bij de VLEET Rechter begrijpt vaak taal niet ëmpre Avanti met historische show Timdelerclub op de mysterieuze toer PvdA in Alphen stelt zich voor Wetenschappers moeten politiek bewust worden Visserij nieuws Experiment in Imperium trok weinig publiek iloonschaal 70 in teken j van natuurbescherming KIND OVERLEDEN NA ONGELUK Ds. J. P. van Roon niet naar Doorn GEMEENTE VALKENBURG Eerste paal voor bruo Grancino met plezier op Duivenvoorde 'E LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 MEI 1970 Gouden huwelijksfeest in Voorschoten VOORSCHOTEN Op woensdati 20 mei vieren de heer C. A. v. Bohe- men en mevrouw J. Af. v. Bohemen v.d. Voort hun 50-jarig huwelijks feest. De bruidegom komt uit Leid- schendam, de bruid is een Voor- schotense. Na hun huwelijk in 1920 betrokken zij de mooie boerderij in de Voorstraat. De heer Van Bohe men is voor de oorlog vee- en melk boer geweest. Maar in de oorlog kwam de verordening dat deze twee bedrijven niet meer samen mochten worden uitgevoerd en zo werd de melkwijk overgenomen door een schoonzoon. De stukken weiland zijn in de naoorlogse jaren een voor een opgekocht door de gemeente voor de bouw van woningen. Het laatste weiland, over de Vliet, is nu ook gekocht in verband met het recrea tiegebied Grcuvenwoude. Thans houdt de heer Van Bohemen op zijn boer derij alleen nog kalveren en varkens voor de mesterij Het bruidspaar geniet nog een uitstekende gezondheid en met hun 74 en 76 jaar durven zij nog gerust op de fiets te stappen om hun kin deren te gaan bezoeken van wie er enkelen in en rond Voorschoten wo nen. Een der zonen woont in een deel van de boerderij en heeft ook een melkwijk. De oudste zoon heeft een boerenbedrijf in Frankrijk. Het bruidspaar heeft vijf dochters, vijf zonen en 42 kleinkinderen. Gelegen heid tot feliciteren op 20 mei in Huize Drievliet te Voorburg van 15.30 tot 17.00 uur. DEN Onder de samenvattende [titel „Gisteren komt nooit weerom" presenteerde Sempre Avanti voor een stamvolle Gehoorzaal een bon- t show „met een muzikale histo- Alle krachten waren daar- Ivoor aangerukt en een ongewone 'jkdom aan kostuums en décors jaf het geheel iets van een grote revue. AI dadelijk moet Ik opmcr- [ken, dat de regie vaak zeer ver- Jdienstelijk werk heeft verricht en de voorstelling vrii heeft kunnen louden van dode plekken. De af wikkeling liep soepel en de over- jangen verslapten de aandacht niet. in ongeveer 1900 tot de bevrijding van 1945 werd de geschiedenis uit jebeeld en gekarakteriseerd door iet lied van de dans, het protest, de liefde, de musical. Niet alles, wat het programma beloofde, kre- jen we te horen. En het niveau, de ;waliteit van de muziek en de presentatie waren niet steeds ge- ijk. Toch kan Sempre Avanti eker met deze show overal voor tiet voetlicht komen en het publiek nkele uren heel prettig bezig- ïouden. dat enkele „vadertjes tijd" door ange kijkers omstreeks 1900 in de oekomst hadden gekeken, was het legin, een Engelse liederen- ptpourri, met veel muziek en ■nsbewegingen, in kleurige oude HBituums tegen een Londense .ach tergrond al dadelijk raak. Het ge beurt. maar hoogst zelden (of nooit), lat een revue met een hoogtepunt >egint. Dit was hier echt het geval, lok speelde 't orkest (in kostuum) tet tokkel-, strijk- en trekinstru- lenten en slagwerk heel vaardig in zong het koor zuiver en on- [edwongen. Orkest en koor hebben leze kwaliteiten onder de strakke, lelijk muzikale leiding van Koos lukler trouwens de hele avond op lil kunnen houden. het tweede nummer, met het lestijds beroemde lied^.Karlineke" 'as boeiend. als reeds opgemerkt, waren er in iet verloop van de show ook wat minder geslaagde scènes. In 't al gemeen kunnen we zeggen, dat Parijs. Londen en New York ster ker vervoerden den Wenen. Enkele treffende presentates moeten met name v orden genoemd: in volgorde zijn het: het protestlied (op 1914'18) van Dirk Witte (door Wim Brugman), de werkelijk uit stekende voordracht van een be kend kozakkenlied (met vrouwen) en door het koor, met hoge Uncle Sam-hoeden, „Swanee". De dertiger jaren werden door een aantal zeer bekende liederen uit gebeeld in een theater op het to neel. Lida Spaans leverde hier een voortreffelijke bijna professionele prestatie met een Frans chanson. Maar ook de bijdragen van Tiny Arnoldus, Nel de Vries en Gerard Koolhaas waren heel verdienstelijk. Tussen de grote bedrijven door werden er vaak amusante spreek- scènes opgevoerd. De toneelafde ling was daar goed voor. In de tijd een jaar of wat te vroeg hoorden we ook melodieën uit musicals, waarvan vooral die uit „My fair Koninklijk zilver voor J ,C. Gulij LEIDERDORP Ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum bij de Verenigde Touwfabrieken heeft de héér J. C. Gulij de zilveren medaille van de Orde van Oranje Nassau door burgemeester M. A. v d Have opge speld gekregen. Tijdens de informele bijeenkomst bedankte direkteur H. B. Haanappel de jubilaris voor zijn werk als baas in de afdeling spinnerij en voor de reorganisatie in de afdeling expedi tie. De heer Gulij kreeg het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met de zilveren speld, een gouden vestzak horloge, de gouden V.G.-draagspeld en een envelop met inhoud. SIDEN Er is veel bekendheid reven aan de reeks opvoeringen, t deze week in Imperium door de Komedie wordt gegeven. Het s dan ook een teleurstelling voor tam van der Vlugt en de acteurs, t de opkomst niet groter was. 'i ons nummer van zaterdag is al t en ander gezegd over de wijze toneelspelen en waarom „Impe- zich bij uitstek voor deze van toneelkunst leent. Het ift ons verbaasd, dat Hans Bos- nkel, Rein Edzard en Jan van Jsteren zich niet lieten verontmoe- ^Jgen door de geringe belangstelling, '-Haar in Megan Terry's „Goed ge iten, koel bewaren" alle facetten n hun kunstenaar-zijn hebben ge ïnd in een beklemmend spel, [arin de aandacht niet wordt af- door uitbundige décors of ns, maar geheel aankomt op mime, ritme en teamwork, et name komen deze elementen realisatie in de „spelletjes" de 'jgn. transformatie-scènes, die op het te gezicht niets met het stuk Inen te maken te hebben en 'hts dienen om een afsluiting of irgang te verkrijgen. Het verblij- van een drietal mannen in een bekrompen ruimte die een cel eenmaal is. gaat tegen de natuur en de gevolgen daarvan maakt van hen mensen, voor wie abnorma liteiten normaal zijn. Het programma na de pauze had een geheel ander karakter en stond voor het grootste deel in het teken van de improvisatie, waarbij veel wordt gevraagd van de fantasie en de vindingrijkheid van de execu tanten. Zij moeten de moed bezitten om zich in onverwachte situaties te storten en de handigheid, om zich daaruit weer te redden. „Vallen en Opstaan' is een juiste titel voor dit programma-onderdeel. Het is een aaneenrijging van scènes waarvan het publiek de lengte- be paalt. de spelers doet wisselen en als de rode lampen branden, zelf actief kan gaan meespelen. Grote bewondering kunnen we op brengen voor Tatiane Radier. Ria Riininks en Ineke Roosen. die met hun manneliike partners Niek Pan kras. Henk Votel en Willem Wagter. blijk gaven over die talenten te beschikken, welke nodig zijn om zich direct weer in een nieuwe si tuatie in te leven. Van het „publiek" was het Bram van der Vlugt. die reageerde op het rode licht en Elske van de Hulst, die op verdienstelijke wijze een scè ne speelde met Henk Votel en Wil lem Wagter. VOORSCHOTEN Toonschaal '70, de grote jaarlijkse gemeente- Ike tentoonstelling in het Cultureel Centrum, staat dit jaar in het iken van de natuurbescherming en de milieuhygiëne. Burg. L. de Kool verrichtte de ope- steld voor iedereen. Het wordt ge- jjg. Hij zei onder meer: „Voor- waardereerd, maar er kan zuiniger loten doet echt wel iets aan het in- mee worden omgesprongen", indhouden van de hatuur. Dage- De tentoonstelling is tot en met zijn vijftig zestig mensen be- vrijdag dagelijks geopend van 16 tot met openbaar groen Voorschoten 18 uur. Overdag brengen de scholen eft het openbaar groen openge- een bezoek aan de tentoonstelling. Lady" vermelding verdienen. De finale zette in met een aantal karakteristieke zaken uit de laatste oorlog. Daarna werd het toneel gevuld met vlaggen en de bevrijding werd plechtig bezongen door soliste (Nel de Vries,), koor en ork ist, met „ons aller" „Land of hope and Glory". Joh. van Wolfswinkel. Politieke discussie in Hillegom HILLEGOM Dinsdagavond sprak een drietal Tweede-Kamerle den, de heren E. J. M. Kolfschoten, (KVP), M. W.v Schakel (ARP) en drs. L. Schuring (CHU), elk in een 5 minuten-speech voor de C.C.P.-Hil- legom. De heer Kolfschoten wees op het belang voor de politicus om als „man in de politiek contact te onder houden met „de man in 't veld". Het menu van de politieke tafel is zeer gevarieerd. Drs. Schuring stelde zich hierna voor als oud-secretaris van de C.H.U., lid van „De Achttien". Hij maakt zich zorgen over de de mocratie en toonde zich bevreesd voor een situatie zoals wij die in „de dertiger jaren" kenden. Als doel stelling van chr. politieke partijen noemde de CHU-spreker de zorg voor de afzonderlijke mens en het dienen van heel het volk. Burge- meester Schakel van Noordeloos wees op de voortgaande versplinte- #ng in het partijpolitieke bestel. „wij ftiogen stellen', dat bij al het geschreeuw om vernieuwing, de con fessionele partijen de weg der een heid gaan". Daarna vormden zich drie ge spreksgroepen. Het woningbeleld stond centraal in groep Schakel. Elders in het jeugd huis achter de Jozefkerk sprak men met de KVP'er Kolfschoten over de partijen. Drs. Schuring discussieerde met jongeren en oudèren over on derwijszaken, universiteiten en stu denten. NOORDWIJKERHOUT Dins dagavond om acht uur is op de He renweg, nabU zijn ouderlijke wo ning, de 9-jarige Nico van Maris door een auto gegrepen, toen hjj per fiets de weg overstak. Het jongetje is kort daarop overleden. HILLEGOM Belanghebbenden wordt meegedeeld, dat burgemeester Van Niekerk verhinderd op de don derdagen 14 en 21 mei spreekuur te hiuden. Forum over klasse justitie LEIDEN Wat nodig is, is poli tieke bewustwording van de weten schappelijke arbeiders. Dat is de be langrijkste konklusie van het kon- gres „Wetenschap contra welzijn", dat de Philosophische Faculteit der Leidsc Studenten gisteravond In de Burcht had belegd. Het gaat om het formuleren van alternatieven, van mogelijkheden, die in de huidige wetenschap niet aan bod komen. Ook om het voeren van akties. vooral in bedrijven met veel wetenschappelijk onderzoek. Maar al te gemakkelijk worden idealen in de doofpot gestopt, terwijl duidelijk on rechtvaardige toestanden voortbe staan. Die visie werd naar voren gebracht door P. Cohen, oprichter van de Bond van Wetenschappelijke Arbeiders (BWA). Het welzijn van de mensen wordt vaak door de belangen van diegenen die de industrie beheersen, bedreigd. De filosoof dr. O. D. Dujntjer pleitte voor overleg, maar dan tus sen diskussiepartners, die gelijkwaar dig zijn. Geen van bejde mag machts argumenten gebruiken. Als wetenschappers zich ervan be wust moeten worden, van wat er met hun wetenschap gebeurt dan vereist dat esn andere opleiding aan de uni versiteit. Verscheidene sprekers merkten op, dat de plannen van onderwijsminister Verlnga de technische wetenschap pen dreigen te bevoordelen boven de sociale. Als \vetehschapjpers zich binnen een bedrijf gaan organiseren, dan zullen ze scherp hun gezamenlijke belangen moeten formuleren. LEIDEN Het politieke dispuut „Doctrina van het Leidsch Studenten Corps en de studenten van de Juri dische Faculteit hebben gisteravond in het gebouw Minerva een forum georganiseerd over klassejustitie. Voorzitter van het forum was mr. B. F. N. Boeker, forumleden: de hoogste juridische activiteit in Nederland, proc.-gcneraal mr. G. E. Langgmcyer, prof. mr. W. H. Nagel. mr. G. W. E. van der Valk Bouman, mr. H. Drion lid van de Hoge Raad en mr. P. H. Hugenholtz. Uit de inleiding van de documenta tiemap, die ter gelegenheid van het forum was samengesteld, werd dui delijk. dat men onder „klassejustitie" voornamelijk twee dingen kan ver staan, nl. het oude klassieke marxis tische begrip, waarbij de „bezittende" klasse, ter handhaving van zijn be voorrechte positie rechtspreekt over de „bezitloze" klasse en de klasse justitie, waarbij in feite het establish ment, de gevestigde Orde, wordt be voordeeld boven nieuwe stromingen in de maatschappij. Men was hel erover eens, dat de eerste interpretatie van „klassejusti tie" in Nederland niet voorkomt Het tweede punt echter was voor (af en toe felle) diskussie vatbaar. Volgens prof. Nagel was uit onder zoeken gebleken, dat de politie bij arrestaties zich liet leiden door uiter lijk voorkomen, zoals lang haar e.d. Volgens hem begrijpt de rechter vaak de taal niet van degenen, die met de justitie in aanraking komen. Eem voorstel kwam van mr. Hu genholtz, secretaris van het NW, Volgens hem zou de juridische oplei ding veel te eenzijdig zijn. Noodza- KATWIJK AAN ZEE Bij nade re beslissing heeft ds. J. P. van Roon bedankt voor het beroep dat de Hervormde Gemeente te Doorn op hem had uitgebracht. artikel 20 Wederopbouwwet Burgemeester en wethouders van de ge meente Valkenburg' Z.H. maken bekend, dat zij voornemens zijn op grond van artikel 20 der Wederopbouwwet bouw vergunning te verlenen aan het bestuur van de voetbalvereniging „De Valken '68" voor de bouw van een clublokaal op het perceel, kadastraal bekend ge meente Valkenburg Z.H.. zonder sectie nr 2006. Het bouwplan ligt m.Lv. 14 mei a.s. ge durende 14 dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage, terwijl belang, hebbenden tot 28 mei a.s. hun eventuele bezwaren tegen het verlenen van de ge vraagde vergunning schriftelijk bij hen kenbaar kunnen maken. Valkenburg Z.-H.. 13 mei 1970. Burgemeester en wethouders voorn., de burgemeester, N. van 't WOUT. De wethouder. G. VIS. LEIDEN „Wij hopen, dat u door de mysterieuze sfeer zult worden gegrepen en zo een plezierige toneelavond zult beleven". Zo opende Wim Hofs, voorzitter van de christelijke toneelgroep „De Timdeler club" de toneelavond in de Leidse 'Schouwburg. Het stuk getiteld „Beau Rivage" ten tonele gevoerd voor een goed gevulde zaal, werd geschreven door George Batson en vertaald door Shireen Strooker. De thriller ontleent zijn titel aan de naam van een oud plantagehuis waar nog rouw heerst in verband met het overlijden van Owen Colby. Mary, zijn vrouw, is op reis gegaah om aan de sombere stemming te ontkomen, dié Harriet Colby, één der erfgenamen verspreidt. Als Mary terugkomt uit New York, vertelt zij aan Gerald Colby, dat zij een koper heeft voor Beau Rivage, maar dat is tegen de wensen van Harriet. Als kort daarop enige ongelukken gebeuren met dodelijke afloop komt er een gespannen sfeer, die nog wordt verhoogd als er een detective opduikt, die een moordzaak tracht op te lossen en die een tip heeft ge kregen, dat de dader zich in de om geving moet ophouden. De bewoners van Beau Rivage gaan elkaar verdenken; temeer om dat blijkt dat diverse personen niet degenen zijn waarvoor zij zich uit geven. De spanende slotscène eindigt niet alleen in de ontmaskering van de dader van de moord, maar er komt nog veel meer aan het licht. De regie was in handen van de heer W. Ouwerkerk en het voortref felijke dekor werd verzorgd door de firma Beijne uit Amsterdam. De meeste spelers stonden voor het eerst op het toneel, maar hier. was niet veel van te merken- On danks de rumoerige zaal slaagden zij erin een zekere mysterieuze sfeer te scheppen. De rol van Cora Mayhew. nicht van de familie, die zich alleen maar interesseèrt voor mannen en drank, werd op voortreffelijke en op de lachspieren werkende wijze gespeeld door Riet Krispijn-de Wolf. Ook Ni co van Leeuwen in de rol van Max de butler, viel op door zijn spel. Hoos en laas water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag 14 mei hoog water 9 4522-21; laag water 5.0117.43. ALPHEN De bovenste zes kan didaten van de lijst van de Partij van de Arbeid voor de komende ge meenteraadsverkiezing, nl. de heren wethouder Duin, Van der Vlies en D. Bijl, mejuffrouw Donker en de heren Wol tere en De Wolf, hebben zich, vobrzdv'er nodig, gisteravond voorgesteld aan de vertegenwoordi gers van de irV Alphen vefschijnen- de kranten (voorzover ze plaatselijk nieuws brengen) en het gemeente raadsprogramma 1970 toegelicht. Het contact in deze vorm was voor onze gemeente geheel nieuw. De heer Duin trad als woordvoerder op bij de toelichting van het program ma. Dat begint met erop te wijzen, dat de 70-er jaren voor de gemeente Alphen aan den Rijn bijzonder be langrijk zullen zijn. Alphen gaat in deze jaren groeien van 34.000 naar 50.000 inwoners. Het gemeentebe stuur zal meer problemen ontmoe ten dan ooit. maar het zal ook steeds grotere mogelijkheden krijgen. Maar met een behoorlijke dosis nuchter heid wordt vastgesteld, dat de finan ciën het struikelblok voor iedere ge meente vormen. Het gemeentebestuur dient alle beschikbare middelen aan te wenden om de financiering van noodzakelijke en gewenste projekten op de kortst mogelijke termijn te realiseren. In het onderdeel „Het bestuur van de gemeente" wordt gevraagd om grotere inspraak en meer daad kracht en het besluit met te stellen, dat de P.v.d.A voorstander is van verkiezing van de burgemeester. Zo lang dat niet mogelijk is dringt zij aan op benoeming en herbenoeming op voordracht van de gemeenteraad. Inzake woningheheer en woningbouw worden krachtiger aanpak en gro tere openheid gevraagd. De ver- keersvoorzieningen dienen te zijp ingesteld op minder oponthoud en minder gevaar. Bij de stadsontwikke ling is inspraak noodzakelijk. Bij het onderdeel „Luchtverontrei niging" lezen wij: laat Alphen geen stinkstad worden. Voorts wordt breedvoerig gehandeld over de nood zaak van een aktievo recreatie-, sport- en kultuurpolitiek. Het onder wijs vraagt om vernieuwing en be tere voorlichting over de mogelijk heden in eigen gemeente. Gezond heidszorg dient meer zorg en voor- ZOETERWOUDE Burge meester J. A. Detmers sloeg vanochtend de eerste paal voor een brug over de Noordbuurtse- vaart. Deze brug wordt het eer ste kunstwerk In de toekomstige nieuwe verbindingsweg tussen het dorp en de Hoge Rijndijk en is ook van belang voor de ontsluiting van het uitbrei dingsplan „Westeinde". Voor de nieuwe brug moeten 23 palen van 5^4 ton de grond in. De oeververbinding krijgt een rijbreedte van 7.20 meter, een twee meter brede verhoogde berm. een rijwielpad van 3.60 en een voetpad van 1.95 m. zorg le brengen. Ook de voorlich ting van de Gemeentelijke Sociale diensten over allerlei mogelijkheden dient te worden uitgebreid en ten slotte krijgt de winkelvoorziening de aandacht. Uitcv,.wordt n:°' gaan aan de leef mogelijkheden voor /varlanderveen en Zwammerdam. Mei de zes kandidaten gaat men ook een zestal bijeenkomsten beleggen in de verschillende gemeentedelen: 19 rnei in clubhuis speeltuin Vreug de-Oord; 20 mei Zwammerdam; 21 mei Aarlanderveen: 25 mei zaal Op- standingskerk; 26 mei R.K. school Sterrenlaan (wijk Ridderveld); 27 mei in hotel Centraal. Burgerlijke stand LEIDEN GEBOREN: Joannes R zn v W B J A M Nijhuis; Alexander C A zn v G J Stam: Denise dr v W J de Wit; Peter zn v H Havenaar Ray mond J zn v D van Rijn; Christel R dr v D Hogewoning: Gerrit D zn v D Lindhout: Oscar St zn v J Eskes; Ruth H dr v P de Boer; Willem A S zn v W A J Zwart: Arno zn v P W F Sierat. GEHUWD: W A Brand en G Pen- OVERLEDEN: M de Vries. 1 sep 1901, man: A A B Licht. 14 nov 1894. vrocw; A Boer, 13 jun 1886. vrouw; J van der Reek. 12 jul 1875, weduwe van W Ritmeester: J Veerman. 26 jul 1911. man; P J Oskam, 1 jul 1899. eehtgen van I L de Gr opt. kelijk zijn meer maatschappijge richte vakken zoals sociologie, psy chologie. Bovendien achtte hij het ongewenst, dat een toekomstig rech ter van zijn opleiding af tot aan zijn benoeming tot rechter (door andere rechters overigens) zich zou bewegen in kringen van justitie en rechtspraak. Een stage in loondienst leek hem zeer wenselijk om de blik te verruimen. Warmond gebukt onder lawaai WARMOND „Door de steeds toenemende intensiteit van het ver keer neemt de geluidshinder in ons dorp in grote mate toe", zegt de WD alhier in een schrijven aan b en w. De geluidshinder is in veel sterkere mate toegenomen dan het verkeer. Dit heeft drie oorzaken: het ondeug delijke materiaal waarmee soms met flinke snelheid door de bebouwde kom gejakkerd wordt. Het opvoeren van de motor van de auto; de brom fiets en de motorenfietsberijders die er kennelijk genoegen in scheppen op vrije dagen en 's-avonds door het dorp te razen. Het bestuur hoopt dat op korte termijn afdoend tegen dit euvel zal worden opgetreden. VOORSCHOTEN Werken van Anton Arensky hoort men niet veel. Toch schreef deze Rus uit de sfeer van Tsjaikowsky uitstekende muziek. Zijn Trio in d bezit jeugdige on stuimigheid. Het hoofdthema kon digt Rachmaninoffs schrijfwijze aan en de cello krijgt een schumannesk zangthema toebedeeld. Toch inspire rend geschreven trioklanken met kleurig duetterende strijkers en een virtuoze pianopartij. Ro van Hessen, piano, Dulci Ouwerkerk, viool en Lous Goossens. cello, hadden er gisteren in de niet geheel bezette Marotzaal van Kasteel Duivenvoorde hoorbaar plezier in. Grancino Trio, zoals de collectieve betiteling voor deze drie Haagse mu siciennes luidt, legde in twee sonates van Clementi en Schuberts Trio op. 100 speurzin en durf aan de dag. Het valt helemaal niet mee een genie als Schubert modulatorisch in het zeer wisselende spel van stem mingen en muzikale scènerie op de voet te volgen. De rechtlijnige aan pak van dit werk, dat zitvlees ver eist, was evenwel minder een zoek- plaatje dan de tocht naar het kasteeltje. De verkeersobstakels ma ken er een ware puzzelrit van. Christenvrouwen Valkenburg VALKENBURG Onder grote belangstelling is gisteravond het jaarfeest van de afdeling Valkenburg van de Chr ist en-Vrouwenbond ge houden in de grote zaal van het Dorpshuis. Presidente mevr. De Heus hield een meditatie en daarna kregen de secretaresse mevr. De Vries en penningmeesteresse mevr. Kuyt ge legenheid hun jaarverslagen uit te brengen. Er is een gunstig kassaldo van f 311,37. In „Blijde en droeve datgen" liet mevrouw Kroon de gebeurtenissen van het afgelopen seizoen de revue passeren en men blikte even terug op het bevrijdingsfeest. Mevr. De Vries declameerde uit de bundel „Vuur en wind" van Muus Jacobse. Mevr. Strikwerda liet de dames al vast genieten van het reisje dat de afdeling 2 juni gaat maken. Na de pauze brachten de dames van de afdeling Oegstgeest een uit gebreide modeshow op de planken, die met de gebruikelijke bruidsstoet werd afgesloten. De avond werd muzikaal omlijst door de heer M. Kroon. De pakjesverkoop en de ver loting brachten een aanzienlijk be drag op, dat gedeeltelijk bestemd is voor de kas van „Blijde en droeve dagen'-. IJMUIDEN De loggers en kot ters bij 53.10 NB en 3 OL troffen voornamelijk schol aan. Van deze vissoort kregen zij uit een trek door elkaar genomen een mand of tien aan boord. De tong was heel wat dunner gezaaid. Per poging kreeg men hiervan in het gunstigste geval tien kilo aan boord. Een en kele keer lukte het aan de platvis wat wijting en kabeljauw toe te voegen. In de omgeving van 53.20 NB en 2.40 OL boekten de vaar tuigen redelijke resultaten. De schol was hierbij in de meerderneid. De tarbot was schaars. Wijting en gul waren in wat ruimere mate voor handen. Ter hoogte van 52.30 NB was een poging gemiddeld genomen goed voor 25 kilo tong en vier man den andere vis. Ook in dit geval had de 'schol de overhand. In de buurt van het Ketelgat vormde de tong een minderheid. Enkele vaartuigen deponeerden de netten op ongeveer 20 mijl noordwest van IJmuiden in zee. Een geslaagde inval want over het geheel genomen mocht ovei de resultaten beslist niet worden ge mopperd. In de ruimen belandden ook aantrekkelijke beetjes scnol en wijting. Alleen de tarbot lie' het afweten. In de omgeving van 57.10 NB kwam van alles wat voor. Tus sen 53.50 NB en 54 NB hielden zich eveneens makreelscholen op. Bij 52.5 NB zwom vni. rondvis. Ter hoogte van 53.40 NB was de situatie andersom. Hier was uitslui tend platvis voorhanden. In de Noord bleef de situatie gelijk aan die van de voorgaande dagen. Dit betekende voor de Nederlandse treilers gemiddelde trekken van zestig manden hoops: koolvis, schel vis, wijting, kabeljauw en soms wat haring en makreel. Wat er was. Aan de IJmuidense markt ver schenen 12 vaartuigen. Zij namen een aanvoer van 1622 kisten vis voor hun rekening, waarvan 50 kisten schelvis. 20 kisten wijting. 140 kisten kleine gul. 20 kiste^ gul en kabeljauw, 420 kisten koolvis, 100 kisten haring, 580 kisten ma kreel, 170 kisten schol, 5 kisten schar, 1 kist tarbot, 84 kisten diver- .sen. 825 stuks stijve kabeljauw en 1600 kilo tong. Verder waren er 510 kleine kisten schelvis. 230 kleine kisten wijting, 720 kleine kisten haring en 120 kleine kisten makreel. Vandaag meldden zich aan de IJmuidense markt onder meer de VL 73 Elly met 710 kisten en 300 stuks stijve kabeljauw en de VL 16 Voorloper met 95 kisten. In Scheveningen werden aange voerd 1210 kleine kisten haring, 975 kisten makreel, 425 kleine kis ten makreel, 120 kisten schol, 20 kisten diversen en 600 kilo tong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5