/[amaia: wat steriel, maar orado voor strandliggers WORDT AJAX TEGEN SVV KAMPIOEN? Mag ik alsjeblieft Gods hulp inroepen? A3/5, een nieuw wondervoedseV -I Veel breed strand aan Zwarte Zeetoch: Roemenië ligt elders door DICK RINGLEVER EIWITTEN UIT ZETMEEL Papieren Hartpatiënt Henk Fievet: „Nog paar jaar te leven door Rolf Hoekstra ZATERDAG 16 MEI 1970 {AMAIA Roemenië and om te leren kennen", gen de advertenties) zet zijn rist op een voetstuk. Dat je wanneer je vanaf het bre- witte strand van Mamaia de stlijn van de Zwarte Zee aan >og voorhij laat glijden. Een eindeloze rij robuuste elblokken, die hoog uittore- boven het vlakke land. o'n tien jaar terug was dat illemaal nog niet: de hotels, •estaurantjes, de casino's en levardjes. Boekarest zet- neer in de laatste jaren, :iaal voor de toerist en ten !e van miljarden leien. Want de toeristenstroom met die uit het westen elk verder trekt, wilde ook Roe- lië daarvan een graantje mem en. ui dat is het staatstoeristenbureau kt. Dank zij intensieve reclame- g pagnes, dank zij ook alle inspan- ;en om de toerist een comfortabel rdak te verschaffen, verwacht er dit jaar twee miljoen. Een record. Accommodatie |gnd om te leren kennen? Toe- het ligt niet naast de deur. Jet een non-stop vliegend rwiegtuig kost het nog altijd Her uur om van winderig Schip- 1>P het rustieke boulevardje van Itanza te komen. Maar exclusief lie dan wel. Want al vliegen er dit seizoen zo'n 2 miljoen toeris- iaar toe, maar een derde van hen uit het westen en uit Nederland leen kleine 11.000. [Boekarest geeft men toe: die niljard Lei, die men de laatste *jaar in het toerisme heeft geïn- «erd (tweederde daarvan in hotels staurants, de rest in het trans- zijn er nog lang niet uit Vorig brachten de toeristen nog maar miljoen dollar over de Roe- grenzen, of wel 3,5 procent •fhet nationale inkomen geen lag waarover men in Boekarest Maar, zegt men er gelijk bij, vijf jaar zal dat bedrag zijn ver leid en zal Roemenië wel degelijk ^meetellen in vakantieland. Dan jnen ook nog meer accomodatie bieden dan dit jaar; zeker bedden, dat wil zeggen 100.000 j dan thans en 250.000 meer dan [aar geleden. leniës toeristenindustrie groeit De stoffering van de Zwarte laat het duidelijk zien. En al die blokken wat steriel aan. is al druk bezig wat meer varia- brengen in de skyline van de lange kust. igalia. bij de Bulgaarse grens. >rie, wat noordelijker, zijn er de y ge voorbeelden van. Minder ie jouw, meer bungalows en archi- nisch fraaiere hotels. Jonge ar- eten hebben bij het ontwerpen de projecten de vrije hand ge en leven zich uit in gedurfde Mangalia met zijn Neptunes-, Venus-, Saturqus- en Zo- ijecten toont, dat men het ex- niet schuwt en dat men al om zo westers mogelijk voor te komen. Zelfs de casino's en er niet. 'acht echter aan de Zwarte niet de romantiek van bij voorbeeld de Spaanse vakantiestre ken. Geen inheemse barretjes, geen pittoreske dorpsstraatjes, geen vissers op het strand. De kust van Roemenië is nieuw, uitgezonderd dan de oude buitenhui zen van de vroegere aristocratie. Ko ningin Maria had er zo een, vlak bij het strand. Die huizen staan er nog, maar zijn voor een groot deel vakan tieverblijven van de hoge partijfunc tionarissen. Soms ook zijn ze omge bouwd tot dancing of pension. Maar ze verdwijnen in het niet temidden van het blinkend witte van de nieuwbouw. Overigens een nieuwbouw, die wel dit als groot voordeel heeft: het com fort. De kamers zijn modern en voor zien van alle gemakken, inclusief bad of douche. En alle hotels beschikken over een of meer gezellige bars, waar men zich 's avonds niet behoeft te vervelen. Vertier is er genoeg. En dat moet voor de Roemenië-ganger een pret tige wetenschap zijn, want wie naar de Zwarte Zee gaat is ook vrijwel geheel op die kust aangewezen. Al zijn talrijke excursies mogelijk naar andere delen van het land, in de di recte omgeving is weinig te beleven. De kust heeft geen achterland, alleen de weilanden van Walachije en daar is men gauw op uitgekeken. Kuuroorden Wat de Zwarte Zee óók te bieden heeft, is een vast zomerklimaat. De zon is er warm en er is weinig wind. Dit gevoegd bij de breedte van het witte strand, maakt, dat het een ideaal oord is voor hen, die alleen maar in de zon willen bakken. In Mamaia is er voor de liefhebber nog een extra bij: het Siutghiol-meer, vlak achter de boulevards. Een wa tersportcentrum. waar men kan zei len, kanoën en waterskiën. Daarnaast biedt de Zwarte-Zeekust voor de lief hebbers (o.m. in Mangalia en Eforie Noord) mogelijkheden tot het nemen van heilzame baden. Speciaal voor de Westduitsers (er komen er zo'n 200.000) een hoog gewaardeerde at tractie. Prijzen Over het algemeen ontlopen de prijzen de Nederlandse niet veel. Voor een maaltijd is men ongeveer hetzelfde kwijt (voor 7,50 gulden eet men zeer redelijk veel vlees, maar vis is er ook wel verkrijgbaar) en het biertje aan debar kost een gulden. Wil men echter een westers drank je, een whisky bijvoorbeeld, dan is men aanzienlijk meer kwijt dan in een (Hollands barretje. Beter kan men zulke drankjes kopen in de vrijhaven Constanza, waar men in de winkeltjes op het haventerrein een groot aantal produkten belastingvrij kan kopen, als men althans in westerse valuta betaalt. En wie dan toch in Constanta is, moet beslist even een bezoek brengen aan het zeeaquarium: dat heeft in Europa zijn weerga niet! Wat de hotelprijzen betreft: ook deze ontlopen de Nederlandse niet veel. Prettig is, dat men kan kiezen uit een ruime variatie. Men kan een goed eerste klas hotel nemen, waar men voor een tweepersoons kamer zo'n dertig gulden betaajt, maar een minibungalow met twee bedden is er ook en maar voor zo'n zes gulden per nacht. Overigens moet men zich van deze laatste niet veel voorstellen: het zijn kleine hokjes, waar men alleen maar kan slapen. Het strand van Mamaia: nu nog verlaten, want zelfs In mei maakt één badnimf nog geen zomer. zo'n toer door het land voor de lief hebbers veel aantrekkelijker dan een verblijf aan de kust. Het is ook de enige manier om Roemenië enigszins te leren kennen, want de kust toont vrjjwel niets Roe meens. Over zo'n trip door het land meer in een volgend artikel. ROTTERDAM Wat in het vat zit verzuurt niet, moet Rinus Michels donderdag avond hebben gedacht, toen Feijenoord zijn plicht ten op zichte van Haarleem deed. Feijenoords zege zal Ajax' schatbewaarder Jan Timman echter geen verdriet gedaan hebben. Het ligt voor de hand dat AjaxSW een uitver kochte bak gaat worden, nu de Michels-elf de titel in de Meer gaat oogsten. Feijenoord gaat proberen het re cord van ongeslagen zijn te handha ven. Dat de Linder-èquipe er op ge brand is, Europa Cup-winnaar Feijenoord dat record te ontnemen ligt voor de hand. Ter geruststelling voor de Rotterdamse formatie moge gelden dat PSV in de halve finale van de KNVB-beker geen al te ster ke indruk maakte. Sparta, dat de laatste tijd in het nieuws is met geruchten over de verkoop aan PSV van Jan van Be- veren en aankoop van amateurs Theo van Londen en Henk Kiel, ont vangt MVV op het Kasteel. Een zege moet er voor de discipelen van Pim Visser overigens wel inzitten. NEC-ADO is ook een duel waarin niets meer op het spel staat. Noch tans moet de ploeg van Vaclav Jezek deze wedstrijd kunnen winnen. AZ'67-Telstar dient door de Jan Rab spelers in winst te worden omgezet. Dick Beek, die op 5 juni in het hu welijk treedt, zegt er dit over: „Voor de zekerheid moeten wij winnen. We kunnen ons dit stadium geen fouten permitteren". Haarlem-DWS is een van de wei nige duels waarin belangen op het spel staan. DWS's huidige klassering is zo dat de Amsterdammers met SVV het kind van de rekening zijn. DOS en GVAV hebben beide een punt meer, waarbij zij aantekenen dat de kanaries voor de zware opga ve staan twee winstpunten mee te brengen bij F.C. Twente vandaan. De Groningse ploeg krijgt het mis schien iets gemakkelijker met Go Ahead in het Oosterpark. Holland Sport tenslotte bestrijdt zonder Sjaak Roggeveen gebroken kuitbeen na een duel met Theo La- seroms op Houtrust NAC. Voor de ploeg van der Hart een wedstrijd om het gezakte prestige weer wat op te vijzelen. EIWITTEN zijn broodnodig voor de opbouw en in standhouding van het lichaam en van wezenlijk belang voor de groei van de hersenen. In de arme landen is dikwijls een chronisch tekort aan deze ei witten. En aangenomen mag worden dat dit tekort steeds groter zal worden. Industrieën en geleerden zijn de laatste jaren druk bezig methoden te ontwikkelen om langs bacteriolo gische of synthetische weg voedsel met een hoog eiwitgehalte te fabri ceren. De Britse levensmiddelenmaat schappij Ranks Hovis McDougall maakte deze week bekend een re volutionaire ontdekking te hebben gedaan die zou kunnen bijdragen tot de bestrijding van de ondervoe ding. BIJPRODUKTEN Men slaagde er in gewoon zet meel om te zetten in voedsel met een hoog eiwitgehalte. Als de expe rimenten succes hebben, zal men binnen enkele jaren massa's voed sel met een hoog eiwitgehalte kun nen fabriceren uit sterk zetmeel- houdende levensmiddelen als aard appelen, cassave, suiker, rijst en zelfs bijpro dukten van bepaalde voedselfabrieken. Het grote voordeel is dat deze produkten worden verbouwd in de landen waar eiwitten broodnodig zijn. Die landen kunnen dan zelf de produktie van A3/5, zoals het nieu we voedsel heet, ter hand nemen, wat een enorme besparing zal bete kenen omdat transportkosten wor den uitgespaard. A3/5 is, zo vertelde prof. Arnold Spicer van de National Research Development Corporation, een wit poeder, dat 45 procent eiwitten be vat; dat is tweemaal zoveel als in rosbief en evenveel als in volle melk. VEREDELEN Journalisten die het wondervoed sel" mochten proeven, noemden de goulash en gebraden kip niet bij zonder smakelijk, maar zeker niet van minder kwaliteit dan in een doorsnee-eethuis. De voedselmaat- schappij zei de smaak nog te zullen veredelen. De Amerikaanse gezondheids dienst heeft A3/5, dat een volko men natuurlijk voedingsmiddel is waar niets kunstmatigs aan zit, al goedgekeurd. De afgelopen vier jaar produ ceerde Ranks Hovis McDougall Food Company per week negentig kilo van het nieuwe voedsel. De ko mende zomer hoopt men zes ton koolhydraten per week te gaan om zetten in drie ton voedsel. Volgend jaar gaat men beginnen dieren met A3/5 te voederen en vermoedelijk over drie jaar komen de mensen aan de beurt. Prof. Spicer noemde de ontdek king van A3 5 „even belangrijk als de landingen op de maan of de uit vinding van de computer". STAATSMIJNEN Elders in de wereld zijn nog ex perimenten gaande om eiwithou dend voedsel te maken of te verfij nen uit aardolieprodukten en uit sojabonen. Staatsmijnen was de enige fabriek ter wereld waar langs synthetische weg lysine, en bouw stof voor eiwit, werd vervaardigd. Omdat er niet voldoende belang stelling voor was, heeft men produktie hiervan onlangs stopge zet.... langs 3uw- digd. lang- i de >Pge- Voordelig De meeste toeristen hebben hier echter weinig mee te maken. Het gros van de buitenlanders gaat per geor ganiseerde reis naar Roemenië en die zijn de grote afstand in aanmer king genomen opmerkelijk voorde lig. Veel voordeliger dan wanneer men op eigen gelegenheid gaat: dan is Roemenie zeker geen land waar men voor een prik rondtoert, al geldt ook hier, dat men het zo goedkoop of zo duur kan maken als men het zelf wil. Is het budget beperkt dan doet men er het beste aan de camping te kiezen (er zijn er zo'n veertig) en een mini- bungalowtje te huren. Overigens is Wat men even weten moet als men naar Roemenië gaat: Een visum is verplicht maar kost niets, het papier is ver krijgbaar aan de grens, op de luchthavens of bij de Roemeense ambassade in Den Haag (Klatte- weg 20). Toeristen zijn niet verplicht een vastgesteld bedrag in wes terse valuta per dag op te ma ken, zoals in enkele andere oost- bloklanden. De invoer van lei's (20 cent, volgens de toeristen- koers) is verboden. Men moet in Roemenië wisselen en kan aan het eind van de vakantie voor het teveel weer westerse valuta terugkrijgen (wisselbonnetje wél bewaren). Hoewel dat niet verplicht is, wordt auomobilisten wel aange raden een WA-verzekering te nemen. Van kampeer-of bagage wagen moet een inventarisatie lijst van de inhoud kunnen wor den overlegd. Aanbevolen wordt voor de auto een onderdelenpakket mee te nemen. Er is wel een wegen wacht (gele auto's van de ACR, de Roemeense automobielclub), maar die komt men niet al te vaak tegen. Over de benzinekosten hoeft men niet in te zitten. De super (octaangetal 98) kost maar 45 cent per liter. Wie tijdens een georgani seerde reis trips wil maken moet zijn bij de ONT-Carpati-kanto- ren, die vrijwel in elke plaats te vinden zijn. J0REDA „Volgens de artsen heb ik nog twee jaar te leven. Toch ben ik niet verbitterd. De kranten schrijven wel dat ik bitter ben geworden en gal spuw, maar als je op feiten wijst ben je nog geen verbitterd mens. Vindt u mij een verbitterd man? Ze hebben mij bijvoorbeeld erg kwalijk genomen dat ik dat telegram aan koningin Juliana heb ge stuurd. En nu moet je weten dat ik erg Oranjege zind ben. Ik heb „hoera" geroepen toen Wilhel- mina na de oorlog in ons land terugkeerde en ik roep nog stheeds „hoera" voor koningin Juliana." „Op de verjaardag van de Koningin zet te ik de televisie aan en zag al die mensen langs het bordes van paleis Soestdijk trek ken. Wat heeft ze toch 'n enorm zware taak, dacht ik. Is mijn telegram dan zo gek? Is het dan zo vreemd dat ik haar feliciteer met de wens: 'Dat God U moge behoeden voor een hartinfarct'? Geen arts kan haar daarvoor bewaren. Mag ik dan alsjeblieft Gods hulp inroepen?" U moet zich eens voorstellen wat het voor een gezin betekent, wanneer de man plotseling door een hartinfarct wordt getroffen. Ik ben nooit ziek geweest. Ik verdiende met het verkopen van en cyclopedieën meer dan veertigduizend gulden per jaar, reed meer dan tachtigduizend kilometer per jaar. En dan moet je ineens overschakelen in de laagste versnelling. Ik ben net veertig geworden en ik moet me gedragen als een invalide. M'n vrouw en kin deren, ik heb er zeven, moeten zich aanpassen. Wij hartpatiënten dreigen agressief te worden. We moeten ons afreageren, denk ik. Maar ik ben niet agressief, ik ben actief". Hartpatiënt Henk Fievet is voorzitter van de Vereniging van lijders aan Hart- en Vaatziekten, een vurig vechter voor de belangen van de hart patiënten ln Nederland. Z'n uitgebreide woorden schat, waaruit hij voor een paar jaar nog putte om naslagwerken te verkopen, gebruikt hij nu om de overheid erop te wijzen dat ze actiever moet zijn bij het bestrijden van doodsoorzaak nummer 1. „Dit jaar zullen naar schatting 40.000 mensen overlijden aan hart- en vaatziekten. Het zijn kei harde cijfers, maar de regering doet er te weinig aan. De overheid moet veel meer geld beschik baar stellen voor research en voor hartcentra. In ons land is er een waohtlifst van tweeduizend mensen, die dringend geopereerd moeten wor den". Een van de mensen was Henk Fievet. Hij kwam op de lijst te staan van het Rotterdamse Dijkzightziekenhuis, november 1968. Later kreeg hij te horen dat de afbouw van de nieuwe hart- afdeling twee jaar zou worden uitgesteld, „omdat de regering weigerde drie miljoen op tafel te leggen." „Maar zo lang kunt u niet wachten", zei de hartspecialist. Ik voelde me als een ter dood ver oordeelde. Hoe meer ik erover ging nadenken, des te woedender werd ik. En toen ben ik in actie gekomen. Namens de vereniging bood ik staatssecretaris Grosheide een petitie aan, die door 20.000 mensen was ondertekend." „Nog dezelfde dag werd de afbouw van de hartafdeiing bekendgemaakt. Natuurlijk voerde ik die actie in het begin voor mezelf. Maar toen ik de petitie indiende, wist ik al dat het voor mij geen zin meer zou hebben. Ik was namelijk, te gen mijn zin, bij voorrang onderzocht. Om me de mond te snoeren. Ik kon in Nederland niet ge opereerd worden, was het resultaat. Ze boden me zelfs aan me in Amerika te laten helpen". „Ik had toen m'n derde aanval al achter de rug. volgens mij kan ik in Nederland niet worden geholpen, omdat ze te lang hebben gewacht. En wat zou ik naar Amerika gaan, wanneer ik maar tien procent kans heb een operatie te overleven"? „Naar aanleiding van de handtekeningactie werd ik bij staatssecretaris Kruisinga op het matje geroepen. Zo kun je het wel noemen, ja. Hij stak een preek tegen me af van langer dan een uur. Of ik me wel realiseerde dat ik de hartpatiënten ongerust maakte met m'n acties. Hij gaf me geen gelegenheid aan het woord te komen. Ik moest m'n vragen maar opsturen, dan zou hij ze schriftelijk beantwoorden Henk Fievet zegt, dat hij door de feiten ln het gelijk is gesteld. Ten opzichte van bijvoorbeeld Amerika en Zweden heeft Nederland een grote achterstand in de strijd tegen hart- en vaatziek ten. Volgens hem moet vooral veel meer aan preventieve hulp worden gedaan. De overheid moet naar zijn mening op de be groting een post opnemen, een miljoenenbedrag, voor da bestrijding van doodsoorzaak nummer 1. „Dat is het positieve van staatssecretaris Krui singa. Hij heeft de hart- en vaatziekten doods- soorzaak nummer 1 genoemd. Inplaats van kan ker. Vijftig procent van de mensen die sterven zijn lijders aan hart- en vaatziekten". „Het is een typisch mannelijke ziekte. De wel vaart wordt steeds hoger opgeschroefd en de mensen willen steeds harder werken om het wel vaartspeil bij te houden. Dat geeft spanningen. Ze denken dat luxe het enige waardevolle is in dit leven. Dat is niet waar. Wanneer je de dood in de ogen hebt gezien, weet je wel beter. Ik wil m'n kinderen en medemensen voor hart en vaatziekten behoeden. Daarom is preventieve hulp zo belangrijk. Er moet een bevolkingsonder zoek worden ingesteld, er moet een revalidatie centrum komen voor hartpatiënten, meer aan na zorg worden gedaan enzovoort". „Onze vereniging telt zevenhonderd leden, maar er zijn een half tot een miljoen Nederlan ders, die volgens het centraal bureau voor de statistiek rondlopen met duidelijke afwijkingen aan hart- en kransslagaders. Vermeld alsjeblieft ons contactadres: postbus 2002 te Breda". „Wij hebben aan den lijve ondervonden wat het is hartpatiënt te zijn. als je ons zo ziet zeg je: dat is 'n gezonde kerel. Maar ik kan zonder cap sule niet tot die hoek lopen, omdat ik anders teveel pijn heb. Je maakt je nu misschien zorgen over mij. Misschien denk je wel: wat maakt die man zich druk en dat is helemaal niet goed voor hem. Ik kan je geruststellen. Wanneer ik me hiermee niet zou bezighouden, zou ik het met iets anders doen. Ik ben nu een maal een actief persoon."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7