i tfÊÊÊk Hotieven VS voor optreden n Cambodja begrijpelijk Loodvrije benzine in aantocht Aangeboden: drie minuten bellen voorde prijs van twee. Krant is nog steeds veel te goedkoop SER BESLIST VRIJDAG Geheim beraad gaande over herbenoeming van De Pous i Den Uyl: regering steunt Nixons beleid Kabinet in nota aan Tweede Kamer: Diepe teleurstelling Vragen over huisartsen Interlokaal bellen? Profiteer van de goedkope uren: elke werkdag van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens - plus de hele zaterdag en zondag. Dat scheelt u ruim 30% in de kosten. Dus als het niet al te dringend is, wacht dan met bellen tot de avond. U kunt dan langer praten voor hetzelfde geld. Over de drempel QJ^- Geen ontslagen bij IOS in Nederland DINSDAG 12 MEI 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In een nota aan de Tweede Kamer zegt het kabinet-De Jong „diep teleurgesteld" te zijn over de gebeurtenissen in Zuid-oost-Azië. De regering kan „evenwel begrip opbrengen" voor het „overschrijden van de Cambodjaanse grens door aanzien lijke Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen". Op zijn beurt noemde pvda-fractie- leider drs. J. den Uyl als eerste reac tie op de nota Jiel standpunt van de regering „teleurstellend". Door begrip te tonen voor het Amerikaanse optre den in Cambodja steunt de regering het beleid van president Nixon, aldus drs. Den Uyl. Escalatie Het was ondanlcs de air- kl onditioning wel wat warm ijdens de EEG-vergadering in li kassei gisteren. Minister Luns n ieejt er andermaal zijn schoe it ten bij uitgetrokken. Op de foto tan links naar rechts: staats ecretaris De Koster minister ,uns en ambassadeur Spieren burg. In de nota spreekt het kabinet over een escalatie in Indo-China. Maar de regering blijft er bij dat de motieven van Amerika begrijpelijk zijn. Zo is de communistische dreiging in Cam bodja zeer reëel en het is, aldus de nota, nog de vraag of het nieuwe be wind in Pnom Penh zich zal kunnen handhaven. De regering deelt mee, dat tot op heden geen reacties zijn ontvangen op voorstellen van 'Den Haag' voor een vreedzame regeling van het con flict in Indo-China. Wat die vreed zame regeling betreft: het kabinet heeft er volgens de nota nooit een geheim van gemaakt, dat een derge lijke regeling naar haar mening al leen maar tot stand kan komen, als alle partijen hun absolute eisen laten vallen. Toenadering „Helaas toont men van de zijde van Noord-Vietnam en de Vietcong niet Tv-reclame is schadepost Si - (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De landelijke |;bladen hebben nog steeds last van ste concurrentie die uitgaat van de hpvisiereclame. Zij kregen vorig ie<r voor dertien procent minder aan ssfdelijke advertenties dan in 1966, jjn met reclame op de televisie werd a] jonnen. advertentie-inkomstenstijging twaalf procent komt geheel op ening van de niet-landelijke ad- '♦teerders, die in het algemeen geen ra iruik maken van de televisierecla me aldus het jaarverslag 1969 van de I: reniging De Nederlandse Dagblad- il s. De Cup >e goden zijn in mensengedaante tot neergedaald. Dat was mijn eerste ruk toen ik de foto's zag van de heerlijking op de Coolsingel der etbal)sport. Waarom, zo vroeg ik af, zou het niet mogelijk zijn een ikdienst te houden in bijv. de Sint- irenskerk. ian voorgangers zal men geen ge- k hebben. Als intochtslied zou men Bien zingen: ikt, dankt nu Feijenoord 1 hart en mond en toeter, mooie punten scoort, ad? en in Italië, kluistert aan tv. 'as 't tot in de nacht, j.'jvoetbal brengt ons vree u schenkt ons levenskracht. meditatie zou kunnen gaan over {vraag: „wat is uw enige troost in "ten en sterven?" Het antwoord zal ■ét moeilijk zijn: „Dat Feijenoord de i mag winnen en ons nog veel geluk g brengen". let slotlied uit de bundel van de - tbalbeweging heeft als beginregel |(and in hand met Feijenoord". Men et echter wel belijdend lid zijn, hard kunnen schreeuwen, npen en toeteren. e mensen hebben ondanks alles god nodig en als ze er geen heb- maakt men zich er één. Ik geloof we hard op weg zijn om de (voet- Isport tot een religie te verklaren, en we hier allenaal nog eens heel "p over nadenken. n H. Biesheuvel Brokken betalen n Frankrijk is een wetsontwerp gekomen, op grond waarvan de-| istranten die brokken maken de ,e ade zullen betalen. is we zien wat er bij ons op be- jdingsdag en koninginnedag is ver- ld aan particuliere en overheids- idommen (voor welke schade de astingbetaler opdraait), dan wordt j tijd dat ook hier op korte termijn i dergelijk wetsontwerp wordt inge- (ambacht P. Voogd De lezer betaalt voor zijn krant een gemiddelde van ƒ1,13 per week. Veel te weinig, aldus het jaarverslag. In vergelijking met het buitenland is de Nederlandse krant het goedkoopst. Gezien de sterke kostenstijgingen zal de abonnementsprijs moeten worden verhoogd. Ook de advertentietarieven moeten omhoog. „De omroepen worden in toene mende mate gefinancierd uit de etherreclame, die de vrije pers grote en onzuivere concurrentie aandoet. Het wordt tijd dat deze zaak de aan dacht van regering en volksvertegen woordiging krijgt die zij verdient, vooral nu de schadevergoeding aan de pers tot het verleden gaat beho ren", aldus het verslag. Groeiende vraag Inmiddels is er een groeiende vraag naar nieuws via de dagbladen. De op lage steeg met bijna 2,8 procent en dat is ruim twee keer zoveel als de bevolkingstoename. Het oplagecijfer van vier miljoen is bijna bereikt, het geen betekent dat de oplage in twaalf jaar met één miljoen is gestegen. Het aantal pagina's nam eveneens toe. Van de honderd gezinnen, inclusief alleenstaanden, lezen er 96 één of meer kranten. Steeds meer gezinnen lezen meer dan één krant Vorig jaar was dat tien procent van het krante- lezend publiek. De Nederlandse dagbladen bereik ten vorig jaar een omzet van 624 mil joen gulden De abonnementsinkom sten bedroegen 214 miljoen gulden en de inkomsten aan advertenties waren 410 miljoen gulden. DEN HAAG - Het Kamerlid De Goede (D'66) heeft minister Nelissen van economische zaken, vragen ge steld over het „persoonlijke en ver trouwelijke" schrijven van de lande lijke huisartsenvereniging, waarin wordt geadviseerd de rekening voor cliënten voortaan niet meer te specifi ceren. De heer De Goede vraagt mi nister Nelissen of dit advies niet sterk moet worden bekritiseerd, om dat de cliënten in staat moeten zijn de rekeningen van huisartsen te be oordelen. Hij vraagt de minister wel ke stappen overweegt. Heidebrand door sigarettenpeuk ELSPEET Gistermorgen heeft een felle brand gewoed op de Speul- derheide nabij Elspeet. Ongeveer vijf hectare hei werd verwoest. De rijks politie stelde vast. dat de brand was veroorzaakt door een nonchalant weggeworpen nog brandende sigaret tenpeuk door een militair, die samen met een collega een radiopost op de heide had betrokken De militairen hadden vergeefs getracht het vuur te doven. de geringste bereidheid tot een wer kelijke toenadering". aldus de nota. 'De regering betreurt het ook dat men er nog steeds niet in is geslaagd een nieuwe Geneefse conferentie bij een te roepen. Tenslotte deelt de nota mee, dat minister Luns bij Amerika zijn „diepe verontrusting" heeft uit gesproken over de vorige week enke le malen hervatte bombardementen op Noord-Vietnam. De bewindsman had dat de Tweede Kamer beloofd. Reeks aanslagen in Frankrijk PARIJS De Franse politie heeft gisteren een nieuwe reeks bomaan slagen en brandstichtingen gemeld, waarvoor tot dusver geen verklaring is gevonden. In sommige gevallen lij ken de aanslagen politiek geïnspi reerd te 'zijn. Wethouder Dankelman (na mens burgemeester Marijnen), de presidente van International Inner Wheel, mevrouw Malcolm- Foster, districts-presidente voor Nederland, mevrouw G. M. Lan- gelaan-van Eeghen en de Australische presidente, me vrouw Kathleen Armstrong, ver welkomden gistermiddag ko ningin Juliana aan het begin van de openingszitting van de con ventie van deze vrouwenorgani satie in het Haagse congres gebouw. Deze wereldvrouwenvereni ging wordt gevormd door clubs, waarvan echtgenoten van leden van Rotaryclubs deel uitmaken. De bijeenkomst duurt twee dagen, ongeveer 1400 vrouwen uit zeventien landen zullen de structuur van de organisatie onder de loep nemen. Op de foto krijgt koningin Juliana bloemen van mevrouw Armstrong. In het midden me vrouw Langelaan. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG In SER-kringen wordt op het ogenblik achter de schermen gewerkt aan een oplossing van de moeilijkheden, die be staan rondom de herbenoeming van drs. De Pous als SER-voor- zitter. Het kabinet heeft voorgesteld, zoals wij reeds berichtten, de heer De Pous opnieuw voor te dragen voor deze functie; a.s. vrijdag zal de SER zich moeten uitspreken over dit voorstel. Geen steun Bij NVV en NKV bestaan bezwaren tegen het bekleden door de SER- voorzitter van commissariaten bij bepaalde ondernemingen. De naam van de heer De Pous is bij deze vak verbonden in opspraak gebracht toen fusieplannen bekend werden tussen Philips en de NKF; van beide onder nemingen is de heer De Pous com missaris. Zowel NVV als NKV laten er geen twijfel over bestaan, dat zij geen be zwaar hebben tegen de persoon van de heer De Pous als SER-voorzitter. ^eide vakverbonden hebben de grootste waardering voor de kwalitei ten van de heer De Pous. NW en NKV zijn daarom gevoelig voor elke oplossing, die aan de bezwaren van deze vakverbonden tegemoet komt en de herbenoeming van de heer De Pous met volledige instemming van de raad mogelijk maakt. De bezwaren richten zich uitslui tend tegen de combinatie van func ties. Het moet daarom waarschijnlijk worden geacht, dat vrijdag een oplos sing zal worden voorgesteld. Op dit moment wordt hieraan nog gewerkt. Gedacht wordt aan een onderzoek naar de onverenigbaarheid van be paalde politieke en maatschappelijke functies en aan een verhoging van de vergoeding voor de SER-voorzitter. Deze vergoeding is indertijd afge stemd op een niet-volledige dagtaak. In de wet op de PBO is dit destijds vastgelegd. De werkzaamheden van de SER-voorzitter zijn sindsdien sterk in omvang toegenomen. Toejuichen In bet nummer van Sociaal Maand blad Arbeid, dat deze week ver schijnt, gaat prof. mr. N. E. H. van Esveld, kroonlid van de SER, uitge breid in op de kwestie-De Pous. Op de vraag of een SER-lid com missaris mag zijn zegt prof. Van Es veld: „Mijn eigen antwoord is, dat we het in het land beschikbare intellect en ervaring zo intensief mogelijk moeten gebruiken en combinatie van functies uit dien hoofde moeten toe juichen." „Hebbed wc vertrouwen in een persoon, dan zullen we moeten begin nen hem ook te vertrouwen in zijn eigen oordeel van de al of niet ver enigbaarheid van functies. Dat ver trouwen schijnt aan de voorzitter van de SER niet geschonken te zijn", al dus prof. Van Esveld, DE POUS Niet spectaculair meestal, maar wel gestadig aan worden er ook in Den Haag woningen gekraakt. Dat men over „woningen" spreekt en minder van „huizen" is typerend. Het gaat om het „wonen", niet om het „bezit" van een huis. In een paar gevallen heeft de huis eigenaar zijn verkoopplannen vooi het pand opgegeven en toegestemd in verhuur. Wat dan van hem een goede daad is. want financieel komt hij in verhouding tot de rente die hij kon maken, indien het pand ver kocht werd en bij andere belegging van de opbrengst ietwat op de koffie. Gekraakt werden woningen in de lage huurklasse. De huizen die bi; oen normaal aanbod van huurwo ningen door de krakers gehuurc zouden worden. De wat men noem' „riante" panden laat men onge moeid. In Den Haag staan enige duizen den huizen leeg. Een deel onaan vaardbaar, zoals het rijtje in dt Bazaarlaan dat „eens" afgebroken zal worden, wanneer de P.T.T. daar gaat bouwen. Daar hadden heel wat gezinnen nog rustig een aantal jaren kunnen wonen. Geen wonder, dat er stemmen op gaan, die roepen: „Een huis mag niet langer dan bijv. drie maanden leeg staan". Maar de tegenkant is, dat de eige naar met verkooplust, dan maar een korte spanne tijd heeft om zijn pand van de hand te doen. Na drie maanden moet hij huurders nemen en wil hij toch nog verkopen, dar zal hij voor het bewoonde pand aan- zienlijk minder krijgen dan voor het ege mogelijk was. De oplossing moet ergens anders ;evonden worden. De hele kraakaffaire draait om huizen in de sector tot ongeveer f 40.000. Voor koop zal men minstens f 5000 tot 10.000 op tafel moeten leggen en dan vastzitten aan een hy potheek plus lasten per jaar. Een last. die met dé jaren door aflossing minder wordt. Bovendien een last, die tegelijkertijd de normale huur. die waar dan ook toch betaald zou moeten worden, inhoudt. Maar het ontbreekt menig gega digde aan die eerste som, de aanbe taling. Nu vraag ik mij af: Waarom wel een subsidie op de kosten bij nieuw bouw en waarom geen subsidie op aankoop van oude huizen in een be- Daalde prijsklasse? Een subsidie omringd door enige waarborgen opdat deze b'eperkt blijft tot hen, die voor eigen bewo ning een huis kopen. Dat zou een werkelijke stimulans zijn tot bezits vorming, een streven dat de staat immers voorstaat. Meer stimulans dan het sparen op het spaarbank boekje, zelfs ondanks de premies die er bij gegeven worden in sommige gevallen. Die spaarplannen zijn dui delijk gericht op beperkte bedragen, die wel tot aanschaf van consumptie goederen kunnen leiden maar zeker niet tot wezenlijke „bezitsvorming". In de beleggingssfeer tellen ze nauwelijks mee, want de serieuze belegger wenst meer rendement. Een subsidie, premie op het eigen huis, zou menige gegadigde juist over de drempel kunnen helpen, figuurlijk en letterlijk! DEN HAAG Een woordvoerder van de Nederlandse Investors' Over seas Services (IOS) heeft meegedeeld, dat er in Nederland geen ontslagen zijn gevallen bij de IOS-instellingen. De IOS heeft in Nederland rond 12.000 cliënten voor de „funds". Daar naast zrjn er rond 6000 deelnemers aan het IVM-guldenplan Inmiddels is oekend geworden, dat de Rothschild-banken in Londen en Parijs zich hebben teruggetrokken uit de pogingen om de TOS te reddén. De banken maakten bekend, dat zij be naderd waren door de IOS om met andere instellingen een oplossing te vinden voor hun problemen Gisteravond deelde IOS uit Genève mee, dat met de heer John King van King Resources Company in Denver (VS) in beginsel overeenstemming is bereikt over associatie. Overeengeko men is dat King in totaal 40 miljoen dollar in de vorm van leningen be schikbaar zal stollen. regeringsnota over Cambodja heeft de verkeerde indruk weg genomen, dat Nederland als enige bondgenoot begrip zou hebben voor de Amerikaanse tussenkomst in dat deel van Indochina. Wèl begrip, géén steun. Teleurstel ling ook, omdat inderdaad gesproken kan worden van een hernieuwde escalatie een begrip waarmee uit breiding van de strijd wordt aange geven. Voor het overige beperkt het stuk zich tot de problemen waarvoor Amerika zich geplaatst ziet, omdat Hanoi en de Vietcong geen werke lijke toenadering wensen. Met wat goede wil kan men bedekt* kritiek waarnemen op het Ameri kaanse beleid. Tot openlijke afkeu ring ondanks begrip voor enorme moeilijkheden is het niet gekomen. Blijkbaar wil de regering president Nlxon gelegenheid geven waar te maken, dat de actie beperkt van duur en omvang is. Libanon £JE Israëlische actie tegen Libanon is een pijnlijke herinnering aan de oorlog in het Nabije Oosten, die (niet minder dan de Indochinese) de wereldvrede in gevaar brengt. Kort vóór de actie in Cambodja was gebleken, dat Russische militairen als piloten en grondtroepen dienst deden in de Egyptische strijdkrachten. Deze „ruggesteun" heeft president Nasser reeds in de verleiding ge bracht aan te kondigen, dat Egypte nu ook luchtaanvallen op Israëlische doelen gaat doen. In een vraaggesprek noemde hij de aanvallen het begin van een mili taire poging, de bezette gebieden te heroveren. Hij sprak van een duide lijke escalatie. Aan een vreedzame regeling wordt niet meer gedacht. Het overleg van de Grote vier strandt op onwil van de Russen. Intussen moet Israël overal tegelijk zijn bestaan verdedigen. De Wereldraad en de rooms- katholieke Caritas Internationalis bekostigen samen de oprichting van een sociaal centrum voor zieke kin deren in Banjaloeka, de stad in Joegoslavië, die onlangs door een zware aardbeving werd geteisterd. Nog geen wettelijke bepalingen j (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de Ver enigde Staten zijn op korte ter mijn geen wettelijke bepalingen te verwachten met betrekking tot loodvrije benzine. Verwacht wordt dat een halve gram lood per gallon (3,785 liter) getole reerd zal worden. De Amerikaanse regering zal, naar algemeen wordt aangenomen tot deze maatregel overgaan voornamelijk on der druk van kleine en middelgrote oliemaatschappijen. Het verkrijgen van een wettelijke „schone" motor zal hierdoor enkele jaren worden uitge steld. De grote oliemaatschappijen, waar onder Shell, hebben daarentegen la ten weten, dit najaar wel met lood vrije benzine op de markt te zullen komen. Zij doen dit in samenwerking met de grote automobielindustrieën Ford en General Motors, die begin 1971 hun nieuwe modellen uit zullen rusten met een motor die op loodvrije benzine kan lopen. Door deze loodvrije benzine zal het octaangetal tien procent lager lig gen. Dit heeft tot gevolg dat ook het compressievermogen tien procent minder wordt. Voorde veelal grote Amerikaanse auto's zal deze vermin dering een aanvaardbare oplossing met betrekking tot het terugdringen van de luchtverontreiniging door de uit laatgassen zijn. Voor de doorgaans kleinere Europese auto's-.zal dit lagere octaangetal grote problemen met zich mee brengen. Met het hele omschakelingsproces zal naar schatting een bedrag van vijf k zes biljoen dollar gemoeid zijn. De prijs per gallon zal als gevolg hiervan met twee tot drie cent stij gen. Het aantal auto's in Amerika neemt jaarlijks met tien procent toe. Door de toepassing van loodvrije benzine zal het verbruik met negen procent toenemen. De luchtverontreiniging door koolmonoxyde wordt geschat op 65 miljoen ton per jaar. De uitlaat gassen van benzinemotoren nemen hiervan 60 miljoen ton voor hun re kening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5