RUST IS NIET DUUR 3 Dutch kano" op de Philippijnen TIPS I ZATERDAG 16 MEI 1970 Vakantie: rust, maar waar in een Europa, jtdeze zomer voller lijkt te worden dan ooit Op deze, enkele weken geleden aan gestelde vraag, is een stroom n brieven binnengekomen, die alle wel dit idelijk maken: wie de moeite van het zoe- n neemt, wie niet maar blindelings achter de ote horden aantrekt, wie het er voor over eft eerst even op de kaart te puzzelen en :h terdege te laten voorlichten, voor die va- ntieganger is er nog plaats genoeg in vakan- vierend Europa. Ook in de streken, die toe- ;tisch aantrekkelijk zijn ondanks het feit, dat t groot toerisme er aan voorbij trekt. Waar? Wel, laten we een aantal gidsen onder KWARTETIezers het woord geven (allemaal u té veel worden). nu eens niet naar de Brave, de Rivièra of de Joegoslavische kust wil A. J. Baars (5 Mei- Zoeterwoude) maar als hij Zuid-Engeland iveelt. Niet de drukke aatsen Brighton en Tor maar de kleine plaats- ,n groen gloeiend De- ire. Zijn favoriet vakan- •p: Fairmile, ergens aan 30 tussen Honiton en zo'n 400 500 km Oover (te bereiken met van tevoren te re- (ren veer Oostende-Do- daaruit, zegt hij, zijn ve- itrekkelijke trips mogelijk adviseert dat te doen met JWB-reiswijzer voor En- in de hand. „De beide beschreven routes Dover- End heb ik tot Exeter 1 in, ze zijn alle twee ook isch bijzonder mooi", een duik in zee wil, raadt badplaatsjes Seaton en jmth aan en - wie het zeer wil - Beer („zeer beschut yen tussen vooruitstekende .linten"). Het zijn wel "fzakelijk grindstranden, het klimaat is er zeer er groeien zelfs palmen, jbevolen onderdak: de ïile Inn, een oud-Engelse rg, met in originele Tu- jl ingerichte bar. De kos- iedroegen voor twee perso- ien dagen logies met (zeer ontbijt, consumpties en van bad 200 gulden, ieaal oord, niet druk en ikt. Tips voor korte o.m. naar Exeter en Otte- Mary (de grote kerk). ieel andere richting uit heer C. J. de Bruin ijk 98, Rotterdam): de Riviera. Hij doet het /ghoudendheid, zegt hij, hij zijn oase aan deze ojkust niet graag door toe- 8i overspoeld ziet. Dit is pgeheim: Cinque Terre, een ■"ïeling van vijf dorpjes Sestri Levante en La deze vijf dorpjes is al- Monterosso per auto be- lar, de rest alleen met de Attractie van deze streek de heer De Bruin de hoort er alleen het ge- ruis van de zee en de schelle stemmen van de Italianen. Het is een oord, dat door zijn rust haast middeleeuws aan doet, met dorpjes, waar geen auto komt en hotelletjes en een enkele camping, die zelfs in het hoogseizoen nog rustig zijn. De hotels zijn wat primitief, maar wie wat meer comfort wil, kan altijd in Monterosso terecht Overigens verwacht hij, dat het met de rust over niet al te lange tijd, gedaan zal zijn om dat de Italianen bezig zijn met de aanleg van een autoweg over de heuvels. „Maar nu liggen de dorpjes nog eenzaam op hoog gelegen rotspunten, alleen met elkaar verbonden door een rus tig treintje en een enkel muil dierpad, paden van waar men prachtige uitzichten over de zee heeft." Wie aan het water wil zitten, beveelt hij het eveneens rustige Moneglia aan (o.m. camping aan zee). Trips van hieruit naar: La Spezia. Porte Venere en (per boot) naar het eiland Palmaria. Nog rust op het overvolle Mallorca? Jazeker, zegt de heer P.A. Burgersdijk (Van Hale- wijnlaan 123, Voorburg), maar ga dan niet naar de hoofdstad Palma (druk en duur). Zijn fa voriete oord: Cap de Perra (Font de Scala), de uiterst noor delijke punt van het eiland, waarheen hij vorig jaar met vrouw en twee dochters een campingreis maakte. Deze streek ligt drie uur rij den van Palma en bezit één camping aan zee plus een luxe hotel. Enkele regels uit zijn reis-er- varingen: „heeriijk paella gege ten en flessen wijn gedronken, prachtige rustige omgeving, hel der groen water - de vissen zag je over de bodem zwemmen-, waterskiën, paardgereden, mi ni-golf, onderwater duiken, fiet sen gehuurd (10 peseta's), ge wandeld en boottocht gemaakt langs de rotsachtige kust met prachtige baaien met zand- strandjes, eten niet duur". Hij besluit: ,,'t Was een machtige vakantie om nooit te vergeten". Waarom wij dit jaar niet naar St. Jean de Luz gaan? Omdat wij er nu al vijf keer zijn geweest. En al willen wij wéér graag, het moet nu maar eens wat anders worden. Waar mee de heer Jac. Bakker (Gov. van Wijnkade 37, Maassluis) wil zeggen zijn paradijs dit jaar maar node te laten liggen. St. Jean de Luz ligt 15 km van de Spaanse grens en 25 km van San Sebastian aan de Golf van Biscaje. „In die omgeving is het weer bijna altijd gunstig." Het can wel eens hard stormen, maar de volgende morgen staat er al tijd weer een stralend zonnetje te wachten". Enkele notities: campings In overvloed, prijzen normaal, in de hallen van San Sebastian kun je heerlijk vlees kopen voor nog geen zeven gulden per kg. De Franse drukte begint in augustus, zodat je dan niet moet gaan. Maar tot dan is het er ideaal en rustig, ook op de vele kleine strandjes (niet op die van Biarritz en St. Jean de Luz zelf) aan de baaien, die er bij hopen zijn en waar overal bewaking is". De afstand schat de heer Bakker op 1250 km. Deze is af te leggen via een prachtige rou te, waarover hij liefhebbers graag meer wil vertellen. En wat de kosten betreft: met ben zine, campinggeld, voeding enz. was hij met een gezin van acht personen in drie weken niet meer dan 1000 gulden kwijl Twee tips van mejuffrouw H. Burger (Kerklaan 4. Hans- weert). De eerste betreft Frank rijk, de andere Ierland. Haar Franse dorado: het merengebied (met uitgestrekte bossen) ooste lijk van de Dordogne, ongeveer op de lijn Limoges-Clermont Ferrand. „De streek is sterk ontvolkt en toeristen zie je er bijna ook niet", schrijft zij. „De enige vakantiegangers, die je vindt, zijn hengelaars". De ho tels in de dorpjes zijn eenvou dig en niet duur. Campings heeft zij er niet gezien. Lünersee in Vorarlberg, 1970 meter boven de zeespiegel door Dick Ringlever Het beste boek voor de beste tips. Drie van deze standaard-ANWB-uitgaven stelde het Kwartet beschik baar voor de meest originele vakantie-ideeën. Dit zijn de winnaars: C. 1. de Bruin Emeiisse- dijk 98, Rotterdam P. A. Burgersdijk, Van Ha- tewijnlaan 123, Voorburg W. van Bokhorst, Thor- beckelaan 288, Den Haag Ierland beveelt zij aan om zijn ruige charme, zijn rust en zijn matige prijzen. Langs de hele westkust kun je overal lo- gies-met-ontbijt krijgen voor maar één pond. Campings zijn er haast niet: je mag overal je tent of caravan neerzetten, zelfs tot op het strand hebben wij kampeerders gezien. Haar enige klacht: het gebrek aan service. Maar, schrijft zij, de voordelen wegen er ruim schoots tegenop. Advies: be spreek de boot vroegtijdig. Tip voor een minder drukke route naar Italië van de heer L. Schipper (Van Adrichemstraat 353, Delft): niet over de Brenner of de Simplon, maar zó: Maas tricht-Aken, Malmédy, Luxem burg, Saarbrücken, Straatsburg, Offenburg en Triberg (Zwarte Woud), Donaueschingen. Kon- stanz, Rorschach, Landguart, Chur, Julienpas, Pontresina, Ti- ra no. En eenmaal In Italië dan eens niet naar de Riviera of het Gardameer, maar een rond tocht door de Apenijnen. Goede pleisterplaatsen op deze 600 km lange route noemt hij: Ravena, Arezzo, het Trasimeense meer (enkele aardige badplaatsjes), Tirni, L'Aquila, Popoli, Scanno. Voor de terugreis beveelt hij aan: Rimini, Brondolo, Brescia, Milaan, Aosta, Kleine St. Bern- hardpas, Albertville, Genève, Besangon, Langres, Verdun, Di- nant, Leuven, Antwerpen. Het Odenwald is vanwege zijn rust en landschap al jaren favoriet voor de heer W. van Bokhorst (Thorbeckelaan 288, Den Haag). „De meeste toeristen razen er op veilige afstand op weg naar het zuiden aan voor bij. maar als men bij Darm stadt, Lorsch of Weinheim even de moeite neemt van de auto bahn af te gaan en in oostelijke richting te rijden, vindt men daar een uniek vakantiegebied. Dat geldt ook voor die toeris ten, die door het Neckardal (dat door het zuidelijk deel van het Odenwald loopt) trekken: ga bij Ziegelshausen, Neckarsteinach of Hirschhorn eens dat overvol le dal uit en rijdt in noordelijke richting". Waarom zijn voorkeur? In de eerste plaats omdat er nauwe lijks toeristen komen, maar ook vanwege de pittoreske stadjes, de lieflijke dalen en de beboste heuvels. Men kan er heerlijk -tt- Verstilde sfeer in St. Jean de Luz wandelen zonder gestoord te worden door scharen uitgelaten vakantiegangers. Tip: zet tegen zonsondergang de auto eens langs de wegkant om naar de reeën te kijken. Die komen op dat uur vaak de hel lingen af om te grazen op de weiden langs de bergbeekjes. Het Odenwald is, schrijft de heer Van Bokhorst gemakkelijk in één dag vanuit het westen van ons land te bereiken (550 km). Wie naar Oostenrijk op va kantie wil (een land. dat door massa's Nederlanders wordt be zocht) beveelt de heer G. W. Post (Bootsmastraat 8, Zoeter- meer) het plaatsje Nenzing aan, ergens tussen Bludenz en Feld- kirch in Vorarlberg. Op de paar zomervakanties, die hij er heeft doorgebracht, heeft hij er maar weinig toeristen en vrijwel geen Nederlanders ontmoet. Een „must" in dit gebied: een wan deling naar de Nenzinger Him- mel. Deze tocht kan ook per jeep worden gemaakt (circa 1 uur rijden). Auto's worden in dit gebied niet toegelaten. Wèl uiteraard in Nenzing zelf van waaruit veel interessante toch ten, ook voor de automobilist, mogelijk zijn. Anderhalf uur rijden van Do ver ligt, in zuidoost Engeland, het rustige Herstmonceux (niet ver van Eastboarne), waaraan de heer P. J. Ras (Lisztstraat 23, Den Haag) goede herinneringen bewaart. „Wij hadden er voor 165 gulden per week een volle dig ingerichte caravan gehuurd, maar daarnaast zijn vele andere vormen van logies mogelijk naast hotels en pensions ook in boerderijen. Bovendien zijn er mogelijkheden voor een sport- vakantie (paardrijden, water sport). Bij het Brits Toeristen Bureau (Nw. Spiegelstraat 6-8, Amsterdam) weten ze er nog veel meer over te vertellen", schrijft de heer Ras. De prijs voor de overtocht registreerde hij zo: ƒ23,10 per persoon, kin deren half geld, auto (afhanke lijk van de lengte) 58. „Wie een rustige vakantie wil bele ven en daarbij kennis wil ma ken met de Britse tradities, vindt daarvoor in zuidoost En geland rijk geschakeerde moge lijkheden", aldus de heer Ras. En dan nog een paar tips voor een rustige vakantie in eigen land. De heer A. H. M. Chris- tiaanse (Van Kinsbergenstraat 15, Alphen aan den Rijn) advi seert: breng eens een weekje door in Vlodrop, in Noord-Lim burg, je kan er in de wijde om geving uren wandelen zonder een mens tegen te komen, door uitgestrekte bossen en over de heuvels. Een ideaal oord voor wie werkelijk de drukte van het verkeer en de mensen wil ontvluchten. De heer A. de Waard (Beu- kendaal 42, Rotterdam) heeft in de Gelderse Achterhoek zijn dorado gevonden met Vorden, Gorssel, Bathmen, Harfsen en Almen als pittoreske trekpleis ters: een heerlijk rustige streek met veel kastelen. En de heer G. Stolk (Oranje boomstraat 148 a, Rotterdam) stuurt zijn vrienden graag naar Zuid-Limburg, naar de streek rond Gulpen. In tegenstelling tot een plaats als Valkenburg ia het daar, zegt hij, niet druk en niet duur (pensionprijzen van 10 tot 15 gulden). Ook op de trips, die hij naar België, Duits land en Luxemburg maakte (dat kan daarvandaan allemaal erg gemakkelijk) merkte hij weinig van de toeristenhordes, zelfs niet in het hoogseizoen. inwordt zo vaak gevraagd of het nu werkelijk wel nodig is die ont- elingshulp. Er is in Nederland ook nog zoveel te doen. Toegegeven, r dat neemt niet weg dat het in vele delen van de wereld veel en erger is. Ik geloof dat het gewoon onze christelijke (voor som- i mensen humane) plicht is, er naar vermogen iets aan te doen. De zal helpen door geld te geven, de ander door persoonlijk te gaan m." deze laatste categorie behoort de nu 30-jarige Hogenaar Cees die twee jaar werkzaam is geweest op de Philippijnen. Als u hem ?in andere ontwikkelingshelper tegenkomt, moet u twee dingen nooit en, nl. „waarom ben je eigenlijk vrijwilliger geworden?" en „Wat heb je daar nu precies gedaan?" Op de eerste vraag zal hij met een schouderophalen antwoorden. Het is een combinatie von veel dingen geweest. Misschien om gewoon twee jaar onderdak te zijn; misschien om er eens helemaal uit te zijn; misschien om niet in dienst te willen; moeilijke liefdestoestanden; een avontuurlijke geest of gewoon de krie bel in het bloed of idealisme. De tweede vraag is nog moeilijker te beantwoorden. Vooral dat woordje „precies". Vrijwilligers doen namelijk erg veel. Ze werken vaak onder moeilijke omstandigheden tussen mensen met een andere taal en een totaal verschillende cultuur. door Cees Flink gebeurt het wel. dat je "s mor- >m zeven uur In je auto stapt om Isser te bezoeken omdet hij moei- len heeft met zijn net. Je doet er ...ien wel drie uur over, want er- b'lw een brug zomaar van ellende in gezakt en je moet dus door de waardoor de electrische installatie auto nat wordt. Je krijgt nog twee landen ook. Als je eindelijk bij die bent, geef je hem het doosje vis- waar hij om had gevraagd. Mis- ben je er maar vijftien minuten en weer naar huis. Wat heb je dan gedaan? Ben je chauffeur ge- monteur, reiziger in vishaken of vrijwilliger die iets aan de vlsse- ogt te doen? horen weieens de kreet dat we lijk niets meer zijn dan redelijk be- padvinders met elke dag een gro- ad. Om erg eerlijk te zijn. krijgen Dk zelf wel eens dat idee. maar dat omdat we ie snel resultaat willen Het is moe'lljk voor ons, die er Jynin zitten, om het op de lange ter- ie zien. Als ik nu terugkijk kan ik t toch niet zeggen dat iemand van )rt|e betiteling padvinder verdient, één heeft succes, de ander niet Het iedereen het eens is met de aW en de aanpak van het ontwikke- rerk is log'sch. Er wordt gekan- Hei is een land van rijst, kokosnoten en suiker, maar ei wordt ook koper, zilver en goud gevonden Er zijn prach tige stranden en lOtsen, vele arme men sen, maar ook lui die feesten kunnen geven die drie miljoen dollar kosten. Een deel van de Philippijnen is Rooms Katholiek, een ander deel Mohamme daans. Er bestaat nog veel bijgeloof. Een meisje van net Amerikaanse Vredes- korps ging erqens ver de bergen in en zij was het eerste blanke meisje dat de bewoners daar zagen. De mensen waren er niet van af te brengen dat zij de maagd Maria was. De Philippijnen is een land waar ont zettend veel gebeurt. Studentenrelletjes die er echt niet om liegen. Corruptie viert nog steeds hoogtij maar het ge beurt zo verrassend ogen dat iedereen het weet en Kan zien dat het gebeurt. Als je echter arm bent en iemand geeft je 50 pesos wanneer je bij de verkiezin gen op hem stemt, dan wil je er nog wel eens over denken. Bij de laatste verkie zingen werd van de ene kandidaat ge zegd dat hij in de oorlog met de Japan ners heulde en de ander werd verweten dat hij vroeger iemand had vermoord. Weg met het Amerikaanse imperialis me, met blanke mensen en buitenlandse priestersl Maar alles wat uit het buiten land komt wil m-Jn dolgraag hebben om dat het toch zoveel beter is. Theoretisch en administratief zit alles geweldig in elkaar, echter op je rijbewijs kan rustig staan oat je een vrouw bent. hoewel je al meur dan 25 jaar leeft met de gedachte eon man te zijn Het kan gebeuren dat bij een rechts zaak de advocaat voor belde kanten werkt. Het is een land waar zoveel din- Links: het verslepen van een huis. Rechts: Nederlandse vrijwilligers en een charmante Philippina met wie een van hen is getrouwd. Tweede van rechts: Cees Flink. gen nog kunnen, dat ik eigenlijk een beetje bang ben om terug te komen in Nederland waar je van het begin tot het eind verzorgd bent. Ik heb eens gepro beerd een Philippijn uit te leggen wat AOW eigenlijk is en hoe het werkt. Ik ben ermee gestopt, want het was onmo gelijk. Wij zitten hier in een van de armste provincies van net land. Dat komt mede door de geografische ligging. Aan de éne kant de zee, aan de andere kant de bergen. In vroegur tijden heeft men in het wilde weg bomen omgehakt en stuk ken bos afgebrand, zodat de regen de eventueel nog aanwezige vruchtbare grond met zich meesleurt en kilometers ver ergens in zee deponeert. Door de ontbossing houden de bergen het water niet vas', zodat de rivieren in de droge tijd bijna of helemaal droog staan. Hierdoor is het moeilijk om Irriga tiewater voor de rijstvelden te vinden. Er kunnen wel putten worden gegraven, soms dat de stukken eraf vliegen eranderingen zijn vaak klein en en duur woiden betaald, maar men- veranderlngen lopen nu eenmaal is' b erg in de galen loy nag me echt geloven als ik zeg dat u aan de belasting betaalt 'ij hier aan het ontwikkelen iggegoold. ee iaar in de Philippijnen gewerkt te hebben ken ik een heel klein beetje. Het n heerlijk land met zoveel tegen- igen dat je er soms een beetje stil Het kan hier erg droog en maar in de regentijd ie er iel regen dat de rivieren tien maar dan moet er weer een pomp bijko men en dat maakt het net te duur voor de meeste boeren. Verder ontbreken in deze provincie goede bruggen. De rivieren kunnen In een paar uur tijd tien maal zo breed en vijf maal zo dieo worden. Met goede bruggen zou dat geen bezwaar zijn, maar de rivieren hebben nu eenmaal de nare gewoonte (Jat ze niet altijd precies recht onder de hrug door willen, en nog al eens van twee walletjes eten. Die walletjes willen nog wel eens afbreken, zodat het kan gebeuren dat een prach tige brug In het midden van een rivier staat, echter zonder op- of afritten. Nu zitten de Philippijnen daar niet zo erg mee. Ze hebben hier een uitdrukking „mainteneer lang Het lijkt een beetje op „Je malntiendrai" en zoiets betekent het ook. Een paar kokospalmstammen een paar plankjes en over en klaar is de Philippijn. Zo kan je ontzettend lange bruggen tegenkomen, die maar over een heel klein stroompje gaan. Ook kan het gebeuren dat je midden in het land een brug ziet staan, zonder een rivier te ont dekken. De rivier heeft haar loop veran derd... Bent u wel eens zittend In een bus door een bulldozer een rivier uitgeduwd? Nu zijn bussen hier wel iets anders dan de luxe touringcars die men in Europa heeft. Ze kopen hier een vrachtauto en slopen alles eraf. Daarna bouwen ze het ding weer op met houten balken. De bus is helemaal open aan een kant en er staan een stuk of twaalf houten banken In. Voor een diepe rivier gekomen, trekt de conducteur zijn broek uit en stapt het water in om de ondiepste plaats te zoe ken. Als de bus het water induikt, is het geweldig om alls geluiden aan te horen die eruit opstijgen Hoe hoger het water stijgt des te luider wordt het gekrijs van de inzittenden. Als wij met de bus meemoeten (we doen het liever met omdat onze zitvlak ken niet gehard ,n) kruipen we meestal boven op de bus. Je zit er tenminste De schrijver met een aapje op zijn arm droog. Een keer ging het toch bijna fout Het water stond al tot de banken en iedereen klom krijsend op de rugleunin gen. toen de motor begon te sputteren en er na een tijcüo helemaal mee op hield. Je zit dan toch wel vreemd te kijken naar al dat kolkende water om je heen. Gelukkig waren ze net in die rivier een brug aan het bouwen en kwam er een bulldozer die ons zonder moeite uit de rivier duwde. De eerste 40 kilometer heeft de bus dan wel geen remmen meer. jnaar dat belet de chauffeur toch niet om 70 te r'jden daar waar wij nog niet eens 40 km zouden durven riskeren. Het is gemakkelijk, sarcastisch te spreken over toeutanden die ons vreemd zijn. Je kunt niet zeggen dat de mensen hier lui zijn omdst ze een ander werk tempo hebben dan wij. Dat mensen hier vaak ja zeggen in plaats van nee, is alleen omdat ze weten dat Je liever ja hoort, terwijl het toch „nee" is. Voor hen is het geen liegen: ze willen je alleen niet teleurstellen. Het is Azie Mensen zijn en denken hier anders Na een tijdje kom je er wel achter dat onze hele wes terse cultuur ook niet alles is. De Stichting Nederlandse Vrijwilligere is hier in Antique (provincie van 2522 km2 gelegen op het eiland Panay) verte genwoordigd door een teamleider met vrouw en twee kinderen, een assistent teamleider met eveneens vrouw en twee kinderen, een zuster, twee onderwijze ressen en enige vrijwilligers. Ik ben hier eigenlijk gekomen ogi de vissers te leren met motoren om te gaan en ze technisch iets wijzer te maken. Maar wat het eerst het beste mannetje hier al met een stukje bamboe voor el kaar krijgt, is niet te geloven. Ik had dan ook al gauw in da gaten dat er voor mij op dit gebied niet zoveel was te doen. Snel ben ik overgestapt op de visserij. Verder stoei Ik een beetje met ons wa genpark: we hebben twee volkswagens, twee jeeps en een stationcar. Je kunt hier alles krijgen, je moet al leen de tijd hebben en je niet druk ma ken. Heeft men het niet, dan zijn er altijd nog de Chinezen. Die hebben alles of bestellen het. leder van ons heeft het hier geweldig, maar niemand vindt het erg, weer naar huls te gaan. 'J moet eens weten wat het is om twee jaar lang te worden aangestaard en uitgescholden voor ,,ka- no"(een afkorting van Amerlkano). Phl- llppino's zien in iedere blanke een Ame rikaan. Na heel veel uitleggen weten sommigen dat we „Dutch" zijn. maar dan heten we In het vervolg „Dutch kano". Voor een tropisch land valt de flora en fauna tegen. Als compensatie voor de weinige dieren bulkt het hier echter van de muggen, vliegen, muizen en ratten. Maar ook daar wen je aan. Er zit al een jaar een soort bijennest in mijn kamer. *e lijken op vliegen, ze zijn zwart en prikken niet. Wel halen ze honing uit bloemen en maken- een soort honingraat Je kunt je er" we' Westers druk over maken, maar hier redeneert men: als ze je niets doen. waarom zou je ze dan wegjagen? Tenslotte waren zij e r het eerst. Het is ook opvallend hoe weinig last je hebt van mieren als je er ten minste aan gewend bent. Zelfs als je elke keer wanneer je suiker in de thee doet. even moet wachten tot ae suiker is opgelost en Je er dan een stuk of vijf mieren uit moet scheppen. Je proeft het echt niet De Philippijnen is echt een fijn land met veel goede dingen, maar ook met veel narigheden. Een land waar Je het ene ogenblik van houdt, maar dat je het volgende moment kan haten. Net als Na» derland. weet uwel!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15