Vieuwe taal BTW WORDT NIET EXTRA VERHOOGD Commentaren randstad Conferentie begonnen over Indo-China VIJFDE SCHIPHOL- HAAN ONGEWENST Pinksterdrukte op de wegen ongekend groot Zonnige Pinksterdagen decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel I I I I Het Kwartet Tekort op begroting gestegen Ramingen Witteveen komen uit: iderzoek naar H>d studenten uitzendbureau :p'jn5e>upgd Utrecht wil gekraakte huizen gaan vorderen Wereld campagne tegen roken (R'TA) Franse kernproef bonj Nieuwe Leidse Gourant Zaterdag 16 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jr: F. Diemer redacteur: Dr. E. Diemer cantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het leed blijft wel bestaan, maar door het zuivrend vuur krijgt het een ander perspectief. Het is of God dit éne uur hel leed een and re weg doet gaan Hij heeft de vreugde lief. De pijn om duizend doden elk moment van dag en nacht heeft Hij door een tongen-taal tot een mild geheim verzacht. Leven is niet verboden. RUDI ROMER IHINGTON Het Amerikaan- listeric van justitie heeft een oek gelast naar de schietpartij steren in Jackson, waar twee legerstudenten werden doodge- n door de Nationale Gardisten. van de adviserus van Nixon, tan. zei dat de politie en gar- wat betreft het bestrijden van n 'klaarblijkelijk nog heel wat leren'. onderzoek naar het doodschie- n vier studenten in Kent en zes in Augusta is al gaande. Lijk- rer dr. Larry Noward vertelde n dat de zes negers allen door hagel in de rug waren geraakt, eheel Amerika zijn nu officieel in scholen gesloten. Op 278 col- en universiteiten zou worden De stakende studenten rotesteren tegen de Ameri- inmenging in Cambodja fiJen plannen voor om hun sn ook op andere plaatsen dan ilten te laten horen. Vandaag tldaten op 22 militaire bases jgsprotesten gaan organise- V Z^TLHI Een hittegolf in t-/ndia heeft aan zeker driehon- friensen het leven gekost. Op lgë plaatsen in de staat Bihar is iperatuur opgolopen tot 49 gra- ilsius. 5 een schrijnend tekort aan wa- aardoor ook de oogst in gevaar te komen. In to^al zijn 12.5 i mensen getroffen door de in de droogte. NIEUWE RIJN 44 DEN - TEL. 01710 - 34299 Grote ronde bank 5 zitplaatsen zuiver wollen bekleding 2810- Wortelnoten wandkast geheel ambachtelijk gemaakt in Chippendale stijl 4350,- exclusieve meubelen BULTHUIS BOTERMARKT 23 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Witteveen heeft de Tweede Kamer in een nota meegedeeld dat de BTW volgend jaar waar schijnlijk niet extra zal worden verhoogd, aangezien de op brengst dit jaar zal uitkomen zoals oorspronkelijk was ge raamd. Met name de oppositiepartijen heb ben de laatste tijd nogal eens voor speld, dat de BTW volgend jaar extra zal moeten worden opgetrokken om het structurele tekort op de begro ting te dekken. Zelfs minister Nelissen zinspeelde daar enkele weken gele den in een interview nog op. Bij de behandeling van de begro ting van Financiën in de Tweede Kamer sprak minister Witteveen de verwachting uit dat de BTW niet verder zou hoeven worden verhoogd SOEHARTO: ALLE TROEPEN TERUG IBU IfolQUM/n ZD iJTEPIEURVERZORGING Heep keus IN I ASSENDE OMGEVING DJAKARTA President Soe- harto van Indonesië heeft van- daa gtijdens de opening van de conferentië van elf landen over Indo-China aangedrongen op de terugtrekking van alle troepen uit Cambodja. „De tweedaagse conferentie heeft niet ten doel wie dan ook te veroor delen. Wij willen een bijdrage leve ren tot herstel van de vrede in Indo- China," zei de president. De deelnemers aan de conferentie zijn Australië. Cambodja, Indonesië, Japan. Maleisië, Nieuw-Zeeland. de Philippijnen, Singapore, Thailand, Zuid-Korea en Zuid-Vietnam. Radio-Peking beschuldigde vandaag de conferentie ervan dat zij alleen UTRECHT B. en W. van Utrecht willen langdurig leegstaande panden vorderen ten behoeve van urgente woningzoekenden. Het gaat hier om gekraakte panden, die op bevel van de rechter na aanvraag van de eige naar zijn ontruimd. De gemeente Utrecht wil opnieuw langdurig leeg staan van dit soort panden niet toe staan. Ontruiming gebeurt wel als een ge kraakte woning is verhuurd of ver kocht en als de krakers de rechtheb bende niet in de gelegenheid stellen zijn woning te gebruiken. maar ten doel heeft de „agressieve" doelen van de VS in Azië te dienen. Vooral de deelneming van Zuid- Vietnam werd sterk bekritiseerd. Prins Bernhard in gesprek mei de Canadese luchtmacht-majoor M. F. Rudderhajnwiens eskader 439 Tiger een beer won in de ioto- verkenningsvUegwedstrijd Royal Flush". De Prins reikte gisteren de prijzen uit in Scliaarsbergen. Aan de wedstrijd namen deel de lucht machten van België. West-Duits- land. Canada. Engeland, de Verenigde Staten en Nederland. aangzien hij een normale opbrengst i verwachtte. Het parlement had een geringe verT hoging per 1 januari a.s. reeds goed- 1 gekeurd. Hier zal dus naar verwach ting niet extra's meer bijkomen. In een nota aan de Tweede Kamer deelt minister Witteveen overigens mee dat het tekort op de begroting van 1970 ongeveer 107 miljoen hoger zal uitkomen dan was geraamd. De uitgaven zullen namelijk met nog eens ƒ275 miljoen stijgen tot ƒ29.240 miljoen, terwijl de totale ont vangsten slechts 168 miljoen hoger komen te liggen en ƒ26.940 miljoen zullen bedragen. Het nadelig saldo stijgt daardoor tot 2.300 miljoen. Voor zover de bewindsman thans kan bekijken zullen de ramingen voor dit jaar 317 miljoen tegenvallen. De 150 miljoen extra als gevolg van salarismaatregelen niet meegerekend. Meevallers Minister Witteveen heeft twee meevallertjes: 35 miljoen uit de PTT- pot en 58 miljoen als gevolg van de verruiming van het gemeentelijke be lastinggebied. In een toelichting schrijft de be windsman dat deze nieuwe cijfers de oorspronkelijke opzet van de begro ting (een stringent begrotingsbeleid) niet veranderen en daar is hij erg blij mee. Volgens hem moet de 107 miljoen tekort vooral worden gewe ten aan'het achterblijven van de op brengsten van de inkomstenbelasting. Het kastekort wordt door deze nieu we ontwikkelingen geraamd op 2,5 miljard. In zijn nota schrijft hij verder, dat de belastingontvangsten voor dit jaar met honderd miljoen gulden zullen stijgen. Op grond hiervan spreekt de bewindsman de verwachting uit dat de in 1969 opgetreden verliezen in 1970 tot het minimum kunnen worden beperkt. WBJHtülE Pierre Trudeau. de premier van Canada, maakte gisteren nogal teder kennis met een koala-beertje. Trudeau brengt op het ogenblik een bezoek aan Australië. Hinder voor 15.000 mensen ^STERDAM De aanleg een vijfde baan op de lucht en Schiphol zal een zeer lige invloed uitoefenen op verbinding in de Haarlem- meer en de geluidshinder in 'ele omgeving aanmerkelijk reiden. zijn dc planologische conse- 'ks. die de commissie planologie vaartterreinen aangeeft in een iwelijk rapport, dat het actie- geluidshinder Halfweg-Zwa- 'g in een openbare vergadering de inwoners van de omliggende tn heeft besproken. geplande vijfde baan zal slechts as bieden voor ten hoogste vijf rond 1990 zal alsnog een tweede haven gereed moeten zijn. 'gens het rapport zal een vijfde onmiddellijk moeten worden ge- 1 door de aanleg van een zesde De conclusie van de commissie- «nhage, de samensteller van het rapport, is dat de vijde baan meer nadelen heeft dan voordelen. Ongeveer 15.000 mensen, wonend in de gemeenten Halfweg-Zwanenburg. Amstelveen, Buitenveldert. Hoofd dorp en Haarlem-Oost ondervinden geluidshinder van de luchthaven Sdhiphol. Voor vanochtend had de ac tiegroep „De lastige Zwanenburger" een protestdemonstratie gepland naar de luchthaven. DEN HAAG De Rijkspolitie heeft nog nooit zo'n enorme drukte op de wegen meegemaakt als op deze vrijdagavond voor pinksteren. Ontstellend druk noemde de ver- keerscentrale in Driebergen het. Nu is de vrijdagavond voor Pinksteren traditioneel al de avond met de grootste drukte op de wegen, die door geen enkel ander vakantie-weekeind wordt overtroffen, maar deze avond heeft alle records geslagen. Om half vier 's middags begon het weekeindeverkeer op gang te komen. Al spoedig was het zo, dat de auto's van hen, die de randstad ontvluchtten om hun vertier elders in het land of over de grens te zoeken, één lange file vormden, die langzaam van west naar oost schoof. De verkeerspolitie heeft vanmiddag omstreeks vier uur het verkeer in oostelijke richting op het wegstuk tussen Waldinxveen en Utrecht ge teld en kwam tot een gemiddelde van 65 auto's per minuut, waarmede de capaciteit van deze verkeersader tot het maximum was benut. Is de rijtijd Den Haag-Driebergen normaal een uur, gisteren deed men er drie uur over. In omgekeerde richting, dus naar de kuststreek, was ht verkeer ook behoorlijk druk, maar minder om vangrijk dan dat in de richting west- -oost. Aan de grens was gisteren om half drie al een vrij groot verkeers aanbod te constateren, maar de rijks politie had toch de indruk, dat het aantal Duitsers, toch maar ongeveer een tiende uitmaakte van dat van de Nederlandse bezoekers van buiten de randstad. GENÈVE Op de jaarvergadering van de wereldgezondheidsorganisatie is gisteren voorgesteld om in de gehe le wereld een officiële campagne te gen het roken te beginnen. De regeringen zal worden ge vraagd snel maatregelen te nemen om de reclame voor sigaretten te be perken en aan de gevaren van het roken maximale publiciteit te geven. Gewezen wordt op het succes van de anti-rookcampagne in de VS. Van de vijftig miljoen sigarettenrokers in de VS zijn naar schatting zeven tot acht miljoen ermee gestopt. Dolle Mimi's schrijven prinses Beatrix AMSTERDAM Dolle Mina heeft een brief gestuurd aan prinses Bea trix, naar aanleiding van het bezoek van de Prinses aan de Amstel Aka- demie op 20 mei. Dolle Mina is blij met het bezoek van de Prinses, maar bedroefd over de „antieke aanpak" van <Je bestuurders van het instituut. Uit elke klas zijn namelijk een paar meisjes geselecteerd, die de op dracht hebben gekregen met gewas sen haren en schone nagels op het feest te verschijnen: de meisjes moe ten jurken aantrekken en geen broekpak. Bovendien moet ergens in de kleding oranje te zien zijn. De meisjes mogen zich niet in de gangen bevinden uls de Prinses in aantocht is. Vermoeden ze dat prin ses Beatrix eraan komt, dan moe ten ze achter de dichtsbijzijnde deur verdwijnen.,. Voelt u er nu nog wel voor om aan zo'n uit-de-tijdse be doening mee te werken'', vraagt Dolle Mina, die meent dat de meisjes die elke dag de school bezoeken 20 mei dus niet aanwezig zullen zijn. Hoe afschuwelijk te bedenken dat wat de mensen van ons zeqqen waar is! SMITH Vandaag in ZO Dick Ringlever: Aan de Donau roest IJzeren Gordijn Francois Bernard: Wereld gaat gebukt onder haar jeugd Cees Flink: „Dutch Kano" op de Filippijnen JU E. Diemer: De geest die vrij maakt Dick Ringlever: Rust is niet duur Phé Wijnbeek: „Der Kuil" flirt toch weer met de televisie -#■ Dr. C. Rijnsdorp: Protest van een verslaafde Jeanne de Vlieger: Kantverzame ling van Rijksmuseum verrijkt J. J. M. Kiggen: Scandinavische herdenkingen „Hiermee zal ik liet mijn licle leven wel moeten doen." HET WEER DE BILT Op veel plaatsen perioden met zon en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke rich tingen en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag of iets la gere. DE BILT Het belooft tijdens de Pinksterdagen redelijk mei- weer te worden. De storing, die vanmorgen het grootste deel van ons land nog met wolken bedekte, trok vrij snel weg naar Duitsland waarna er opklaringen volgden. In het noorden van ons land scheen vanmorgen de zon al. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: 3 tot 9; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Barometerstand: Heden 10 uur 75,6 m (1008 millibar) stijgend. Zon en maan 17 zon op 4.44, onder 20.30; maan op 16.27. onder 2.57; 21 mei VM. 18 zon op 4.42. onder 20.31; maan op 17.45, onder 3.08; 21 mei VM. 19 zon op 4.41. onder 20.33; maan op 19.07. onder 3.21; 21 mei VM. Hoog Water 17 mei: Rotterdam le getij 1.54, 2e getij 14.37, Vlissingen 11.35—23 53. Willemstad 2.48—15.17. 18 mei: Rotterdam le getij 2.37. 2e getij 15.18, vlissingen 12.18— Willemstad 3.33—15.56. 19 mei: Rotterdam le getij 3.22, 2e getij 15.58, Vlissingen 0 31—12.54, Willemstad 4.1416 33. Gelukkig besluit ÏV|A discussies in het dagelijks be stuur van de SER en daarna in de plenaire zitting is het alsnog tot gelukkig besluit gekomen inzake de herbenoeming van drs De Pous als voorzitter. Ondanks bezwaren tegen de nevenfuncties stemden NW en NKV niet tegen, zij onthielden zich van stemming. Deze onthouding was een duidelijke demonstratie, dat beide vakcentralen geen enkel bezwaar hadden tegen de persoon van de heer De Pous als SER-voorzitter; hun bezwaren waren van strikt zakelijke aard. Hoewel men bij NW en NKV deze bezwaren ernstig neemt, heeft men er toch het offer de heer De Pous als voor zitter te laten vertrekken niet voor over gehad. Deze gang van ,zaken is nog weer eens een bewijs van de waardering die bij het georganiseerde bedrijfsle ven bestaat voor het constructieve werk van deze voorzitter. Niet in de laatste plaats zal men ge dacht hebben aan de bijdrage die de heer De Pous leverde om te komen tot unanieme adviezen over het en quêterecht, de ondernemingsraden, de openbaarheid van jaarstukken en de samenstelling van dc raden, van com missarissen. Wonderlijk blijft overigens, dat de positie van de heer De Pous als voor zitter van de SER in gevaar dreigde te komen vanwege zijn commissaria ten, terwijl hij binnen de SER één van de grote pleitbezorgers is geweest voor een meer democratische verkie zing van de leden van de raden van commissarissen. Wie kunnen dc vak centralen zich als commissaris bij on dernemingen beter wensen dan juist drs. De Pous? Afgewacht moet worden wat een com missie van de SER gaat uitspreken over de onverenigbaarheid van be paalde functies. Een dergelijke com missie had er overigens tóch moeten komen. Gesprek 'J'E weinig aandacht is besteed aan de Aziatische conferentie die vandaag en morgen te Djakarta wordt gehouden over de oorlog in Cambodja. Tien landen vonden liet van belang dc uitnodiging van de Indonesische president Soeharto te aanvaarden. Ook Japan behoort tot de conferen tiegangers. Door de weigering van Peking en Hanoi is de opzet van de conferent- tie een andere geworden dan bedoeld was. Het wegblijven van India heefl daar mede toe geleid. Toch is het grote betcknis, dat elf landen met gelijke belangen zich be zinnen op gemeenschappelijke stap pen om de problemen van Zuidoost- Azië op te lossen. Hierbij moet niet in de eerste plaats worden gedacht aan militaire mid delen en het vervangen van Ameri kaanse troepen door die van Aziati sche landen. Het doel van de eelf moet vooral zijn naar een vreedzame oplossing te zoe ken, nu de strijdende partijen daartoe niet in staat blijken. Dat is geen gemakkelijke laak, als bereidheid tot geven en nemen in beide kampen nauwelijks aanwezig lijkt. Toch is het de moeite waard er een begin mee te maken. De Aziatische landen hebben te lang geleden onder onderlinge verdeeldheid. PARIJS In het Franse proefter- 1 Frankrijk neemt al sinds 1963 kern- i een experimentele kernbom tot ont- I ploffing gebracht. In Parijs is verno- j men dat vermoedelijk acht proefont- i ploffingen zullen worden gehouden. Frankrijk neemt al sinds 1966 kern 1 proeven in dit gebied. ijflb GRATIS <xU u. CC4* ►vxouAe aJ&H+cu, eja^uAt"! Ik geef op als T nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit Ionivang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. plaats: l betaalt per kwartaal per maand I Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft; Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1