RISIS DREIGT BIJ SUEZ Billiton gaat naar Shell Commentaar MOSKOU WAARSCHUWT LEIDERS CAMBODJA Het Kwartet Groeiende invloed Sow jets Brosio (NAVO) ongerust Eban waarschuwt: ook Russen onder vuur Vondeling wil verplichte beleggingen Toestand in Oost-Europa verslechtert Schut gaat stagnatie in bouw aanpakken SIGARETTEN GOEDKOPER Cyprioten bedreigd Onveranderd Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 26 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Er is Israël alles aan gelegen dat de Russen langs het Suez- kanaal geen ondoordringbare gordel van de zeer trefzekere SAM-3 luchtdoelraketten kan bouwen. Want als de Israëlische toestellen geen bombardementen op Egyptisch gebied meer kunnen uitvoeren, kan het numerieke veel en veel sterkere Egyptische leger een massale oversteek naar de Sihaiwoestijn uitvoeren. TEL AVIV De snel toenemende Russische invloed in j iet Egyptische leger is aanleiding tot steeds wildere specula tes over de situatie rondom het Suezkanaal. Waarnemers nenen dat Israël niet toe zal laten dat bij het kanaal een :eer doeltreffende gordel van raketlanceerinrichtingen wordt •ebouwd. Minister Ebba Eban waar- chuw de VS die nog steeds liet hebben beslist over de leve- ing van straaljagers dat Is- aël niet zal schromen aanvallen ip de SAM-3 raketinstallaties uit e voeren en Egyptische vlieg- uigen met Russische piloten zal leschieten. Ook al zouden hier- lij doden onder de Sow jets val- en. Uit Washington komen berichten t al een klein aantal Russische viseurs bij het Egyptische leger is sneuveld. Volgens het Amerikaanse blad •wsweek hopen de Sowjets voor «tember 480 raketlanceerinrichtin- p langs het Suezkanaal gereed te Wben, bemand met vijftienduizend Hssen. Deze zouden de gehele Egyp- Bche verdediging op zich nemen. De secretaris-generaal van de [AVO, Manlio Brosio, waarschuwde steren dat een nieuwe oorlog tussen Israël en de Arabieren waartoe volgens hem steeds meer kans be staat gevolgen voor dc NAVO zal hebben omdat het strijdgebied aan het NAVO-trritoir grenst. ♦„Als er schepen van een van de vijftien NAVO-landen worden aan- j gevallen, dan is het aan elk der leden hoe men, onder de verdragsregels van d eNAVO, moet reageren", zei Brosio. Klein Israëlische eenheden zijn gis teren twee kilometer diep Libanon binnengerukt voor een „politionele actie", zoals Tel Aviv het omschreef. Libanon gaf echter berichten over een grotere Israëlische aanval. In het vier uur durende gevecht zouden aan beide zijden lichte verliezen zijn geleden. Vluchtelingen Het aantal vluchtelingen, dat als gevolg van de Israëlische activiteiten uit het zuiden van Libanon wegtrekt, wordt geschat op vijftien- tot dertig duizend. El Fatah meldt dat bij beschietin gen vannacht op nederzettingen en stellingen in het 'noordelijk deel van de Jordaanvallei zware verliezen aan de Israëliërs zijn toegebracht. Tel Aviv heeft niet gereageerd op deze bewering. Koningin Juliana heeft gisteren in het RAI-gebouw te Amster dam het congres ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Amsterdamse burgerweeshuis bijgewoond. Bij aankomst kreeg zij een ruiker aangeboden door kinderen van de kleutergroep van het kinderhuis Over- Schinckel. Zoals op de foto te zien is. kon een van de kinderen de verleiding niet weerstaan om nog even aan de bloemen te ruiken Meer lof verdiend DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid voor de PvdA dr. A. Vondeling komt binnenkort met een initiatief wetsontwerp, waarvan de kern is, dat particuliere en institutionele beleg gers verplicht kunnen worden een be paald percentage te beleggen bij het Rijk en de gemeenten. Hij zei dit gis teravond tijdens een radiouitzending van zijn partij. 'rinses Margriet met het eerste •mplaar van het eerste deel van Maritieme encyclopedie, haar ermiddag aangeboden tijdens een '.enkomst in het Havengebouw te sterdam. De serie omvat zes delen alle informatie over zee en eepvaart. Spedaal gironuminer Roode. Kruis: 777 WENEN/BOEKAREST Voor de tweede maal in veertien dagen is Roemenië door zware overstromingen getroffen. Honderden gezinnen moes ten gisteren hun woning verlaten, toen als gevolg van de onophoude lijke regenval in dc afgelopen 48 uur de toestand in het rampgebied nog verergerde. Rond Tirnava is veertig liter regen per vierkante meter gevallen. De wa terstand van de rivieren is met drie meter gestegen. Hoewel in noord-oostelijk Honga rije het water langzaam zakt, dreigen de dijken in midden- en zuid-Honga- rije te breken. In Szeged wordt pas tegen het einde van de week de hoog ste waterstand verwacht van de ri vier de Tisza, namelijk 9.40 meter, 17 centimeter boven de hoogste stand die ooit werd gemeten. Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis heeft besloten een speciaal gironummer te openen voor de noodtoestand in Oost-Europa, na een dringende oproep uit Genève van de liga van Rode Kruisverenigin gen. Het gironummer is: 777. De Russen hebben inmiddels Roe menië beloofd, te hulp te komen. Geruchten willen echter dat de Roe menen in ruil daarvoor hebben moe ten beloven, politiek wat meer in de pas te gaan lopen. Partijleider Ceausescu heeft een be zoek aan Moskou gebracht. Daar zou hij zijn collega Brezjnef hem een ulti matum hebben gesteld omdat de Roemenen tot nu toe weigeren mee te werken aan een internationale investeringsbank van de Comecon (de Oosteuropese tegenhanger van de EEG). Brezjnef zou ovendien Roemenië hebben aangeraden het verzet tegen de Warschaupact-manoeuvres op zijn grndgebied op te geven. AMSTERDAM De Koninklijke/Shell Groep is van plan de jN'Y Rilliton t»Ht Ie nemen. De fusiebesprekingen - al geruime tijd gaande - zullen binnen enkele dagen rond zijn. Shell krijgt hierdoor, naast olie. gas en chemie, ook vaste voet in de mijnbouw. Want Billiton, die een grote internationale re putatie geniet, heeft sinds, lan haar sporen verdiend in de indu striële wereld van de mijnbouw, de metallurgie en de non-ferro- metaal-industrie. KZ? Voor Billiton betekent dit dat zij de beschikking krijgt over de financiële en technische moge lijkheden van de Shell. Ook haar potentiel en concurrentiepositie wordt er door versterkt. Drs. O. C. Fisher, financial mana ger van Shell, zei gisteren op een persconferentie in Amsterdam, dat de Groep met de voorgenomen fusie niet streeft naar vorming van een conglo meraat, maar naar een uitbreiding van de activiteiten die logisch aan sluiten op het traditioneel werkter rein. De metallurgie kan dus 'de vierde poot' van de Koninklijke Worden. Bil liton zou het voertuig moeten worden waarmee de Groep de doelstelling van haar activiteiten sneller kan be reiken. Geen overval Shell heeft nauwe samnwerking met een bestaande onderneming, die internationaal werkzaam is op het gebiedvand e mijnbouw, al geruime tijd overwogen. Dat zou passen in het recente plan voor exploratie naar magnesiumzouten in het noorden van Nederland. Dr. J. F. van Saarioos sector-direc teur van Billiton, zei dat het aanbod van Shell als een verrassing was ge komen, Van een 'overval' is geen sprake. Billiton acht zich wel geluk kig met eventuele overneming, omdat Shell belangrijke bijdragen kan leve ren aan de plannen van Billiton, al zou Billiton ook alleen heel goed ver der kunnen gaan, aldus dr. Saarioos. De Billiton-directie heeft intussen het bestuur van de Vefeeniging voor den effectenhandel verzocht de note ring Billiton en Sinkep (houdster maatschappij in aandelen Billiton) op de Amsterdamse effectenbeurs op 26 en 27 mei op te schorten. De betrok ken vakbonden en ondernemingsra den zijn van de gang van zaken op de hoogte gesteld. Ook de Hoogovens zijn over de voorgenomen fusie ingelicht, hoewel zij niet rechtstreeks erbij betrokken zijn. Billiton en Hoogovens nemen voor elk 50 procent deel in eenalu- niumproject. Holland Aluminium NV. Hoogovens hebben ook banden met de Shell en wel in de kunstmest. MOSKOU Rusland heeft Cambodja gewaarschuwd voor het aangaan van een bondgenootschap met Washington en Saigon en gezegd dat het land een langdurige burgeroorlog te wachten staat wanneer niet de terugtrekking wordt bewerkstelligd van de Ameri- kaanse en Zuidvietnamese troepen. De overstromingsramp in Roemenië vele steden, zoals hier op de foto Satu Mare, zijn ondergelopen heeft volgens de autoriteiten 143 levens gekost, terwijl 250.000 personen dakloos zijn geworden. De hulp uit alle delen van de tcereld stroomt toe. )EN HAAG Minister Schut i er alles aan gelegen dat het ningbouwprogramma geheel tijd wordt gerealiseerd. Hij ïft reeds met alle colleges van deputeerde Staten overleg ge- egd over het voorkomen van gnaties in de voorbereidings- van de bouwplannen. antwoord op schritelijke vragen het Tweede-Kamerlid mr. F. H. Andriessen (kath v.) deelt de mi- ïr mee dat zijn departement zal ijpen als blijkt dat het indienen aanvragen traag verloopt. De be- delingsduur is reeds verkort door- de provincies meer spoed be kten, aldus de minister, ïorts wordt de vraag bestudeerd sn meer structurele verandering e procedures mogelijk is. Hiertoe behoort onder meer een regeling ter stimulering van verkorting van bouwtijden, waarover overleg ge pleegd wordt met het bedrijsleven. In de agelopen winter zijn vijdui- zend woningen minder gereed geko men dan in die periode van het vori ge jaar. De minister heet echter goe de hoop dat het voor 1970 geprogram meerde aantal woningen tijdig in uit voering kan worden genomen, zij het n de eerste helt van het jaar minder dan de bedoeling was. In het agelo pen winterseizoen werden 2.500 wo ningen minder in aanbouw genomen. In een bijlage bij het antwoord op de vragen van de heer Andriessen geet de minister een opsomming van de gereedgekomen en in aanbouw zijnde woningen en van de agegeven vergunningen. De gegevens over de bouwproduktie in het eerste kwartaal hoopt de minister over enkele weken aan de Kamer te verstrekken. De waarschuwing was vervat in een scherpe nota, die zondag door de Russische ambassadeur in Phnom Penh was overhandigd, en maandag in het regeringsblad Izwestia werd gepubliceerd. De Russen vermeden zorgvuldig, het huidige Cambodjaanse bewind als regering aan te merken. De nota was gericht aan de 'autoriteiten in Phnom Penh*. De bedoeling van het Kremlin leek, duidelijk te maken dat Moskou zou overgaan tot erkenning van de rege ring in ballingschap van het afgezette staatshoofd prins Norodom Sihanoek, wanneer Phnom Penh geen neutralis- tischer koers ging varen. De Sowjetunie heeft het duidelijk moeilijk met de huidige situatie. Haar grote ideologische rivaal China, waar Sihanoek onderdak heeft gevonden, heeft in tegenstelling tot Moskou wel de diplomatieke betrekkingen met het bewind van generaal Lon Nol ver broken. In de nota deelde de Sowjetunie mee, dat zij de ontwikkeling in Cam bodja en in Indochina in het alge meen nauwlettend volgt. Intussen heeft Washington meege deeld, dat, al het Amerikaansë perso neel op 30 juni Cambodja zal hebben verlaten". Het Witte Huis maakte dit bekend in verband met berichten dat Cambodja om langerverblijf van Amerikaanse troepen in Cambodja wil vragen. De Noordvietnamese delegatie naar EINDHOVEN De British Ameri can Tobacco gaat de prijs van Lucky Strike, Alaska, Three Castles en Ar senal van 1,75 gulden per 20 stuks verlagen tot 1,50 gulden. Chief Whip en Miss Blanche zullen in pakjes van 25 worden verkocht voor dezelfde prijs (1,75 resp. 1,60 gulden). de Parijse vredesbesprekingen neemt echter zonder meer aan dat er ook na 30 juni Amerikaanse troepen in Cam bodja zullen blijven. Het Hongaarse persbureau MTI weet te melden dat prins Sihanoek gisteren in Hanoi is aangekomen. Hij was in gezelschap van zijn vrouw en verscheidene leden van de regering in ballingschap. Een schuldig geweten maakt altijd een lafaard van een mens. BIDPAI „10, 9. 8, 7 wat komt er achter léven?** Zoo eo maan 27 zon op 4.31, onder 20.44: maan op 1.29. onder 11.22; Laatste Kwartier. Hoog Water 27 mei: Rotterdam le getij 9.45, 2e getij 21.59, Vlissingen 6.2818.53 Willemstad 10.14—22.45. "LIET midden- en kleinbedrijf kan voor het grote publiek weinig op zienbarends tonen, vooral wanneer nien constateert dat de kwantiteit bij de beoordeling in onze tyd een grote rol speelt. Het midden- en kleinbe drijf geeft in zijn naamgeving al aan. dat het niet groot is, en daarmee heelt het al een min-punt in de publieks opinie. Wie praat over schaalvergroting en mammoetbedrijven, heeft méér het oor dan de ondernemer in het middel grote bedryf, *1 levert deze een opti mum aan service voor het publiek en ai kan hij in de concurrentiestrijd zijn positie goed handhaven, zelfs dc prij zenpolitiek van minister Nelisscn goed doorstaan. Wy dachten, dat over het algemeen de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf In Nederland meer recht heeft op waardering van het grote publiek. Hier heeft men niet te ma ken met ondernemers die steeds ach teraan komen, want de achterblijvers zijn allang verdwenen: zij hebben het na de oorlog niet vol kunnen hou den. Sinds 1960 is het aantal onder nemers in het midden- en kleinbe drijf 'n het kruideniersbedryf, het bakkersbedrijf en de groentehandel zó sterk verminderd, dat men tegen 1980 een halvering van het aantal verwacht. Het is ook een onbillijke beschuldi ging, dat het midden- en kleinbedrijf, omdat het niet groot is, structureel duurder is en daarom economisch niet efficiënt. Het laatst bekende in dexcijfer voor de kosten van levens onderhoud geeft een puntenstjjging aan van 2,9. Voor een dertigste deel was deze prijsstijging te wijten aan prijsverhoging bij handel, ambacht en andere dienstverlenende bedrijven; om precies te zijn voor 0,09 punten. De heer H. de Moojj, voorzitter van het Christelijk Ondernemersverbond, heeft gisteren als voorzitter van de Christelijke Slagershond In de jaar vergadering van deze hond, terecht om lof gevraagd voor deze groep on dernemers, die van hel grootste be lang is voor het goed functioneren van onze samenleving, maar helaas te weinig waardering geniet. NICOSIA Het Mlegale Nationale Front heeft gisteren in de straten van de Cyprische stad Limassol, waar het proces tegen veertig vermeende over vallers wordt gevoerd, pamfletten uitgereikt, waarin éénieder die het I fro-nt beschuldigt van de wapenroof uit het politiebureau afgelopen zater dag, met de dood wordt bedreigd. Zeventig gemaskerde mannen zou den onder het roepen van „Dit is het Nationale Front" de overval hebben gepleegd. Zoals bekend werden 150 geweren en een grote hoeveelheid I munitie gestolen. Het Nationale Front dat de aansluiting van Cyprus bij Griekenland wil, werd vorig jaar augustus na een serie schietpartijen door president Makarios verboden. In Athene is oud-minister Vardi- noyannis gearresteerd, die zaterdag naar Griekenland terugkeerde. Hij werd in 1968 bij verstek veroordeeld tot vijftien maanden hechtenis, we gens belediging van een politieman.N Zijn zaak zal op 8 juni in hoger be roep worden behandeld. Vardinoyan- nis is het eerste oud-parlementslid, dat naar Griekenland terugkeert, na eerst te zijn gevlucht bij de staatsgreep door de kolonels. HKT WIIB DE BILT Langs een hoge- drukgebied, waarvan de kern tussen Ierland en de Azoren lag, stroomde gistermiddag koelere oceaanlucht Nederland binnen. Dit gaf tijdelijk wat meer bewol king. In de avond kwam in de koelere lucht een lokale bui tot ontwikkeling. Het komende etmaal zal het hogedrukgebied niet veel van plaats veranderen. Oceaansto ringen zullen over h^t noordelijk deel van de Noordzee het vaste land opgaan en kunnen daarbij voornamelijk in het noorden van ons land mogelijk enige regen veroorzaken. In het temperatuur- verloop komt niet veel verande ring. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon 6 tot 14; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar), stijgend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1