„Laboratorium" voor wijkgemeenten Zó hollen wij naar de catastrofe! O ZATERDAG 73 MEI 1970 In de gang het bordje „Boulevard de la Paix" (Boulevard van de Vrede). Via deze gang komen we bij prof. dr. B. V. A. Röling, een grote en knappe man met helblauwe ogen en kortgeknipt spierwit haar. Zijn werkkamer is ruimen rommelig, veel boeken en een opvallende collage oorlogsfoto's aan de muur. Op een van de foto's Guer nica, de eerste stad, die vanuit de lucht werd gebombardeerd in de Spaanse burger oorlog. Een hoopvolle tegenhanger van dit brok oorlogsellende is de Duitse sol- datenhelm, die tot vergiet werd gemaakt en nu als bloembakje dienst doet op een stalen archiefkast. Zwaarden omsmeden tot ploegen, maar zover is het nog niet. Nog lang niet. töF. RÖLING: De meeste mensen vinden er veel te veel over de oorlog wordt ge- at. Ik begrijp die weerzin wel. Het oorloge- ileem Is zo ontzettend gecompliceerd. Je It je zo machteloos. Maar die groeiende on- teresseerdheid is enorm gevaarlijk. Als «r i gebeurt, hollen we naar de catastrofe." Somt er volgens u een atoomoorlog? Wapens worden ontwikkeld om ze te gebrui- We groeien naar de situatie dat Amerika of land in staat is tot een totale vernietiging de tegenstander bij de eerste aanval. Wan- r het zover komt, zal tot die vernietiging den overgegaan. Alleen al om de tegenstan- voor te zijn." lordt de bewapeningswedloop veroorzaakt r angst of agressie? )oor belde en nog andere factoren, dacht Amerika hoeft helemaal niet bang te zijn. Het tok een kwestie van macht. Amerika wil zijn ende rol handhaven. Bovendien zijn er men- die denken dat door uitbreiding van de chtook de veiligheid toeneemt". peelt dit ook bij de Russen? ffe weten meer van Amerika en de situatie ■te dus veel duidelijker. Ik ben van mening Amerika op het ogenblik een onjuiste railing van zaken wordt gegeven. In Ameri- Hflrtit steeds een achterstand in de bewape- I gepredikt. Het is niet waar. Het wordt ge- d om angst te zaaien en van het Congres igeid los te krijgen voor nieuwe wapens, seft de Amerikaanse minister gezegd, dat nd er op uit is een wapenmacht op te ven die in staat is de tegenstander bij de te aanval totaal te vernietigen. Ik ben niet uigd van die bedoeling aan Russische zij- Van Riel heeft eens voor de televisie gd dat wij, indien we niet aan onze NATO- lichtingen zouden voldoen, door de Russen en worden overvallen op dezelfde manier at in Tsjechoslowakije is gebeurd. c kan me voorstellen dat men zegt, dat we ipend moeten zijn. Daarmee ben ik het vol- en eens. Tsjechoslowakije is een duidelijk >eeld van wat Je kan overkomen als je niets bewapening doet. Als je machteloos bent de machtige over je heen". bent het metmr. Van Riel eens? "Nee, helemaal niet, immers, hij wil de bewa- hg opvoeren. Ik zeg alleen dat ik eenzijdige apening geen verstandige politiek vind. Ik veel te veel bewapenen iets heel anders (eenzijdig ontwapenen. De Amerikanen drij ven de bewapening ongehoord op zonder dat ze dat kunnen rechtvaardigen op militaire gronden. Na 1945 had Amerika als enige atoommacht de mogelijkheid het atoomprobleem binnen de perken te houden, maar die kans is niet benut Alle grote problemen ten aanzien van het oor- logsvraagstuk zijn nog moeilijker geworden dan ze in 1945 al waren. Men heeft 25 Jaar lang over ontwapening ge praat, maar in feite Is er niets gebeurd. Bij de onderhandelingen over ontwapening heeft Ame rika zich gedragen als machtigste mogendheid en voorwaarden gesteld, die voor de andere partners onaanvaardbaar waren. Het is ontzet tend moeilijk voor een land dat aan de top staat voorstellen te doen, die z'n leidende rol kunnen aantasten. Zal een derde wereldoorlog nodig zijn om met de atoombom te leren leven? Dat is de vraag." We moeten erg oppassen voor de Russen, is Rolf Hoekstra en Bert van der Ent in gesprek met prof. dr. Röling de mening. In uw boeken zegt u, dat Rusland niet uit is op militaire agressie. Kunt u dat toelichten? „De Russische politiek van na de oorlog is volgens mij niet op militaire expansie gericht. De Russen willen het communisme verbreiden door middel van ideologische agressie, maar daarvoor hoeven we niet bang te zijn. Het com munisme heeft geen enkele kans in een staat die behoorlijk is georganiseerd. Wie wil er nog communisme hier? Het is waanzin in ons land bang te zijn voor het communisme. De Russische ideologie heeft uitsluitend kansen in landen, waar economische wantoestanden bestaan, zoals Zuid-Amerika. Azië en misschien wat Zuid-Europese landen". De Russen zeggen nog steeds bang te zijn voor een herlevend Duits militarisme. Is dat geen verhaaltje dat ze vertellen om de bewape ning aan hun eigen volk te verkopen? „Hebt u het boek van Strauss gelezen? Nou, als je ziet wat Strauss denkt en wat voor aan hang hij heeft, dan hoeft maar even iets mie te gaan of hij heeft zo weer een meerderheid. Daar zou ik ook bang voor zijn: een streven naar een groot Europa van de Atlantische Oceaan tot aan de grenzen met Rusland. De satellietstaten horen er dus bij. Ze zullen die nooit militair op de Russen veroveren, nee, geen sprake van. De Duitsers zijn Immers vre delievend. We zullen de Russische satellietstaten naar ons toelokken door onze welvaart en vrij heid. En dan moeten we een Europese kern macht hebben om te voorkomen, dat Rusland op dat weglopen reageert zoals ze dat in 1968 hebben gedaan met de inval in Tsjechoslowa kije", zegt Strauss. En dan zitten we midden in de derde wereldoorlog". U kunt kennelijk begrip opbrengen voor de argumenten, waarmee de Ruseen Tsjechoslowa kije hebben bestreden. „Het was een wanhoopsdaad. Ze zagen het land al weglopen uit het Sowjetblok en hebben dat willen voorkomen. Het heeft de zwakte van het Sowjetblok duidelijk aangetoond en tot gro tere zwakte bijgedragen. En wij reageren erop met een versterking van de NAVO. Een vreem de reactie, maar Van Riel vindt dat blijkbaar prachtig. Het was logischer geweest als wij na de inval in Tsjechoslowakije de NAVO-krachten met tien procent hadden verminderd". Zou er veel veranderen bij een mogelijk even wicht tussen beide grootmachten, vooral nu ook China met succes een satelliet heeft gelan ceerd? „China is met z'n zeven- tot achthonderd miljoen Inwoners een potentiële grootmacht en dat feit zou erkend moeten worden. China moet worden opg'enomen in de Verenigde Naties Bo vendien dient dit onmetelijke land betrokken te worden bij het overleg over ontwapening". Zou China dat nog willen? „Ik kan me voorstellen dat China z'n eisen zal stelten. Allereerst dat het z'n revolutie op Formosa, dat door tussenkomst van Amerika buiten de overwinning van Mao is gehouden, mag voortzetten. Een heel moeilijke zaak". Wil China heel de wereld veroveren, zoals de ideologie luidt, of is het land alleen uit op eigen bescherming? „Een erg moeilijke kwestie. Je hebt de theo rie van Lin Piau, ontleend aan de Chinese revo lutie zelf, namelijk dat het platteland de steden heeft veroverd en dat het wereldplatteland nu de wereldsteden moet veroveren. Met andere woorden: de arme landen moeten de macht grij pen. Voorlopig is het alleen een theorie. Wat je ziet is, dat China een grote mond opzet, maar Nieuw kerkelijk woord: citypastoraat. Welbewust geen bin- stedelijke samenleving, dat te maken heeft met ons al meer nenstadpastaraat, omdat dit te geografisch gebonden is en er leven in stedelijke groeperingen, waor je ook buiten de „offi- iets anders mee wordt bedoeld. Meer het gebeuren van de ciële stad" nog ten volle deel aan hebt. Jon V. d. Hammen De techniek en de industrie hebben ons land tot één grote stad, wilt u: tot een tros stedelijke samenlevingen, met elk eigen kernen, gemaakt. Eén van die vruchten is de Domstad, die via het ingrijpende plan Hoog Catha- rijne, waarvan de aanzet zich al afte kent, binnen tien jaar een nieuw hart met ook de functie daarvan zal hebben. Versnelde ontwikkelingen dus in Utrecht, die de kerk wil proberen bij te benen. Welke kerk? De hervormde, die in feite niet meer wil zijn dan degene die het initiatief neemt. Dat dan verder, als net kan zo oecume nisch mogelijk er is daarvoor con tact met de Raad van Kerken zal moeten worden uitgewerkt Sinds zondag is dr. J. van der Werf, voordien jeugdpredikant aldaar city- pastor van Utrecht Hij heeft zijn intrek in de Domkerk genomen, van waar hij, en naar hij hoopt een toe nemend aantal medewerkers, het ci typastoraat al duidelijker gestalte kan gaan geven. We leven, zegt nij, niet in afgeslo ten eenheden m=er. Bepaalde eenhe den mensen voor Utrecht straks ongeveer een miljoen leven tegen een verdikt, een verhevigd stadsleven in het centrum aan. In die kern, de city, heb je met drie categorieën te maken. De mensen die er wonen, de passanten die er komen winkelen en wandelen, en de mensen die er werken. Als ik dat zo zeg, aldus dr. Van der Werf, lijkt het of ik ook al een blauwdruk zou hebben hoe dat city pastoraat voor de drie categorieën zou moeten functioneren. Maar die heb ik niet. Die zullen we nu juist al werkende en experimenterende pro beren meer gestalte te geven. Al nam ik er in het begin even afstand van, het city-pastoraat hééft toch wel een, <.ij het kleine, geogra fisch bepaalde wijkgemeente, al is het nadrukkelijk de bedoeling ten dienste te zijn van de hele toekomsti ge Utrechtse agglomeratie Voor de binnenstadbewoners is er dus „gewoon" pastoraat, met accenten op die groepen dit de meeste aan dacht nodig hebben: bejaarden, chro nisch zieken en eenzamen Dan de passanten. Hoog Catharijne met zijn vele lbopstraten op hoog ni veau het verxeer zal zich daar be neden afspelen zal steeds meer passanten aantrekken. Wat kan je voor deze categorie zijn? De kerk moet open, dat is zeker. Er zullen ochtenddiensten komen, waar bij het uitgangspunt van ons bezig- zijn kan worden samengevat in: werken aan de prediking, de wijze sacrament vieren, de taal en de mu ziek. Wat de openingstijden van de Dom kerk betreft denken we aan de pe riode tussen 12 en 4 uur Er moet een vaste bezetting in die kerk komen. We moeten duidelijk maken, dat daar geleefd wordt Dat men als passant de kerk binnenwandelend deze niet alleen als schoon monument ont waart, maar er ook in kan ontdekken dat er activiteiten zijn. Ik denk aan hat aanwezig zijn van literatuur, tijdschriften, informatie over gezinszorg, hulp aan bejaarden, hulp in het kader van het diaconale jaar. Informatie r.iet louter schrifte lijk; er zouden ook voorlichters be schikbaar moeten zijn. En dan maar eens ervaren of je iets waar kunt maken van wat je wilt zijn: een in formatief en pastoraal voorportaal. Ja, uiteraard ook pastoraal door el ke dag zowel in de kerk "als bij mij thuis, spreekuren te houden. Daarbij moet, desgewenst anonimiteit moge lijk blijken. Pastoraal kan er ook duidelijk be hoefte blijken te zijn aan een groep van raadgevende figuren, die een ze kere deskundigneid bezitten. Zij zou den zich beschikbaar kunnen houden voor het geval dat vanuit het citypas toraat een beroep op hen wordt ge daan. Ik denk aan deskundigen op het gebied van pedagogiek, psychologie, sociologie, arbeidsverhoudingen. Daarnaast ook werkgroepen: voor specifieke dienstverlening voor de vormen die het geestelijk leven kan aannemen: de huisgemeente, de biecht, de comm-ine in de zin van Taizé, om enkele voorbeelden te noe men, voor het pastoraat, voor diverse beroepsgroepen. In een city, en ru kom ik aan de derde categorie, werken allerlei groe pen mensen, die te maken hebben met de problematiek van hun spe ciale beroep. Er is bijvoorbeeld de wetenschappelijke staf van de uni versiteit, er zijn winkeliers, er is de bouwwereld, er zijn politici. Het city pastoraat kan daar niet omheen. Bij dit alles, dat kan ik niet genoeg herhalen, zegt dr. Van der Werf, heb ben we geen pretenties We gaan ge woon ernstig zoeken naar wat de kerk hier kan doen Ook en juist ten opzichte van de omliggende wijkge meenten, die van onze diensten als „laboratorium" hopelijk mee kunnen profiteren. We beginnen maar eens met een werkweekend, in Driebergen, eind mei. En hopen op -teeds meer mede werkers, uit andere wijken, uit ande re kerken. Allen /uilen nadrukkelijk moeten weten dat dc grondpijlers van dit werk bestaan uit de eredienst en het leerhuis. Toegespitst: de kerk, waarin we sa men heel grondig bezig zijn met de bijbelse boodscnap, met welke werke lijkheid ons in de bijbel geboden wordt en hoe we van daaruit daad werkelijk onze weg moeten zoeken in dit citypastoraat (lees: de realiteit waarin we leven). blijkbaar niet in staat ze op te lossen door een vreedzame regeling. Na 1945 zijn er in de wereld meer dan 200 gewapende conflicten geregistreerd. Hoe ver deze conflicten ook van Nederland uitbreken, vast staat, dat wij er wei degelijk mee te maken hebben, omdat deze vaak plaatselijke ge schillen de weegschaal kun nen beïnvloeden van het machtsevenwicht tussen Oost en West. Het vroogstuk van oorlog en vrede moet als geen ander probleem onze aandacht heb ben. Discussie erover lijkt evenwel een vrijwel uitzicht loze zaak: bij beide kanten belemmert de ideologie het uitzicht op de werkelijkheid. Het is bovendien des te ge compliceerder door zijn ver vlechting met het andere grote probleem: de armoede in de wereld. Over enige aspecten van het vraagstuk van oorlog en vrede hadden wij een enkele uren durend gesprek met prof. dr. B. V. A. Röling (63), hoog leraar in het internationale recht en hoofd van het Pole- mologisch Instituut te Gro ningen. Het instituut is in 1961 opge richt en verricht wetenschap pelijk onderzoek naar de oor zaken van oorlog en naar de vraag hoe de vrede tot stand kan komen. Actuele aanleiding tot bet gesprek: de nieuwe tech nische successen van China in de ruimte en de Ameri kaanse inval in Cambodja. Prof. dr. B. V. A. Röling voor de fotocollage zich vrij rationeel in de buitenlandse politiek beweegt". Maar ze zeggen de wereld te willen verove ren. Is dat een grapje? „Nee, bepaald niet, als men bij wereldheer schappij denkt aan de macht van de Derde Wereld als geheel. Maar op dit moment is die wereldheerschappij niet de hoofdzaak. Op een bepaald ogenblik is het nationalisme sterker dan de ideologie. Voorlopig kan China die ideologie uitstekend gebruiken voor het nationalisme. Het eerste doel is een welvarend en veilig China te krijgen en als je al die bases ziet, die als een gordel rond dit land liggen, kun je je voorstellen dat ook de Chinees huiverig wordt van het westers kapitalisme. Het is precies hetzelfde wat we met Rusland hebben gedaan en wat de Russen doodsbe nauwd heeft gemaakt. Het is heel misleidend om te zeggen: „Zij zijn uit op de wereldheer schappij". Ze zullen het communisme niet mili tair uitdragen, maar door ideologie. Tegen eco nomische en ideologische agressie kunnen we ons weren. We staan dan ook veel sterker, want we hebben nu eenmaal een veel beter stelsel dan zij". De uitstraling van China over heel Azië zal onmiskenbaar een feit worden. Vindt u dat reëel? „Ja, en hoe zou dat anders met 800 miljoen inwoners. Hoe kun je miljoenen nijvere mensen het recht ontzeggen tot uitstralen? Dat kan niet'". Dan heeft Amerika dus ook het recht uit te stralen in Latijns Amerika en Cuba tot In Azië toe, omdat de Amerikanen daartoe de mogelijk heden bezitten? „De Amerikanen doen het ook, maar met uitstraling bedoel Ik niet militaire overheersing. De Invasie in Cambodja is weer een bewijs, dat Amerika geneigd is steeds de problemen te willen oplossen met toepassing van militaire macht. Die invasie, lijkt mij, toont dat Amerika nog steeds uit is op een militaire overwinning. Ik vond het zéér te betreuren dat onze regering daar begrip voor kon hebben". Er is lange tijd rekening gehouden met een Russische verrassingsaanval op China in ver band met raketbases. Zullen de Russen na de geslaagde lancering deze aanval toch onderne men om zo China te verhinderen een belangrijke atoommacht te worden? „Ik kan me heel goed voorstellen dat daar gevochten zal worden als gevolg van de territo riale geschillen, maar het vernietigen van mili taire bases zou ik een kortzichtige politiek van de Russen vinden, want dat wordt een eindeloze strijd. China is niet te veroveren. Door geen macht ter wereld. Het zou mij zeer verbazen als het tussen China en de Sowjetunie tot een grote oorlog zou komen". Waarom steunt Amerika in Azië juist die lan den, die niet willen weten van sociale hervor mingen. Voor hetzelfde geld zouden ze steun kunnen geven aan krachten in dat land, die dat wel willen en zo de sympathie kunnen winnen. Of zijn de Amerikanen zo beducht voor het woord communisme, dat alles wat streeft naar sociale hervormingen communistisch wordt ge noemd? „Het zou een zegen zijn geweest, indien Ho Tsjl Mlnh het in Vietnam voor het zeggen zou hebben gekregen met een communistisch re gime. Net als in Joegoslavië. Waarom hebben we geen bezwaar tegen Tito? Omdat hij z'n zaakjes thuie zelf wil regelen. Een communistisch regime in Vietnam is niet tegen te houden. China kan veel beter worden afgegrendeld door landen met een nationale lei der. Het is veel beter nationalisme te stellen tegenover het Chinese nationalisme, dan met Amerikaanse macht een regering te vormen die niet door het volk wordt gesteund. Amerika wil het systeem van de „free enter prise", de bron van onze welvaart, uitdragen. Amerika heeft een grote missiegedachte en dat maakt dat het zich verzet tegen alle systemen die anders zijn. Ik vind dat niet verstandig. Een volk moet leren wat het betekent de eerste mogendheid van de wereld te zijn. Ik heb het gevoel dat Amerika daar nog lang niet aan toe is. Ik geloof dat ze een politiek voeren die desastreus is". Dr. J. van der Werf wen ia een tijd, waar- oorlog niet kan worden gebannen en de vrede niet r worden bereikt. De grote iflicten kunnen niet wor- n opgelost door een oor- I en we zijn tegelijkertijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13