IR KEURT INVAL AF 58 ct Ministerie wijst student af na onderzoek BVD Breuk PvdA nu definitief 2 Kamerleden naar DS 70 Marechaussee kreeg bevel op deserteurs te schieten Generaal Harberts moet in het openbaar zijn excuses aanbieden Wfojang in-t-kuipje. oorbarig Veroordeeld wegens roepen Johnson moordenaar9 Den Uyl: Het zat in de lucht Bede kans nige regeringsfractie chter oppositiepartijen KVP: breuk was onvermijdelijk in de PvdA Gastarbeiders protesteren Fidel Castro waarschuwt VS V S-vakverbond wil vliegtuigen voor Israël Nogmaals de meidagen van 1940 7 DONDERDAG U MEI 1970 Premier De Jong en minster luns (links) discussieerden giste ren met de Tweede Kamer over de houding van de regering in- zake de Amerikaanse operatie in Cambodja. ET DEBAT in de Tweede Kamer heeft duidelijk gemaakt, dat het binet nogal voorbarig is geweest et «Un verklaring, begrip te hebben >or Nixons besluit, in Cambodja ssenbeide te komen, r. Biesheuvel bracht dit het beste der woorden. HU wilde niet uitslui- nd de vinger richten op Amerika, els enkele oppositiepartijen deden, ettemin overheerst bezorgdheid op tge termijn. het kabinet blijft men vasthouden I de overtuiging, dat de Ameri- anse troepen eind volgende maand jnbodja hebben verlaten. Het zou goed aan doen, samen met andere pden Nixon nadrukkelijk aan zijn H>rd te houden. zjjn al duidelijke aanwijzingen, dat militaire bevelhebbers met del illmiet in hun maag zitten, omdat tot de overtuiging zijn gekomen j|t bun doel met een actie van be- ;te duur en omvang niet wordt be- l minste wat de bondgenoten van |nerika kunnen doen is: alles pro- ren om te voorkomen, dat president bon op een kwade dag opnieuw Jor de argumenten van de militaire Oders zwicht. ET POLITIEKE weerbericht blijft gunstig voor de Britse Labour- irty. Opiniepeilingen geven haar de atste tijd een groeiende voorsprong i de Conservatieve partij. eerder wezen wjj op het verschijn- I. dat de socialistische premier Wil- >n het vertrouwen van de kiezers rrwon. naarmate het economisch erstel vorderde. abour had een achterstand opgelopen »ls gevolg van ingrijpende versobe- ngsmaatregelen, die ook bij de eigen ihang hard aankwamen, pfllsons politieke moed werd beloond. geland is er weer bovenop, ondanks |kl feit dat het nog niet tot de Euro- t gemeenschappen werd toegela- ie vraag is nu of Labour bij ver verkiezingen de politieke prim kan binnenhalen, die de opinie- pellingen registreren. Zekerheid is er fes/uit Wilson tot de herfst te wach- dan loopt h(j gevaar de kans die jrkiezingen in juni bieden, te ver- leien. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Zoals de Ka mer zal hebben gemerkt heeft de heer Goedhart zojuist een rede gehouden, die buiten de verant woordelijkheid van de PvdA- fraktie valt, met dit optreden voltrekt zich een breuk, waarvan de gevolgen binnenkort in deze Kamer merkbaar zullen wor den". Met deze korte verklaring, direct na de rede van de heer Goedhart tij dens het Cambodja-debat, maakte PvdA-fractievoorzitter drs. Den Uyl de breuk in de fractie van zijn partij definitief. Nog deze week zullen de heren Goedhart en Schuitema als lid van de PvdA bedanken en toetreden tot de KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon utt de krant. Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen! (Van onze parlementsredactie) |DEN HAAG Het belangrijkste „resultaat" van het debat in de weede Kamer over de Amerikaanse inval in Cambodja is onge- 'ijfeld de afkeuring die de AR-fractieleider mr. Biesheuvel uitsprak fer dit optreden. De AR schaarde zich daarmee als enige regerings- irtij achter de afkeuring, die reeds eerder door vier oppositie- ïrtijen was uitgesproken en wat werd neergelegd in een motie, Idertekend door PvdA, D'66, PPR en PSP. i of lere democratisch socialisten '70. Zij zul len in de Kamer een aparte fractie gaan vormen en krijgen na de ge meenteraadsverkiezingen versterking van mevrouw Van Veenendaal-Van Mechelen. een van de oprichtsters van DS'70 en opvolgster in de Kamer vandr. Tans. Verrassing Het optreden van Den Uyl direct na de rede van Goedhart was een grote verrassing. De oppositieleider nam daarmee het initiatief van beide heren over, nadat deze al weken lang hebben gedreigd de fractie te zullen verlaten. Voor de Kamer leek het er op dat de heer Den Uyl beide kamer leden als fractielid zqu royeren. Den Uyl ontkende dat later scherp. Men kan echter niet aan de indruk ontkomen, dat door zijn verklaring het uittreden van de heren Goedhart en Schuitema is versneld. Achteraf blijkt dat de heer Goed hart met zijn rede de spelregels die in de fractie gebruikelijk zijn, heeft doorbroken. Het is namelijk de ge woonte dat elk afwijkend standpunt in de fractie van te voren in een ver gadering wordt besproken, met name als het om principiële zaken gaat. Hij heeft zijn rede echter niet van tevo ren aan de fractie voorgelegd. Den Uyl was daar nogal ontstemd over en noemde het een gebrek aan vertrou- Op de vraag of hij deze afscheiding in overeenstemming acht met de dui delijkheid in de politiek, zei drs. Den Uyl (de afscheiding van de groep- Aarden nog in heht achterhoofd red.) er geen bezwaar in te zien dat beide Kamerleden hun zetels blijven bezetten. Pndien mevrouw Van Vee- nendaal de plaats van dr Tans zou innemen, zou hij dat 'niet fraai' vin den. Overigens betekent sde afscheiding voor hem „nauwelijks een rimpeling, die al lang in de lucht zat". Het zal volgens hem weinig gevolgen hebben: „Ik voel geen opluchting dat ze er uit zijn. Persoonlijk betreur ik het bij zonder". SCHUITEMAKER Het grote struikelblok voor mr. esheuvel om deze motie te steunen as echter het feit, dat daarin alleen rdt gesproken over het optreden n de VS in Cambodja en niet over t van Noord-Vietnam en de Viet- "g. De heer Blesheqvel vond dat «nijdig. niet mis te verstane woorden liet echter duidelijk blijken hoe zijn ctie over het beleid van president denkt. De fractie wijs de 'pres- lepolitiek' van de VS in deze scherp «naar wil ook niet onder stoelen of nken steken, dat de schuld niet al- ;n bij Amerika ligt maar ook bij de etcong en Noord-Vietnam. Argument De heer Den Uyl weigerde zijn mo- zodanig te wijzigen, dat deze voor AR aanvaardbaar zou worden. De- motie was immers medeonderte- en- door de psp en deze partij zou een dergelijke wijziging niet meer 'ter de inhoud van de motie staan, 'vendien, zo stelde mr. Biesheuvel, bbeert de AR-fractie altijd door ddel van argumenten de regering n haar ongelijk te overtuigen en ft door moties: „Ik geloof in de Bcht van het argument' Overigens erkende de AR-leider, 't de betogen van drs. Den Uyl en «n hemzelf parallel liepen. Hij kon m helemaal verenigen met het leede deel van de motie-Den Uyl. 'arin wordt er bij de regering op '"gedrongen alles in het werk te 'Hen om te komen tot een politieke t^Hng van het geschil in Indo-Chi- I Mr. Biesheuvel zei als reactie op felle afkeuring van de VS-actie door de Arjos, dat hij drie jaar gele den In Amsterdam al heeft gezegd, dat Amerika in Zuidoost Azië niet thuishoort. Vrijwel de hele Kamer was het er over eens dat de verklaring van mi nister-president De Jong over het 'begrip' voor de motieven van presi dent Nixon, op zijn minst voorbarig was. aangezien hij die al verschil lende malen heeft moeten afzwakken. Minister Luns deelde mee, dat hij po sitieve reacties heeft ontvangen van een aantal landen dat hij heeft gepolst over een vredesinitiatief. De landen zijn België, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Ierland, Italië, Zuidslavië, India, Canada en Roeme nië. De bewindsman wil echter het Franse initiatief niet doorkruisen. Daar zal voorlopig op gewacht moe ten worden. Uitspraken Enkele uitspraken tijdens he* de bat: Mellema (chu): „Wij hebben er geen enkele behoefte aan president Nixon af te vallen". Hoekstra(comm-): „Dit kabinet bindt zich rechtstreeks aan het rovers hol CIA" (Amerikaanse inlichtingen dienst - red.). Van Dis (sgp): „Er wordt een hetze tegen Amerika gevoerd. De VS zijn eigenlijk nog te lankmoedig in hun optreden". Harmsen (groep-Harmsen): ..De on rust in Nederland en de VS is het werk van beroepsagitatoren. De com munisten moeten maar eens weten dat Amerika een vuist heeft om te slaan". DEN HAAG Als eerste reaktie op de breuk in de PvdA-Kamer- fractie heeft waarnemend fractievoor zitter mr. Andriessen van de KVP gezegd, dat deze afscheiding onver mijdelijk was, ondanks de toenemen de versplintering van ons politieke bestel. Dat DS'70 nu in de Kamer een eigen fractie krijgt, kan van grote be tekenis zijn voor de verdere ontwik keling van deze partij. De heer An driessen zinspeelde op een mogelijk herstel van de oude koers van de PvdA dóór deze breuk. In dat geval vindt hij de afscheiding positief. HILVERSUM De open werk groep „Buitenlandse Werknemers" van progressief Hilversum overhan digde vandaag een zwartboek aan B. cn W. waarin de barre omstandighe den, waaronder onder meer Turkse en Marokkaanse werknemers in de Hilversumse vreemdclingenpensions worden gehuisvest zijn omschreven. Uit een onderzoek is gebleken dat in sommige gevallen acht gasten per kamer zijn ondergebracht, terwijl soms meer dan veertig gasten van I één toilet gebruik moeten maken. (Van onze correspondent) DRACHTEN Volgens stu dent Henk Jan Tjassing (25) uit Drachten mag h(j van het mi nisterie van CRM niet bij het rijksinternaat Aekinga in Ap pelscha werken omdat hij in het verleden is veroordeeld voor het roepen van de leus „Johnson moordenaar". Maandag zou Tjassing bij Aekinga, dat ressorteert onder de hoofdafde ling Bijzondere Jeugdzorg van CRM, beginnen. Maar op het laatste nipper tje werd hij door directeur W. L. Frens opgebeld met de mededeling dat hij wel thuis kon blijven. Het ministerie had Tjassing op grond van een antecedentenonderzoek door de Binnenlandse Veiligheids dienst gewogen en te licht bevonden. Hij kon niet worden geaccepteerd, zo kreeg hij van de heer Frens te horen. Ook directeur Frens toonde zich hoogstverbaasd. Want Tjassing, stu dent in de andragogie (tevens PAK- kandidaat voor de komende gemeen teraadsverkiezingen in Smallinger- land) heeft ongeveer zes jaar geleden al eerder bij het internaat gewerkt, als groepsleider. Sindsdien onder houdt hij goede contacten met de heer Frens, die hem kort geleden aanbood voor vier maanden bij hem te komen werken als „contact-ambte naar". CRM reageerde positief op de voordracht door Frens. Maar maandag kreeg Tjassing opeens te horen dat hij op Aekinga niet kon worden geaccepteerd. Hoewel het ministerie er geen re den voor opgaf, is Tjassing overtuigd dat de afwijzing in verband stond met zijn veroordeling. Hij nam direct HAVANNA De Cubaanse pre mier Fidel Castro heeft gezegd dat de VS verantwoordelijk zijn voor de le vens van de elf Cubaanse vissers die in Miami worden vastgehouden, na dat hun boten tot zinken waren ge bracht. Hij weigerde acht contra-revolutio naire guerrillastrijders van de ver bannen militante organisatie Alpha- 66 uit te wisselen tegen de vissers. De acht, die vorige maand probeer den een landing uit te voeren op de Cubaanse kust zullen nu waarschijn lijk worden gefusilleerd. Tjassing: „te licht bevonden" contact op met zijn juridisch advi seur, mr.'Brongersma (PvdA-Kamer- lid) die hem tijdens de zaak voor de Hoge Raad ter zijde stond. Ook stelde hij de. Groningse hdogleraar in de fi losofie dr. B. Delfgauw van de ont wikkelingen op de hoogte. Deze vindt het in strijd met wat minister Polak indertijd had gezegd, namelijk dat men niet al te zwaar moest tillen aan de gevolgen van een veroordeling. „Indertijd heb ik dienst gewei gerd, hoewel niet erkend. Dit bleek echter geen beletsel te zijn om in dienst te treden van de overheid", vertelt Tjassing. Achter het raam van zijn woning aan de Mariengaard in Drachten hangt de leus „Bevrijd de on- vrijen". In de woonkamer hangt een spreuk uit het Handboek voor de soldaat: „Val met de rechter voet naar voren uit... stoot tegelij kertijd de bejonet met kracht in het lichaam van de tegenstander". „Die hangen er omdat ik er tegen ben", zegt hij. Tjassing werd indertijd opnieuw gekeurd en kreeg vervolgens een baantje bij hetzelfde internaat, waar hij nu niet mag komen. In 1964 en 1965 werkte hij daar als groepsleider en vervolgens tot 1968 bij het rijksin ternaat Op de Berg in Amersfoort. Sinds begin 1968 is hij jeugdwerkad viseur in Friesland voor het Christe lijk Jongeren Verbond, terwijl hij te vens andragogie studeert. Volgend» maand hoopt hij zijn kandidaatsexa men te doen. Grootste werkgever Tjassing maakt zich bezorgd over het feit dat hij in de toekomst hele maal niet meer in aanmerking zal ko men voor een overheidsbetrekking. „En in mijn werk is de overheid de grootste werkgever/ zegt hij. Afgezien daarvan ziet Tjassing de kwestie ook als een principiële zaak. Er zou daarmee een precedent zijn geschapen dat bepalend kan zijn voor de toekomst van honderden anderen, die voor hetzelfde feit een veroorde ling achter de rug hebben. ..Meestal weet je niet dat je op grond van een antecedentenonderzoek bent geweigerd voor een overheids functie. Wij hebben nu die zekerheid. En ik geloof dat we zo'n gelegenheid niet moeten laten schieten," meent hij. Tjassing gelooft niet dat hij vanwe ge zijn politieke achtergrond (hij is PSP'er) is afgewezen. „Ik ben geen communist" verzekert hij. Intussen heeft een woordvoerder van het ministerie van CRM meege deeld, dat de afwijzing van de heer Tjassing mede te wijten is aan een communicatiestoornis. Er zal over deze zaak nu een gesprek met de heer Tjassing plaatsvinden. kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast WASHINGTON De grootste Amerikaanse vakbond AFL-CIO wil dat Amerika onmiddellijk vliegtuigen en ander militair materieel aan Israël levert. In een boodschap aan presi dent Nixon zegt het verbond, dat de belangen van de VS geschaad zullen worden wanneer de regering nog lan ger aarzelt. Het meent dat slechts door Israël te helpen het machtseven wicht in stand kan worden gehouden. DEN HAAG Minister Den Toom van defensie overweegt de thans 87-jarige generaal- majoor b.d. J. Harberts voor een gesprek uit te nodigen om van gedachten te wisselen over de zaak van de in de meidagen 1940 gefusileerde sergeant Johan Christiaan Meijer. Indien de gepensioneerde bevelheb ber van het tijdens de Duitse inval de Grebbeberg verdedigende derde leger korps z(jn verontschuldigingen in het openbaar zal aanbieden, zal de kwestic-Meijer voor het comité Greb- be-actie tot het verleden behoren. Indien dit niet het geval is en ook de regering over enkele weken niet met een antwoord zal komen op vra gen van het Kamerlid Lems (soc.), zal het genoemde comité de strijd tegen de oud-generaal-majoor voortzetten en een aanklacht tegen hem indienen. Dit heeft woensdagmiddag de heer G. Voortman uit Deventer, voorzitter en initiatiefnemer van het comité- Grebbeberg, meegedeeld na afloop van een onderhoud dat hij met de minister heeft gehad. Ook over het inmiddels in de publi citeit gekomen geval-Breda heeft hij met de bewindsman van gedachten gewisseld, waarbij de minister onder zoek naar beide gevallen heeft toege zegd. Zoals bekend werd genoemde ser geant op grond van een krijgsraad- vonnis in de meidagen van 1940 geëxecuteerd, omdat hij zijn stelling zou hebben verlaten. In zijn onderhoud met de minister heeft de heer Voortman, zo bleek uit een na afloop van het onderhoud door hem voorgelezen verklaring, van de voorgenomen aanklacht melding ge maakt en een uitspraak van de rege ring gevraagd. Minister Den Toom heeft gewaagd van het inmiddels aangevangen onderzoek DEN HAAG „Een ieder die te rugloopt en zich aldus aan z(Jn plicht tracht te onttrekken, schiet u on verbiddelijk neer". Deze (monde linge) opdracht kreeg de comman dant van het district Koninklijke Marechaussee Arnhem in de mei dagen van 1940, toen de Duitse troe pen door de verdediging van de Grebbelinie waren doorgebroken. De ontreddering onder de Neder landse strijdkrachten en de vrees bij het opperbevel dat de soldaten zou den deserteren, werd in 1949 uit voerig beschreven in het verslag van de parlementaire enquêtecom missie. Enkele passages uit een dagboek van de commandant van het achtste regiment infanterie, overste W. F. Hennink. Op 13 mei noteerde hij in zijn dagboek over de gevluchte sol daten die zich bij zijn onderdeel had den gevoegd: „Ze kruipen dicht bij elkaar in de schuilplaatsenIk neem maatregelen dat zij niet naar achteren kunnen ontsnappen door een opstelling va neen speciaal daar voor aangewezen patrouille die, zo nodig, op hen moet schieten". Luitenant-generaal J. J. G. van Voorst tot Voorst maakte melding van een ondercommandant die zich wilde overgeven aan een Nederlandse (lagere officier die hij voor een Duit ser aanzag. Toen hij zijn vergissing bemerkte, sloeg hij op de vlucht. De officier schoot zijn meerdere neer en volgens de generaal is het op de Grebbeberg vaker gebeurd dat een officier met de wapens moest optre den tegen iemand in hogere rang. Uit een memorie van generaal- majoor V. E. Nierstrasz: „Vervolging van een grote hoeveelheid ónderof ficieren en soldaten die hun plicht verzaakten, is moeten achterwege worden gelaten, omdat daar geen beginnen aan was en een grens, waar wel en waar niet tot vervol ging zou moeten worden besloten, niet was te trekken, terwijl boven dien onvoldoende gegevens beschik baar waren". Op grond van dezelfde overwe gingen heeft de parlementaire en- quêtecommissiee zich dan ook van een oordeel onthouden. Eraan toe voegend dat een gefundeerde uit spraak alleen kon geschieden bij een gerechtelijk onderzoek. Griekenland In een van uw commentaren over Griekenland werd gesteld dat men dit land niet verder van zich moet verwij deren. In dit verband is een veel ge hoorde uitspraak: houd een ziek kind bij je. beter dan het af te stoten waar door het verder nog onmogelijk is het te genezen." Ik maak me sterk dat de redactie weet, dat er in de loop van drie jaren herhaaldelijk en serieus pogingen zijn gedaan om het ernstig zieke kind Griekenland te genezen, te beïnvloe den. Van alle kanten heeft men pro test aangetekend en kritiek geoefend op het kolonelsregitne. Dat heeft echter' geen vrucht afge worpen. De kolonels zijn zo en zullen zo blijven. Slechts een enkele idealist koestert nog verwachtingen, dat de Griekse regering ééns wat humaner en toleranter zal worden Hoe bedrogen zal hij uitkomen! Nu alle „vreedzame" pogingen zijn mislukt, blijft er nog één weg over: boycotten. Misschien zal het in de toe komst resultaat opleveren, wanneer dit gruwelijke land stelselmatig wordt ge saboteerd, massaal geboycot. Mensen die er voorstander van zijn Griekenland nog langer een kans te geven en zodoende het bloedig bewind in stand houden, zijn mede schuldig aan de dood van de vele, onschuldige Griekse verzetsstrijders, DEN HAAG C. SonneveH Offeren Met het oog op de komende alge mene kerkvergadering van de Ned, Hervormde Kerk zou ik o.m. willen voorstellen de kerkelijke bijdragen weer op te voeren tot een werkelijk offer van 10 procent van het inkomen. Nu is de opbrengst zodanig dat kerk gebouwen moeten worden gesloten en predikantsplaatsen worden opgeheven. De huidige financiering moet daarom radicaal worden gewijzigd. Dat kan bijvoorbeeld door de collecten af te schaffen en in plaats daarvan diensten der offeranden te houden, waarin iedere kerkganger gebruik maakt van genummerde zakjes. Eens per kwartaal krijgt hij of zij een opgave van hetgeen geofferd is. Regelmatig wordt meegedeeld hoe groot de opbrengsten zijn, met vermel ding van het gemiddelde bedrag per kerkganger. Jaarlijks ontvangt de wijkkerkeraad een opgave van degenen van wie in het voorbije jaar geen bijdrage of een bijdrage beneden de gestelde norm is ontvangen, opdat geprobeerd kan wor den de betrokkenen tot andere ge dachten te brengen. ROTTERDAM P. Haagsma

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7