Lage huren in Merenwijk Voorrang voor doorstroming en bouw be jaar den woningen Wijk moet in vijf jaar zijn voltooid Stapje op goede weg VNISTER SCHUT: QjmmenfHOT Leiden krijgt kansen Minister Schut na eerste paal Merenwijk: Avond over Sölle Bij ons staat een Mercedes met de km-prijsvan een 10.000-gulden-auto Capel lector Amptmeijer over Schut: Politiek café in Leiderdorp Dagelijks veel op de weg? N.V. L.I.A.M. LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 MEI 1970 LEIDEN Het werkbezoekdat minister Schut giste ren aan Leiden brachtheeft verblijdend nieuws opge leverd. Leiden kan. als het niet goede plannen komt. zijn verzekerd van de volledige medewerking van de re gering bij het volbouwen van de Merenwijk. deelde de minister mee. Overtuigd van de grote woningnood in Leiden, zei de minister, dat de Merenwijk in vijf jaar moet zijn volgebouwd de gemeente zelf rekende nog altijd op een periode van zes tot acht jaar Er zal echter met degelijke meerjarenplannen moeten worden gewerkt en met grote bouwstromenDe minister zei letterlijk tot B. én Wu krijgt idle contingentendie u nodig hebt. maar u moet dan wel met goede plannen komen en er zal moeten worden gebouwd naar de be hoefte. die er is. iter Schut heeft zich iren tijdens zijn werk- \ek aan Leiden ook laten kichten over de Leidse ïppruimings- ten sanerings- 'emen. Zo maakte hij een andeling door de Camp. de minister geflankeerd Ir wethouder Piena (links) |ir. ros, directeur van de t Gemeentewerken. 'iDEN Dr. H. W. Capel, lot ïrre wetenschappelijk hoofd merker bij het Instituut-Lorentz 4 theoretische natuurkunde aan ndse Universiteit, is benoemd tot _pn lector in de theoretische na- lunde. Deze benoeming betreft lersoonlijk lectoraat. Wereldwinkel" 'aan ide Nieuw steeg IEN - De Wereldwinkel afd. 1 houdt van 13 tot en met 25 tn informatie- en verkoopaktie v ;rie Walenkamp aan de Nieuw- De doelstellingen van deze We- ":el zijn: jJrotesteren tegen de onrecht- Eujige handelsstrukturen in het al- n en tegen de tariefmuren in jzonder, en het aanreiken van tc atieven et mobiliseren van de publieke voor de noodzakelijke her- iii urering in de rijke landen; oor verantwoorde inkopen het I 'n van de meest behoeftige in de arme landen. ;alerie is geopend van 1023 u. scb ho edf >ra Sl1 ad^mische examens IEN Aan de Rijksuniversiteit :n; kand.ex. S 2 W. en N. de 1 A Baan (Oegstgeest); kand.ex. n* en N. de heer A Vermaas (Lei- kand.ex. S 1 W. en N. de heer s ik (Scheveningen); kand.ex. F 1 - N. de heer H J v d Broek (Lei- 5- kand.ex. W 3 W. en*N. de heer Proyen (Leiden); kand.ex. A' N. de heer J E Bosschieter (Lei- kand.ex, B 1 W. en N de heer van Densen (Leiden); kand.ex. en N. de heer G C Westmaas n>; kand.ex. G 1 W. en N. de E M Haadebos (Leiden); kand. 3 W. en N. de heer W F J Bur- Wassenaar); doct.ex. farmacie H M Kruyzer-Nanning (Den doet. ex. biologie mej J M Op- 1h .Leiden) doet ex. biologie de C van Vaupel Klein c.l. (Rijs- doct. ex. wiskunde de heeriC A ers c.l. (Leiden); doet. ex. na- inde de heer G de Langen (Lei- ioct. ex. sterrekunde de heer H Someren Gréve (Leiden); ddet. ahelkunde mej M S F Euwe 'e'lgeest); doet. ex soheikunde mej Comelissen (Leiden); doet. ex. '^unde de heer A P A M v d Bo- (Leiden): doet. ex. scheikunde R R Dessing (Leiden); doet. ex. igyunde de heer R H Barents (Lei- doct. ex. scheikunde de heer R nder (Rijswijk); doet. ex. geolo- heer G van Tongeren (Leiden), geologie de heer R K Jonker n); kand. ex. kunstgeschiedenis J Hijmans (Blaricum); kand. j ^geleerdheid de heer E H Cos- >cheveningen). doctor in de geneeskunde pro- 'rde de heer H E D J Kews op ft foefschrift „Aan electophysiolo- 4 study of the synapses between nerve fibres and tectal neurons na temporia". De minister kwam met nog meer verheugende mededelingen. Eén van de belangrijkste voor de wo- Minister Schut had gister middag weinig moeite met het slaan van de officiële paal in de Merenwijk in werkelijk heid was het de 43ste. Na een paar korte tikken zakte de paal moeiteloos bijna tol het eind de (golvende) grond in. Geen wonder: onder de vier meter dikke laag opgespoten zand bevindt zich negentien meter veen. (Foto NLC - Dirk Ketting) ningzoekenden is misschien wel, dat de regering Leiden als één van de maximaal tien uitzonderingsge bieden van ons land gaat beschou wen en dat de regering rekening gaat houden met de buitensporig hoge grondprijzen in de Merenwijk. Volgens de normale regeling daalt het rijkssubsidie als de stichtings- kosten van de woningen stijgen. Voor Leiden wordt echter een uit zondering op deze regel gemaakt. Hier wordt voortaan uitgegaan van een normale grondprijs, wat be tekent, dat het rijkssubsidie dus hoger wordt. Deze nieuwe regeling geldt ook voor de nu door Elementum NV in aanbouw genomen (woningwet- bouw-) flatwoningen, waarvan de gemeente de bruto huur op f 270 heeft' geraamd. Volgens voor'opige berekeningen kan de nieuwe rege ling voor Leiden betekenen, dat deze huur ongeveer f 60 per maand lager wordt. Het definitieve be drag is echter pas na uitvoerige berekeningen bekend. Koophuizen Verder heeft minister Schut mee gedeeld, dat hij positief heeft ge reageerd op de Leidse verzoeken om ontheffing van de nieuwe voor schriften inzake het toewijzen van woningen. In concreto betekent dit, d^t in Leiden de gemeente een (loewijzings-) vinger in de pap houdt bij aan koop van bestaande woningen, terwijl Leiden de eco nomische gebondenheid van wo-, ningzoekenden mag handhaven. ..Excellentie, wat een heerlijke mededeling", was de reactie van wethouder mevrouw Den Haan hierop; de minister reageerde met; „Eigenlijk triest, dat u dit heerlijk moet vinden". Aan het gesprek tussen minister Schut en B. en W. ontlenen wij verder nog het volgende: Bejaardenwoningen Mét B. en W. is de minister over tuigd van de noodzaak van een omvangrijke nieuwbouw, gecombi neerd met krotopruiming en door stroming. De minister is daarom be reid alle aanvaardbare initiatieven van Leiden te steunen. Wel stelt hij als voorwaarde één grote gecombi neerde operatie op basis van een goede programmering. Rijk pro vincie en gemeente moeten geza menlijk de naar beneden draaiende Leidse spiraal veranderen in een naar boven gekeerde spiraal. De minister deelde mee, dat vol gens berekeningen op zijn depar tement Leiden momenteel nog drie duizend bejaardenwoningen nodig heeft. Daarmee zal dus rekening moeten worden gehouden bij het maken van bouwplannen. Daarnaast moet worden gedacht aan keuze woningen. Doorstroom-vrouw Het is onmogelijk, dat voor Lei den een hogere individuele huur subsidie wordt vastgesteld. Voor de doorstroming naar de Merenwijk willen B. en W. zoals bekend, een speciale ambtenaar aanstellen. De minister vond dit een goed idee; hij adviseerde een vrouw in deze functie te benoemen. Het rijk zal bijdragen in de kosten. v De minister deed verder de sug gestie de bestaande huren te har moniseren teneinde onredelijke verschillen uit de weg le ruimen. Verder vond minister Schut het raadzaam een ..geconcentreerde commandopost voor de binnenstad" in het leven te roepen terwille van een zo efficiënt mogelijke coördi natie. Zonder nu direct in een uitbundige hoera-stemming te komen want een klemmend probleem als de woningnood is nu eenmaal niet zomaar op te lossen mogen wij constateren, dat het bezoek van minister Schut aan Leiden zinvol is geweest. Vooral uit het gesprek van de minister met B. en W. is duidelijk gebleken, dat in „Den Haag" begrip is gegroeid voor de benarde Leidse woonsituatie, en de minister is nogal royaal geweest met zijn toezeggingen. Hij deed die echter op essentiële punten voorwaardelijk. De rege ring zal Leiden bij de bestrijding van de woningnood in alles ter wille zijn en contingenten zullen daarbij geen enkele remmende rol spelen. Maar: Leiden zal dan met goede plannen moeten komen en wat de Merenwijk betreft, zal in grote bouwstromen moeten worden gewerkt. Uitgangspunt MOET daarbij zijn, aldus de minister: de Merenwijk in vijf jaar vol. Met andere woorden- Leiden zal zichzelf moeten waar maken. Als men weet. dat het Leidse gemeentebestuur zelf tot nu toe een bouwperiode van zes tot acht jaar als ideaal had gesteld voor de Merenwijk, met in het achterhoofd waarschijnlijk de idee: als het tien jaar wordt, mogen we nog niet mopperen, dan wordt het duide lijk, dat Leiden van nu af aan veel slagvaardigheid en visie aan de dag zal moeten leggen, willen de zesduizend woningen in de Meren wijk inderdaad binnen vijf jaar zijn gebouwd. Diezelfde visie en slagvaardigheid zullen nodig zijn bij het stimuleren van de door stroming en de aanpak van de binnenstad. Enkele jaren geleden zei commissaris Klaasesz bij de ingebruik neming van de nieuwe brug over de Zijl, gekscherend sprekend over de ambtelijke aanpak in Leiden: in Leiden gebeurt alles vijftig jaar later. Als er maar enige grond van waarheid in die woorden zit, dan moet er op slag wel een heel frisse wind door het stadhuis gaan waaien, wil Leiden volledig kunnen profiteren van de ministe riële toezeggingen. LEIDEN Ter ere van het bezoek van minister Schut gisteren aan Leiden werd in het Prytaneum een bijeenkomst gehouden door het comité Woningnood, die een demonstratief karakter droeg. Er was vrij veel belangstelling. Het PSP-raadslid Herman Amptmeijer vertelde eerst iets over het bezoek van dè minister en zijn beloftes, waarvan er, aldus het raadslid, misschien twee de moeite waard zijn. Er is het voorstel van het comité Leiden tot woningnoodgebied te verklaren. De heer Schut is wel niet bereid Leiden zo te noemen, maar hij wil er wed aandacht aan be steden. Daarnaast zullen opnieuw de flats, die in hel moorden van de Merenwijk tegen Warmond zouden worden gebouwd, worden bekeken. Verder is de toezegging gedaan, dat de Merenwijk in vijf jaar klaar is. Minister Schut heeft verder ge zegd, kwistig te zullen zijn met in dividuele huursubsidies. Dat blijft toch nog wel karig en daarom moet de gemeente de rest bijpassen, aldus de heer Amptmeijer. Er komt verder een doorstromingsambtenaar en dil betekent, dat mensen met weinig geld in slechte woningen kómen. Tot slot mag de bouw van de Merenwijk zo soepel mogelijk gebeuren. Herman Amptmeijer kwam tot de conclusie, dat Schut een stapje op de goede weg heeft gedaan en dat het (behalve de doorstromings ambtenaar) meer is dan niks. In ieder geval is duidelijk geworden, dat actie voeren en eisen stellen succes hebben. Verkrotten De bouwvakker Wouter ter Braake uit Rotterdam, die gewerkt heeft in Leiden, Leiderdorp en Rotterdam o.a., sprak over het bouwen van huizen en over hel voeren van actie, zoals hij dat in Rotterdam heeft ge daan. De overheid heeft oude wijken bewust laten verkrotten, zo zei hij, zodat er dure kantoorgebouwen en flats kunnen komen. Een andere opmerking was: wat er over het algemeen wordt ge bouwd, is niet bestemd voor het arbeidende gedeelte in Nederland. Vaak is het gemiddeld 300 of meer gulden per maand. Er moet gewoon winst worden gemaakt en dus zo duur mogelijke woningen. Er werden twee fölms vertoond: één van de Amsterdamse Kinker- buurl. die voor de VPRO-televisie is geweest en een film over het wonen in Leiden. Na de pauze ver telden mensen uit de saneringsbuur ten in Leiden over hun moeilijk heden en ervaringen bij huisvesting en de gemeentelijke woningstichting. LEIDERDORP In samenwer king met de 7 politieke partijen, die in Leiderdorp aan de gemeenteraads verkiezingen deelnemen, organiseert hel Leiderdorps communicatie centrum gedurende mei een politiek café. Het is gevestigd in gebouw 't Trefpunt aan de Eikenlaan en is geopend iedere woensdag en zater dagavond van 8 uur af. Aanwezig is steeds een aantal kandidaat-raads leden van de diverse politieke par tijen. ZOETERWOUDE De bejaarden van Zoeterwoude-Rijndijk maakten gisteren hun jaarlijkse reisje. Via Alphen. Mijdrecht en Hilversum reed men naar Amersfoort. Hoofd doel van de tocht was het Dolfina rium in Harderwijk- Burgemeester J. A. Detmers en zijn vrouw en ds. Honnef maakten de tocht ook mee en genoten even" goed als de bejaar den. LEIDEN De r.k. studentenver eniging Sanctus Augustlnus, de SSRL. de NCSV en de VCSB organi seren op donderdag 14 mei een avond over de linkse theologie van de Keu- lense theologe Dorothee Sölle. Dorothee Sölle en haar medewer kers gaan ervan uit dat geloof en po litiek alles met elkaar te maken heb ben. Deze gedachte was uitgangspunt bij een zestal bijeenkomsten die vorig jaar in Keulen werden gehouden. Deze bijeenkomsten zijn bekend ge worden als politieke avondgebeden. De organisatoren van de samen komst hebben Jan Bonsen van het godsdienstkritische tijdschrift „Te genspraak" uitgenodigd een inleiding te houden over „linkse theologie Voorts zullen er een interview met Dorothee Sölle en een documentaire over een politiek avondgebed worden vertoond. Twee studentenpartores, te weten Stan Cies'lak en ds. K. Bouw- huys zullen als gesprekspartners aan wezig zijn. De avond begint om 20 uur en vindt plaats in het pand van Aügustinus. DISCUSSIE OVER WONINGNOOD LEIDEN Om drie redenen: het steeds nijpender worden van de wo ningnood, het naderen van een nieuwe zittingsperiode van de gemeenteraad en het slaan van de eerste paal in de Merenwijk door minister Schut heeft een groep Leidse burgers, onder wie ds. P. L. Schoonheipi, een vergade ring belegd op vrijdag 22 mei om 8 uur in zaal Mekel, Hogewoerd 87. Onder leiding van een neutrale, za kelijk leidende voorzitter worden de aanwezigen uitgenodigd hun visie te geven op en te discussiëren over de vraag: welke maatregelen kunnen wij plaatselijk en landelijk treffen om de woningnood op te heffen? De uitnodiging is o.a. gegaan naar de raadsleden, de universiteitscura toren, de Kamer van Koophandel, de woningbouwverenigingen, de huis eigenaren en het comité Woningnood. LEIDEN Nadat minister Schut in de nu nog op een woestijn ge lijkende Merenwijk, omstuwd door onder anderen met spandoeken en horden uitgeruste jongeren, de officiële eerste paal had geslagen voor de eerste woningbouw in deze nieuwe wijk, hield hij een toespraak, waarin hij nogal van leer trok tegen het feit, dat voor veel te veel mensen de hyur van een woning een onbetekenend sluitpostje betekent op de huishoudelijke begroting. Met andere woorden: er moet veel drastischer worden „doorgestroomd" van goedkoop naar duurder, wil de strijd tegen de woningnood een succes worden. Burgemeester Van der Willigen, die de toespraak beantwoordde, zei het gevoel te hebben, dat er tussen het Leidse gemeentebestuur en de minister een gesprek op gang is gekomen, v^aarop binnenkort kan worden verder gegaan. Ir. J. J. Vos, directeur van Gemeentewerken, gaf nog een toelichting op het Merènwijkplan. Minister Schut zei in zijn toe spraak onder meer het volgende: Sinds de bevrijding, die wij vorige week hebben herdacht erf gevierd, zijn in ons land evenveel huizen ge bouwd als in 1945 in Nederland aan wezig waren. Op zich dus bepaald een aantal om met ontzag te noe men, een verdubbeling in een kwart eeuw. En toch wordt er vandaag een eerste paal de grond ingedreven in een gebied waar we mogen spreken van een woningtekort, kwalitatief en kwantitatief. Op het eerste ge zicht een dwaze tegenstelling, maar bij nader inzien goed verklaarbaar. Het tekort stamt niet uit de oor logsperiode, maar uit de* ontwikke ling sindsdien. Het aantal van hen die zelfstandig wensen te wonen, groeit sterk, heel sterk. Grotere groepen willen op een jongere leeftijd een eigen woning, meer ouderen kunnen het zich phy- siek en financieel permitteren zelf standig te wonen. De woningbehoef te is op die manier met sprongen omhoog gegaan. Tegelijkertijd wor den meer eisen gesteld, meer wen sen naar voren gebracht, voor de woning en in de laatste tijd voor al voor de woonomgeving. Helaas is het nog steeds niet bijs ter goed gesteld met onze waarde ring voor dal wonen. Ik weet na tuurlijk heel goed dat menigeen zich grote offers getroost om onder dak te komen, maar veel groter is het aantal van onze medeburgers voor wie de huur een bijna onbeduiden de post op de huishoudelijke begro ting voorstelt, een sluitpost haast. Anders gezegd: ik zie de veelal dure nieuwbouw slechts dan als nut tig en zelfs als noodzakelijk, wan neer wij bereid zijn doorstroming gewenst te achten en er aan mee te doen, wanneer wij aan onze huis vesting de waarde toekennen die zij moet hebben. Goede slap Voor de Leidse agglomeratie is de nieuwbouw in Merenwijk een goede stap voorwaarts, een stap die pas mogelijk werd door .grenswijziging en die kan bijdragen tot een ver snelde sanering in de stad Leiden. Elke dag wordt het duidelijker dat onze volkshuisvesting ruimer gezien moet worden dan menigeen gewend is; huisvesting is niet alleen nieuwe huizen bouwen, maar ook verbeter- bkre woningen opknappen, krotten opruimen, oudere wijken opfrissen en bijspijkeren, doorstroming be vorderen. Nu in vele delen des lands de overgang naar een normale woning marktsituatie zich voltrekt kunnen en moeten wij een halt toeroepen aan een ontwikkeling die dreigt permanent averechtse gevolgen te hebben. Ik heb reeds aangekondigd dat /.eer binnenkort de individuele subsidiëring zal worden ingevoerd; ik kan hieraan toevoegen dat de objectieve subsidiëring gekoppeld zal worden aan meer inzicht in de bestemming en dientengevolge aan een allround programmering der volkshuisvesting door gemeente of regio, i In een klap Wat deze streek betreft, prijs ik mij gelukkig dat mijn bezoek van daag niet alleen de nieuwbouw van woningwetwoningen betreft, maar evenzeer gericht is op saneringsplan nen. En dat ook in de premiesfeer en in de ongesubsidieerde sector aanzienlijke aantallen woningen in uitvoering zijn in Leiden. U /uil bet mij niet euvel duiden wanneer ik. gelet op de noodzaak van sanering en krotopruiming, hier een lans wil breken voor de bejaar denwoningen. Voor de bejaarden een aanzienlijk percentage der Leid se bevolking is naast de in voor bereiding zijnde projecten voor ver pleeg- cn verzorgingstehuizen, een plan tot de bouw van meer zelfstan dige bejaardenwoningen ongetwijfeld een uitstekend middel oni in één klap doorstroming, sanering, krotoprui ming en woningverbetering tot fei telijke gelding te doen komen. We willen het u eerst wel voor-rékenen, voordat we voor-rijden. Aan de hand van tabellen kunnen we u aantonen dat een Mercedes-Diesel een all-in-kilometerprijs heeft die niet hoger is dan die van uw 10.000-gulden-auto. Ervan uitgaande dat u ca. 30.000 kilometer of meer per jaar rijdt. Waarom zoudt u - juist u als veel-rijder - zich dan nog het comfort, de betrouwbaarheid en de veiligheid van een soepele, opvallend stille Mercedes-Diesel ontzeggen? Die zuiniger'is dan u denkt. Tabellen en een onthullende proefrit liegen niet. Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710 - 4 45 45

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3