&AN DE DONAU ItOEST IJZEREN BORDIJN Wereld gaat gebukt onder haar jeugd ZATERDAG 16 MEI 1970 door Dick Ringlever Op all* official» gevels het ,.L»ve de Roemeense communis tische partij" en de portretten van de partijleider». Midden hoven: Een van de 365 kerken in Boekarest. Voor elke dag één. zegt de Roemeen. Midden-onder: Straatbeeld van Boekarest met op de achtergrond de grote concerthal. Foto rechts: Russisch stem pel op de hoofdstad: het oorlogsmonument ter herinnering aan de bevrijding van Roemenie door de Russen in 1944. tercontinental-concern ie ervoor in de arm genomen om het pro ject te financieren. Elke dollar, die binnenrolt, wordt direct geïnvesteerd. De Roemeen, die een reis naar het westen wil maken, krijgt daar om ook maar mondjesmaat va luta mee: twintig dollar. Een symbolisch bedrag, waar hij niets aan heeft. In de praktijk komt het er dan ook op neer, dat hij slechts dan naar het westen mag als daar voor hem wordt betaald, inclusief voor het ticket van Tarom, dat ook met westers geld moet worden gekocht. Hogere produktie, meer ex port: het is het aambeeld, waar op de regering steeds opnieuw weer hamert. Dat betekent ook: betere soholirvg. Zowel de vak opleiding in de industrie als het universitaire onderwijs, dat gratis is, vergen kapitalen, maar Boekarest heeft ze er voor over omdat men weet, dat het een noodzaak is. Op het ogenblik telt Roemenië rond 150.000 stu denten, wat ruim vijfmaal zo veel is als voor de oorlog. Nauw verband met die pro- duktiviteit houdt ook het arbei- derspotentieel, een punt, dat de regering de laatste tijd nogal zorgen baart omdat de bevol kingsgroei snel terugliep. In 1967 was het geboortecijfer zelfs tot 14,3 gedaald, mede doordat abortus toen nog was gelegaliseerd. Voor zo'n vijf gulden kon iedere vrouw in el ke kliniek haar zwangerschap laten onderbreken. Twee jaar geleden is dat bij wet veran derd: abortus is nog alleen toe gestaan in gezinnen met ten minste vier kinderen. Boven dien werd de pil uit de apothe ken gehaald en de verkoop van andere voorbehoedmiddelen drastisch aan banden gelegd. Resultaat daarvan was, dat het geboortecijfer nu weer op hel vooroorlogse peil van bijna 28 zit en Roemenië dit Jaar do twintig miljoen-grens pas» seerde. Ondanks de economische suc cessen, waarop elke Roemeen trots is, kan van welvaart ech ter nog lang niet worden ge sproken. De etalages in Boeka rest bieden meer dan vijf jaar terug, maar het assortiment is toch nog zeer beperkt. Belangrijker dan dat is echter voor de Roemeen zijn vrijheid, al is die dan nog een betrekke lijke. De deur naar het westen staal op een kier, ook al blijft het systeem binnenslands commu nistisch en vindt men overal het „Traiasca partidul comunist Roman" (Leve de Roemeense communistische partij) op bor den langs de weg. Maar dat communisme, waar van Ceausescu de tolerante ho gepriester is, staat niet in de weg om de Roemenen een zekere vrijheid van meningsuiting toe te staan. Het verbiedt ook niet de religie. Priesters worden op staatskosten opgeleid, kloosters en kerken worden met geld van de staat gerestaureerd, ook als ze niet alléén museum zijn. De 365 kerken van Boekarest („voor elke dag één", zegt de Roemeen) zijn geopend en er worden diensten gehouden. In Boekarest hanteert men een verlicht systeem van een soort patriottisch communisme, dat bij de man in de straat aan slaat, al is dat dan vooral omdat het patriottisch is. Dit blijkt wel uit het feit, dat nog geen tien procent van de Roemenen lid is van de partij. En ook uit het „je leert ermee leven" van de taxi-chauffeur. Roemenië zit nog vast in het oostblok, maar aan de Donau begint het IJze ren Gordijn te roesten.... In de eetzaal van het Lido-hotel aan de Balcescu-boulevard flakkeren kaar sen op witgedekte tafels en zitten Roemenen op donkergroen pluche. In een hoek speel een orkestje westerse muziek en wordt tussen de dinergangen westers gedanst, terwijl zwartgerokte kelners flessen wijn openen en kaviaar serveren. Boekarest hier, in een van haar duurste hotels, heeft aristocratische stijl. Een sfeer, die in niets vergelijkbaar is met die van buiten het hotel, waar op de hoeken van de straten jongetjes royaal lei's voor dollars en marken bieden en roestige trams door de straten knarsen. de eetzaal van hot L'ido- I naar buiten: het is een van het Roemenië van t de oorlog naar het van- i in Boekarest. Van het Ine pluche naar het rood gevels, naar de span en en de portretten, die goede communistische lie partij en leiders ver lijken. vandaag overigens, dat dan dat In de omrin- Balkanlanden. Want mag ië dan aan drie kanten omarmd zijn door com- iche landen pur sang id, Bulgarije, Hongarije vaart in dit gezelschap uf meer eigen koers, zij de even voorzichtige :raden politiek van po- ,-resident Nicolae Ceau- Aeeft Roemenië zioh de jaren een positie ver- die vrijheden aan de tig miljoen Roemenen ver- Dft, die in andere landen ikbaar zijn. perscensuur is er nog wel. de Roemeen, die zich vrij oriënteren, kan dat door el van de westerse kranten eriodieken, die, in tegen- ng tot vele andere landen :t oostblok, vrij verkrijg- zijn. praten mag men ook. De eke discussie hoeft niet fluisterend te worden ge- I, zelfs niet als deze kritiek idt op buurland Rusland, president Ceausescu dit al lijk blijken toen hij de sche politiek in Praag he en later als enige in Oostblok weigerde zich in communistische koor te ai. dat Israël tot agressor brdeelde, ja zelfs tot onge noegen van Moskou president Nixon als een vorst ontving, de man in de straat legt zich al evenmin beperkingen op. De economie-student in de brasserie van het luxe Athenee Palace-notel in Boekarests cen trum schampert openlijk op de Russische politiek. „Onthou dit: wat in Praag is gebeurd, zal hier nooit voorkomen. Wij res pecteren de Russen als mensen en als ze als toeristen binnenko men zijn ze welkom, maar zo dra ze als soldaat komen, schie ten we met scherp. En lopen ze ons onder ae voet dan zullen zij ervaren, dat we goede guerrilla- vechters zijn". Boekarest volgt een gema tigde koers met een open oog zowel voor het oosten als het westen. Geen schreeuwende slo gans over imperialisme en kapi talisme in de partij-organen. Geen hatelijke woorden aan het adres van westerse politici. De deur naar het westen staat in Boekarest op een kier, al heeft Moskou die nog steeds smal we ten te houden. De oriëntatie op het westen ervaart de bezoeker al direct op het (pas in gebruik genomen) nieuwe vliegveld Otopeni, waar naast de Russische Ilyushins ook Friendships van Fokker en Britse BAC Ill's staan gepar keerd onder de vlag van de staatsluchtvaartmaatschappij Tarom: evenzovele bewijzen van een toenemende handel tussen Roemenië en het westen, In Boekarest is hetzelfde wes terse vernis merkbaar al was het alleen maar door het grote aantal Franse auto's in het straatbeeld. Sinds Renault twee jaar terug een fabriek in Roe menië vestigde is het merk, dat onder de naam Dacia in licentie wordt gebouwd, er populairder dan de Russ'che Wolga. Al is de wagen voor verreweg het groot ste deel van de Roemenen nog een onbereikbaar bezitsideaal. Want men komt niet alleen op een wachtlijst van twee jaar, maar hij i<= ook schreeuwend duur. De Renault 10 kost niet minder dan 55.000. Lei en de juist uitgekomen R 12 - zelfs 70.000. Als men dan weet, dat een geschoolde arbeider niet meer verdient dan zo'n 2000 Lei per maand, dan is wel duidelijk, dat slechts zeer weinig Roemenen zich de luxe ervan kunnen ver oorloven. Zo is het trouwens met meer artikelen. De arbeider mag dan in verhouding met an deren goed worden betaald (een pas afgestudeerd arts of leraar verdient nog niet de helft) zijn levensomstandigheden zijn nog altijd sober. De luxe van een televisie om naar de Saint of de Wrekers te kijken, kunnen zich slechts een miljoen Roemenen veroorloven omdat er ruim twee maandsala rissen voor moeten worden neergeteld. Met kleding is dat hetzelfde, al valt althans in de hoofdstad op, dat velen modern en smaakvol gekleed gaan. Nog is Roemenië een arm land, dat op de westerling een wat sobere indruk maakt, zeker buiten de parkenstad Boekarest. Maar het is een land, dat eco nomisch in sterk opgaande lijn is. Verbetering van de economie gaat in Boekarest voor alles. Niet minder dan tweederde van alle staatsuitgaven is ervoor be stemd. En vergelijkt men de toestand met die van voor de oorlog, toen Roemenië een nog vrijwel achterlijk agrarisch land was, dan blijkt, dat deze inspanningen succes hebben ge had. Zeker sedert het tien jaar geleden bevrijd werd van de zware last van herstelbetalingen aan Rusland. Tot 1975 rekent men zelfs op een jaarlijkse produktieverho- ging van 10 procent. Een toer. die het land op eigen kracht moet verrichten, want steun van Moskou is er niet. Zelfs geen militaire. Sinds vijf jaar geleden de overeenkomst, die in 1945 voor twintig jaar werd aangegaan, verliep, staat ook de militaire hulpverlening stil. Belangrijkste stimulans voor die verbetering van de econo mie wordt gegeven door de rij ke olievelden van Ploiesti, die niet minder dan twaalf miljoen ton per jaar leveren. Daarmee is Roemenië de tweede oliepro ducent van Europa, na Rusland. En op het gebied van pro- duktie-outillage (o.m. de bouw van raffinaderijen) bezet het zelfs de derde plaats in de we reld, na Amerika en Rusland. Daarnaast exporteert het vrachtwagens, tractoren en vooral de laatste jaren che mische produkten. Elk jaar meer en elk jaar meer naar westerse landen, al wordt driekwart van de handel nog steeds met Rusland gevoerd. Onder do westerse landen neemt West-Duitsland een goe de eerste plaats in, gevolgd door Italië, Oostenrijk, Frankrijk en de Beneluxlanden. Industrialisering: het is het motto, dat boven in de partijva nen wordt geschreven. Ceau sescu wil van Roemenië zo snel mogelijk een land maken, dat zichzelf bedruipt. De regering wil produkten, waarmee het land ook in het westen entree heeft. Met dit doel: meer devie zen in de staatskas te laten vloeien. Want daaraan heeft het land, evenals alle andere landen van het oostblok, nog een chro nisch tekort. De regering moet elke dollar omdraaien alvorens hem uit te geven. Daarom vindt men er ook weinig westerse consump tie-artikelen. Flessen whisky en Amerikaanse sigaretten liggen alleen in de vitrines van de grote toeristenhotels en mogen ook alleen door buitenlanders in buitenlandse valuta worden ge kocht. De Roemeen zelf kan er slechts naar kijken omdat het hem verboden is die valuta in bezit te hebben. De regering incasseert die dollars en marken liever zelf. Om er een kunstmestfabriek voor te kopen, of vliegtuigen voor de deviezen producerende luchtvaartmaatschappij Tarom. Of om er toeristenhotels mee te bouwen aan de Zwarte Zee en in Boekarest. Wat dat laatste betreft: niets wordt nagelaten om daarmee toeristen te trekken. In snel tempo worden hotels, bunga lows en motels uit de grond ge stampt. In Boekarest bijvoor beeld bouwt men thans aan een 800 kamers tellend hotel, dat straks het grootste en meest luxueuze van Roemenië moet worden. Het Amerikaanse In- n -|oor Frangois Bernard Het volwassen deel van Euro pa ziet in het voorjaar van 1968 met ontsteltenis hoe de jeugd in opstand komt. Nieuwe groepe ringen verschijnen. Jeugdige lei ders slepen arbeiders en studen ten met zich mee. Slogans dui ken op, ontstaan uit een gepas- sioneerde analyse van de maat schappij. Men zwaait met rode en zwarte vlaggen in het gezicht van de politie, die veelal met de toestand geen raad weet. leder begint zich af te vragen wat de grondoorzaken van deze crisis bij de jeugd kunnen zijn, en men tracht antwoorden te vinden die zowel oan de hartstochtelijke dynamiek der jongeren als aan de behoefte bij ouderen aan ge ruststellende logica tegemoet komen. Maar dan staat, twee maanden later, in september, een man op om de Al gemene Vergadering van de Raad van Europa toe te spreken: zijn naam is Marcel Hicter, zijn functie algemeen directeur voor jeugdzaken in België. Hij betoogt, nogal onverwacht, dat er geen sprake i9 van een crisis bij de jeugd; wat wij zien is niets anders dan het „jeugd" aspect van een maat schappij die in haar geheel in een crisesperlode verkeert. Twee jaar zijn nu verlopen sinds dat veelbewogen voorjaar van 1968. Opnieuw breekt on rust uit aan de universiteiten en in verscheidene sectoren van de indus trie. Weer gaat Europa gebukt onder wilde stakingen. Ie Marcel Hicter van mening veran derd? „In het geheel niet", luidt het ent woord. „De feiten wijzen uit dat mijn analyse van toen juist was. Mijn gene ratiegenoten zijn er terecht trots op, dat zij het nazidom hebben verslagen en de democratie hersteld, dat zij ste den en scholen opnieuw hebben opge bouwd en dat zij hun kinderen een welvaartstaat kunnen nalaten in plaats van ellende, honger en dood, zoals zij die zelf op hun twintigste moeten doormaken. En toch wordt juist dit al les door de jeugd verworpen, omdat zij de innerlijke tegenspraak ziet van een beschaving, waarin de behoefte aan materiële zaken zulke absurde af metingen heeft aangenomen, dat men zelfs reclame maakt voor anti-atoom- bom schuilplaatsen met modern com fort" „Maar zijn er dan geen problemen die specifiek zijn voor de jeugd?" „Laat ik dit met een tegenvraag be antwoorden. Wat Is het dat de jeugd het meest verontrust? Werkeloosheid? Ook volwassenen hebben werkeloos heidsproblemen. Sexuele vrijheid? Daar heb ik net zo goed mee te ma ken. De oorlog in Vietnam, of honger in de wereld? Die verontrusten mij ook. Als U het nauwkeuriger bekijkt, zult U merken dat alle problemen waarmee de jeugd wordt geconfron teerd. slechts één bepaald aspect vor men van een probleem waarmee de gehele maatschappij geconfronteerd wordt." „Men zegt wel eens dat de jeugd van vandaag zich verveelt. Hoe denkt U daarover!" „Als de jeugd zich verveelt, dan komt dat in wezen doordat wij hen niet geleerd hebben hun fantasie te gebruiken en creatief te zijn. Toen ik twintig was moest, als we wilden dan sen, één van ons op de piano spelen; als we Beethoven wilden horen moes ten we zelf muziek maken; als we zin In Shakespeare hadden, moesten we zelf maar iets opvoeren." „Tegenwoordig zijn de jongeren op het punt van vrijetijdsbesteding afhan- delljk van duur betaalde vaklieden, en zij zijn slaven geworden van de me chaniek. Als de grammofoon van mijn zoons kapot is, lijkt het wel of ze een vinger kwijt zijn; doet de televisie het een keer niet, dan zou je haast den ken dat ze een arm zijn verloren; en als papa's auto eens in reparatie is, lijken ze wel kreupel geworden. De jeugd ziet geen kans meer zichzelf te vermaken: ze laat- zich vermaken door beroepsmensen." „De jongeren klagen over het onder wijs dat ze krijgen. Hebben ze daarin gelijk?" „Vroeger was de school het enige venster op de wereld en praktisch de enige plaats waar je iets kon leren. Tegenwoordig wordt 80 pet van alle kennis buiten de school opgedaan. Van zijn vroegste Jaren af wordt het kind gebombardeerd met beelden, klanken en nieuwsfragmenten de moord op Kennedy en de uitslag van de autoraces in één adem, bij wijze van spreken." „Deze kennis wordt echter bij stuk jes en beetjes vergaard, zij is ongeor dend en ongestructureerd. Er is zo weinig sprake van enige gerichtheid of analyse, dat men het brein van de mens van vandaag wel eens beschre ven heeft als een soort vezelplaat, een materiaal dat slechts bijeen wordt ge houden door samenpersing van een grote hoeveelheid hele kleine, niet met elkaar verbonden deeltjes die in alle richtingen verspreid liggen, zonder structuur en in een volkomen willekeu rig, ongeordend patroon.-' „Dat is de reden waarom wij ons onderwijssysteem volledig moeten her zien. zodat de jeugd kan leren hoe zij moet leren, hoe zij dit „culturele mo zaïek" moet verwerken. Maar tegelijker tijd, en in dezelfde geest, dienen wij ook de opleiding van de leerkrachten te herzien, het onderwijs In handen van de besten te geven en onze leer krachten te maken tot animatoren, die iets weten, die weten hoe zelfs iets te doen, en hoe anderen Iets te" laten doen, kortom, die weten „aanwezig" te „En de universiteiten?" „Ook die moeten worden herzien, en wel In het kader van een Europese benadering van het probleem, door de instelling van een Europese universi taire gemeenschap met gelijkwaar dige kwalificaties bij voorbeeld; en de universiteiten moeten werkelijk demo cratisch worden: we hebben de nei ging om te denken dat als we maar eenmaal genoeg schoolgebouwen heb ben neergezet en voldoende leer krachten hebben opgeleid om ze te bemannen, de democratie is bereikt. Dit is duidelijk niet het geval". „Maar hier ligt niet het enige pro bleem. er Is ook nog de kwestie van de verloren scholing bl) duizenden Jon ge mensen die de middelbare school niet afmaken en nog v3ór hun 20ste alles wat ze aan kennis hebben opge daan weer vergeten zijn. Zij worden, wat men wel noemt „volwassen anal fabeten". En daarom is permanente educatie nodig, met name om het so ciale analfabetisme te bestrijden opdat de mensen inzicht krijgen in de maatschappij waarin ze leven en in net raderwerk van de economie dat hun dagelijks leven bestuurt sn te vens om het wetenschappelijke analfa betisme te overwinnen, zodat kennis niet het monopolie van een kleine elite groep blijft." „Wat denkt u van de gefrustreerd heid bij de jeugd waarover men het zo vaak heeft?" „Inderdaad bestaat er bij de jonge ren een zekere gefrustreerdheid. Maar ook de ouderen ontkomen daar niet aan. De jeugd heeft ontdekt dat zij door middel van geweld veel kan be reiken en dat is een ernstige zaak. Maar ik voel me ook gefrustreerd, als ik zie dat mijn kinderen méér gewon nen hebben in één week van geweld dan Ik kans heb gezien te bereiken in een hele generatie van conventioneel protest. Medezeggenschap, bij voor beeld. daar vroegen wij voor de oor log al om". „Denkt u dat het tot nieuwe woe deuitbarstingen bij de jeugd zal ko-' men7" „Ja, dat denk ik wel. Maar welke vorm ze zullen aannemen? Dat weet Ik niet. Zullen ze gewelddadiger zijn, of minder verbitterd juist, dan In het voorjaar van 1968? Wie zal het zeg gen? Maar de jongeren zullen zich ze ker opnieuw roeren, want zij hebben geleerd dat geweld betaalt. Zij zijn niet de enigen die dit hebben begre pen: ook anderen beginnen tot dit In- zichtte komen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13