Nieuwe leiders IOS moeten beleggingsfonds redden Stembus gemeente laat weinig keus Feijenoord in Catshuis I Cornfeld afgetreden ia«S»ït Massa-betoging had vreedzaam verloop Bommen op vliegtuigen Jitgewezen ns mokkend ertrokken D'66: na 10 jaar moet de partij worden opgeheven Uit de Haagse hof geplukt Arbeiders bekennen kraak van twee ton Ook meisjes op de politie-aeademie MAANDAG 11 MEI 1970 uitgewezen tweede secretaris en persattaché hij de Russische ►bassade in Den Haag, Boris Netrehski, is gisteren met zijn gezin rt de trein uit Hoek van Holland naar Moskou vertrokken. De Russen bben een formeel protest tegen deze uitwijzing ingediend, maar eind rige week is minister Luns normaal op een receptie op de Russische ibassade verschenen, zodat het met de affairewel niet zo'n vaart zal lopen. DEK VAN HOLLAND De 1 ische ambassadesecretaris Boris ebski door de Nederlandse re- ïg „persona non grata" verklaard gisteravond uit Hoek van Hel per trein naar Rusland vertrok- j werd uitgeleide gedaan door de ilsche ambassadeur in ons land, ïeer Lavrov en echtgenote, die het in Netrebski grote rode tulpen ga- en tientallen leden van de am- ade. si emotionele Netrebski zei dat aijn uitwijzing ziet als een aantas- van de goede verhoudingen tus- Russische en het Nederlandse SOp een vraag of hij een ver- !dzag tussen het Amerikaanse reien in Cambodja en zijn ge- pngen vertrek uit Nederland, zei jb,-Misschien," Burgemeester Schakel op conferentie: Feestvieren (2) t rossige artikel „En nou maar vieren" kan volgens mij ongewij- door Het Vrije Volk worden over men. Ik vraaig mij af of het mis kin per vergissing in uw kolommen ht is gekomen. Het is toch geen .duw van een komende fusie? ik uw nabeschouwing over de ge- I tenissen in Amsterdam op 30 april 1 ik maar „slapjes". Zo langzamer- I gaat de overheid tweeërlei recht assen. Een langharige jongeman een auto in elkaar trappen en een meiske een parkeermeter vernie- I Zeer waarschijnlijk horen ze ner- meer van. Hun wordt alleen ge- ikt om op 5 mei toch vooral „lief" jn. Maar een gezagsgetrouw bur- wordt bij de eerste de beste ont- ihg straf opgelegd! aar dit alles waarschijnlijk naar roeit is, dat men weer gaat roepen sen „sterke vent", die zodra hij de democratie om hals brengt, wartet, zeg het eens wat duide- 1 r! ielburg J. Olthoff Feestvieren (3) o", dat weten we dan weer, dank iet artikel van de heer Pieter Jan kers onder de titel „En nou maar vieren". Ja, wij Nederlanders zijn irialistisch behoudend en conser- ief. In één woord: het is 25 jaar na ievrijding nog zwaar pet in ons er deugt totaal niets van. geef de heer Pieter-Jan Dekkers ille anderen, die o.a. via beeld en radio ons volk op dergelijke er tracteren, het advies hun kof- te pakken en een enkele reis te len naar de landen achter het ijze- gordijn. En laten zij a.u.b. gelijk- ig de Amsterdamse herrieschoppers nemen. Zij kunnen daar dan de teprediker uithangen en wij zijn u verlost. iderdaad zijn er in ons maatschap- jk bestel veel zaken voor verbete- vatbaar. Door het volkomen nega- e schrijven van de heer Dekkers dt echter niets bereikt, lel G. Verhoeven Jontr rechts (3) tegenstelling tot de heer G. Mos ik het eens met het ingezonden van de heer Adr. Heuvelman. Het beslist een verademing dit geluid de jongeren te horen, 'e bandeloosheid en de brutaliteit veel jongeren en zgn. studerenden och wel heel erg. Toch moet deze !d niet vergeten dat zij hun wel len kunnen botvieren dank zij de ld an de ouderen in de tweede eldoorlog. Als wij het van deze provocerende langharigen hadden eten hebben, was er m.i. heel erg inig van terechtgekomen, k ben het er volkomen mee eens, minister Klompé heel snel ,.de uit" moet voor zij nog meer geld Sgooit aan wat een kleine minder- d..kunst" noemt. Iwijk aan Zee G. v. d. Does UTRECHT De Nederland se burger heeft bij de gemeente lijke stembus een heel beperkte keuze. Het doet er bijna weinig toe welke partij hij kiest en dat zal wel tot het jaar 2000 blijven. Toch blijft het de moeite waard je stem uit te brengen voor de gemeenteraad, want de invloed van de burger is niet nihil. Dit voor de kiezer die straks de nieuwe gemeenteraad moet gaan kie zen, sombere beeld schetste zaterdag de heer M. W. Schakel, Tweede Ka merlid voor de AR en burgemeester van Noordeloos, op een in Utrecht ge houden conferentie van de Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappe lijk bureau van de Partij van de Ar beid. De conferentie was gewijd aan het onlangs door de WBS gepubliceerde rapport „gemeentelijke democratie", waarin een warm pleidooi wordt ge houden voor een beter functioneren van de gang van zaken in de ge meenten, waardoor de burger zich er meer betrokken bij kan voelen. GENÈVE De moeilijkheden in de Investors Overseas Service hebben geleid tot het aftreden van twee topfiguren: IOS-oprichter Bernard Cornfeld en president-directeur Edward M. Cowett. Hun opvolgers, sir Eric Wyndham White en Richard Hammerman, moe ten de wereldomvattende beleggings maatschappij uit de puree halen. Er hebben zich al verscheidene fusie kandidaten gemeld. De afgelopen weken waren de koersen van de IOS-fondsen op de internationale effectenbeurzen scherp gedaald. De vertrouwenscrisis, die hierdoor in het miljardenrijk ont stond, leidde zaterdag tot het aftre den van Cornfeld en Cowett. Wyndham White (ex-voorzitter van de wereldhandelsorganisatie GATT) en Hammerman zullen proberen de paniek, die onder de miljoen voorna melijk kleine Europese beleggers is ontstaan, op te heffen. Huis-aan-huis In 1956 richtte „Bernie' 'Cornfeld (42) de IOS op. Zestienduizend verko pers en agenten begonnen met enorm succes een huis-aan-huis verkoop van beleggingsfondsen. Deze kleine beleg gers, voornamelijk Europeanen, sta ken een kleine acht miljard gulden in de IOS. Vrijgezel Cornfeld verzamelde zelf zo'n vijfhonderd miljoen gulden. Hij leefde zeer luxueus, kocht villa's en kastelen, peperdure auto's en vlieg tuigen terwijl hij steeds werd om ringd door mooie vrouwen. Hij kreeg veel kritiek op deze levenswijze. Enkele weken geleden begon het rijk van Cornfeld te wankelen: de IOS-aandelen zakten met zo'n 75 pro cent. Aandelen, die vier maanden ge leden nog tegen tien dollar werden uitgegeven en een piek van 25 dollar bereikten, daalden tot even boven de vier dollar. Na iedere daling kwam er een ware verkoopgolf. Onder druk Geruchten dat de IOS met enorme kastekorten kampte bestreed Corn feld steeds. Maar hij kreeg het ver trouwen van de beleggers niet terug. Nadat hij de gehele vorige week on der druk was ge/et, trad hij af. Hij en Cowett blijven wel deel uitmaken van de raad van beheer. De Amerikaanse International In vestors Group heeft inmiddels een bod op de IOS-aandelen uitgebracht van 2.25 dollar per aandeel. Ook de machtige King Resources Company uit de VS toont belangstelling. Verder wordt met Europese ban kiers overleg gepleegd. Vooral Ham merman zou met beleggers uit de Oude Wereld in zee willen gaan om dat de meeste beleggingsfondsen van de IOS zich in Europa bevinden. burger zich niet zo dik maakt voor gemeentelijke zaken. André Jurgens van de PPR vond de opmerkingen van de heer Schakel „onthullend". Hij zei nog nimmer in het kort zo'n belijdenis van een be houdend mens te hebben gehoord. De heer Schakel verduidelijkte dat elke poging tot het geven van meer in spraak aan de bevolking natuurlijk welkom is, maar men zal er rekening mee moeten houden dat elk program dient uit te gaan van de financiële mogelijkheden van de gemeente en welke partij durft dat aan? De Haagse burgemeester mr. V. G. M. Marijnen wenste aan de ambtelijke top van de gemeente een eigen plaats toe te kennen. Openbaarheid van alle gemeente lijke stukken, zoals in het rapport wordt bepleit, achtte burgemeester Marijnen ondoenlijk. DEN HAAG „U hebt te recht gewonnen. De simpelheid en vanzelfsprekendheid zijn het kenmerk van een goede ploeg. Heel Nederland is trots op u." Met deze woorden gaf minister-president J. J. S. de Jong uiting aan zijn dankbaar heid jegens de Feijenoord- spelers, die zaterdagmiddag met echtgenotes en officials voor een ontvangst naar het Catshuis te Den Haag waren gekomen. Ook burgemeester Thomassen van Rotterdam en het hoofdbestuur van de KNVB waren aanwezig. De pre mier, die tot zijn spijt door andere verplichtingen de wedstrijd op de te levisie slechts gedeeltelijk had kun nen volgen, voegde er aan toe: „Wat me het meest opvalt is dat u in staat bent dit alles te volbrengen onder een grote psychische druk. In een derge lijke wedstrijd rust toch een grote belasting op u. Dat u desondanks tot zo'n grote prestatie komt, vind ik een geweldig iets". Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk Mej. Dr. M. A. M. Klompe zei: „We staan naast onze schoenen van trots. Vooral de wijze waarop de overwinning tot stand is gekomen is van geweldige betekenis. De teamgeest heeft tot successen ge leid. Ik wens het bestuur, de ploeg en de trainer van harte geluk met deze triomf". Als beloning kregen de spelers, die in Milaan het veld betraden, doelman Eddy Treytel, Trainer Happel en Ma nager Brokx de bronzen medaille van het Ministerie van Curema. Aanvoer der Rinus Israel nam het kleinood nog zonder Inscriptie symbolisch in ontvangst. Nadat Minister President de Jong en minister Klompe zich op het gazon naast het Catshuis hadden vergewist van de echtheid van de omvangrijke Europacup voorzien van de in Mi laan veroverde Celticmascotte sprak voorzitter Couwenberg een fi losofisch dankwoord: „Als we zo de emoties van de spelers en het publiek beleven zijn we wel eens geneigd om schertsend van voetjebal te spreken. Maar na de gebeurtenissen van de laatste dagen zouden we haast gaan denken dat het toch een belangrijke zaak is". Ongeveer tweehonderdduizend men sen hebben zaterdag voor het Witte Huis in Washington gedemonstreerd tegen de oorlog in Indo-China. Onder hen waren de filmactrice Jane Fonda en de kinderarts dr. Benjamin Spock. De betoging verliep op incidentele schermutselingen na vrijwel vlekkeloos Rozeg< ;eur Polarisatie van gemeentelijke vraagstukken achtte de heer Schakel wel gewenst, doch hij geloofde dat de samenstellers van het rapport te som ber zijn geweest over het heden en in de .oekomst teveel rozengeur ontdek ken. De gebrekkige belangstelling voor het politieke gebeuren in de gemeen ten wordt niet veroorzaakt doordat er wat aan de spelregels mankeert, maar men moet er gewoonweg reke ning mee houden dat een gewone (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Op voorstel van het congres van D'66, dat zaterdag in Haarlem bijeen was, zal elk jaar op nieuw moeten worden beslist of de partij zich zal opheffen of dat men door moet gaan met het voeren van een „breekijzer-politiek". Veel afgevaardigden voerden aan dat de Democraten niet het eeuwige politieke leven in pacht hebben en dat de doelstellingen binnen tien jaar zullen moeten worden bereikt. Dat betekent, dat de partij tot 1975 aan het politieke leven moet blijven deel nemen. Daarna moet de partij wor den opgeheven, ongeacht het resul taat. Men redeneerde zo: als de partij binnen tien jaar geen succes zal boe ken met haar „ontploffingstheorie", dan zal dat succes ook later uit blijven en heeft het geen enkele zin om door te gaan. Bereikt men wel het gestelde doel, dan rest alleen nog maar de opheffen. En kleine minderheid op het con gres zag weinig heil in een uitge werkt partijprogram. Maar de meer derheid vond, dat het noodzakelijk is een dergelijk programma te bezitten ter verwezenlijking van de doelstel lingen. Grote aandacht kregen de buiten parlementaire akties, die steeds veel- vuldiger het politieke en maatschap pelijke beeld gaan beheersen. De meerderheid van het congres achtte het gewenst, dat de partij aansluiting zoekt bij de groepen, die deze akties organiseren. 100.000 Amerikanen bij Witte Huis Over drie weken zal Nederland weer een staatshoofdelijke gast krijgen Op dinsdag 2 juni arriveert de president van de Afrikaanse staat Ivoorkust, Felix Houphouet-Boigny, met zijn echtgenote en gevolg voor een driedaags bezoek. Letterlijk en figuurlijk hoog be zoek. want president Houphouet (65) kreeg het tweede gedeelte van zijn naam, Boigny, als erenaam en het betekent Stormram. Weliswaar concentreert het be zoek zich op Amsterdam, omdat de hoge gasten in het Daleis op De Dam logeren, maar ook Den Haag krijgt een vleugje mee. Eigenlijk jammer dat de oranje lichtballen uit de bomen langs Vij verberg en op het Tournooiveld zijn weggehaald. De versiering zal nu niet veel meer zijn dan de vlaggen langs de Vijverdam en natuurlijk de bloembakken, die in steeds gro tere aantallen op pleinen en in straten verschijnen. En hopelijk kan er iets op ge vonden worden om de stoet even de Passage door te krijgen. Die blijft maar een heerlijke lentetuln. waar steeds meer mensen op de bankjes gaan zitten... Voor de gasten een ogenblik van verpozing en voor de organisatoren van de jarige Passage een kleine hulde voor hun initiatief als dat alles nu eens gezien werd door Koningin en President! En eens iets origineels in het strak patroon van zulke bezoeken! Overigens zal er wel het een en Stormram ander anders dan anders zijn bij het komende presidentieel bezoek. Niet Eindhoven maar Tilburg staat op het programma. Een hulde- bewijs aan de textielfabrieken, die nu al zo'n vijftig jaar miljoenen meters katoen aan Ivoorkust en andere Afrikaanse landen hebben geleverd. Indertijd een initiatief van Fen- tener van Vlissingen, die er een nieuwe markt ontdekte en zorg vuldig bestudeerde welke motieven gewenst waren. In de ene streek waren dat vissen, in een andere gestyleerde aardnoten of reusachtige zonnen. Na het bezoek van president Heinemann in november vorig jaar is nogal kritiek losgekomen, omdat het staatshoofd een programma kreeg af te werken, dat hem wei nig in contact bracht met <fe be volking. President Houphouet zal dit wel krijgen. Er zal een gesprek tussen hem en leden van het parlement worden georganiseerd. En dat nog wel op de dag van de gemeenteraadsverkiezingen, woens dag 3 juni. Ee bezoek aan Rotterdam staat natuurlijk op het programma. Zelfs al zou de triomf van Feijen oord niet doorgedrongen zijn tot Ivoorkust, dan nog is Rotterdam wereldberoemd. Daar de staat Ivoorkust geen am bassade in Den Haag heeft, de ambassadeur resideert in Brussel, gaat de hofstad het contra-diner de neus voorbij. Het statige Amstel- hotel zal de eer wel krijgen. Vrijdag 5 juni is het officiële bezoek ten einde. WASHINGTON De vrees dat de grote protestdemonstratie in Washington tegen de oorlog in Indo-China tot een grootscheepse gewelddadige confrontatie met de gewapende macht zou leiden, is niet bewaarheid. Er deden zich slechts twee inciden ten van geringe omvang voor. Naar schatting hebben ruim 100.000 Ameri kanen de demonstratie in het park achter hef Witte Huls bijgewoond. De enige andere grote demonstratie in de VS een protestmars van meer dan 10.000 mensen in Chicago verliep eveneens vreedzaam. Beto gingen buiten Amerika hebben dit weekeind wel tot gewelddaden geleid. Dit was onder meer het geval in Londen, Berlijn en Kopenhagen. In Londen deden betogers ver geefse pogingen door te dringen op het terrein van de Amerikaanse am bassade en werden 79 personen ge wond. In West Berlijn verhinderde een forse politiemacht dat ruim 7.000 betogers het Amerikaans cultureel centrum zouden bezetten. In de felle gevechten zijn een betoogster en een politieman door pistoolschoten getrof fen. Onbekenden hebben zaterdag avond met brandbommen een aanval gedaan op een zaak in West-Berlijn. Het incident betekende de voortzet ting van een golf van geweld, die de afgelopen week over West-Berlijn is gegaan en die was gericht tegen het Amerikaanse optreden in Indo-China. President Nixon had voor de de monstratie bij het Witte Huis begon persoonlijk contact met een aantal betogers. Hij was om vier uur in de morgen opgestaan om een bezoek te WIJK BIJ DUURSTEDE Gister avond hebben twee fabrieksarbeiders, A. van O. en H. J. H. uit Wijk bij Duurstede bekend, dat zij een in braak van bijna 200.000 gulden heb ben gepleegd. Op 26 december jl. sta len zij bij de familie Van de Werke in deze plaats de brandkast met dit bedrag. Een bijzonderheid is, dat de heer en mevrouw Van de Werke een oom en tante zijn van Van O. Mevrouw Van de Werke is vorige week, mede als gevolg van de emoties na de in braak, overleden. DEN HAAG De Nederlandse Politie Academie zal met ingang van het leerjaar 1971 '72 ook vrouwelijke leerlingen toelaten, voorlopig als proef twee drie per jaar. brengen aan het Lincoln monument Daar zei hij tegen de betogers: „De monstreer vandaag, maar blijf vreed zaam." Tot degenen die de demonstranten toespraken behoorden de actrice Jane Fonda, de kinderarts Spock en de weduwe van dominee King. Leiders van de protestcampagne hebben de grote betoging in Was hington een succes genoemd en opge roepen tot een economische boycot en nieuwe studentenstakingen. Voor vervolg zie pag. 1' De steekvlammen producerende koffers maakten een amateuristische indruk, maar het feit, dat op vier Europese vliegvelden vrijwel Iden tieke aanslagen zijn gepleegd, geeft de politie te denken, dat men wel degelijk met een goed georganiseerde professionele opzet temaken heeft. In Genève was de situatie het ern stigst. Daar bevond het koffertje zich al aan boord van het lijn toestel. Maar ook daar was op het moment van het vertrek al telefonisch gewaarschuwd, zodat passagiers en bemanning tijdig van boord werden gehaald. In Frankfort ontplofte het koffertje terwijl het op een bagagewagen met vele andere koffers naar het Iberia- toestel werd getransporteerd. Op Londen Heathrow fen slotte bevond het koffertje zich eveneens aan boord, waar het dankz'ij de melding werd gevonden voor het ontplofte. Een der ooggetuigen op Schiphol vertelde dat een ongeveer 25-jarige vrouw met een gladharige tekkel ge ruime tijd vlak in de buurt van het koffertje in de hal op een bank had gezeten. De rijkspolitie is naar haar op zoek. Voor de dienst luchtvaart van de rijkspolitie wordt de bescherming van Schiphols luchtverkeer op deze wijze wel een moeilijke zaak. Reeds 15 maanden houdt men met 20 tot 30 manschappen alle vliegtuigen van de El Al nauwlettend in het vizier. Nu is gebleken dat de veiligheids maatregelen die men had getroffen tegen Arabische- terroristen, niet voldoende zijn, worden op alle Eu ropese luchthavens nog uitgebreider voorzorgsmaatregelen genomen. Het weer in Europa weer max. temp. m G gisteren Amsterdam zw. bew. 21 0 Brussel mist 18 1 Frankfort motregen 20 Genève regen 12 2 Innsbruck regenbul onbew. 20 0.4 Kopenhagen 17 0 Locarno regen geh bew. 10 29 Londen 14 9 Luxemburg regen geh. bew 17 Madrid 13 0.1 Majorca geh. bew. 2 MUnchen zw bew. 21 7 Nice onbew. 17 2 Parijs geh. bew. 18 3 Rome Jicht bew. 19 0 Wenen zw. bew. 20 0 Zürich regen 15 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5