Gemeenteleden moeten mee denken in gespreksdienst ONTWIK KEUNGS SAMEN Hl. WERKING Nachtpredikant Owen overledei Vrijgemaakte mannenbond maakt forse groei door Professor Kolff geeft kunstliart de toekomst Een woord voor vandaag ICCC-jongeren zien verrassende eenheid Uw probleem is het onze Ds. Sillevis Smitt Kerken wilier) dialoog met EEG-organen Eerste ter wereld AKV bracht niets nieuws Huur van oude huizen ook omhoog Interreligieus wereldcongres voor de vrede Avondmaal confirmatie^ ontkoppelen >o Lotgevallen AK!" in boekvorm ,HÜ BEROEPINGSWE ZATERDAG 23 MEI 1970 H'i gi"g üin weg met blijdschap. De geschiedenis mag als overbe kend worden beschouwd. Filippus gaat, in opdracht, van Jeruzalem naar Gaza en heeft dan een merkwaardige ontmoeting met een ka merling, die zich heeft verdiept in Jesaja, maar er niet uit kan ko men vanwege de vele raadselendie de Schrift hem laat. De vraag is begrijpelijk: „Verstaat gij wat gij leest?", en even begrijpelijk is het antwoord: Hoe zou ik dat kunnen als niet iemand mij de weg wijst?" In Handelingen staat: „En Filippus opende zijn mond en uitgaande van dat (gelezen) Schriftwoord predikte hij hem Jezus.De kamer ling laat zich dopen en „toen zij uit het water waren gekomen, nam de Geest des Heren Filippus weg en de kamerling zag hem niet meer. want hij ging zijn weg met blijdschap" (Handelingen 8:39) De weg met blijdschap gaan! Slechts weggelegd voor hen, die als de kamerling in een ondeelbaar ogenblik van hun leven Jezus hebben gezien. Zij kunnen in blijdschap voortwandelen. De kamer ling zag Filippus niet meer. Hij had hem ook niet meer nodig. Hij had Jezus Christus, en dat vervulde hem helemaal. De kinderen Gods hebben het voorrecht, dat zij hun weg, hoe zwaar ook en waarheen hij leidt, met blijdschap kunnen gaan. We lezen vandaag: 2 Korinthiërs 8 vers 1 tot 15. We lezen morgen: 2 Korinthiërs 8 vers 16 tot 24. (Gebleken is, dat sinds Pinksteren tot en met gisteren de te lezen bijbelgedeelten foutief zijn opgegeven. Waar stond Korinthiërs, moest staan Handelingen en omgekeerd. Onze verontschuldigingen We maken gebruik van het bijbelrooster van de Internationale Bijbelbond, die de gegevens zo verstrekte). (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De kaart van kerkelijk Nederland zal in de komende jaren sterk veranderen. De trouw aan de Bijbel als het geopenbaarde Woord van God en het erkennen van Jezus Christus als de van God gegeven Zalig maker en Redder van de wereld zullen scheiding brengen, maar datzelfde evangelie zal ook de mensen naar elkaar toe drijven. Deze opvatting leeft sterk in de kring van het ICCC-jeugdcontact, de jongerenorganisatie van ICCC-Neder- land. De Christelijke Gereformeerde Kerken zijn de enige Nederlandse kerk, die bij de internationale raad van christelijke kerken (ICCC) is aan gesloten. Maar het ICCC-jeugdcontact blijkt steeds meer jongens en meisjes ook uit andere kerken aan te spre ken. Het is niet onmogelijk, dat deze aantrekkingskracht verband houdt met het verschijnsel van de veront rusting, dat men met name aantreft in de Gereformeerde Kerken. Ook trekt dit jeugdcontact nogal wat jon- Hoewel toy vandaag weer de rubriek Uw probleem is het onze plaatsen, verzoeken wij voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heelt, nog niet is hersteld van zijn ziekte. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Roken is slecht voor de ge zondheid, maar bestaat er niet een kruidensoort, die niet gevaarlijk is wanneer men die in een pijp rookt? Antwoord: Van het laboratorium voor experimentele plantensyste matiek van de rijksuniversiteit te Leiden ontvingen wij het volgende advies. Het schijnt dat tabak niet alleen schadelijk is voor de gezondheid om de nicotine, maar ook om de bij on volledige verbranding van de cellu lose ontstane ontledingsprodukten. Deze schijnen een rol te spelen bij het longkankervraagstuk (dr. Meins- ma), en deze zijn er de oorzaak van, dat de sigaret groter gevaar van longkanker oplevert dan de pijp of de sigaar. Zou men nicotine-vrije tabak ne men, gesteld al dat die in de handel zou zijn, dan elimineert men wel de schadelijke werking van de nicotine op de kransslagader van het hart, maar niet het gevaar van kanker. In de oorlog rookten we notebia- deren (juglans) met wat munt erdoor en we waren daar tevreden mee, maar enige stimulerende werking zal er wel niet van zijn uitgegaan. En hierom gaat het tenslotte. Iets te gaan roken waarvan geen stimu lerende werking uitgaat, terwijl men toch niet weet of daarvan al dan niet schadelijke invloed op de ge zondheid uitgaat, heeft geen zin Vraag: Voor de heren commissa rissen der Koningin is bepaald, waaruit het ambtskostuum bestaat. Nu viel mij op dat de commissaris van Zuid-Holland soms een ander kostuum draagt. Antwoord: De commissaris der Koningin draagt een zwart lakense jas, waarvan de revers met goud draad bestikt zijn (bij de burge meesters is dit zilverdraad). Hierbij behoort een zwart lakense broek. Omdat mr. J. Klaasesz, de commis saris in Zuid-Holland, gouverneur van Suriname is geweest, is hij ge rechtigd, de zogenaamde ministeriële witte broek te dragen. (Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM „In deze tijd van ontzaglijke verschuivingen in de hele ethiek moeten de ge meenteleden ook meedenken en er moet gebruik worden ge maakt van de deskundigheid op verschillende terreinen onder hen. Het is niet gezond, dat de dominee altijd alleen aan het woord is. We moeten van die mo noloog af." Dit is een van de motieven, die ds. P. A. E. Sillevis Smitt (43), gerefor meerd predikant in Hillegersberg- Terbregge op opnoemt, die pleiten voor af en toe een gespreksdienst. Hij laat erop volgen: „Veel ge meenteleden willen wel getuigen van hun geloof en wel als christen le ven. maar ze hebben vaak niet ge leerd hoe ze dat als christen moeten verwoorden. Dat leren ze nu. Een ander aspect, dat naar voren komt is, dat de gemeente zichzelf niet kent. Men is te weinig op de hoogte van zichzelf. Dat blijkt uit deze diensten. Talenten Je kunt nu ook een appèl doen op de talenten van de mensen. Wat leeft Ds. P. A. E. Sillevis Smitt er kan gelachen worden er onder hen en op welk gebied zijn ze deskundig. En... er kan gelachen worden en dat is ook zo fijn!" Een paar maal is in gereformeerd Hillegersberg-Terbregge geëxperi menteerd met gespreksdiensten. „Niets nieuws", meent ds. Sillevis Smitt. Maar al is het in landelijk verband misschien ook zo, toch vin den wij het wel interessant om iets meer over dit zoeken naar nieuwe vormen van kerk-zijn ergens in Ne derland te weten. Bij de eerste gespreksdienst was het onderwerp het sabbatsheil, dus de kerkdienst, dus de tweede kerkdienst. Na een korte preek was een forum, bestaande uit twee jongeren en drie ouderen de gangmaker. Gesprekslei der was de predikant. Maar na de tweede vraag kwam de gemeente los en hoefde het forum er niet meer aan te pas te komen. „De Rotterdammers hebben het hart nogal op de tong". De volgende keer was er geen fo rum meer, maar alleen een gespreks leidster. Het onderwerp het vijfde gebod was eerst doorgesproken met een aantal mensen, die te maken hebben met het gezagsvraagstuk: een hoogleraar, een rechter, een huismoe der, tevens ex-lerares Frans, een moeder van jonge kinderen, een psy chologe en een theoloog. 's Morgens werd er over gezag ge preekt. Naar aanleiding daarvan kreeg men vragen op een stencil mee naar huis, die men kon bespreken, als men daar zin in had. 's Middags was de gespreksdienst. Van de vierhon- gelui, die lid zijn van een gerefor meerde kerk (vrijgemaakt), die buiten het kerkverband is geraakt. Bewust Maar het is niet enkel om nega tieve redenen, dat men elkaar zoekt. Het jeugdcontact van de ICCC wil bewust streven naar een eenheid van Christusbelijders. Men vindt het niet meer vanzelf sprekend, dat er Gereformeerde Ker ken, Gereformeerde Kerken (vrijge maakt), Christelijke Gereformeerde Kerken en Gereformeerde Gemeenten naast elkaar zijn. Men hoort in deze kring ook niet of heel weinig met elan spreken over de waarde van de eigen kerk. De christelijke gereformeerde jon geren bijvoorbeeld zijn als we ten minste goed hebben gepeild niet doordrongen van de noodzaak een eigen kerkelijk leven in stand te hou den. Zij zouden hun kerk wel willen doen opgaan in een groter verband, maar dan beslist in een verband, waarin het evangelie der verzoening door Jezus Christus centraal wordt gesteld en de Bijbel onvoorwaardelijk wordt aanvaard als het geïnspireerde Woord van God. Maar men voelt er niet voor tc twisten over het voor of tegen van de kinderdoop. Ook baptistenjongeren kunnen lid worden van deze organi satie. „Wy moeten elkaar niet vast- spykeren op de beiydenis, maar el kaar willen houden by het Woord van God", zei een van de jongeren tydens een gesprek. Vrye evangeli sche jongeren doen ook mee. Niet forceren De eenheid begint van onderen af te ontstaan, zei een lid van het eugdj- contact. Wij zoeken het niet in het forceren van samengaan van kerke lijke instituten, maar wij willen in kleine verbanden mei elkaar spreken over wat ons verbindt. Er blijkt dan reeds verrassend grote eenheid aan wezig. Gisteren begon in Hilversum de jaarlijkse conferentie van deze ICCC- jongeren. De sprekerslijst laat de oecumene zien, die zij nastreven. Het zijn mejuffrouw J. C. M. Doven, jeugdevangeliste van de organisatie ..Verdieping en Activering", de gere- formeerde-bondspredikant drs. IC Exalto en de christelijk gereformeerde ds. J. Brons. AMSTERDAM Professor dr. W. J. Kolff, die 25 jaar geleden als eerste erin slaagde een pa tiënt met een kunstnier in leven te houden, ziet in de toekomst grote mogelijkheden weggelegd voor het kunsthart. Hoewel hij gelooft dat men er spoedig in zal slagen de harttrans plantatie te perfectioneren geeft hij .KOETSIER de kleine catechismus van de UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 12: Wordt er met „ons goeie geld" geen mooi weer gespeeld en is het geen bodemloze put, waarin de ontwikke lingshulp verdwijnt? Bouwen ze er geen dure sportpaleizen en andere prestige-bouwwerken van? ANTWOORD 12: Zulke dingen komen wel eens voor, maar betreffen toch slechts een fractie van de totale hulp. Het goed leren besteden van geld behoort onder andere ook tot ontwik keling. Trouwens, hoeveel besteden wij zelf aan luxe en is er bij ons soms geen verspilling? Tenslotte moeten wij wat bescheiden zijn en niet te gauw spreken van ONS geld. Want bezitten we wel iets, dat we niet gekregen hebben? derd aanwezigen hadden er 147 over het onderwerp nagepraat. Het bleek dit keer, dat het onder werp te weinig was toegespitst. Er kwamen zoveel aspecten naar voren, zoals het generatieconflict, de ver houding werk ge ver-werknemer, revo lutie en sjaloom, dat men op een ge geven ogenblik wel moest kappen. Al had er nog twee uur doorgepraat kunnen worden. Ds. Sillevis Smitt is ook al een paar jaar bezig met het zoeken naar nieu we vormen van catechisatie-onder wijs. Van een indeling in leeftijden is hij overgestapt naar een in onder werpen. Je kunt je erop laten in schrijven. Deze worden samen met de catechisanten en jeugdouderlingen opgesteld. Om er een paar te noemen, daar zijn: kerk en kerken, kerk en sekten, kerk en wetenschap enz. Bij „kerk en kerken" kwamen onder andere een pastoor, een remonstrantspredikant en een vrijgemaakt-gereformeerd predikant spreken. Bij „kerk en sek- Oud-katliolieke bisschops wi j ding UTRECHT Zondagmiddag zal aartsbisschop Rinkel in de oud-ka tholieke kathedraal te Utrecht de bis schopswijding toedienen aan Ludwig Paulitschke, die benoemd is tot wij bisschop voor de Oud-Katholieke Kerk van Oostenrijk. Aan de wijding zullen verschillende binnen- en bui tenlandse bisschoppen meewerken. Zij zijn in ons land in verband met een internationale oud-katholieke bisschoppenconferentie, die deze week is gehouden. GZB-vereadering C? C' uitgesteld ZEIST De jaarvergadering van de Gereformeerde Zendingsbond is uitgesteld en wordt niet op 27 mei, maar op vrijdag 19 juni gehouden in het CBS-gebouw, Kromme Nieuwe Gracht 39 te Utrecht, 's Middags spreekt ds. W. J. Bouw, met verlof uit Kenia. VELP De Wijcliffe Bible Trans lators werken onder 460 stammen in 25 landen, en niet onder 46 stammen, zoals abusievelijk in de krant van za terdag werd vermeld. ten" spraken een mormoon, een jeho va getuige, een pinksterman, en iemand van Stromenen kracht. Het mag misschien zo lijken, dat de predikant er zelf niet zoveel aan te doen heeft, maar een dergelijke ma nier van catechisatie geven vergt iedere keer anderhalf uur voorberei ding. Daarbij worden ook excursies gemaakt, zoals bijvoorbeeld naar het zendingscentrum in Baarn. De jon gens blijven ook niet veel meer weg, terwijl er anders nogal wordt gespij beld. „Men is wel eens bang", vertelt ds. Sillevis Smitt, „dat de jeugd op zo'n manier niet meer leert wat de Bijbel zegt. Maar deze geeft op alles een antwoord en daarom kan worden uit gegaan van wat er onder de mensen leeft. Doe een beroep op wat hun be langstelling heeft. Ze zijn dan veel meer bereid zichzelf te geven." (Van onze kerkredactie) BRUSSEL De protestantse ke ken van de EEG-landen stellen zi voor, tot een meer geregelde kritisc begeleiding van de Europese instityo ten te komen. Regelmatig overleg moet leiden maximale overeenstemming in de btu oordeling van de politieke vraagsti ken, die uit de Europese integra 8 voortkomen. Daartoe werd beslot tijdens een tweedaags colloquium Brussel van kerken uit de EEG-la den en uit Engeland en Noorweg die mogelijk tot de EEG zullen t< treden. Tegelijkertijd werd op de „con rentie van kerken aan de Rijn" wenselijkheid uitgesproken van permanente vertegenwoordiging Ul' de kerken bij de Europese organi 00 ties in Straatsburg. iet Verdergaande voorstellen, die om n> meer een gemeenschappelijke sync van de Europese kerken beoogd analoog aan het Europa-parleme werden als te voorbarig beschouwdjra; De „conferentie van kerken aan Rijn" wordt elk jaar gehouden er een ontmoeting van vertegenwooi gers van kerken uit Oostenrijk, Zv jfc seriand, Duitsland, Frankrijk en 1 derland. ed (Van onze kerkredactie) CHICAGO Robert Owen, de pionier van het „nachtpastoraat" is overleden. Hij was nog maar 46 jaar. Owen startte met dit werk in 1964. Hij legde zijn predikantschap in een gewone gemeente neer en ging mid den in de uitgaanswijk van Chicago wonen. Daar vond hij 's nachts zijn werk onder de musici en de meisjes van de shows, de politiemannen en de taxichauffeurs, de uitsmijters en de souteneurs. Zijn werk breidde zo uit, dat de bisschop (Owen behoorde tot de Epis copaalse Kerk) het officieel in het werk van het bisdom integreerde. Sindsdien is het nachtpastoraat opge- Kinnen tivee jaar grootste? het mechanische hart een grotere toe komst. Alleen al vanwege het simpele feit dat mechanische harten door massafabricage veel ruimer voorhan den zullen zijn dan donorharten. In de Verenigde Staten sterven jaarlijks een miljoen mensen aan hart en vaatziekten. Het aantal beschikbare donorharten is veel te klein om ieder een te kunnen helpen. Ereburger Prof. Kolff, hoofd van de afdeling kunstorganen van de universiteit in Salt Lake City in de Verenigde Sta ten, wordt volgende week onderschei den voor zijn onderzoek op het gebied van de kunstnier. Hij zal tevens tot ereburger van Kampen worden be noemd. Het was namelijk in deze stad, dat hij met een zelf ontworpen kunstnier verschillende patiënten het leven redde. Assistent De tot Amerikaan genaturaliseerde Nederlander heeft het bezoek aan zijn geboorteland te baat genomen om geld voor zijn onderzoekingen in te zamelen. Hij werkt op het ogen blik aan de Amerikaanse universiteit aan de verbetering van het kunst- hart. Dat onderzoek verricht hij samen met zijn Nederlandse assistent dr. H. H. J. Zwart. Het valt hem echter niet mee om in de Verenigde Staten fond sen voor zijn werk te krijgen. Dank zij de steun van de Vereniging voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, particulieren en andere instellingen waaronder C en A kan hij zijn werk voortzetten. Prof. Kolff probeert nu ook geld bijeen te krijgen om zijn assistent bij zich te kunnen houden. DETROIT Het bestuur van de Amerikaanse bond van personeel in de auto-industrie heeft gisteren Leo nard Woodcock aangewezen als op volger van Walter Reutherdie op 9 mei bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. De 59-jarige Woodcock was één van de plaatsvervangers van Reuther. Er was geen tegenkandidaat. Woodcock zal de bond leiden voor de rest van de termijn waarvoor Reu ther was gekozen. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN Als de ten dens van het afgelopen jaar zich voortzet, zal de vrijgemaakte mannenbond in 1971 of 1972 de grootste kerkelijke mannenorga- nisatie van ons land zijn. Ondanks de moeilijkheden in het kerkelijke leven zag deze bond (offi cieel de bond van mannenverenigln- gen op gereformeerde grondslag ge heten) zijn ledental niet onaanzienlijk stijgen. Er zijn thans 213 verenigingen met 4628 leden aangesloten. Vorig jaar waren deze cijfers 204 verenigingen met 4484 leden. Een aanwinst van 144 leden. Op het ogenblik is de gereformeer de mannenbond nog de grootste met 330 verenigingen en circa 5500 leden, maar deze bond is in vijf jaar in ledental gehalveerd. In 1965 telde hij nog een kleine zeshonderd verenigin gen met ruim elfduizend leden. Het afgelopen jaar verloor deze bond 56 verenigingen. De hervormde mannenbond op ge reformeerde grondslag (in de kring van de Gereformeerde Bond) vertoont een zeer lichte tendens tot stijgen: in het afgelopen jaar werden 82 leden gewonnen. Deze bond telt nu 3587 le den. De andere (algemene) mannenbond in de Nederlandse Hervormde Kerk „In dienst der kerk" is enkele jaren geleden opgeheven. De lutherse man nenbond wordt dit jaar omgezet in een bezinnings- en actiecentrum. De bond van christelijke gereformeerde mannenverenigingen telt 59 vereni gingen met 975 leden. De vrijgemaakte bond houdt woensdag 27 mei zijn bondsdag in Groningen. Ds. P. van Gurp uit Spa kenburg over „Kerk op wereldni veau" en prof. J. Kamphuis over „Rechtdoor zee". Ds. A. Vroegindeweij 99- 99 DEN HAAG Om een eind te maken aan het grote verschil in huur tussen oude en nieuwe wonin gen, werkt het ministerie van volks huisvesting aan een systeem, dat het mogelijk moet maken de huren van oude huizen vrij te geven, ook in gebieden waar nog geen huurlihera- lisatie is doorgevoerd. Hierbij zal wel rekening worden gehouden met de kwaliteit van de woningen. De regeling wordt beschouwd als een alternatief voor het plan van mi nister Schut om per 1 juli een soort huurbelasting in te voeren voor men sen, die gezien hun inkomen, in een duurder huis zouden kunnen wonen. (Van onze kerkredactie) VEENENDAAL Met de pinkster dagen heeft ds. A. Vroegindeweij de algemene kerkvergadering gevolgd via de radio. Hij is er door gesterkt in zijn overtuiging, dat het advies van de Gereformeerde Bond, om zich van deze vergadering verre te hou den, goed is geweest. In het Gereformeerd Weekblad (Uitgave Bout) schrijft hij: „In een dergelijke vergadering zou ons woord geen weerklank hebben gevonden. Er werd veel gelachen, veel geapplaudis seerd en het leek alles inderdaad meer om een „familiefeest" dan op een „kerkvergadering", zoals een van de verslaggevers schreef. We vonden het de kerk onwaardig zoals er bijvoorbeeld gelachen werd, toen iemand de opmerking maakte, dat hij het moeilijk had met „de maagd Maria" in verband met het Apostolicum. Maar het ergste vonden we toch wel de opmerking van een zekere mevrouw Buis, die verklaarde in het ambt te staan en die niet wist wat het geloof eigenlijk inhoudt en wie God is! Wat kun je nog geloven? Deze vraag werd gesteld op een kerkvergadering en ze kreeg nog ap plaus ook. Later werd zelfs door de voorzitster gezegd, dat hier een zeer belangrijke zaak aan de orde was ge steld. Zo is op deze kerkvergadering niet het geloof maar de twijfel toege juicht. Wanneer we ons oor te luisteren leggen zijn op deze vergadering geen nieuwe dingen gezegd die al niet eer der aan de orde zijn geweest. Is de synode werkelijk zo naief. dat ze niet wist dat deze dingen in de kerk leef den? Moest hiervoor een algemene kerkvergadering samengeroepen wor den? Aldus ds. Vroegindeweij. zet in 24 Amerikaanse steden en 4 in Londen. Owen slaagde er in gauw contad te maken, omdat hij zelf een fanl a- tisch jazzpianist was. Zijn langspi'lle platen waren populair. „De nachtplr 1 dikant en zeven vrienden spelen v° cago jazz' bereikte in Amerika 5- top-tien. Ie Tijdens de begrafenisdienst in rgi kathedraal van Chicago, die tot st1 laatste plaats gevuld was. zorgde topmusicj voor een jazzrequiem. TOKIO MioOën oktober vertegenwoordigevs van godsdien groepen uit dertién landen te aanwezig zijn op een wereldcor waar men zal beraadslagen ove vestigen en het handhaven van in de wereld. Volgens de organisatoren zulle der meer het christendom, de i de joodse godsdienst, het zoroast (de godsdienst van Zarathroestra boeddisme, het hindoeisme en sjinoisme vertegenwoordigd zijn. De afgevaardigden komen Australië, Japan, India, de Vere Staten, Griekenland en een Oosteuropese landen. NEW YORK Een sludiecon'H sie van de drie grote lutherse ki in de Verenigde Staten is me pakket voorstellen gekomen, di radikale verandering betekenen L eeuwenoude praktijk van de „c< f: matie". het lutherse belijdenis do Thans valt de confirmatie op jaar. De commissie stelt voor, o confirmatie te verschuiven na: lde] leeftijdsgroep 15-16 jaar. Maa e toelating tot het avondmaal zou a de confirmatie moeten worden 1 koppeld. De commissie wil, dat de kinderen van 10-11 jaar to a avondmaal worden toegelaten. De commissie wil het avon< meer zien als een hulp in de on .r^] keling van het kind, dan als een ning voor de volbrenging var >EN' kerkelijk onderwijs. e:^ De synodes, die dit en volgent is bijeenkomen, moeten over de stellen beslissen. Plrdi teUi aru el c hie ans DEN HAAG - Eind juni of juli zullen bij het Boekencentri Haaf Den Haag de lotgevallen va -euw pinksterzitting van de Algt jj}8] Kerkvergadering uitkomen. Den Ze zijn samengebracht in eer nan ket van ongeveer tachtig blad en de prijs is vier gulden. "Scf. In augustus komt er een werk >en uit voor de plaatselijke geme die kan dienen voor de bespi van de AKV in het kerkelijk t werk. Zowel de pocket als de krant ®n nen nu reeds worden besteld Den van de AKV in het kerkelijk vf trwei gen. pdie UNIEV. BAPT. GEM. Beroepen te Apeldoorn: G. Woud te IJmuiden; te Almelo (i Th. Plevier): H. v.d. Werf Haag. (LIS! «es i

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2