13 MILJOEN WAAR GROEIEN WE NAAR TOE? Britse sportliefde kan Wilson stemmen kosten Door J. DEN BOEF IATERDAS KMI 1970 Ergens in Nederland ligt de statistieken laten er geen twijfel over bestaan ons dertienmiljoenste bewonertje in de wieg te trappelen. Waar die wieg staat en wie die der- tienmiljoenste is, zal voor altijd een vraag blijven, want waar er elke twee minuten een Ne- derlandertje bijkomt, is het zelfs voor de CBS-computers onmogelijk na te gaan met wie de nieuwe mijlpaal werd bereikt. Evenmin is bekend wanneer de grens werd overschreden. Eind april of begin mei? CBS kan die vraag pas in augustus beantwoorden als de bevolkings- gegevens van alle gemeenten centraal zijn verwerkt. Maar dét de dertienmiljoenste er is, GOOT staat al wel vast. Nederland heeft er weer een miljoen bij en stevent onverdroten op de volgende mijlpaal af, die als de statistici gelijk krijgen over zeven jaar al zal zijn Dick. RinQl6V6T bereikt. Vakantieplannen, het wereldkampioenschap voetballen in Mexico en nog andere verschijn selen, die weinig of niets met politiek te maken hebben, kunnen nadelig zijn voor de kansen van de Britse premier de socialist Harold Wilson op een nieuwe ambtstermijn in Downing Street No. 10. Opiniepeilingen kunnen daar niets aan veranderen, of zij nu een opgaande dan wel een neergaande lijn (als in de laatste dagen) te zien geven. Als op 18 juni veel Britten niet de moeite nemen naar de stembus te gaan zal vooral de regerende partij daaronder lijden. De conserva tieven, sinds oktober 1964 in de oppositie, zullen als underdog' ongetwijfeld op groter loyaliteit kunnen rekenen. De uitslag van de Lagerhuis verkiezingen is dan ook allerminst een bekeken zaak. rakter van een noodsprong. Hij zegt wel, dat een nieuw Brits kabinet met een man daat van vijf jaar sterker zal staan bij de onderhandelingen over het EEG-lidmaat- schap, het zoeken van een oplossing voor het Noordierse probleem, het verder ge- zondmaken van de economie en andere be langrijke zaken. Hij heeft gelijk, wanneer hij zegt, dat het landsbelang niet gebaat Is met een kabinet, dat aan zijn laatste regeringsjaar bezig is en zich daardoor aan handen en voeten ge bonden kan voelen. Het belangrijkste motief van Wilson is evenwel, dat hij voor het eerst sinds jaren een kans ziet, een verkiezings overwinning te behalen, die (en dat toont de noodzaak aan) mogelijk zijn meerderheid in het Lagerhuis zal verkleinen. Wilson zou nog tot maart volgend jaar tijd hebben gehad om het werk te voltooien, dat hij in oktober 1964 op zich nam. Hij wilde het er echter niet op laten aankomen. Dat hij zelfs niet tot de herfst van dit jaar durfde wachten om zijn kansen nog eens te overwegen, is een aanwijzing temeer, dat in de verkiezing van 18 juni zijn enige en laat ste kans ziet. Daar staat tegenover, dat hij na teleur stellende jaren waarin hij niet terugschrok voor onpopulaire maatregelen, de Britten iets te bieden heeft, dat bewondering af dwingt. Jarenlang stoorde hij zich nauwe lijks aan de eisen van de vakbonden, als hij meende, dat zij in een gegeven situatie te ver gingen. Niet voor niets zegt men wel eens wat cynisch, dat Wilson de beste con servatieve premier is, die Engeland ooit heeft gehad. Overigens is het in Engeland niet onge woon, dat een regeringspartij niet de volle vijf jaren uitdient In februari 1950 schreef de socialist Attlee vervroegde verkiezingen uit, hoewel hij tot augustus had kunnen wachten. In oktober 1951 deed hij het op nieuw, omdat de Labourmeerderheid in het Lagerhuis te gering bleek te zijn om te kunnen regeren. De conservatieven namen toen onder lei ding van Churchill de macht weer in han den. Na verloop van enkele Jaren gaf deze het roer over aan de man, die altijd in zijn schaduw had geleefd: sir Anthony Eden. Met dertien miljoen op een 40.000 vierkante kilometer groot stukje grond. Waar moet dat naar toe? Hoe zal het moeten als er in 2000 volgens de huidige prognoses nog eens zo'n vijf miljoen bij zullen zijn? Een eenvoudig rekensommetje mag dan wel leren, dat we de man nu nog steeds een dikke 3000 vler kante metar hebben, de werkelijk heid is natuurlijk anders. Want die dertien miljoen wonen niet ge spreid, maar voor het grootste deel op een kluitje in de randstad. Die zelfde statistieken illustreren het beangstigend. Leven er gemiddeld thans 384 mensen op een vierkante kilome ter, in Zuid-Holland is dit aantal al 1050 en in het magische jaar 2000 zullen het er zelfs meer dan 1300 zijn, wat nog geen 800 vierkante meter per man betekent. Benauwend perspectief, of zal die gestage en snelle groei tijdig kunnen worden afgeremd? Sociolo gen, planologen, en medici stellen die vraag de laatste jaren steeds meer en met steeds meer nadruk. Hoe lang zullen we zo nog kunnen doorgaan, wanneer zal het punt zijn bereikt, waarop ons land door die enorme bevolking onbewoon baar zal zijn geworden? Een grens Is nog nooit gesteld, maar vast staat wel, dat als de groei zich <ot 2000 zo doorzet als wordt verwacht ons land dan uit zijn grenzen za! puilen. Trouwens, nu al neemt Nederland een bijzon dere plaats in temidden van de landen van de wereld. Het is het dichtstbevolkte land en er zijn slechts 35 landen die meer inwo ners hebben. Statistici hebben uit gerekend, dat als de Verenigde Staten even dichtbevolkt waren als ons land de hele mensheid er zou kunnen wonen. Daarom is men het hierover wel eens: er zal wat moeten gebeuren. Prof. dr. P. Muntendam, hoogleraar in de sociale geneeskunde, zei het vorig iaar zee» duidelijk: „Dit kan niet zomaar doorgaan, regering, ga tot actie over". En prof. Jr. J. P. van Rooijen, hoogleraar aan de Vrije Universi teit, op wiens initiatief in 1958 de stichting „Volk en Ruimte" werd opgericht: „We moeten ons nu reeds van onze verantwoordelijk heid bewust zijn. De spectaculaire groei scheot straks problemen, die ons voorstellingsvermogen te bo ven gaan". Wat hebben die noodkreten tot nu toe voor effect gehad? Het antwoord daarop kan kort zijn: weinig of niets. Al bleef de groei de laatste Jaren dank zij de pil iets onder de ramingen, zij blijft doorzetten. Noodkreten en statistieken heb ben echter wel aan het denken ge zet. De politieke partijen houden zich met het probleem bezig, even als de sociologen, de planologen en de gynaecologen. Er wordt ge discussieerd en er komen rappor ten op tafel. En uit al deze activi teiten komt steeds deze uitgespro ken noodzaak naar voren: de ge middelde gezinsgrootte moet ver kleind. Er wordt gepleit voor verbe tering van voorlichting over anti- conceptionele middelen, voor ver ruiming van de mogelijkheden voor abortus en zelfs is al het woord sterilisatie gebezigd. Prof. Van Rooijen: „De overheid dient via een actief voorlichtings beleid te bevorderen, dat per gezin een kindertal van gemiddeld 2,1 wordt bereikt. Dat zou ideaal zijn" Hij zegt er overigens gelijk bij, dat men nooit zal mogen ingrijpen in de persoonlijke sfeer van de mens. Maar zonder het recht van de ouders aan te tasten om zelf hun gezinsqrootte te bepalen, zou dit doel, volgens hem, ook bereikt kunnen worden. Bijvoorbeeld door het systeem van de kinderbijslag geleidelijk af te breken. In Japan heeft men iets dergelijks onderno men, echter nog rigoreuzer. Daar vallen ouders, die meer dan twee spellingen, de technici zijn wat minder pessimistisch. Technisch Is het mogelijk, zeggen zij, de probis- men op te lossen. Milieuverontrei niging kan bestreden worden en er kunnen woningen worden gebouwd voor zeker zo'n twintig miljoen. Zelf» ruime woningen, zonder de vrije recreatiegrond ernstig aan te tasten. Maar ook zij stellen daarbij: dit is alleen mogelijk als er voldoende geld is. Geld, dat de gemeenschap zal moeten opbrengen. Door hoge re produktie en hogere belasting. Elk volgend miljoen Nederlanders zal in de toekomst tot onevenredig zwaardere lasten leiden, wil men ze een menswaardig bestaan kun nen geven. Geen rooskleurig perspectief. Er mag dan vreugde zijn over elke nieuwe gezinsuitbreiding, zij wordt getemperd door de zorgen, die de groei omringen Die dertienmiljoen ste moet wél aan het denken zet ten fitgerekend op de verkiezingsdag zou de Zuidafrikaanse Springbokken hun ste testmatch tegen Engeland spelen, isale demonstraties zouden eraan voor aan. Op verzoek van Wilson (het zou i stemmen kunnen kosten) is de tour- echter afgezegd. et wereldkampioenschap voetballen in ico. waarbij veel Britten sterk emo- eel zijn betrokken, omdat het team van eland titelhouder is, kan 'de socialisten Is kosten. Het is een uitgemaakte zaak, Labour-supporters meer belangstelling 1 voetbal hebben dan de conservatieve lang. Van de prestaties van het Engelse i zal afhangen, hoevelen de stembus zul- vergeten om zich te kunnen concentre- op de talrijke en langdurige uitzendin- die de Britse tv-maatschappijen wij- aan het Mexicaanse gebeuren. de weken, die aan de verkiezingen voor- an kan de World Cup samen met andere tmanifestaties als tennis, cricket en ra- op de beeldbuis de aandacht van de torale campagne zodanig afleiden, dat 1 socialisten als conservatieven het voor- elijk van de dagbladen moeten hebben, hebben vanwege hun politieke kleur voorkeur voor Labour, al zijn ze alle uitgesproken conservatief. Premier Wilson heeft al eens eerder zijn kaarten op tafel gelegd. Dit keer staat er veel op het spel. Deze testte bij vervroegde verkiezingen In mei 1955 zijn eigen populariteit; met succes. Als gevolg van de mislukte Brits-Franse ac tie tegen Egypte in de Suezkanaalzone moest Eden begin 1957 echter plaatsmaken voor MacMillan, die in oktober 1959 (zeven maanden eerder dan noodzakelijk was) ver kiezingen uitschreef. Macmillan nam na een aantal politieke tegenslagen ln oktober 1963 om gezond heidsredenen ontslag. Lord Home (later sir Douglas Home) volgde hem op en diende de volle ambtstermijn uit tot oktober 1964, toen hij door Wilson werd verslagen. De kleine meerderheid die de socialisti sche premier in het Lagerhuis achter zich had (door rebellie soms beperkt tot enkele zetels), was voor hem aanleiding, in maart 1966 vervroegde verkiezingen uit te schrij ven. Hij boekte een grote overwinning. Wilson heeft nu opnieuw gebruik gemaakt van de mogelijkheid, de verkiezingen op een hem gunstig lijkend tijdstip uit te schrijven. Hij had nog tot maart kunnen wachten. De opiniepeilingen geven hem nog steeds een lichte voorsprong. Die houden echte* geen rekening met de huis-, tuin- en keu kenproblemen, welke Wilson op de verkie zingsdag parten kunnen spelen. Evenmin kunnen zij registreren, wat de zwevende kiezers op deze dag zullen doen, als die ook niet met vakantie zijn of voorkeur geven aan de voetbalmarathon en wat dies meer zij op de tv. Al met al lijken de verkiezingen nog een nek-aan-nek-race te kunnen toevoegen san de sportevenementen, die in de dagen rond om de verkiezingen tóch al zo talrijk zijn- kinderen hebben zelfs in een hoge re belastingklasse. Worden geen afdoende maatre gelen genomen, dan staat vast, dat de problemen voor Nederlands le gioenen zich zullen opstapelen. De lasten economen wijzen er steeds opnieuw op zullen snel stijgen, want het zal op den duur een zeer kostbare zaak worden, de beperkte ruimte leefbaar te hou den. Lucht- en waterverontreiniging zullen met een massaal offensief bestreden moeten worden, er zal voor meer recreatie moeten wor den gezorgd en niet in de laat ste plaats er zal voor al die miljoenen onderdak moeten worden gecreëerd. Dit heeft tot gevolg dat de Ne derlander een groeiende financiële last te dragen zal krijgen, want de kosten van het leefbaar houden van de ruimte zullen sneller stijgen dan de bevolking. Doen economen sombere voor Ie beslissing valt in ongeveer 70 „margi- e districten", waar een kleine verschul- I in het stemmenaantal tot zetelwinst of rlies kan leiden. Bij een systeem van nredige vertegenwoordiging hoeven par- n daar geen rekening mee te houden, districtenstelsel geeft echter volop re- het wel te doen. Bijzondere aandacht gen met name in de marginale dis ten dc „floating voters". Deze zwê- de kiezers, die vaak pas kort voor de bezingen een keus doen, bepalen in fei- de uitslag. Vandaar dat Wilson zich in campagne ook zal richten op wat i in Engeland gematigd rechts noemt, optreden als premier maakt hem in die g niet kansloos. meenschappen, het gerechtelijk onderzoek naar de verdwijning van mevrouw McKay en andere onderwerpen, die nu nog niet te voorzien zijn. De vervroegde verkiezingen, die Wilson heeft uitgeschreven, hebben dan ook het ka- 'vendien is er een goede kans, dat het iezingsnieuws wordt overschaduwd een nieuwe testvlucht van de omstre- Concorde, het naderende gesprek over elands toetreding tot de Europese ge -X- Edward Heath, leider van de conservatieven, heeft blijkbaar nu al moeite om op de been te blijven. Slechts ca. 35 landen op de wereld bezitten een grotere be volking dan Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15