Theologische Hogeschool zit met CPN-er in de maag ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING De Bijbel, een boek om mee te leven en te werken Incident over probleem Bakker in Burgwalkerk beroepIngswei Hulp Oost-Nigeria blijft nog lang nodig Vrij evangelisch rapport over Raad van Kerken Drs. De Pous bereid aantal functies te verminderen Een ivoord voor vandaag PROF. HARTVELT: CONFLICT VERMIJDEN Ds. J. Vuijst voor de hervormde vrouwen Drs. J. Greven volgt dr. Y. Feenstra op ICCC-dag va nationaal getuigenis DS. G.~JANSMA OVERLEDEN Brief aan voorzitters vakcentrales VRIJDAG 15 MEI 197( "De Geest is het. Die getuigt, omdat de Geest de Waarheid is.Dit schrijft Johannes in zijn eerste brief, en het getuigenis van de Geest houdt in, dat Jezus is de Zoon van God. Als wij geen aandacht schenken aan dit getuigenis, zullen wij nooit tot de erkentenis kun nen komen, dat Jezus uit God geboren is. Of dat dan zo belangrijk is? Het is de hoeksteen van het geloof! Deze Jezus, God zélf, daalt neer in onze totale gebrokenheid. Hij wordt mens onder de mensen om zo de verbroken relatie tussen God en mens te kunnen herstel len. Van Hem getuigt de Heilige Geest en dit getuigenis is waar. Deze Geest grijpt' naar het hart van de mens. Hij zet de mens aan het denken over zichzelf en over zijn verhouding iot God. Dat is naar buiten niet een spectaculaire zaak, maar in wezen zet de Geest hel hart van een mens volledig om. Het begint vaak met een onrus- tig gevoel, ook al is ons leven nog zo geslaagd en al hebben wij eigenlijk geen probleem, waarover wij ons zorgen behoeven te ma ken. Is dit een zichzelf aanpraten van angstgevoelens, van een toe nemende onzekerheid over de toekomst? Op een gegeven moment misschien na jaren, misschien plotseling, komen wij tot de ontdek- king, dal elke geborgenheid- ontbreekt. Maar wij kunnen de Geest ruim baan geven. Dan zal het niet lang meer duren of wij kunnen met Augustinus zeggen: onrustig is ons hart tot het rust vindt in U, o God! Wc lezen vandaag: 2 Kor. 5 vers 11 tol 21 Van onze kerkredactie) KAMPEN Kan een communist zitting hebben in de Civi- tasraad, het hoogste beleidsorgaan en de gesprekspartner van curatoren? Via dit nog jonge overlegorgaan maakt het democra tiseringsproces aan de Theologische Hogeschool der Gerefor meerde kerken tot nu toe een gezond ontwikkelingsproces door. Prof. dr. G. P. Hartvelt zei gisteren: „Het is te hopen dat deze zaak nu niet gaat uitgroeien tot een conflict in de gehele ho geschool. Wij hadden graag ver schillen van mening gehad over andere zaken." Hij zei dit aan het slot van zijn rede, die hij hield in de Burgwalkerk, waar de hogeschooldag werd gehou den. Het betreft de vierdejaars student Kees Bakker, die door de studenten gemeenschap naar de raad is afge vaardigd. Nadien is hij lid geworden van de CPN, ja, is al lijstaanvoerder bij de raadsverkiezingen in Kampen. Uit het land zijn bij de hogeschool ongeruste reacties binnengekomen. Er werd gedreigd met het intrekken van financiële bijdragen, als „die communist" niet uit de Civitasraad zou worden verwijderd. Maar prof. Hartvelt vindt dit geen oplossing. Betreurd (Van een onzer verslaggeefsters) A MSTERDAM „Voor Jezus was de Bijbel een boek om mee te leven, werken en sterven. Dan zal het ook voor ons zo zijn. Maar niet meer op die ouder wetse manier van het teksten arsenaal, maar door de grote lijnen, die in de Bijbel lopen te volgen." Aldus ds. J. Vuijst, hervormd pre dikant te Zeist, gisteren op de alge mene vergadering van de Hervormde Vrouwen Groep CJVF, waarvoor 900 afgevaardigden uit alle delen van ons land naar Krasnapolsky in Am sterdam waren gekomen. In totaal zijn 21000 leden aangesloten bij deze groep. Na de openingsliturgie door de presidente, mevrouw A. C. Roscam Abbing-Valeton uit Groningen, waar in de tien geboden in een bewerking van dr. Buskes grote indruk maakten. sprak ds. Vuijst over: de Bijbel, een boek om mee te leven en te werken. V erwarring Hij merkte onder meer op, dal de mensen van nu in een merkwaardige toestand verkeren. Enerzijds worden ze geërgerd door alle verwarring rond het verstaan van de Bijbel, ander zijds willen ze de Bijbel niet prijs geven. „Je zou van armoede bijna zeggen: laten we de Bijbel maar- afschaffen. We hebben toch nog een geweten? Maar ik ben er zeker van dat u dat niet wilt, maar hoe moeten we ermee leven? Hoe functioneerde voor Jezus de Bijbel als boek om mee te leven? Misschien zegt u: Hij was Gods zoon en wist het allemaal wel, maar dan vergist u zich toch, want omdat Hij een van ons was moest Hij zoe kend en tastend in de schriften zijn weg door het leven vinden. En zijn Bijbel was nog kleiner dan de mijne. Alleen maar een groot deel van het Oude Testament." De grote lijnen in de Bijbel moeten DRS. C.H. KOETSIER de kleine catechismus van de UITGAVE W. D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 9: Wat wordt bedoeld met internationale arbeids verdeling? ANTWOORD 9: Dat is het streven om de verwerking van grondstoffen en landbouwprodukten zoveel mogelijk daar te laten verrichten waar zij gewonnen of verbouwd worden. Nu is het nog zo dat door kunstmatig ingrijpen en historische factoren de industrie eenzijdig ontwikkeld is in het rijke noorden. Men vergelijkt het rijke noorden wel eens met de randstad van de wereld, terwijl het zuiden dan het platteland is. Arbeids verdeling betekent spreiding van de industrie naar het platteland. Er moet natuurlijk ook veel gedaan worden om een vidus- trieel klimaat in het zuiden te bevorderen wij volgen, meende ds. Vuijst. De klacht van mensen, die het niet meer weten, omdat er professoren en domi nees zijn, die zeggen, dat Adam en Eva niet zouden hebben bestaan, evenmin als de vis van Jona. pro beerde hij te ontzenuwen. Geschiedenis „Als wij op grond van het weten schappelijk onderzoek ook van de Bijbel meer te weten kunnen komen over de geschiedenis van het ont staan van de Bijbel dan is het niet zo, dat dat ten gevolge heeft, dat het geloof aan het wankelen wordt ge bracht, maar om beter te kunnen le ven in deze tijd en in deze wereld." Het leven en werken vanuit de grote lijnen in de Bijbel beperkte ds. Vuijst tot de samenleving waar wel het een en ander aan mankeert de machthebbers, oorlogsmisdadi gers en de armen. Het functioneren van de Bijbel in ons leven betekent strijd tegen alle gevaren, die het gave mensenleven bedreigen. „Niemand zal een pasklaar ant woord vinden in de Bijbel voor alle problemen. Maar als we het bijbels abc niet kennen, breken we onze nek in deze samenleving", aldus ds. Vuijst. Deze toespraak zette de dames flink aan het denken, getuige de vele reacties. Deze lieten echter ook zien, dat er enigszins over de hoofden werd heengepraat, vooral toen de vraag werd gesteld: mogen we dan helemaal geen teksten meer aan de muur hangen? Spreker beperkte tiet leven vanuit de Bijbel tot de samenleving, macht hebbers enz., maar wat dit voor het persoonlijk leven van de aanwezigen inhield werd in het midden gelaten. In verband met het 25-jarig be staan. dat de Hervormde Vrouwen Groep volgend jaar viert is gisteren besloten een actie te houden voor de opleiding van Boslandkinderen in Suriname. De aanwezigen konden kiezen uit drie projecten; steun aan Oost-Euro- pese kerken, werk onder fabrieks meisjes in Beiroet en bovengenoemd Surinaams project. Met grote meer derheid werd voor het laatste ge kozen, omdat men wel eens „eigen mensen" wilde helpen en omdat er in Suriname nog te veel nood is. Voor het vormingswerk onder meisjes in West-Irian werd gisteren vierduizend gulden bijeengebracht. In de Civitasraad heerst geen een stemmigheid over de gedragslijn. Hier konden we niet verder komen dan te zeggen, dat verscheidene leden de politieke keuze van hun medelid betreurden, aldus prof. Hartvelt. Het college van hoogleraren sprak duidelijker, met nagenoeg algemene stemmen, uit dat de belijdenis van het christelijk geloof onverenigbaar is met het communisme en dat vanwege de ondemocratische signatuur van de CPN het lidmaatschap van die partij onverenigbaar met het lidmaatschap van de Civitasraad moet worden ge- «cht. Het beraad van de studenten is nog gaande. Onder hen heersen volgens prof. Hartvelt drie meningen: een groep zou de afvaardiging van Bak ker willen beëindigen, een andere groep heeft geen bezwaar en een der de groep is er weinig gelukkig mee, maar zou als criterium willen hante ren dat Bakker zich houdt aan de spelregels binnen de Civitasraad. Nieuwe fase „Vernieuwing en continuïteit" was het thema in de middaguren van de hogeschooldag. Als eerste sprak mi nister B. Roolvink van sociale zaken. In de politiek staan we voor een nieuwe fase. Na een beleid van hoofdzakelijk incidentele maatregelen groeien we naar internationale be leidsvorming toe, waarin het welzijn van de mens, ook en juist in de derde wereld, centraal staat. Bij de bezinning daarop heeft de politiek behoefte aan gesprek met de kerk. Maar dan zal de kerk ook des kundig moeten spreken, meende de minister. Het gaat over problemen die haast onoplosbaar lijken. Maar we moeten voortgaan, in het bewust zijn dat het tegen de gebrokenheid van de wereld moeilijk vechten blijft. Waarbij iedere christen moet weten: vernieuwing begint bij mijzelf en is alleen mogelijk als gevolg van beke ring. Ook nu Waarop prof. dr. J T. Bakker aan sloot: de vraag naar vernieuwing heeft direct te maken met de nood zaak, het evangelie serieus te nemen in zijn pretentie, dat het ook nü ter zake is. Zo worden ook onjuiste tegenstel lingen opgeruimd, bijvoorbeeld dat de leer verdeelt en alleen het handelen ons bij elkaar houdt. Of het omge keerde: dat alle politieke en maat schappelijke vragen verdeeldheid en onhelderheid in de kerk brengen en wij ons daarom beter aan de vastge stelde leer kunnen houden. In beide gevallen komen wij er te goedkoop af. De continuïteit van het evangelie maakt het zoeken van het heil voor deze wereld onontkoombaar. Ont wijkt de kerk die opdracht, dan is zij bezig God uit het heden te verban nen. Juist een theologie als de gere formeerde, die altijd de werkelijkheid van Gods handelen in de geschiedenis beklemtoonde, moet daarvoor te goed zijn Op de Theologische Hogeschooldag hebben gisteren vooral twee Bakkers (geen familie van elkaar) van zich doen spreken: zonder te spreken de student Kees Bakker; door te spreken, prof. dr. J. T. Bakker, hoogleraar in de dogmatiek. Predikant: trap die knul eraf (Van onze kerkredactie) KAMPEN „Hoogleraren, gebruik uw gezag, trap die knul eraf en wel onmiddellijk", riep een geëmotioneer de ds. A. J. van der Wiel uit Zwart sluis gistermiddag op de hogeschool- dag in de Burgwalkerk na de rede van minister Roolvink, toen er gelegenheid was voor gedachtenwisseling. Hij doelde daarbij uiteraard op het lidmaatschap van de student Kees Bakker in de Civitas-raad en op de verdeelde meningen binnen deze raad over het al of niet handhaven van deze tot de CPN toegetreden vierdejaars theoloog. Hierop ontstond enig tumult. Ener zijds hoorde men applaus, anderzijds boe-geroep en voetgetrappel. Prof. dr. Herman Ridderbos, die de leiding had, greep onmiddellijk in door de 32-jari- ge predikant toe te voegen: „Wij vra gen van de studenten zich rustig te houden, maar nu moeten dominees hier geen rellen gaan maken", om ver volgens ook ernstig bezwaar tegen het gebezigde woord „aftrappen" aan te tekenen. Ds. Van der Wiel had tevoren naar duidelijkheid gevraagd over het demo cratiseringsproces aan de hogeschool en meende, dat dit los was komen te staan van het gezag der hoogleraren. Nog vreemder vond hij het, dat de BAARN Drs. J. Greven te Am stelveen zal door de gereformeerde zending worden uitgezonden naar Kongo. Hij zal daar dr. Y. Feenstra opvolgen als docent aan de Vrije Universiteit te Kisangani. In verband met zijn studie (hij wil eerst nog promoveren) zal drs. Gre ven waarschijnlijk pas in het najaar van 1972 kunnen vertrekken. Omdat dr. Feenstra waarschijnlijk eerder naar Nederland terugkeert, wordt er nog een tijdelijke docent gezocht om de tussentijd te overbruggen. meningen in de Civitas-raad over het CPN-lidmaatschap van Bakker ver deeld waren. Bij de uitgang van de kerk werd een pamflet uitgereikt, ondertekend door zes studenten, waarin naar aanlei ding van de uitspraak van de hoogle raren die in meerderheid menen dat Bakker niet kan worden gehandhaafd, werd opgeroepen tot het bezoeken van een protestvergadering, vandaag, in de hogeschool. In dit pamflet staat o.m.: „Een overgroot deel der studenten heeft duidelijk uitgesproken geen bezwa ren tegen Bakker als lid van de Ci vitasraad te hebben. Dit is een klap in het gezicht van" de-studenten. Het democratiseringsproces wordt op deze wijze belachelijk gemaakt". AMSTERDAM De „Stich Nederland ICCC" belegt volgi week zaterdag (23 mei) een Dag Nationaal Getuigenis onder het th „Houdt wat ge hebt", ontleend Openbaring 3:11. Ieder die bezorgd is over de the gische en godsdienstige ontwikkf in ons land wordt door de ICCC geroepen, om door zijn aanwezig! aan dit getuigenis deel te nemen. De bijeenkomst wordt gehouda de zaal Soesterkwartier, Soestei 100, Amersfoort en begint om half 's Morgens spreekt prof. dr. W Velema uit Apeldoorn over „De Hi ge Schrift en de nieuwe theologie! Middags (om twee uur) spreekt <j Schelhaas (gereformeerd) over J heid in de verdeeldheid". Ds. Verwelius (hervormd) zal een woord spreken. Hiermee in verband wordt va tot 25 mei de ICCC-jongerencq rentie gehouden. Deze begint in versum en wordt na Amersfooi| Driebergen voortgezet. Sprekers i J. C. M. Doyen, jeugdevangelisti Hilversum ("datgene dat alle dis mogelijk maakt"), drs. K. Exalto Noordeloos (Luthers opvattingen de christen in de wereld) en ds Brons uit Veenendaal „Moeilijl den in het geloofsleven"). Inlicl gen: ICCC-jeugdcontact, Fredei plein 24, Amsterdam. APPELSCHA Op 78-jarige 1 tijd is overleden de hervormde e ritus-predikant ds. G. Jansma. Ds. Jansma was hulpprediker Okkenbroek en vervolgens predil te Haulerwijk, Makkum, Opwe Kantens en Zaamslag. Na zijn em taat in 1957 verleende hij nog tot 1 bijstand in het pastoraat te Ar. veen. De begrafenis is morgenmld te Appelscha na een rouwdienst een uur in de hervormde kerk. NED. HERV. KERK Beroepen te Ede (vac. J. v. d. 5 i vel): C. den Boer te Zeist: tc Vi kand. J. H. Hoogenkamp te Ara dam; te Maarn-Maarsbergen: E Oudhof te Rossum; te Wierden (tt J. Smit te Putten; te' Wilden kand. H. P. de Boer te Groningi dit beroep heeft aangenomen, j Aangenomen naar Arnhem: te De Bilt (U.). GEREF. KERKEN Beroepen te Den Ham: J. F. brander te Apeldoorn; te Slie< Iz. Meijer te Winschoten. Aangenomen naar Gorredijk: Ij H. W. B. Ottevanger te Amsteil EVANG. LUTH. KERK I Beroepbaarstelling: prop. K. J. D ker, Sint Odulphusstraat 40, Ei ven. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Bodegraven: C. Wj te Elspeet. Wantrouwen Nigerianen neemt af UTRECHT De Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen heeft dit jaar al een miljoen gulden overgemaakt naar de Wereldraad van Kerken voor het wederopbouwwerk in Oost-Nigeria, voormalig Biafra. De stichting heeft meer toege zegd. De Wereldraad heeft alleen dit jaar al 18 miljoen gulden nodig voor dit werk. De gevolgen van de langdurige on dervoeding beginnen in Oost-Nigeria nu pas aan de dag te komen. Een voorbeeld hiervan zijn grote groepen kinderen, die door de ondervoeding in meer of mindere mate geestelijk ge handicapt zijn. UTRECHT De kernvraag in de oecumene is voor de Vrije Evangelische Gemeenten de vraag in hoeverre zij medever antwoordelijk moeten zijn voor de houding, uitspraken en daden van anderen, tegenover God en onze Heer Jezus Christus. Aldus een conclusie van een rap port, dat in dc/e gemeenten versche nen is. Dc Vrije Evangelische Ge meenten zullen op hun bondsvergade ring (8 tot 10 juni) opnieuw de vraag bespreken, of zij zullen toetreden tot dc Raad van Kerken in Nederland. De vorig jaar benoemde studiecom missie is met een rapport van taehtig pagina's gekomen. Op grond van het wezen der Vrije Evangelische Gemeenten zouden deze gemeenten vooraan moeten staan bij het streven naar samenwerking met andere gelovigen, groepen en kerken, die de kernpunten van de bijbelse boodschap (zoals het Zoonschap van I Christus en zijn verzoenend bloed) j aanvaarden en daaruit willen leven, i aldus dit rapport. In de basisformu'e van de Wereld raad van Kerken komt volgens het rapport duidelijk uit, dat de oecu menische beweging zich baseert op de boodschap van het evangelie. Het rapport betreurt het, dat dit minder duidelijk blijkt in de formulering van de preambule van de Raad van Ker ken in Nederland. Wanneer de Bond van Vrije Evan gelische Gemeenten zal toetreden tot de Raad van Kerken of tot de We reldraad. dan zal zijn vertegenwoor diger in deze organisaties regelmatig verslag moeten uitbrengen aan de ge meenten. gezien het autonome karak ter van de gemeenten. Wanneer de bond niet toetreedt, heeft ze volgens het rapport krach tens haar wezen de plicht, met des te meer ijver te zoeken naar andere vormen van samenwerking. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: I. turksc tarwe. 4. insek- tenetend zoogdier. 7. toiletart.. 8. gek heid. 10. rund. 12. /.wemvogel. 14. ake lige, 16. rivier in Zwitserland. 18. nobel. 20. welaan. 21. romeins keizer. 23. tel woord. 25. overblijfsel. 27. berggeit. 2'). vaarwel. 30. rivier in Duitsland, 32. voorzetsel. 34. soort aap, 36. hetzelfde. 38. Myth, figuur. 40. meisjesnaam, 42. voorzetsel. 43. vreemde, 45. vlaktemaat, 47. oever, 48. rivier in Rusland. Verticaal: 1. familielid, 2. water in N.- •Br.. 3. plaats in N.-Br., 4. oude lengte maat, 5. gindse. 6. vod. 7. zuivelprodukt, 9. rivier in Duitsland. II teken. 13 een maal. 15. plaats in Gelderland, 17. ka rakter. 19. hoofdbestuurder van de Re publiek Venetië. 22.- gast. 24. plaats in Italië. 26. verharde huid. 28. Ierland, 29. ko'emestvocht, 31. roofvogel, 33. drietc- nige struis. 35. plaats, 37. jongensnaam. 39. eikenschors. 41 opstootje. 44. Assis tant Engineer (afk.). 46. rondhout. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 4. planeet, 5. ignobcl, 6. parabel. 7. miereëi Verticaal: 1. plagiaris, 2. snoodaard, 3. mededelen. om de vereiste kennis en inzicht van het gebeuren in en rondom de onder neming te verwerven. „Vergoeding''" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, drs. J. W. de Pous, is be reid het aantal van zijn „directe contacten met individuele onder nemingen te verminderen, waar door tevens de mogelijkheid van rechtstreekse betrokkenheid btf herstructureringsmaatregelen in het bedrijfsleven wordt ver kleind". Drs. De Pous heeft dit meegedeeld in een brief aan de voorzitters van de drie vakcentrales, NVV, NKV en CNV, waarin hij zijn visie geeft op taak en karakter van het voorzitter schap van de SER. Deze brief is van morgen aan het begin van de besloten SER-vergadering, waarin over de her benoeming van de heer De Pous moet worden beslist, voor publikatie vrij gegeven. De voorzitter schrijft dat naar zijn mening voor een goede vervulling van zijn ambt niet alleen vertrouwen no dig is van de raad, maar ook van de besturen en leden van de organisaties die de raad mede geacht wordt te representeren. „Ik meen dan ook, ervan uitgaande dat ook in de raad deze opvatting weerklank vindt, dat het vergeef mij de onbescheiden woordkeuze wijs en verstandig is met deze be staande gevoelens ten aanzien van mijn commissarisfuncties ernstig rekening te houden", aldus drs. De Pous. Het moet zijns inziens echter dui delijk zijn dat de doorwerking van de herstructurerings- en democratise ringsprocessen, die van fundamentele betekenis zijn voor de toekomstige maatschappelijke structuur, niet bui ten beschouwing kunnen worden ge laten bij de beschrijving van de om standigheden en voorwaarden die een zo goed mogelijke vervulling van het voorzitterschap waarborgen. In zijn uitvoerige brief wijst drs. De Pous er voorts op, dat de wetge ver er destijds van uitgegaan is dat het SER-voorzitterschap geen volle dige dagtaak omvat, zodat de voor zitter geen salaris en geen pensioen rechten, maar „een vergoeding" ont vangt. De taak van de SER en daarmee de voorzitterswerkzaamheden zijn de laatste jaren echter niet onbelangrijk toegenomen, zodat het thans niet meer mogelijk is deze functie naast een vrijwel volledige dagtaak uit te oefe nen. Overigens acht de heer De Pous het van belang de huidige constructie te handhaven boven een benoeming tot dan' de pensioengerechtigde leeftijd, omdat de raad nu periodiek in de ge legenheid is zich over de vervulling van het voorzittersambt uit te spre ken. Blijkt er onvoldoende vertrou wen te zijn dan behoort de functie zijns inziens ter beschikking te wor den gesteld. Philips-NKF Over de gang van zaken bij de fusie tussen Philips en de Nederlandse Ka- belfabrieken zegt de SER-voorzitter (als commissaris van beide onderne mingen) „in elk opzicht gehandeld te hebben naar het door de SER uitge stippelde beleid, zelfs toen dat voor een deel nog officiële rechtskracht moest verkrijgen", j „Ik hesrhomv het als commissaris j als mijn taak om de resultaten, die in het overleg op het macro-niveau Voor een adequate vervulling van van de SER worden bereikt uit te het voorzitterschap zijn volgens hem j dragen op het micro-niveau van de contacten met het bedrijfsleven nodig onderneming", aldus de heer De Pous. „Het staat echter niet aan de voor zitter, doch aan de raad en uiteinde lijk aan de wetgever ter beoordeling welke normen en criteria hij aan de vervulling van het voorzittersambt wenst te verbinden." ds f dinil Ook moet gezorgd worden voor derdak, verzorging en opleiding oorlogsweesjes. Voorzieningen nodig voor invalide soldaten, van velen hun leven lang niet mee: staat zullen zijn om te werken, landbouw moet weer op gang kon» Tientallen klinieken en zieken! zen moeten weer opgebouwd woi In vele gevallen staat er geen S meer overeind. De noodzaak van deropbouw geldt evenzeer voor scholen. Bijna geen enkele heeft nog lesmateriaal. Tenslotte zijn er nog steeds duizenden mensen voor voedi bijvoeding afhankelijk van wal door de hulporganisaties beschik! wordt gesteld. De Raad van Kerken in Nig gesteund door de hulporganisatie a de Wereldraad, speelt een belang: It rol in het wederopbouwwerk. m heeft zeven teams in hel veld e veertig artsen en verpleegsters en kele honderden andere medewerk* Daarnaast zijn ook de Lutii Wereldfederatie, het Leger des i 1 en sommige met Nigeriaanse ke: 01 verbonden zendingen actief bezig. c' de nood te lenigen. De Nigeriaanse autoriteiten, oi aanvankelijk een groot wantrou jegens de buitenlandse hulporgai ;e ties aan de dag legden, gaan f meer en meer toe over, deze activ ten te stimuleren. Het grote want 65 wen begint plaats te maken voor i De ter begrip en voor de zekerheid, de hulp van deze organisaties n is om de wederopbouw te doen gen. Kritiek STUTTGART Op de synode - de Evangelische Kerk in Duitslau deze week scherpe kritiek geoef op de houding van de Wereldraad zake de hulp aan voormalig Biaft Dr. Theodor Schober, de pi van het diakonaat van de Evan? sche Kerk in Duitsland, schrijf zijn rapport aan de synode, da! Wereldraad zich altijd op het sta punt heeft gesteld, dat zij niet aas luchtburg van Joint Church Aid deelnemen, omdat zij haar ha: vrij wilde houden voor hulp na loop van de oorlog. Alle deelneE aan Joint Church Aid hadden d: om gehoopt, dat de Wereldraad nu hulp voor geheel Nigeria tot zwaartepunt van haar arbeid zou: ken. Volgens Schober zou secretaris*^ raai dr. E. C. Blake een „speetje laire stap" moeten doen. Ilij zou persoonlijke gesprekken in Lago> deuren daarvoor moeten openen. eJf de Nigeriaanse Raad van Kerker staat gesteld wordt, om de aa.' boden hulp uit vele Afrikaanse Europese landen te aanvaarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2