Onrust in Ridder veld blijft Zestigjarig Soli zong Bredere Herenweg ontmoet weerstand Raadsleden stellen vragen HAARLEMMERMEER SLUIT ASEALTMOLEN OP LUCHTHAVEN SCHIPHOL ZWEMBAD NIEUW-VENNEP GAAT MOBGEN OPEN Jubileumgeschenk voor Schiphol iden toont h begrip Kvvatta passeert weer dividend Groningse rijwiel- fabriek stopt prodnktie Molyn en Co. geeft 17^ pet. dividend 1 oor eerste keer avondvierdaagse in Xiemv-Vennep I/ft de VEENSTREEK Vit de RIJNSTREEK IEIDSE COURANT r—5 - P, r'V.- VRIJDAG 15 «El 1970 RDWIJK De Chr. ora- H aar lemmer meer HAARLEMMERMEER De heren C. Avis. J. Th. Reisers. J. K. Alma (allen VVD). P. M. Lanser (CPN) en G. B. Neering (PSP) stemden tegen het overigens aangenomen voorstel van b. en w. om tienduizend gulden te schenken aan Schiphol, in verband met het vijftigjarig jubileum van de luchthaven. Op verzoek van de Schipholdirectie zal het geld worden besteed voor de inrichting van het luchtvaartmuseum „Aviodome". De VVD vond het bedrag abnor maal hoog en wenste Schiphol als een normaal bedrijf te zien. De heer Lanser zocht het meer in de emotio nele sfeer. Hij wees op de overlast die de luchthaven de gemeente aandoet. De gemeenteraad ging gisteren ak koord met het voorstel een krediet van f 12.865 beschikbaar te stellèn voor de aanschaf van leer- en hulp middelen t.b.v. de school met de Bijbel in Abbenes. Een bedrag van f 20.000 werd ge voteerd voor de aanschaf van een woonwagen, waarin een deel van de gemeentelijke sociale dienst zal wor den gehuisvest voor de tijd van on geveer twee jaar. Dan zal namelijk een nieuw pand kunnen worden be trokken. Voor de bouw van een nieuwe brug over de Hoofdvaart in Hoofddorp werd een krediet beschikbaar ge steld van f 456.000. vereniging „Soli Deo Glo- zrde in de bevredigend be- hervormde kerk van oijk aan Zee het twaalf- trum met een uitvoering litse tekstvan Handels urn Samson". coor heeft onder de zonder intelligente, nauwkeurige en lende leiding van Gé van en verzorgde, goed begrepen ng gegeven. De klank was, t in kwalteit nogal verschil- jstemmenrnateriaal vooral in e niet altijd volmaakt homo- u en dan hoorde men ook Igende timbres. Dit neemt dat de grote toewijding, lacht, de door bekwaam ge- ïorbereiding verworven slag- [heid. toch een prijzenswaar- iultaat opleverden, aal noem ik de goed gezon- ga's, de zeer geslaagde uni- en tweestemmige samenzang solo-sopraan en vrouwen- >n, (Dalila en haar vriendinnen, n de werkelijk geniale stuk- het muzikaal zo rijke tweede )ok de expressie, in droef vréugde, was meestal vol- sprekend. EkkerVan der Pas (so- ig bekwaam en helder, in tonen echter wat ijl en jterke uitdrukking. De alt ;elenburgVan der Kolk fraai stemtimbre; haar wel aan, maar het vi- te de contouren iets te de zegging te zwak. an Altena (tenor), zong lidig en elastisch. Schey's nog altijd gave, basstem was indrukwekkend partijen van Manoak en Steen beheerste het Geweste- cest voor Zuid-Holland, niet duideijk dan zijn koor. Tijh rk was de kundige klave- Joh. van Wolfswinkel rage NZH •EN in een uitgave van de ..Bevordering openbaar is in een artikel met de Haarlem en Leiden moeten thamen" fel gereageerd op de endc houding die de gemecn- uren van deze gemeenten in- tegenover een bijdragerege in de N.Z.H.V.M. eze situatie is een belangrijke firing ten goede opgetreden, rijft men nu in het aprilnum- )e gemeentebesturen van zo- aarlem als Leiden hebben over- Jleegd met de directie van de V.M. «iden is men overeengekomen al worden onderzocht hoe de iele bijdrage van Leiden dient rden geregeld. B. en W. trach- óór augustus een voorstel bij ad in te dienen. HAARLEMMERMEER Op last van het college van burgemeester en wethouders is een asfaltmolen van het aannemings- en wegenbedrfjf v/h fa. J. Ooms en Zn. te Avenhorn. gesloten. Gisteren stond het vrij grote en kost bare apparaat, waarmee asfalt wordt gemaakt, nutteloos op het terrein van Schiphol. De firma Ooms was bezig met asfalteringswerkzaamlieden op de startbaan 06-24 van de luchthaven. Omwonenden klaagden over de hin der die de asfaltmolen hun bezorgde, zoals stank. Het raadslid P M. Lan ser had naar aanleiding van de klach ten een schrijven gericht tot het col lege van B en W. Een onderzoek wees uit dat de klach ten niet ongegrond waren, waarna be sloten werd de molen te laten sluiten. Over de consequenties hiervan liet de Nieuwe afdeling hij Van ("leef LEIDEN Gistermiddag beeft me- vroujiv wethouder Den Haan-Groen de nieuwe verkoopafdeling van de Tex tiel- en Woninginrichting Van Cleef aan de Haarlemmerstraat ITO geopend- Het pand deed tot 3 maanden geleden dienst als etalage en opslagruimte, ter wijl in het achtergedeelte met de in gang op de Paradijssteeg bedden wer den verkocht. Firma Van Cleef heeft er nu na een geslaagde verbouwing de babyafdeling en ook weer de bed denverkoop in ondergebracht. In de met spotlights verlichte win kel is de verwarming op ingenieuze wijze verwerkt. Deze centrale verwar ming, die vanuit het oude gebouw aan de overkant van de steeg wordt ver zorgd, is aanleiding geworden tot ver dere verbouwingen. Omdat er een nieu we ketel nodig is, heeft de direktie be sloten ook het interieur van de oude winkel te moderniseren. Men hoopt in augustus met het achterste deel te be ginnen. ALPHEN Een groot aantal belangstellenden was er gisteravond ge tuige vandat een van de oudste medewerkers van het bedrijf van Voros- sieau ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan aan de directie namens het personeel een totempaal, vervaardigd van staal, aanbood. Dit door Dick Elffers vervaardigde kunstwerk staat opgesteld aan de Emmalaan en werd door de heer Venne onthuld. Na een toespraak was een druk op de knop voldoende om het'doek weg te nemen, waardoor de totem paal werd onthuld en een groot aantal ballonnen vrijkwam. direktie zich gisteren nog niet uit. „Voorlopig geen commentaar", aldus de heer J. D. Ooms. In ieder geval betekent het een ver traging van de werkzaamheden. Brons voor Th. IIoogenboom RIJPWETERING Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer Th- Hogenboom als 13-jarige knaap in dienst trad bij het Graan- en Vee voederbedrijf van de firma G. M. Beelen. De huldiging was in café ..Rustoord". Het was de heer G. Beelen. die de jubilaris dank bracht voor de grote werklust, ijver en trouw, die hij in deze 40 jaren steed's voor het bedrijf aan de dag heeft gelegd. Hij is nu chef-molenaar van de maalderij. De heer Beelen bood een enveloppe met inhoud aan en mevr. Iloogenboom kréég een brood- en vleesmachine. Ook het overige personeel deelde in de feestvreugde. Allen kregen een extraatje ïn de vorm van en enveloppe met inhoud. Het hoogtepunt van de feestviering was wel de komst van burgemeester P. M. Smolders. - die meedeelde, dat het H.M- de Koningin had behaagd de heer Hoogenboom te onderschei den met de bronzen medaille, ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau. Ook het personeel Liet zich niet on betuigd. Het schonk een tuinparasol. Hoo«leraarsb«'iioeiniiigeii LEIDEN Dr. G. R. Fraser. as sociated professor aan de universi teit van Washington te Seattle, is benoemd, tot gewoon hoogleraar in de antropogenetica te Leiden. Hij is als zodanig de opvolger van prof. dr. M. Sniscalco. die sinds 1962 deze leer stoel heeft bezet. Dr. R. B. Epstein, assistant profes sor of Medicine aan de universiteit van Washington te Seattle in de Ver enigde Staten, is voor de periode van 15 juli 1970 tot 15 juli 1971 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de transplantatie-immunologie. Deze be noeming betreft de bezetting van de Boerhaaveleerstoel. Minder verlies BREDA NV Chocolade- en cacao fabriek Kwatta zal over het boekjaar 1969 opnieuw geen dividend uitkeren. Volgens een communiqué van het be drijf hebben de in groepsverband werkende bedrijven in 1969 een nega tief resultaat behaald, dat evenwel minder groot is dan ju 1968. 'Het is voor- hè( vierde achtereen volgende jaar dat Kwatta het divi dend passeert. Over 1965 werd voor het laatst dividend uitgekeerd: 8 pet plus 5 pet stock. red.i. ComUiinle iviste/koersen AMSTERDAM 14 mei. Contante prijzen Londen 8.69s/4-8.70V-tNew York 3.61 iY-3.61 H: Montreal 3.37- 3.371/4; Parijs 65.49't-65.54,/.: Brussel 7.28'/s-7.29: Frankfort 99.58Vt-99.631 Stockholm 69.59'/j-69.64'/«: Zurich 83.87-83.91: Milaan 57.49Vs-57.541-; Kopenhagen 48.15-48.20: Oslo 50.61' - 50.66";: Wenen 13.96-13.97; Lissabon 12.76*'i-12.78i/4. ALPHEN Dc wijk Ridderveld in Alphen blijft de gemoederen be zighouden na dc brandramp. Al of niet aangemoedigde geruchten blij ven de ronde doen. Het gemeente bestuur doet het mogelijke de on rust weg te nemen. Als uitvloeisel daarvan hebben de wethouder van de water- en lichtbedrijven, de heer J. C. Duin en dc adjunct-directeur van het gasbedrijf, de heer P. C. Ambachtsheer gistermiddag in het raadhuis het een en ander verteld wat momenteel gaande is. De directeur van dc bedrijven, de heer VV. J. Nicuwland, is niet met ziekteverlof gezonden, maar is naar Brussel voor een E.E.G.-conferentie over de water leidingbedrijven. Er zijn al geruime tijd bodemver zakkingen in Ridderveld geconsta teerd. Die komen overal voor waar men wijken aanlegt op opgespoten terrein, maar de frequentie neemt in Alphen toe. Daarom zal het bureau voor grondmechanica een onderzoek instellen naar de bodemgesteldheid. Dat is in het verleden ook gebeurd, maar men wil dit opnieuw laten doen, om ook op dit punt onrust weg te nemen. Tevens zal een onderzoek plaats hebben of gelijktijdig zand- zuigen in het meer en bouwen op aangrenzend terrgiq mogelijk is ot* dal men een bepaalde afstand iri ogenschouw moet hemen. V1' Het gesprek ging gisteren echter hoofdzakelijk over het gas. Tengevol ge van de zakkende bodem in Ridder veld zijn voorzieningen nodig met betrekking tot de gastoevoerlgidingen naar de woningen. Deze voorzienin gen dienen de flexibiliteit van de leidingen zo te verhogen, dat breuk door de huidige bodemverzakking niet meer mogelijk is. In verband met deze verzakking werden al eer der, zowel uit preventieve overwe gingen als wegens meldingen van gaslücht, voorzieningen getroffen. Nu echter gedurende de laatste maanden het aantal lekkages is toe genomen, is gezocht naar een meer aangepaste basisconstructie, die meer zekerheden biedt. Behalve de voor geschreven flexibele koppeling, die reeds bij elke toevoerleiding werd ingebouwd, zal nu binnen een tijds bestek van drie maanden elke be staande leiding in Ridderveld wor den voorzien van een verbinding van gasbestendig rubber. Deze verbin dingen zullen buiten de gevels van de woningen worden aangebracht. Rubberstukken Het gaat hier om een nieuw ver bindingsprincipe. Het te gebruiken rubbergedeelte is een meter lang en in staat een bodemverzakking van een meier op le vangen. Gisteren is in de Saffierstraat de eerste leiding mei dit nieuwe tussenstuk geplaatst en men hoopt hiermee zeer snel door te gaan. Daar de personeelsbezetting van het gasbedrijf biervoor niet vol doende is. heeft men voor hulp bij De plaats, ivaar de explosie ontstond. HAZERSWOUDE Vanavond om half zeven zal mej. A. M. Hoeken dijk in een lokaal achter de Geref. kerk voor de Christenvrouwenbond spreken over persoonlijke ontmoe tingen tussen Damascus en Jeruza lem. waar. dat de aansluiting tot de toe voerleiding op de gasmeter in de -supermarkt lekte. Dit zou in strijd zijn met het rapport, dat is gemaakt. WOUBRUGGE/HOOGMADE De inwoners van 15 jaar en ouder wor den doorgelicht. In Hoogmade gebeurt dit in het gebouw van het Wit-Gele Kruis woensdag van 14-16 en 19-2L30 uur. In Woubrugge in het Groene Kruis-gebouw op vrijdag 22 mei van 14-16.30 en 19-21.30 uur. Verder op maandag 25 mei van 19-21.30 uur. WOUBRUGGE GEBOREN: Jo hannes, z v H G Hoogendoom en J Bruin: Ingrid C Th. d v Th G G van Goozen en Th K Koot; Christiaan C. z v C Ket en G H Kapteyn; Bastiaan J M. d v J Kikkert en K Grandia. ONDERTROUWD: Johannes M van Rijn. 23 j en Petronella M d Salm, 23 jaar. GETROUWD: Bartholomeus A J Nieuwen huizen. 29 j en Maria J de Vette. 29 jaar. OVERLEDEN: J P Ros. 32 j uit Den Haag; Clasina A Huisman. 79 j. wed v W van Zwieten; Charlotte J D P van der Valk, 71 jaar. TER AAR De jaarlijkse uitgaans dag voor bejaarden en invaliden is 11 juni Dp reis gaat naar het landgoed Schalluinen in Baarle-Nassau. De ko mende week wordt een huis-aan-huis- collecte gehouden voor deze tocht. NIEUWVEEN In de eerste ronde om de KNVB-cup van de afdeling Gouda heeft Nic. Boys tegen Spor tief geloot. Morgen om half zeven spelen de Boys uit en tweede Pink sterdag om half drie vindt de tegen- ontmoeting plaats. GRONINGEN De te Groningen ge vestigde N.V. Rijwielindustrie Phoe- nix-Fongers-Germaan (pfg) heeft besloten tot geleidelijke stopzetting van haar activiteiten. Produktie en verkoop zullen worden overgenomen door N.V. Gaastra, Rijwielen- en mo- torenfabriek Batavus te Hecrenvcen. 10 procent (onv.) ROTTERDAM Commissarissen en directie van NV Maatschappij zee vaart stellen aandeelhouders voor over 1969 een dividend van tien pet uit te kerên (onveranderd). NIEUW-VENNEP Morgen gaathet nieuwe verwarmde zwembad open. Nadat de officiële opening tweemaal moest worden uitgesteld. Om 10 uur zal de muziekvereniging en drumband ..Irene" een mars door het dorp maken. Om 11 uur vindt de officiële ope ning plaats en zal de naam vdn het zwembad worden bekend gemaakt. Op het programma staal een de monstratie figuurzwemmen. ROTTERDAM— Koninklijke lak-, vernis- en verffabrieken Molyn en Co N.V. zal over 1969 een dividend uitke ren van 17.5 procent over het vorig jaar met 10 procent vergrote aande lenkapitaal. Van dit dividend kan desgewenst 7.5 procent worden opge nomen in aandelen. 'Over 1968 werd eveneens 17.5 pro cent dividend uitgekeerd, waarvan 10 procent in aandelen- Red.). Tijdens de middaguren kan ieder een er gratis zwemmen en is er een demonstratie van de duikclub. De Haarlemse reddingsbrigade besluit de festiviteiten. Ciji ers Unilever op 20 mei ROTTERDAM Unilever zal op woensdag 20 mei direct na de beurs de resultatencijfers over het eerste kwartaal van 1970 bekend maken. faillissementen DEN HAAG De faillissements kamer van de Haagse rechtbank heeft vandaag een recorddag bereikt in het aantal uitgesproken faillissementen, dat 15 bedroeg, tegen 4 a 5 per week normaal. Hierbij zij echter aange tekend, dat vorige week geen zitting is gehouden, maar desondanks was het aantal abnormaal groot. Bu it en hm ds bank pa pier AMSTERDAM. 14 mei De advies- koersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgen de werkdag luiden heden: onveran derd. deze werkzaamheden eqn aannemer ingeschakeld. Ook de nog aan te leggen leidingen in Ridderveld zullen worden voorzien van zo'n rubberverbinding. Het systeem, dat in Ridderveld ge hanteerd gaat worden, is ook in enkele andere Nederlandse gemeen ten met goede resultaten gebruikt. De nodige materialen voor dit uit gebreide werk zijn nog niet in grote voorraden aangemaakt, maar door medewerking van andere gemeenten zijn ze deze week al op de Water en Lichtbedrijven aangekomen. De rubberstukken zijn sterk en gasbe stendig en kunnen een grote druk verdragen zonder dichtgeknepen te worden. Men hoopt od korte termijn de gaseuvels onder de knie te heb ben. Gaslek Over het dinsdag in de Saffier straat opgetreden gaslek heeft mej. Donker (pvda) vragen aan dc raad gesteld, waarin zij constateert, dat dc onrust in Ridderveld onder de bewoners blijft en daardoor een goed klimaat aanwezig is voor roddels. Is het het college bekend, dat enkele bewoners menen, dat ook de flatge bouwen ernstige schade ondervinden van de verzakkingen en dat „men" vertelt, dat een flatgebouw (Diamant straat) binnen de vijf jaar zal moeten worden afgebroken. Dat bovendien het gerucht gaat. dat een van de flatgebouwen (Saffierstraal) voor overhelt? Ook de AR-SGP-fractie heeft vra gen gesteld over Ridderveld. Dit in verband met het gaslek in de Saf fierstraat. Is het juist, dat na ruim vijf kwartier iemand van de Water en Lichtbedrijven in de Saffierstraat kwam. Zo ja, waarom werd niet snel ler gereageerd. Kan het college na dere mededelingen doen over de toe stand van de koppeling in de dienst leiding naar de supermarkt en is het plan wordt de sloot bij de ambtswo ning van de burgemeester gehand haafd, omdat het overspattende wa ter over de dijk langs het Braasse- mermeer dit vereist. NIEUW-VENNEP Gisteren zat het er op voor de honderd twintig deelnemers aan de avondvierdaagse die in Nieuw- Vennep werd gehouden. In to taal moest 45 km worden gelo pen. Met drumband „Irene" en de majorettes voorop, wérden de laatste „lootjes" gisteravond af gelegd. Heta eindpunt was de kantine van Lucas Bols, waar de heer J. H. J. de Koning, lid van de raad van bestuur van Bols, aan iedere tippelaar afzonderlijk de me daille uitreikte Er waren geen uitvallers. Er waren ook nog twintig jeug dige leden, van wandelsportvereni ging ..Zuidermeervogels", die alleen de laatste avond meeliepen en een vaantje kregen. Het was voor de eerste maal dat de ..Zuidermeervogels'', voortgeko men ui't de Vicon-jeugdwandëlclub, deze avondvierdaagse organiseerde. Omdat er gebrek aan leiding was. nam de heer W. Rijkse kontakt op met Lucas Bols. waarvan een aantal personeelsleden vorig jaar de avond vierdaagse had gelopen. De heer Faatels van -Bols was direkt bereid medewerking te verlenen, terwijl het bedrijf de kantine beschikbaar stel de en de deelnemers gisteravond feestelijk onthaalde. „Ik heb een hoge muts op van het sportleven in Nieuw-Vennep", aldus de heer De Koning- „Waar vindt men een dorp met zo'n 8000 inwo ners. waar een sporthal, een zwem bad en zulke goede sportverenigin gen zijn"? Ook Erik Mostert liep de avond vierdaagse uit; hij was met zijn 6 jaar de jongste wandelaar. De oudste deelnemer was de heer Switser (60 jaar). LEIMUI DEN Tüdens dc gister avond in het Nutsgebouw gehouden discussie-avond over de reconstruc tie van de Herenweg, waarvoor grote belangstelling bestond, kregen bur gemeester en wethouders talrijke be zwaren te horen. De bevolking is bang dat de leefbaarheid verminderd wordt, de verkeersgevaren groter worden en het landelijk schoon ver loren gaal, als de Herenweg tot zes nieter wordt verbreed. Burg. Breen erkende dat moderni sering van de weg in bepaalde op zichten een verlies kan zijn en dat ook de veiligheid niet verzekerd kan worden. Maar, aldus de burgemees ter, de door de bevolking gekozen gemeenteraad heeft de meest demo cratische weg bewandeld: met al gemene stemmen is tot verbetering besloten. Als de bevolking de gron den niet wenst af te staan, dan zal er onteigend moeten worden, wat en kele jaren kan duren. Om de maxi male subsidie te krijgen moet de weg zes m breed worden. Vertegenwoordigers van de Heide maatschappij, die het reconstructie plan heeft ontworpen, gaven aan de hand van tekeningen een duidelijke uiteenzetting. Zij wezen erop dat een ander plan op allerlei bezwaren zou stuiten, vooi'al omdat met yele ondergrondse leidingen rekening ge houden moet worden. Vele mensen waren bang voor ver zakkingen en scheuren in huizen. Om het verkrijgen van eventuele schadevergoeding, kreeg men het advies foto's te laten nemen. In het

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5