Vrije tijd vraagt eigen stijl nflatie in de Ver. Staten moeilijk te beteugelen Israël bestookt Libanon na aanslag op schoolbus Gescheiden rijbanen j- tweemaal veiliger FINANCIEEL WEEKOVERZICHT EXAMEN IN DAF WORDT 1 JUNI EENVOUDIGER LUCHTIGE KLEDING VOOR STRAND EN BOULEVARD Autoboeken VW: 600.000 Kuipstoel door hoes Nieuwe fase in mkerbestri j ding Nederlandse kininefabrieken in VS aangeklaagd Razende man slaat vier collega's mei hamer neer Schooldag Apeldoorn ZATERDAG 23 MEI 1970 AMSTERDAM Deze week Wallstreet verder weggezakt tot dusver schijnt er nog bo- em in de markt te zitten. Hoe wel de invloed van Amerika op effectenbeurs niet gering «bestaat de verwachting, dat Lons hier wegens de gunstige l( der economie te eniger tijd 8a de greep van Wallstreet wnen vrijmaken, te meer, daar koerspeil flink omlaag ge acht is. ïen belangrijk probleem van de Staten lijkt te zijn de economi- e inzinking op het juiste moment stimulerende maatregelen tege- ct te treden. Op het ogenblik lijkt er soms op. alsof Amerika „door rem getrapt" is. Er is bewust treefd naar een verkrapping van geldmarkt, de rentevoet is omhoog tracht, men heeft gestreefd naar erking der inflatie, maar het heeft schijn van, dat het resultaat terkt is. )ngetWijfeld is het toerental van economie door de beperkende atregelen teruggebracht, hetgeen n merken kan in de sterk vermin de winsten, welke uit het bedrijfs- en worden gemeld, ook wel uit de genomen werkloosheid, welke gzamerhand alarmerend wordt, ar aan de andere kant is het prijs- veel te veel gestegen om van een erking der inflatie bevredigend te nnen spreken, het begrotingsper- ictief is voor de federale financiën gesproken ongunstig, terwijl de alingsbalans in plaats van een irschot een flink deficit aanwijst. Zou de oorlog in het Verre losten ophouden, dan ware het nonetair probleem voor de Ver. Staten minder gecompliceerd. Nu ikt de s' *'e op een keuken, die opgedweild wordt, terwijl de waterkraan blijft openstaan. Zo lang Vietnam en Cambodja kapi talen verslinden, naast de andere financiële verplichtingen van Amerika, is de taak van presi dent Nixon moeilijk om de infla tie te beteugelen en de economie een gezonde groei te hergeven. Behoedzaam De minister van financiën, Kenne dy, heeft verklaard, dat na de zomer het economisch herstel zal beginnen. Ook de voorzitter van de Federal Re serve Board (te vergelijken met onze Ned. Bank) heeft gezegd te verwach ten, dat er in de tweede helft van dit jaar een keer ten goede zal komen. Het is best mogelijk, maar vóór die tijd kan er nog heel wat gebeuren! Waarop moet president Nixon nu mikken: op het de kop indrukken van de inflatie of op het keren van de recessie? Het land laten afglijden naar een ernstige depressie, kan hij zich niet permitteren met het oog op de kiezers maar te vroeg ingrijpen met sti mulerende middelen, terwijl de infla tie nog niet onder controle is, levert voor de toekqmst ook ernstige geva ren op. Zo moet Nixon wel behoedzaam blijven manoeuvreren en hopen, dat de koers, welke gevaren wordt, het schip van staat noch op de ene noch op de andere klip doet stranden. Laag koerspeil Intussen ondervinden de andere fi nanciële centra de gevolgen van de daling in Wallstraat en ook op onze beurs is het koerspeil flink lager ge worden. Internationals daalden van 120 tot 100 (indexcijfer), het algemeen koersgemiddelde van 118 tot 105, ge rekend van 2 jan. 1970 af. Men kan niet zeggen, dat het koerspeil hier in het algemeen gesproken, hoog is. De rendementen zijn omhoog gekomen, wat ook nodig was in verband met de gestegen rentevoet, terwijl de jaar verslagen veelal bevredigend zijn uit gevallen. Hoewel het moeilijker wordt om het al maar stijgende kostenpeil op te vangen, zijn de vooruitzichten van ons bedrijfsleven in veel gevallen hoopvol, mede dank zij de gunstige kansen voor de export en de grote koopkracht in het binnenland. Blijkens het jongste EEG-rapport is de industriële produktie in het eerste kwartaal in de Euromarktlanden met 10 procent gestegen. De ontwikkeling in de eerste maanden van het nieuwe jaar was dus bepaald niet slecht te noemen, terwijl het koerspeil daarop toch ongunstig gereageerd heeft. Boosdoener De voornaamste boosdoener is de New Yorkse beurs, die al maar lagere koersen zond en met aanbod aan de markt kwam. Die invloed van Wallstreet kunnen wij voor de ko mende tijd zeker niet uitschakelen, te minder daar men moet afwachten hoe de conjunctuur en de politiek in Amerika zich verder ontwikkelen. Door die Amerikaanse druk kan het koerspeil hier wel eens verder dalen dan de economische ontwikke ling feitelijk veroorlooft en op die wijze zou een belegger, die selectief te werk gaat, wel eens „koopjes" kunnen ontdekken. Het is niet onmo gelijk, dat onze beurs op de duur wat losser van Wallstreet komt te staan. Het is al eerder vertoond, dat de EEG min of meer een eigen economisch leven leidde, anders dan de Ver. Sta ten. Gisteren was de beurss temming hier heel anders dan in Wallstreet, dat opnieuw gedeprimeerd afkwam. Voor Olie was het herstel belang rijk, want nadat de koers deze week van 118 tot 114 was ingezakt, werd gisteren ƒ118.30, slot ƒ117.70 geno teerd. Unilever kwam deze week met minder gunstige kwartaalcijfers voor de dag. Bij een omzetstijging van elf procent daalde de winst met negen procent, een aanwijzing van de in krimping der winstmarges door kos- teninflatie, concurrentie en prijscon trole. Toch is de omzetstijging niet onbevredigend te noemen. Intussen daalde dit fonds van ƒ85.30 tot 79, maar gisteren kwam een herstel tot ƒ83 tot stand. Ook Philips, welk con cern met zulke mooie kwartaalcijfers de beurs verrast had, moest terug en kwam van 60 op 56.60. De andere internationale aandelen kwamen eveneens op een lager koersniveau. In de scheepvaarthoek overheerste j ook een flauwe stemming, waardoor l de koersen nog lager kwamen dan ze al zijn. Phs Van Ommeren komt met een onveranderd dividend van 17 procent en een winst, welke niet la ger dan vorig jaar ligt. Toch daalde de koers der cert, van 210 tot 202 pet., zodat het rendement op meer dan ne gen procent is komen te liggen. Scheepyaart Unie daalde van 70.50 tot 65.50. Koopvaardijvloot In het jaarverslag van de Ned. Recdersvereeniging wordt opgemerkt, dat de koopvaardijvloot de laatste ja ren ruim ƒ2 miljard schoon aan bui- tenlandse deviezen voor ons land op- j levert, meer dan de helft van de „on- zichtbare" export van diensten als I geheel! Toch wel een belangrijke be drijfstak voor ons land. welke echter j door de overheid verwaarloosd wordt, als we letten op de oneerlijke concur rentie van buitenlandse rederijen. In de lokale industriefondsen was de handel kalm, maar de koersverlie zen waren hier en daar groot. Bergoss Tapijtfabriek keert geen dividend uit, daar er onvoldoende winst is ge maakt. De koers van dit fonds dui kelde terug van 265 tot 185, gisteren 191 pet. Elsevier, een hoogvlieger, ving deze week veel wind en daalde van 535 tot ƒ495, verlies 200 punten. Verto kwam van 234 op 209 pet, zonder dat klaarheid in de oorzaken der 'koers- vorming is gekomen. AMSTERDAM Bij een in braak bij het schoonmaakbedrijf Cemsto in Amsterdam is gisternacht een bedrag van ƒ20.000 gestolen. Het geld lag in een brandkast, die werd opengebrand. Wie zijn rijbewijs wil halen in een auto met automatische koppeling: met ingang van 1 juni kan dat zon der dat men eerst eigenaar is van zo'n automatische auto. Tot nu toe mochten alleen mensen Duitse weg hel drukst, iSederhmd op tweede plaats De verkeersdichtheid (de mate waarin het autoverkeer van de we gen gebruik maakt) is in Nederland op West-Du itsland na de hoog ste in West-Europa. Dat blijkt uit een onderzoek van de Deutsche Shell. De gemiddelde etmaalsverkeersin tensiteit per kilometer weg bedroeg in 1969 in West-Duitsland 1328, Ne derland 1269, Engeland 1194, Italië 1026, Zwitserland 841, België 596, Frankrijk 411. Ter vergelijking: de VS haalde 572, Japan 293. Het betreft hier landelijke gemid delden, die regionaal sterk kunnen verschillen. Bij Kluwer zijn twee boekjes verschenen, waarin alle „ins en outs" van de DAF 33 en de Ford (van 17 tot 26 M) worden behandeld. De boekjes, die vooral voor de tech nici leerzaam zijn, werden geschre ven door P. Olyslager 6,75). Wanneer u vindt dat u te veel in de auto zit en daardoor te dik of te stijf wordt, moet u „Blijf fit met de auto" van de Noorse sportman Stein Johnson (uitgave Zomer en Keuning, ƒ3.90) maar eens in het dashboardkastje leggen. Er staan aardige tips in voor korte oefeningen tussen de bedrijven door. Ard Schenk schreef een voorwoord. Deze maand is in Nederland de 600.000ste Volkswagen verkocht, een jubileum dat sneller tot stand kwam dan het vorige. Waren er 22 maan den nodig om van de 400.000 op de 500.000 te komen, tussen de 500.000 en de 600.000 lagen 18 maanden. Een verdeling over de typen: 382.000 kevers, 142.000 bedrijfswa gens en busjes, 72000 1600's en 4000 411's. Nederland is na de VS de belang rijkste buitenlandse afnemer. boven de 60 ook een gebruikte auto hebben. De nieuwe regeling houdt in, dat men een stempel op het rijbewijs krijgt en dat mer\ een jaar lang uit sluitend een automatische auto mag besturen. Daarna ook andere auto's. Eerste kwartaal 100.000 auto's verkocht Het eerste kwartaal zijn er 100.435 personen- en combinatieauto's ver kocht, 21 procent meer dan het eer ste kwartaal 1969. Was de verkoop over het gehele jaar 1969 (350.000) kleiner dan verwacht, de toeneming dit voorjaar was veel groter dan ge raamd. Een lange rit voor de boeg en geen gemakkelijke zit? Probeer het eens met de Customagic bekledingshoe zen. Ze worden sinds kort ook op de Nederlandse markt gebracht (door DEN HAAG Nu dag aan dag ffers gepakt worden en de vakan- gangers naar zonnige oorden ver fijnen of men zich voorbereidt op n zomer aan het Noordzeestrand, imt C A met een serie vrijetijds- BRUSSEL Wetenschappelijke derzoekers van de universiteit van lik hebben een methode gevonden i kankergezwellen snel en doeltref- nd op te sporen, zelfs wanneer de twikkeling van het gezwel nog in n vroeg stadium verkeert De ge- eskundigen zijn erin geslaagd kan- rgezwellen twee weken na hun itstaan te localiseren. Zij maken bij' in onderzoek gebruik van een mag- tische thermometer. Het apparaat ontwikkeld naar het verschijnsel it met kanker besmette weefsels n andere magnetische straling be tten dan gezonde organen. Volgens onderzoekers luidt deze vinding ?n nieuwe fase in de kanker bestri j- ng in. Toyota heeft zijn scala gulden in juli leverbaar current Datsun 1000. is Evenals de meeste ande van modellen uitgebreid wordt. uitgerust met een 993 cc re Japanse auto's bezit hij met een nieuw type; dc De auto. die uitwendig motor, die een top levert een vrij groot aantal ex- Toyota 1000. die voor 6300 iets weg heeft van de con- van 140 km per uur. tra's zoals schijfremmen op de voorwielen. kleding onder de naam Costa del Sol. Het principe is dat strand en boule vard aparte eisen aan de kleding stel len en er tussen het verblijf op beide meestal geen tijd is om zich helemaal te verkleden. Daarom zijn sets ge maakt bestaande uit een badpak of bikini met bijpassende meer bedek kende attributen. Favoriet zijn de mid- rifs, de lange rok of pantalon met kort los hesje, zodat het middenrif bloot lijft. De pantalon ligt laag op de heup en heeft een even uitlopende pijp. Ze zijn bij voorkeur gemaakt van een vrij stevig linnen al dan niet ge mengd met een kunstvezel en natuur lijk in vrolijke en fleurige dessins. Voor de rokken wordt o.a. een kant stof gebruikt, die dan wel gevoerd is. Wie het zich nog gemakkelijker wil maken, kan over de strandkledij een hes, tuniek of doorknoopjurk dragen, van badstof of ragdunne toile. Kle ding die in de koffer nauwelijks plaats inneemt en bovendien be scherming geeft als de zon al te fel op schouders en rug brandt. Ook de heren krijgen een modieus aandeel. Ze kunnen een bermuda kie zen in hetzelfde dessin als de bikini van hun vrouwelijke partner. Willen ze gaan flaneren, dan is er een over vloed aan lichtgewicht jasjes en pak ken of stoere jacks. Het plezierige is dat ook de grote maten aan bod komen. WASHINGTON Het Amerikaan- 'G0i $j|| j jji j :i;iI se ministerie ivan justitie heeft krach- ■flf vSsHIh» tens de anti-trustwetgeving twee ci- r A viele proceduers aanhangig gemaakt I tegen 19 amerikaanse en buitenlandse fabrikanten en handelaren in kinine ■fv- enkinidine. Na de 304 Sedan heeft Peugeot nu ook de coupé (zie foto) en cabriolet- versie van de wagen op de Neder landse weg gebracht. Beide modellen hebben dezelfde uitwendige en inwendige afmetingen als de 204. maar de motor is die van de 304, evenals het voorfront. Bovendien is een vloerschakeling Ingebouwd en zijn de rugleuningen net een knop verstelbaar. De topsnelheid van beide wagens is 152 km per uur (iets hoger dan die van de 304 Sedan). De Cabriolet kost 10490 en de Coupé 10790. Royal Regouin International in Cuijk). Het voordeel van deze hoezen van rekbaar en ademend mousse ny lon is, dat men er complete en comfortabele kuipstoelen mee krijgt. Er zijn modellen voof 95 procent van alle auto's.. Prijs per stoel van 51 tot 56 gulden. Eventueel kan men er losse hoofd- en armsteunen krijgen. kan men iunen bij =U| IN het Rijksmuseum voor de I Natuurwetenschappen in Lei den is de Nederlandse vlag te bezichtigen, die met de Apollo II de geslaagde maanlanding heeft meegemaakt. Het „knoopje" boven de vlag is een stukje doorzichtig kunst hars, waarin vier stukjes maan- stof zijn gegoten. De onderste foto laat hiervan een vergro ting zien. Vlag en maanstof zijn een geschenk van president Nixon aan koningin Juliana. Midrif pak of badstof jurkje zijn een ideale dracht aan zonnige stranden. TEL AVIV Premier Golda Meir van Israël heeft Libanon verantwoordelijk gesteld voor de aanslag op de schoolbus door Arabische guerrilla-strijders. Zij meent dat de regering in Beiroet het aan Israël grenzende Liba- nese gebied waar de aanslag werd gepleegd heeft laten ver anderen in 'een basis van moor- |L denaars'. Een half uur na de aanslag begon- nen de Israëliërs Libanese dorpen te I beschieten. Volger»; een Libanees j woordvoerder sneuvelden er 13 bur- j gers en raakten er 32 gewond. Onder de doden bevinden zich, aldus deze woordvoerder, zeven vrouwen en een kind. 83 huizen werden verwoest. Beiriot wees de «verantwoordelijk heid voor de guerrilla-actie van de i hand. In een nota aan de veiligheids- raad van de VN heel het, dat de aan- 1 i wezigheid van Palestijnen op Liba nees gebied en hun activiteit te wij ten zijn aan Israël, die deze Patestij- nen verdreef. Israël had steeds de VN-resoluties genegeerd en de begin selen van het volkenrecht geschon den. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, flat de verantwoorde lijkheid van de aanslag voor zich opeiste, zei dit hebben gedaan uit wraak voor het Israëlisch bombarde ment op een Egyptische school op 8 april. Al Fatah, de overkoepelende orga nisatie van alle guerrillargroeperingen, heeft die aanslag echter veroordeeld. Naar verluidt zouden Israëlische troepen zich voorbereiden voor een nieuwe vergeldingsactie tegen Liba non. Langs de grens met dat land zijn Israëlische troepenbewegingen gecon stateerd. In New York heeft een groep Jood se Amerikanen gisteren een verte genwoordiger van de Palestijnse be vrijdingsfront '.odanig afgetuigd dat de man naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Zijn toestand is ern stig. In het kantoor van de vertegen- AMSTERDAM In een plotselinge aanval van razernij heeft de 29-jange bankwerker A.D.A gisterochtend in de elektrotechnische fabriek Groenpol in Amsterdam-Noord zonder enige aanleiding vier collega's met een an derhalf kilo zware hamer neergesla gen. Twee van hen kregen een klap op het achterhoofd en moesten ernstig gewond in een ziekenhuis worden op genomen. De twee anderen slacht offers werden lichtgewond. De bankwerker is verdacht van po ging tot doodslag opgesloten. De man kon geen verklaring voor zijn gedrag geven. Bij zijn verhoor zei hij zich niets te kunnen herinneren. woordiger vond de politie behalve ve le bloedsporen onschriften als 'oog om oog' en 'voor de vermoorde Joodse kinderen'. Ook twee functionarissen van het Arabisch-Amerikaanse actie comité werden mishandeld. APELDOORN Woensdag wordt in de Grote Kerk aan de Loolaan de schooldag van de Christelijke Gere formeerde kerken gehouden. De spre kers zijn ds. J. Kievit uit Almelo (,.Er moet wat gekend worden") en ds. Th. Rutters te Baarn („Er moet wat ge daan worden"). Aanvang half elf. Nederlandse meesters in Engeland gestolen LONDEN Zes schilderijen van 17de eeuwse Nederlandse meesters zijn gistermorgen uit een galerij in het centrum van Londen gestolen. Gezamenlijk hebben de doeken een geschatte waarde van rond 600.000 gulden Het kostbare gestolen schil derij is een haventafereel van Ver- beeck met een geschatte waarde van 18.000. De andere werken zijn onder meer van A. van Anthonissen en. J. van Beecq. Autowegen met gescheiden rijba nen (autosnelwegen) zijn tweemaal zo veilig als rijkswegen zonder ge scheiden rijbanen. Dit bericht Rijks waterstaat aan de Tweede Kamer. Het aantal ongevallen met perso nenauto's per 1 miljoen voertuigkilo meter is gemiddeld voor autosnelwe gen 1,07, voor wegen met 2x3 ge scheiden stroken zelfs 0.97. Voorde overige rijkswegen 2,24. De kans op auto-ongelukken is op een provinciale weg of binnen de bebouwde kom 7 tot 10 maal zo groot als op een autosnelweg. In de eerste plaats zijn 18 fabri kanten beschuldigd van het maken van prijs- en marktafspraken inzake de distributie en de verkoop van bei de produkten. Hierbij zijn ook be trokken de volgende Nederlandse be drijven: N.V. Nederlandse combinatie voor chemische industrie, N.V. Neder- landsche Kininefabriek (ACF), N.V. Amsterdamsche Kininefabriek (ACF), Bandoengsche Kininefabriek Holland N.V. (ACF), ACF farmaceutische groothandel N.V. en N.V. Bureau voor de kinineverkoop Buramic. In de tweede plaats heeft de Ame rikaanse regering een eis tot schade vergoeding ingediend tegen dezelfde 18 maatschappijen plus een Engelse maatschappij, voor de schade die zij zegt te hebben geleden wegens de door haar betaalde kunstmatig opge dreven prijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9