5 gulden premie* van de Amro Bank Zuidvietnamees kabinet wankelt door onrust Spareri?De Amro Bank is ervoor. Radicalen niet meer als groep ill de ARP gezondheidszorg Op Cyprus: 50 arrestaties na wapenroof 1 F raude Belgische douaniers ontdekt AFFAIRE KRUIDENDOKTER Autohandelaar betaalt ton voor aanhouding Negenjarige wint het wereldkampioenschap Mens erger je niet Overstromingen in Roemenië duren voort Ministers hebben geen binding met parlement kostenbewa kin" Woning generaal Harberts ontruimd Dolblij 9 MAANDAG 25 MEI 1970 wanneer u nü een Spaarboekje of Spaarrekening opent (4'/2 tot 7% rente!). Bij een eerste inleg van minimaal f 10- (Geldig t/m 30 juni 1970.) Sexuele discipline Onlangs heeft een hoogleraar in de erloskunde en gynaecologie verklaard at recente publikaties over „de pil" taniek zaaiden onder de gebruiksters. Iet is inderdaad een dilemma. Maar ls een middel, dat aanvankelijk on- chuldig leek, na enigé tijd blijkt niet ngevaarlijk te zijn, is men verplicht waarschuwen. Maar belangrijker dan de discussie ver de gevaren van de pil, is de bij- >nder gebrekkige voorlichting over e andere aspecten van de sexualiteit niet uitsluitend het lichamelijke ak betreffen. Onze generatie is opge- oeid in een zeker bijgeloof dat de an te allen tijde zijn sexuele drang oet kunnen uitleven op straffe van gezonde ontwikkelingen. Het is dit jeloof, gevoegd bij de wensdromen vierkante onwaarheden, door aller - films, literatuur, sexshops etc. de •eld ingezonden, die voor vaststaan- werkelijkheid versleten worden,dat de eerste plaats verantwoordelijk ';eld moet worden voor de „gespan huwelijken" en de „paniek die een rloed van aanvragen voor abortus ;evolg heeft". it mijn eigen ervaring zowel in jkko als in Rotterdam kan ik al maar zeggen dat mijn patiënten ior het overgrote deel dankbaar zijn, s ik hun de wetenschappelijke feiten ef, waaruit blijkt dat zelfbeheersing eigen vrije wil een volledig na- urlijke menselijke mogelijkheid is, ts de vrijkomende energie gebruikt Drdt voor een groot genoeg doel, en het zelfs een belangrijke factor is de ontwikkeling van de typisch enselijke facetten van de persoon- kheid. Zie o.a. De liefde bouwt een ming, van de bekende psychiater dr. A. A. Terruwe. Deze sexuele discipline blijkt voorts onmisbare factor te zijn bij de bouw en de instandhouding van een renskrachtige samenleving. Zie hier- or o.a. The American Sex Revolu- in van de internationaal bekende oraanstaande Amerikaans-Russische cioloog P. A.. Sorokin, en Moderni- ig Man van de Canadese arts dr. P. mpbell. Sn tenslotte is sexuele discipline on- wijfeld de meest afdoende, de minst stbare en de volstrekt ongevaar- cste weg om precies het gewenste idertal te verkrijgen, let is merkwaardig dat in onze tijd voorlichting juist deze bijzonder eressante studies over de psychische sociale gevolgen van zowel sexuele icipline als het gebrek daaraan, die ii eminent belang zijn voor de hele nenieving en de toekomst van de msheid, slechts uiterst zelden in het enbaar besproken worden, zelfs niet de universiteiten. Misschien is nu het moment aange- Dken dat de Nederlandse pers en te- risie deze uiterst actuele vraagstuk- n aan de hand van de genoemde iuwe inzichten ter hand nemen, en irmee een belangrijke bijdrage le ren in het voorkomen van de reeds lignaleerde paniek? Het zou de taak de Nederlandse huisarts aanzien- Lverlichten. Rotterdam K. F. Gunning, arts NICOSIA Op geheel Cyprus eft de politie zaterdag de veilig- idsmaat regelen versterkt naar aan- iding van een diefstal van een grote teveelheid wapens en munitie uit it hoofdbureau van politie in Lima- l. Dit bureau werd zaterdagochtend durende oen uur bezet gehouden or tachtig gemaskerde mannen, die üden behoren tot het verboden „na- male front", dat aansluiting van prus bij Griekenland voorstaat. 3ij een grootscheepse jacht op de ders zijn tot dusver ongeveer 50 insen aangehouden. Volgens een of- iële verklaring is een deel van de tvreemde wapens en munitie te- ggevonden in een grot in de omge- lg van Limasol. Er worden nog er arrestaties verwacht. Een officiële woordvoerder zei, dat autoriteiten de toestand meester n en dat de parlementsverkiezin- Q, welke voor 5 juli op het program an, normaal doorgang zullen vin- BRUSSEL Twee Belgische doua- niers zyn betrokken geweest by een smokkel van 300.000 pakjes of in totaal zes miljoen sigaretten. De beide beambten zorgden voor I valse papieren, zodat de sigaretten belastingvrij naar Nederland konden worden gesmokkeld en daar verkocht. Zo werd per pakje zeventig cent verdiend. In totaal dus ruim twee ton. Aangenomen wordt, dat de doua niers twintig tot zeventigduizend gulden voor hun diensten hebben op gestreken. Een bankbediende, die voor de kredietbrieven en andere nuttige papieren zorgde heeft hiervan ook een deel gekregen. De smokkel werd in Antwerpen ontdekt. MILAAN In Milaan is het giste ren tot gevechten gekomen tussen on geveer 2000 neo-fascisten en de poli tie. De demonstranten gooiden glazen, stoelen en tafels van caféterrassen naar de politiemannen. Negen agenten en zeven burgers werden gewond. Ze ven betogers werden gearresteerd. In Rome zijn voorzorgsmaatregelen getroffen in verband met de bijeen komst van de Navo-ministerraad. De communistische en socialistische groe peringen hebben aangekondigd mas saal betogingen te zullen organiseren. ANTWERPEN De 37-jarige autohandelaar G. Moers uit Maarheeze heeft zich bereid ver klaard een ton ter beschikking te stellen om de Belgische en Nederlandse gedupeerden te helpen in de strijd tegen de krui dendokter W. van den Moosdijk. Tydens een bijeenkomst waarbij gedupeerden aanwezig waren die tot 4.200 hebben betaald voor, naar hun zeggen, enkele grammen kruiden, werd geprotesteerd tegen de onver schillige houding van de Belgische en Nederlandse justitie. Ook de Belgische pers werd verwe ten te weinig aandacht te hebben ge schonken aan de geruchtmakende af faire met de Nederlandse kruidendok ter Van den Moosdijk uit Casteren. j die voor het eerst in de publiciteit kwam in een tv-uitzending van Wil- lem Duys' „Voor de vuist weg". De gedupeerden beweren dat tien mensen zijn overleden door toedoen I HARLINGEN De strijd tussen de laatste vier deelnemers aan het wereldkampioensschap ,,Mens erger je niet", zaterdag in Harlingen gespeeld, werd een complete happening, toen dé negenjarigs Roland Feenstra uit Harlingen winnaar was ge worden. Burgemeester B. Nauta. die de hoofdprijs (een kleuren-televisie) uit mocht reiken, merkte op: „Hoe bestaat het". De winnaar zelf, na zijn laatste worp en het binnenloodsen van zijn laatste pion, kon alleen maar uit brengen: „Ik moest eerst even een plas doen" en met een duidelijk vermoeide indruk verdween de we reldkampioen achter de schermen. Hij had dan ook in vier ronden 175 deelnemers achter zich gelaten en ondanks de naam van het spel ergerde niemand zich daaraan. Duidelijk bleek bij dit wereld kampioenschap dat „Mens erger je niet" een kinderspel is gebleven, dat ook door ouderen gespeeld wordt met trillende handen en ner veuze spanningen. Radio-luisteraars en televisiieki- jkers hebben het gebeuren, zij het kort, kunnen volgen. Vol concentratie verplaatsen de deelnemers hun pionnen: nauwkeurig letten zij op de „vijandelijke" bewegingen. In hotel „Anna Casperii" werd de strijd zaterdagmiddag aan 44 tafels gespeeld. Er werd ijverig gerold met dobbelstenen en de rode, gele, groene en zwarte pionnen vlogen over de borden, op weg naar de beschuttende cirkels. Ingespannen volgden jong en oud nauwkeurig alle bewegingen. Het laatste viertal werd omringd door tientallen toeschouwers, die zich staande op tafels en stoelen verdrongen om toch maar niets te missen. Een gebrul gong op toen de jongste deelnemer als eerste zijn vier pionnen veilig had gesteld. Na de prijsuitreiking werd de nieuwe wereldkampioen, gezeten in een stoel, omringd door zijn prijzen bestaande uit een beker, kleuren- -tv, bloemen en een kristallen schaal, met muziek voorop door de binnenstad van arlingen gevoerd. De organisator van dit toernooi, Piet kersten (27) kon na afloop te vreden zjin. De kas van de muziek vereniging Hosanna was door dit wereldkampioenschap flink ge spekt. En dat was toch de bedoe ling...? van Van den Moosdijk. Deze is bereid sommige klanten een kwart van het betaalde bedrag terug te geven. De meesten vinden dit echter niet genoeg. „De honderdduizend gulden zal vol doende zijn om de kruidenhandelaar binnen een maand voor de rechter te brengen"^ aldus de gever, die zichzelf miljonair noemt, „en niet, zoals de huidige raadsman van de gedupeerden beweert, in een half jaar." Als de vervolging doorgaat, wordt voor de eerste maal een proces aan hangig gemaakt tegen Van den Moos dijk wegens oplichterij. Wel is hij eer der veroordeeld voor het onrechtmatig uitoefenen van de geneeskunst. Vol gens de heer Eerenberg hij bracht de affaire in de publiciteit zijn al leen in België al 420 mensen slachtof fer geworden van ae praktijken van de kruidendokter. WENEN Hoewel in sommige de len van Roemenië de overstromingen hun hoogtepunt hebben bereikt en het water aan het zakken is, ver wacht men dat het water in Galati, het staal- en industriecentrum, nog zal stygen. Alles wordt in het werk gesteld om het water uit de plaatselijke fa brieken te weren. Bij de overstromin gen de ergste sinds eeuwen zijn naar schatting 200 mensen gedood en 265.000 dakloos geworden. Minstens 28.000 stuks vee Zijn verdronken en zeker 9300 huizen werden verwoest. In totaal heeft 725.000 hectare bouwland onder water gestaan. Door dat diverse waterzuiveringsinstalla ties zijn vernield is het gevaar voor het uitbreken van epidemieën ver groot. Iedereen tussen de twee en 55 jaar wordt momenteel ingeënt. Van uit twaalf landen is medische hulp binnengekomen. Verkeersinedisclie voorlichting gewenst AMSTERDAM Er zal een duide lijker voorlichting moeten komen voor de automobilist over het gebruik van geneesmiddelen. Er zijn slaap middelen, waarvan na 24, uur nog de helft in he lichaam aanwezig is. Dit zei dr. M. Lansberg, hoofdre dacteur van het blad „Arts en auto", op het Internationaal Verkeersme- disch Congres in Amsterdam. De far maceutische industrie zal bij elk ge neesmiddel moeten aangeven, wan neer en hoelang dit werkt en welke uitwerking het heeft bij gebruik van andere middelen of bepaalde etens waren en dranken. „Het komt voor", aldus dr. Lans berg, „dat mensen achter het stuur zitten in een toestand die eigenlijk niet verantwoord is." Hij drong aan op voorlichting via de persmedia en uitbreiding van het EHBO-wezen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) SAIGON De Zuidvietnamese regering zit slap in het zadel. De ministers hebben geen binding met de in het parlement ver tegenwoordigde partijen, terwijl ze door een opportunist en een intrigant worden geleid. De algemene verwachting is dat het kabinet over niet al te langt tijd zal aftreden jdoor een steeds grotere ontevredenheid in de „regeringspartijen" en groeiende buitenparlementaire steun aan de oppositie. Ook de populariteit van president Thicu zijn ambtstermijn loopt pas volgend jaar af is de laatste maanden sterk teruggelopen. Men verwijt hem dictato riaal overwicht en een weifelend economisch beleid, dat tot schokkende prijsstijgingen heeft geleid. Veel Zuidvietnamezen stellen zich ook kritisch op te genover de militaire steun, die aan het regime van gene raal Lon Nol wordt verleend. Niet omdat men van me ning is dat deze hulp luxe is, maar omdat de Cambodja- nen worden beschuldigd de in hun land wonende Viet- namezen te discrimineren en te vervolgen. Het bewijs wordt niet alleen geleverd door de massale vlucht van Vietnamezen uit Cambodja met een mooi woord „repatriëring" genoemd maar ook door talloze bloedige incidenten. De aanstichters waren wantrouwige Cambodjaanse officieren, die het gros van de Vietname se bevolkingsminderheid (ongeveer 10 procent) als aan hangers of sympathisanten van de Vietcong beschouwen. Persoonlijke voorkeur Generaal Thieu en generaal Ky, president en vice-pre sident van Zuid-Vietnam, hebbey bij de benoeming van ministers een sterke persoonlijke voorkeur. Van de krachtsverhoudingen in het parlement trekken ze zich niets aan. Het Zuidvietnamese kabinet staat los van de volksvertegenwoordiging, de coiruptie een euvel in heel Zuid-Oost-Azië is groot, bij benoemingen en be slissingen speelt de vriendjespolitiek een voorname rol. De minister-president, Tran Thien Kiem, is ook al een generaal. Hij geldt tegelijkertijd als een van de handig ste politici, als een man die er altijd in is geslaagd op het juiste moment voor de bovendrijvende partij te kie zen. Zijn kameleonachtige kwaliteiten worden misschien het beste geïllustreerd door zijn veelvuldig wisselende religieuze instelling. Onder president Diem, die hem tot chef-staf van de Zuidvietnamese strijdkrachten benoem de en bij wiens val hij in 1963 actief betrokken is geweest, werd hij van boeddhist rooms-katholiek. In late re jaren ging hij weer over tot zijn oude geloof, omdat hij anders geen ambassadeur in Nationalistisch China had kunnen worden. Kiem, die steed^ weer in de Zuidvietnamese topleiding terugkeerde, houdt er niet van in het middelpunt van de kritiek te staan. Vandaar dat waarnemers het niet onwaarschijnlijk achten dat hij, voordat hij wordt ge wipt, zelf het initiatief zal nemen voor zijn in de lucht hangende, nieuwe politieke aftocht Punten van onrust Punten van onrust in het Zuid-Vietnam van vandaag zijn de An Quang-fractie van de grote boeddhistische monnikengemeenschap, en, in het algemeen, de studen tenstand. De An Quang, die bij religieuze en politieke tegenstel lingen leeft, en die in een fanatieke strijd gewikkeld is met andere boeddhistische fracties de monniken zien er geen been in elkaar neer te schieten zoals de 'bevrij ding' van de Quoc Tu-tempel in Saigon begin deze maand bewezen heeft de An Quang dus heefx zich tot een militante organisatie ontwikkeld, die president Thieu kopzorgen geeft. Hoe machtig de An Quang precies is, is niet bekend, het is in ieder geval de enige overgebleven beweging in Zuid-Vietnam, die naar een coalitie streeft met het Na tionale Bevrijdingsfront, het politieke bestuurslichaam van de Vietcong. Sinds het Tet-offensief van 1968 en de massale slacht partijen, die de Vietcong toen heeft aangericht o.m. in de historische keizerstad Hué is er in Zuid-Viet nam geen enkele officiële groepering meer, die politieke samenwerking voorstaat met de in het land opererende en door Hanoi geleide communisten. Het gevoel van onbehagen onder de studenten, dat de afgelopen maanden herhaaldelijk heeft geleid tot felle botsingen met de politie, schijnt een veelheid van oorza- Jcen te hebben. Gezegd wordt dat de Zuidvietnamese studenten te veel door de staat bevaderd worden en veel te weinig inspraak bezitten. De enige zetel die ze in het parlement in handen hadden, is overgenomen door een vertegenwoordigster van de grote groep oorlogswedu wen. Strakke lesroosters De studenten verzetten zich tegen het vervullen van dienstplicht vlak voor of midden in de examentijd, tegen de politieke begeleiding van hun studie en tegen de strakke lesroosters met hun disciplinaire straffen. Het waren de studenten, die de vorige maand de Cam bodjaanse ambassade in Saigon bezetten naar aanleiding van het bloedbad, dat Cambodjaanse strijdkrachten aan richtten onder Vietnamese vluchtelingen. Weken later, toen de „geallieerde" invasie in Cambodja plaatsvond, en toen president Thieu militaire samenwerking zocht met het regime van generaal Lon Nol, werden ze met geweld uit het ambassadegebouw verdreven. Verschil can mening en geringe belangstellin Congres bepleit c1 (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT De radica len in de ARP bestaan niet meer als groep. In een slecht, bezochte vergadering, die zaterdag in Amersfoort is gehouden, besloten de a.r.-radicalen hun activiteiten in groepsverband te beëindigen. De oorzaak van de opheffing van de radicale club is de geringe belang stelling, die voor de laatste vergade ringen bestond. Verder was er ver schil van mening over de wijze waar op de ARP een werkelijk progressie ve parij moest worden en hoe moet worden deelgenomen aan een vernieuwingsgezind kabinet. Vooral was men het niet eens over de vraag of de samenwerking van de ARP met de CHU en de KVP in de huidige politieke verhoudingen kan leiden tot een progressieve politiek. Zelfde doel In een communiqué, dat na afloop van de vergadering werd uitgegeven, wordt verklaard, dat tussen de a.r.- radicalen nog steeds overeenstem ming bestaat over het na te streven doel: een progressieve ARP. Maar de opvattingen over het op korte termijn te volgen beleid lopen uiteen. Het communiqué vervolgt: De ver gadering was unaniem van mening, dat in deze situatie het optreden in groepsverband eerder een belemme ring dan een effectief middel zou zijn om de oorspronkelijke doelstelling te verwezenlijken. Om meer ruimte te verschaffen voor effectieve individuele activiteiten, die op dezelfde doelstelling zijn ge richt, werd daarom besloten zich als groep op te heffen. Breekpunt Vooral de samenwerking, die men wil aangaan met KVP en CHU bleek het breekpunt te zijn voor de radica len. Mr. P. J. A. Idenburgh en mr. J. N. Scholten bijvoorbeeld onderteken den het rapport „Evangelie en Poli tiek", dat zaterdag aanstaande op een a.r.-conferentie in Hilversum wordt besproken. In dit rapport wordt de samenwer king met CHU en KVP niet afgewe zen. Integendeel, men komt tot de conclusie, dat deze samenwerking perspectief biedt. Maar drs. J. P. P'eddema en ande ren zien geen heil in een samenwer king, die het bestaan van een voor uitstrevende Evangelische volkspartij onmogelijk zou maken. Vooral drs. Feddema hecht aan een dergelijke partij. Hij zou zich nooit bij de PPR of PvdA willen aanslui- en. „Ik blijf tegenover de ARP loyaal tot het einde", verzekerde hij. „Maar ik wil niet voor de tweede keer spijtstemmer zijn." Als eerste taak zag drs. Feddema er voor te zor gen, dat er een goed program van aktie uit de bus komt De afdeling Amsterdam van de partij heeft enkele nog niet gepubli ceerde progressieve amendementen ingediend voor het partijconvent dat half juni wordt gehouden. Het voorstel tot opheffing van de radicale club was afkomstig van dr. Boukema, mr Scholten en mr. Iden burgh. Het was het enige punt, dat aan de orde kwam. Zo kwam de brief van dr. Jan van Putten niet ter dis cussie. Wel sprak men nog algemeen zijn bevreemding uit over het inter view met fractieleider Biesheuvel, dat de Telegraaf zaterdag publiceerde AMSTERDAM De medici zou den zich meer bewust moeten zyn van hun verantwoordelijkheid in kos tenbewaking van de gezondheidszorg. Dit Is een van de vele conclusies waartoe het driedaags congres van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Sociale Geneeskunde is geko men. Ook werd aangedrongen op samen voeging van de medische diensten voor de ziektewet, de gemeenschap pelijke, de sociale werkplaatsen en die voor de gewestelijke arbeidsbu reaus. Tevens dienen de sociale verze keringswetten eenvoudiger en door zichtiger te worden, zodat in één ver band kan worden gewerkt. Het con gres, dat handelde over „De mens en zijn milieu", concludeerde dat in Ne derland plaats is voor een departe ment voor milieubeheer naast de reeds bestaande. De sectie universitaire gezondheids zorg was van menjpg dat de bevoor rechting van de studenten door een aparte studentengezondheidszorg niet nodig is. DEN HAAG Generaal b.d. J. Harberts, die in mei 1940 nauw be trokken was bij de executie van ser geant J. C. Meijer, heeft zijn woning aan de Theresiastraat te Den Haag la ten ontruimen. Volgens aanvankelijke plannen zal de oud-generaal zijn intrek nemen in een rusthuis (hij besprak hier een plaats vóór de recente publikaties over de affaire-Meijer), maar de heer Harberts bevindt zich al geruime tijd bij familie in Engeland en zou daar volgens uitlatingen van kennisen nu willen blijven. Het leven is totaal veranderd sinds de televisie het begeven heeft. De avonden zijn heel blank gewor den. Door de open deuren hoor je het gekwetter van de vogels als ze slapen gaan. Dan moeten ze lawaai maken. Ik heb vaag gehoord dat er pro blemen rond juffrouw Ooievaar zijn, iets met een huwelijk met de hand schoen, maar misschien is dat intus sen al ver verleden tijd geworden. Ik leef immers tijdloos. Niet meer opgedreven van Rawhide naar de rellen in Amerika en niemand be leert me meer met de WONDEREN DER NATUUR of voedt mij politiek op tot Verantwoord Burgerschap. Niets hoeft meer. Zelfs niet het wachten op het laatste journaal, om dat het zo onverantwoord was dat te missen. Ik heb wel de portableradio van mijn zoon gepikt. Hij is toch met vakantie en ik draai zo nu en dan eens aan de knoppen. Als ik geluk heb krijg ik een der Hilversums. Dat is dan een stom toeval, want ik heb geen idee hoe je zo'n apparaat effec tief moet bedienen. Zo hoor ik toch het verplichte nieuws, veel meer en veel exacter overigens dan via de beeldbuis. En ik hoor liedjes waarvan ik het bestaan niet afwist! „Kom jonk vrouw in de toren, ach luister naar mijn roep.." Dat is wat anders day Popgeweld. Ik ben ook nog steeds aan het brievenschrijven Over heel de we reld zullen binnenkort verbaasde en hopelijk gelukkige gezichten zijn als de post komt. Een brief van haar, dif wij verlo ren waanden. Alleen in de dagelijkse maat schappelijke conversatie loop ik al een beetje achter Premier De Jong is mild geweest ten opzichte van de woningkrakers en er zijn enige poli tieke robbertjes op het scherm uit gevochten. Onbeslist overigens, naar ik begrijp. Geen haastig terugdraaien van de geluidsknop als de telefoon gaat En nooit gestoord worden in het span nendste deel van een uitzending, want er is helemaal geen uitzending. Ik krijg wel allerlei primitieve driften. Zoals des avonds even in de keuken duiken en een cake bakken, hoewel wij eigenlijk geen van allen ook maar iets om cake geven en bo vendien mijn baksels nooit feilloos zijn en de bakker het goedkoper doet. Zelfs heb ik al een half oog gesla gen op het ingewikkelde handwerk. dat sinds jaar en dag verborgen blijft in een kast. Mijn geestelijk evenwicht schijnt nog niet helemaal hersteld van het televisiegeweld, maar nog een Weekje en wie weet... In een hoekje van mijn geest blijf ik waakzaam. Ik weet dat het mon ster Nieuwsgierigheid mij toch weer bespringen zal. Ik dub nu al over het interview met prins Claus dat aangekondigd is. Wie zal het willen missen? Ik niet... En dan komt de beslissing. Eigen toestel of bij anderen de kijkstoel vragen? Het zal wel op eigen kracht uit lopen. Maar één ding is zeker. Mijn lesje heb ik geleerd. De heer schappij over mijzelf en de televisie herwonnen. Ik zal me niet meer door het dwingend oog op de kop laten zitten. Ik zalach waarschijnlijk zal ik dolblij ztjn als het ding weer I werkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9