Wel democratisering, geen revolutionaire omverwerping Voormalig Verzet basis nieuwe samenleving Stangl: met het doden van mensen had ik niets te maken Waarom méér betalen? Praktica nova I f360, NKV over medezeggenschap: Ook NVV en CNV bij forumdiscussie Illegaliteit geeft jeugd idee door De Koster: Europa gaat VS helpen bij ruimtevaart Industrie moet lering trekken Nederlander wint het in huiselijkheid Jongeren geestelijk weerbaar [laak ouderen voleindigen „Utrechtse singels niet dempen" KAMPBEUL WUIFT BESCHULDIGING WEG DONDERDAG 21 MEI 1970 UTRECHT „Het Nederlands Katholiek Vakverbond streeft niet naar een revolutionaire om verwerping van het maatschap pijsysteem, maar wil dit wel in grijpend verbeteren. Het vakverbond wil een maat schappij-kritische beweging zijn, die weliswaar handelt binnen de be staande structuur maar toch tegelij kertijd werkt aan verandering van de structuur. Het NKV kan zich niet veroorloven te blijven steken in af wijzing van het gangbare stelsel, zon der er daadwerkelijke alternatieven voor in de plaats te stellen.** Deze beleidsvisie ontwikkelt het NKV in een proeve om te komen tot een gewenste toekomstige ontwikke ling van de ondernemingsstructuur. Daarbij betrekt het verbond eveneens een verdere hervorming van de structuur van de samenleving. Deze beleidsvisie staat ter discussie op een congres, dat het NKV 29 mei a s. in Den Bosch organiseert over het thema: Medezeggenschap. Voor dit congres zijn preadviezen uitgebracht door prof. mr. A. D. Belinfante, prof dr. J. A. P. van Hoof en prof. dr. J. J. A. Vollebergh. In de ochtendvergadering zullen mr r. M. H. van Boven (voorzitter chr. werkgeversverbond), W. Bruynzeel (voorzitter verbond Ned. onderne mers), mr. H. Hugenholtz (secretaris NVV) en J. Lanser (voorzitter CNV) met de drie hoogleraren discussiëren ROTTERDAM In de Bur- «rzaal van het Rotterdamse stidhuis heeft wethouder Van det Ploeg vandaag het congres ffeopend van de Nationale fede ratieve raad voor het voormalig verzet Nederland. De 250 deelne mers zijn voor drie dagen onder gebracht op de Koningin Wilhel- mina aan de Parkkade. Op het schip zal mogen - na een haven- rondvaart - aan de orde komen, wat er in de toekomst nog gedaan moet worden om de jongen gees telijk weerbaar te maken. Het congres wordt zaterdag be sloten met een herdenkingsdienst in de Laurenskerk, gevolgd door een sobere onthulling van een ge denkplaat in de toren. Om min of meer te onderstre pen, dat de oudverzetslieden ook oog hebben voor wat burgers in de oorlog hebben moeten lijden, heeft men een kleine tegel laten maken, die herinnert aan de uit voerder Johannes van de Berg, die op 14 mei 1940 was belast met het verwijderen van de houten stelling om de Laurenstoren om brandgevaar te vermijden. Jo hannes van den Berg is omgeko men in het bombardement op Rotterdam. Zijn oudste kleinzoon zal zaterdagmorgen de tegel ont hullen. over hun preadviezen, 's Middags is er een discussie, waaraan alle con gresgangers kunnen deelnemen. Geen rebellie In zijn proeve tot een beleidsvisie zegt het NKV. dat het niet in de schuit wil stappen van die rebelle rende stromingen, die weliswaar de vinger weten te leggen op de gebre ken van het bestaande maar die, in dien zij weigeren of niet in staat zijn, daarvoor in de plaats een ander werkbaar geheel te brengen, in wezen een maatschappij-ontwijkend gedrag vertonen. Behalve een politieke vernieuwing zal er een bundeling van maatschap pelijke. georganiseerde krachten noodzakelijk zijn om de maatschappij om te bouwen. „In de afzonderlijke onderneming is voorts meer democratie nodig: nl. een reële invloed op het te voeren beleid, een duidelijke mogelijkheid tot cor rectie van tekortschietend beleid ach teraf en in verband hiermee een stringente verantwoordingplicht van de leiding en een tijdige en ruime informatie. Het NKV kan niet aanvaarden, dat pogingen tot vernieuwing worden SCHIPHOL Staatssecretaris De Koster hoopt dat Europa de komende tien jaar zijn steentje zal kunnen bij dragen aan het Amerikaanse ruimte- vaartprogramma. Vooruitlopend op overleg in juni te Parijs tussen Europese en Ameri kaanse technici, heeft de staatssëcre- taris de afgelopen dagen in Washing ton besprekingen gevoerd. Aan beide zijden van de oceaan wil men nauwer technologisch samen werken op het gebied van ruimte vaart en de bestrijding van water- en luchtverontreiniging. Apollofoto's zijn' waardevol in het onderzoek naar de watervervuiling, waarvan de sporen juist vanaf grote hoogte goed kunnen worplen overzien. vertraagd of tegengehouden onder het motief, dat nog niet alle voorwaarden over de gehele linie zijn vervuld. Het ondernemerschap wordt gety peerd door risico's en het zetten van stappen In het onzekere als het gaat om het toepassen van nieuwe tech nieken en het ontsluiten van nieuwe markten, deze eigenschappen zal men ook moeten vertonen, zo meent het NKV in haar proeve voor een nieuwe beleidsvisie, met betrekking tot het soeiale aspect van het ondernemen. Preadviseurs Prof. Belinfante noemt in zijn preadvies als grootste probleem, waarmee we worstelen bij de mede zeggenschap. het feit dat bij volledig zelfbestuur van een onderneming, een gemeente of een universiteit (sub-ge meenschap) alle banden met de meer omvattende gemeenschap worden doorbroken. De heer Belinfante vindt daarom de gedachte van een „com missaris van het algemeen belang" bij een onderneming juist. Prof. Van Hoof is van mening, dat werkoverleg en taakstructurering reële mogelijkheden bieden tot ver groting van de inspraak van de werknemers in een onderneming. Een belangrijke taak van de vakbeweging is volgens hem, het medewerken aan opvulling van de nieuwe wettelijke kaders en de stimulering van zich thans ontwikkelende opvattingen over democratisering, vooral bij de totale maatschappelijke structuur. De latente steun van de leden van de vakbeweging zal eerst omslaan in ac tieve medewerking, wanneer men de inspraak aan den lijve ervaart en niet meer ziet ais een fraaie slogan uiteen program. Voor prof. Vollebergh gaat het bij medezeggenschap om een verandering van mentaliteit en om een vormge- vingsvraagstuk. De vakbeweging zal de bereikte vernieuwingen tot volle wasdom moeten brengen. De overtui gingskracht van een kleine groep zal ook hier de vernieuwingen moeten brengen. Teveel mensen hebben ai geen vertrouwen meer in de samenle ving; zij hebben hun eigen pleziertjes gevonden, zij zijn gehecht aan him privileges en geloven in him uitver^ kiezing of hun plicht ROTTERDAM Wij Neder landers vormen met elkaar het meest huiselijke volkje van West- Europa. Veel meer dan in de ons omringende landen besteden wij ons geld aan meubelen, vloerbe dekking en allerlei andere spul letjes, die onze huizen zo gezel lig maken. Wejliaht een ingetrap- Prins Bernhard heeft gisteren een expositie van moderne Afrikaanse sculpturen in Ma- durodam, Den Haag, geopend. Op de foto: de Tanzaniaanse ambassadeur in Nederland, de heer Idris Abdul Wakil, biedt de Prins de „kano van het op perhoofd" aan. te deur. maar prof. dr. L. H. Klaassen, directeur van het Ne derlands Economisch Instituut heeft dat met cijfers weten aan te tonen. Gistermiddag sloeg hij met die cij fers de Nederlandse meubelindustrie om de oren tijdens de in Rotterdam gehouden jaarvergadering van de Centrale Bond van Meubelfabrikan ten. Fusies (Door Frans J. v. d. Heijden) ROTTERDAM Veel oud-verzetslieden zien dat hun organisa ties de nieuwe generaties nauwelijks meer aanspreken. Hun bijeen- komsten krijgen het karakter van een reünie van „oude jongens onder elkaar, die men durft het nauwelijks te schrijven vanwege zijn schrille tegenstelling nog eens wat nabomen over die goeie ouwe tijd". er over: „Twaalf jaar geleden heeft wijlen staatssecretaris van oorlog J. F. Borghouts („Peter-Zuid", comman dant Zuid-Nederland van de sabotage groepen) begrepen, dat het voormalig verzet een aflopende zaak was. Hij heeft daar geen genoegen mee willen nemen, omdat hij en vele anderen iets kostbaars ontdekt had, dat moest worden doorgegeven. In een van zijn brieven heeft hij dat kost bare goed de naam „geestelijke weer baarheid" gegeven. Staatssecretaris Borghouts bedoel de, dat het de moeite waard is, onze samenleving, onze vrijheid, onze godsdienst en onze cultuur, te verde digen, dat we het inzicht en de moed moeten hebben om tegen iedere ideo logie op te treden die zich openlijk of subversief tegen onze levensbeschou wing keert." Op het Rotterdamse congres zal men dan ook aandacht geven aan de Stichting „Geestelijke Weerbaarheid, die vorig jaar is opgericht door de Raad, het Veteranenlegioen en de i Zelfs de herdenking van de be vrijding is discutabel gesteld. De suggestie om er na 25 jaar een Punt achter te zetten, heeft in verzetskringen tegenstand opge roepen. Maar tegelijkertijd is de ^Taag gerezen: Heeft dat herden ken zonder meer nog zin? Op het congres van de Nationale deratieve raad voor het voormalig verzet Nederland zal men zich vooral Viet dat probleem bezighouden. In de f leiding van de raad begrijpt men dat het meer gaat om de toekomst en de Jeugd dan om het verleden. Congresvoorzitter pastoor Nic. Apeldoorn, „Victor" in de oorlog, zegt Vereniging van ex-politieke gevange nen. Pastoor Apeldoorn meent, dat juist met behulp van deze stichting de idealen van de verzetslieden de jeugd kunnen bereiken. „Onze eigen organisaties zullen nooit nieuw bloed kunnen aantrek- ke. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de verzetslieden hun normen en waarden te veel baseren op het maat schappijbeeld waar zij 25 jaar gele den hun leven voor hebben willen geven. Ik vraag mij dan ook af of wij de juiste mensen zijn om de diepste zin van ons verzet toen te vertalen in wat de jonge mensen van vandaag voorstaan." LOSMAKEN „Aan de andere kant," meent pas toor Apeldoorn, „is hetgeen de jonge ren nu te zeggen hebben mogelijk door een mentaliteitswijziging die wij ouderen en met name tijdens de oor log hebben ondergaan. Onze fout is misschien geweest dat wij ons hoewel er direct na de oorlog tal van ideeën over nieuwe vrijheden en een nieuwe maat schappij waren niet hebben kun nen losmaken ,van oude structuren. Een doorbraak van die structuren moet min of meer revolutionair gaan. Wij hebben daar na de oorlog de kracht niet meer voor gehad, gehin derd als wij waren door het scheppen van orde in de chaos." Prof. Klaassen bepleitte krachtige maatregelen om de structuur van de nationale houten-meubelindustrie in grijpend te herzien. Alleen door fu sies, serieproductie, mechanisatie, standaardisering en een verkleinde capaciteit zou de Nederlandse meubel industrie haar vrjj krachtige positie op de markt kunnen behouden. „Er is geen enkel excuus voor de Neder landse meubelproducent om niet goed te kunnen verkopen", aldus prof. Klaassen. Hij had uitgezocht hoeveel geld men in Nederland uitgeeft aan meu belen, vloerbedekking, radio, t.v., mu ziekinstrumenten, boeken, kranten, tijdschriften, huishoudelijke artikelen en accessoires en vergeleek zijn gege vens met de consumptiecijfers van Duitsland, België, Frankrijk en Italië. Prof. Klaassen kwam toen tot de con clusie. dat Nederland qua huiselijk heid met kop en schouders boven zijn buren uitsteekt Geweldige markt De meubelindustrie moet daar vol gens prof. Klaassen lering uit trek ken. Vooral de fabrikanten van hou ten meubels zouden naar zijn smaak nog niet voldoende beseffen, dat er voor hen een geweldige markt open ligt. Ook de exportmogelijkheden naar onze EEG-partners zouden nog volop perspectief bieden. Over het algemeen zou het in Ne derland gefabriceerde houten meubel nog veel te duur zijn. „Daardoor ver liest deze industrie zowel op de bin nenlandse markt als In de export on nodig zienderogen terrein", jo betoog de prof. Klaassen. WENEN De Oostenrijkse minis ter, van landbouw, dr. Hans Oellinger, wiens vroegere ..lidmaatschap" van de SS scherpe kritiek van de parle mentaire oppositie heeft uitgelokt, is gisteren „om gezondheidsredenen" af getreden. Minister Bakker van Verkeer en waterstaat (rechts) wenst zijn ambtgenoot Dieter Deneke van N oordrijn-Westf alen ge luk met de ingebruikneming van het eerste watermeetsta tion in Bimmen, Duitsland. Deze waarnemingspost is de eerste van een keten van 21 controlestations, die in Duits land langs de Rijn worden ge bouwd. Klompé en Schut: UTRECHT Welgeteld 630 wonin gen, 125 bedrijven en 3 scholen zullen moeten worden afgebroken om plaats te bieden aan de nieuwe ringweg rond de binnenstad, die medio 1980 moet zijn voltooid. De sanering gaat ongeveer 33 miljoen kosten. Oorspronkelijk lag het In de bedoeling van B en W van Utrecht om het stuk singel tussen Bemuurde Weerd en Kleine Singel te dempen. Minister Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning en minister Klompé van CRM weigeren hun goedkeuring aan deze plannen te geven. „De singels bepalen al sedert eeuwen in belangrijke mate de identiteit van de stad", zo geven de ministers als reden op. De singels zijn onvervangbaar. Tijdelijke ver keersproblemen vallen daarbij in het niet". B en W van Utrecht zijn het daarmee niet helemaal eens. De nieu we weg zal door het ministeriële be sluit veel later klaar zijn dan was voorzien. Het verkeer in de binnen stad zou daardoor voor langere tijd "met moeilijkheden te kampen krij gen. Twee Nederlandse schepen door Fransen opgebracht CHERBOURG Twee Neder landse kustvaarders, de Philetas en de Phidias zijn gisteren door schepen van de Franse douane in de wateren bij Cherbourg opgebracht. Zij zullen worden doorzocht op contrabande. De Philetas was op weg van Gibraltar naar Antwerpen, de Phidias van Cyprus naar Rotterdam. T7RIJ zijn houdt in dat men zich ook met het thema „vrijheid" naar eigen inzicht en smaak kan bezig houden. Maar scholen die aan de meidagen slechts plichtmatig aan dacht schenken of er praktisch ge heel aan voortdj gaan (die zijn er en niet eens kleuterscholen met na de oorlog geboren leidsters, maar middelbare scholen die voor „dergelijke dingen" geen tijd kun nen vinden) ontnemen, lijkt me, hun leerlingen wel een kans van betekenis om buiten de boekjes te gaan. Er zijn bij de herdenking van ge weld en vervolging, verzet en be vrijding talloze verbindingen te leggen met het heden. Honger en onvrijheid in de we reld van nu, discriminatie van be volkingsgroepen. de mogelijkheden van menselijks ontaarding, spelen met de geweldsgedachte, het gevaar van het op de helling zetten van het recht kritische zin tegenover machthebbers, het zich inzetten voor verdrukten, plus- en minpun ten van de eigen vrijheid, de door werking van technische vindingen die in de oorlogsjaren gedaan wer den. het nieuwe Duitsland en nog vele. vele Andere onderwerpen trekken het verleden naar de ac tualiteiten omgekeerd Ik krijg de indruk dat op ver scheidene scholen die het wel de moeite waard vinden aan de feiten van een kwart eeuw geleden aan dacht te schenken, de behandeling van „toen" nu ook inderdaad meer in relatie wordt gebracht met „nu". door Ton Elias leeft nog de geaachte dat de vrij heid van richting de vrijheid van inrichting insluit." In de nieuwe tekst duikt echter begrip op voor dat idee: „Velen zijn begrijpelijker wijs ook thans nog geneigd sterk te hechten aan de gedachte" (enz.) Het zou leuk zijn als het departe ment dergelijke fijne trekjes nu eens niet wegstopte in de saaie woordenmassa, maar duidelijk zei: kijk beste mensen, dit en dat heb ben we veranderd, hier is wat weg gestreept en daar komt wat bij. Dat kan door naast de oorspron kelijke tekst alleen de wijzigingen af te drukken: die springen dan meteen naar voren. Maar tot een dergelijke seivice aan de lezer schijnen ministerie en staatsuitge verij alleen bij zeldzame gelegen heden als een mammoet-wetge ving verleid te kunnen worden. Er was ditmaal ook geen tijd voor. heet het. Maar nu moeten de mensen voor wie men schrijft, hun tijd besteden aan het uitkammen van zo'n Kamerstuk, waarbij ik mij nauwelijks iemand kan voorstellen die het voor z'n genoegen een twee- I keer doorneemt. Snijders Rechten Een waardevolle steun kan men daarbij vinden in een uitgave van de VN en de UNESCO, getiteld „Birthright of Man" (jammer ge noeg niet goedkoop: 10 dir.. fl 35). Een fors boek (bijna 600 blz.) ge vuld met stellingen, gedichten, no tities en illustraties van alle tijden en alle volken, betrekking hebbend op vrijheid en macht, oorlog en vrede, wet en recht, onderwijs en sociale ontwikkeling enz. Het gaat van de Talmud tot Gandhi, van Cicero tot Pushkin, van de Magna Charta tot Ca mus. Deskundigen zullen op de keuze wel wat kunnen aanmerken, maar het overzicht van de eeuwenoude strijd van ,de mens om zijn rechten is er niet minder boeiend om. Alles over Een van de grote bezwaren van het doubleren is dat de zittenbllj- ver alles moet overdoen, ook de za ken waarin hij niet tekort schoot. Aan die onderwijskwaal moest ik denken bij lezing van het wetsont werp voor dc universitaire be- stuurshervorming dat Veringa deze week heeft ingediend. Er zitten en kele veranderingen In vergeleken met het voorontwerp van twee maanden terug, maar wie die wijzi gingen op wil sporen, wordt geacht het stuk in z'n geheel opnieuw door te nemen een wel wat overdre ven beroep op de belangstelling voor de organisatorische wijsheid die van het departement uitgaat. Genoodzaakt tot het napluizen van een en ander kreeg ik toch nog een subtiele wijziging in het oog in een passage die zich bezig houdt met de bijzondere universiteiten en hogescholen. Ietwat laatdunkend zei' de vorige versie: „Hier en daar Een heel ander gezicht dan de woordenbrij van voorontwerp en ontwerp toont de trits van nota's- Posthumus het derde stuk ver scheen daags na Veringa's hervor- mingsontwerp. De regeringscommissaris wordt geassisteerd door drs. C. J. Snijders, kortgeleden nog student en vol ijverige ontsluieraar van Academi sche Raad-geheimen. Keesjan Snij ders geeft in he» laatste stuk een samenvatting van wat prof. Post humus allemaal overhoop heeft gehaald. Zijn tekst is in de onvoorstelbaar grote hoop papier die het ministerie in heel z'n bestaan geproduceerd moet hebben, volstrekt uniek. Dat lijkt een riskant-superlatieve uit spraak, maar ik waag het erop om dat ik mij niet kan voorstellen dat enig ambtenaar van dit achtens waardige depa-tement zich in een stuk dat „naar buiten" ging. ooit zo losjes heeft uitgedrukt als hier het geval is. Snijders richt zich in een onge- woon-directe stijl tot de studenten: „De voorgestelde sollicitatie naar dit baantje heef» Poshumus laten vallen" „Hoe je het ook bekijkt, is een cursusduur van vier jaar niet. wat erg kort?" „Daar blijft Posthumus bij" enz. Ik durf niet te zeggen dat het altijd zo zou moeten, maar het is wel een verademing eens gewoon-menselijke geluiden te horen in zo'n departementaal ge schrift. En verder... ....strooit de regeringscommissaris in zijn nota kwistig met citaten uit zijn vroegere betogen. Die zijn ook heel leesbaar, maar het dreigt wel eens te veel van het goede te wor den. Gelukkig voegt prof. Posthu mus er zelf aan toe dat z'n aanha lingen geen aanspraak maken op het gezag van de citaten uit het werk van M to Tse-toeng: „Bestu deer de geschriften van voorzitter Mao, gehoorzaam de woorden van voorzitter Mao en handel volgens de aanwijzingen van voorzitter Mao." DÜSSELDORF „Ik was 1 geen belangrijk man. Met het doden van mensen had ik niets te maken. Ik had meer admi nistratieve functies." Met soort gelijke opmerkingen probeerde oorlogsmisdadiger Fransz Stangl gisteren op de derde dag van het i Treblinka-proces in Düsseldorf I alle aan hem toegeschreven misdaden in de Oostenrijkse moordenaarsschool Hardheim en i in de Poolse vernietigingskam pen Sobibor en Treblinka weg te wuiven. Tot groot ongenoegen van de aanklager, neven-aankla- i «at er allemaal op en aan zit, dan zpekt u niet verder!, 'éénogige ipiegelreflexcamera 24 x 36 mm automatisch diafragma, pnimazoeker met micfo-iwtelmter, en jluitersignail, quick icturnipkgel, verwtcelbair objectief. Spleetsluiter van 1 tot 1/500 tek. V «ynchroniratie voor cfektrooenfliuen ca lamp jet. Pcntacoo. quick loding system act Domiplaa 2,8/50 mm Vraag w fotohandelaar OnroPtfoKV. IMta!27 ger, het publiek en zelfs de pre sident van de rechtbank. Stangl (62). ogenschijnlijk weer he lemaal fit na de hartklachten die af gelopen vrijdag tot een voortijdige schorsing van het proces leidden, pro beerde herhaalde mhlen de scherp geformuleerde vragen van de aankla gers te ontwijken door net te doen of hij de vragen niet verstond of be greep. „Och kom meneer Stangl, u bent een intelligent mens. U begrijpt toch wel wat er gevraagd wordt?, zegt dan president Meven. Stangl knikt dan. schuwtjes in zijn beklaagden bank zittend, snel en begint de vra gen te beantwoorden. Ondergeschikte rol Talrijke keren beriep Stangl zich op het feit dat hij „maar een onder geschikte rol" had. Zo zei hij over lijn activiteiten in Hardheim. een euthanasiecentrum waar binnen korte tijd b(jna 40.000 Oostenrijkse en Duitse geestelijk ge stoorden en ongeneeslijk zieken wer den vermoord: „Ik was daar alleen maar politieman" Talloze kampbeu len zouden later door het instituut Hardheim worden afgeleverd Over zijn positie in het Poolse do denkamp Sobibor zegt Stangl tot ont zetting van ieder in de rechtszaal: „Ik was daar alleen oudste-in-rang en beslist geen commandant Met ver- PARIJS Edgar Faure, voorma lig minister van onderwijs, heeft de functie van deken van de economi sche en rechtskundige faculteit van de universiteit van Nanterre gewei gerd. Hij was daarvoor dinsdag, zon der overleg met hem, gekozen. Faure zei wel bereid te zijn een adviserende ♦aak op zich te nemen. gassen had ik niets te maken. Ik heb me alleen bemoeid met de bouw van het kamp en later met de verzorging van mijn ondergeschikten". Duimen draaien President Meven geloofde er niets van: „Als ik dat zo hoor dan hebt u daar duimen zitten draaien". Stangl lacht dan schaapachtig en doet er verder het zwijgen toe. Merkwaardig genoeg geeft hij wel antwoord en vrij snel ook op de vraag van de president hoeveel mensen er tijdens zijn regiem van enkele maanden in Sobibor werden vergast Volgens Stangl's opgave waren dat er 30.000. Na de behandeling van Stangl's Hardheim- en Sobibor-periode be landt het Schwurgericht bij de hoofd moot in de aanklacht: Stangl's mis drijven als commandant van het Poolse vernietigingskamp Treblinka, waar hij bijna een jaar lang met ijzeren hand regeerde. Plattegrond Hij schijnt dan opeens zich alles weer te herinneren als hij de platte grond van het kamp krijgt te zien. „Over het algemeen is deze platte grond goed gemaakt, maar ruimtelijk mankeert er veel aan", zegt StangL Hij beschrijft de tocht naar het op vangcentrum. Waar de Joden werden gescheiden, waar kinderen van hun ouders werden weggerukt, waar mannen afscheid moesten nemen van hun vrouwen. Vertelt het afschuwe lijke verhaal dat al zo vaak is ver teld: de gang naar de gaskamers en gevangenen die op de rand van een kuil moesten neerknielen en dan door een rodekruisman met een nekschot worden gedood. Aan het eind van de derde proces- dag bestaat alom de indruk dat Stangl deze lang niet zonder kleer scheuren is doorgekomen. Morgen krijgt hij het opnieuw zeer moeilijk als het Schwurgericht zijn aandeel in de massamoorden te Treblinka gaat behandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13