Het geld groeit U niet op de rug. Kan iemand U vertellen waar het wel groeit? itgifte aandelen an Goodyear was haamteloze daad Effect Plan Prins Bernhard leidt congres Mens in 2000 Groei economie ook aan gastarbeiders te danken )odrich contra Vredestein: Geen verkrapping van de geldmarkt in uitzicht Leven weer duurder Noordholland Orgeltocht door Erasmusprijs aan Berlijns architect Belastingpret Ouwe Nol zwijgend bij Hoge Raad Veel meer bijbels in Indonesië GAB's snelle bemiddeling... WOENSDAG 13 MEI 1970 !N HAAG De raadsman van de B. F. Goodrich jhr. mr. aerts in het proces tegen de N.V. Rubberfabriek Vredestein gezegd de verdubbeling van het aandelenkaptiaal door estein en de uitgifte van deze nieuwe aandelen aan de N.V. year een schaamteloze daad te vinden. noemde de emissie een inbreuk rechten van B.F. Goodrich en aatschappelijke fatsoen en eiste etigverklaring van het besluit. irich verlangt met betrekking technische know-how dat de ctuele geheimhouding zal wor- geleefd. iweede raadsman van Goodrich, els Rijcken vroeg zich af welke ;en zouden zijn geschaad wan gen andere firma eigenaar van Btein zou zijn geworden. Paniekerig beleid, zo onfatsoenlijk, onbe- m en paniekerig heeft zich nog voorgedaan", aldus de raads- Een van de beide raadslieden Vredestein, mr. Bloemsma klei de grote verdiensten die ich voor Vredestein zou hebben rven. ;ens mr. Bloemsma was Good- n 1964 reeds op de hoogte van Jong rechts (4) er partij te kiezen voor de e jongeren" wil ik de heer G. ragen of hij op dézelfde wijze linkse joflgeren terecht zou als zij minister De Jong of jraag naar huis willen zenden? meen ik in deze krant gelezen ben dat deze rechtse jongeren rfgen partij willen oprichten; n haalt deze heer 'er dan het de SGP bij? tet stuk van de heer Mos proef intense haat tegen die „èrg Bjke mensen". Het stemt mij nkbaar dat hij moet constateren nog jongeren zijn (en in soirypi- ken zijn ze nog talrijk ook) die ïun' ouders nog geïndoctrineerd worden en de Here God geve nog weer een nieuw geslacht e „erg Christelijke mensen" mag ien. lurlijk komt ook het kolonelsbe- veer om de hoek kijken. Wou de los soms suggereren dat ir. Van de heer Jongeling dergelijke »en hebben? De inzender heeft et uitspreken van zijn afkeer rPV en SGP beide partijen een dienst bewezen, want dat is be- n dat een partij word ,doodge- n. Misschien is het mogelijk om :uwe EO ook en passant nog mee te nemen, dan weten ook zij op de goede weg zijn. ag dus veel spot en veel haat want de beste tijd voor de chris- is als geschiedt wat staat in lingen 5 41. recht L. Vos Jong rechts (5) de heer Mos werkelijk zo naïef m te menen dat alleen rechtse, niet linkse jongeren hun ideeën aan andere mensen hebben ont- Of vindt hij alleen overdracht aarden door ouders per definitie rpelijk? rts, hoeveel vrijheid hij ook aan boeken moge gunnen, hij ver- aan te tonen met welk recht de •id subsidie aan dit soort „kun- rs" zou mogen doorberekenen in belastingtabel. En dèt is het, ip Jong Rechts aanmerking heeft Lkt. Over verbanning of dood- prak niemand! recht drs. G. J. Blom onderhandelingen. die Vredestein voerde met nog drie andere onderne mingen, maar toonde Goodrich slechts interesse voor de autobanden- fabriek van de Nederlandse firma. Goodrich zou vorig jaar nog alle gele genheid hebben gehad om de aande len van Vredestein over te nemen, maar besprekingen in Amerika zou den op niets zijn uitgelopen. Goodrich's enige verweer tegen het verwerven van een meerderheidsbe lang van Goodyear, was volgens de raadsman, een dagvaarding tegen Vredestein. De rechtbank doet op 26 mei uit spraak. Minder winst Ondertussen is bekend geworden dat Vredestein het afgelopen jaar 2,1 mil joen minder winst heeft gemaakt dan in 1968, namelijk 3,2 miljoen gulden. Het groepsresultaat vóór belasting van de N.V Rubberfabriek Vrede stein over 1969 bedraagt 7,1 miljoen vergeleken met 11.6 miljoen in 1968. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM De verkorte ba lans van de Nederlandsche bank per 11 mei omvat ditmaal slechts drie werkdagen (door bevrijdingsdag en hemelvaartsdag). Uit de cijfers blijkt dat de circulatie van bankbiljetten weliswaar met een flink bedrag is af genomen. maar dat de vermindering tegenvalt, aangezien met de jongste ultimo voor 500 min aan biljetten is uitgegaan. Reeds de volgende weekstaat zal min of meer de invloed van de nade rende volgende ultimo weerspiegelen, zodat niet valt aan te nemen dat de 500 min geheel zal terugkeren. Het valt dus te verwachten iat de aan was van de biljettencirculatie zal voortduren. De schatkist moet behoorlijke be dragen hebben binnengekregen. Ze heeft immers ƒ310 min schatkistpa pier vervroegd afgelost en haar saldo nog met 14 min vermeerderd. De banken daarentegen zagen hun saldo meer dan gehalveerd. Zolang de voorschotten hoog liggen kan moeilijk een verkrapping van de geldmarkt tegemoet worden gezien. Op 15 mei komt er nieuw geld in de markt door de uitkering aan de ge meenten en de betaling van rente en aflossing op gevestigde schuld. U/5 4/5 (ln duizenden gld.) activa: 6.233.902 6.232.151 Goud 1.115.406 1.125.845 Vord. In goud enz. 456 444 Bultenl. betmidd. 2.981 6.837 Gld.vord. op buitl. 177.063 177.063 Papier in disconto /1.288.000 1.598.000 Papier d. bank gek. 788.744 707.647 Voorsch. en beien. 28.852 31.309 Nederl. munten passiva: 9.192.300 9.413.464 Bankbiljetten 272.510 258.742 Banken ln Nederl. 16.319 39.725 •s Rijks schatkist 49.174 57.616 Banken in buitenl. 44.752 43.961 Andere nlet-ingez 14.904 16.612 Saldi Btl. geld 4.115 4.102 Totaal goud en dev. waarvan convertib. Dekkingspet. 7.654.182 7.658.056 1.115.862 1.126.289 80.40 78.45 DEN HAAG Het leven is op nieuw duurder geworden. Het prijs indexcijfer van de gezinsconsump tie liep van half maart tot half april op van 130.8 naar 131,3. Deze stijging is vooral te wijten aan de duurdere prijzen voor kleding. Zeker, zulke mensen bestaan. Zij zijn er voortdurend op attent de groeikansen van geld zo goed mogelijk te benutten. Door het te beleggen in aandelen. En van hun kennis willen zij ook U laten profiteren. Zoals de beleggings specialisten van de AMRO-Bank eh die van Pierson, Heldring Pierson. Wanneer kunt U op hen rekenen? Als U deelneemt aan het Effect Plan. U stort dan telkens een bepaald bedrag (minimaal f 500,- perjaarj.En U doet dat gedurende 10,15 of 20 jaar. Volgens een vast plan dus. Uw geld wordt dan op een uitgekiende manier belegd door specialisten, die het Amro-Pierson Fund beheren. Zodat U.als het Plan is voltooid, er hoogstwaar schijnlijk aanzienlijk beter van bent ge worden. Het aardige van het Effect Plan is bovendien, dat het ajtijd wordt voltooid, omdat het is geconstrueerd als een levensverzekering. Als U b.v.niet meer zou kunnen betalen omdat U invalide bent geworden.dan nemen twee grote verzekeringconcerns (de Ee.rste Nederlandsche en Nationale-Nederlanden) Uw betalingen voor hun rekening Uw Plan gaat normaal door. En mocht U tijdens de looptijd van het Plan overlijden, dan ontvangen Uw nabestaanden de uitkering. Direct. Het Effect Plan is dus een com binatie van beleggen en verzekeren, waaraan tevens belangrijke fiscale voordelen zijn verbonden. En wij menen dat mensen.die iets meervan hun geld willen maken, maar daarnaast toch zekerheid wensen, prijs stellen op een duidelijke uitleg. Dat kan in een kwartier- Op onze kantoren. En in een gesprek met Uw eigen verzekeringsadviseur. Wie weet wat er allemaal uit zo'n gesprek kan groeien. ln het Effect Planwerken samen: de Amsterdam-Rotterdam Bank; Pierson, Heldring Pierson (die het Amro-Pierson Fund beheren); Nationale-Nederlanden; de Eerste Nederlandsche. En hopelijk U. HAARLEM Voor orgelliefheb bers is op zaterdag 30 mei een excur sie georganiseerd in Noord-Holland. Voorzitter is de organist van de Grote Kerk te Haarlem, Klaas Bolt. Bezocht worden het oudste orgel van ons land in Oosthuizen en de orgels van Alkmaar (Grote Kerk) 't Zand (R.K. Kerk) en Oosterland. Men kan een folder aanvragen bij de VVV te Haarlem. Aanmeldingen bij de heer Bolt, Lambrecht van Dalelaan 29, Overveen. gei Iedere burger moet belasting beta- it. Dat weten we. Maar iedere burger betaalt liefst i weinig mogelijk belasting. Dal eten we ook. Daarom zijn velen bijzonder han ig in het vinden van aftrekposter tder de grote algemene noemer 'li-wervingskosten. De een vindt het diner met een kenvriend verwervingskosten t ander probeert zijn drankreke- Ing daaronder te schuiven met het aailgument dat zijn „relaties" op tijd un borrel moeten hebben ter on- srhouding van de goede verstand- 'n® Hiding. vrouwen, weduwnaars en gescheiden mannen, allemaal indien ze kinderen hebben, moeten enige hulp hebben voor oppas en huishouden. De Fiscus echter meent, dat wat achter de huisdeur gebeurt, geen verband houdt met de uitoefening van het beroep. De huishouding is een inter ne zaak. die intern opgeknapt moet worden. Toch proberen elk jaar wel een aantal uit de bovengenoemde cate gorieën de huishoudelijk verwer- Verwervingskosten zijn immers üuij tgaven noodzakelijk om het be- >ep uit te oefenen. Het beroep aardoor een inkomen verworven 'ordt, op welk inkomen de belasting ?taald wordt. Nu is er een post, waarvoor geen ftrek wordt verleend ook al bewe- ;n zeker enige duizenden, dat de ^litgaven strikt noodzakelijk zijn om et beroep te kunnen uitoefenen lat is de post „huishoudelijke hulp". I Gehuwde buitenshuis werkende [rouwen. weduwen, gescheiden vingspost op hun aangiftebiljet in te calculeren. Wat meestal prompt re sulteert in een uitnodiging van de inspecteur om eens te komen praten. Er zijn genoeg leuke belastingmen sen. die daar dan een boom over opzetten. Al is het resultaat natuur lijk toch altijd, dat de post geschrapt wordt. Dat is dan hel sportieve element in de belastingstrljd. Zo was er dan weer eens een huis- houdelijkp-ht'lp-aftxp'U-pr np A stoel bij de inspecteur. Het ging om meer posten ook. Met stapels papie ren, kwitanties en girobundels be wees ze haar gelijk. Toen kwam de post huishoudelijke hulp., geen kwitanties natuurlijk- De inspecteur deed aardig. Hij -napte het. Maar dan zou toch wel naam en adres van de hulp bekend noeten worden.... De aftrekster-in-spe echter riep uit: „O nee. dat kan ik niet zeggen, stel je voor, dan was ik meteen mijn hulp kwijt..." De inspecteur glimlachte fijntjes. Hij snapte het best. Die hulp gaf haar verdiensten natuurlijk niet op voorde belasting- Maar zijn bezoekster was ook niet «an gisteren- voordat de inspecteur het besefte had hij al antwoord ge geven op haar vraag: „Geeft de hulp van uw vrouw haar inkomsten ip...?" Zijn ontsnapte antwood was: Nee. natuurlijk niet..." Het onderhoud was afgelopen, de aftrek- werd niet toegestaan, maar zelden heeft een bezoekster zo'n ple zier gehad in de Warner van de in- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met Prins Bern hard als voorzitter zal van maandag 25 mei tot en met zaterdag 30 mei in De Doelen het zevende congres wor den gehouden van de Fondation Européenne de la culture. Thema: de mens en de stad in 2000. Hoogtepunt: uitreiking door Prins Bernhard van de Erasmusprijs 1970 aan de Ber- lijnse architect prof. Hans Scharoun Prins Bernhard doet dit in zijn kwa- lünse architect prof. Hans Scharoum. Pracmium Erasmianum. Maandag 25 mei spreekt minister dr. M. A. M. Klompé na het wel komstwoord van Prins Bernhard de openingsrede uit. Een van de inleidende sprekers is dr. S. Mansholt, vice-president van de commissie van de Europese ge meenschap. Interessant is, dat dit congres het tweede van de Fondation Euro péenne de la Culture dat in Neder land wordt gehouden een open congres is, hetgeen wil zeggen, dat allerlei discussies voor ieder toegan kelijk zijn. Slechts de plenaire verga deringen zijn voorbehouden aan de meer dan vijfhonderd deelnemers Het is de bedoeling dat dit con gres een basis legt voor studies van de Fondation Européenne de la Cul ture. die dit najaar zullen beginnen. Zowel in het congres als in die stu dies is de mens Centraal. De organisatoren willen tijdens het congres een zeer vrije discussie: het gaat er zeker niet alleen maar om naar de sprekers te luisteren. Het is zelfs de bedoeling dat de deelnemers eigen ideeën ter tafel brengen. Natuurlijk dreigt dan het gevaar dat een dergelijk open 'congres de mist in raakt Een tegenwicht is het formaat van de inleiders, waaronder Daniël P. Moynihan, adviseur van de president van de Verenigde Staten voor urbanisatievraagstukken Interessant is dat een groot aantal deelnemers de oproep tot een bijdra ge aan de discussies dusdanig serieus heeft genomen, dat er reeds een groot aantal projekten, plannen en werkpa pieren zijn ingediend. Behalve de door de organisatoren voorgestelde werkgroepen hebben ook deelnemers onderling reeds werkgroepen gevormd en het is te verwachten dat het aantal werkgroe pen zich nog verder uitbreidt. Grote aandacht heeft vanzelf sprekend op een congres dat de toe komst als onderwerp heeft de jeugd. Tijdens het congres zal in de hal van De Doelen een doorlopende en voor ieder toegankelijke filmvoor stelling met een zeer veel omvattend programma worden gegeven. DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het beroep in cassatie tegen het arrest van het gerechtshof in Utrecht in de zaak Ouwe Nol in luttele minuten afgehandeld. De advocaat-generaal handhaafde dat arrest: acht jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering wegens uitlokking van moord meermalen gepleegd, wegens uitlokking van diefstal niet geweld wegens heling. De 77-jarige koopman A. J. R. mocht tijdens de behandeling geen woord zeggen. Zwijgend zat hij daar in de majestueuze zaal, omringd door in burgerkleding gestoken bewakers. Pas buiten sputterde hij tegen. „Ik heb hier de bewijzen. Ik ben on schuldig". Zijn bewakers kalmeerden hem echter met de mededeling dat zijn advocaat die bewijzen wel zal komen halen in het huis van bewa ring. Gedwee stapte Ouwe Nol toen in het autobusje. De Hoge Raad zal over veertien dagen uitspraak doen. DJAKARTA Volgens een rap port van de Nederlandse productie- adviseur, die het Indonesisch Bijbel genootschap helpt, zullen er dit jaar in de nieuwe drukkerij 50.000 "bijbels, 10.000 nieuwe testamenten, 645.000 volledige bijbelboeken en 1.400.000 schriftgedeelten worden gedrukt Dat is totaal 2.105.000 exemplaren. In 1968 waren dat er nog maar 318.455 en in 1969 reeds 1.288.455. Jaarboek goedkoper UTRECHT Het Jaarboek van de Gereformeerde Kerken kost geen 6.90, zoals wij meldden, maar 6.30. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Arbeidsbemiddeling via de gewestelijke arbeidsbureaus kan tot alles leiden. Enige tijd ge leden werd op zaterdagavond via de televisie een finale uitgezonden van een talentenjacht. Direct nadat de winnaar bekend werd gemaakt, kreeg de ambtenaar ran het Rotterdamse GAB, die zich speciaal bezighoudt met de bemiddeling van musici een telefoontje van een werkgever met het verzoek de artiest te benaderen, 's Maandags al was er een contract ge sloten. Kosteloos, dit in tegenstelling tot de werkwijze van de impresa rio's. Werkgevers Metaal en Elektro DEN HAAG Berekeningen tonen aan dat de gastarbeiders (op het ogenblik 96.000) veel bij dragen tot de groei van de eco nomie in Nederland. Het zou dan ook wenselijk zijn dat de overheid bij het beleid voor de toelating en het geven van werkver gunningen hiermee rekening houdt. Dit staat in het jaarverslag van de wetgevers.) Federatie metaal- en elektrotechnische industrie. Het verslag meldt over 1969 een sterk uitbreidende buitenlandse vraag en een goed gevulde orderporte- De produktiestijging (met 13,5 pet te gen 6.4 pet. in 1963) had nog groter kunnen zijn als vele ondernemingen geen tekort aan arbeidskrachten had den gehad. O in set De omzet steeg 19 procent tot 21,2 miljard gulden. De grootste omzetstij ging toonde de nonferrosector ran de metalleurgische industrie, nl. 14 pro cent. De industriële productie zal in 1970 kunnen toenemen met een gemiddel de van 7 procent, in de nog steeds bijzonder gunstige conjunctuur. Voor de afzet van consumptiegoederen biedt 1970 betere vooruitzichten dan 1969. Druk ln 1970 zal opnieuw een druk ko men të staan op de winstmarges. De rentabiliteit zal in een groot gedeelte van de metaalelektrosector vermin deren, mede door de loonkostenstij ging. In het verslag wordt gewezen op het gevaar dat een belangrijk deel van een sector ran het bedrijfsleven in buitenlandse handen komt. Dat zou nationale belangen schade doen. Ontbreekt het onze economie niet aan ri>n instantie die op dit gebied initiatieven kan nemen?, vraagt de FME zich al. Zo'n instantie zou voor bedrijven die voor buitenlandse on dernemingen interessant zijn, de zelfde of soortgelijke groeikansen kunnen scheppen binnen een natio nale of andere, meer evenwichtige in ternationale combinatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7