Rode Kruis wil oor log en zien te voorkomen Grote vraag naar politiepersoneel UEF A- jeugdteam in halve finales PONTIAC DOTO wil latere start competitie Wat al die Zonnige Landen missen: de Beemster, Walcheren, Friese meren en 'kaas uit *t vuistje'. Opheffen Democratisch Appèl begrijpelijk Geen politiek standpunt innemen Gespannen sfeer op OS-j aarvergadering Meisje door drie mannen verkracht Voorzitter CKB mag collega geen verrader' noemen De Jong's Tweede Wereldoorlog meest verkocht Dr. Vondeling: sfeer van achterdocht In de jaren zeventig iVa 2-1 winst op Duitsland Franco Bitossi weer ritwinnaar blije gezichten, van f59,50 tot f900,- P0NTIAC TIJD JUISTE TIJDl 't wordt tijd, dat u er óók een draagt DR. WITTEVEEN OVER BEGROTING: Arie Hofland naar Rijsoord Tennissters in kwartfinale Degradatie voor Pelikaan zeker Garaudv uit partij «gestoten Kamer kan voldoende ,nb"in- controle uitoefenen NffUWE LEIDSE COURANT n DONDERDAG 21 MEI 1970 (Vervolg van pagina 1) Een andere nieuwe taak voor het Nederlandsohe Roode Kruis wordt het snelle vervoer van nieren naar diegenen die snel ge opereerd moeten worden. Eurotransplant in Leiden heeft de hulp van het Rode Kruis ingeroepen omdat de rijkspolitie het te druk kreeg. De heer Van Emden: „Op dit mo ment beslaan we al een groot deel van Nederland met deze nieuwe dienst. We zijn echter dan pas tevre den als we er van overtuigd zijn dat deze dienst zo goed mogelijk functio- leert". Voorts zal het Prinses Irenefonds, dat zorgde voor de geestelijke ver- itrooiing van zieken en gehandicap- in het Nederlandsche Roode Kruis worden opgenomen zodat de nogelijkheid wordt geschapen ook iit werk uit te breiden. Het hospitaalschip Henri Dunant, it in 1959 gebouwd is. voldoet vol- ens het Rode Kruis niet meer aan e moderne eisen. Dit najaar zal een ictie op touw gezet worden om een nieuw schip te kunnen bouwen met ten voldoende accommodatie voor de mtiënten. Biafra Iets dat erg duidelijk naar voren rad, was dat het Rode Kruis conse- GENÈVE In een gespannen sfeer gisteren in Genève de wettelijk voorgeschreven jaarvergadering van 05 management Ltd gehouden. De 6 aanwezigen hadden of vertegen- voordigden 10,42 miljoen van de 1.83 miljoen uitstaande aandelen. De vergadering heeft aandeelhou- lers niet de gewenste duidelijkheid rerstrekt. De jaarstukken werden net slechts een kleine meerderheid ier stemmen goedgekeurd. In de ilaats van Bernhard Cornfeld, Co vert en Coughlin werden Victor Emanuel Preusker, sir Eric Wyndham White en Stanley Hope tot commissa ris gekozen. President C. Henry Buhl maakte bekend dat het kwartaaldividend ■wordt verlaagd van 35 tot 20 dollar- tper aandeel. per de liquiditeitspositie van de fondsen zei Buhl dat men bij ikn die geen bindingen met In- lalional. Overseas Services hebben, fvenhonderd miljoen dollar aan 11- uide tegoeden aanhoudt. In de loop van het debat bleek dat DS-management Ltd de afgelopen reken weliswaar netto-ontvangsten ran 54 miljoen dollar heeft gehad, laar dat die toevloeiing voor een eel tot stand is gekomen door ver- chuivingen binnen het totaal van het DS-imperium. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: O kwartaal maanc Betaalt automatische giro per o giro kwitantie BON quenties wenst te trekken uit de re cente gebeurtenissen omtrent Biafra, waaraan voor negen miljoen gulden hulp verleend is. Het Nederlandse, Westduitse en Zwitserse Rode Kruis zullen trachten de bestande verdragen over deze hulp te veranderen, zodat in de toe komst een „tweede Biafra" voorkó men kan worden. Binnenkort zullen drie artsen, on der wie de Nederlander S. Bakker, naar Brazilië gaan om daar de po sitie van de Indianenstammen te on derzoeken. De doktoren zullen hier over een rapport maken en dit over dragen aan het Internationale Comi té van het Rode Kruis. Oorlogen Niet alleen de hulpverlening be hartigt het Rode Kruis. Deze immen se organisatie zal zich tevens gaan bezighouden met het trachten oorlo gen te vermijden. Op een conferentie in Cannes, eind april, is gesproken over een direct overleg tussen de Rode Kruisorganisaties van die lan den die dreigen in oorlog te geraken. Dit wil dus niet zeggen dat het Rode Kruis zich met politieke zaken zou gaan bemoeien. Volgens de heer Van Emden zou het innemen van een politiek standpunt de ondergang van het Rode Kruis betekenen. Tijdens de conferentie heeft men er zich over beraden hoe snel er iets te veranderen is aan -de verdragen die gesloten zijn inzake de hulpver lening. Nadat een interimrapport over deze kwestie verschenen is, zal in Neder land een commissie aan de slag gaan om een internationale conferentie over dit probleem voor te bereiden. PERNIS DOTO uit Pernis wil bij het opstellen van het programma voor de landscompetitie bij de zater dag-amateurs voorstellen het seizoen in de nieuwe eerste klas niet op de laatste zaterdag in augustus, maar pas op de tweede zaterdag in septem ber te laten beginnen. Daardoor krij gen de clubs die deelnemen aan de landscompetitie iets meer vacantie, terwijl Bovendien de kans wordt ont lopen dat de kleine competitie van acnltien wedstrijden reeds in februari of maart ten einde is. Dit deelde voorzitter H. Bal woens dagavond tijdens de niet zo druk be- zoente, maar stellig geanimeerde re ceptie mee die ter ere van het be haalde kampioenschap in 2A en de promotie naar de eerste klas werd behaald. Daarbij schitterde de KNVB weer eens door afwezigheid en dat zoals een der sprekers toch opmerkte DOTO dit jaar uniek is geweest door zich als eerste club de plaatsen voor de eerste klas. De heer J. Lodder feliciteerde na mens de wijkraad Pernis. De heer J. Bijloo namens de afdeling Rotterdam van de KNVB. Hij zei: „Uw ploeg heeft het bewijs geleverd voldoende kracht te bezitten voor de eerste klas. Hij noemde het succes een kroon op het hoofd van trainer Smits en advi seerde DOTO met de gemeente te praten over afschaffing van de ver makelijkheidsbelasting en het opvoe ren van de jeugdsportsubsidie. De heer J. Jongejan (Excelsior P), P. J. Wolffenbutiei (scheidsrechters) en L. Ketting (oud-voorzitter) voer den ten slotte het woord. De spelers van DOTO kregen een handdoek met opschrift, een tafelaansteker met in scriptie en een pen met inscriptie als mede een voetbaltas. AMSTERDAM De Amsterdamse zedenpolitie heeft gisteren twee man nen aangehouden, die ervan worden verdacht een 19-jarige studente te hebben verkracht. Én derde ver dachte is nog voortvluchtig. Wie in eigen land blijft met vakantie hoeft helem&étl niet jaloers te zijn. Nederland zit boordevol schoonheid—en de meesten van ons kennen er maar een partje van. Je kunt hier tien vakanties lang ontdek kingen doen als je wilt: goed koop, zonder eindeloos gereis en in je moers taal.'t Is wel raar dat 'kaas uit't vuistje' niet als bezieziswaardigheid in alle reisgidsen staat. Want er is geen ander land waar je je kimt veroorloven zo royaal te zijn met die Gouden Glorie. Gewoon happekee,het mes erin en zo'n ferm brok onder de zon. Geweldig! UTREC5HT De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, heeft de voorzitter van de Christelijke kruideniersbond P. Renkema gisteren gelast zich te ont houden van beledigende uitlatingen aan het adres van de heer P. T. van Lente die tot voor kort voorzitter was van de Algemene Nederlandse Krui deniersbond. De heer Renkema noemde de heer Van Lente op een CKB-vergadering onder meer een verrader, omdat hij zich als kruidenier niet aan de vaste prijzen van merkartikelen had ge houden. De heer Renkema werd veroordeeld tot voorlezing van het vonnis op de eerstvolgende ledenvergadering van de Christelijke Kruideniersbond en tot toezending van het vonnis aan de dag- en weekbladen die de gewraakte passages uit zijn rede hebben overge nomen, met het verzoek het te publi ceren. Hij stelde op overtreding van elk van deze bepalingen een dwang som van duizend gulden. De heer Renkema werd verder veroordeeld tot betaling van de kosten van het ge ding. AMSTERDAM Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog deel 3 was in april het meest verkochte Nederlandse boek. Aldus het maandelijks over zicht van de meest verkochte boeken, opgesteld door het bureau CPNB op basis van gegevens van een vijftigtal boekverkopers. De volgende bestsel lers in april waren: Weerklank van Anne Frank; Jan Wolkers, Turks Fruit; Marten Toonder, Zoals mijn goede vader zei; Jack Kerouac, Op weg; Dorothee Solle, Politiek avond gebed; Han. G. Hoekstra en Evert Werkman. De dolle, dwaze zomer van '45; Nederlanders in bezet gebied; Remco Campert, Het leven is verruk- kulluk; Jacqueline Susann, De lief desmachine. Mijn jnaam: plaats: ^ls beloning voor mijn aktivitcit Ontvang ik het gezellige Pletina I Schaaltje cadeau. A ishegel is niet nodig ais u op de envelop schrijft: *uwe Leidse Courant, hvoordnummer 267, Leiden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG PvdA-voorzitter dr. A. Vondeling vindt Ihet „begrijpelijk" dat Democratisch Appel zich tieeft opgeheven en dat het merendeel van dc 2000 sympathisanten zich zat aan sluiten bij Democratisch Socialisten. „Als men opfvattingen heeft over de verhouding in de PvdA, als naar vo ren komt in beweringen als „minach ting van de democratische spelregels in de PvdA, onder de voet lopen van partijgenoten, het brengen van zoveel mogelijk voorstanders van het in slaan van ruiten en het werpen van rookbommen in raden en staten, het vervangen van fractieleden door aan hangers van Ulbricht, Castro en Ché Guevara", dan is er voor de betrok kenen geen basis meer voor samen werking in een partijverband", aldus dr. Vondeling. Achterdocht „Dan overheerst een sfeer van ach terdocht". zegt de PvdA-voorzitter, „die alle discussie onmogelijk maakt". Overigens onderstreept hij dat het bestuur van de PvdA tot die discussie bereid was. Bij de presentatie (van DS'70 als aparte kamerfractie onder dc naam Groep-Gocdhart, heeft de heer Goedhart gezegd, dat DS'70 geen ver gaarbak van verdwaalde socialisten wordt. Men hoopt dat de partij de doorbraakfunctie, die de PvdA de laatste jaren zo verwaarloosde, weer op kan nemen. (Van onze sociaal-economische redactie DEN BOSCH In de jaren 1971 tot 1979 zullen onevenredig grote aantallen politie-ambtena- ren de dienst gaan verlaten we gens het bereiken van de leef tijdsgrens van 60 jaar. Om de ko mende jaren in de tekorten te voorzien zal het toch al over trokken beroep op de presta ties van de politie-ambtenaar niet nog verder opgevoerd moe ten worden. Voorts is het dringend nodig, dat er op korte termijn een verbetering komt van de wervingsresultaten en een uitbreiding van de opleidingsca paciteit; de werving zelf zal daartoe moeten worden geïntensiveerd en de arbeidssituatie bij de politie worden verbeterd. Deze noodkreten slaakte vanmor gen voorzitter D. Rook van de Bond van christelijke politieambtenaren in Nederland bij de opening van de tweedaagse algemene vergadering van de bond. Hij noemde ook als mo gelijkheid de maximumleeftijd voor aanstelling op te trekken tot bijv. 35 jaar. Hij vroeg eindelijk eens een voorziening te treffen, die het voor geschikte politie-ambtenaren beneden de rang van inspecteur of officier mogelijk maakt in ruimere mate dan j tot dusver in de hogere rangen op te j klimmen. Wdardering Bij het overgrote deel van de Ne derlandse bevolking bestaat vertrou wen in en waardering voor de Neder landse politie. Nieuwe sociologische onderzoekingen hebben dit uitgewe zen. Geen waardering voor het poli tieoptreden blijkt vrijwel uitsluitend te bestaan bij bevolkingsgroepen, die een afwerende houding aannemen te genover de gevestigde orde. Hier is de houding tegenover de overheid be palend voor de houding tegenover de politie. Hiervan behoeft de politie zich niet veel aan te trekken. Hier moet de overheid zelf op de juiste wijze haér gezag waarmaken. Zowel naar de zijde van het pu bliek als naar de kant van de politie moet de overheid haar handelen in een sfeer van openheid en doorzich tigheid aanvaardbaar maken. Het hoe en het waarom van het politieoptre den moet duidelijk zijn. De tolerantie, die de politie moest toepassen op Koninginnedag en Be vrijdingsdag in Amsterdam veroor deelde de heer Rook. Deze tolerantie leidde er toe, dat op sensatie beluste baldadige jongelui de politiemensen in de hoofdstad voor het t.v.-kijkend publiek maakte tot dravende circus clowns. Dit heeft het gezag van over heid en politie alleen maar geschaad. De christelijke bond staat er open voor, dat de grote verschuivingen, welke zich thans in de samenleving voltrekken, soms met spannipgen en ontladingen van emoties gepaard gaan; de weg van de minste weer stand is hier voor de politie niet de beste. De herwonnen vrijheid mag niet in gevaar komen door het streven van een kleine minderheid, door intole rant optreden haar opvattingen dicta toriaal op te leggen. Dit neemt niet weg, dat ook de heer Rook van mening is, dat er noodzakelijk wijzigingen in ons maatschappelijk bestel moeten ko men. Dit moet gaan langs de weg van evolutie, zij het dat deze evolutie sneller gaat dan ooit. De voorzitter protesteerde tegen de kreet van de Amsterdamse PSP, die het hardwer kende onderbezette politiekorps had uitgekreten voor „als hulppolitie ver momde fascistische knokploegen uit de bezettingstijd". zenlijke medezeggenschap is nog veel te weinig sprake. De grondslag van het dienstcommissiewerk is veelal niet meer dan een welwillende auto cratie van de korpschefs. Echt gezag aanvaardt niet alleen inspraak, maar vraagt er om. De heer Rook vermeldde de vele wetsontwerpen, die bij de volksverte genwoordiging aanhangig zijn ge maakt voor meer zeggenschap van de werknemer in het particuliere be drijfsleven, maar de regering heeft tot dusver nagelaten hieruit konse- kwenties te trekken voor haar eigen ambtenaren. Alle opmerkingen in de ze richting worden aan de reeds overbelaste kapstok van de bijzon dere status van de ambtenaar in overheidsdienst gehangen. ARBROTH Nederland heeft zich gisteren in de Schotse plaats Arbroth geplaatst voor de halve finales van het UEFA-voetbaltornooi door in de laatste wedstrijd van groep b West- Duitsland met 21 te verslaan. De overwinning van het Neder lands jeugdelftal was verdiend. On danks het feit dat de mannen van AOSTA De Italiaan Franco Bi tossi, die ook reeds de eerste etappe won, is winnaar geworden van de derde etappe van de ronde van Italië, die ging van St. Vincent naar Aosta over een afstand van 162 km. Bitossi versloeg in de eindsprint zijn land genoot Dancelli, de Belg Eddy Merckx en de Italiaan Bergamo, die in deze volgorde de overige ereplaat sen bezetten. Reeds In de derde etappe van de ronde van Italië hebben de renners bergen van de eerste categorie op hun weg gevonden. Doch verreweg de meesten blijken nog fris te zijn, zodat de etappe van San Vicenzo naar Aos ta geen grote afscheidingen teweeg bracht. Slechts Italo Zilioli en Miche- le Dancelli onderscheidden zich door als eerste door te komen op de col de Joux (1640 m) en de col de la Tete d'Arpy (1971 m). Eddy Merckx en zijn ploegmaten bleven beide keren ge makkelijk bij, zodat uiteindelijk een grote groep renners om de etappeoverwinning moest sprinten. De Italiaan Franco Bitossi was de snelste. UITSLAGEN Derde etappe: 1. Bitossi (It) 162 km. in 5 uur 8 min. 39 sec. In dezelfde tijd: 2. Dancelli (It), 3. Merckx (Bel), 4. Bergamo (It), 5. Gimondi (It), 6. Polidori (It), 7. Van den Bossche (Bel), 8. Houbrechts (Bel), 9. Zilioli at), 10. Oggiali (It.) Na de derde etappe ziet het alge meen klassement er als volgt uit: 1. Bitossi 11.53.27, op 2 sec.: 2. Dancelli, op 7 sec.: 3. Polidori en Ritter (Den), op 22 sec.: 5. Merckx, op 23 sec.: 6. Vandenbossche, Bergamo en Gimondi, op 28 sec.: 9. Vianelli at). Poggiali en Houbrechts. Inspraak Bij het politieapparaat zelf ont breekt op het ogenblik nog veel. Van een daadwerkelijke inspraak en we- De Poolse wielrenner Zenon CzechoXvski heeft de negende etgppe van de wegwedstrijd Praag-War- schau-Oostberlijn voor amateurs ge wonnen. Hij legde de 137 km voor Bydgoszcz naar Poznan af in 3 uur 8 min en 12 seconden. Zijn landgenoot Ryszard Szurkowdki werd tweede en behoudt de leiding in het algemeen klassement. Arie de Vroet in de eerste helft pal tegen de harde wind in speelden, na men zij de leiding. Hans Bleyenberg, de zoon van de oud-Nederlands elf tal-speler Wim Bleyenberg, kopte in uit een voorzet van René van de Kerkhof. In de eerste helft kreeg Ne derland nog meer goede kansen. Zo miste de Ajacied John Rep vlak na hetbeginsignaal vooropen doel. Voor rust nog kwamen de Duitsers gelijk, toen de Nederlandse verdedi ging bleef staan voor buitenspel van Bonhof. De Finse scheidsrechter Hir- viemi floot evenwel niet, zodat de Duitser ongehinderd kon doorlopen en Leen Barth kansloos liet: 11. Soepeler In de tweede helft liepen de Neder landse acties soepeler. De Westduit sers moesten met de rug tegen de muur, om het voortdurende offensief van de Nederlandse UEFA-jeugd, die de wind nu in de rug had. te kunnen weerstaan. Pas twee minuten voor tijd bracht Bert van Marwijk, even als Hans Bleyenberg van Go Ahead, echter de winnende treffer op het scorebord. Het is zeven jaar geleden, dat het Nederlands UEFA-jeugdelftal van West-Duitsland won. In de Duitse ploeg speelde in die tijd Beckenbauer. (Van een onzer verslaggevers) RIJSOORD Tweedeklasser Rijs oord, dat in de nacompctitie met als inzet een plaats in de eerste klas is gewikkeld met ÏJsselmeervogels en VRC, krijgt komend seizoen ver sterking. Rijsoord krijgt dan de be schikking over Arie Hofland, al jaren zeer betrouwbaar centraal verdediger bij derde-klasser Groote Lindt. Hof land trainde dinsdagavond reeds mee met Rijsoord. De formatie van secretaris Henk Alblas zal volgend seizoen ook over trainer J. B. Isendoorn kunnen be schikken. Gisterenavond kwam het bestuur van Rijsoord tot overeen stemming met Isendoorn, die voor een jaar bijtekende. De kans is overigens niet uitgeslo ten dat Rijsoord een speler aan het betaalde voetbal zal kwijtraken. Ge ruchten doen de ronde dat Dammers Dorsman benaderd is door het Dordtse DFC. Dit vooral naar aanlei ding van zijn sterke spel in de wed strijd Rijsoord-IJsselmeervogels, die door de Visser-trainer van DFC-werd bijgewoond. FREIBURG Het Ncderlandsg tennisdamesteam heeft zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales van het tornooi om de federation cup in Freiburg. De wedstrijd tegen Canada werd evenals dc ontmoeting van een dag eerder tegen Griekenland met 30 gewonnen. Betty Stoeve versloeg Jeane O'Hara met 63 16 108, Marijke Schaar zegevierde met 62 6—3 over Fay Urban en in het dubbelspel waren Betty Stoeve en Trudy Walhof ster ker dan Andree Martin en Jane O'Ha- ra (64 63). In de kwartfinales I komt Nederland uit tegen Groot Bri- tannië. komt Nederland uit tegen Groot Brit- tannië. I DORDRECHT Pelikaan uit Zwijndrecht heeft woensdagavond j de achterstallige competitiewedstrijd uit de 3de klas A van de KNVB tegen Oranje Wit in Dordrecht met 32 verloren. Daarmee kwam de degradatie van Pelikaan vast te I staan. Er moet in deze afdeling nog een tweede degradant worden aan- t gewezen. Pelikaan promoveerde in 1962 vanuit de 4de klas naar de 3de klas en ging twee jaar later over naar de 2de klas. In 1966 volgde degrada tie naar de 3de klas en nu naar de 4de klas. J I PARIJS Hel centrale comité van de Franse communistische partij heeft gisteren dc 56-jarige filosoof DEN HAAG De Kamer kan volgens minister Witteveen (fi nanciën) een redelijk goede con trole uitoefenen op de rijksbegro ting. De invloed van het parle ment is zeker niet gering, zei de minister gisteren bij de behande ling van de'nieuwe comptabili teitswet. Het wetsontwerp komt neer op een herziening van het begrotingsstelsel, waardoor het mogelijk wordt de op stelling van de rekening aanzienlijk te vervroegen. Daarnaast worden wij zigingen aangebracht in de bevoegd heden van de Algemene Rekenkamer. Het Kamerlid A. de Goede (D'66) noemde het onwenselijk en ook on nodig dat voor geheime uitgaven hele maal geen verantwoording aan de Rekenkamer zou behoeven te worden afgelegd. Hij had grote bezwaren te gen de nieuwe regeling, die inhoudt de mogelijkheid van verschuiving van niet-geheime uitgaven naar ge heime uitgaven, waarmee de con trole wordt ontgaan.. Naar zijn oor deel zou daardoor tevens de fraude- mogelijkheid in de hand kunnen wor den gewerkt. Minister Witteveen deelde die be zwaren niet. We gaan zo ver moge lijk om enige controle mogelijk te maken. Er mag op vertrouwd worden dat er geen misbruik van de nieuwe regeling wordt gemaakt. De minister beloofde de Kamer dat bij het doen van geheime uitgaven de uiterste zorgvuldigheid zal worden betracht. Nota De minister voelde wel voor een amendement van de heren Scholten (c.h.) en Kieft (a.r.), waarin wordt ge vraagd in de eerste helft van elk ka lenderjaar de Kamer een overzicht te geven van de wijzigingen die ten op zichte van de oorspronkelijke begro- dy zijn zetel in hel centrale partijco mité al kwijtgeraakt. Garaudy is al enige tijd slaags met de partijleiding. Behalve door zijn kritiek op bepaalde communistische denkbeelden, zoals die betreffende de klassenstrijd, is de crisis vooral ont staan door zijn onverbloemde veroor deling van de Russische militaire in terventie in Tsjecho-Slowakije. ling zjjn ontstaan cn welke betekenis ze hebben voor het te voeren beleid. Het samenstellen van een alterna tieve, lagere begroting naast de oor spronkelijke, zoals de PPR-afgevaar- digde drs. Janssen voorstelde, noem de dr. Witteveen ondoenlijk. Ook voelde hij niet veel voor de suggestie om de begroting voor een verenigde vergadering van de Eerste en de Tweede Kamer te behandelen. Bezwaar maakte hij -ten slotte te gen het voorstel van de heer De Goede, de bepaling dat de leden van de Rekenkamer de eed van trouw aan het staatshoofd moeten afleggen, te laten vervallen. Hiermee zou volgens de minister vooruit worden gelopen op de proeve van een nieuwe grond wet, hetgeen hij onjuist noemde. Vol gende dinsdag wordt de behandeling van deze wet voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11