danweëiu wat fijn uitscheren is* „Behoudende" groep kreeg in CH geen voet aan grond leb moed om een ha rtve rove re nd christen te zijn Stad moet zijn gericht ,Centrumgroep in CHlj moet zich snel opheffen' Sportvliegtuig stort neer: vier gewonden Israël zint op nieuwe vergeldingsacties Uw volgende shaver (weer) een Philishave 3. s noodzakelijk j op menselijke eisen Mr. Cals nieuwe voorzitter Novib Minister Luns in de verdediging Contributie CH 2,50 hoger Oproep voor meer donors UNIEKE GELD BELEGGING K.I.P.O. OBLIGATIES 9,9% COUPURES a 100.- 5 MAANDAG 25 MEI 1970 (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM De „behoudende" Centrumgespreksgroep heeft op de zaterdag in Rotterdam gehouden Algemene Vergadering van de CHU bijpa geen voet aan de grond gekregen. De vergadering verwierp alle amendementen die door met deze groep sympathise- renden waren ingediend en plaatste zioh daarmee achter de CH-jon geren. Deze hadden die voorstellen „onaanvaardbaar" genoemd. De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat diep uitscheren óók kan zonder dat "schrale-gevoel-after-the-shave-before". Ze weten dat het geheim van veilig diep uitscheren zit in de ronde scheerhoof den van de Philishave 3. Elk haartje, dun, dik, kort, lang, wordt diep uitgeschoren. De man die van scheren weet scheert zich dus met de Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. Want dat is bliksemsnel, letter schoon scheren. )Rapport van \VJ: Dr. Klompé op cultuurcongres: ter structurering igbladbed rijven EN HAAG Een herslruclure- van het dagbladbedrijf in Ne land is noodzakelijk en doet der de noodzaak van concentra- in het technische productiebe- f van de dagbladen tc ontkennen de schadelijke gevolgen daarvan de vrije uitoefening van het nalistieke beroep teniet. it staal in een rapport over de :entratieproblemen van de Ne- andse dagbladpers en de demo- isering van de redacties, dat de nalist Lammers in opdracht van Nederlandse Vereniging van •nalisten, heeft samengesteld. De tructurering kan op korte termijn I den begonnen. De verscheiden- in informatie dreigt in gevaar te en door de technisch-economische wikkelingen, waardoor „oncontro- 1 rare machtsverhoudingen kunnen taan", aldus het rapport, et rapport pleit voor grote „druk- ieken", die ten dienste staan van iele dagbladpers en die continu in ijf zijn. nnenkort is hel mogelijk, dat iladbedrijven uit EEG-landen zich Nederland vestigen. Het is zaak gegadigden dan een structuur reffen die voorkomt dat Neder- se dagbladuitgeverijen worden s vallen, aldus het rapport. ROTTERDAM De moderne wes terse samenleving heeft de pretentie te zijn gebaseerd op maximale gele genheid voor individuele ontwikke ling. Maar in feite constateren wij, dat de ontwikkeling van de stad wei nig gelegenheid biedt aan haar inwo ners aan die individualiteit uitdruk king te geven, zo meende minister mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) vanmorgen tijdens het congres van de Fondation Européenne de la Culture, dat thans onder voorzitter schap van Prins Bernhard in de Doe len wordt gegeven. Mejuffrouw Klompé had daarbij het oog op de eenvormigheid van de woningblokken en woonomstandighe den. waarin het vrijwel onmogelijk is individualiteit uit te drukken. Als wij niet opletten, zei minister Klompé, kweken wij voor de toe komst mensenmassa's die te groot en te kwetsbaar zijn en slechs een geïn spireerde planningspolitiek kan een sociale grondslag vinden voor nieuwe woonstructuren. Er is, zo meende zij, tot nu toe te veel gedacht in economische waarden maar gelukkig wordt de noodzaak te denken in termen van sociale en cul- Jaap Zijlstra voor CPJ-jongeren turele waarden meer en meer merk baar. Slechts door betoon van moed in onze planning en architectuur kan men er in slagen onze steden voor de toekomst herbergzaam te maken. In dit verband zag mejuffrouw Klompé het als belangrijk het histo rische karakter van een stad te be waren. Herstel van historische monu menten en ze herscheppen voor mo dern gebruik zag zij als een moge lijkheid. Op deze manier zag zij een dyna mische integratie van een historische erfenis in het heden en de toekomst als hoogst aantrekkelijk. Een tweede noodzaak noemde mi nister Klompé het binnenlaten van natuurlijke groengebieden in stede lijke centra. Het voornaamste punt in stedelijke planning dient te zijn, zo meende zij, dat menselijke wezens in de steden moeten leven. Wij moeten bereid zijn j te luisteren naar de uitdrukking van de gevoelens van die mensen, waar het hun woonverlangens betreft. UTRECHT Oud-minister presi dent mr. J. Cals is met grote meer derheid tot voorzitter benoemd van de Nederlandse Organisatie voor In ternationale Ontwikkelingssamenwer king (NOVIB). Hij volgt oud-minister H. Korthals op. Mr. Cals zal zijn werk in december aanvangen, wan neer hij terugkeert uit Osaka, waar hij op het ogenblik aanwezig is voor de Expo. Tijdens de algemene verga dering van de NOVIB werd besloten de voorlichting over de algemene problemen in de ontwikkelingslanden uitte breiden. Slechts bij de verkiezing van nieu we Unieraadsleden boekte men een succesje door de verkiezing van de heer L. de Snaayer uit Vlaardingen i Daar tegenover stond, dat de verkie zing van burgemeester P. Bode van (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM De landelijke be stuursraad van de CH-jongerenorga- nisatie wil dat de „behoudende" Cen trum-Gespreksgroep in de CHU zich in navolging van Democratisch Appel in de PvdA snel gaat opheffen. In een communique, dat na afloop van de algemene vergadering van de Unie werd uitgegeven, zeggen de jon geren dat de groep volledig uitge schakeld is en in de algemene verga dering geen voet aan de grond heeft gekregen. De jongeren zijn bijzonder te spre ken over de aanvaarding van het nieuwe programma. Praktisch alle door de CHJO gewenste punten zijn in dat programma opgenomen. „Niemand kan nu meer zeggen dat de CHU geen progressieve partij is", aldus voorzitter jac. Huysen. overigens wijzen de jongeren er met nadruk op, dat het er nu op aan komt dit program te laten uitvoeren door mensen met de juiste mentali teit. Dat geldt niet alleen voor de kandidaten voor de Tweede kamer, maar ook voor de toekomstige lijs taanvoerder en de eventuele minis ters in het volgende kabinet. Prof. Kolff onderscheiden (Van 0I^e radio- en tv-redacbe) j In „Panoramiek" van de NOS-lele- j visie verdedigde minister Luns gister- I avond zijn beleid tijdens het Nieuw- j Guinea-conflict in 1962 en de rol die hij daarbij aan Amerika toeschreef. Mr. Luns zei dat president Kennedy zeer sterk onder invloed stond van zijn broer Robert. „Robert Kennedy zei na zijn vijfdaags bezoek aan Indo nesië tegen mij: Nederland heeft 12 miljoen inwoners en Indonesië 80 miljoen, dus Indonesië heeft gelijk. Ik heb tegen Kennedy gezegd: „Kijk eens, meneer de president, uw broer was vijf dagen in Indonesië en wij Nederlanders waren er 350 jaar. Vijf dagen zijn niet genoeg om een expert te worden in alles wat Indonesië be treft: acht dagen is het minimum." Over het ontkennen van de door minister Luns dikwijls genoemde af spraak met Amerika zei hij nu: „U hebt gehoord dat de geïnterviewden ontkenden in de zin van: wij hebbén er geen weet van. Het was een tech nische afspraak, al gemaakt voordat president Kennedy in functie was. Hij heeft mij persoonlijk beloofd, alle afspraken die vorige presidenten hadden gemaakt, te zullen honoreren. Robert heeft hem op andere gedach ten gebracht. Trouwens, zelfs een plechtig gesloten verdrag heeft ont snappingsclausules. Ik wil hier toch wel duidelijk zeggen, dat ik nooit ergens heb beweerd dat Amerika verplicht was ons te helpen. Ik ging uit van de technische afspraak, maar heb altijd gezegd dat ik over de honering ervan grote twijfels had." De uitzending besloot met de con statering dat Nederland. Indonesië en de VS elkaar nu zoveel nader zijn gekomen. Veenendaal tot lid van het hoofdbe stuur niet doorging. In zijn plaats werd de heer H. Fokke uit Vrleze- veen hoofdbestuurslid. Langdurig discussieerde de Unie vergadering over het hoofdstuk Vre de. veiligheid en samenwerking in het nieuwe programma. Een groot aantal amendementen, afkomstig uit de hoek van Centrumgespreksgroep, werd verdedigd door de Amster damse student Gert Timmerman. Andere voormannen van de groep, zoals drs. D. Schouten, mr. De Reus en de heer Richters schitterden door afwezigheid. De ontactische manier van optreden van Gert Timmerman was zeker één van de belangrijkste oorzaken van het verwerpen van alle amendementen. Erkenning DDR Het al dan niet erkennen van de Oder-Neisse-Grens en de DDR bij voorbeeld is in de Unie al lange tijd een zeer discutabel punt. De manier waarop enkele jongeren en Kamerlid mr. C. A. Bos de facto erkenning van de DDR in bondgenootschappelijk verband verdedigden, oogste veel lof. De heer Timmerman had weinig steekhoudende argumenten in te brengen, wat bij de stemming bleek: een, overigens kleine meerderheid ging akkoord met het voorstel van mr. Bos. Van de amendementen, die werden verworpen noemen we de volgende: de ontwikkelingshulp afhanke lijk stellen van 's lands financien en de politieke regeringsvorm van het ontvangende land; geen enkel risico nemen bij be sprekingen over algehele ontwape ning (Unie: wél beperkt risico aan- vaarden): Europese kernmacht niet uitslui ten: geen politieke druk op NAVO- landen als Griekenland en Portugal om daardoor de democratie in die landen te herstellen; het onderhouden van nauwe kontakten met Zuid-Afrika; het bestrijden van) de homofilie. Homofilie Vooral dat laatste bracht de gemoe deren nogal in beweging. De lieer Timmerman wilde, dat de overheid de homosexuelen op een „moderne" manier zou bestrijden. Hij vond hoofdbestuurslid ds. Oliemans tegeno ver zich. die zich niet zo zeer uitsprak over het al dan niet legaal" zijn van homofilie, maar de christelijke naas tenliefde op de eerste plaats wilde stellen. Over dit onderwerp wordt ln het CH-blad De Nederlander al weken lang een felle discussie gevoerd tus sen voor- en tegenstanders, die het in hun argumentatie niet verder bren gen dan het gooien met Bijbelteksten en het uit hun verband halen van die teksten, zoals ds. Oliemans zaterdag zei. De hoofdstukken „Wonen, werken en recreatie" en „Onderwijs, vorming en dienstverlening" werden zonder veel discussie aanvaard. CNV'secretaris In het hoofdbestuur werden herko- j zen mevrouw H. van Riet-Augsbur- ger te Rotterdam, jhr. mr. F. O. J. Sickinghe te Naarden en de heer J. Wieten te Zaandam. De vacature ont- staan door het vertrek van de heer C. J. van Mastrigt werd opgevuld door de verkiezing van CNV-secretaris L. C. van Dalen. In de Unieraad werd herkozen drs. C. Dekker te Elburg. Verder werden gekozen drs. G. Bos te Hoornaar, me vrouw ir. N. C. de Ruiter te Voor schoten, de heer H. Groeneveld te Waarder. voorzitter van de Raad voor de werkende jeugd en de heer H. J. I W. Hilbrink te Hardenberg. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM De algemene ver gadering van de CHU heeft een voor stel van penningmeester Kaland ver worpen de contributie elk jaar met 11.50 te verhogen. Wel ging men ak koord met een eenmalige verhoging van een rijksdaalder. Een groot aantal kiesverenigingen en Kamerkringen verzetten zich he vig tegen de verhoging, omdat men nu al moeite heeft de contributie- -overdracht van negen gulden aan het hoofdbestuur bijeen te brengen. De laatste contributieverhoging heeft de Unie duizenden leden gekost en men vreesde, dat ook nu weer ve len voor de partij zullen bedanken. Penningmeester Kaland daarente gen vond de contributie vergeleken bij die van andere partijen zeer laag. AMSTERDAM Professor W. J. Kolff. die zaterdag werd onderschei den met de gouden medaille van de Nederlandse Vereniging voor Heel kunde, heeft zijn gehoor opgeroepen een campagne te beginnen om de be volking nog bij het leven organen be schikbaar te laten stellen voor even tuele transplantaties. „Er is een groot tekort aan donors", constateerde de in Nederland geboren en in Amerika levende uitvinder van de kunstnier. In Utah, waar prof. Kolff hoofd van de afdeling kunstor ganen is aan de universiteit van Salt Lake City, is een dergelijke actie een groot succes geworden. „Toch zullen donororganen bij vervolmaking van de transplantatietechniek niet vol doende zijn om aan de vraag te vol doen", aldus prof. Kolff. „Daarom zullen c-r kunstmatige or ganen moeten worden ontwikkeld. De kunstnier heeft thans bewezen ge makkelijk patiënten in leven te kun nen houden." Prof. Kolff kreeg zijn onderscheiding voor zijn baanbrekend werk op het gebied van de ontwikke ling van de kunstnier, de hart-long- machine, de kunsrkleppen en de be strijding van trombose. Beiroet: troepenbewegingen langs grens an een onzer verslaggeefsters) e SEUWARDEN „We leven "en tijd waarin het geloof het e st wordt bedreigd door die- t in, die het zorgvuldig willen aaren!" Deze woorden van de ïjfster Dorothee Sölle, citeer- 1 le 26-jarige Tonny Verhage n Schoondijke (Z) zaterdag- Is gen als voorzitter op de isdag van de C(hristelijke ?1( ttelands) J(ongeren). die inhouden in het Beursgebouw r, .eeuwarden, ei j vroeg zich af of deze sterk ver fde wereld, waarin met alle oude den, via de wetenschap en de liek. wordt gebroken, dit pro- fa niet alle mensen omvat en niet ij le de christenen. Een vraag die op aansluit is: „Past hier nog wel hiristelijke organisatie?" „Ik weet niet of er voor de christe- lijke organisatie nog wel toekomst is, maar er ligt nog wel een groot werk- terrein. De waarde van het christelijk j georganisserd zijn, zal uit ons werk moeten blijken", was hij van mening. Hierbij achtte hij herziening en aanpassing van de werkwijze en le- vonshouding dagelijks noodzakelijk. „We moeten met ons werk midden in de wereld staan en niet een belan- gengroep zijn. Dat houdt voor ons CPJ-ers in dat we ons werk op een moderne manier moeten aanpakken We willen als jeugd dat we als men- seiT in deze mooie wereld bewust j meeleven en niet geleefd worden", zo besloot hij zijn rede. Dichter-dominee Jaap Zijlstra uit Duurswoude (Fr.) sprak: „Durf te denken", waarbij hij de aanwezigen op het hart drukte de moed te hbbcn hun eigen persoondoor te lichten om een hartveroveTend christen te zijn. „Door allerlei oorzaken staan we met de rug tegen de muur. W ekun- Soeharto naar VS DJAKARTA De Indonesische president Soeharto is gisteren met zijn vrouw en 20 functionarissen, on der wie minister Malik (buit. zaken) naar de VS vertrokken voor een be zoek van zes dagen. Hij zal onder meer besprekingen voeren met presi dent Nixon. Men verwacht dat Soeharto de Amerikaanse zakenwereld zal probe ren te bewegen, meer geld in Indo nesië te beleggen. Op de agenda staat ook e engesprek met president van de wereldbank. Robert McNamara. nen niet meer zingen en spreken over het evangelie". Als een van de oorza ken noemde ds. Zijlstra de twee we reldoorlogen. waarbij christenvolken tegen elkaar vochten. „Dit is het begin geweest van de aftakeling van'de kerken", zo vond ds. Zijlstra. Een tweede oorzaak is de verdeeldheid in de kerken. Ds. Zijl stra was van mening dat deze ver deeldheid de boodschap ongeloof waardig maakt. „Wij moeten een daad stellen en opkomen voor de rechtvaardigheid", aldus ds. Zijlstra. TEL AVIV Israël trekt troepen samen aan de grens met Libanon ter voorbereiding van nieuwe vergeldingsacties voor de guerilla-aanval op de bus met schoolkinderen. Dit is van offi ciële zijde in Beiroet vernomen. De troepen zouden stollingen heb ben betrokken in de oostelijke en centrale sector van de 80 km lange grens. Tankeenheden zouden worden samengetrokken ten noorden van Acre aan de kust van de Middel landse Zee, 19 km ten zuiden van do grens. Tegelijkertijd zei vice-premier - Allon in Tel Aviv dat de Libanese hulp aan de Palestijnse guerril la-organisaties „ons dwingt om terug te slaan terwille van de veiligheid van de burgers". Het opperbevel van het volksfront voor de bevrijding van Palestina blijft van mening dat in de bus geen schoolkinderen zaten, maar legeroffi cieren en militaire deskundigen. In Tel Aviv werd deze verklaring alt „een grove leugen" van de hand ge wezen. Het bericht dat Al Fatah de aan slag heeft afgekeurd is door een woordvoerder van deze organisatie I tegengesproken. El Fatah heeft die I aanslag niet veroordeeld, aldus de woordvoerder. Sym pathie In een telefonisch interview met de Israëlische radio heeft minister Eban van buitenlandse zaken vanuit Wash ington gezegd, dat de VS het Israëli sche verzoek om nieuwe wapens „met sympathie bestuderen, en zich ten volle van de ernst van de situatie bewust zijn". Hij zei niet teleurge steld te zijn in zijn bezoek aan Wash ington. omdat hij geen direct ant woord op zijn verzoek had verwacht. Israëlische vliegtuigen hebben za terdagavond twee uur lang Egypti sche militaire doelen aan het Suez- kanaal bestookt na een serie vuurge vechten waarbij zeven Israëlische militairen sneuvelden en twee ge wond raakten, zo is in Tel Aviv be kendgemaakt. Ex-premier David Ben Goerion heeft in een vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift gezegd dat Israël terwille van de vrede al het tijdens de Zesdaagse Oorlog op de Arabieren veroverde land moet te ruggeven op Jeruzalem en de heuvels van Golan na. Hij vindt vrede be langrijker dan gebiedsuitbreiding. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tijdens het uitvoeren van een landing is gis teravond omstreeks half negen een vierpersoons sportvliegtuig- I ie in een weiland tussen de Wil- j dersekade, Grinsweg en Boter- dorpseweg neergestort. De vier I inzittenden, een echtpaar uit 1 Rotterdam en een echtpaar uit Schiedam, raakten hierbij ernstig maar niet levensgevaarlijk ge wond. Het zijn de heer en mevrouw A. van Mil en het echtpaar P. C. M. Schamle uit Schiedam. Het vliegtuig- je, een Cessna 310, werd volkomen j vernield. Ooggetuigen van net ongeluk ver klaarden dat het vliegtuig precies op de aanvliegroute naar de luchthaven Zestienhoven zat toen het plotseling naar beneden stortte. Het toestel had een snelheid van ongeveer 100 kilo meter per uur. Het kwam terecht in een weiland even voorbij een autoslo perij. Direct na het ongeluk hebben oog getuigen geprobeerd de inzittenden uit het toestel te halen maar omdat de deuren van de cockpit ontzet wa- j ren lukte dit niet direct. Korte tijd later slaagde men er wel in de vier 1 inzittenden waarvan er één enkele i aanwijzingen gaf te bevrijden. Zij werden met spoed naar verschillende Rotterdamse ziekenhuizen gebracht. Het ongeluk bracht veel mensen op de been. Ook een aantal autoriteiten kwam naar de plek van het onge- I luk om zich persoonlijk op de hoogte te stellen. Een van hen was de loco burgemeester van Bergschenhoek. De politie van Bergschenhoek en Rotter dam had de grootste moeite om de nieuwsgierige menigte op een afstand te houden. Het sportvliegtuig was van Oosten de opgestegen met bestemming Rot terdam. Het draagt de kentekens PHIEA en is eigendom van de heer Van Mil. K.I.P.O. n.v. Glashaven 2, Rotterdam-C anno 1898 Vraag schr. inl., ook over de di verse andere zeer aatrekkelijke faciliteiten welke onze obligatie houders genieten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5