'Kraken' van niet zonder woningen betekenis STUDENTENHUISVESTING OPENT NIEUW KANTOOR Afbraak aan de Oranjeboomstraat een aanklacht Ouder-comité helpt huize De Weipoortji Verschillende meningen over t gewest Leiden Kabouters in de knoo] met begrip 'vrijheid' Fumess niet geheel tevreden over 1969 Leidenaars, uit velerlei kringdiscussieerden langdurig over de woningnood Een baan is maar een baan... f Informatie-afspraak Optimist Maatschappij Huurbelasting Meren wijk NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 MEI 1971 ROTTERDAM Hoewel de totale resultaten over 1969 niet achterblijven bij die van 1968 is de raad van bestuur van Fumess N.V. toch niet geheel tevreden. De herstructurering van de groep heeft in 1969 extra lasten met zich gebracht, zo meldt het jaarverslag. De inpassing van de nieu we bedrijven in de stuwadoorsgroep, zowel als in de transportgroep noopt tot reorganisatiemaatregelen. die eveneens kosten tot gevolg hebben. Een tijdelijk achterblijven van de winsttoename ls in een periode van snelle groei en de daarmede gepaard gaande herstructurering in de aan vang onvermijdelijk, aldus de raad van bestuur. Blijkens de geconsolideerde winst en verliesrekening bedroegen de bruto exploltatiebaten over 1969 f 122,1 min. (v.j. f 85.7 min). De nettowinst f 5.8min. fv.j. f5,5 min.). De raad van bestuur verwacht dait de maatregelen tot ver betering van de rentabiliteit van die bedrijven die thans nog in onvoldoen de mate in de resultaten bijdragen in 1970 reeds in bescheiden mate vruch ten zullen afwerpen. Pietersen en Co Houders van aandelen en 5.25 pet in aandelen con verteerbare obligaties Pietersen en Co's Automobielbedrijf n.v. zijn tot uiterlijk 2 juni in de gelegenheid hun Stukken aan te melden, aldus een be richt Op 9 maart werd bekendge maakt dat deze houders in de gele genheid zullen worden gesteld hun stukken tegen betaling in contanten over te dragen aan H. W. van Gorp en Zonen N.V. te Rotterdam tegen de koers van 130 pet Uiterlijk 3 juni zal worden bekendgemaakt of het aanbod gestand wordt gedaan. Uit de in het bericht opgenomen geconsolideerde winst- en verliesreke ning van Pietersen blijkt dat het bru- toresultaat over 1969 weinig verschilt van dat over 1968 (ca. f 1,5 min.). Ook de nettowinst (f0.2 min.) is praktisch gelijk aan 1968. OEGSTGEEST Geboren: Ro nald Hendrikus Johannes z.v. J H M Lubbe en van J C M van Paassen; Elisabeth Cornelia Berdina d.v. V v/d Putten en van E C Hiep; Her- bert Jan Meindert z.v. K Anholts en van A de Vries; Judith Andrea d.v. J van Kuilenburg en van S van de Wetering; Lisette d.v. P E Dennert en van RIK Chitanie; Gijsbert Frederik z.v. G P Pellinkhof en van C J van Ooststroom. Ondertrouwd: P P van den Broek en J E van de Gevel; P M van Gelein Vitringa en G C Boude- wijnse. LEIDEN Op uitnodiging van een comité heelt gisteravond in de zaal Mekel aan de Hogewoerd een vrij groot aantal belangstellenden en belanghebbenden uitvoerig en diepgaand gediscussieerd over de vaak afschuwelijke realiteit van de woningnood, landelijk zowel als plaatselijk. Deze bijeenkomst was een vervolg op een gesprek daarover in het Hooglandse Huis dat uitging van Experimenteel Kerkewerk van de Hervormde Gemeente te Leiden. Er waren leden van de gemeente raad, bestuursleden van woningbouwverenigingen, bestuursleden en le den van politieke partijen, ambtenaren van gemeentelijke diensten en ook individuele woningzoekenden. Na een inleidend woord van dr. Schoonheim stond de bijeenkomst onder voorzitterschap van de heer Kamphuis, directeur van het maat schappelijk contactorgaan ter plaat se. Het wel zeer ingewikkelde vraagstuk van de woningbouw en de woningnood is deze avond op velerlei wijze belicht. Er werd ook zeer kritisch gesproken over zwak ke plekken in de structuren van de samenleving waardoor wij er 25 \fen Dien1 Vhn UdenBesanpon1 Koppenberg+Co Accountants Aan de eind-examinandi 1970 (waarom niet kiezen voor een carrière?) In een vrijbli|vend Informatief gesprek lichten wij geïnteres seerde eind-examinandi gaarne in over de mogelijkheden die het accountantsberoep biedt. Uiteraard kan of wil niet iedereen accountant worden. Maar voor hen die over een „administratieve knobbel" beschikken biedt dit beroep mogelijkheden die je elders maar zelden vindt: zeer goede financiële perspektieven; boeiend werk op intellektueel niveau (en dit is immers ook een belangrijk aspekt bij je beroepskeuzei); ten derde hangen je carrière mogelijkheden uitsluitend af van je eigen ambitie (praktisch iedere accountant is als assistent begonnen). Accountant zijn betekent een bij uitstek modern vak beoefenen met een breed veld van taken. Het tegendeel van saai: je zit niet steeds op dezeltde stoel, maar wordt voortdurend gekonfronteerd met andere mensen en andere situaties. Tenslotte is het een belangrijk punt dat je verdient én blijft doorstuderen (op basis van een gunstige studiekosten regeling). Daardoor verdiep je je in de praktijk opgedane kennis en vergroot je je mogelijkheden. WIJ zullen het op prijs stellen als je voor het maken van een afspraak, onderstaande bon wilt gebruiken (in ongefrankeerde envelop verzenden-, adresseren Van Dienj Van Uden, Besanqon, Koppenberg Co Antwoordno. 3426/ Amsterdam-c). Ik zou inderdaad graag een gesprek met u willen hebben over het accountantsberoep in het algemeen en over de mogelijkheden die daarbij - gezien mijn opleiding - voor mij I in het bizonder bestaan, op korte zowel als op lange termijn. I Naam I Adres - I Woonplaats:. I Leeftijd L .Tel.: Diploma:- Je kunt ons echter ook rechtstreeks schrijven of telefoneren voor een afspraak aan ons kantoor Den Haag - 2078, Jacob Mosselstraat 2, postbus 2093, tel. 070 - 831100 AMSTERDAM 'S-GRAVENHAGE ROTTERDAM ARNHEM GRONINGEN HENGELO HOOGEVEEN LEEUWARDEN WAALWIJK ZWOLLE ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURAQAO) ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPSBURG (ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA)' jaar na de bevrijding nog steeds niet in geslaagd zijn, deze ramp te boven te komen en waardoor het perspectief nog steeds onvoldoende is. Zo werd opgemerkt, dat de wo ningbehoefte almaar stijgt maar dat het met de bouw niet goed gaat. Minister Schut is een veel te grote optimist. Hij krijgt niet voldoende geld en neemt zelf ook te weinig stimulerende maatregelen. Nu kan hij wel zeggen dat er tijdig plannen moeten zijn maar een feit is toch, dat Leidse plannen meer dan een jaar in Den Haag hebben gelegen. Individuele huursubsidie bij nieuw bouw is een van de middelen tot verlichting van de woningnood. Ook de doorstroming, maar die komt op de tweede plaats. Het is niet een kwestie van plaatselijke oplossingen. Als er in Hillegom woningen voor Leiden worden gebouwd, worden die heus wel bewoond. Het landelijk vast gestelde minimum moet worden gehaald- De afbraak van woningen die nog voor bewoning in aanmer king kunnen komen, moet worden stopgezet. Aan de behoeften van het verkeer kun je niet blijven tegemoet komen. De woningbouw verenigingen zouden in meer capa bele handen moeten komen. Een ander meende, dat het ge meentebestuur meer op de huis bazen moet toezien. Die moeten maar niet alles kunnen doen wat ze willen. Natuurlijk moeten er woningen worden gebouwd, maar wat hebben de arbeiders daaraan als de lonen worden gestabiliseerd en de huren maar blijven stijgen. Iemand van de aanwezigen klaagde het gehele gemeentebestuur aan, dat nog redelijke woningen in de Oranjeboomstraat terwille van een verkeersplan zijn afgebroken. Hui zen gaan in deze omstandigheden boven wegen. Er liggen in Leiden veel kleine stukjes grond braak. Waarom gebeurt daar niets mee. Zijn er geen bouwvakkers te vin den die daar wat willen gaan bou wen. Zij zouden er dan zelf moe ten kunnen wonen. De overheid zou dit moeten stimuleren. Een lid van het plaatselijke co mité Woningnood meende, dat het probleem in deze maatschappij niet kan worden opgelost. Er valt op de woningbouw in het algemeen niet veel te verdienen. Het alter natief is: de woningbouw en de produktiemiddelen in handen van de gemeenschap. Een sociale werker wees op het hulpverlenende werk van de ge meentelijke sociale dienst. Die is er om ieder die in wat voor moei lijke omstandigheden verkeert, te helpen. Hij doelde daarbij op niet- betaalbare huren. Er werd uiteraard ook gespro ken over het „kraken" van wonin gen, zoals nu ook in Leiden is ge beurd aan de Lange Mare (zie de krant van gisteravond). Het werd niet gezien als een vooraanstaand middel tot vermindering van de nood. Het kan natuurlijk wel in individuele gevallen verlichting ge ven. Maar panden die worden ge kraakt. zijn in het algemeen geen woningen maar krotten. De mensen komen van de ene ellende in de andere. Het principe dat ieder mens recht heeft op gelijke ontwikkelingskan sen is langzamerhand wel algemeen aanvaard, maar dat is nog niet het geval met het recht op gelijke woonruimte. Dat moet nog worden afgedwongen. En daarom is dat kraken van woningen zeker niet zonder betekenis. De gemeente moet meer leegstaande woningen vorde ren. Als een bouw te laat wordt opge leverd, wordt in de regel een boete opgelegd. Kan voor het vroeger op leveren dan was overeengekomen van woningen geen premie worden verleend? Dat zou de bouw toch stimuleren. Een timmerman die terwille van de snelheid in de Jf M, ■t -IM ff f m bouw voor minder luxueuze wo ningen pleitte (voor mensen die in de hoogste nood verkeren) kreeg geen bijval. „Die arbeiders kunnen dus wel zonder douche", werd ver ontwaardigd gereageerd. De bouw van bejaardenwoningen moet doorgaan. Die moeten dan dezelfde huren doen als de te ver laten woning. Bejaarden wonen vaak veel te groot. Ruimte onttrekken aan de wo ningvoorraad om er bedrijfspanden van te maken noemden enkelen een schande. Overigens blijken de leeg staande panden van Zwolsman aan de Vliet niet voor bewening ge schikt te zijn. Het zijn bediijfs- ruimten geworden, die niet zonder zeer grote moeite weer voor be woning in aanmerking zouden kun nen komen. „Het is er een raar- geestige troep". Naast een individueel huursub sidie voor mensen die een huur niet kunnen opbrengen werd ge wezen op de mogelijkheid van een individuele huurbelasting voor men sen die te goedkoop wonen. De oprichting van een gemeenschaps bouwbedrijf kwam eveneens ter sprake. Op de Waardgracht zouden nu goedkopere woningen moeten worden gebouwd. De grond is daar toch minder duur dan in de Meren- wijk. Men moet niet afbreken en daarna niet bouwen. Uitvoerig werd ook gesproken over woningen voor invaliden. Al jaren moeten er plannen voor zijn geweest maar er is niets van ge- komen. Een raadslid gaf toe, dat inderdaad de techniek de mense lijkheid weieens overheerst. Wij bouwen de dolste dingen, maar daaraan bijv. wordt niet voldoende gedacht. Nu komen er aan de Hoge Rijndijk tegenover de Leiderdorpse brug wat parterrewoningen voor invaliden. Iemand deed de con crete toezegging, dat hij dit punt onder de aandacht van de gemeen- raad zal brengen. Ten slotte was men het er wel over eens. dat er in de Merenwijk voor de Leidenaars moet worden gebouwd. Een bestuurder van een woningbouwvereniging legde er alle nadruk op, dat er nü zoveel moge lijk woningen moeten komen. Wel nu. in de Merenwijk is er plaats voor 5800. En wie kan nü zeggen, dat de huren daar niet te betalen zullen zijn? Wij hebben maar een greep ge- doan uit de urenlange discussie, die een voor Leiden zó vitaal on derwerp aan de orde stelde, dat zij niemand vermoeide. Dr. Kamphuis leidde kundig en soepel. Een samenvatting van de discus sie. met e*^a opsomming van de uitspringende punten, zal ter kennis van het gemeentebestuur worden gebracht. LEIDEN De inrichting van een internaat voor zwakzinnige kin deren kost veel geld. Dat weet iedereen die met huize De Weipoort heeft te maken. Ook de ouders van de kinderen die in het huis zyn on dergebracht weten dat. Doordat zoveel geld nodig is voor het allernood zakelijkste blijven andere dingen, die toch ook nodig zijn, achterwege, De ouders beseften heel goed dat ze daar alleen iets aan konden doen als ze gezamenlijk hun schouders eronder zetten. Ze richtten een ouder comité op, dat onder voorzitterschap van de heer H. G. Muus allerlei plannen maakte. De Weipoort is een internaat voor oudere zwakzinnigen waar ook zwakzinnige kinderen worden ver zorgd. Het is sinds 2 jaar gevestigd in een oud klooster aan de Vrou- wenberg, dat geheel is gemoder niseerd. Het is een tehuis van de stichting Gemiva, die in Gouda en Moordrecht nog twee tehuizen heeft ingericht. Er staan nog veel meer plannen voor tehuizen op het pro gramma. Zo wil men De Weipoort van 100 bedden gaan uitbreidden tot 365. De grond is er wel, maar of een vergun ning wordt verleend is erg onzeker. Ook is- men bezig met een gezinsver vangend tehuis voor meisjes, dat dit najaar in Zoeterwoude wordt geo pend. De Gemiva heeft voldoende plan nen op haar lijstje staan, zodat het LEIDEN In het stadhuis kwam gisteravond de gewestraad b ij een. De afgevaardigden van elf gemeenten hadden weinig moeite met het afwerken van de normale agenda. Er werd eervol ontslag verleend aan de secretaris van het gewest, mr. H. C. Blokhuis in verband met zijn benoeming tot hoofd van de stadsontwikkeling te Alkmaar. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten houdt een enquête on der de burgerij van de deelnemende gemeenten en voelde er behoefte aan, nu het gewest Leiden ongeveer twee jaar functioneert met de leden van de gewestraad van gedachten te wisselen over de taakstelling, werk wijze en omvang van het Gewest Leiden nu en in de toekomst. Na een korte inleiding door een afgevaardigde van de VNG kregen de leden gelegenheid hun gedachten in woorden om te zetten. De heer M. van Aken (Leiden) vond het zeer teleurstellend dat, het gewest Leiden nog niet praktisch functioneert, In de sector openbaar vervoer was het niet mogelijk om gewestelijk te praten, iedere ge meente heeft afzonderlijk de plan nen van de NZHVM moeten behan delen. Ook op het gebied van de huisvesting is nog steeds geen regio naal intensief overleg geweest. Ge durende de afgelope n twee jaar hebben de leden van de ge westraad nog geen enkele maal gelegenheid gekregen tot een toe gespitst gesprek. Drs. A. F. van der Laan (Voorschoten) stelde dat het gewest tot tevredenheid van Voorschoten werkt. Het is een zeer lichte regeling. In de afgelopen twéé jaar zijn wel degelijk regionale voorzieningen tot stand gekomen, al leen is het gewest niet steeds in al deze voorzieningen gekend. De heer Riezebosch (Katwijk) vond het tijdstip om over het wel en wee van het gewest te praten nog te vroeg, thans is het gewest nog in een inloopperiode. Mevr. mr. I. Geelkerken (Leiden) vroeg bijzondere aandacht voor de milieuhygiëne. Mevr. W. J. Geertsema (Wasse- 0 ks oudercomité andere taken op ziel heeft genomen. Zo vinden de oudei dat er een kinderboerderij moet ziji ,tev zodat de patiëntjes in contact me rer levende dieren kunnen komen. D sportaccommodatie voor het persoe neel is erg gebrekkig, ook daar wil n h len de ouders iets aan gaan doen. Ei" als het aan de ouders ligt komen dl 0 boerderij en die recreatiegelegenhei hre er ook wel. Door het heffen vai contributie (ruim 80 pet. van de ouf ders is lid), door het werven donors en door losse giften (Rail feisenbank Bennebroek, nummi ^1 d 338217) wil men het geld bijeenspa ei: ren om de plannen te verwezenlij n w ken. ,ats t a< ALPHEN Geboren: Rijkje Jrkie: van de Stouwe; Raymond de Boer nnel Roy G Vermeulen, Nancy Gijsmaalsh£ Barbara D J den Hertog, Etienn* Thijsse, Mona Thijsse, Jeroen Raatgever, Jan D K Bal, Elisabetlfe0ij| Wortman, Franklin Keijzer, Marku 5i P Th Dongelmans, Jacob H den Har tog, Richard A Blijleven, Willem Kranenburg, Sander Schunselaa Nicole A Sanders, Leo van Lai_ Dirk C van der Vis, Martinus A I u l'Amie. Dooi icht Huwelijken: T J Hoogendoom ei <je P W OvervlietA van Harskamp e jesv, A J de Vos, W F van Heijningen e M H Baars. jev, ONDERTROUWD: D H Verwe irW( en M Wiegman,' D Huizinga en A .Uitl N Baerveldt, A Zweeris en T K va der Snoek, J B C Kagenaar en G van Vliet, A J van Hove en W vai Beerschoten. 1 naar) zag een mogelijkheid tot sa mensmelten van het gewest Leide met dat van 's Gravenhage. Den suggestie bleek een aanloop voor tii van bespiegelingen omtrent de uit breiding van het gewest. De heer L. de Kool (Voorschol stelde vast dat Nederland heeft aan drie bestuurslagen en gewest daarom nooit een vit bestuurslaag mag worden. Voorzitter mr. C. G. van Willi gaf iedere afgevaardigde gelegenl zijn of haar mening te zeggen, tieve voorstellen kwamen niet vc. uit de gedachten wisseling. De westvorming rond Leiden is nltnule steeds in het onderzoek stadium. 1.3* 1 m Nieuwe complexen aan Oude Vest en in Mors LEIDEN Dr. F. Dijkstra heeft gistermiddag als voorzitter van de stichting Leidse Studentenhuisvesting het nieuwe kantoor van deze stich ting, Rapenburg 31, officieel geopend. H(j deed dit met de wens, dat als de stichting in 1972 haar 15-jarig bestaan viert, zy dan ruim 4000 mensen ge huisvest heeft. Dit is nameiyk het streefgetal van de stichting die momen teel ongeveer 2500 kamers in bezit heeft. Het nieuwe kantoor aan het Ra penburg staat onder Monumenten zorg en heeft vele illustere bewoners De achterkant van het nieu we Pélcomplex voor studen ten aan de Morsweg, dat onlangs gereed kwam. Foto NLC/Dirk Ketting. gehad onder wie Herman Boerhaave, professor in de medicijnen. Het pand stamt uit 1664 en kwam vorig jaar in bezit van de stichting. De heer Dijkstra onthulde verder, dat momenteel twee nieuwe com plexen in voorbereiding zijn. Het Agnesplan, dat geprojecteerd is aan de Oude Vest en op de plaats komt, waar men het oude Agneslyceum be zig is te slopen. Dit jaar wordt nog met de bouw begonnen en verwacht wordt, dat het complex, waarin 520 studenten zullen worden gehuisvest, in 1973 gereed is. Daarnaast heeft men een plan in voorbereiding in de wijk Morekwar tier, waar een torenflat van 18 verdie pingen is geprojecteerd. Hier zullen op den duur 600 studenten een kamer vinden. Het complex aan de Oude Vest zal ook bestemd zijn voor studentenecht paren, waarvoor 2-, 3. en 4-kamerflats beschikbaar zullen zijn. Er wordt ge dacht aan de mogelijkheid op de be gane grond ruimte te scheppen voor algemene voorzieningen, zoals een ZIJ) bank, waarvan ook het publiek |i |n bruik kan maken. Dit in het kadi, van de studentenintegratie i maatschappij. akk eft Academische examens rijd n v »mp GRONINGEN Aan de RU is geslai rs. voor doet. rechtsgeleerdheid C" der Ark. Rijswijk. DELFT Aan de TH zijn voor de examens: doctoraal scheepsbot kundlglng: de heer P. van Oossan De (Veenendaal). Doctoraal boukundig li J. 'Bakker (Haarlem), D. F. Broekfc-r (Amsterdam), J. F. Camlnada (Den Haa 18611 E. W. G. Dlepenmaat (Delft), Dljrbije (Zaandam), A. W. van Eljk, R Grube (belden Delft), H. P. de (Amsterdam), J. M. A. P. D. Ir (Delft), B. C. de Jonge (Den Haag), Donker, A. J. Kerssemakers (Beid Delft), P. Landweer (Rljssen), J. F. A. v Maas (Delft), C. R. Melnders (Amit dam), G. P. van der Noord (Haren), Plret, R. Timmem, B. Tou« - - ---- rv H, (ellen Delft), J. C. M. Verhoeven (D Haag), R. B. Westra (Amsterdam), Wieland, L. L. Wlndhausen (belden Del! J. van der Woord (Baam), G. A. C. Zeljl (Schiedam. ■3 KATWIJK Woensdag 27 wordt geen grof vuil opgehaald. I bureau Zeeweg 117 van de Reinb gingsdienst en de gemeentewerf ai |be de Schoolstraat zijn die dag gesl ten. VOORHOUT Wethouder Hui) sloot is verhinderd vrijdagavond mei spreekuur te houden. Roel van Duyn in Leiden LEIDEN De „ambassadeur" van de Amsterdamse Oranje staat", Roel van Duyn, was gisteravond m Leiden. In een „corps- j achtige omgeving", zoals hij het zelf uitdrukte, gezeten onder een staatsieportret van koningin Juliana, deed hij in het VVSL-gebovv de kabouter-ideeën uit de doeken. "Deze maatschappij is een chaos, die in stand wordt gehouden omdat men bang is voor chaos. Dat is een rare situatie en daat willen de ka bouters iets aan gaan doen." Hij ging ervan uit, dat mensen geen werk moeten doen waar ze niet bij nadenken. Ze moeten niet alleen maar dopjes vastdraaien zonder dat ze weten wat ze eigenlijk doen. Er waren in de overvolle zaal nog al wat mensen die commentaar had den op de ideeën, wat tot levendige discussies leidde. Zo werd er einde loos gepraat over wat vrijheid is. tri Wel in een auto rijden en een and» dwingen in vieze lucht te lopen d yp niet in vieze lucht lopen en een t( der dwingen niet auto te rijden.M« t, kwam er niet helemaal uit. De Leidse kabouters beperken zie- [n nog tot het verkopen van voedsi dat niet met chemicaliën bestrooid. In het Creatief Centrum een winkeltje ingericht waar derg» lijk voedsel wordt verkocht. Doel I zoveel van dit gezonde eten te ver y( kopen dat de kwekers inzien d» chemicaliën niet goed zijn. Het bfr ja' logisch evenwicht blijft daardoor b* t1 ter. bi Jllf

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4