wij staan weer voor u klaar NMB Feestelijke opening zwembad 'de Meerval' in Nw.-Vennep hulpnoodgebouw Commentaren Duizenden naar Trefd van Leger des Heils „Artikel 8 bevriezen Demonstraties en gratis zwemmen Meer rijkssubsidie verbetering van huizen en buurten Zendingsactie VEJO-jeugd Brazilianen helpen Vrouw gewurgd in Alkmaar Uitgever boek Mi a Versluis niet gevlucht Man probeei echtgenote overrijdei Thor Heyert weer uitgevc Vrouw va van perro Automyskl in Zeist OPNIEUW GASLEK IN RIDDERVELD Mil/ Bestuursverkiezing Hogewaardpolder Twee ongelukken in Avifauna Engeland ALS de voortekenen niet bedriegen, gaat de socialistische Britse pre mier op 18 juni bij vervroegde La gerhuisverkiezingen zijn conserva tieve tegenstanders een nieuwe ge voelige nederlaag toebrengen. Hij zal misschien minder zetels in de Iwacht slepen dan bij de vorige ver- jlciezingen. Maar als hij zou hebben [gewacht tot de herfst of volgend [voorjaar, zouden de goede kansen i van nü wel eens verdwenen kunnen [zijn. Wilson neemt het vrijwel zekere voor het onzekere. Hij geeft bijna een jaar van zijn lopende mandaat weg on proberen een nieuwe ambtstermijn (van vijf jaar te krijgen; een periode waarin het voorspel van verklezin «gen niet verlammend werkt. De premier heeft Engeland in een moeilijke tijd, waarin het vaak al leen stond, staande weten te houden. Het behoeft niet te verbazen, als hij op 18 juni gelegenheid krijgt de Brit se voorspoed een hechter basis te ge- Amerika TN een vraaggesprek voor de tv heeft minister-president De Jong op de hem eigen simpele wijze nog eens duidelijk gemaakt, waarom de Neder landse regering zich niet zondermeer keert tegen de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Zuidoost- iAsië. 'Amerika komt daar een belofte na een belofte die het ook gedaan heeft aan de Europese leden van de Navo, aldus de minister. Als het in Azië verstek zou laten gaan, zou dat ernstige gevolgen kunnen hebben voor Europa. Iets anders is de manier, waarop Amerika zich van zijn verantwoorde lijkheid in Azië kwijt of het hard nekkig probeert een oorlog te win nen óf dat het tracht de bij het con flict betrokken partijen dichter bij elkaar te brengen. Het heeft er onder president Johnson op geleken, dat dit laatste zou gebeu ren. Maar onder zijn opvolger is er nog weinig van terecht gekomen. President Nixon is teveel met de oor log bezig, die hij niet wil verliezen. DEN HAAG De rijkssubsidie voor verbetering van woningen en woonbuurten zal met 20 pet worden verhoogd voor werkzaamheden die worden uitgevoerd binnen de periode van 1 november 1970 tot 1 maart 1971. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, heeft tot deze maatregel bij wijze van proef besloten in de ver wachting, dat daardoor een deel van deze werkzaamheden naar de winter periode zal worden verschoven. Dit zou dan ten goede komen aan de be zetting van de nieuwbouw gedurende het seizoen met veel werkbare uren. De maatregel zal in het bijzonder effect kunnen hebben bij de grote aantallen gevallen van individuele woningverbetering, waarvoor gelde- lijkesteun wordt toegekend. Het rijksaandeel in het subsidie zal met 20 pet worden verhoogd. Aan de gemeenten wordt overgelaten of zij hun aandeel —1/5 van het totaal eveneens met 20 pet willen verhogen, aldus wordt van de .zijde van het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening meegedeeld. OLDEBROEK Ongeveer vierhonderd jongeren uit het hele land waren gisteren in 01- debroek op de toogdag van de vrije evangelische jongerenorga nisatie VEJO. In zijn bondsrede onderstreepte VEJO-voorzitter ds. L. Oost uit Gro ningen het evangelisch zijn van VEJO. Wij moeten er evangelisch bij zijn, om ook hier en verder ons zendingswerk te kunnen verrichten, zei hij. Hier knoopte de tweede spreker bij aan, ds. M. Vink, predikant in alge mene dienst voor de binnen- en bui tenlandse zending. Zijn onderwerp was jeugd en zending. Ds. Vink riep ieder op, om daad werkelijk bij het zendingswerk be trokken te willen zijn. Daarom zal er direct contact tot stand gebracht worden tussen alle VEJO-afdelingen plaatselijk en ook regionaal met be paalde zendingsprojecten, waarvoor men gaat werken. Men hoopt zo meer zendingsbesef en zendingsverantwoor delijkheid te wekken bij de jongerén. Naast veel samenzang in het mor genprogram onder leiding van de heer Van der Werf uit Den Haag was er medewerking van een muziek- en zanggroep onder leiding van mevrouw Cornel der. Na een picknick in de open lucht en een sport- en spelmiddag volgde de slotsamenkomst, waarin afscheid werd genomen van oud-secretaris J. Slagboom en mejuffrouw H. Bruins- ma als nieuwe secretaresse werd be groet. Er werd verder nog geluisterd naar bandopnamen van het zendings- veld als directe reacties op het begin van de actie. Aan het eind van deze toogdag werd een werkgroep jubileumactie gevormd en een toogdag '71. zy zullen de vrye evangelische jongeren gaan voorlichten over de wyze. waar op zy zouden kunnen gaan werken voor de zending. (Van onze kerkredactie) HILVERSUM Ruim drie en een half duizend mensen bevolkten op de stralende Tweede Pinksterdag het sportpark in Hilversum, waar het Le ger des Heils in de Expohal, op de sportterrein, in een grote tent en ook nog met gebruikmaking van een kerkgebouw de Sint Willibrordus- kerk— zijn trefdag hield. Er waren bijeenkomsten voor de jeugd, voor volwassenen, speciaal ook voor vrouwen; er werden sportwed strijden gehouden en er was een mu ziekfestival. Niemand minder dan de stafcommissioner Arnold Brown, de hoogste man van het Leger, na de generaal, Eric Wickberg, was met zijn echtgenote naar Hilversum gekomen Lutherse jeugd Van onze kerkredactie DEN HAAG Vanuit de gedachte, dat het gewenst en vaak noodzakeiyk is, dat de kerken steun verlenen aan verzetsorganisaties, met name in die landen waar de rechten van de mens geschonden worden, hielden de Ne derlandse lutherse jeugdbond en de Nederlandse bond Maarten Luther za terdag een discussiedag in Den Haag. waarop vooral de situatie in Brazilië aan de orde kwam. Begrijpelijk, omdat daar in juli de wereldassemblee van de Lutherse We reldfederatie zal worden gehouden. Men vroeg zich af, via welke kanalen men het best het verzet zou kunnen steunen. De vraag werd door een der aanwe zigen opgeworpen, of er geen taak lag voor de diaconieën, om de verzetsor ganisaties militaire steun te leveren in de vorm van wapens. Drs. R. G. van Rossum van de Nijmeegse universiteit, Braziliëkenner, zag hier geen heil in. De verzetsorganisaties kunnen niet op tegen het leger. Een effectieve hulp verlening moet men veel meer zoeken via de nieuwe onderwijsinstellingen en vormingscentra. Oud-CNV-voorzitter M. Ruppert meende, dat de lutherse assemblee zal moeten aandringen op vrijheid van or ganisatie voor de Brazilianen. Hij ad viseerde de Nederlandse afgevaardig den prof. dr. C. H. Lindijer en de heer C. F. G. E. Hallewas dit onder de aan dacht van de assemblee te brengen. Beide afgevaardigden kregen nog meer aanbevelingen mee. Zij moeten erop aandringen, dat de Lutherse We reldfederatie een besluit neemt om het onderwijs in Brazilië te bevorde ren, door geld en mensen beschikbaar te stellen. Ook moet de LWF de vrije christelijke organisaties steunen. Prof. Lindijer verdedigde in een in leiding het nut van wereldassemblees. Er zijn assemblees, die beslist positie ve besluiten hebben genomen, zoals Uppsala. Men is als wereldkerk bijeen en men kan kennisnemen van de in zichten en ook van de problemen, die in andere landen spelen. Besluiten ne men is niet de meest essentiële taak van een assemblee. ALKMAAR In een woning in Alkmaar heeft de recherche zondag avond het stoffelijk overschot gevon den van de 49-jarige mevrouw M. A. Broertjes. Zij is door wurging met een sjaal om het leven gebracht. In dezelfde woning trof de politie verder de 58-jarige H. A. in bewuste-- loze toestand aan. Hij bleek een grote hoeveelheid slaaptabletten te hebben ingenomen. Uit het eerste onderzoek is gebleken dat A. de vermoedelijke dader is. Jaloezie zou het motief van zijn daad zijn geweest. EPE De, uitgever van het boek over Mia Versluis heeft zich na het lezen van een krantenbericht waarin stond dat hij voortvluchtig zou zijn bij de politie gemeld. Hij heeft vrijwillig zijn boekhouding voor een onderzoek ter beschikking gesteld. De vader van Mia Versluis iieeft een aanklacht wegens verduistering tegen hem ingediend De officier van justitie in Zutphen ziet nog geen aan leiding om gerechtelijke stappen te gen de 32-jarige uitgever M. W. te nemen. Tussen de uitgever en de heer Ver sluis zijn moeilijkheden ontstaan, doordat de verkoop van het boek Mia Versluis, dossier van een medisch drama niet zo best loopt. De heer Versluis heeft het boek geschreven en zich financieel garant gesteld voor de uitgave. UTRECHT Dr. J. Zijlstra, presi dent van de Nederlandsche Bank, acht herstel van het centraal loon- overleg van het allergrootste belang voor de bstrijding van de inflatie. Hij zegt dit in Ruim Zicht, het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Zoals bekend nemen NVV en NKV sinds de aanvaarding van de loonwet niet meer aan het centraal loonover- leg deel. Zy zijn het met name niet eens met artikel 8, dat de regering de mogelijkheid biedt in te grijpen in af zonderlijke cao's. Dr. Zijlstra vindt dat de regering voorlopig artikel 8 buiten beschou wing zou kunnen laten. om een bijbeltoespraak te hom Hij zei onder meer: We lev< eeuw van de angst en het gai dat we bevrijd moeten word de vrees voor die angst. Dat k dat ons daarvoor de Heilige gegeven, de kracht Gods, die c zuchtige „ik" kan doen plaa voor de taal van Zijn liefde. Dan zijn we niet meer op gericht, maar gaat onze aand vanzelf uit naar onze meden kunnen we het kwaad ovei om dan des te nadrukkelijl goede na te streven omdat i die waarheid inzicht ontvai onze onmogelijkheden èn mog den. In de dames-rally sprak de note van deze staffunctionar commissioner Arnold Brow bloemen van kinderen kreeg boden en ook de echtgenote leider van het Nederlandse L Heils. commissioner Kaare gaard (in de Expohal). Daai voorts aanwezig leden van d des Heilsverpleegstersbond, reldorganisatie, die ook in c een afdeling heeft. Tal van muziekgroepen trs allereerst het stafmuziekkorp een combo, zanggroepen, zo de jeugd als van ouderen, er vergeten het kadettenkoor stelveen. Getuigenistoespraken waren der meer van kapitein C. Zouw uit Ridderkerk die bin naar Formosa hoopt te vertre (in de slotsamenkomst) van Eva den Hartog uit Kongo, i haar werk aldaar vertelde, slaagde dag met veel variatie een dag vol spit STEENBERGEN -4 Zaterdi de 22-jarige mevrouw A. van B. uit Steenbergen bij de rij] aldaar aangifte gedaan, d echtgenoot B. van iH., van w enkele weken gescheiden 1 tweemaal toe een poging heef nomen om haar met zijn aut rijden. Enige dagen geleden zou V Roosendaal tevergeefs getrai ben zijn vrouw te overrijdt derdag reed zij met haar 1 over de provinciale weg naa bergen, waar zij door een pa automobilist in de berm w drukt en kwam te vallen, bleek haar echtgenoot te zi de val liep zij een dubbele a op. De Steentargse rijkspolitie de man, die vermoedelijk i verblijft, op te sporen SAFI De Noorse on< Thor Heyerdahl is zondag n metgezellen aan boord van zi rusboot „Ra 2" uit Marokko ken voor een tweede poging lantische Oceaan over te stek Heyerdahl, die wil aanton» eeuwen voor Columbus m< deze wijze de oversteek naai ka konden maken, hoopt de lange tocht in tien weken te gen, geholpen door de strom wind. Zijn eerste poging, een lden, leed op 1.280 km van 1 doel schipbreuk. UTRECHT Terwijl de station binnenreed is dit een oude dame van het pern len en op de rails terechtgek» bestuurder van de trein meer stoppen. De vrouw is verwondingen overleden. Op het baanvak Enschede is zondagavond de 3-jarigi Hinkelman door de trein uit de gegrepen en gedood. Het was door een gat in de af van de spoorbaan gekropen. ZEIST - In de nacht vaipi op zaterdag zijn in Zeist honderd auto's onklaar doordat per auto één of mee werden lek gemaakt. Over waarop dit is gebeurd tast <fc. nog in het duister. In vele gevallen zaten gat banden, welke volgens de po f door messteken zijn verf1 Vaak leken de vernielingen gaten. De politie heeft de onderzoek, van de vandalen <Ue nog elk spoor. Er zijn geen meldingen komen van inwoners van 1 v*[ iets verdachts hebben gezi aantal aanmeldingen van gei automobilisten bedroeg avond om zes uur meer dan 1 WASHINGTON China fr voor morgen vastgestelde deursgesprek met Amerika schau afgezegd. Het Amerika nisterie van buitenlandse za sd dit gisteren bekendmaakte, zijn spijt over het Chinese b ts verklaarde, dat Amerika eeq afspraak hoopte te maken. Peking maakte later beker a uitbreiding van de oorlog Jdr china de reden is. Vermoed Amerika „bang te maken" he na divisies van de Russisc! overgebracht naar de gren Laos en Noord-Vietnam. Na de verwoesting van het Winkelcentrum kunt u, mede dankzij de medewerking van de gemeentelijke instanties, weer bij ons terecht in ons op de hoek van de Parelstraat en de Diamantstraat NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Alphen aan den Rijn Ridderveld (Noord) telefoon 4609 ALPHEN Zaterdagmiddag is er opnieuw in de Diamantstroat in de wijk Ridderveld een lek in een gasleiding ontdekt door een van de bewoners daar. Personeel van de gemeentelijke water- en lichtbe- drijven, dat de leiding opgroef, zag, het lek. evenals dat in de Saffierstraat bij de koppeling zat. Men is tot vijf uur bezig geweest liet lek te dichten. Zoals bekend zullen binnenkort alle leidingen in de Diamantstraat voorzien wor den van een rubberen tussenstuk, waardoor verzakkingen kunnen worden opgevangen. WOUBRUGGE Onze plaats- genote, mejuffrouw J. Couperus, slaagde in Haarlem voor het diplo ma N. S., lerares handwerktech nieken, stofversieren en vervaar digen van kunstnaaiwerk. (Van één onzer verslaggevers) NIEUW-VEN NEP Zaterdag was het zover. Eindelijk, nadat het tweemaal moest worden uitgesteld, kon het zwembad officieel wor den geopend. Het fraaie zomerweer zorgde voor een geweldig feest. De belangstelling van de Vennepers ivas bijzonder groot, waarbij vooral de jeugd van zich deed spreken. Vooral 's-middags toen „open huis" werd gehouden en iedereen die dat maar wilde het zwembad kon bezichtigen en een duik in het water mocht nemen (gratis), waren de koppen niet meer te tellen. Bedrijfsleider Jan Scharff, liep met een glunderend gezicht rond. En ook Joop van Zutphen, de be heerder van het sporthalrestaurant ,4e Krim", die nu ook „het zwembad er bij heeft", was duidelijk in zijn nopjes. Voorzitter van de Stichting Zwem bad Nieuw-Vennep. de heer P. L. van Maris, stak om half elf een ope ningsspeech af, waarin hij een duik nam in 't verleden. Voor de oorlog wilde Nieuw-Vennep namelijk al een zwembad hebben. Dat lukte niet en direkt na de oorlog werden weer po gingen ondernomen, die ook al op niets uitliepen. Het was de tegenwoordige burge meester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, die in 1961 Nieuw-Ven nep een zwembad beloofde, als de bevolking zélf tenminste ook een duit in 't zakje deed. Dat gebeurde, maar lange tijd vernam men niets meer. Op initiatief van de dorpsraad liet Nieuw-Vennep zelf een ontwerp voor een zwembad maken, dat ech ter werd afgekeurd door de gemeen te. Maar goed. in 1968 kon de aan besteding plaatsvinden en in decem ber van datzelfde jaar liet aannemer L. H. Mulckhuyse jr. uit Nieuw-Ven nep de eerste paal de grond in slaan. Het zat nog niet mee, want twee maal moest de opening worden uit gesteld. verscheen. Het belangrijkste moment voor het stichtingsbestuur was toch wel toen voorzitter Van Marls de exploi tatie overdroeg aan de gemeente. Burgemeester mr. F. Th. Dljck- meester was gaarne bereid het zwembad te aanvaarden. Daarmee is de eigenlijke taak van de Stichting van de baan. oen Natuurlijk ontbraken sprekers niet. Afgevaardigden van de KNZB, de Heide Mij. (die de supervisie had bij de bouw), Reddend Zwemmen afdeling Haarlem en de zwevereni- ging in Hoofddorp, voerden het woord. Tenslotte ging men de tTap op naar „het diepe" om te genieten van een demonstratie kunstzwemmen. 's Middags werd het feest voortge zet. Ook weer met demonstraties. Het was een zeer geslaagd zwem- festijn. Maar 't belangrijkste is dat de Vennepers in eigen bad kunnen zwemmen, dat bijna een miljoen gulden kostte. Maar nu kunnen de Vennepers dan toch zwemmen. En in-wat voor een bad! Het is een bijzonder mooi complex geworden, waarvan ook de sporthal deel uitmaakt. Ruime par keerterreinen ontbreken niet en in het zwembad (met een verhoogd diep bad) laat de accommodatie niets te wensen over. Er is een kiosk waar van alles te koop is en op het gezelli ge terrasje zal het ongetwijfeld goed toeven zijn. De naam van het zwembad: „de Meerval," ingezonden door mevr. Z. Ploeger-Germans (Raiffeisenstraat 14) en de heer Vervaart (Bosstraat 182), die nu een blijvend aandenken ontvin gen. „De Meerval" is een toepasselijke naam, omdat deze vissoort in het Haarlemmermeer van voor 1852 veelvuldig te vinden was. Leerlingen van de lagere scholen, die met ballen in het water sprongen waarop de let ters voorkwamen, maakten de naam op deze manier bekend, terwijl ook een afbeelding van de meerval (vis) KOUDEKERK De stemgerech tigde ingelanden van de Hogewaard- sepolder hielden een vergadering in hotel Van Egmond. Uit het jaarver slag bleek, dat over 1969 een batig saldo resteerde van f 1.056,82. De polderlasten voor 1970 werden vast gesteld op f 6 per ha. De heer A. W. Kaptein werd in het bestuur gekozen in de vacature-G. de Regt. Hij kreeg 34 van de 47 stem men; burgemeester Van der Linden, die zich gezien de gemeentelijke be langen ook kandidaat had gesteld, kreeg 13 stemmen. Kerk Oude Wetering plechtig ingewijd OUDE WETERING Monseig neur M. T. Jansen van het bisdom Rotterdam heeft zaterdagmiddag de kerk van H. Jacobus de Meerdere plechtig ingewijd. Het nieuwe ge bouw was voor die gelegenheid ver sierd door Joop Oomen uil Roelof- arendsveen. Onder de genodigden bevonden zich b. en w. van Alkema de, ds. Lalleman van de hervormde gemeente en de heren Nederveld en Gravenkamp van de geref. kerk- VERKEERSEXAMEN KOUDEKERK KOUDEKERK Een 29-tal leer- lingen yan de Chr. school „De Rank" en 17 leerlingen van de Burgem. De Herderschool namen deel aan het verkeersexamen. Allen slaagden. Enkelen wisten de volle 46 punten te behalen die men kon bemachti gen. Dit waren Bette Westera. Aart Cornelis ven Vliet en Erik Jan de Kleer. Geslaagd zijn Gert jan Baay, Nico- laas van Gent, Ada Bezemer. Marie ke Vonk, Lida Verburg, Kees de Jong, Ineke Zweeris, Toos de Jong, Rud1 Kruit, Gerardus Jan Gulde- mond, Margo van Wijk. Bette Wes tera. Bert van Stuijvenberg. Marja van Egmond, Elly van der Vondel, Carla Arendse, Nely Nagtegaal, Carla Kagenaar, Cornelia Matilda Pardelmeijcr, Anneke Bijsterbosch. Hendrik van der Bosch, Hans de Wit, Anja van der Meijden. Martina Johanna van de Bergh, Arianne Slot, Yvonne Slijp, Cornelis van Vliet. Alie Cok, Cornelis Willem Oppelaar alien leerling van dc Chr. school. Van de Burgem. De Herderschool slaagden: Marc Ernens. Wim Hars kamp. Ad van Hemert, Rudy Idzin- ga. Ardy Karreman, Erik Jan de Kleer. Gillis Jan Korstanje, Martin Kroes, Sylvia Schellingerhout, Dick Vergunst, Berto Vernet, Arno Vonk, Beter contact tussen burger en bestuurder NIEUWE WETERING In het Cultureel Centrum werd een bijeen komst belegd door de gecombineerde Protestants-Christelijke partij ARP- CHU, waarin de heren Joh. Meijer en KL Uit den Bogaard, beiden lid van de gemeenteraad, een voor dracht hielden. De heer Meijer sprak over de geschiedenis van Alkemade en in aansluiting daarop vertelde de heer Uit den Bogaard over zijn erva ringen als raadslid. In de bespre king werd ruime aandaoht geschon ken aan diverse gemeentelijke pro blemen. zoals het onderwijs, onder houd en uitbreiding van wegen enz. De heer H. J- Renee die deze avond leidde, zei dat burgerzinavon den en bijeenkomsten als deze be langrijk zijn voor een beter contact tussen burger en bestuurder. Op zijn voorstel werd besloten jaarlijks der gelijke bijeenkomsten te organiseren. De volgende bijeenkomst wordt ge houden in het dorp Kaag. Ten slotte wees hij op de sluitings datum voor het inleveren van de formulieren voor stemmen bij vol- maoht (20 mei). Evert van der Voort, Graddy de Wit, Niels Blokker, Marjo van Diepingen. ALPHEN In Avifauna dat in het-pinksterweekeinde duizenden be zoekers trok, zijn gistermiddag twee ongelukken gebeurd. In de speel tuin viel de 12-jarige J. Kerkhoven uit Voorburg van een draaiend rad. Hij brak zijn rechterpols en -boven arm en is overgebracht naar het St. Antoniusziekenhuis in Voorburg. De 11-jarige Yvonne Felix uit Rot terdam brak haar rechterarm toen "zij viel bij het hardlopen. Zij is naar een ziekenhuis in Rotterdam ge bracht. D'66 IN ALPHEN WIT. VERKEERSCOMMISSIE ALPHEN Voor het eerst zal D'66 aan de gemeenteraadsverkiezin gen in Alphen meedoen. De acht kandidaten zijn allen jonge mensen. De eerste kandidaat is mevrouw A. F- R. Hardijzer-Neef. In het pro gramma wordt gesproken over het vraagstuk van de ruimtelijke orde ning. waarbij Ridderveld veel aan dacht krijgt. D'66 is voorstander van een verkeerscommissie, waarin naast raadsleden en politiemensen ook burgers en deskundigen worden op genomen. Het secretariaat van D'66 is gevestigd op Lekstraat 2. tel. 3123. Geslaagd te Alphen ALPHEN De volgende kandida ten van het Chr. Lyceum zijn ge slaagd. Voor gymnasium A: H. J. van Brummen en A. Hogeweg. beiden Al phen aan den Rijn: voor Gymnasium B: mej. C. H A. van den Brink, A. J. Figee, mej. J. H. Groeneveld, mej. T. G. A. van Zwieten, allen Alphen aan den Rijn en H. A. de Wilde te Hazerswoude. Toepasselijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4