Nationale Garde schiet twee studenten dood ■boot NS stoten toch verliesgevende goederenlijnen af Commentaar usland wijst nu ok diplomaat uit AR-radikalen eisen uitspraak van Convent decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet Meisjesflat onder vuur Op school in Jackson Brazilië ontkent mishandelingen Kerken helpen Vietnamezen in Cambodja Brandt herkozen 80 Rus op Mars? PvdA wil geen eed of belofte meer Bevrijder Duits gevangene schiet man neer Samenwerking met de PvdA HET Willi Oe Thant wil wereldgezag voor leefmilieu PTT accepteert groene kaart bon Nieuwe Leidse Courant rijdag 15 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen icteur: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. f 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 'oor de derde maal in tien dagen hebben Nationale Gardis- in de VS op betogers geschoten waarbij doden vielen. Op :i kwamen in Kent vier studenten, die tegen het Cambodja- id demonstreerden, om het leven en afgelopen dinsdag wer- zes plunderende negers doodgeschoten in Augusta. ISKOU De Nederlandse maat Marius van Soest (35) Rusland verlaten. Van eerste secretaris van de rlandse ambassade in ou, is in de Sow jet-Unie tot wenst persoon verklaard, ns daden die niet verenig- zijn met zijn officiële zo meldt het Russische ureau Tass. uitwijzing van Van Soest volgt van twee functionarissen van ssische ambassade in Den Haag, eede secretaris Netrebski en de laris Sjarovatov, eerder deze kaarten aangetroffen met militaire gegevens. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken noemde de uitwijzing van Van Soest 'een typische tegenmaatregel'. De diplomaat is vorig jaar januari naar Moskou- vertrokken om zijn functie te aanvaarden. Hij heeft gis teren zijn familie in Den Haag opge beld dat hij zondag uit Moskou zal vertrekken. Hij zei geen verklaring voor de Russische stap te hebben gekregen Men had hem slechts meegedeeld dat hij Moskou zo spoedig mogelijk moest verlaten. De Nederlandse ambassade in Moskou verzorgt de Israëlische be langen in de Sowjet-Unie. Mr. van Soest zei in antwoord op vragen, dat hij de aanvragen van joden die naar Israël willen emigreren moest behan delen. Hij zag echter geen recht streeks verband tussen deze taak en zijn uitwijzing. JACKSON rsationale gardisten en politie-agenten hebben vanmorgen vroeg een salvo afgevuurd op een gebouw waar vrou welijke studenten wonen op het terrein van Jackson State College, i Volgens de eerste berichten waren er minstens twee doden en elf i gewonden, van wie twee ernstig. ORGELS'- PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726 2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE c RIO DE JANEIRO De Brazi liaanse regering heeft tegengesproken dat gevangenen worden mishandeld en heeft buitenlandse journalisten toestemming geweigerd een bezoek aan gevangenissen te brengen, zo meldde de Braziliaanse pers gisteren. twee olympische steden van Denver en Montreal, heb- gisteravond de leden van het op een grootse receptie ont- i V.l.n.r. mevrouw Drapeau, Drapeau, burgemeester van treal, koning Konstantijn en ngin Annemarie van Grie- and en' Bill Mc.Nicholsbur- lester van Denver. De politie en vijfhonderd gar disten vuurden een salvo van tien seconden af op de meisjesslaap zaal. Bijna alle ruiten van het vier verdiepingen tellende ge bouw werden kapotgeschoten. Het was op de terreinen van de school, waar vijfduizend voorname lijk negers studeren, al enkele dagen onrustig. De politie was naar de school gestuurd nadat automobilisten hadden geklaagd dat zij met stenen en flessen waren bekogeld. Botsingen Woensdag- en gisteravond had den zich al botsingen voorgedaan tus sen de betogende studenten en de po litie. .Daarbij raakte een agent ge wond. Nadat gisteravond ook de politie met stenen en flessen werd bekogeld, werd de Nationale Garde te hulp geroepen. Vanmorgen vroeg werd het vuur geopend omdat er vanuit het studentenhuis op de agen ten en gardisten werd geschoten. UTRECHT De Wereldraad van Kerken in Gcnève heeft een dringend verzoek om financiële steun gekregen van de leider van ihet Az atischc christel9jke hulpverleningstcam in Cambodja. Er is zeer snel hulp nodig voor de Vietnamese vluchtelingen in dat land. Na overleg met de Wereldraad heeft de Nederlandse interkerkelijke Stichting Oecumenische Hulp te Utrecht haar gironummer 5261 open gesteld voor bijdragen aan de leni ging van deze acute nood. SAARBRUECKEN Bondskanse lier Willy Brandt is gisteren op het partijcongres van de SPD voor twee jaar herkozen als voorzitter. Hij kreeg 318 van de 331 stemmen. I In Saarbriicken bezorgt de boot nadat sommige wijken van I postbode zijn brieven per rubber- de stad zijn overstroomd (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Op advies van het Amerikaanse efficiency- bureau Mc Kensey heeft de di rectie van de Nederlandse Spoor wegen besloten circa veertig 110 De Sowjetunic zal in ijn iui 1980 een man op Mars te anden. Dit verklaarde de eerste j die zich. in 1965. buiten een ivaartuig in de kosmos heeft n. de Russische kosmonaut Leonov. de Russen deze voorspelling naken, zijn ze daarmee zes jaar dan de Amerikanen. Leonov j rde ook dat het bemande ruim- naar Mars vanaf een rond de I cirkelend ruimtestation zal gelanceerd. stelde hij voor een nauwere werking aan te gaan met de 'de Staten. „De Sowjetunie is met elk land op het gebied ruimtevaart samen te wer- ildus de ruimtevaarder. ieuwe geheime ïlitie iu Cliiiiar y IGKONG Uit China komen ten binnen over de oprichting en nieuwe, machtige geheime en een snel toenemend aantal in van zelfmoord. Hongkongs avondblad meldde, nieuwe geheime politie uitge- I arrestatiebevoegdheden heeft. DEN HAAG Tijdens het kamer debat over de comptabiliteitswet heeft het socialistische Kamerlid Franssen gevraagd de eed en belofte af te scaffen. Hij ziet in het handha ven hiervan een zekere discriminatie Hij wil van de regering weten waarom wel de leden van bestuurs colleges en ambtenaren de eed of be lofte moeten afleggen en niet bijvoor beeld een vuilntsnphaler. Zijn die minder belangrijk voor de maat schappij vroeg hij-zich af. WEST-BERLIJN De 27-jarige journalist Andreas Baader in 1968 tot drie jaar veroordeeld voor brand stichting in een warenhuis in Frank furt is gisteren door twee gewa pende mannen, vermomd met prui ken, bevrijd. Baader was onder politie-begelei- ding naar het Instituut voor sociale zaken gebracht, toen de overvallers traangasgranaten naar binnen gooi den en van de verwarring gebruik maakten om de journalist in een sportwagen te duwen. Een 62-jarige bediende werd tij dens de actie neergeschoten. De man ls ernstig gewond. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Binnenkort be leggen de AR-radikalen een landelijke bijeenkomst waarop definitief zal moeten worden beslist over hun houding ten aanzien van het beleid van de huidige AR-leiding. Voor die bij eenkomst is een discussiestuk opgesteld door dr. J. van Putten. Daarin wordt het AR-convent, dat in juni bijeenkomt, gevraagd om een 'ondubbelzinnige uitspraak over „poli tieke gezindheid" van de ARP. Het I Convent moet een verlenging van het kabinet-De Jong uitdrukkelijk af wijzen. aldus het stuk. „Zo'n uitspraak moet inhouden, dat bij de komende kabinetsformatie samenwerking met de PvdA boven die met de VVD wordt gesteld. En dat bij een keus tussen de KVP en de PPR voor samenwerking met de PPR zal worden gekozen." AR-radikalen stellen eisen ten aan- I zien van het program, de personen die het moeten uitvoeren en de poli- tieke gezindheid. Wat kunnen drie of I vier radikalen in de AR-fractie in 1971, als de politieke gezindheid „twijfelachtig" Putten zich af. vraagt tlr. Van Spijtslem mer „De hierboven genoemde eis is nog bescheiden als men let op de oor spronkelijke verlangens van de radi kalen. Deze minimumeis moet in alle beslistheid worden gesteld. Éénmaal spijtstemmer te ijn geweest is ge noeg". „Steeds meer AR-radikalen voelen een grotere weerzin tegen halve uit spraken waarmee men voor voldon gen feiten komt te staan. De afgelopen periode is vol van dergelijke uitspra ken. „Steeds wordt gezegd dat de ARP zelfstandig haar beleid blijft bepalen. Maar in feite klinkt de ARP zich steeds hechter vast aan KVP en CHU. Een dergelijke uitspraak moet worden gevraagd. Een partij die zegt te wil len werken vanuit de radikaliteit van het Evangelie, en die zegt een schild te willen zijn voor de zwakken, als zo'n partij nadenkt over het beleid dat is gevoerd, dan moet zo'n partij zonder dat zij daartoe wordt aan gespoord door een groep teleurgestelde leden tot de conclusie komen, dat zij op de verkeerde weg is. Als zo'n par tij haar eigen woorden niet ernstig neemt, verliest zij haar geloofwaar digheid. Zij is dan al dood.'f Het leven is de beste predi ker, maar ook naar deze luis teren de meesten slechts uit sleur. SIRIXJS .Ja. hallo. Tom. N verder praten.' DE BILT Veel bewolking, maar ook enkele zonnige perioden en plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost en weinig verandering in tem peratuur. DE BILT Een depressie, die gisteren boven de Golf van Bis kaje lag, trok in betekenis afne mend. in noordelijke richting en was vanmorgen aangekomen ten zuiden van Ierland. Aan een bij dit druksvsteem behorend kou front. dat zich in noordoostelijke richting over Frankrijk ver plaatste. ontwikkelde zich een klein gebied van lage luchtdruk, dat over Parijs naar zuidwesl- België trok. In de frontale zone kwamen regen- en onweersbuien voor, die in de ochtend het zui den van ons land waren gena derd. Voor morgen ziet het er naar uit. dat de luchtdruk ten zuiden en oosten van Nederland het laagst is waardoor de winden merendeels oostelijk zullen zijn. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal;' max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Barometerstand: Heden 10 uur: 75.4 cm (1005 millibar), dalend. Zon en maan 16 zon op 4.45, onder 20.28; maan op 15.12. onder 2.48: 21 mei VM. Hoog Water 16 mei: Rotterdam le getij 0.51, 2e getij 13.47. Vlissingen 10.42—23.05. Willemstad 1.46—14.26. laad- en losplaatsen voor het goe derenvervoer te sluiten en daar mee een aantal onrenrabele goe derenlijnen af te stoten. Over 1968 bedroeg het spoorwegte- kort op het goederenvervoer 44 mil joen gulden. De NS-directie heeft de staatssecretaris van verkeer en wa terstaat een lijst van de af te stoten laad- en losplaatsen gestuurd. Naar wij van de NS vernemen geldt het hier allien goederenlijnen die ook voor personenvervoer ge bruikt worden, zodat geen spporlijnen komen te vervallen. Gesloten zouden moeten worden in Zuid-Holland, Brabant en Zeeland de laad- en losplaatsen: Arkel, Beesd, Haps, Helyoirt, Oisterwijk, Raven- steyn, Udenhout, Vught, Wyehen, La- ge en ftoge Zwaluwe, Krabbendijke, j Leeuwendorp, Made en Drimmelen, Oudenbosch en Woensdrecht. De spoorwegdirectie hoopt een deel van het goederenvervoer, dat thans via deze plaatsen loopt, op te vangen mét nieuwe regionale goederensta tions. De heer M. W. Schakel, voorzitter van de Protestants-christelijke bond van ondernemers in het wegvervoer, is van mening, dat een belangrijk deel van dit goederenvervoer, dat de spoorwegen afstoten, het water- en wegvervoer zal toevallen, vooral mas sagoederen. Een half jaar geleden protesteerde de PCB-voorzitter, dat de spoorwegen verliesgevende goederenlijnen exploi teren, terwijl het NS-verlies met sub sidies uit de schatkist gefinancierd wordt. De wegvervoerders, die door het gesubsidieerde spoorweggoede- renvervoer beconcurreerd worden, betalen hieraan zelf via de fiscus nog mee. Containers Voor de toekomst hopen de spoor wegen te profiteren van het sterk toenemende vervoer per container. Over afstanden tot 250 km kan net wegvervoer het containertransport goedkoper verzorgen (binnen deze straal valt ook de afstand van Am sterdam en Rotterdam naar hel Roer gebied); boven de 250 km wordt het containervervoer per rail echter goedkoper. Verhoudingen bij NS gezonder VOORZITTER SCHAKEL van de protestants-christelüke bond van ondernemers in het wegvervoer heeft bij „verschillende gelegenheden" hef tig geprotesteerd tegen het subsidië ren van het spoorwegbedrijf uit de schatkist, omdat de NS-verliezen voor een deel zjjn terug te brengen lot tekorten op het goederenvervoer, dal hiermee in oneerlijke concurren tie staat met andere vervoerstechnie ken. De particuliere wegvervoerder hetialt via de fiscus mee aan de subsidie die het rijk aan de NS betaalt; deze on dernemer moet een stuk oneerlijke concurrentie, waarvan hij zelf te lij den heeft meefinancieren. De verliezen van de spoorwegen op j het goederenvervoer waren mede een gevolg van le lage vervoerstarieven. Thans heeft de spoorwegdirectie be sloten een groot aantal laad- en los plaatsen voor het goederenvervoer per rail aan de staatssecretaris ter slui- I ting voor te dragen. De NS-directie. kreeg een dringend advies in deze richting van het Amerikaanse effi- ciencybureau McKenscy. We zijn gelukkig met deze nieuwe, stap van de leiding van het NS-be- drjjf. De verhoudingen worden op deze wijze gezonder. Hel particuliere bedrijfsleven heeft niet meer te lijden onder te lage NS-tarieven voor het goederenvervoer, en uit de schatkist worden geen subsidiegelden meer be taald voor werkzaamheden, die het particuliere bedrijfsleven efficiënter kan verrichten. Uitgewezen |_|ET is in communistische landen gebruikelijk, uitwijzing van diplo maten wegens spionage te beantwoor- j den met een soortgelijke maatregel. I Nederland wist dat, toen het twee Russische diplomaten tot ongewenste personen verklaarde. Dat de regering het niettemin deed. liet geen twijfel bestaan aan het ern stige karakter van hun activiteiten. De Russen hebben niet zo snel gerea geerd als zij gewoon zijn. Blijkbaar konden zij geen aanknopingspunt vinden in hel gedrag van onze dipto- j matieke vertegenwoordigers. Vandaar dat als reden voor uitwij zing eenzelfde argument werd aan gegrepen als Den Haag had gebruikt. NEW YORK Do secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Oe Thant roept de wereld op tot het in stellen van een gezag ter bescherming van het leefmilieu van de mens. Een dergelijke instelling moet vol gens Thant het recht hebben tot poli tionele acties. Hij betwijfelt of min- I der krachtige maatregelen met succes I de wat hij noemt ernstigste be- I dreiging van de mensheid kan be- I strijden. De Verenigde Naties zal aandacht besteden aan deze en andere proble- I men op een internationale conferentie in Stockholm in 1972. DEN HAAG De PTT zal op kor- I te termijn de groene betaalkaart als betaalmiddel aanvaarden. Minister I Bakker heeft dit gisteren de Tweede Kamer meegedeeld. Hij heeft de ban kiersvereniging verzocht dezelfde ge- j dragslijn te volgen wat betreft het aanvaarden van de gegarandeerde gi robetaalkaarten. U> UM. H+Mmux. aJbcrw+UA, Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze kram veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1