Confessioneel beraad: steunen in huidige kerk crisis Eenheid in 'f negatieve kracht valse oecumene Zonnehuizen verdubbelen eapaeiteit en ledental Emigratie in samenhang met ontwikkelingshulp Blijven reformeren Baptisten herdenkei 125-jarig bestaan Een woord voor vandaag RUIM DUIZEND GEREFORMEERDEN IN ERMELO Geen kerkje in kerk Uw probleem is het onze Bond van vrije evangelischen overweegt concentratie Ds. Velema verwacht grote veranderingen DS. D. VISSER OVERLEDEN Werving van gastarbeiders afremmen Ds. R. Zijlstrj overleden BEROEPINGSWERK MAANDAG 25 MEI 1970 Wie zijr Gif, Here? En Hij zeide: Ik ben Jezus, die gij vervolgt. A Is Saulus op het toppunt staat van zijn macht, grijpt Jezus in. Hij was een groot ijveraar voor de goede zaak. zoals hij meende. Van die nieuwlichterij, van hetgeen dat handjevol discipelen verkondigde moest hij niets hebben. Dreiging en moord blazende trok hij door het land. En dan ineens, midden in zijn onbarmhartig werk, grijpt Jezus in. Op weg naar Damascus met de brieven van de hogepriester in de zak, die hem toestemming heeft verleend mannen en vrouwen te ar resteren en in de gevangenis te werpen, gebeurt het. Een licht uit de hemel omstraalt hem, hij valt ter aarde en hij hoort een stem, die zijn naam noemt. „En hij zeide: Wie zijt Gij, Here? En Hij zeide: Ik ben Jezus...(Handelingen 9:4 en 5). In een ondeelbaar ogenblik van een seconde wordt Pauliis gecon fronteerd met de Heer van alle leven, en dat verandert zijn leven radicaal. Op hetzelfde ogenblik waarop hij Jezus ontmoet, ziet hij zijn eigen nietigheid, voelt hij zijn eigen macht gebroken. Dat is het geheim van de ontmoeting met de Here. De mens ziet zichzelf in zijn ware gedaante en hij kan niet anders doen dan van schaamte zich verbergen. Maar tegelijkertijd ziet hij de heerlijkheid, die is weggelegd voor hen. die Hem aanbidden. We lezen vandaag: 2 Korinthiërs 9 vers 1 tot 15. (Van onze kerkredactie) ERMELO De opkomst naar Ermelo, waar het z.g. confessio neel gereformeerd beraad zaterdagmiddag zijn eerste werkvergade ring hield, zou er op kunnen wijzen, dat dit zich terecht als de (tot nu toe) zwijgende meerderheid binnen de gereformeerde kerken beschouwt. Een opkomst van ruim duizend mensen, uit Groningen tot en met Zeeland, hadden althans organisatoren, met de predikan- ten-eerste-initiatiefnemers: drs. J. Vlaardingerbroek en ds. M. P. van Dijk voorop, niet verwacht. Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is het onze plaatsen, verzoeken wij voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heeft, nog niet is hersteld van zijn ziekte. Ds toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: De granieten grond van WC en douchecel zijn helemaal niet glad meer. De douchecel heeft al heel gauw, nadat ik deze heb schoongeschuurd, weer bruine vlek ken. Ik moet dit met zoutzuur schoonmaken omdat het met schuur poeder niet gaat. Vandaar natuurlijk ook dat uitvreten. Hoe wordt de vloer weer glad? Antwoord: Dit kunstgraniet is ge maakt van cement, stukjes marmer en kiezel. U kan daarom niet gaan werken met bijtende middelen als zoutzuur. Als een normale schoon maakbeurt met sop en schuurpoeder niet helpt, is het enige wat erop zit, het graniet te laten schuren en po lijsten door een granietwerker. De vloeren worden dan weer zo goed als nieuw. Vraag: Wat is het uurloon van een verwarmingsmonteur (eenmanszaak met een knecht)? Hoeveel uren werkt men in dit bedrijf per dag en per week? Ik bedoel het uurloon dat ik moet betalen als deze persoon bij mij de verwarming legt. Mij is een nota gestuurd van 1440 voor aanleg (materiaal is apart opgegeven) voor de arbeid van 7 dagen van een man. Dit lijkt mij vrij hoog. Welke in stantie kan ik deskundig advies vra gen? Antwoord: Een adviesbureau op het gebied van verwarmingstechniek adviseert als kosten voor een ploeg- week (van 5 dagen en bestaande uit monteur en hulpmonteur) ƒ1100. Hieruit volgt ruw geschat voor 7 da gen 1540, terwijl voor een van bei de monteurs bij u 1440 berekend wordt. U heeft dus bijna evenveel betaald als voor een karwei waaraan baas en knecht samen gewerkt heb ben. Wellicht zijn er perioden geweest, waarin zij inderdaad beiden aanwe zig waren en daarmee dient u bij een eventuele klacht bij de Econo mische controledienst (Jan van Nas- saustraat 50, Den Haag) rekening te houden. Informeer eerst nog op hoe veel uur arbeid de berekening geba seerd is. KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. eter, 5. stop van een vat, 9. looL 10. plechtige gelofte, 11. plaats in Gelderl., 12. bijrivier van de Donau, 14. roofdier, 15. uitkrabben, 19. pookijzer, 21. Myth, figuur, 22. mist, 23. meisjesnaam, 26. apparaat, 29. boterton, 31. plaats in Gelderl., 33. tijdrekening, 34. •modegek, 35. ontkenning. 36. over blijfsel, 37. insektenctend zoogdier. •Veriicaal: 1. plaats in'.België, 2. van elk evenveel (op recepten). 3. strak, 4. rivier in Rusland. 6. wortel, 7. lied, 8. ader van een blad, 13. zangstem. 14. in leen geven, 16. bij, 17. appel, 18. steen, 20. grondsoort 24. bijbel van de Mo hammedanen, 25. kleurstof, 26. metsel specie, 27. soort kabeljauw. 28 bewijs stuk, 30. vlaktemaat 32. rivier in Enge land. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. enteren. 2. etalage. 3 sUkker. 4. malloot 5. present 6. postuur, 7. me teoor. Het beroep luidt: etaleur. (Van onze kerkredactie) APELDOORN De Bond van Vrije Evangelische Gemeenten verwacht in de komende tien jaar een sterke achteruitgang van het aantal predikanten. In verband hiermee komt op de aanstaande bondsvergadering (8 tot 10 juni) een voorstel in bespreking, om de 47 gemeenten te concentreren in eenheden van tenminste 220 leden. Op deze wijze zal het tevens mogelijk zijn, de predikantensalarissen aan te passen tot een aanvaardbaar niveau. (Thans verdient een vrij evangelisch predikant gemiddeld tienduizend gul den.) Van de 47 gemeenten zijn er 34, die minder dan 220 leden tellen. Het Er tekende zich in deze vergadering vrij duidelijk af wat men wil zijn: geen revolutionairen, geen conserva tieven, geen groepsvormers, maar ge reformeerden die, uitgaande van Schriftgezag en belijden de kerken tot steun willen proberen te zijn in de huidige verwarde en onzekere si tuatie. Gereformeerden die, om het eens in uitersten te zeggen zo graag de men sen van Waarheid en Eenheid en van Voorlopig om een tafel zouden willen zien om elkaar, met anderen, broe derlijk aan te spreken op en te be grijpen vanuit het ene Fundament, Want, zo werd opgemerkt, we bevin den ons, niet alleen als gereformeerde kerken, maar ook als kerken in het algemeen in een fundamentele crisis. Regelmatg te houden bezinningsda gen zouden misschien aan een ge dragslijn kwam men eigenlijk nog niet toe dienstbaar kunnen zijn. om deze crisis, die fataal kan worden, te boven te komen. Dat moet toch mogelijk zijn, zoveel vertrouwen mogen we gelukkig nog best in onze kerken hebben. Krant naar Uw vakantie-adres Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant.. Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen voorstel voorziet in een overgangspe riode van circa zeven jaar. Op het ogenblik werken in deze ge meenten 32 predikanten. Daarnaast zijn er negen vrije evangelische pre dikanten werkzaam bij de binnen- of buitenlandse zending, de theologische j school, als leger- of als vlootpredi- kant. Van de 32. die in de gemeenten werken, hopen in de komende tien jaar tien predikanten de pensioenge rechtigde leeftijd te bereiken. Aan de theologische school studeren acht stu denten, maar er bestaat geen zeker heid dat zij predikant zullen worden in de gemeenten. Ook moet op grond van de ervaring van de laatste jaren verwacht worden, dat een aantal, jon gere predikanten om redenen van uiteenlopende aard het ambt zal ver laten. Gevaren Nieuw perspectief op jaarvergadering CEC: Natuurlijk zitten er in zo'n streven gevaren (ds. Vlaardingerbroek). Bij voorbeeld van het „lekker samen eens te zijn": van de emotionaliteit; van het negatieve spraakgebruik „hoe lang zullen we nog gereformeerd blij ven?", van het kerkje in de kerk zijn, van het persoonlijk worden, en ga maar door. Maar toch. Die risicofactoren dan maar voor lief genomen omdat het over zulke uiterst gewichtige zaken gaat. Dr. B. Weijland van Arnhem trachtte ze te omschrijven. Ligt de breuklijn niet in het verschil in waardering en beoordeling van het moderne aan deze aarde gebonden denken, dat als een vloedgolf door alle kerken heenslaat? Waarbij, om dit beeld itog even vast te houden, van alles wordt losgewoeld om als slik deze vragen achter te laten: Wie is God? Waar is God? Vragen over de verhouding over geloof en weten schap en gazo nog maar even door! Waaruit weer de kernvraag resul teert: zijn we bij het eigentijds „ver talen" van de boodschap van het evangelie wel voldoende bezig met een voortdurend kritisch toetsen daarvan aan het evangelie zelf? Gaan we niet teveel uit van de mens als maat van verkondiging en belijden? Wat dat belijden betreft zei dr. Weijland onder meer: het is geen on veranderlijk gegeven. Natuurlijk moet de inhoud daarvan voortdurend doorworsteld worden in solidariteit met de mens van deze tijd. Maar svp niet te experimenteel, jè kunt alleen de Schrift, nimmer het experiment als zodanig tot het fundament van de kerk gaan verheffen. DR. H. B. WEIJLAND Ds. L. H. Kwast van Leeuwarden zag in dit confessionele beraad paral lellen met de al meer dan een eeuw geleden opgerichte Confessionele ver eniging in de hervormde kerk, door mannen als Heldring en Groen van ZWOLLE Voor een beoordeling van de gewenste ontwikkeling van de emigratie van onze landgenoten is het voldoende de stand van zaken in de wereld van dit moment te bezien. De wereld krijgt een steeds verder ontwikkeld technisch aspect, lijkt door de snellere verkeersmiddelen alsmaar kleiner te worden. Voor een prognose tot ongeveer 1985 is daarom Aldus de heer J. J. A. Berger, voor zitter van het Emigratiebestuur op de zaterdag in Zwolle gehouden jaarver gadering van de Christelijke Emig ratie Centrale. De behandeling van de emigrqtievraagstukken in de Tweede Kamer mag te zijner tijd dan ooi niet te erg worden gezien, maar in een wijder perspectief, aan de ene kant mede steunend op meedenken van futurologen en sociologen, maar in niet mindere mate door de medewer king van de bestaande emigratieorga nisaties. Dat werk op emigratiegebied is te kwalificeren als een hoogwaardige sociale taak, waarbij de samenhang moet worden gezien van emigratie en ontwikkelingshulp. Een antwoord moet worden gegeven op de vraag: Hoe zullen in de toekomst de werkers zijn verdeeld ov de wereldwijde woon- en werkplaatsen, met behoud van eigen beslissingsrecht? Hierop een antwoord te geven is een belangrjike uitdaging aan de jon geren van nu en de komende gene ratie. En niet slechts op basis van een arbeidsmarktpolitiek, de mens is een veelzijdig wezen, die niet bij brood alleen leeft. De heer Berger betoogde voorts, dat emigratie geen conjunctuurverschij nsel is. maar een ontwikkeling van structurele en sociale aard. Om be grip te kweken voor die ontwikkeling vroeg hij medewerking van onderwij zers bij de aardrijkskundelessen veel aandacht te geven aan de emigratie- en ontwikkelingslanden. Ook de pers en de tv zouden hun steentje kunnen bijdragen. En wie schrijft verant woorde historische romans over de emigratielanden? Geen propaganda, maar eerlijke voorlichting? In de jaarrede van de CEG-voorzit- ter, de heer P. C. Elfferich, werd aandacht gevraagd voor de wense lijkheid de emigratie naar de Neder landse kolonies in Brazilië te bevor deren. Het areaal is namelijk uitge breid en vooral de fruitteelt staat in de belangstelling. In 1950 waren er in Brazilië 90.000 geregistreerde landbouwbedrijven met 8 miljoen ha. in 1969 uitgegroeid tot 390.000 bedrijven mt 17 miljoen ha. In Parana, waar de kolonies lig gen, is 60 pet. van de boerenbedrijven 10 - 100 ha groot. De heer Elfferich maakt bekend, dat thans overleg plaats heeft tussen de emigratieorganisaties over de vraag in hoeverre nauwere samen werking mogelijk is met behoud van eigen doelstellingen en zelfstandig heid. Van de in 1969 vertrokken emi granten verzorgde de CEC 18,5 pet van de aanvragen. Ten opzichte van 1968 steeg de emigratie naar Austra lië en Nieuw-Zeeland in 1969, Zuid- -Afrika bleef stabiel, mqar de emig ratie naar Canada en de VS liep sterk terug. Een film over de ontwikkelingshulp ten behoeve van de indianen van het Andesgebergte besloot deze goed be zochte bijeenkomst. We willen, kort en goed, gerefor meerden zijn, die het over de echte fundamenten eens zijn door in vol strekte gehoorzaamheid aan de Heili ge Schrift, de harten ontvankelijk voor de Heilige Geest, open te staan voor alle concrete resultaten van het wetenschappelijk denken en ons zo tot een voortgaand reformeren geroe pen weten. Dat is een levenszaak. Ook een blijde zaak. Zondagsschool moet voor volwasseneti van straks zijn (Van een medewerkster) HOOGEVEEN Zaterdag heeft de gereformeerde zondagsschoolvereni ging Jachin haar 99ste jaarvergade ring gehouden, waaruit als markant punt springt: de studieopdracht aan de christelijke jeugdraad om na te gaan hoe het zondagsschoolwerk moet functioneren in het leven van de vol wassenen van straks. Verder werd bekend gemaakt, dat men samenwerkt met zondagsschool verenigingen van andere signatuur, zoals hervormde en vrijzinnige, onder andere wat betreft het werkmateriaal. Ds. J. P. Dondorp zei in zijn voor woord als voorzitter, dat wel de bij belvertelling primair blijft in het hui dige zondagsschoolwerk, maar dat het speelse element een grotere plaats heeft gekregen. Als intermezzo voor de honderd aanwezige leiders en leid sters trad een schoolklas uit Hooge- veen op om te demonstreren hoe snel een lied kan worden ingestudeerd. Drs. A. Broek, directeur van de christelijke jeugdraad, vertelde daar na: hoe het evangelie zo aan kinde ren kan worden gebracht dat ze er ook later nog een boodschap aan heb ben. UTRECHT Twee onbekende mannen hebben zaterdagavond de 44-jarige pompbediende M. van Wei de overvallen. Nadat zij hem een nekslag hadden gegeven verdwenen de daders met zijn tas waarin 1500 zat. Prinsterer. Merkwaardig: dat je, za kelijk bezien, daar dezelfde argumen ten tegenkomt als wij nu. We moeten in onze kerken de broederlijke ont moeting zoeken en niet schuilen on der de afdakjes van onze klaaghut- ten. Het zoeken van elkaar is geen on begonnen werk. Als je onverkort ge looft in het Woord van God en in het overtuigende werk van de Geest, dan mag je rustig op elkaar een appel doen. Er kwamen heel wat vragen los. Vragen over: Waar blijft in dit hele loffelijke streven de oecumene? Waarom geen nieuwe, eigentijdse confessie? Waarom de predikanten Weijland en Kwast (synodeleden) hier als spreker? Antwoord: we spre ken als kerkleden, we willen alleen maar signaal zijn). Hoe denken de jongeren hierover? (Van een onzer medewerkers) AMERSFOORT Er zullen in kerkelijk Nederland grote ver anderingen komen. Laat ieder op zijn hoede zijn en letten op de tekenen van de tijd, op de ge beurtenissen in de kerk en op de ontwikkelingen van het ker kelijke leven. Dit zei ds. J. H. Velema uit Apel doorn zaterdag in z(jn openingwoord op de jaarvergadering van de Neder landse organisatie ter bevordering van het werk van de internationale raad van christelijke kerken, ICCC-Neder- land. Hij zag de fronten duidelijker en de tegenstellingen scherper worden. De Gereformeerde Kerken bevinden zich in een diepgaande crisis. De band aan de belijdenis wordt zwakker en het gezag van Schrift wordt ondermijnd. tische levensinstelling, slapheid, lauw heid en ongeïnteresseerdheid noemde ds. Velema de grote gevaren, die het christelijk leven op het ogenblik be dreigen. Subsidie geweigerd Secretaris-penningmeester ds. J. C. Maris memoreerde in zijn jaarover zicht het hulpwerk van de ICCC tij dens het Biafraans conflict. Fel protesteerde ds. Maris tegen de houding van minister Udink, die on langs een verzoek tot subsidiëring van het ontwikkelingswerk van de ICCC van de hand heeft gewezen. Minister Udink wilde volgens ds. Maris niet ingaan op dit verzoek, om dat het hier één kerkelijke organisatie betrof en het streven van de regering gericht is op de samenbundeling in oe cumenische verbanden. In een boeiend referaat over „De Heilige Schrift en de nieuwe theolo- schetste prof. dr. W. H. Velema Er groeit duidelijk een toenadering uj^ Apeldoorn de manieren, waarop tot de Nederlandse Hervormde Kerk - - - - en ds. Velema zag inderdaad voor de gereformeerde geen steekhoudend ar gument meer om gescheiden van de Hervormde Kerk te blijven, als de huidige ontwikkeling in de Gerefor meerde Kerken maatgevend is. Ds. Velema was het helemaal eens met dr. G. de Ru, die verleden week op de jaarvergadering van de Confes sionele Vereniging zei, dat er gemeen schappelijke rooms-katholieke. her- vormde-gereformeerde ketterijen groeien. Daardoor vindt men elkaar zo gemakkelijk. De kracht van de val se oecumene ligt volgens ds. Velema in de eenheid in het negatieve, in het loslaten van Gods Woord. De overmacht van de wetenschap, de vrees om voor ouderwets en con servatief door te gaan, de materialis- de moderne theologen de Schrift be naderen. Hij onderscheidde er drie. De eerste is die van een nieuw ver staan en verklaren van de Bijbel. Al les wat niet door de filter van het moderne levensgevoel kan, is niet ac ceptabel en voor de moderne mens niet relevant. De Bijbel is geen norm meer voor denken en handelen. De boodschap moet doorgegeven en ver werkt worden, geïnterpreteerd door de moderne mens. Een tweede benaderingswijze zag hij in die van de selectie. Uit een be grip. waaraan vele kanten zitten, wordt één aspect gelicht, dat een eigen leven gaat leiden. Heel duidelijk is dit bij het woord „messiaans". Aan het optreden van Christus zit stellig een politieke kant. Deze wordt nu sterk benadrukt en gelijkgesteld met het „messiaanse". Alles wat gedaan wordt om de samenleving leefbaar te maken of te houden, wordt gezien als „messiaans bezig zijn". Generalisatie Een derde lijn zag prof. Velema in die van de generalisatie. Zoals: overal waar „humaan" gehandeld wordt is Christus aanwezig en wordt „christe lijk" gehandeld. De Apeldoornse hoogleraar liet de consequenties van deze benaderings wijzen zien. Grote gedeelten van het leven worden onttrokken aan Gods Woord en wet. Gods Woord is niet meer de norm voor het etisch hande len. maar de menselijkheid, het hu- manum. Hij riep op tot het blijven bij het Woord van God, het zien van de schepping niet als het domein van de mens. maar als Go^s schepping, en ten slotte tot konkretisering van de levende bijbelse boodschap in het le ven van alle dag. 's Middags sprak dr. J. Schelhaas Hzn. uit Amsterdam nog over „Een heid in de verdeeldheid". BERGEN Op 64-jarige leeftijd Is overleden de hervormde emeritus- -predikant ds. D. Visser. In 1929 werd hij predikant. Nadat hij de gemeenten Kedichem, Nieuw- -Helvoet en Deventer had gediend, kwam ds. Visser in 1944 in Zaandam, waar hij tot 1961 heeft gestaan. Ver volgens was hij in Bergen (N.H.) werkzaam tot zijn emeritaat, dat hem begin dit jaar werd verleend. De be grafenis heeft in stilte plaatsgehad. Reacties Aan het begin van de vergadering in de volle Immanuëlkerk vertelde drs. Vlaardingerbroek on geveer 750 positieve reacties op de „presentatie" van het beraad ontvan gen te hebben, waaronder 65 van predikanten en 72 van kerkeraden. Daarnaast waren er ook wel brieven die behalve begrip ook kritiek tot ui ting brachten. Louter negatieve reac ties hadden hem voornamelijk via een aantal persorganen bereikt. Besloten werd een brief met het gevoelen van het Confessioneel gere formeerd beraad aan de generale sy node te zenden. Over de inhoud zal men zich, rekening houdend met ge maakte opmerkingen uit de vergade ring, op een conceptbrief nog nader beraden. Binnenkort hoopt men opnieuw een bijeenkomst te houden over o.m. de vraag hoe men meer stem aan deze beweging zal geven (vereniging? stichting? werkgroep?). Een collecte voor reeds gemaakte onkosten ten be drage van ƒ875,63 bracht ƒ875,91 op. Hetgeen drs. Vlaardingerboek onder gelach de opmerking dee dmaken: dan kunnen we de sprekers van van middag dus ieder 14 cent uitkeren- Bij het voorlopig comité kon men naam en adres opgeven, alsmede welk bedrag men wilde bijdragen om activiteiten in de toekomst mogelijk te blijven maken. Hervormde Kerk: DEN HAAG Het moderi men van de hervormde syno< heeft er bij de Tweede Kami op aangedrongen, de nota inzal buitenlandse werknmers niet aanvaarden. De Tweede Kamer moet volgi het hervormd moderamen de reger om een nieuwe nota vragen. Daa zou rekening moeten worden geh< den met „de van vele zijden aan| voerde ernstige bezwaren tegen huidige eenzijdige nationaal-econor sche aanpak". Het hervormd moderamen pleit deze brief voor een restrictievere t nomische politiek. Een dergelijke litiek zou gevoerd moeten worden samenhang met een grotere aand< voor de industrialisatie van de hui ge recruteringsgebieden van gasl beiders, met name rond de Mid< landse Zee. Hierdoor zou de wen op verantwoorde wijze kunnen v den afgeremd. Door het huidige leid worden de internationale vaartsgeschillen niet vermind maar veeleer vergroot. Ook vraagt het hervormd modi men om maatregelen, waardoor buitenlandse werknemer alle m zijnsrechten, welke de Nederlai samenleving biedt, in gelijke n kan genieten als de Nederlander, name wordt gewezen op de noodz van goede voorlichting. EDE In de leeftijd van 78 jaa overleden de gereformeerde emeri -predikant ds. R. Zijlstra. De be fenis was vanmiddag te Ede. Ds. Zijlstra, die pas op 59-ji leeftijd predikant werd. was voo oorlog een bekend onderwijsmai Nederlands-Indië. Hij was er ins teur en later hoofdinspecteur van zendingsonderwijs. Na het uitbri van de oorlog werd hem de gei lijke verzorging van de gereform den op Sumatra opgedragen. In 1946 keerde hij terug naar derland. Na drie jaar in Utrecht i evangelisatie te hebben gew werd hij in 1949 hulpprediker vi gereformeerde kerk te Grouw 1952 werd hij daar predikant in rechten. Na zijn emeritaat in verleende hij nog enige jaren stand in het pastoraat in Ede. WERELDCONGRES OP KOMST (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Over enkele weken gaat de eerste spade in de grond voor het vijfde Zonnehuis, van de christe lijke vereniging lot verpleging van langdurig zieken, dat in Zwolle komt. Volgend jaar start de bouw van een Zonnehuis in Amstelveen en in Doorn. Daarna zal de capaciteit zijn verdubbeld tot ongeveer 1200 bedden. De investeringen voor nieuwbouw en inrichting vergen een bedrag van 50 miljoen. Volgend jaar bestaat de vereniging een halve eeuw. De zinvolle viering daarvan valt uiteen in twee delen: een ledenwervingsactie om het aantal leden-contribuanten van 40.000 op 80.000 te brengen en een interna tionaal wetenschappelijk congres van specialisten uit de wereld om de kwaliteit van deze specifieke verple ging, ook en vooral, wat men zou kunnen noemen: de mentale begelei ding daarbij te verbeteren De voorzitter vsn de vereniging, de heer M. L. H. Weststrate te Vlaardin- gen vermeldde deze feiten in zijn za terdag gehouden rede op de algemene vergadering. Het giote aantal leden is nodig om het eigen vermogen op vol doende peil te brengen, zodat meer investeringsgelden kunnen worden aangetrokken. EXPERIMENTEN Er is ook geld nodig voor allerlei experimenten. Het menselijke, sociale element in deze verpleging dient na melijk veel meer aandacht te krijgen. Daarvan enkele voorbeelden: het scheppen van voldoende privacy voor de langdurig verpleegden, het contact met hun familie, het probleem van de gedwongen scheidingen als de lang- NED. HERV. KERK Beroepen te Nw. Beijerland: H. v. Dijk té Leerdam. Aangenomen naar Leerbroek: kand. C. Evers te Putten. Bedankt voor Spijkenisse (wijkgem. centrum-vac. G. J. T. van Dijk): H. v. Gosliga te Rijnsburg. Emeritaat verleend aan: K. H. Kroon te Amsterdam (Kerk en Israël) en aan A. J. v. Rijn te Haarlem. GEREF KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande (vac., J. C. v. Egmond): G. v. Halsema te Oosterbeek. Aangenomen naar Anna Jacobapol- der (in tijdelijke dienst): dr. P. J. Richel te Heemstede; naar Niawier: kand. J. Dijkstra te Amstelveen; naar De Lier (vac. J. H. Teerink): H. To renbeek te Zoutkamp, die bedankte voor Oosterwolde (Fr.). Beroepen te Bodegraven-Woerden en te Alphen a.d. Rijn: J. Geersing te Rouveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer: A. Hooger- land te Werkendam. durig zieke een huwelijkspartne treft. Wat het congres betreft dat i volgend jaar gehouden zal wo het is de bedoeling dat de da houden referaten in boekvorm verschijnen, hetgeen men terech functioneler uitgave vindt dat traditioneel gedenkboek. De ledenwerving is in maar een soort „voorpostengevecht' enigszins gestart en de resultate ven hoop voor de grote actie: in maanden, konden 4000 nieuwe worden geboekt, zodat er alle h< dat de beoogde verdubbeling i jaar er zal komen. Afscheid werd genomen bestuurslid de heer J. Bierli Utrecht, die tot erelid werd ben Twee hoofdbestuursleden herkozen; als nieuw bestuurslid de heer W. A. J. Monhemius te nendaal toe. STADSKANAAL Zati heeft de oudste baptistengen te in ons land, die van Sta naai, haar 125-jarig bestaan: dacht. Uit alle delen van Nederlai daarbuiten waren velen naar kanaal gekomen. In de herden dienst, die geleid werd door Oldenburger, herdacht de pr* i van de Europese Baptistenfed dr. Rudolf Thaut uit Hambui zijn rede het feit, dat 125 jaari den de eerste zeven Nederland i het water van de Gasselternijei i mond werden gedoopt door ds. Kobner, een Deense baptist. Het waren zeven voormalig! vormden uit Gasselternijeveen leiding van hun predikant ds. Feisser. Ds. J. Reiling en de heer W. kleinzoon en achterkleinzoon 1 eerste baptisten, onthulden Stadskanaalse baptistenkerk e< denksteen. De tekst op deze luidt: „Heer, zo is het geschied. Gij bevolen hebt en nog is er pl Van oud-Stadskanalers uit C was een gelukwens °n een bloe 1 gekomen. Namens de overheid burgemeester H. de Vries van selte gelukwensen aan. Nam Unie van Baptistemgemeenten ds. C. Mosterd uit Winschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2