Militair Vara mikpunt Vpro 3 Montreal organiseert Olympische Spelen 1976 Geef Surinaamse kind een kans Munitie-opslag weg uit Staelduynse bos? Versterkte Wim voor koppositie Bravenboer Straaljager veroorzaakt heidebrand MAN SCHIET MET VUURPIJLEN OP STRAALJAGERS Veel reacties op eigen omroep Mariniers willen front maken IS door ROLF HOEKSTRA WINTERSPELEN VOOR DENVER r# v IN OLYMPIA'S TOUR: Bedrag Staatslening tegengevallen Rozen Vijf-jaren-actie Hakisu 11 WOENSDAG 13 MEI 1979 Minister tot ontruiming bereid jDEN HAAG Minister Den pom (defensie) is bereid de junitie, opgeslagen in een deel in het Staelduynse Bos, nabij oek van Holland, naar elders »er te brengen. Sijn ambtgenoot, minister Schut jlkshuisvesting en ruimtelijke or- ning) heeft dit gisteren op vragen fi het Tweede Kamerlid mejuf- iuw Barendregt (soc.) meegedeeld. ■iet bos zal na eventuele verwijde- jg van de munitie-opslag toeganke- Fzijn voor het publiek, jlnderzocht wordt nog of een situe- g van de munitieopslagplaats bin- i het Rijnpoorthavencomplex ge ilden kan worden. De recreatieca- |iteit zal na het treffen van enige irzieningen, in het Staelduynse IDE Een Amerikaanse straalja- heeft gistermiddag een bos- en debrand veroorzaakt tussen Arn- n en Hoenderlo. Veertig hectare g verloren. 3et toestel kampte met een motor- ring en de piloot besloot daarop de (ndstoftanks af te werpen, geheel gens de voorgeschreven procedu- aldus de luchtmachtvoorlich- jsdienst. e piloot slaagde erin zijn toestel ouden te landen op de vliegbasis len. abij de vliegbasis „De Peel" ging hectare heide verloren door een nd, die door nog onbekende oor- is uitgebroken. De koninklijke ■echaussee stelt een onderzoek in. Bos, worden gehandhaafd, hoewel een deel is verkocht aan een Rotterdamse golfclub. SOEST De heer G. H. de Kruyer, bedrijfsleider van een verkoophuis van caravans te Soesterberg. is in moeilijkheden gekomen met. de Ko ninklijke luchtmacht omdat hij met vuurpijlen op straaljagers heeft ge schoten. Het bedrijf en het woonhuis van de heer Kruyer liggen precies in het ver lengde van de startbaan van de vlieg basis Soesterberg. De straaljagers die hier opstijgen en landen, scheren op enkele tientallen meters over het huis. Het gezin De Kruyer (man, vrouw en zoontje) krijgt van het lawaai her haaldelijk de zenuwen. De heer De Kruyer heeft enkele malen bij de basis geprotesteerd, maar steeds werd gezegd dat er niets aan te doen was. Daarop heeft de man uit protest enige keren vuurpijlen afge schoten als een straaljager naderde. Eén piloot meldde de „beschieting" en zei, dat hij mogelijk verblind zou zijn geraakt als hij zijn landingslicht niet aan had. In dat geval had de straal jager kunnen verongelukken. Reactie van de heer De Kruyer: „Als het mogelijk is een straaljager al met een eenvoudig vuurpijltje neer te halen, laten we dan de hele militaire luchtvloot maar opdoeken." Van onofficiële zijde wordt ver klaard dat het de laatste maanden op Soesterberg erg druk is geweest voor speciale Starfighter-oefeningen. Het is mogelijk de heer De Kruyer gerechtelijk te vervolgen wegens het opzettelijk in gevaar brengen van het luchtverkeer, en daardoor ook van de bevolking en het verkeer op de Amersfoortse straatweg. In de gemeente Soest is het afste ken van vuurwerk, behalve in de oudejaarsnacht, verboden. A MSTERDAM Hans König is een 22-jarige jongen van sta vast. Niet voor niets is hij zes jaar lang beroepsmilitair ge weest bij de marine. Z'n blik is verruimd, z'n horizon verbreed. Hij is zeer zelfstandig geworden, vindt hij zelf. Rustig rookt hij z'n pijpje. Een tevreden roker is géén onruststoker. Nee, Hans König moet niks hebben van al dat geroep, waar aan sommige jongeren zo'n be hoefte schijnen te hebben. Hij veroordeelt omroepen als VARA en VPRO, die Neerlands wapen rok „misbruiken als mikpunt voor hun agressie, agitatie en ne gatieve kritiek". Vooral de VPRO heeft het volgens hem begrepen op Jan Soldaat, hoewel die niets anders doet dan z'n plicht. „Iedereen die nog in dienst moet wordt door deze omroep op zo'n er gerlijke manier geïndoctrineerd, dat ze als waardevol soldaat kunnen wor den afgeschreven", zegt hij. Hans König wil het aanzien van de Nederlandse militair wat opvijzelen en meer begrip kweken voor de noodzaak van een defensie-apparaat. Samen met z'n vriend Peter Iedema (21) heeft hij de Stichting militaire omroep Nederland (MON) opgericht en dat is niet onopgemerkt gebleven. Nadat ze het bericht op het NP-net hadden laten zetten, stroomden de reacties binnen. Vlotjes AMSTERDAM Voor het tst in de geschiedenis van de [derne Olympische Spelen lg Canada gastland zijn. Mon- ial, met zijn twee en half mil- tn inwoners, zk\ de Zomerspe- in 1976 van 17 juli tot 1 jgustus organiseren. De Win- rspelen zijn in dat jaar aan t Amerikaanse Denver toege- Izen. lelangrijke en wat de Zomerspelen reft, enigszins verrassende beslui- die gisteren in Amsterdam, tij- is de 69ste zitting van het IOC rden genomen. Algemeen werd igenomen, dat Moskou het grootste «evenement ter wereld zou mogen pniseren. Na' de tweede stemming i de 69 leden van het IOC werd ter duidelijk dat Montreal en niet skou kan beginnen met de bouw i sportarena's en een Olympisch •p en voorbereidingen te treffen ir het ontvangen van vele duizen- 1 sportliefhebbers. eerste stemming had als resul- gehad: Moskou 28 stemmen, ntreal 25 en Los Angeles 17. Aan- öen geen absolute meerderheid in tete instantie werd behaald werd jrgestemd tussen Montreal en Mos- Eerstgenoemde stad kreeg toen (stemmen, tegen Moskou 28. Mont- il telt twee stadions met elk 30.000 ptsen. h de komende zes jaar zal een npisch Stadion worden gebouwd, i aan 80.000 toeschouwers plaats zal jden. Voorts zal er nog een zwem- pion moeten verrijzen met een [lande capaciteit van 10.000 perso- stad is op het gebied van het iniseren van grote evenementen onbedreven. In 1967 was er de ildtentoonstelling, die 52 miljoen (kers trok. De kosten van de ilen zullen wegens de voorzienin- die drie jaar geleden reeds zijn iffen, dan ook binnen de perken (ven. Veel doen lurgemeester Jean Drapeau, die liddellijk na het bekend worden de toch wel verrassende uitslag, spreekgestoelte beklom, bena- ikte de wil van Montreal zich voor Spelen geheel in te zetten. „We len nog veel moeten doen, maar ;s zal op tijd klaar zijn. We zullen in zien dat het wel degelijk moge- c is in deze tijd zuivere Olympi- ^e Spelen te houden." iren Khachatyzov, leider van dc lische delegatie, wekte na afloop de stemming de indruk van een :ht verliezer. Aanvankelijk lieten Russen aankondigen dat ze in het ^I-congrescentrum een persconfe- htie zouden houden, nadat bekend ps geworden dat Moskou de organi se van de Zomerspelen van 1976 ét kreeg. Een klein uur later lieten weten dat slechts een verklaring |u worden afgelegd. Privilege ■.Denkt het Internationaal Olym- sch Comité, dat de organisatie van 1 Olympische spelen een privilege W het Westen is?", was de kern van zijn betoog, „deze beslissing draagt niet bij tot de ontwikkeling van de Olympische beweging en tot een be ter onderling begrip". Hij wees erop dat Moskou, als eni ge van de steden die de Spelen van 1976 wensten te organiseren, zich bij voorbaat akkoord verklaard had met alle voorwaarden van het IOC en ook alle noodzakelijke garanties had kun nen geven. „Dat wist de president van het |OC, dat wisten de afgevaar digden die stemden, dat wisten de in ternationale sportfederaties", om er dan weifelend op te laten volgen „dat wist ook de pers". Vragen om nadere toelichting ging Khachatyzov uit de weg. Hij voerde steeds weer aan, dat er geen sprake was van een persconferentie en dat hij namens de delegatie alleen een verklaring had afgelegd. Denver, de zich sterk ontwikke lende hoofdstad van de staat Colo rado, is als winnaar te voorschijn ge komen uit de strijd om de Olympi sche Winterspelen in 1976. De stad is gelegen in de schaduw van de Noordamerikaanse Rocky Mountains en is sinds vele. vele jaren een belangrijk Amerikaans winter sportcentrum. Sinds 17 dec. 1967, toen het definitieve besluit viel Den ver kandidaat te stellen voor de Win terspelen van 1976 heeft men gewerkt aan een zeer consciëntieus plan, dat nu verder zal worden uitgewerkt. Denver telt 1.1 miljoen inwoners en beschikt over een zeer modern vlieg veld, dat qua personen- en vracht vervoer op de achtste plaats in de Verenigde Staten staat. Voor de gas ten zullen in 1976 honderdduizend hotelbédden ter beschikking staan. Pas in derde instantie werd beslist, dat Denver de organisatie van de Winterspelen kreeg. Het resultaat van de eerste stemming was: Denver 29, Sion 18, Tampere 12 en Vancouver 9 stemmen en een onthouding. De laatste plaats viel hierna af. Bij de herstemming was de verde ling: Sion 31, Denver 29 en Tampere 8 stemmen en wederom een onthou ding. Tenslotte volgde de u -slissende „ronde" tussen Denver en Sion, waar bij de stemmen, die even eerder naar de Finse wintersportplaats wa ren gegaan, in bezit van Denver kwa men. Eenvoud Burgemeester William McNichols, nauwelijks merkbaar geëmotioneerd, dankte de 69 leden van het IOC en zei dat Denver alles in het werk zal stellen om de Spelen tot een succes te maken. Ook hij verzekerde dat de eenvoud bij de organisatie van het grote sportfestijn centraal zal staan. De ex-Marinier heeft het over zes duizend schriftelijke, telefonische en mondelinge reacties. Wanneer een collega van het Algemeen Dagblad hem tijdens het vraaggesprek opbelt, maakt hij er vlotjes achtduizend van. „Zelfs" hele hoge legerofficieren belden hem op om te vertellen hoe blij ze waren met dit initiatief en dat ze zich als lid zouden aanmelden, wanneer het zover was. De militaire omroep zal worden opgezet naar Amerikaans voorbeeld, maar voordat definitieve plannen kunnen worden gemaakt is het wachten nog op het verplichte aantal van 15.000 leden. „We zijn een half jaar in Amerika geweest en daar hebben ze de Ameri can Forces Network, die door de re gering wordt gefinancierd. De Ameri kaan staat mede dankzij de AFN veel positiever tegenover de militair. Hij wordt veel meer als een mens geac cepteerd". „Kijk, hier is dat heel anders. Een militair wordt gezien als 'n minder waardig wezen. Het is tegenwoordig abnormaal als je geen dienst weigert. Dat moet veranderen. Ik zie militaire dienst als de plicht van iedere jonge, gezonde Hollander. Je moet je dienst baar stellen aan ht vaderland. Dat is nu eenmaal de consequentie van het Nederlanderschap". Polittiek „Nee, we willen met onze militaire omroep geen politiek bedrijven. Neem bijvoorbeeld de kwestie Cambodja. Wij zouden, alleen de militaire aspec- Koningin Juliana en prins Bemhard hebben gisteren de openingszitting van het Inter nationale olympisch comité in het Amsterdamse RAI-gebouw bijgewoond. De Koningin wen ste het congres „sportief succes" toe. Minister Klompé maakte voorts wat kritische kantteke ningen, die door de voorzitter van het IOC, Avery Brundage (82), als de meest zinvolle in zijn loopbaan werden geken schetst. Op de foto de „grand old man" van het IOC, konin gin Juliana en prins Bemhard. De burgermeesters van de olympi sche steden voor 1976 feleciteren el kaar met behaalde succes op de con ferentie van het internationaal olym pisch comité gisteren in Amsterdam. Rechts Jean Drapeau, burgermeester van Montreal, waar de Zomerspelen gehouden zullen worden en links Bill McNichols, burgermeester van Denver, de stad van de Winterspelen in 1976. ten analyseren. Uiteenzetten waarom Nixon tot dat besluit is gekomen. En dat vind je niet in dc kranten. Die spuien kritiek. Wij zouden afgaan op de berichten van de voorlichtingsdiensten en de Amerikaanse ambassade. Heet van de naald dus. Wat die correspondenten doorgeVen is anti-Amerikaans. Niet reëel". Wat de Amerikaanse voorlichtings dienst aan informatie verstrekt is dus wel objectief? „We zouden proberen het militaire aspect te verklaren en we willen dat doen in objectief-posi- tieve zin". iHans König zegt erbij dat het mis schien erg opportunistisch klinkt. En dat is dan wat zwak uitgedrukt. Maar behalve objectief-positieve voorlich ting wil de militaire omroep ook cul turele en ontspannende programma's brengen. Ze hopen daarmee de 120.000 leden tellende krijgsmacht te bereiken. Van hoog tot laag. Inmiddels is ook Peter Iedema per taxi naar het woonhuis van z'n vriend gesneld om het zijne van de militaire omroep in oprichting te zeg gen. Zijn commandant heeft hem het HANS KÖNIG i met spoed aangevraagd verlof ver leend, want hij verkeert nog niet, zoals Hans König, in de omstandig heid dat hij de dienst vaarwel mag zeggen. Volgend jaar pas. „Ik heb vijf jaar geleden gete kend, omdat ik vrij wilde zijn en wat levenservaring wilde opdoen. Ik zal blij zijn als het afgelopen is, want ik geloof dat je als burger meer kan bereiken". Rentenieren Hans König: „De meeste jongens tekenen, omdat ze het thuis niet naar hun zin hebben. Bij mij speelde dat niet. Ik had een grote drang naar zelfstandigheid. Momenteel ben ik zo'n beetje aan het rentenieren en ASSEN De Drent Popke Ooster- hof heeft in de sprint van een groep van 12 renners de vijfde etappe van j Olympia's tour door Nederland ge- I wonnen. Hr.j legde de 165 kilometer j van Doetinchcm naar Assen af in de tijd van 3 uur 52 minuten en 28 se- j conden. Wim Bravenboer blijft leider in het algemeen klassement en heeft tevens de leiding genomen in het punten klassement. Op de vijfde dag hebben de sterken zich laten zien. Eindelijk een etappe waarin de werkelijk goede Neder landse amateurs diep in hun buidel hebben moeten tasten. Zij zijn er in geslaagd een afscheiding te maken waarvan nauwelijks een minder be gaafde renner heeft kunnen profite ren. De kopgroep van twaalf waaruit Oosterhof in Assen als sprintwinnaar naar voren kwam, en Wim Braven boer zijn positie als leider in het al gemeen klassement verstevigde, telde een dozijn 'grote' namen, in volgorde van aankomst: Popke Oosterhof, John van Pol, Harry Schoofs, Louis West rus, Wim Bravenboer, Jan Spetgens, Thijs de Koning. Wim Prinsen, Torlef Andresen, Tino Tabak, Fedor den Hertog en Frits Schuer. De twaalf veroverden meer dan vijf en een halve minuut winst op een versplinterde hoofdmacht. Het was moeilijk gisteren. Een kille bries stond op de kop van het veld. Ieder was op zichzelf aangewezen en van die omstandigheid hebben de 'be teren' geprofiteerd. Er wordt gewoon lijk terecht smalend gesproken over de heuvels in Nederlandse wie lerwedstrijden. Maar in de vijfde rit van Olympia's nationale ronde viel de beslissing op de eerste klim die in het parcours was opgenomen. De Holter- berg is niet meer dan een rimpeltje in het vlakke land, maar toen het veld er na zestig kilometer voor stond, bleek het de gelegenheid voor de klimmers om zich af te scheiden. Kleine Wim Prinsen, befaamd in het hoogland, Frits Schuer, Popke Oosterhof, Thijs de Koning, Fedor den Hertog, Torlef Andresen, John van Pol en Jan Spetgens, stuk voor stuk sterk klimmende renners, spron gen daar weg. De aanval van de machtigen was een regelrechte bedreiging voor de leiderstrui van Wim Bravenboer, die zich en met succes tot het ui terste verzette Van Katwijk kon de leider in het algemeen klassement niet volgen, toen die onmiddellijk reageerde. Bravenboer maakte nog een geslaagde sprong naar de ont snapten en droeg daarna een belang rijke portie aan het te verrichten werk bij. Hij schakelde daardoor weer een aantal van zijn belagers voor de ereplaats uit. Uitslag van de Se etappe: 1. Ooster- liof Locomotief-Vredestei li) 3.52.28 (■bon.3.92.13). 2. Van Po] (Mars-Flan- dria) z.t. (bon.3.52.18), 3. Sclioofs (Ovts) z.t. (bon.3.52.23), 4. Westrus (Peugeot) z.t., 5. Bravenboer (Aclflt Tricot Noble) z.t., 66. Spetgens (Mars Flandira) z.t., 8. Prinsen (Mars Flan- drla) z.t„ 9. T. Andresen (Noorw.) z.t.. 10. Tabak (Militairen) z.t.. 11. Den Hertog (Amstel) a.t., 13. Koe ken (Mars Flan drla) 3.57.45. Het algemeen klassement naappes: 1. Bravenboer 18.18.13. 2. Schuer 18.19.40, 3. Van Pol 18.20.43, 4. Dc Ko ning 18.21.32, 5. T. Andressen 18.23.52. 6. Den Hertog 18.24.06. 7. Van Katwijk 18.21.40. 8. Westrus 18.24.54 9. Van der Kruys 18.25.12, 10. Bakker 18.36.10. Het ploegenklasscment van de 5e etappe: 1. Mars Fiamlria 11.37.24. 2. Mliitalrcn 11.42.41. 3. Ketting 11.47.58, 4. Amstel z.t., 5. Peugeot z.t. Het algemeen ploegenklassement Mars 55.43.22. 3. Militairen 55.47.00, 4. Ketting 55.47.58. 5. Trico Noble 55.51.54. Het puntenklassement na 5 dagen: 1. Bravenboer 64. 2. Van Katwijk 56. 3. Westrus 54. 4. T. Andresen 52, 5. Kuiper 41. PETER IEDEMA verder houd ik me bezig met de mili taire omroep. Ik hoop er een dagtaak van te maken. Dat is tenminste de opzet. Binnenkort beginnen we met de ledenwerving". „De militairen krijgen de gelegen heid met hun eigen positieve inbreng te komen. Als blijkt dat wij daarvoor de capaciteiteh hebben, zullen we ons zeker niet onttrekken aan de samen stelling en presentatie", vervolgt hij. En wie betaalt het allemaal? Peter Iedema: „Mijn vader si directeur van de Slavenburgs Bank. Persoonlijk staat hij er achter, zodat we ons daarover niet zoveel zorgen hoeven te maken" Willen ze met hun omroep ook nog iets doen aan de democrati sering van het leger? Hans Kö nig: „Zeker, vooral de verhou ding tussen hoge en lage mili tairen moet veranderen. Zijn vriend: „Maar de democratise ring mag natuurlijk niet ten kos te gaan van de disciplirie". DEN HAAG Het bedrag van inschrijving op de vijftienjarige acht procent staatslening, waarop gis teren kon worden ingetekend, valt tegen. Er werd voor slechts 150 mil joen gulden ingetekend, welk bedrag geheel wordt toegewezen. In beurs- kringen had men een hogere in schrijving verwacht. SCHIPHOL Haarlemse bloe menmeisjes zullen op eerste pinksterdag aan alle vrouwelijke passagiers, die Schiphol aandoen een boeketje rozen uitreiken bij gelegenheid van het halve eeuw feest van onze nationale luchtha ven. Hiervoor zijn ongeveer 1200 boeketjes nodig. Op de verhoogde oprijweg zul len de vlaggen wapperen van de 72 landen waarmee Schiphol door de lucht verbinding heeft. Tuberculine-onderzoek gemak gesteld. Suriname de kipderen worden op hun ARNHEM Het vijfjaren plan van de stichting HAKISU voor de bouw van een revali datiecentrum in Paramaribo heeft tot nu toe 35.000 aan giften opgebracht. Verder zijn 12.000 poppen verkocht en 5000 grammofoonplaatjes. Penning meester W. H. Acksen, econo misch directeur van het Diaco- nessenhuis in Arnhem, is te- vrden over het verloop van de actie, maar is nog veel meer nodig. Het startschot tot de actie gaven prinses Beatrix en prins Claus in september voor de te levisie, nadat zij eerder een hu welijksgift van 800.000,be schikbaar hadden gesteld. Met deze gift werd de bodem gelegd voor de bouw en exploi tatie van een poliklinisch onder zoek- en revalidatiecentrum in Paramaribo. In april 1968 stelde de Surinaamse regering de grond beschikbaar voor dit centrum, het zorgenkind van de Centrale raad voor gehandicapten in Su riname. Omdat de financiële mogelijk heden in dat land zelf gering zyn besloot de stichting HAKISU Hulpfonds .ten bate van het gehandicapte kind in Suriname tot financiële steun. In de opzet is ook een mytyl school opgenomen. Het centrum zal zowel voor lichamelijk als geestelijk gehandicapte kinderen worden ingericht. Er zyn verschillende mogelijk heden om een steentje bij te dragen, men kan een gift storten op giro 859000 van het Steun fonds Revalidatie Suriname te Arnhem. Men kan een pop in Surinaamse klederdracht bestel len door overmaking van 7,50. Wie van volksmuziek houdt kan een 45-toerenplaatje bestel len van de Surinam Golden Gate Boys.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11