ENGELAND KIEST 18 JUNI Commentaar Zuid Vietnamese inval in Laos Record aantal toeristen zorgt voor lange files Het Kwartet Crita) Wilson hakt knoop door PeilingLabour wint akv Prawda valt Chinese leiders fel aan Actie in VS om Nixon en Agnew af te zetten Nieuwe leidlse Courant Dinsdag 19 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen cteur: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur t is heel moeilijk om enige over zijn naaste te praten, ider tenslotte kwaad van n te zeggen. MME D'ARCONVILLE De rollen zijn omgekeerd. Een maand geleden nog hadden de Britse conservatieven volgens opiniepeilin gen een voorsprong van 4*& procent, maar nu geven de „polls" Wilsons Labour een voorsprong van 2,7 procent. Daarvan wil de premier profiteren om La bour nog vijf jaar aan de macht te houden. Reactie van oppositieleider Heath: „Goed nieuws. Wij zullen winnen." voor mij een halve liter BILT Op de Eerste Pink- stond ons land aanvanke- invloed van een storing hogere luchtlagen, die in het en oosten regen- en on- veroorzaakte. Later ook opklaringen voor, het kwik bleef bij omstreeks steken. beter was de Twee een uitloper van hogedrukgebied ten zuiden Ierland trok nl. via de Noord- over onze omgeving. Vooral binnenland was het dan zonnig met maxima van 18 graden. Aan de kust werd bij wind uit zee, niet warmer 14 graden. voor donderdag: ren zon: 3 tot 11; min. tot 5 graden onder nor- ax. temp.: van ongeveer tot 4 graden onder nor- op een droge periode 12 uur: 90 procent; geheel droog etmaal: ïrocent. AROMETERSTAND: heden uur: 76.8 cm (1011 millibar) ;end. zon op 4.40, onder 20.34; in op 20.33, onder 3.39; 21 mei ig Water mei: Rotterdam le getij 4.01, getij 16.36, Vlissingen -13.27. Willemstad —17.11. Zon en maan LONDEN De Britse pre mier Wilson heeft algemene ver kiezingen uitgeschreven voor 18 juni. Dit is gisteren bekendge maakt nadat Wilson op Bucking ham Palace koningin Elizabeth van zijn plan op de hoogte had gesteld. De labour-regering kon officieel nog een jaar aanblijven, maar recente opinie-peilingen vielen voor Labour zo gunstig uit dat Wilson besloot de verkiezingen te vervroegen, ervan uitgaande dat zo'n kans om een grote meerderheid te behalen zich mis schien niet meer zou voordoen. Het Lagerhuis, dat vorige week vrijdag uiteenging voor een voor jaarsreces, wordt op 26 mei terugge roepen voor het afhandelen van drin gende zaken. De koningin zal het parlement dan drie dagen later for meel ontbinden. Het nieuwe parle ment komt op 29 juni bijeen. Verklaringen „Iedereen scheen vervroegde ver kiezingen te wensen", zei premier Wilson maandagavond. Hij noemde het ook praktisch om in het begin van de zomer naar de stembus te gaan, gezien een reeks belangrijke proble men die om een oplossing vragen, zo als de onderhandelingen over de EEG. Wilson noemde de economische po sitie van het land zeer sterk. I Wilsons tegenstander, de conserva- tieve leider Edward Heath, zei op zijn j beurt, de overwinning van de conser vatieven na vijf jaar „wanbeleid" van Labour absoluut zeker te achten. Hij j hekelde de hoge prijzen, het toene- mend aantal stakingen, de belasting- j druk, de woningnood en de werkloos- heid. Voor vervolg zie pag. 5 Margarine duurder DEN HAAG De prijs van mar garine is met ingang van heden met 2 cent per pakje van 250 gram ver- I hoogd. Aanleiding tot deze nieuwe I prijsverhoging is de voortdurende en wel zeer uitzonderlijke stijging van de grondstoffenprijzen. ]^IEMAND zal toch wel hebben ge dacht, dat er uit de tevoren reeds zo veelbesproken AKV, de Al gemene Kerkvergadering van „leken" uit de hervormde kerk, een keurig pakket afgeronde aanbevelingen te voorschijn zou komen, die de nu eens op de tribune zittende generale synodeleden maar hebben uit te voeren. Daarvoor was hel te zeer een „uniek experiment", maar dan een experi ment waar bewogenheid uit sprak om de Kerk van Christus, die bij moet zijn, wil zij haar Boodschap nil kun nen vertolken. Er is daar gezocht en, hoe kan het anders: nog niet gevonden. Misschien heeft men zelfs de werkelijkheid van „kerkvergadering" niet eens waar gemaakt. Maar toch. Men gaat ver der, en heeft in elk geval door de po ging alleen al bewezen en daar wordt geen generaliseren mee be doeld dat er nog leven gloort, dat de kerk niet zo dood is, als men wel eens wil doen geloven. De kern van dit eerlijk gemeende po gen werd geraakt, toen de opmerking viel: door alles speelde op deze kerk vergadering toch wel heel duidelijk mee, dat het ten diepste gaat om de vraag naar God en dat het toch eigenlijk een geloofscrisis is waar wij met elkaar in verkeren en „uit" moe ten komen. Dat er aanwijzingen zijn juist hier over in de vervogvergadering verder te gaan is dan alleen maar hoopvol. Een zaak die niet alleen praten, maar vooral veel gebed zal vragen. MOSKOU De Prawda, het or gaan van de Russische communisti sche partij, heeft zondag in een arti kel van 6000 woorden felle kritiek ge leverd op ,de Chinese leiders, die meer dan wie oo krevolutionaire ont wikkeling in de wereld zouden heb ben geschaad. De Prawda beschuldigde de Chine se leiders er zelfs van de opvolgers te zijn gewprden van de „bendeleiders van het Hitlerrijk". De leiders in Peking dragen de ver antwoordelijkheid voor de nederlaag en mislukkingen van bepaalde natio nale bevrijdingsbewegingen in Azie en Afrika, doordat zij deze hun avon- turistische politiek hebben aange praat", aldus et blad. OM PENH Zuidvietna- grondstrijdkrachten zijn binnengevallen om aanval- p de Ho Tsji-Min-weg te on- emen. heeft de Zuidvietnamese ster van buitenlandse zaken, van Lam, zondag in Dja- gezegd. Hij heeft daar de isehe conferentie over Cam- a bijgewoond. gens de minister zou de Zuid- imese actie in Laos al enjge tijd 1 de zijn. „De Amerikanen vallen o Tsji-Minh-weg vanuit de lucht en wij doen het op de grond de minister. Washington zei minister van de- Laird gisteren, dat de Ameri- militairen mogelijk weieens korte „beschermende tegen- naar Laotiaans gebied zijn ge- Laird bevestigde daarmee de commissie yoor buitenlandse kkingen van de Senaat een me- ing van het Pentagon, dat bij de te Zuidvietnamese aanvallen op dvietnamese troepen in Laos mo- ook Amerikaanse adviseurs be en waren geweest. Cambodja wordt intussen fel 'hten. Kampong Sjam, op twee grootste stad van Cambodja, is eheel door Vietcong-troepen bc- sche Cambodjaanse troepen aan de zijde van de guerrilla's. Een sterke Zuidvietnamese strijd macht van 15.000 man heeft een aan val ingezet op het landingsterrein van Sihanoekville en de .stad Kampong Trach, ten noorden van Kampot. Deze strijdmacht is de grootste die ooit in Vietnam of Cambodja heeft geope reerd. Volgens waarnemers is de strategie erop gericht, Phnom Penh te verdedigen en de omgeving ten zui den en oosten van de stad op de Vietcong terug te winnen. Op de Aziatische conferentie over Cambodja in Djakarta hebben de mi nisters van buitenlandse zaken van elf merendeels Aziatische landen zon dag opgeroepen tot terugtrekking van alle vreemde troepen uit Cambodja. De Indonesische minister Malik heeft voorgesteld een tweede conferentie te houden over de kwestie-Cambodja Vele hervormden uit het hele land hebben er hun Pinkster dagen voor over gehad om op Kerk en Wereld te Driebergen, de Algemene Kerkvergade ring een soort concilie van protestantse zijde te doen slagen. Er is daar hard gewerkt en bii velen heerste na afloop de me ning. dat dit eerste treffen ondanlcs hei vele dat aan de orde moest komen een goede zaak Is geweest, welke om een vervolg vraagt dat dan oök zal komen. Meer hierover op pa gina twee. ATHENE Luitenant-kolonel Vassaillos Panagoulis, die na een bom aanslag op premier George Papado- poulos ter dood was veorordeeld, is zaterdag in de gevangenis overleden. Dit is maandag door zijn familie mee gedeeld. Panagoulis was na de aanslag van augustus 1968 gearresteerd, maar werd enige maanden later in verband met zijn gezondheid weer vrijgelaten. llgens sommige berichten vechten ^Kampong Sjam pro-communisti- LGRADO De Griekse compo- Mikis Theodorakis heeft zondag elgrado kritiek geuit op de com- siisehe partijen van Rusland en re landen omdat ze. naar zijn n, de dogmatische vleugel vari erbannen Griekse communisten I 'en. Bij een voortzetting van de- J 'olitiek zou Moskou in het slop ken. WASHINGTON In de Ver enigde Staten is een beweging opgericht met het doel president Nixon en vice-president Agnew af te laten zetten. Geprobeerd j wordt voor 4 juli de afzettings- procedure in het Huis van Afge vaardigden op gang te brengen. Prof. Joseph Hernon. geschiedenis hoogleraar aan de universiteit van Massachusetts, vertelde dat de bewe ging tien dagen geleden door hoog leraren en studenten in het leven was geroepen. Circa dertig universitaire instellin gen. voornamelijk uit het noord-oosten van het land, hebben reeds hun steun toegezegd. Hernon wil dal Nixon met het oog op de inval in Cambodja wordt be schuldigd van schending van de grondwet en het zich toeëigenen van de bevoegdheden van het Congres. Oproerkraaier99 Agnew moet volgens de beweging worden beschuldigd van het reizen van de ene staat naar de andere met het doel oproer te stichten. Zondag zei Agnew voor de tv dat Nixon hem niet had verzocht zijn uitlatingen te mati gen. „Als er iemand ten aanzien van de huidige gebeurtenissen zou moeten inbinden, zijn dat in de eerste plaats de kranten", aldus de vice-president. Op de vraag of hy met zyn toespra ken het optrekken van scheidsmuren beoogde, antwoordde Agnew: „Tussen de misdadige krankzinnigen en de an dere mensen Ja, zeker". DEN HAAG Ongeveer 735.000 buitenlandse toeristen hebben tijdens de Pinksterdagen ons land bezocht. Vergeleken met vorig iaar (425.000). de Paas dagen (540.000) en het 1 mei- weekeinde (610.000) is dat een record. Doordat ook veel Neder landers erop uittrokken hebben de grote wegen massa's verkeer moeten verwerken. De verkeers- centrale van de Rijkspolitie sprak zelfs van een unieke druk te. Vooral de grote oost-west en noord-zuid verbindingen kregen veel verkeer te verwerken. Er deden zich ook veel ver keersongelukken voor. waarbij 23 mensen om het leven kwamen (zie elders in deze krant). In de loop van vrijdag zag het er allemaal nog vrij rustig uit, maar 's avonds en zaterdagmorgen barstte de stroom los. De grenspost Bergh - Autoweg telde per uur 2500 auto's. De drukte heeft tot dinsdagnacht ge duurd. Toen de politie gisteravond tegen zevenen dacht dat de grootste drukte wel voorbij zou zijn. bleek dal alleen een stilte voor de storm te zijn. Nog geen half uur later stond er tussen Den Haag en Utrecht een file van 45 kilometer. Tussen Breda en Dor drecht kroop een rij van 25 kilometer traag voorwaarts, op de Afsluitdyk stond een file van 15 kilometer en op de weg Zierikzee-Grevelingendam- Hellegatsplein een van 40 kilometer. Om kwart voor een vannacht waren er zelfs nog dichte proppen voor Amsterdam en Rotterdam. litaire colonnes vanuit Europoort op weg gingen naar West-Duitsland. De colonnes vertrokken met tussenpozen van een half uur. Toen de eerste het knooppunt Oudenrijn was genaderd, bleek zij een file van vijf kilometer in haar kielzog te hebben. Ook de andere kolonnes veroorzaakten der mate grote opstoppingen, dat de com mandant van de Rijks verkeerspolitie opdracht gaf de militaire voertuigen ergens te parkeren totdat de grootste drukte voorbij was. Trekpleister De VVV-kantoren werkten overal onder hoogspanning. Er moest een beroep worden gedaan op particulie ren om alle buitenlanders onderdak te kunnen verschaffen. De grootste trekpleister in ons land bleek de Keukenhof te zijn. Daar tel de men 75.000 bezoekers. Madurodam en de Schëveningse pier kregen sa men 72.500 gasten te verwerken en de Rotterdamse attracties Diergaarde Blijdorp, de Euromast en de haven rondvaarten ontvingen bij elkaar 49.000 bezoekers. Ook op de stranden was het druk. Dc spoorwegen brachten ruim 25.000 badgasten naar Zandvoort en 5000 naar Hoek van Holland. Er moesten negen extra treinen worden ingelegd. COMPUTER TEN DIENSTE VAN DE ABONNEES. Niet meer zelf gireren Vanaf L juni 1970 krijgen maand en kwartaalabonnees geregeld een (door de computer vervaardigde) kaart toegestuurd. WIE GIRO HEEFT kan met deze kaart zonder kosten het abonne mentsgeld naar ons bureau laten overschrijven. (Men kan ook dc kaart aan z'n bank afgeven) WIE GEEN GIRO HEEFT kan met deze kaart aan liet postkantoor be talen. Een deel van de kaart krijgt u dan terug als kwitantie ten bewijze dat u hebt betaald. Wie ons macthigde om per AUTOMATI SCHE GIRO bet abonnementsgeld van zijn rekening af te schrijven, valt na tuurlijk bulten deze regeling. Bijna driekwart miljoen bui tenlanders hebben de Pinkster dagen in Nederland doorge bracht en dat betekende een record. De wegen konden de stroom (soms) niet al te snel verwerken. In de afgelopen nacht was pas om één uur alle filevorming voorbij. Hier een beeld van de drukte: onafzien bare rijen auto's bij Ouden rijn, gezien vanuil de richting Rotter dam-Gouda. Colonne Grote moeilijkheden ontstonden er zondagmorgen, toen drie Engelse mi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1