otterdam wordt op de kop gezet voor popfestival 5tangl onder hoongelach: k deed alleen m'n plicht Tourcaravaan rekent af met Trico Noble Acifit NAZI-BEUL VOOR GERECHT Geels wil weg bij Feijenoord Jan Boskamp op dreef bij militairen Landbouwschool Breda de as gelegd in Verwacht: 100.000 mensen Garantie voor de schade Nastase nummer Parijs één in Senatoren kopen zendtijd om te protesteren Kanoslalom nieuw Olympisch nummer WEERWINST VOOR OKKER 13 DONDERDAG 14 MEI 1970 (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Tien Amerikaanse, veertien Engelse en acht Nederlandse popgroepen zullen op 26, 27 en 28 juni in het Kralingse bos het tweeënzeventig uur durend Holland Pop Festival 1970 houden. ondergaan. Over het hele terrein (on geveer 60 hectare) worden voedsel- en drankshops ingericht. Er komen overkappingen het Nederlandse klimaat kennende, moet met alles re kening worden gehouden en een hoge regie- en lichttoren. Op de kampeervelden komen vijf tig wateraansluitingen voor de vijf honderd toiletten en wasgelegen heden. die worden aangelegd. Be halve in het bos zelf, komen ook in de omgeving van het terrein parkeer- velden. De weg langs de Kralingse Plas, de Plaszoom, wordt voor drie dagen om getoverd in een promenade Happy Avenue met tientallen terrasjes'. Hoogtepunten van dit interna tionaal gebeuren zijn ongetwijfeld het optreden van groepen als Byrds, Canned Heat, Jefferson Airplane, The Flock, Pink Floyd en Soft Machine. Daarnaast komen de drive-in shows van de KRO, Lex Harding, Dick de Graaf en Nemelaer. terwijl ook film en toneelprogramma's worden ver zorgd. B en W hebben vergunning voor dit popfestival gegeven op voor waarde dat de organisatie een bank garantie stort van tienduizend gulden voor eventuele schade, die tijdens het evenement aan het bos kan worden aangericht. Er mogen geen alcoholi sche dranken worden geschonken. Het Kralingse hos krijgt gedurende het festival vier hoofdingangen, die elk worden onderverdeeld in twaalf entrees. Bij de ingangen worden gro te borden geplaatst met een platte grond van het bos. Op twee podiums, die naast elkaar worden opgesteld, zullende groepen optreden. Metamorfose Het Kralingse bos zal voor dit eve nement een complete metamorfose JEFFERSON AIRPLANE De Rotterdamse politie werkt mee aan dit projekt in nauwe samenwer king met de festivalleiding, die in handen is van MOJO-Delft. Stage- nager is de Engelsman Ian Knigt, die dit reeds eerder deed in de Round House in Londen, waar onder ande ren de Doors, Jefferson Airplane en Incredible Stringoand optraden. Men verwacht tijdens dit festival een honderdduizend bezoekers uit al le delen van Europa. Ruw geschat zal het evenement ongeveer zeven en halve ton moeten gaan kosten. Spon sor is Coca-Cola. Daarnaast heeft het ministerie van CRM een garantiesub sidie van vijfentwintigduizend gulden beschikbaar gesteld. De entree voor het driedaags festi val bedraagt vijfendertig gulden in de voorverkoop cn veertig gulden aan het terrein. Passe-partouts geven de bezoekers de mogelijkheid om het terrein te verlaten. De kaartverkoop start volgende week in alle grote grammofoonzaken in Nederland. Tot 20 juni kunnen I kaarten worden besteld door storting van ƒ35 op giro 1623966 ten name van MOJO-Delft. Alan Aldridge Beatles Illustra ted lyrics heeft voor het festival een poster ontworpen, die over de he le wereld in «le handel wordt ge bracht. Van zijn werk wordt in de zomermaanden een expositie gehou den in de Brakke Grond in Amster dam. THE BYRDS COUNTRY JOE McDONALD DUSSELDORP „Ik heb op mijn geweten. Ik heb een maar mijn plicht gedaan". !n anz Stangl (62), door nazi- ger Simon Wiesenthal tot een ii de allerbelangrijkste oorlogs- sdadigers gerekend, zei dit iteren bijna verontwaardigd de leden van het „landge- rht" in Dusseldorp. hmgl moet zich verantwoorden >r een serie gruwelijke misdaden, ral hij als hoge SS-officicr in de feede Wereldoorlog pleegde. Hoe- I Stangl'? verklaring bijna een thé is tientallen nazi-misdadi- rs na de oorlog deden voor hun 'iters dezelfde uitspraken zorgde voor hoongelach in de overigens licht bezette rechtzaal. jdf Simon Wiesenthal, de man die na Tenlang speuren Stangl in Brazilië Lid en hem liet arresteren, schudt hoofd. Hij zit op de eerste rij van publieke tribune, samen met de derlandse consul-generaal in Dus- dorf. van een kamp nabii Triëst in Italië, waar tweeduizend Italiaanse joden werden afgemaakt Dodenfabrieken Om even over negen woensdagmor gen verschijnt Stangl, de Oosten rijkse wever, die na politieagent ge weest te zijn, commandant werd van twee van de gruwelijkste dodenfa brieken van de nazi's, via een zware eikenhouten deur in de vrij kleine rechtzaal. Onzeker schuift hij in de beklaagdenbank en kijkt schichtig naar de tientallen fotografen en ca meramensen, die op nauwelijks een meter afstand zijn gelaat proberen vastte leggen. In niets is deze schriele Stangl te vergelijken met de man die nu zo'n 27 jaar geleden als trotse SS-er met een rijzweep in de hand in Sobibor en Treblinka honderdduizenden ge vangenen naar de gaskamers liet gaan. Afgerond iimon Wiesenthal is ook de man, woensdag na verdachte Stangl het meest door de lenzen van de estduitse en Poolse televisiecame- s wordt gevangen. Wiesenthal ziet, Stangl voor zijn rechters staat, belangrijk deel van zijn werk af- heb vannacht niet kunnen sla- ^P van de gedachte, dat Stangl nu jjSJch eindelijk terecht zal staan. Maar, jBP Stangl de enige zou zijn geweest Jï* e door ons werk werd gepakt, dan y/ u ik niet tevreden zijn geweest", v fWaart Wiesenthal. De zeer vrien- ^<9 lijte en voorkomende, maar in zijn S cht op oorlogsmisdadigers bijzonder immige Wiesenthal, blijkt woens- l S kort voor het proces nog enig Xlfl *uw en zeer belastend materiaal te- n Stangl bij de openbare aanklager hebben gedeponeerd. I j Het gaat hier om tot nu toe niet hende misdrijven, die Stangl in =3 dië pleegde. Wiesenthal verschafte openbare aanklager het bewijs, i Stangl korte tijd leider is geweest De Stangl van nu lijkt weinig te genstand te kunnen bieden. Dat blijkt echter een beoordelingsfout als hij plotseling scherp en vastberaden in de microfoon zegt: „Ik heb niets op mijn geweten. Ik heb alleen maar mijn plicht gedaan". Stangl staat in Düsseldorf terecht voor moord op meer dan 400.000 ge vangenen van het Poolse vernieti gingskamp Treblinka. STANGL PARIJS Dc Roemeense amateur- tennisser Ilie Nastase, is voor Stan Smith, Manuel Santana cn Arthur Ashe als eerste geplaatst voor de open internationale Franse kam pioenschappen, die 25 mei in Parijs beginnen. De belangrijkste prof groepen ne men niet deel aan dit tornooi, dat toch tot de A-tornooien wordt gere kend. De reden was ontevredenheid over het prijzengeld. De Australiër Rod Laver zal hierdoor dit jaar het zogenoemde „grand slam" niet kun nen behalen. Bij de dames staat de Australische Margaret Court als eerste op de lijst. Zij wordt gevolgd door de Ameri kaanse Billie Jean King. WASHINGTON Vijf Amerikaan se senatoren hebben gisteren voor 230.000 gulden een half uur TV- zendtijd gekocht om steun te krijgen van het Amerikaanse volk in hun strijd, president Nixon te dwingen j alle Amerikaanse troepen voor juli I 1971 uit Vietnam terug te laten trek- i ken. De minister van buitenlandse zaken, Rogers, beweerde gistermiddag dat zich de laatste weken in Amerika „een belangrijke klimaatswisseling" ten gunste van Nixons Indochina- I politiek had voorgedaan. HIPPOLYTUSHOEF Wim Bravenboer, gistermiddag te As sen voor de start nog gekroond als leider in Olympia's ronde, stond vier uur later in Hippoly- tushoef ontgoocheld aan de streep. Zijn verlies in de zesde etappe bedroeg elf minuten en 15 seconden. Weer was een drager van de leiderstrui in een kans loze positie gemanoeuvreerd. Morgen, op de laatste dag, zal Wim Bravenboer een naamloze zijn. Frits Schuer, pas negentien jaar, begint de slotetappe van de ronde als favoriet voor de grote triomf in Amsterdam. Maar wat is in deze ronde een favo riet, wie immers kon zijn kansen vasthouden? De renners, die eerste in het klassement waren, zijn alweer vergeten. Jans en Wicher Vlot zijn ver teruggevallen, Henny Kuiper heeft de klap gekregen en ook Wim Bravenboer ging onder het juk door. 25 meter Dinsdagavond, na de etappe naar Assen, zei Bravenboer het al: „Drie dagen meevechten in een kopgroep, die minuten winst verovert, gaan niet ongemerkt aan je voorbij". Woensdag, onmiddellijk na de start, werd zijn vrees werkelijkheid. Na enkele kilo meters al brak het veld onder het moordende offensief dat de rijders van Ketting ontketenden. De karavaan waaierde over de weg langs het kanaal uit op zoek naar luwte. Aan de lijzijde van die waaier stond een auto gedeeltelijk op de weg geparkeerd. De vleugel van die kant moest afremmen Vlak voor Wim Bravenboer viel het gat Een paar meter slechts, maar terwijl de ande ren in een hoger tempo doorjoegen, moest Bravenboer opnieuw aanzetten. Een verschil van 25 meter. Braven- boers adjudant. Sjef van den Burg, liet zich onmiddellijk uit de ge vormde kopgroep afzakken om te as sisteren. Bravenboer en Van den Burg hebben alles uit de „kast" gere den om dat wat zo bereikbaar leek, het waren tenslotte maar 25 meter, te grijpen, het bleef echter onbereik baar. De 25 meter werden er 50, 100, 500,1000. Combine Niemand stak het tweetal een hand toe. De groep revancheerde zich voor wat algemeen beschouwd werd als een combine van de beide Acifit-Tri- cot Noble ploegen, het was de op stand van de massa tegen de heersers en die opstand slaagde. Zowel in de kopgroep als achterin werkte men verschrikkelijk hard om Bravenboer en daarmee zijn hele dubbele ploeg een klap toe te bren gen. Langs de Drentse hoofdvaart was een kopgroep van 22 man ont staan. Ketting en de militairen had den ieder drie renners voorin. Am- stel. Felix Bonzo. Locomotief, Peugeot en Mars ieder twee. Noorwegen en Caballero elk één. En daartegenover stonden twee renners van ieder van de Tricot Noble-ploegen. Vier tegen achttien. Een ongelijke strijd. Van de Ruit en Van der Vleuten, Van de Kruys en Bruessing tegenover kamp, Balk en Schuer, de Koning, Aling en Tabak. Van Katwjjk en Bakker, Moritz en Harings, Oosterhof en De Vos, Westrus en Duykcr, Prin sen en Van Tol. Andresen en Diepe- veen. Het verschil was twee minuten na 38 kilometer. Dertig seconden meer vijf kilometer verder en nog eens een hele minuut na weer tienduizend me ter. In Akkrum er waren goed zes tig kilometer gereden bedroeg de marge al vier minuten, het bonkige verzet van Bravenboer ten spijt. Frits Schuer, die goed één minuut achterstand had. was reeds lang voor Sneek virtueel leider in het algemeen klassement. Zijn grote concurrenten zaten bij hem, Bravenboer was afge schreven. Van de eerste tien van het algemeen klassement na de vijfde rit ontbraken alleen de leider en Fedor den Hertog in de kopgroep. Ploegleider Libregts van Acifit-Tri- cot Noble wist zich verslagen en in strueerde zijn tweemaal twee renners tenminste nog te proberen de etappe te winnen. Van der Kruys ging in de aanval. Van de Ruit, Van der Vleuten en weer Van de Ruit. Met Andresen, Prinsen, Bruessing en Bakker kwam Van de Ruit tenslotte weg. Zij „sta len" in het kleine stukje Noord-Hol land nog ruim een halve minuut voor Van de Ruit de sprint won en Andre sen als tweede de beloning voor een zeer actieve ronde kreeg, de groene trui van het puntenklassement. Frits Schuer stond in Hypolytushoef opvallend fris aan de streep. De ont dekking van bondscoach Middelink van het vorig seizoen, een van de jongsten uit de ronde, de meest agressieve rijder uit het veld, staat klaar voor de laatste en beslissende slag. „Maar ik durf nog niets te zeg gen. Eerst de tijdrit en dan nog 95 kilometer. Vandaag voelde ik me AMSTERDAM Op verzoek van de internationale kano federatie is het onderdeel slalom toegevoegd aan het programma van de Olympische Spelen van 1972 in München. De wedstrijden zullen in de omgeving van Augsburg worden gehouden. Tij-- dens de tweede dag van het 69e con gres van het IOC in Amsterdam wil ligden de afgevaardigden van het IOC dit verzoek in. De internationale judo federatie was minder fortuinlijk. Het congres ging er niet mee akkoord, flat in München voor elke categorie per land twee deelnemers mogen worden inge schreven, in plaats van een, zoals in 1964 in Tokio het geval was. Vrijdag zal op het congres worden gesproken over de kwestie-Zuid-Afri- ka. Frank Braun, voorzitter van het Zuidafrikaans Olympisch Comité zal zich dan verweren tegen de aan klacht van negentien Afrikaanse lan den onder leiding van de opperraad voor sport in Afrika. In dit stuk, dat is overgedragen aan het bestuur van het IOC, wordt onder meer gezegd, dat door de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika de Olympische gedachte geweld wordt aangedaan. De aan klacht werd in maart van dit jaar in Cairo opgesteld. BRUSSEL Tom Okkcr is zijn in zinking mede veroorzaakt door een hinderlijke rugblessure weer te boven. Op de tweede dag van het internationale tornooi om de open kampioenschappen van België, gunde by de Australiër Rav Ruffels slechts één game: 60.60, 61 Het was trouwens voor Australië in Brussel toch een slechte dag. Ook John Alexander (2—6, 6—3, 1—6, 06 tegen de Roemeën Ilie Nastase) en Bill Bowrev (46, 36, 36 tegen de Spanjaard Manuel Santana) sneuvel den in de achtste finales. De voornaamste resultaten waren verder: Herenenkelspel, achtste finales: Barthes (Fra.) Franulovlc (Zsl.) 4—1. 6—t. 6—4. Rlche (VS)—Plotz?W.-Dl.) 6—3. 6—0, 6—3. Hewitt (Z.-Af.)Hombergen fBel.) 9-7. 6—1,6 —0. Ricssen (VS)—Cok (G.B.) 6—3, 63, 6—4. Damesenkelspel (kwartfinales): Bartko- wlcz (VS)—Ptersen (Braz) 61, 7—5. Shaw (G.B.)—Overton (VS) 6—4,6-0. Drie nieuwe bruggen NIJMEGEN Binnenkort wordt in Nijmegen begonnen met de bouw van drie bruggen over het Maas-Waal kanaal, die midden 1973 klaar moeten zijn. Ze zijn nodig voor betere ver bindingen met de ontworpen buiten wijken. Het Westduitse voetbalelftal heeft ln Hannover Joegoslavië met 1—0 verslagen. Een stand die reeds bi] de rust was be reikt. Dc Spaanse wielrenner Luis Ocana heeft door zijn overwinning ln de Ronde van Spanje een grote sprong gemaakt in het klassement van de „Super Prestige Pernod"-trofee. De zege ln de Vuelta le verde hem 65 punten op.zodat hij achter de Belgen Merckx (219) en Leman (125) met 100 punten op de derde plaats staat. goed en kon ik gemakkelijk meedoen met de jongens die alles gaven om voor te blijven. Wij wisten dat Bra venboer er niet bijzat, maar morgen zal iedereen letten op het moment dat ik er niet bijzit". De kaarten zijn geschud, de troef is bekend. Het spel moet echter nog worden gespeeld. Olympia's ronde zag vaker de leider op de laatste dag val len. De uitslag van de zesde etappe is: 1. Van de Ruit (Acifit) de 141 km in 3.16.48 (met bonificatie 3.16.33). 2. T. Andresen (noo.) z.t. (met bon 3.16.38). 3. Prinsen (Mars.) z.t. (met bon. 3.16.43), 4. Bruessing (tricot No ble) z.t. 5. N. BAkker (Amstel) z.t., 6. Oosterhof (Locomotief) 3.17.11, 7. Duyker (Peugeot) z.t., 8. De Koning (Militairen) z.t.. 9. Westrus (Peugeot) z.t., 10. Van k twljk (Amstel) z.t. Het algemeen klassement na de zesde etappe Is: 1. Schuer (Ketting) 21.6,51, 2. Van Pol (Mars) 21.37.54, 3. De Koning (Militai ren) 21.38.43, 4. T. Andresen (rloo.) 71 .'40,30, 5. Van Katwijk (Amstel) 21.41,51, 6. Westrus (Peugeot) 21.42.05, 7. Van der Kruys (Tricot Noble) 21.42,23, 8. N. Bakker (Amstel) 21.42,58. De Duitser Backhaus werd uit de koers gezet wegens stayeren achter een politie motor. Opgegeven hebben de Westduitser Schonell. de Italiaan Piccln en de Noor Knudsen. Frist Schuer de nieuwe leider in het algemeen klassement van Olympia's Tour door Nederland. (Van onze sportredactie) HENDRIK IDO AMBACHT Ruud Geels wil weg bij Feijen oord. De man waarvoor de Europa Cup winnaar naar alle waarschijnlijkheid een bedrag dat rond de drie ton ligt, vraagt, zou reeds door vier a vijf clubs zijn benaderd. Als grootste kans hebber voor Geels wordt de naam van het Haagse ADO ge noemd. Ruud Geels zit het feit dat hij, toen zijn clubmakkers naar Milaan afreis den moest thuisblijven bijzonder hoog. „Feijenoord gaat zich zeker aanval lend versterken", aldus Ruud Geels. „Ik pas er voor langer als reserve te fungeren. Desnoods pak ik mijn bie zen. Ik besef terdege dat ik door bij Feijenoord weg te gaan een stap terug doe. maar dat heb ik graag voor een vaste plaats in een eerste elftal over." Guus Brox deelde naar aanleiding van Geels' uitlatingen mee: „Officieel is er nog geen contact geweest met welke vereniging ook. Natuurlijk heeft Ruud reden om ontevreden te zijn. Maar over een paar weken praat hij wellicht anders." Jan Boskamp, een andere Feijenoorder die niet op de reservebank wil zitten, en derhalve verleden jaar werd uitgeleend aan Holland Sport, zal wellicht terugkeren naar de stadionclub. Commentaar van Boskamp: „Terugkeren, okay. Maar wel als vaste eerste-elftalspeler. Want anders blijf ik veel liever in Den Haag." In Amsterdam circuleert inmiddels hardnekkig het gerucht dat Feijenoord belangstelling zou hebben voor Ajax- rechtsback Wim Suurbier. De onder handelingen zouden echter stop zijn gezet, totdat Ajax' kampioenstitel een feit is. APELDOORN Het Nederlands militair elftal heeft op het terrein van Robur et Velocitas in Apeldoorn een volkomen verdiende overwinning (2—1) behaald op het Belgische mili taire elftal. Vooral In de eerste helft combineerden de Nederlanders aan zienlijk beter dan hun tegenstanders. Hoekema, Boskamp en de goed opko mende rechterverdediger Van Buuren speelden in deze periode zeer sterk. Na nauwelijks een half uur stonden de Nederlandse militairen al met 2—0 voor dank zij Hoekema (uit een scher pe pass van Boskamp) en Van Buu ren (na een schitterende slalom). In de tweede helft bleven de Ne derlanders sterker maar zij werden toch wel geïmponeerd door het kei harde, dikwijls bijzonder unfaire spel van de Belgen. Onze zuiderburen gin gen er zo hard tegenaan, dat eerst aanvoerder Smets en even later v. d. Voorde een officiële waarschuwing kregen. In de 70e minuut zorgde v. d. Voorde met een kopbal uit een vrije trap van Smets voor het enige Bel gische doelpunt. De Nederlander Bosman werd, nadat hij een verma ning had gekregen, vervangen door Jansen. Nederland liet nog enkele reële kansen op een doelpunt liggen. Vooral Hoekema en Boskamp misten de juiste richting. BREDA Het oude gebouw van de middelbare land- en tuin bouwschool aan de Teteringse- dijk in Breda is gisteravond voor een groot deel door brand ver woest. De schade loopt in de ton- leerlingen van wie er vijftig voor hun eindexamen zitten. Op de zolder bevond zich lesmate riaal. waaronder skeletten van runde ren. De monseigneur Ilamergroep van de katholieke verkenners is ook ge dupeerd. Iiun tentenmateriaal is ver brand. Het gebouw is tegen brand schade verzekerd. De brand werd ontdekt door de echtgenote van een van de leraren van de school. De directeur, de heer F. Geuskens, en andere personeels leden die in de directe omgeving van het schoolgebouw wonen, slaagden erin een deel van de administratie uit het brandende complex te redden. Binnen een half uur had de brand weer het vuur onder de knie. De eerste verdieping was toen zo zwaar beschadigd dat het gehele ge bouw niet meer te gebruiken is. Er zal nu naar een tijdelijke huisvesting moeten worden omgezien. De school werd in 1920 in gebruik veracaiger marsen in eigen aoei. norviui genomen. Op het Ogenblik telt ZIJ 180 i vergrootte do voorsprong In de 70e minuut. De brand heeft tot gevolg dat veel haast gezet zal worden achter de nieuwbouwplannen. Oorspronkelijk was het de bedoeling deze school over twee jaar in het noordelijk deel van de stad in gebruik te nemen. De rea lisering zal nu worden bespoedigd. Het Nederlands militaire elftal heeft in apeldoorn met 2—1 gewonnen van de Bel gische militairen. Het scoreverloop was: Hoekema 1—0. Van Buuren 2—0. v. d. Voorde 2—1. Er waren 5000 toeschouwers. Tsjecho-Slowaklje heeft in Oslo een vriendschappelijke Interland tegen Noor wegen met 2—0 gewonnen. De ruststand waal—0 In de 73 minuut schoot de Noorse verdediger Olafsen ln eigen doel. Horvath

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13