FINALE: AJAX-PSV Stijgende lijn bij Ajacieden Fout Radovic niet fataal Rijk vergoedt de kosten toch wel Frits Schiir grandioos winnaar Olymp Tour GEEN „DELTAPLAN" VOOR HARTZIEKTEN ONDER INVLOED VAN LSD Student steekt vrouw (82) met knipmes neer Schooldirecteur laakt houding bedrijfsleven Promotie van S. Greidanus Twente geen schaduw van vorig jaar Feijenoord won van Haarlem: 1-2 VRIJDAG IS MEI 1970 1 GRONINGEN De 27-jarige psy chologiestudent Bonnie R. de B., die onder invloed van lsd een 82-jarige vrouw een vijftigtal messteken in de rug toebracht, hoorde gisteren door Dit is de eerste nieuwe praatpaal, door PTT, Rijkswaterstaat en ANWB utigevoerd, die volgens een geheel nieuw systeem ontworpen is. De praatpalen zullen eind dit jaar langs de snelweg Zwolleklaverblad Hoevelaken in werking treden. De kapconstructie biedt de gebruiker een zijdelingse afscherming tegen het verkeerslawaai. Door het in drukken van een knop wordt aan de centrale post kenbaar gemaakt, dat iemand verbinding verlangt. Tevens wordt automatisch gesignaleerd bij welke praatpaal men stapt. de Groningse rechtbank ter beschik kingstelling tegen zich eisen. Het bejaarde slachtoffer kon na be handeling in een ziekenhuis naar huis terugkeren. Dankzij de vele kle dingstukken die zij had gedragen was het mes niet diep doorgedrongen Vulkaan De verdachte verkeerde op het mo ment van zijn daad als gevolg van lsd-gebruik in een psychische angst toestand. „Ik had het gevoel dat ik op een vulkaan leefde en ik was bang dat alles, ook ikzelf, kapot zou gaan", aldus de verdachte. Hij werd tijdens zijn trip herhaaldelijk geconfronteerd met goed en kwaad. Na enkele waarschuwingen dat de radio te hard aanstond had de hospi ta van zijn meisje, op wiens kamer hij zich bevond, hem gesommeerd het vertrek te verlaten. „Gedreven door een macht in mij, die boven mijn eigen ego stond", stak verdachte daarop met een knipmes toe, nadat hij eerst had geprobeerd haar te wurgen. (Van een onzer verslaggevers) CAPELLEAAN DE IJSSEL De directeur van de nieuwe Christelijke Technische School De Brug, de heer J. Nieuwenhui- zen, heeft gisteren tijdens zijn openingstoespraak een felle aan val gedaan op wat hij noemde „De roofdierenmentaliteit van ie industrie". Tijdens de bouw en de inrichting van de school was hem gebleken, dat verscheidene toeleveringsbedrijven exorbitant hoge prijzen berekenden. Wanneer hij de onderhavige bedrij ven hierop wees kreeg hij steevast te horen: „Daar moet u zich nu maar niet zo druk over maken. Het Rijk vergoedt u die kosten toch wel". De 45-jarige schooldirecteur geeft voorbeelden. Er moet een vloer ge legd worden in een van de lokalen. Hij krijgt de rekening met een naar zijn oordeel veel te hoog bedrag. Wanneer hij om een specificatie vraagt blijkt dat men de oppervlakte van de vloer tweemaal zo hoog geno men heeft dan deze in werkelijkheid is. De patio moet betegeld worden. De kostenraming van een aannemer komt op ƒ9000,-. De heer Nieuwen- huizen vindt dat te hoog. Zijn leerlin gen rijden met kruiwagens zand af en aan. Leggen zelf de tegelvloer en doen het voor ƒ2600,-. Het bevestigen van acht bouten voor de basketbalin stallatie op het schoolplein komt hem op ƒ400,- te staan. De protesten van de schooldirecteur worden telkens op dezelfde manier ontvangen. „Te duur. Ach mijnheer wat kan u het schelen. U krijgt het toch terug van het Rijk". Daar protesteerde de heer Nieu- wenliuizen gistermiddag tegen, ter wijl er voor hem eigenlijk alleen maar reden was om blij te zijn met AMSTERDAM Vanmiddag is drs. S. Greidanus uit Edmonton (Ca nada) aan de Vrije Universiteit ge promoveerd tot doctor in de godge leerdheid. Promotor was prof. dr. J. Firet. In zijn proefschrift, getiteld „Sola Scriptura" en in het Engels geschre ven, houdt de heei Greidanus zich bezig met de controverse tussen exemplarische prediking en heilshis torische prediking, zoals die in de Gereformeerde Kerken gevonden werd in de jaren, die aan de Vrijma king vooraf gingen. K. Schilder en anderen richtten een felle aanval op da traditionele exem plarische prediking, waarin de bijbel se personen aan de gemeente als voorbeeld (ter navolging of ter waar schuwing) werden voorgehouden. De heer Greidanus bespreekt onderwer pen als de interpretatie van histori sche teksten, christocentrische predi king, de toepassing, typologie, ken- merkenprediking, thematische predi king. De heer Greidanus is 35 jaar. Hij werd geboren in Amsterdam. In 1950 emigreerde hij mee zijn ouders. de opening van zijn school. „Die hou ding van het bedrijfsleven heeft mij ontmoedigd", zei hij. „Want per slot van rekening zjjn die industriëlen degenen aan wie wij straks onze jon gens moeten toevertrouwen. Ik vind het een gevaar dat levensgroot voor ons staat". AMSTERDAM Kees Rijvers' formatie viel pijnlijk hard door de mand. Ondanks een intensief trainingskamp in de bossen rond om het KNVB-sportcentrum in Zeist bereikte Rijvers' FC Twente in het duel tegen Ajax voor de halve finale van de KNVB- beker geen moment het niveau waarop de Enschedese formatie zich vorig seizoen bewoog. De eerste treffer in de wed- Doelman Schrijvers heeft het na- strijd AjaxFC Twente wordt kijken, hier gescoord door Johan Cruyff. Door Ger Stolk NIJMEGEN „Achteraf", zo herinnerde PSV's vrije verdediger Lazar Radovic zich later pijnlijk dat moment van nonchalance diep in de tweede helft, „achteraf realiseer je je dat je bijna een kapitaal vergokt hebt. Denk aan de extra premie in de Europa Cup, denk aan de recettes van je club en denk ook eens aan de te behalen internationale roem." Integendeel. FC Twente bleek pre cies wat dit seizoen al eerder geschre ven is: Een hard werkende, maar weinig effectief voetballende ploeg, die vooral aanvallend een afgrijselijk gebrek aan fantasie toont. Met name een Theo Pahlplatz en een Jan Jeu- ring, die nog steeds inmiddels wel licht vertwijfeld naar hun vorm van vorig seizoen zoeken. Kees Rijvers kon na afloop van de strijd tegen Ajax, die met 40 verlo ren ging excuses aanvoeren. Ze wa ren echter weinig overtuigend. Goed, Epi Drost, de handige organisator in Twentes achterste linies ontbrak op het appèl. Drost had zich tijdens de training in Zeist geblesseerd. Verder miste Twente „slimmerik" Kick van der Vall, die eveneens geblesseerd Radovics eerlijke woorden sloegen op het ene moment van opwinding in de saaie film die GVAVPSV, be houdens het doelpunt van Willy van der Kuylen was. Hij, de immer speelse maestro die eens het Argen tijnse wonderkind Omar Sivori tot machteloze razernij bracht, wilde toen een GVAV-aanval te lakoniek ontkrachten. Groningse Martin Ho- venkamp kon daardoor moederziel Maandag wordt de Haagse toon kunstenaar Jos Vranken, bekend o.a. nis dirigent van Rotte's Mannenkoor, zeventig jaar. Als een van de eersten in ons land die inzagen, dat de mannenkoren in kun liedertafelstijl niet konden blij nen doorgaan, vernieuwde hij het repertoire van zijn koren en hij wist moderne componisten ertoe te bren- jen, werken voor mannenkoor te tchrijven. Dikwijls gingen die dan bü eén van zijn koren in première. Voor zijn verdiensten is hij meer malen onderscheiden. Op zijn ver jaardag houdt Jos Vranken in zijn woning aan de Vondelstraat 93 in Den Haag „open hof". AMSTERDAM De laatste dag bleef het dan eindelijk rustig. Frits Sühür, de sterke pas negentienjarige coureur uit Hoogezand, bereikte dan ook juichend de finish. Hij, de man aan wie kenners geen ogenblik hadden gedacht toen zij voor Olympia's ronde de favorieten tipten, was als eerste geëindigd in het algemeen klassement van Bram Koopmans zevendaagse wielerstrijd. Schür legde de laatste dag zelfs nog een duidelijke proeve van bekwaam heid af. In het eerste deel van de laatste etappe, een tijdrit over zestien kilometer, legde hij achter de sterke Popke Oosterhof beslag op de tweede plaats. In het laatste deel controleer de Schür met zijn ploeggenoten de meute als een oude routinier. Geen moment verslapte zijn aandacht, geen moment kwam zijn leiderstrui in ge vaar. Frits Schür is een bijter. Een door bijter. Hij bewees het niet uitsluitend in Olympia's ronde, die hij met over macht won. Hij toonde het vooral in het begin van zijn wielerloopbaan, vier jaar geleden. In Hoogezand was hij een voetballer met belofte, maar omdat zijn vriendje op de ambachts school Jan Helmers een racefiets had, wilde hij er zelf ook een. Hij heeft het geld zelf moeten verdienen in zijn ASSEN Het is onwaar schijnlijk dat op korte termijn het „Deltaplan" ter massale be strijding van hart- en vaat ziekten in de vorm zoals prof. dr- F. L. Meijler het enige tijd geleden heeft voorgesteld, zal doorgaan. De Utrechtse hoogleraar in de car diologie vroeg zich gisteren af. of de- wijze van aanpak, waarbij naar chatting slechts 400 Nederlanders Per jaar een hartinfarct kunnen ont lopen, wel opweegt tegen de kosten van het project (50 miljoen per jaar). Hij schatte de nationale economi sche schade door de sterfgevallen en invaliditeit ten gevolge van hart- en vaataandoeningen op een half tot een ®Ujard gulden. Prof. Meijler sprak in Assen op de Provinciale gezondheidsdag die werd georganiseerd door de provinciale ^ad voor de volksgezondheid in de Provincie Drenthe. Onvoldoende Uit vele discussies met de deskun- was hem gebleken hetgeen schoolvakantie. Het merkwaardige is, dat Helmers nu als seml-profvoetbal- ler bij Veendam onder contract staat, en de man die in zijn wielspoor reed, in de belangrijkste Nederlandse weg wedstrijd heeft getriomfeerd. Goeden komen snel, maar bij Frits Schür ging dit pas na een tamelijk lange aanloop op. De kleine nieuwe ling uit Hoogezand kon niets in zijn eerste wedstrijden. Traditie was dat Frits(je) Schür uit de strijd werd ge nomen wegens een te grote achter stand. In Kollum echter begon voor hem de victorie. Daar was de eerste wedstrijd waarbij hij met voortijdig werd gedwongen af te stappen als absoluut kansloze. Hij reed zelfs in de prijzen (vijftiende) en was daar mee de laatste man, die nog net met een prijsje naar huis ging. Daarna heeft Frits Schür zich eigenlijk voortdurend bij organisatie-comité's gemeld voor het in ontvangst nemen van prijzen. Er was zelden een eerste bij, want de kleine electricien-lasser in de scheepsbouw bezit geen sprint capaciteiten. Klassementsrijder Schür bleek een typische klasse mentsrijder, behalve in eendaagse koersen waar hij, hoewel een typi sche vertegenwoordiger van het Noord-Nederlandse lage land, heuvels op het parkoers tegen kwam. Schür kan best omhoog. Hij demonstreerde dat aan het eind van het vorige sei zoen in de ronde van Belgisch Luxemburg, zijn eerste afvaardiging naar het buitenland, kort nadat bondscoach Joop Middelink hem had ontdekt. De stevig gebouwde raads- vader van alle Nederlandse amateurs zag Schür in een wedstrijd in Fries- l?nd en geloofde in zijn toekomst Hoe Middelink gelijk had toonde de jongste winnaar in de geschiedenis van Olympia's ronde de afgelopen ze ven dagen aan. Geen belangrijke groep kon ontsnappen of de kleine rijder van Ketting zat er bij. Op weg naar Bladel al, in de eerste rit, eindig- bloemen voor Frits Schür hij overigens ook zelf wel inzag dat velen een landelijk electro- cardiografisch onderzoek, alleen, on voldoende vinden. Een ECG geeft niet in alle gevallen aan, dat er een afwijking is van het hart- en vaatsysteem. Op zijn minst zou hieraan een onderzoek naar de vet- en koolhydratenstofwisseling moeten worden gekoppeld. Een ECG rs echter in elk geval be ter dan niets te doen. Een ander zwaarwegend bezwaar, dat ook door prof. Meijler wordt onderschreven, is het probleem van de tienduizenden Nederlanders, waarbij een hartafwij king wordt geconstateerd door middel van het electro-cardiogram. De behandeling van deze patiënten is, omdat men de feitelijke oorzaak van de ziekte nog niet kent, een groot vraagstuk. Toch vindt prof. Meijler het, gezien de massale omvang van hart- en vaatziekten in Nederla id, de gok waard op kleinere schaal een dergelijk project op te zetten. Dc situatie is zo ernstig dat het gerechtvaardigd is te beginnen, en ook technisch zijn er geen moeilijk heden. Het probleem is dat de man kracht thans niet in Nederland be schikbaar is, aldus de Utrechtse hoogleraar. alleen vrij voor Pim Doesburg aan leggen. Slechts een verbluffende re actie van Rotterdamse Pim, zo besef ten 10.000 fans zich later, was er de oorzaak van dat PSV niet vroegtijdig ontwaakte uit een ragfijne droom van hernieuwde Europa Cup-glorie. Volste recht Nochtans dient gesteld dat PSV het volste recht had op de finale plaats tegen Ajax. De Linder-elf ac teerde vanaf het prille begin met meer fantasie en vooral, schiep zich meer reële scoringskansen. Dit on danks het feit dat GVAV bekwaam de mandekking toepassend de Eind- hovense aanvallers volledig aan ban den legde en in Martin Koeman een libero bezat die ijverig de weinige steken die zijn verdedigers lieten val len, opraapte. PSV moest het, zo bleek al ras, van de tweede linie en van de op komende centrale verdedigers hebben. Toen dat reeds na veertien minuten het geval was, stond PSV voor ook. Dreumes Jacques van Stippent brak uit en lanceerde Radovic. Wel ijlde Martin Koeman geschrokken toe, maar de smulpass op maat werd door Willy van der Kuylen linea recta in een doelpunt omgezet GVAV trachtte via vertraagde ac ties verder onheil te voorkomen. Dat lukte aardig, al mocht de Groningse formatie van geluk spreken dat Willy van der Kuylen andermaal bewees dat hij veel kansen nodig heeft om éénmaal te scoren en dat Bengt Zoef de Schür in het kopgroepje dat al leen aan Jans Vlot 28 seconden moest prijsgeven. In de dolle rit naar Ros malen, toen het complete veld uit el kaar werd gescheurd, gaf Schür maar 50 seconden prijs. In Amsterdam be kende hij, dat die dag zijn minst ge makkelijke was geweest, want echt moeilijke had hij niet gekend. De enige slag, die hij gemist heeft, was die van de derde dag, waar hij niet temin toch slechts krap twee minuten verloor, een kleine marge in deze ronde waar met verschillen van mi nuten werd gesmeten. Na Elsloo stond zijn ploeggenoot Henny Kuiper het hoogst in de per soonlijke rangschikking, maar toen al zei ploegleider Fré Bos: „De Ketting- ploeg is zeer sterk. Wij zijn niet af hankelijk van slechts één man, wij hebben behalve Kuiper ook nog Nieuwkamp en Schür." Bos zei het in deze volgorde. Het werd Schür en i Nieuwkamp, want de meest ervaren j renner van het tweetal is in de ho mogene ploeg van Ketting veel min- der kopman dan wegkapitein. Nieuw kamp en Balk in mindere mate bepaalden het strijdplan. De machtige Schür bleek in staat hat voor de volle honderd procent uit te voeren. Hansen wel vreselijk snel was, maar zijn bulderende schot, althans giste ren, had thuisgelaten. Daan terug Kurt Linder, de vakman begreep en greep. in. Na de hervatting consta teerde de PSV-aanhang tot grote vreugde dat de man die vele vele maanden als gevolg van een hardnek kige blessure verstek had moeten laten gaan, Daan Schrijvers, de plaats van Deense Zoef had ingenomen. Bij GVAV was Dick van Vlierden, die na een duel met Willy van der Kuy len geblesseerd was geraakt, inmid dels vervangen door Frans Guns. Linders opzet om via Schrijvers de fensief sterker te worden slaagde. Wél was er sprake van kansen voor Ole Fritsen en Jensen. Maar PSV redde het. Slechts éénmaal, toen Lazar Radovic te speels was, kwam Pim Doesburg in moeilijkheden. Maar zoals gezegd Doesburg klaarde ook dit karwei. Voor Radovic reden om na afloop tevreden op te merken: „l'histoire se répète (De geschiedenis herhaalt zich). Lachend uitgesproken uitleg van Lazar: „Verleden jaar de finale tegen landskampioen Feijen- oord, waardoor wij ons van te voren Europa Cup-deelnemer wisten. Nu de finale tegen kampioen Ajax, wanneer het tenminste niet van SW verliest. Ik hoop echter één ding, en dat we geen tweede wedstrijd nodig hebben, én dat we die beker pakken door ROB HARTOG langs het lijntje zat. Het nam echter allemaal niet weg dat FC Twente ver der van de Nederlandse voetbaltop lijkt dan ooit tevoren. Stijgende lijn En Ajax dan? De Amsterdamse sterrenformatie, na het echec tegen Arsenal in het toernooi om de Run- ners-Up-Cup duidelijk van slag af. imponeerde ook gisteravond niet in dit door slechts tienduizend bezoe kers bezochte bekerduel. Beter gezegd nog niet. Want Ajax heeft ontegen zeglijk de stijgende lijn weer te pak ken. Het speelde beslist beter dan de laatste competitie-wedstrijden het ge val was. Ajax werd gisteravond In het Olympisch Stadion naar de 40 triomf gevoerd door twee spelers: Jo han Cruyff, die niet alleen een ver dienstelijke wedstrijd speelde, maar verder Twentes-doelman Piet Schrij vers tweemaal tot capituleren dwong en Piet Keizer, die bij vlagen tot su blieme acties kwam. Ajax heeft tegen Twente niet eens tot op de bodem van zijn kunnen moeten tasten. Integendeel. Vanaf het eerste fluitsignaal v.-n Mexico-ganger Lou van Ravens deelde Ajax het verving Gert Bals door Hein/. Stuy. Gerrie Mühren door Tom Sönder- gaard en Barry Hulshoff door Ruud Suurendonk volledig de lakens uit. Toch duurde het tot halverwege de eerste helft eer Rinus Michels pupil len de brilstand van het score-bord konden schieten. De treffer kwam op naam van Johan Cruyff, die een hoekschop van Piet Keizer, waar Tom Söndergaard in eerste instantie over heen stapte, beheerst achter doelman Piet Schrijvers knalde. Vijf minuten later werd Twente definitief geveld. Benno Huve en Willem de Vries ble ven staan voor vermeend buitenspel, waarna Johan Cruyff ongehinderd kon doorstoten. Zijn pass naar Dick van Dijk werd door deze ex-Twente- speler in de tweede treffer omgebo gen: 2—0. Söndergaard Ajax liet hierna de teugels enigs zins vieren. Twente miste echter de kracht, terug te komen. Vooral omdat en een Uwe Blotenberg en een Theo Pahlplatz volkomen faalden. Ajax bouwde eerst in de tweede helft de 20 marge verder uit. Eerst via Jo han Cruyff, daarna via Tom Sönder gaard, die een uitstekende wedstrijd speelde. Daarna geloofde Ajax het wel. De 4—0 stand liet aan duidelijk heid immers niets te wensen over Uitslagen De Ujdrit: 1. Popke Oosterhof 22.23 (met bon 22.08), 2. Frits Schur 22.32 (met bon 22.22), 3. Den Hertog22.46 (met bon 22.41), 4. Tabak 22.56, 5. Van de Ruit 22.58, 6. Duyker 23.01. 7. Bravenboer 23.10, 8. Kooken 23.11, 9. Lc- ferink 23.16. 10. T. Andrese 23.20 De tweede halve etappe: 1. Kooken de 95 km ln 2.01,27 (met bon 2.01,12), 2. Van der Kruys z.t. (met bon 2.01,17), 3. J. Cornelassen z.t. (met bon 2.01,22), 4. Aldershof z.t., 5. Nlemeyer z.t., 6. Balk 2.01,39, 7. Janbroers z.t., 8. Van Kat wijk z.t., 9. Bedendo z.t. 10 Heeringa zt. Het eindklassement van Olympia's ronde door Nederland: l. Schür (ketting) 24 uur en 56 seconden. 2. Van Pol (Mars) 24.03,22, 3. De Koning (Mili tairen) 24.03.51. 4. T. Andresen (Noo) 24.05.33. 5. Van Katwijk (Amstel) 24.07.02. 6. Van der Kruys (Tricot Noble) 24.07.15. 7. Westrus (Peugeot) 24.07,34. 8. Oosterhof (Locomotief) 24.07,42. 9. N. Bakker (Amslcli 24-08,30, 10. Tabak (Militairen) 24.08.45, 11. Bravenboer (Acifit) 24.11.09. 12. Bruessmg (Tricot Noble) 24.12.14. 13. Allng (Militairen) 24.14.17. 14. Van de R- 13. Allng (Militairen) 34.14.17, 14. Van de Stel) 24.15,13. B(jna had Haarlem tegen Feijenoord een gelijkspel be haald, waardoor Ajax landskam pioen geworden zou zijn. Kort voor het einde schoot Wentink keihard in, maar via de onder kant van de lat sloeg de bal het veld weer in. Haarlem was in de slotfase zeer actief en gevaarlijk. In de eerste helft waren de spelers aardig voor elkaar. Feijenoord had voor de wedstrijd even de Europa Cup aan den volke getoond, had bloe men gekregen van de Haarlemse bloemenmeisjes en ontving eén ets Moment uit de inhaalwed strijd Haarlem - Feijenoordt Kindvall passeert de Haarlem- verdediging op weg naar het tweede Feijenoorddoelpunt. van Haarlem. De Rotterdammers wa ren nietvoldoende geconcentreerd, zeker niet meer nadat Kindvall bin nen het halve uur twee keer raak had geschoten. Voor de Zweed waren die doelpun ten belangrijk, want het was zijn laatste competitiewedstrijd van dit seizoen. Door de twee treffers staat hij weer aan kop van de topscorers- lijst. Kindvall had nog vaker kunnen scoren, maar hij miste verscheidene goede kansen. Na rust had Haarlem alle schroom afgelegd en ging er harder tegenaan. De Jong scoorde plotseling tegen, waardoor de wedstrijd een ander, aantrekkelijker aanzien kreeg. Bij Feijenoord werd Romeijn vervangen door Haak en verdween Wim Jansen vlak yoor het einde geblesseerd van het veld. Bij Haarlem kwam Coupe rus op de blessurelijst. Zijn plaats werd ingenomen door Oosthuizen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13