3NTSLAG VOOR 400 MAN mocratisering erkt frustrerend Loonberaad naar Duits voorbeeld? Mellema: Na '71 moet belasting wel omhoog Aardse bacterie op de maan NA TWEE JAAR NOG IN LEVEN randstad Het Kwartet Familiebedrijf wil niets weten van een fusie Belinfante zeer bezorgd uitzendbureau q. n.v. v. d. velde Citroën Morgen beter Reorganisatie wollenstoffenfabriek Onverwacht besluit verrast Tilburg Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 23 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TILBURG 400 van de 600 werknemers van de wollenstof- j fenfabriek N.V. André van Spaendonck (Spandon) zullen op korte termijn worden ontslapen. De weer als directeur teruggekeerde Ch. van Spaendonck nam gisteren dit besluit nadat drie van de vijf aandeelhouders, allen familieleden, zaterdag jl. een fusieplan verwierpen. Vier com missarissen traden daarop af. mr. A. D. BELINFANTE Het fusieplan, afkomstig van prof. dr. Diephuis uit Hengelo, beoogde een samengaan van Spandon met twee kleinere bedrijven. Bovendien was de eis dat de directeuren Ch. en J. van Spaendonck geen zitting mochten hebben in de directie van de nieuwe combinatie. Dat plan is een slag in de lucht, zei AMSTERDAM Prof. mr. A. D. Belinfante, rector magnificus de Universiteit van Amsterdam, maakt zich ernstige zorgen over onderwijs aan zijn universiteit. Hij meent dat de voortgang van onderwijs als gevolg van de democratiseringsbewegingen in mate wordt verstoord. Hij heeft zijn staf richtlijnen ge- om de studie op verantwoorde wijze weer op gang te brengen. 'at een Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per kwartaal maan, automatische giro giro kwitantie BON „Diverse hoogleraren en weten schappelijke medewerkers knappen af, zijn overwerkt en laten door ziek te verstek gaan. Vele deskundige do centen verlaten de universiteit en voor de opengevallen plaatsen zijn geen nieuwe mensen te krijgen. Het studiepeil gaat naar beneden. Studie richtingen gaan kapot. Wij kunnen zo niet doorgaan", verzuchtte prof. Be linfante gisteren. Spanningen Hij was van oordeel dat de studen ten, die een herstructurering van de universiteit willen, uit het oog verlie zen dat onderwijs een overdracht van kennis is waarbij de docent een be langrijke rol speelt. Doordat de stu denten zelf hun studieprogramma willen vaststellen en zelf hun resulta ten willen beoordelen zouden er te grote spanningen ontstaan tussen de studenten, de docenten en de weten schappelijke staf. De stroom van pamfletten, versto ringen van colleges en andere acties werken volgens prof. Belinfante frus trerend op de universiteitsmedewer kers. Deze zouden onder druk van de studenten concessies doen, die zij zelf niet verantwoord achten. Probeersels mislukt nificus. die zelf niet afwijzend tegen over een herstructurering van de uni versiteit staat, zijn het afgelopen jaar verschillende experimenten gehouden. Vrijwel alle probeersels waarbij de democratisering en de inspraak van de studenten tot het uiterste waren door gevoerd, zijn op niets uitgelopen. De oorzaak daarvan zocht prof. Be linfante in een te kleine docentenbe zetting ten opzichte van het massale aantal studenten, dat steeds verder groeit. Hij is van mening dat in spraak en medezeggenschap gemak kelijker te realiseren is bij kleinere groepen studenten, dan bij de enorme faculteiten zoals die van de sociolo gen, welke momenteel zo'n 4000 stu denten telt. Ch. van Spaendonck. Het was boven dien niet klaar. Eigen plan Hij lanceerde een eigen plan waar in voor 400 werknemers geen plaats is. Met de 200 overgebleven werk krachten wil Ch. van Spaendonck binnen zes maanden een reorganisa tieplan doorvoei'en. Doel is een be perkte produktie van hoogwaardig en goed in de markt liggende Spandon- -stoffen. Op deze wijze wil hij probe ren de sterk gedaalde jaaromzet weer tot een economisch aanvaardbaar peil te brengen (16 miljoen gulden). De heer E. van Spaendonck is be noemd tot manager. Hij moet de or ganisatie realiseren. De spinnerij wordt afgestoten, de bedrijven in de binnenstad gesloten. Het. gehele be drijf wordt op één plaats geconcen treerd. IVief eens Mede-directeur J. van Spaendonck heeft zich van de plannen van zijn broer gedistantieerd. Hij blijft voor stander van het fusie-plan Diephuis. Dat zou verdere fusies mogelijk heb ben gemaakt. Bovendien zag prof. Diephuis geen heil in, interne sane- ring. Zijn broer kondigde aan dat hij volgende week besprekingen zal voe- j ren op het ministerie van economi- sche zaken. „Ik wil geen beroep meer i doen op investeringsbanken* die ik bovendien nog tien procent rente j moet betalen en ik laat de Neder- j landse belastingbetaler niet bloeden"', j Eerst zal mijn bedrijf de concurrentie weer moeten aankunnen. Daarna zul- I len wij verder zien", aldus de heer C'n. van Spaendonck. Voor de ondernemingsraad en staf van Spandon, de vakbonden en het kwam het nieuws van het massale ontslag als een volslagen verrassing. DEN HAAG De voorzitters H-rHf v- van de centrale werkgeversorga- gewestelijke arbeidsbureau in Tilburg j nisaties en de vakcentrales eaan bwam >if»t riipnw! vnn hpt massalp I Israëlische militairen inspecte ren de schoolbus, die gisteren door Arabische guerrilla's is beschoten. Zeven kinderen en drie volwassenen vonden in deze bus de dood. volgende maand naar West- Duitsland om kennis te nemen van het daar gehanteerde sys teem van loonoverleg. Doel is het in Nederland in het slop ge raakte overleg weer op gang te brengen. lis beloning voor mijn aktiviteit ntvang ik het gezellige FJetina 1 :haaltje cadeau. A i wm mam h stzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: uwe Leidse Courant, 'oordnummer 267, Leiden HOUSTON Een aardse bac terie heeft langer dan twee jaar op de maan geleefd. De bacterie is ontdekt in de televisiecamera, die vorig jaar november door de bemanning van de Apollo 12 naar de aarde is teruggebracht. Op de maan is de bacterie bloot gesteld geweest aan temperaturen tussen de 120 en 150 graden. Vol gens deskundigen van de NASA gaat het hier om een streptokok, een mi crobe die in het algemeen voor de mens onschadelijk zou zijn. De we tenschappelijke naam van het mi cro-organisme luidt „streptococcus j mitis". Direct na de ontdekking is de bac- terie weer in normale levensomstan- digheden geplaatst. Reeds na vier dagen begon de bacterie de eerste I tekenen van leven te vertonen, al- dus de leider van een groep micro biologen. De televisiecamera, waarin de bac terie is ontdekt, bevond zich op de maan in de Surveyor 3. Men neemt aan dat de bacterie zich al voor de lancering in de maanverkenner be vond. Het feit dat de streptokok op de maan in leven is gebleven laat vol gens de geleerden duidelijk de ge varen zien van besmetting van een planeet door aardse microben, die zijn ontkomen aan de zuivering die alle ruimteschepen voor lancering moeten ondergaan. Volgens NVV-voorzitter Kloos zou het Duitse systeem misschien een al ternatief kunnen zjjn voor de loonwet en zou met name het gewraakte arti kel 8 erdoor kunnen verdwijnen. Het Duitse systeem houdt in, dat het beleid van werkgevers en werk nemers wordt afgestemd op het totale economische beleid. Eerst wordt sa men met de regering gesproken over de algemene economische situatie (op basis van rapporten van onafhanke lijke deskundigen) en daarna pas be ginnen de vrije onderhandelingen, waarin de overheid dan niet meer kan ingrijpen. Eerder deze week deed dr. J. Zijl stra, president van de Nederlandse Bank, ai een voorstel het artikel 8 van de loonwet (dat voor NW en NKV aanleiding werd zich uit het loonoverleg terug te trekken) te ..be vriezen". Hij doelde hiermee op een ..gentle men's agreement" tussen partijen om tijdens het centrale overleg artikel 8 niet toe te passen. Hoewel het CNV positief tegenover het idee staat („we voelen veel voor de suggestie", zei gisteren CNV-secrc- taris C. A. Bakker op de vergadering van de christelijke bond van werk nemers in de hout- en bouwnijver heid), heeft het NVV het al afgewezen. In het verenigingsorgaan De Vak beweging wordt zelfs verondersteld, dat dr. Zijlstra sinds zijn benoeming bij de Bank „wel erg wereldvreemd is geworden". „Die bevriezing geldt kennelijk alleen tijdens het centrale overleg, daarna kan de minister weer naar hartelust cao's onverbindend ver klaren, aldus het blad. NIEUWE RIJN 44 LEIDEN - TEL. 01710 34299 ROTTERDAM CH-fractieleider J. T. Mellema heeft vanlidda op de Algemene Vergadering van zijn partij in Rotterdam gezegd, dat de financiële mogelijkheden voor het volgende kabinet „niet bijster groot zijn". Wil men de belangrijkste prioriteiten, zoals vermeld in het CH-program, uitvoeren, dan ontkomt het, volgende kabinet niet aan belastingverhogingen. 1 Hij stelde duidelijk, dal zijn partij de kiezers in 1971 geen koeien met gouden horens kan beloven. De cij fers tonen aan dat er na '71 slechts 600 miljoen extra zal kunnen worden besteed voor nieuwe taken van de overheid. Hij acht dat bijzonder wei nig. De keus van de heer Mellema gaat niet in de richting van meer I luxe, maar in die naar een betere j maatschappijstruktuur. W elzijnsm inister Hij lanceerde het idee bij de ko mende kabinetsformatie een aparte bewindsman te benoemen voor de overheidsvoorlichting. Als het kan een staatssecretaris. De CHU zou ook graag zien dat er ministers komen voor het wetenschappelijk onderwijs en de welzijnszorg. Uitvoerig ging de heer Mellema in op de aktuele politieke situatie, waar bij hij opmerkte dat D'66 „zich reeds om zeep heeft gebracht" en dat de PvdA alleen nog maar een executeur testamentair nodig heeft, als die par tij tenminste op de ingeslagen weg voortgaat. Socialistisch failliet „Wij hunkeren niet naar een socia listisch failliet, maar in die kring schijnt men daar zelf met heel veel enthousiasme aan te werken", aldus de heer Mellema. Wat anderen te veel hebben, heeft de VVD te weinig, concludeerde hij naar aanleiding van „het nogal be haaglijk koesteren in de zon van de laatste verkiezingswinst". (Het ont breekt de liberalen aan voldoende zorg en verontrusting over de vraag stukken van deze tijd. „Met electorale zelfgenoegzaamheid lost men gee.i problemen op", aldus de CH-leider. Leiding nodig Hij bleek een open oor te hebbe voor de zich snel wijzigende maat schappij, maar legde er tevens de na druk op dat Nederland „recht heef. op tenminste enige leiding". De de- mokratische spelregels moeten gehan teerd worden, anders loopt men ge vaar slachtoffer te worden van de spraakzame minderheid. „Ik beu bijna geneigd te zeggen, dat de wereld ook aan begrip ten on der kan gaan. Inclusief onze minis- ter-nresident, die in een reeent tv-in- terview blijk gaf voor werkelijk alles begrip te hebben, maar overigens niet veel verder kwam dan het tonen van dat begrip". Beatrix opent Isselt Prinses Beatrix heeft vrijdag in Amersfoort het vormings centrum Jsseltofficieel ge opend. Vol interesse bekijkt de Prinses een oude boot, die een paar leerlingen aan het op knappen zijn. ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 De edele mens is onwrik baar. maar niet stijfhoofdig. CONFUCIUS Rolt Hoekstra en Bert v. d. Ent in gesprek met prof. dr. Röling: Zó hollen wij naar de catastrofe Ton v. d. Hammen: „Laboratorium" voor wijkgemeenten Dick Ringlever: Waar groeien we naar toe? 1. den Boef: Britse sportliefde kan Wilson stemmen kosten Dr. E. Diemer: Belangrijk rapport Dr. C. Rijnsdorp: De beweging van l'Abri Jeanne de Vlieger: Veel kruid is gewassen voor hartziekte en zenuwlijden Phé Wijnbeek: „Zeskamp" als sociale beïnvloeding ,Jc krijg je pruik terug als ik Tommy go-calpi érd heb." Zon en maan 24 zon op 4.35, onder 20.40: maan op 0.06, onder 6.53; 27 mei LK. 25 zon op 4.33, onder 20.41; J maan op 0.44, onder 8.21; 27 mei LK. Dc Bilt verwacht tot morgen avond: overwegend droog weer met wolkenvelden, maar later meer zonnige perioden. Zwakke lot matige wind tusscu zuid en west. Iels hogere temperaturen. Een zwak front met veel be wolking passeerde vandaag, ge volgd door zachtere lucht. Mor gen mogen wij wat meer zon verwachten met een matige zuid westen wind. De temperatuur, die gisteren niet hoger dan 12 graden kwam. gaat de komende dagen weer tot 15 a 18 graden stijgen. Hoog Water 24 mei: Rotterdam le getij 6.57, 2e getij 19.31, VUssingen 3.45—16.08, Willemstad 7.37—20.07. 25 mei: Rotterdam le getij 7,50, 2e getij 20.18. Vlisslngen 4.3316 57. Willemstad 8.26—21..00. CZBU Vvutw/nzzi INTERIEURVERZORGING CPUNSBURGI] MEER KEUS IN 1 PASSENDE OMGEVING (Van onze parlen.entsredactie) Een exterieur van de fabriek van Spaendonck

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1