Oud-praeses De eigengereidheid Ru ui laakt kerk Kwestie-Bakker in Kampen toegespitst ONTWIK KEUNGSÜ SAMEN Éi WERKING n PALAVEREN OVER JOSIA MET 200000 JONGEREN Hulp nodi: na watervloei ri Toegift met topsterren Kinderbijbel van Ann de Vries in Hebreeuw woord voor vandaag )robleem iet onze Levensgevoel op hol Geloofskennis minimaal Prediking primair Bewogen pleidooi voor bijbel Kritiek op duurzame ontwrichting Ultimatum hoogleraren Ds. N. Luijendijk verongelukt de kleine catechismus van de BEROEPINGSWE Varu wij kunnen niet nalaten te spreken van wat wij gezien en oord hebben (Handelingen 4:20). De genezing van de verlamde i de tempelpoort de Schone is niet zo maar een incident. Er over gepraat. De genezing heeft het volk aan het denken ge- Hoe is het mogelijk, wat zit er achter, hoe kon het gebeuren? leidsmannen maken korte metten. Geen geheimzinnigheid, astu- ft. Door welke kracht of door welke naam hebt ge dit gedaan? rus en Johannes zijn graag bereid de oversten des volks nader in ichten. Door welke kracht? Door de naam van Jezus Christus, Nazoreeër, Die gij gekruisigd hebt, maar Die God heeft opge- t uit de doden. De oversten zitten er een beetje mee in er valt s te ontkennen, het wonder is aanschouwd, maar.... Goed, wij en u niets doen, maar spreek nooit meer op het gezag van deze m. Houd het stilletjes voor uzelf. Herkennen we hier ook onszelf in? Maar wij kunnen niet nalaten te spreken van wat wij en en gehoord hebben. Zo is de mens, die uit genade God heeft n kennen: geen macht zal hem kunnen beletten te spreken over gelukzaligheid, die in zijn hart is komen wonen. randaag: Handelingen 6 vers 14 tot 7 vers 1 oij vandaag weer de w probleem is het sen, verzoeken wij u geen nieuwe vragen zenden, daar onze die de zorg over nen heeft, nog niet is zijn ziekte. De toch ikomende problemen j helaas even laten liggen. zijn de betekenissen eken van postzegels op eren op brieven? De ge- Er zijn ons twee boek- die handelen over de voor verliefden en ver beide aanwezig zijn in Postmuseum, Zee- Haag. )e postzegeltaai, aan al- gelukkigen en ongeluk- en een Duits boekje, iet Nederlandse ten t. De boekjes bevatten voorbeelden van ver- anieren van opplakken ier zijn er een paar: ■en: zegel naar rechts- kan ik uw hart win- Schrijf niet meer" rechts: „Ik verzoek links: „Schrijf onmid- n: zegel naar links lig- niet vrij meer." r: zegel recht op: „Ik u kennis te maken". len: zegelrechtop: „Ja," ird: „Neen." durfde uitspraak, ten- die tijd (einde van de links in het midden, naar rechts: „Ik ver- wat ge wilt". ds enige tijd geleden r het storten van 2800 l van een Biafraans den zeker gesteld. Be nog, gezien de om- aldaar en zo ja, welke t zich verantwoorde- Op 10 april waren nog er 800 Biafraanse kin- on te Libreville, maar en met het voormalige ans verbroken. Er zijn kinderen, die voor idopteren" in aanmer- tegen ƒ2800 per jaar, ;ls zijn weer andere onnen, zodat et -t'.ijd -alt. U kan informvren Hommes" p.a. de heer 53, Den Haag, 669453. guur-puzzel (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN In een tot de rand toe geladen betoog heeft dr. G. de Ru, oud-praeses van de hervormde synode, gisteren een beroep gedaan op de kerk, weer aandacht te schenken aan haar primaire taak, de prediking. Hij signaleerde een steeds sterker nadruk op maatschappelijke activiteiten, een extreem diakonialisme, ook enigszins in de voor bereiding van de algemene kerkvergadering. voor die koffie en thee waar geen suiker in mag Sucrosa.dc kalor ie besparende ZOCI ma ker zonder bijsmaak, /onder nasmaak. Het nieuwtestamentische begrip „diakonia" (bediening) heeft twee ele menten: de diakonia van het hulp betoon en de diokania van de ver zoening. Maar het extreem diakonia lisme gaat meestal gepaard met af zwakking van de bediening van de verzoening. Het evangelie wordt af gezwakt tot een sociaal appel. Dr. De Ru wil beide vormen van diakonia nadrukkelijk verbonden zien. Het wezenlijke in de kerk is, wat God doet door zijn Woord en Geest. De kerk bestaat in wezen niet als subject, maar als object. Pas als ob ject kan zij handelen. Dr. De Ru citeerde artikel 27 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis, dat belijdt, dat Gods zijn kerk be waart en staande houdt „hoewel zij somwijlen een tijdlang zeer klein en als tot niet schijnt gekomen te zijn in de ogen der mensen". Dan moet de kerk dus niet zenuwachtig gaan werken met stimulantia als „efficiency-onderzoeken" of daden willen gaan stellen die de goedkeu ring van de wereld wegdragen, maar als met Pinksteren wachten op de grote daden Gods. Zodra wij zelf wat willen gaan doen, worden wè aan onszelf over gelaten, dus aan menselijke zonden. Zodra de kerk te veel „ik" of „wij" zegt, is ze geen kerk meer. Zelfver zekerdheid is het kenmerk van de schijnkerk. Als het zo doorgaat met kerk en prediking als nu, voorzag dr. De Ru voor de toekomst een chaos, waarin de mensen hun weg zullen moeten vinden met een minimum aan ge loofskennis, een maximum aan scheef getrokken informatie en een op hol geslagen levensgevoel. HU waarschuwde tegen het sub jectivisme, het vlot beroep op eigen Bijbels hebben we vaak genoeg, maar wat DOEN we ermee? (Illustratie uit het Palaver 10-blad). (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De laatste maanden hebben we zo'n zestig tot zeventig gesprekken met kerkleiders gehad. Het waren al lemaal mensen die dag in dag uit met jeugd te maken hebben. Tientallen van hen (niet enke len) hebben schouderophalend ons laten weten: onze kerken vallen in puin en er blijft niets over! Want onze jeugd, de kerk van morgen, heeft zich van de kerken afgewend of is daar hard mee bezig. Ontboezeming uit het eerste Pala- ver'70-blad, dat ruimte wil gaan ma ken om 200.000 jongeren met (voorlo pig) slechts twintig regels uit de bij bel te confronteren: 2 Koningen 22, het verhaal van de reformatie onder de jonge Israëlische koning Josia. Waarom? Omdat „als dan ons hele christelijke kerkewerk van 1970 jaar geloven, bidden, zwoegen, slaven, knokken en elkaar uitmoorden in el kaar valt, de kerk van straks, onze jeugd, toch moet weten waar het al ternatief voor de nieuwe „gemeente des Heren" ligt, En dat zal wéér de bijbel moeten zijn, het Woord van God". Daarom komt er een Palaverpraat- en -prentenboek op dit thema, want de bijbel, het boek dat de jeugd zo ver van zich afschuift, moet weer ontdekt worden. Daar wil Palaver'70 een beetje bij helpen. Het praatboek (40 bladzijden) komt in juni van de persen. Clubleiders, godsdienstleraren, le- gerpredikanten, moderators, moeten ermee aan het werk met hun jonge ren. Om een monster-palaver tot stand te brengen in de maanden ok tober. november, december over dit thema. Het boek moet zo mogelijk terechtkomen overal waar de jeugd getakte horens, 2-3 onwe- gezind, 3-4 drukte, 4-5 schadelijk, 5-6 keur- BRIEF AAN GEREF. SYNODE van 14 jaar en ouder min of meer georganiseerd bijeenkomt. En dan na (voorlopig) gedane ar beid de toegift: de tweede Palaver, na zes jaar, een bijbelfeest op 2 januari in de Utrechtse jaarbeurshallen met Coretta King, Helder Camara, Harry Bellafonte en een keur van Neder landse topsterren. Verwachte op komst: 30.000. Meer nog dan de vori ge maal. Het organiserende Nederlandse Bij belgenootschap vertelt verder in dit eerste Palaver'70-blad: dit gesprek rondom de bijbel kan alleen wat los maken onder 200.000 jonge mensen, als iedereen die leiding geeft aan de ze jeugd, wil meewerken (secretariaat Palaver'70 - NBG, Herengracht 366, Amsterdam). Het gaat natuurlijk niet om Pala ver '70, maar om de bijbel al was het dan maar een beetje dichterbij te brengen, meer vertrouwenwek kend te maken voor de jeugd. Geen goede gedachte? Niet goed georganiseerd? De Palavar-organisa- toren willen graag de hand in eigen boezem steken door nadrukkelijk te vragen: Neem ons in uw bladen ge rust op de korrel. Signaleer funda mentele fouten. Val ons aan. maar wel graag een beetje „in de liefde". Wij zoeken immers allemaal naar de Waarheid waarvan wij zoveel zijn kwijtgeraakt? En u misschien ook... We moeten het Brood des Levens kauwen en slikken. Omdat we anders dood gaan. Voor eeuwig. ?e kerkzyn op eigen manier beleven. Overal kom je „diepe theologische be sinning" tegen, maar omdat ieder zich weer op eigen wUse bezint, is het resultaat een chaos van „experimen ten" en vrUbuitery. Daar lykt men zelf bewust op aan te sturen. „Wij vinden dit en wij vinden dat. Wij vinden van alles. Alleen hebben we het meestal niet zelf gevonden en niet in de Bijbel". Met Miskotte wilde dr. De Ru dat er eens een frisse wind van skepsis zou gaan waaien door al die eigengereide meninkjes in kerkelijk Nederland. Ketterijen En met Van Ruler zag hij gemeen schappelijke rooms-katholieke-her- vormde-gereformeerde ketterijen op komen. Als voorbeeld noemde hij „een evolutionisme, waarin de zon deval verdwijnt in een proces van groeistoornissen". Uit- de Schrift moet de vernieu wing komen. En ook hier signaleerde dr. De Ru een overschatting van de singuliere gaven en een onderschat ting van het theologisch ambacht. Er zal gestudeerd moeten worden. Het leerhuis. De kerk moet leven onder het Woord. Dr. De Ru toonde zich ten slotte verontwaardigd over het gemak, waarmee men in de preek samenle- vingsvragen aan de orde stelt. Zeker 95 procent van de mensen in de kerk zitten met de een of andere ontstel lende individuele nood. Leven de pre dikanten dan met een blinddoek voor? Of weten ze niet meer, wat ze zeg gen moeten? Hier zag dr. De Ru een oorzaak van de vlucht uit het ambt. Het is veel gemakkelUker, te demon streren tegen Nixon, dan een moeder te troosten, die haar kind dood heeft zien rijden. Tot zijn ontsteltenis had dr. De Ru pas gelezen van een predikant, die het beneden de waardigheid van de mens achtte, door het evangelie ge troost te willen worden. Het hele werk des Geestes is het troosten van ellendigen. Dat is de beste medemenselijkheid. Bijbelkringen De kerk mag zich natuurlijk niet onttrekken aan samenlevingsvraag stukken. Dr. De Ru vertelde dat ze in bijbelkringen, die hij leidt in zijn gemeente, doorlopend aan de orde komen. „Dan hebben ook de gemeentele den, die er uit hoofde van hun be roep veel meer van afweten dan ik, de gelegenheid mij tegen te spreken. Op de kansel kan dat niet". Wel vond dr. De Ru, dat de kerk zuinig moet zijn met boodschappen inzake samenlevingsvraagstukken. Als er geen levende gemeente achter staat, zijn het maar slagen in de lucht. Het referaat van dr. De Ru zal door de Confessionele Vereniging als brochure worden verspreid. Het andere referaat op deze con ferentie werd gehouden door prof. dr. A. J. Bronkhorst. Hij verschafte enthousiaste informatie over de ver anderingen in de Rooms-Katholieke Kerk. Hij had grote verwachtingen, als rooms-katholieke en reformatori sche christenen elkaar bij de Bijbel zouden gaan ontmoeten en deed een beroep op de confessionelen, daar ook plaatselijk naar toe te gaan werken. DR. G. DE RU leerhuis Kerken springen (Van onze kerkredactie UTRECHT De general konale raad van de Ned. vormde kerk en het alge diakonaal bureau der Gei meerde kerken hebben vooi 50.000 gulden beschikbaar g< voor de leniging van de nood in Oost-Europa, dat zware overstromingen getei wordt. Beide instanties, die nauw s werken, stellen ook hun giri mers open om in de acute vraai medicamenten, melkpoeder, tem andere eerste hulp die nodig te kunnen voorzien. Zondag via het IKOR waarschijnlijk o Wilde Ganzen voor dit doel vl Een dringend appèl wordt g om de beurzen wUd te opener snelle hulpverlening. Het gir< mer van de hervormde diakonal Is 86 85, en dat van het gerefor algemeen diaknhaal bureau beide in Utrecht. Overschrijd graag met vermelding „Ove mingsramp". UTRECHT Een aantal Uti metaalbedrijven wil een sticht het leven roepen, die als wei schaffingsbureau voor werklozi taaiarbeiders kan fungeren. De tiefnemers weten zich in hun st gesteund door een groot deel v in midden Nederland gevestigdi taalbedrijyen, de overheid e werknemersbonden. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Voor de kleintjes in Israël is de bekende kleuterbijbel van Anne de Vries in modern Hebreeuws vertaald. De oplage van 5000 exemplaren wordt gefinancierd door de Ver eniging tot verspreiding van de Heilige Schrift. Deze oplage is in Israël gedrukt, omdat het niet toegestaan was deze bijbel in Israël te Importeren. Bin nenkort worden 250 exemplaren in Nederland verwacht, die voor belang stellenden voor 10 per exemplaar verkrijgbaar zijn. Ruim vijf jaar aan voorbereidingen zijn voorafgegaan alvorens kon wor den gedrukt. Een team van de uni versiteit van Jeruzalem werd bereid gevonden de vertaling kritisch door te nemen. Vertalingen van deze ben kleuterbijbel zijn er voorts ii Duits, Zuidafrikaans, Frans, Deens, Zweeds. Engels, Surir Fins, Spaans, Urdu, Japans, 1 gees, Swahili (Kenya), Tsjechisc nyarwanda (Rwanda). Vertaling' op stapel staan zijn in het Sar caans, de taal van het Surim Bosland, het Kannada (India) t Italiaans. De wereldoplage bei 1.200.000 exemplaren en de 1 landse drukken (18 in totaal) o ten ruim 140.000 exemplaren. (Van onze kerkredactie) KAMPEN De kwestie-Bakker aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde kerken, is uitgegroeid tot een conflict dat de vorig jaar ver wezenlijkte samenwerking van alle geledingen in het bestuur der hoge school direct in gevaar brengt. Het college van hoogleraren over weegt namclUk zUn steun bU verdere democratisering in te trekken. DEN HAAG Het Nationaal pro testants centrum voor de geestelijke volksgezondheid vindt het jammer dat de gereformeerde synode op zijn minst de indruk heeft gewekt zich te stellen achter „duurzame ontwrich ting' als enige echtscheidingsgrond, zo schrijft het in een brief aan het moderamen. Al is er waardering voor het aan vaarden van de echtscheiding als zo danig, het overnemen van deze term, die ook als enige echtscheidingsgrond in het ontwerp van wet van minister Polak wordt gehanteerd, acht het centrum niet juist. Gewezen wordt op het standpunt van alle andere instellingen voor geestelijke gezondheidszorg, inclusief de protestantse, dat de overheid niet de taak heeft over de inhoud van het huwelijk te oordelen, omdat dit een specifieke verantwoordelijkheid van de huwelijkspartners zelf is. Hét is daarom voleens deze instelling eeen lijkheden in de huwelijksverbintenis betreft. Deze overwegingen vanuit de gees telijke gezondheidszorg zouden ook kunnen gelden voor het pastorale handelen. Een belemmerende werking in het pastoraat is namelijk niet denkbeeldig, wanneer onverhoopt een pastor zich zou gaan verdiepen in de vraag of naar zijn mening al of niet van duurzame ontwrichting sprake is. Het protestantse centrum zou graag bij verdere (gereformeerde) studie van dit vraagstuk betrokken worden. ZEIST Terugkomende van de vergadering van de Confessionele vereniging in Woudschoten is ds. N. Luijendijk bij het uitstappen uit de bus te Zeist aangereden en aan de UITGAVE W. D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 11: Maar je kunt als gewoon burger toch niet je demo cratische rechten voldoende benutten voor de ontwikkelingssamen werking? Je hebt toch geen enkele invloed op hetgeen in de hogere regionen door de regeringen besloten wordt? DRS.CH. KOETSIER Met name de laatste tijd is geble ken, dat de studenten niet waarma ken wat in een democratische maat schappij vereist is. Dat blijkt ener zijds, aldus de hoogleraren, omdat een CPN-lid tot de Civitasraad be hoort, het nieuwe bestuurscollege, hetgeen huns inziens niet te vereni gen is met de belijdenis van het christelijk geloof. Bovendien menen zij, dat de ondemocratische signatuur van de CPN het lidmaatschap van die partij en dat van de Civitasraad on verenigbaar maakt. De actie van studenten aan het slot van de hogeschooldag, toen zij revo lutionaire stencils uitreikten, heeft anderzijds de hoogleraren ernstig teleurgesteld. Omdat de student Bak ker een van de ondertekenaars was, heeft hij zich op deze manier in feite als bestuurslid van de Civitasraad al onmogelijk gemaakt, vinden zij. Een en ander is vervat in een ulti matum, dat maandag in een vergade ring van de dan nog volledige Civi tasraad aan de orde zal komen en waarbij hoogleraren hun standpunt zo nodig nog zullen toelichten. V rou wenbondsdag Geref. Gemeenten UTRECHT De vrouwen- en meisjesverenigingen van de Gerefor meerde Gemeenten houden dinsdag 2 juni hun bondsdag in de kerk aan de Catharijnekade te Utrecht. 's Morgens spreekt ds. J. van Vliet uit Aagtekerke over „Drie vrouwen onderweg en 's middags houdt dok ter W. den Hengst uit Gorinchem een lezing over „Genezing op het gebed". Hervormd Maassluis stuurt protestnota Illustratie uit de kleuterbijbel i hebreeuws van Anne de Vr NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt: A. den togh te Ede; te Zelhem (toez. Gerbrandy te Lutten; te Holland: veld: G. v. Estrik te Genemuider Bedankt voor Nieuwerkerk IJssel: J. Smit te Putten; voor K rik: T. Lekkerkerker te Oosterw GEREF. KERKEN Aangenomen naar Kootwijkerb: G. F. Hajer, em. pred. te Ede. Bedankt voor IJsselstein-Bens< H. de Wolf te Donkerbroek-Hai OEREF. KERKEN (vrijgem.] Beroepen te Tiel en Zaltbom A. P. v. Dijk te Nieuwleusen. Bedankt voor Rnin«iim-Tr<.oi

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2