komt thans aan op de belijdenis „Jezus is Heer". De kerk is er voor de wereld en wordt be schouwd als een revolutionaire beweging, een voorhoede in de maatschappijvernieuwing. Dit constateerde drs. K. Exalto, i hervormd predikant te Noordeloos. op I de jaarvergadering van het ICCC- jeugdcontact. Hij zag deze omwikkeling duidelijk in de rapporten vnn de assemblee van de Wereldraad te Uppsala in 1968. In de overvloed van politieke uitspraken is ds ware kerk van Christus onherkenbaar geworden. Drs. Exalto sprak over „kerk en wereld" aan de H»>nd van Luthers twee-rijkenleer. Indirect Tegen de moderne gedachtengang van de dienst van de kerk aan de wereld stelde ivj, dat de eerste en eigenlijke taak van de kerk de bedie ning van Woord en sacrament is. Het doel van het apostolaat moet zijn het behouden van zirien. De inwerking van de kerk op de wereld moet niet rechtstreeks zijn, maar indirect, in de weg van persoonlijke bekering en vernieuwing. In de verhouding van de kerk tot de wereld moet rekening gehouden worden met de zonde, de realiteit van het kwaad. Mejuffrouw C. M. J. Doyen, jeugd- evangelisatie te Hilversum, riep de ICGC-jongeren op tot daadwerkelijke hulp aan de wereld door middel van de evangelieprediking. In een sterk pastorale lezing wees ds. J. Brons, christelijk gereformeerd predikant te Veenendaal, op het be oefenen van da verborgen omgang met God. HEERLEN Bisschop P. Moors van Roermond, die op 25 augustus 65 jaar wordt, wil in verband met dit feit zijn huidige ambt verwisselen met dat van pastoor. Zijn voorkeur gaat uit naar de kleine dorpsparochie van het plaatsje Geysteren in Noord-Limburg. Men heeft het voornemen de nieu we bisschop op democratischer wijze te kiezen dan tot nu toe gebruikelijk Verreweg het grootste project (1.042.000 dollar) is het vluchtelingen- programma voor het Nabije Oosten, waartoe tijdens het Cyprusberaad in oktober werd besloten. Het omstreden punt „informatie en interpretatie" vraagt in dit geheel maar 60.000 dollar. Het wordt als volgt omschreven: „De afdeling vluchtelingenwerk van de Raad van Kerken in het Nabije Oosten vraagt 60.000 dollar, om de situatie in het Nabije Oosten te helpen toelichten aan andere kerken buiten haar ge bied". Een ander groot project is in Algerië, waar ruim 400.000 dollar wordt gevraagd voor agrarisch bouw materiaal. De Indiase Raad van Ker ken vraagt 186.452 dollar, dat is drie kwart van de bouwkosten voor een eigen gebouw in New Delhi. De ker ken in Mozambique hebben 155.000 dollar nodig voor de bouw van een studententehuis. En verder (we doen maar een losse greep) vraagt de Grieks-Orthodoxe kerk in Egypte 3.000 dollar voor de aanschaf van een drukpers. De ker ken in Tanzanië komen 12.000 dollar tekort om een cursus voor kerke- werkers op te zetten. Radiowerk in Oeganda vraagt 13.000 dollar. Het christelijk blindeninstituut in Ranchi (India) moet dringend uitge breid worden: kosten 25.000 dollar. Het Leger des Heils in Haiti heeft zelf al tienduizend dollar bijeenge bracht voor de bouw van een bejaar dentehuis. maar dat is nog 36.500 dol lar te weinig. De kerkelijke hulpinstanties, zoals in ons land Oecumenische Hulp, het werelddiakonaat kunnen in totaal uit hervormde en het gereformeerde honderden projecten hun keus ma ken. BERLIJN Vorig jaar zijn 16.100 WeWstberlijners uit de Evangelische Kerk getreden. Dat is driemaal zoveel als in 1967. Tweederde van hen is niet ouder dan veertig jaar. De Evangelische Kerk telt in West- Berlijn ongeveer 1,5 miljoen zielen. DEN IHAAG De theologische ho geschool van de Gereformeerde Ker ken in Kampen krijgt evenals de rooms-katholieke theologische hoge scholen in Amsterdam, Utrecht en Tilburg subise. De regering heeft in totaal 5,7 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Over subsidie aan de theologische hogescholen van de Christelijke Ge reformeerde Kerken en de Gerefor meerde Kerken-vrijgemaakt is men nog in bespreking. AMSTERDAM Septuagint, de groep waarin behalve progressieve priesters sinds kort ook progressieve hervormde dominees zitten, heeft in een scherpe brief aan de Vati caanse staatssecretaris kardinaal Vil- lot aangedrongen op een gesprek op korte termijn met de Nederlandse bisschoppen over de celibaatsplichl. „Als u blijft weigeren de proble men van welke kerkprovincie dan ook au serieux te nemen, dan bent u degene die de eenheid van de kerk kapot maakt. Als u door blijft gaan met de mensen als kardinaal Alfrink en kardinaal Suenens als gevaarlijke mensen te behandelen, dan verliest u het laatste restje achting, dat u hier in de lage landen bij de zee nog hebt," aldus kapelaan J. M. Ruyter uit Beverwijk namens de boze Septuaginters. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJssel: T. Lekkerkerker te Ooster- wolde (Gld.); te Daarle (toez.): kand. A. Tromp te Amsterdam; te N.O. Polder (wijkem. Nagele-Tollebeek - toez.): G. A. Cnossen te Twijzeler- heide. Aangenomen naar Veere, c.a.: kand. H. G. Hoogenkamp te Amsterdam; naar Vlaardingen (wijkgem. Holy; wijkgem. in wording): W. C. v. Dam te Geldrop. Bedankt voor Dreischor, c.a. (Z.): E. C. v. Offeren te Gelselaar; voor Dedemsvaart (toez.): W. I. Doude van Troostwijk te Doorwerth. Beroepbaarstelling: kand. M. Stof fels, Polluxstraat 82, Groningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam: B. Koek koek te Waddinxveen; te- Hengelo (O.): J. J. R. Baas te Beetsterzwaag. GEREF. KERKEN (vr(jgem.) Beroepen te Bunschoten-Spaken burg (4e p. p.): J. M. Goedhart te Drachten. Aangenomen naar Zwijndrecht: J. Meilof te Beverwijk. Bedankt voor Delfzijl: voor Ermelo en voor Den Helder: D. Nieuwenhuis te Harlingen; voor Bodegraven: H. D. v. Herksen te Heemse. Mits je een goed programma hebt, kun je ook duizenden jonge mensen op scholen bereiken. Schoolhoofden of rectoren van rk, protestants en neutraal voortgezet onderwijs willen dikwijls een lesuur afstaan en dan verschijnt een Youth for Christ-team om te zingen en te getuigen. Op deze manier kunnen vele blijvende con tacten worden gelegd. Er zijn voor de komende cursus contacten met 150 scholen. Een tiener-team uit Amerika komt bij dit werk assisteren. Youth for Christ verleent ook dien sten aan kerken. Honderden kerken in ons land zouden beter willen evan geliseren. Dit jaar zal Youth for Christ aan ongeveer honderd jeugddiensten meewerken. Een goed voorbeeld van deze sa menwerking met evangelisatiewerk „in de kerk en met de kerk" is Was senaar. De gewone jeugddiensten werden niet goed bezocht. Maar na de samenwerking kwam de kerk meestal helemaal vol. Op andere plaatsen be gint zich een dergelijk patroon af te tekenen. Plaatselijke comité's zijn er nu veer tien. In Den Haag was er een week end met de hervormde dominee A. M. A. Hellendoom in zijn wijk (cen trum). Het was een rumoerig en in teressant weekend met enkele goede contacten. De opkomst was zeer groot Jeugdcentra YFC-Vlaardingen heeft een huis van de gemeente gekregen. Het ligt in een saneringsgebied en het mag voor lopig gratis worden gebruikt. Het be gint een vaste ontmoetingsplaats voor jonge mensen te worden, die met el kaar willen praten over de dingen die te maken hebben met geloven en leven vandaag. In Utrecht bezit YFC, zoals al meer gemeld, een Rijnklipper. Deze boot met een heel groot ruim plaats voor 80 mensen zit iedere zondagavond vol met jonge mensen. Ook door de week is er voortdurend aanloop. Maar het is niet altijd eenvoudig. Zo meldde Zwolle: we hebben twee honderd catechisanten gevraagd mee te helpen met onze koffiebaractie deze zomer. Niemand reageerde. En Kampen: Het lijkt wel of niemand ons werk wil steunen. Moeizaam werken dus ook. Maar wat niet altijd wil zeggen: zonder zegen. Andere activiteiten: het blad Aktie krijgt een nieuwe medewer- Ds. G. A. BRUCKS ker als full-timer, er zijn de volllp0 kampen in Giethoorn, de buitenlanc se evangelisatiekampen van YFC-ii,, temationaal. een boottrip met eva« e gelieverkondiging aan boord, barl cues met plaatselijke groepen ondi het motto: zoekende vrienden mi brengen, alsjeblieft. Naamloos lei [all lev Jjcei Tenslotte is er ook het werk dfcic geen naam heeft, wat niet georganj seerd werd en vaak een sneeuwbaji effect blijkt te vertonen: jonge meir sen die gegrepen worden en die 1 aan anderen willen doorgeven, dit d doen in eigen tijd en op eigen wij^ Wim, die gereformeerd is en uit góed-christelijk gezin komt, gaat I maandenlang elke week een keer bijbel lezen met Ben, die volle< buitenkerkelijk is. Zulke dingen 1 men vaker voor in het hele land menigeen vermoedt. Ds. Brucks besluit: We willen werk zien groeien. We willen efflcil ter werken. -We kunnen dit ook. dat we zo'n ongelooflijk fijne hebben en een toegewijd bestuur, die staf van tien mannen zitten alli lei specialisten: theologisch, inuzii publicistisch geschoold. En dan: land is vol werkmateriaal. Overal je jonge mensen, die met open en geest willen luisteren naar wat vertellen over Christus. dat if aa |b ru AMERSFOORT De hervormde bond voor inwendige zending op ge reformeerde grondslag (IZB) organi seert van 2 tot 4 juni op Woudschoten voor de 25e maal een evangelisatie conferentie. De sprekers zijn drs. B. J. Wiege- raad („Het probleem van het onge- KAMPEN Gisteravond zijn hoogleraren en studenten van de Theologische Hogeschool der Gere formeerde kerken bijeen geweest om een oplossing te zoeken voor de' problemen die door het lidmaat schap van de student kees Bakker van de Civitasraad (het hoogste be stuursorgaan van de hogeschool) met name door zijn lidmaatschap van de CPN zijn ontstaan. Die oplossinp werd nog niet be reikt. De studenten zullen zich nog op de situatie beraden, om daarna de hoogleraren, die met terugtrek king uit de Civitasraad hebben ge dreigd, van hun antwoord op hoogte te stellen. Dat kan week, maar ook nog begin volgi week zijn. Zoals eerder werd gemeld, st hoogleraren, dat christendom communisme onverenigbaar ziA' dat derhalve een communist deel uit kan maken van het bes der hogeschool. De man waar alles om draait seerde gisteren welwillend vooi Bj verkiezingsbiljet, dat hij voor ei raam van zijn woning heeft o ra hangen. Hij staat namelijk ka g daat voor de raadsverkiezinge g Kampen. IZIG ÏNK1 lurge den I vooi secre >ng v order veroi I. >eze ikels, m, 10 uu: indag :ten 5 ran d< van tree zuive sdagn

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2