Romantisch tafelen! In Roemenië meer dan 7 0 doden Het gonst van geruchten vóór de transferperiode Offensief in Cambodja schopt plannen van Hanoi in de war Koningin bij congres Expogé in Delft Door overstromingen CH-Kamerleden pleiten voorwegwerpscholen Tweëentwintig restaurants verenigen zich: Griezelig RESTAURATEUR LUYCKX: gezelligheid en kwaliteit MAASSLUIS „De restaurants aangesloten b$ Romantisch Tafelenhébben «en eigen, aparte sfeer, maar in de eerste plaat6 moet er een be paalde service worden geboden: een vriendelijk woord en het aan reiken van de jas voor de gasten." Met deze uitspraak typeert de heer Th. A. J. Luyckx het doel van de vereniging Romantisch Tafelen. De heer Luyckx, directetur van het bepaald romantisch egen boerderij-restaurant De Ridderhof te Maassluis, is consul Zuid-Holland van de vereniging. Het in Amsterdam gevestigde „Romantisch Tafelen" heeft in iedere provincie een consul benoemd als zaakwaarnemer. De heer Luyckx: „Een van de twee directeuren van het Amsterdamse Miranda Paviljoen, de heer (T. G. R. P.) Nolson gaf de stoot tot de oprichting van de vereniging. Toen ik, evenals een aantal an dere restaurateurs, een rondschrijven van hem ontving, sloeg het idee zo bij mij aan, dat ik actief deelnam aan de organisatie." Aanleiding voor de heer Nolson om zijn rondschrijven te ver sturen was het hoekje Roman tisch Tafelen" van ANWB- redacteur Ah Kamping. In dit hoekje noemt Kamping Neder landse eethuizen met sfeer, een goede, niet al te dure keuken en echt „gastheerschap". De heer Nolson ontdekte ook zijn zaak, het Miranda Paviljoen, in het hoekje en zocht toen con tact met andere daarin genoemde restaurants. Zijn doel was te komen tot gezamenlijk inkopen en reclame-campagnes. November vorig jaar kwam als gevolg van dit initiatief de vereniging van de grond. Er zijn nu 22 zaken hij aangesloten, en er lopen nog 54 aanvragen om lidmaatschap. „De belangstelling komt zelfs uit België en Luxem- burg, maar voorlopig schrijven we geen nieuwe leden in; we wil len eerst het bereikte consoli deren." Maar te zijner tijd zul len er provinciale consuls in België worden aangesteld, ver wacht de heer Luyckx. Huib Goudriaan maakt, advertenties worden geplaatst, en borden langs de weg worden ge zet, die verwijzen naar de RR (Ro mantische Restaurant)-bedrijven. Eens per maand hopen we een tele visie-uitzending te brengen (met ar tiesten als Corry Brokken en Liesbeth List) uit een van onze restaurants". „Er zullen regelmatig culinaire ma nifestaties worden gehouden voor do nateurs en leden: een dag of een avond dat iets aparts wordt aangebo den. Ik zou hier in de wei bijv. een barbecue voor duizend mensen kun nen geven." Wat zijn leden en donateurs? Le den kunnen zijn degenen die een eet huis exploiteren: donateurs zijn per sonen of bedrijven die (tegen een bij drage van ƒ12.50 per persoon of ge zin) de vereniging willen steunen. De donateurs krijgen 5 procent korting op alle prijzen in de restaurants van de aangesloten bedrijven. Gastvrijheid Het doel van „romantisch Tafelen" wordt in de statuten als volgt om schreven: „...het romantisch tafelen te bevorderen, zodat de tafelgenoegens in de ruimste zin van het woord kun nen worden beleefd. Dit met uitslui ting van onderlinge concurrentie". De leden zijn verplicht het door de vereniging vastgestelde menu-schema tegen de vastgestelde prijzen te ser veren. Elk bedrijf heeft een verplicht menu van ƒ18.50 geaccepteerd, dat vijf gangen omvat. In het huishoudelijk regle ment van „Romantiséh Tafe len" lezen we ook dat de gas ten „beleefd en voorkomend, volgens de traditie inzake de gastvrijheid dienen te worden ontvangen; de restaurateur of diens plaatsvervanger zorgt persoonlijk voor een hartelijke ontvangst." De heer Luyckx kan niet al tijd in De Ridderhof aanwezig zijn, om zijn plichten als gast heer te vervullen. Daarvoor heeft hij een unieke oplossing gevonden. Hij heeft vier ge huwde dames in dienst geno men, die op bepaalde uren („part-time") als gastvrouwe optreden. „Dit slaat geweldig in. De mensen worden ontvangen en gaan zich dan thuisvoelen in een restaurant." Dit „thuis voelen": hoofddoel van ..Ro mantisch Tafelen". Prijzen op de helling Luyckx zwaait de scepter over een ln 1962 geopend restaurant (De Rid derhof) dat is gevestigd in een uit 1658 daterende boerderij. Het erf, met echte „boerderij-sfeer", lijkt al die eeuwen niet te zijn veranderd. In de wei lopen kalveren, een paard en een veulen. „We hebben hier ook duiven, kippen en parelhoenders. Het vee wordt verzorgd door een boer; nee, ik kan er helemaal niet mee omgaan." Gek genoeg is de hofstede omgeven 'door flats. Dankzij Monumentenzorg is De Ridderhof niet gesloopt. Op het terras, naast de hooischelf, vertelt di recteur Luyckx in zijn bedrijf (het is overigens een NV) ernaar te streven de exploitatie aan te passen bij de vraag van het publiek. „De mensen vragen gezelligheid, sfeer en eten dat goed van kwaliteit is en goed geser veerd wordt tegen redelijke prijzen." „Acht maanden geleden, toen ik di recteur werd, heb ik de prijspolitiek op de helling gezet. Er zijn prijsver hogingen en prijsverlagingen geweest. Een borrel kost nu 1.25, een biertje 1 en een sherry 1.75. De mensen weten allemaal dat een fles sherry te koop is voor 3.90; ze vinden het daarom idioot 2.50 voor een glas te ■loeten betalen." De heer Luyckx (36) is al twintig Foto Herbert Behrens jaar werkzaam in de horeca. Hij be gon als piccolo, en werkte als kelner in verschillende Nederlandse restau rants. Ook door deze achtergrond is zijn personeelsbeleid sterk sociaal ge richt. „Van mensen die in de horeca wer ken, wordt verlangd dat ze drie talen spreken, incasseringsvermogen en tact hebben. Vergeleken met soortge lijke functies in de industrie moet ik zeggen dat het werk in de horeca slecht wordt betaald. De werknemers in de horeca krijgen ook praktisch nog geen winstuitkering of tantieme. Ik wil dit punt eerstdaags aan de orde stellen in besprekingen met werknemers- en werkgeversorganisa ties. In de eerste plaats uit sociale overwegingen, in de tweede plaats een betere binding te krijgen met het personeel." Niet alleen de te lage salariëring van het personeel, ook de te hoge BTW heeft, volgens de heer Luyckx, de horeca in de hoek geduwd waar de slagen vallen. „Twaalf procent BTW is veel te hoog; er zou een scheiding moeten zijn in min of meer noodzakelijke ho- reca-bedrijven en meer luxe zaken als bv. bars. Ik vind dat de noodzake lijke bedrijvtn bij zo'n regeling dan slechts vier procent BTW zouden be horen te betalen." Cirkel doorbreken BTW, verkeerd personeelsbeleid, teruglopend bezoek (o.a. door de tele visie) en te hoge prijzen heeft de ho reca in een vicieuze cirkel gebracht, die „Romantisch Tafelen" wil door breken. „Eendracht maakt macht", Luyckx. Hij somt op wat de kers verse vereniging doet en wil gaan doen. „Met behulp van de inkomsten uit contributie van leden en donateurs willen we gezamenlijk naar buiten treden. Er zullen folders worden ge- BOEKAREST De ernstige overstromingen in het noorden van Roemenië hebben tot dus ver aan meer dan 70 mensen het leven gekost. In het district Satu Mare, waar 37 dorpen en 120.000 hectare on der water staan zijn 48 mensen omgekomen. In het district Mures bedraagt het voorlopige dodencijfer 23 en wor den zeven mensen vermist. Uit beide districten en uit de dor pen langs de rivier de Proet zijn dui zenden mensen geëvacueerd. Volgens het persbureau Agerpress zijn 23.000 gezinnen uit het rampgebied naar el ders overgebracht. Honderden dorpen en grote steden (Tirgu Mures, Alba Iulia, Satu Ma re) en industriële centra (Dej, Gherla en Sighissoara) staan geheel of ge deeltelijk onder water. Er is aanzien lijke schade aangericht. Verder zijn 26 spoorlijnen vernield. Meer dan tien autowegen staan onder water. De regering heeft een rampenfonds van ongeveer 250 miljoen gulden in gesteld. Hierin schuilt niet alleen voor Is raël gevaar op langere termijn. Ook Egypte zelf loopt groot risico, als zijn vliegvelden volledig onder Russisch commando komen. Bij een staats greep zou het machteloos zijn. Deze kan zich voordoen als de Rus sen vermoeden, dat pogingen wor den ondernomen, om het bewind van Nasser ten val te brengen. Een ande re mogelijkheid bestaat als zij op ver vanging van Nasser willen aanstu ren. De aanwezigheid van Russische troe pen in Egypte biedt Moskou gelegen heid zijn invloed in Noord-Afrika en het Nabije Oosten uit te breiden. In tussen doet het alsof het nog altijd naar een vreedzame regeling streeft. In de Veiligheidsraad stemmen En geland en Frankrijk intussen samen met Rusland voor veroordeling van Israël wegens vergeldingsaanvallen op kampen van Palestijnse comman do's in Libanon. En Amerika durft geen veto uit te spreken. Israël wordt zo voor de zoveelste keer in een hoek gedreven. Diplomatieke stappen lijken iedere zin te hebben verloren. Langzaam maar zeker stuurt Nasser aan op een militaire beslissing. Niemand lijkt van plan of in staat hem tegen te houden. AMSTERDAM Dr. E. Boeker, benoemd tot gewoon hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de VU, sprak vanmiddag in zijn inaugurele oratie over de natuurkundige in de samenleving. (Vaneen onzer verslaggevers) .DELFTKoningin Juliana zal woensdag 10 juni te gast zijn op het congres dat de Nederlandse vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingsjaren ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan tot en met zaterdag 13 juni in Delft houdt. De organisatoren verwachten meer dan 550 leden uit heel ons land en veertig vertegenwoordigers van de overkoepelende Europese organisatie van de EXPOGÉ. De meesten van hen zijn 25 jaar geleden als menselijke wrakken te ruggekomen uit Duitse concentratie kampen. Het congres wordt juist in Delft gehouden, omdat in de Nieuwe Kerk koningin Wilhelmina, de moe der van het Verzet, begraven ligt. V oor bereidingen De afdelingen Delft, Schiedam, Den Haag, Rotterdam en Vlaardingen van de EXPOGÉ hebben anderhalf jaar aan de voorbereidingen van dit congres gewerkt. De overheid, de ge meente en het bedrijfsleven hebben de EXPOGÉ belangrijke financiële steun toegezegd. Het congres zal 10 juni in tegen woordigheid van de Koningin in de Stadsdoelen worden geopend. Premier De Jong houdt een toespraak. De ko ningin zal vermoedelijk aan de stille tocht deelnemen naar een opgestelde katafalk op de Markt voor de Nieuwe Kerk om een krans te leggen. De af stand van de tocht is kort gehouden, omdat velen niet lang kunnen lopen ten gevolge van de oorlogsverwondin gen. Een ander hoogtepunt van de ope ningsdag is een plechtige herden kingsdienst in de Nieuwe Kerk. waarbij minister Klompé van CRM zal spreken. De congresgangers brengen donder dag 11 juni een bezoek aan de West- landse gemeenten. 's Middags staan een stille tocht en een kranslegging bij het verzetsmo- nument in Maassluis op het program ma, waarna Feike Asma zal concerte ren in de Grote Kerk. De dag daarop - vrijdag 12 juni - biedt de provincie Zuid-Holland dé EXPOGÉ-leden en hun nabestaan den een lunch aan ln de Stadsdoelerw Mr. J. Klaasesz is daarbij gastheer, waarna prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie. een lezing houdt. De regering biedt 's avonds een di ner aan waarbij minister Klompé gastvrouwe is. Op zaterdag 13 juni bieden de gemeentebesturen van Voorburg en Rijswijk de deelnemer* een lunch aan. Mr. G. Ch. Aalders, EXPOGÉ-voorzitter, zal het congres sluiten. SAIGON Het Amerikaans- Zuidvietnamees offensief in Cambodja heeft de plannen van Hanoi voor de oorlog in Indo- China in de war geschopt. AP- correspondent John Wheeler ver nam dit van een goedingelichte communistische zegsman in Phnom Penh. De zegsman zou verder hebben ge zegd dzt het Noordvietnamees opper bevel hoopt dat de Zuidvietnamezen langer in Cambodja zullen blijven. Daardoor zouden de Zuidvietnamese troepen zo dun over twee landen worden verspreid, dat zich talrijke mogelijkheden voor succesvolle ope ratieszouden voordoen De Zuidvietnamezen meldden in tussen nog steeds successen in hun strijd tegen de Vietcong en Noord- vietnamezen in Cambodja. Het Zuid- -Vietnamees opperbevel deelde mee, dat de plaats Tani, 90 km ten zuiden van Phnom Penh is veroverd, de laatste Vietcong-verzetshaarden in de kustplaats Kep zijn opgeruimd, de strategische verkeersweg tussen Phnom Penh en Saigon volledig in handenis van de Zuidvietnamezen. Verder zou de stad Kampong Sjam weer in handen zijn gevallen van Cambodjaanse regeringstroepen. De drie ministers die prins Siha- noek naar Cambodja heeft gezonden om daar net verzet tegen de regering Lon Nol te organiseren meldden op hun beurt grote successen. Phnom Penh wordt volgens hen van alle kanten bedreigd. „De kliek van Lon Vol-Sirik-Matak is in verwarring en het leger in ontbinding. Een groot aantal steden in de provincies hebben we al bevrijd", aldus de ministers Knieu Samphan (nationale defensie). Hou Yuon (binnenlandse zaken) en HoeNim (voorlichting). UTRECHT Twee CHU-Ka- merleden, de onderwij specia list dr. H. A. Schuring en de spe cialist voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk drs. A. de Boo, voelen veel voor „wegwerp scholen". Dit zijn semi-perma- nente schoolgebouwen met een gebruiksduur van tien tot twin tig jaar, die daarna kunnen wor- OSLO Halvard Lange de voormalige Noorse minister van bui tenlandse zaken is gisteren op 67-jarige leeftijd aan een hersenbloe ding overleden (Van onze. sportredactie) ROTTERDAM Reeds voor de transferperiode officieel is inge gaan, gonst het zoals ieder jaar van de geruchten. Eén van de ver halen die wekenlang de ronde deed in Rotterdam, wilde dat Jan van Beveren voor meer dan een mil joen naar Feijenoord zou gaan. Dal gerucht is inmiddels ontzenuwd. Jan van Beveren zegt wel dag tegen Sparta, maar niet om naar de grote club van Zuid te vertrekken. Want lange Jan, zoals Rotterdam de Drent is gaan noemen gaat voor PSV spelen. Dat van Beveren niet naar Feijen oord gaat, ligt aan Ernst Happel. Tijdens het gesprek dat de inter nationaal bij Gerard Kerkum thuis in Barendrecht had, kwamen de hoge eisen van Van Beveren op ta fel. Reden voor Happel om een dag later te vertellen, dat er bij Feijen oord helemaal geen keeperprobleem bestaat. Happel toen: ,JSen bedrag van meer dan een miljoen is gek kenwerk. Voor hetzelfde geld trek je twee goede spelers aan". Wat gebeurt er nu bij Feijenoord? Naar alle waarschijnlijkheid wordt Eddie Treytel opnieuw de eerste doelman. Als tweede keeper gaat Bram Geilman fungeren, momenteel uitgeleend aan Excelsior. De Kra- lingse doelman wordt dan Eddie Pieters Graafland. Inmiddels is de kans niet uitge sloten dat Ruud Geels bij Feijen oord vertrekt. Het Haagse ADO wordt als nieuwe club genoemd. Aad Mansveld wil op zijn beurt weer weg uit Den Haag. Ook wat Aad betreft doen de wildste ver halen de ronde. Mansveld zou wor den geruild met de bij Ajax bene den de verwachtignen blijvende Dick van Dijk. Mansveld zelf ech ter vertelt tegen ieder die het maar horen wil, dat hij in onderhande ling is met Anderlecht. Harrie Vos voert besprekingen met PSV. Hoe het ook zij, de komende transferlijst belooft de opwindendste sinds jaren te worden. Officieel is het nog niet zo ver, maar straks, op 1 juni, breekt de stroom van muta ties aan. Of niet natuurlijk, want er zijn altijd spelers die er mee ge baat zijn met het rondstrooien van verhalen. Soms slagen ze zelfs in hun opzet: een beter contract bij de eigen vereniging los krijgen. den vervangen door nieuwe ty pen gebouwen. In de vijftiger jaren zijn veel nieu we en mooie middelbare scholen ge bouwd, maar door de invoering van de Mammoetwet met de scholenge meenschap als kernpunt, blijkt een deel van het geld dat daar is ingesto ken, weggegooid. Volgens de Kamerle den kan men nu net zomin als twin tig jaar geleden voorzien, welke eisen de ontwikkelingen van het onderwijs straks aan de scholenbouw zal stel len. De twee Kamerleden zeggen dit in Ruim Zicht, het orgaan van het Ned. Katholiek Vakverbond (NKV). Ze zijn verder voorstanders van een middenschool voor twee of drie jaar en een geleidelijke invoering van een leerplicht tot achttien jaar. Werkende jeugd Dr. Schuring en drs. De Boo menen voorts dat binnen ae onderwijsbegro ting verschuivingen moeten komen ten gunste van de vorming van de werkende jeugd. Zij stellen dat er wat minder geld moet worden be steed aan (universitair) onderwijs dat slechts een beperkte groep ten goede komt ten einde meer beschikbaar te krijgen voor uitbreiding van het on derwijs aan de werkende jeugd. Zij meneh, dat de studieduur bij het wetenschappelijk onderwijs sterk kan worden bekort, dat bezuiniging ook mogelijk is door een concentratie van het wetenschappelijk onderzoek en taakverdeling op dit gebied en dat studietoelagen van rente zouden moe ten worden terugbetaald. In het alge meen kan in het onderwijs naar hun oordeel veel perfectionisme worden afgeschaft. De persoonlijke idealen van de he ren Schuring en De Boo passen vol gens hen in de lijn van het beleid van de CHU-fractie. Ze zijn van plan hun gedachten verder uit te werken. WOENSDAG *0 MEI 1970 vronriiue wam nr iinndfuffnnnfu LIET is een griezelig idee, dat er vermoedelijk al 20.000 Russen in Egypte zijn, met de officiële taak te voorkomen dat de nieuwe raketin stallaties, die Moskou aan Cairo le vert, in Israëlische handen vallen. Egypte had een eind kunnen maken aan de vernederende aanvallen op zijn grondgebied, als het zelf de zwa re beschietingen in de Suezkanaal- zone had stopgezet. Want deze gaven Israël aanleiding tot tegenacties. De jongste ontwikkelingen hebben duidelijk gemaakt, dat Egypte zijn acties tegen Israëlische stellingen niet wenst to beëindigen. Het wil die voortzetten met de Russische raket specialisten en piloten als ruggesteun. De plannen daartoe werden volgens president Nasser niet enkele maan den geleden, maar vorig jaar reeds opgesteld. Zij dienden niet ter bevei liging van het Egyptische luchtruim, docfa als dekking bij aanvallen op Is raëlische doelen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Olie niet op de golven, maar eruit, dat is het verheugende nieuws dat na vele maanden boren gemeld wordt door een van de twintig grote combinaties, die op het Nederlandse deel van de Noordzee naar olie en gas zoeken. Het „blok" waar de vondst is gedaan, ligt even boven de 54ste breedtegraad, en tegen de vijfde graad oosterlengte aan. Met andere woorden: een tachtig kilometer boven Vlieland. De zee is er ongeveer vijftig meter diep, tussen de Terschellinger Bank en de Witte Bank, vlak boven het gebied waar niet mag worden geboord omdat het door de strijdkrachten voor schietoefeningen is gereserveerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9