ONTWIK KEUNGS SAMEN Él WERKING I Supermarkt in oecumene, moed en toerusting Verontrusten willen „gewoon gereformeerd" blijven Een ivoord voor vandaag EVANGELISATIE WERKERS: Vernieuw wereld en begin bij toekomst Vrijgemaakt commentaar: BLIJE WEREL VREEMDE WERELD Pater Stokman (67) overleden Jubileumvergadering geref. vrouwen vrijgemaakt Bijtanken op De Horst Ds. Van den Brink: Bijhel heeft laatste woord Ontmoetingsdag van vrije evang. vrouwen Europees congres over evangelisatie Beroepingswerl J MAANDAG 11 MEI 191 In het eerste hoofdstuk van hel boek Handelingen wordt nauw keurig verslag uitgebracht van het verschrikkelijke einde van Judas de verrader van zijn Heer. Het is een verslag, dat de lezer met af grijzen vervult en dat zonder enige twijfel een onuitwisbare indruk zal hebben gemaakt op de ongeveer honderdentwinlig mannen en vrouwen, die daar in een bovenzaal te Jeruzalem bijeen zijn. Het verslag laat vele vragen onopgelostHet verraad is een blijkbaar normaal verschijnsel in het mensenleven. Judas heeft de meest vol strekte consequentie van zijn verraad getrokken. Petrus zegt van hem en ook dat moet bijzondere indruk op de discipelen hebben gemaakt dal hij tot hun getal werd gerekend en aandeel aan hun bediening had gekregen. Had iemand ooit méér aan Judas gemerkt dan dat hij erg op geld was gesteld? Zullen de discipelen niet tegen elkaar hebben gezegd, dat ze zoiets nooit van Judas hadden ver wacht? Was deze Judas een gespleten persoonlijkheid? Het is mis schien het beste onze vragen maar in te houden, want wij konten er toch niet uit. Zoals wij nooit ten volle kunnen doorgronden de diep ste roerselen van de menselijke geest. Eén ding staat vast: als de duivel iemand in zijn macht krijgt laat hij hem niet spoedig en ge makkelijk los. We lezen vandaag: 2 Kor. 2 vers 1 tot 17. LAGE VUUBSCHE Vernieuw do wereld i begin bij de toekomst, was het thema van de gereformeerde evangeiisatieconferentie, die het afge lopen weekeinde veel praktijkvragen opleverde. Deze jaarlijkse bezinnings bijeenkomst stond onder leiding van de nieuwe directeur van het evange- lisatieoentrum, ds. H. J Bavinck. Bijdragen werden geleverd over de verschillen tussen het humanistisch ideaal, de marxistische blauwdruk en het evangelisch perspectief. Daaruit lichten we een en ander wat de oud communist A. J. Koejemans over marxisme en leninisme naar voren bracht. Marx vond de klassenstrijd niet uit, maar ontdekte deze, als de altijd werkzame motor van de maatschap pelijke ontwikkeling. De heer Koeje mans accentueerde dat de veelvor migheid bij de uitwerking van het marxistisch-leninistisch principe niet in strijd is met Marx" doctrine. Dr. J. C. A. van Loon belichtte het vreemdeling en erfgenaam zijn van de christen. De christen heeft ook vandaag iets te laten zien van het koninkrijk Gods dat er reeds is. Dat kan een riskante zaak betekenen (denk aan Martin Luther King), maar is een ook triomfante zaak. De discussie spitste zich toe op de vraag of men als chrjsten levens marxist kan zijn, hetgeen de heer Koejemans als mogelijkheid had ge steld. Hoewel ook in de bijbel tegen maatschappelijk onrecht wordt geful mineerd zijn er naast deze overeen komst met wat Marx wil. ook diep gaande verschillen. De kritiek van het christendom moet zich richten op het feit dat bij Marx de enkeling wordt opgeofferd aan een systeem. De weg die begaan werd en wordt naar de heilstaat waarvan Marx droomde, met zijn terreur en dictatuur, dient radicaal afgewezen. Doch dit geluid werd door de heer Koejemans even radicaal veroordeeld. Volgens hem zijn dictatuur en geweld geoorloofd wanneer het erom gaat de heilstaat die immers Jezus ook be loofd heeft, naderbij te brengen. Als God eenmaal in een enorme catastrofe, al zijn vijanden zal vernietigen moet men niet jammeren over het feit dat de revolutie enkele miljoenen slacht offers maakt. Het is hoewel be treurenswaardig een onvermijde lijk iets. En men vergete niet wie daarvan de oorzaak is. Niet degene die aanvalt maar degene die op zijn bezit blijft zitten. In Oost-Duitsland pakte men de zaak iets anders aan dan in de Sow- jetunie. Daar bracht men de bezit tende klasse niet om het leven maar men nam „alleen" de fabriek van de directeur-eigenaar af en liet hem op diezelfde plaats in functie, maar nu voortaan in dienst van de gemeen schap. En als mede-arbeider. Dat acht spreker christelijk verant woord. Vertrouwder was het te luisteren naar de antwoorden die dr. Van Loon gaf vanuit het evangelisch perspectief op dezelfde vragen. Al heeft de kerk al te lang slechts aan „de ziel" en „het hiernamaals" gedacht, al heeft ze nog te veel pas sief afgewacht de dag dat de anti christ komt, heeft zij ook te weinig oog gehad voor verbetering van maatschappelijke structuren, zij bezat toch meer dan de humanist en de marxist Want zij heeft de belofte'. Ze mag wachten hoewel werkend wachten op de grote „revolutie" die God zelf :n de voleinding der dagen brengt. En de kerk verwacht niet maar „iets", maar iemand. Ondanks het zuchten der schepping mogen we vandaag toch reeds triomfantelijk-le ven. De conferentie werd besloten met een agapé-viering» (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT We voelden ons niet in een Blije Wereld, maar In een vreemde wereld, zegt redacteur A. A. Basoski van het Nederlands Dagblad, waarin hij een halve pagina nabe schouwing geeft over ..een machteloze synode". In verband niet de kwestie van de leeruitspraken uit de jaren veertig was deze vrijgemaakte collega vorige week namelijk een dagje in Lunteren. En hij zegt o.m.: al werden we er gastvrij ontvangen (we kregen alle stukken, we werden volledig ingelicht cn we mochten zelfs aan tafel mee- eten, we voelden ons in een vreemde wereld. Hier was geen verslagenheid voor God omdat men boven de Schrift uit had gebonden: omdat men trouwe dienstknechten de mond had willen snoeren, neen, hier was alleen sprake van een oecumenistische geest, waar door men het verleden wilde uitwis sen. omdat men „ruimte" wil. Ruimte voor Kuitert, Lever. Augus tijn. c.s. vraagt toch zeker ook om ruimte voor de vrijgemaakten? Neen. hier was tteen sprake van te rugkeer tot Schrift en belijdenis, al dus de heer Basoski, die vooral was VLEUTEN Gistermiddag is op 67-jarige leeftijd pater mag. dr. Sieg- j fried Stokman OFM in zijn woon- j plaats Vleuten na een langdurige ziekte overleden. Pater Stokman heeft een belang rijke rol gespeeld bij de oprichting van de KVP na de oorlog. Hij be kleedde vooraanstaande functies: o.m. directeur van het R.K. Werklieden verbond en lid van de Tweede en Eerste Kamer. Hjj zat in het college van vertrouwensmannen en de natio nale adviescommissie bij de bevrij ding. ZUID-LAREN Woensdag 13 mei zal de Bond van verenigingen van gereformeerde vrouwen vrijge maakt haar 25e algemene vergadering houden in de Prins Bernhardhoeve in Zuid-Laren. In verband met het jubileum zullen beide vorige presidentes spreken. Dat zijn: mejuffrouw L. de Hoog uit Den Haag en mevrouw M. van Bekkem- Velders uit Hendrik Ido Ambacht. De huidige presidente mejuffrouw I. Sennema zal aftreden. Het tweetal, waaruit haar opvolgster wordt geko zen bestaat uit mevrouw Wiskerke uit Amersfoort en mevrouw Van Herksenuit Heemse. DRIEBERGEN Het Oekumenisch Aktie-centrum heeft het afgelopen weekeinde zijn taak vervuld als tankstation. Werkers in de oecumene op plaatselijk niveau waren naar De Horst gekomen om oecumenisch te worden „bijgetankt". Om weer moed en inspiratie op te doen na ervaren teleurstellin gen, die bijna overal van zich doen spreken. Daartoe vormden de gebouwen van Kerk en Wereld, één grote werkwinkel, waarin oecu menische topfiguren nieuwe impulsen gaven aan vastgelopen ont wikkelingen en in het slop geraakte gesprekken. Meer dan een werkwinkel was het eigenlijk een grote supermarkt. Het voor het boodschappen-doen ver plichte „wagentje" bestond uit een smetteloos witte werkmap, die bij de binnenkomst werd uitgereikt en op dat ogenblik slechts een eenvoudige wegwijzer voor de wandeling door de winkel bevatte, niaar die in de loop „Zijn dolle mina's in de kerk nodig?" Een van de vragen waar over het afgelopen weekend op Kerk en Wereld druk werd ge discussieerd onder leiding van mevrouw W. de Ru-Schouten, die, zoals op deze foto is te zien. tussen de discussies door trouw in haar eigen stand te vinden was. van deze zaterdag en zondag tot scheurens toe zou worden gevuld met verzameld materiaal en zelf-gemaak- te aantekeningen. De deelnemers hadden het maar voor het uitzoeken: Zij konden zelf hun programma's vaststellen en de keuze maken welke spreker ze op een bepaald ogenblik wilden horen, ze konden de folders en brochures kie zen die zij voor hun eigen doel ge schikt of interessant achtten en ze konden zichzelf bedienen als ze kof fie, thee of frisdrank wilden gebrui ken. Uittvisseling Vooral in de discussies die op de inleidingen volgden kon men vaak ZWOLLE „Alleen het Woord is de waarheid. Overal kun ie aan trekken of plukken, behalve aan dat ene Woord. We accepteren in de kerk alleen die mensen die onder het Woord van de waarheid willen buigen. Wie dat niet wil, moet maar Weggaan. Dat is dan doodjam mer als het zo moet, maar een wettige plaats in de kerk kunnen ze niet hebben." Dit zei zaterdag ds. W. C. van den Brink uit Nieuw-Loosdreeht op de bijeenkomst van verontrusten i,n de gereformeerde kerken te Zwolle. Uit het hele land waren een paar hon derd mensen voor het merendeel van middelbare en oudere leeftijd samengekomen. aangesproken door de uitlating van prof. dr. G. C. Berkouwer: „Dat we niet over schuldbelijdenis mogen spreken, wanneer we deze secularise ren; het gaat om de schriftuurlijke diepte ervan We proefden een generatiever.schil, er niet volgens de heer Basoski. die de hoogleraren-sprekers nog het eer lijkste fen het meest op de hoogte) vond. En hij besluit: hoe de beslissing straks ook uitvalt, hier is geen sprake van bekering. We poefden een generatieverschil. De „oude garde" vindt, dat men al ver genoeg gegaan is en zij houdt vast aan de rechtmatigheid van de besluiten. De „jonge garde" wil de „verou derde" zaak opruimen. Deze zaak staat de nodige „ruimte", die men voor de nieuwe theologie van Kuitert c.s. wil scheppen, in de weg. We waren metterdaad in een vreemde wereld. Het was een wereld van machteloosheid, van oecumenis- tisch streven. Wat is de kloof diep geworden! Alleen waarachtige vrij making of wederkeer kan hier gene zing brengen. Geve God dat velen die weg zullen gaan bewandelen. Aldus het commentaar in het Nederlands Dagblad, Kruiswoord-puzzel Horizontaal. I. bergtop in Zwitserland, 4. gift. 7. niet nodig, 10. strijdperk, 12. levendig. 14. vogel, 15. opstootje, 17. holte in een muür, 18. halsdoek. 20. wandversiering, 21. vlaskam. 22. hoge priester te Silo, 24. opleidings-instituul (alk.). 26. rivier, 27. wier. 29. werktuig van de goudsmid, 31. plaats in Friesl., 33. MyihTiguur, 35. hachelijk. 36'.vo- gelverblijfV J7. lusthof. Verticaal. 1. vreemd, 2. suiker (Mal.), 3. zijtak Donau. 4. kreet, 5. vertegen woordiger. 6. metaalhoudende delfstof. 8. dwaas. 9 vallei, II snelheid, 13. gewaagd. 16. mannetjes eend (Z.N.). 19. geest van de rijstcultuur, 20. ieder, 23. een weinig scheel. 25. teken in de die renriem. 26. zuiver. 27.droogoven (Vlaams). 28. ingewand van haring. 30. wang. 32. keurig. 34. meisjesnaam. Oplossing vorige, puzzel I. zon. 2. idool, 3. las. 4. vloed, 5. en ter, 6. rakel. 7. stoer. 8. mos. 9. imker. 10. dal. Het beroep luidt. ZILVF.R- SMID. „Op deze prachtige lentedag duiken wij in een stuk kerkelijke misere, een stuk kerkelijke afbraak", aldus ds. Van den Brink. De verontrusten vin den weinig begrip. Op veel vergade ringen wordt hun gevraagd: ..Wat willen jullie nu eigenlijk?" Het ant woord is: „Gewone gereformeerden zijn." De verontrusten willen de klok niet terugzetten. Er zijn mensen die aller lei theorieen verkondigen. Waar ze ze vandaan halen mag Joost weten, maar niet uit de bijbel. Als ze zeggen dat de belijdenis niet klopt. '3ten ze dat dan aantonen aan de hand van de heilige schrift, die heeft het laatste woord. Eenvoud De vereniging van verontrusten ontvangt regelmatig brieven van mensen die schrijven dat ze in de kerk niet meer geconfronteerd wor den met Christus. „We zullen de een voud van het evangelie weer moeten vinden". Ds. Van den Brink sprak cynisch over de gereformeerde synode: „Is er een profetisch getuigenis van U'tge- i gaan? Welnee. Dan komt de t.v. en dan zie je de heren zitten, samen met meisjes in plastic regenjassen. Alsof j de wereld daarop zit te wachten.". De synodeleden mogen dan vriendelijk doen, ze begrijpen niets van wat de verontrusten beweegt. Hij riep aarom i de synode op tot waarachtige beke- ring. En wat moeten de mensen in hun eigen kerk? Als daar een predikant is die zegt: „De actie voor ontwikke lingshulp Ls me meer waard dan de belijdenis" Wat moet je met zo'n j man? Het beste is te zeggen: „Ga!" De worste'ing van de verontrusten ?.s 1 het uit elkaar halen van wie God UTRECHT Woensdag 13 mei wordt in de jaarbeurs congreszaal in Utrecht de jaarlijkse vrouwenont moetingsdag van de vrije evangeli sche gemeenten gehouden, die om half elf begint. Deze dag krijgt een bijzonder mu zikaal accent, daar het Veluws Sym phonic Orkest is uitgenodigd. Er wor den werken van Joh. Chr. Bach, Schubert en Bizet gespeeld. Verder treedt Marie Cecile Moer dijk op. die in bijbehorende costuums volkslied-les uit verschillende landen za' zingen. De meditatie houdt de presidente, mevrouw M. L. Timmerman-Hoeken dijk uit Oldebroek. kennis nemen van de stand van za ken bij de ander en werden interes sante ervaringen uitgewisseld. Of daarnaast ook de inleiders con crete ideeën en suggesties aanboden die de plaatselijke werkers in de oecumene als nieuw hebben ervaren moet wel worden betwijfeld. Wie heeft bijgehouden wat de oecumeni sche markt de laatste jaren van de mannen uit de landelijke stootgroep heeft gebracht, zal dat ontkennen. Déze bezoekers van oecumeni sche werkwinkel zullen in de korte inleidingen van de prominenten vaak een notedop-herhaling van eerdere publikaties hebben gevonden. Wat overigens niet wegneemt dat de mon delinge overdracht en het persoon lijke contact met deze auteurs nieuwe belichtingen van de problematiek, en zeker ook van de mogelijkheden, kon bewerkstelligen. Veelal waren het dan ook wel be kende geluiden, maar evenzeer bij herhaling boeiende visies, die koplo pers als drs. Darnel de Lange (de rol van inspiratieve groepen), ds. F. N. M. Nijssen (het gemengde huwelijk), prof. dr. H. A. M. Fiolet (de conse quenties van dooDerkenning voor ca techese en confirmatie), ds. Th. M. Loran (jong volwassenen-werk) en mevrouw W. de Ru-Schouten (ver houding man-vrouw in de kerk) te bieden hadden. Exposities Interessant waren zeker de presen taties van enkele werkgroepen met panelen en kleine exposities uit plaatsen als Vlaacdingen (Dynamo- werk), Rotterdam-Ommoord (wijkop- bouw), Amsterdam-city (oecumenisch diakonaat van ds. R. G. H. Boiten) en Amsterdam-BijJmer (waar men o.a. aanwerkt op een „fijn-korrelige structuur", dat wil zeggen kerkdien sten met maximaal honderd bezoe kers). Instructief was het verhaal van pastoor C. G. L. Roeleveld, secretaris van het Oekumenisch Aktie Centrum, over „De plaatselijke oecumene". Hij constateerde dat, hoewel op landelijk niveau uitspraken van wederzijdse erkenning zijn gedaan, de plaatselijke kerken nog rustig verder gaan met het ontwikkelen van eigen structuren. Pastoor Roeleveld gaf ook een hel der inzicht in de taak en functie van de plaatselijke Rac.en van Kerken, die hij met het personeelsbeleid (ook beroeping en benoeming van predi kanten en pastoors) van de aan e ten kerken zou willen belasten, j Prof. Fiolet stelde onverb 1 vast dat de huidge kerkstructuri J ven bij de gratie van de veri iisc heid. Hij zei dat oecumene in 1 alleen maar plaatselijk kan geb doordat christenen „eraan staan". Dat wil zeggen; beginne hospiteren in eikaars kerken Ned ontvangende partij het huis be< e ft baar maken voor de ander. Fiole dat zo moeilijk?" Deelnemers and ned 12C Een groot aantal organisaties met het Oekumenische Aktie trum aan de opzet van de oecui sche werkwinkel meegewerktprc presenteerden zich met eigen riaal-stands. Dit waren o.a. i Willebrordverenigingen, de Werki-vi 2000, De Horstink, Ekklesia, Ke ndi Wereld, De Open Deur, Werkjg t Man/Vrouw, het Gereformeerd gelisatiecentrum, Sjaloom, Werk Uppsala-Nederland, het Interk aP lijk Vredesberaad, de Stichting vorrfide Recreatiecentra, de Stil ig Recreatiewerk der Kerken, de van Kerken in Nederland, de vormde Jeugdraad en het Bedjlen apostolaat. Enorm groot is dc hoeveelhei formatie-, voorlichtings- mingsmateriaal die zij samen, denteel en periodiek, het licht n zien cn die veelal kosteloos vooi®c belangstellende beschikbaar Vrachten vol zijn gisteren uit bergen mee naar huis genome boeken die in de goed gesoriio» stand van Ten Have werden verf niet meegerekend. Toerusting voor nieuwe fcx ging op het oecumenisch gr 331 vlak. Want oecumene kan i stilstand, maar moet altijd de weging, actie, zijn. Daaror 'at uitspraak van J. Moltman, als sprekende blikvanger b een van de stands te lezen „Het nieuwe criterium theologie en geloof moet gel n worden in de actie". J. Voc dient en wie niet. „U moet het niet dulden als een dominee op de kansel staat die er maar met de pet naar gooit, riep hij uit. Normloosheid De bijeenkomst was belegd door de persvereniging „Waarheid en Een heid" en de Vereniging van veront rusten in de Gereformeerde Kerken „Schrift en Getuigenis". „De grote massa is traag in haar reactie op de meest ontstellende me ningen. De moed zou je bijna in de schoenen zinken. Daarom is het goed om samen te komen en elkaar te sterken," zei ds. E. J. Oomkes uit Uit huizen, voorzitter van ie vereniging van verontrusten, in zijn openings woord. Hij noemde de situatie in de kerken „hoogst ernsitg". Er is sprake van een deformatieproces op schier alle terreinen van het leven. Daarom voeren de verontrusten een „totalitai re strijd". Ook op het politieke vlak. Een strijd tegen de „ontstellende normloosheid". „Wij zijn geen richting. Wij zijn gereformeerd en willen niets anders zijn. De keus gaat niet tussen conser vatief of progressief. Elk verwijt van conservatisme werpen wij van ons. Maar het gaat vandaag om de keus tussen Goj en de Baal in de moderne gestalte." Bedankt Van de gelegenheid tot vragen stel len werd druk gebruik gemaakt. Iemand vroeg, of men de Vrije Uni versiteit nog wel kon steunen. Hij meende te weten, dat de meeste stu denten en professoren bij de laatste verkiezingen op linkse partijen had den gestemd. „Ik heb als lid van de VU bedankt", zei ds. Van den Brink. Sommigen klaagden hun nood over hun plaatselijke predikant of zeidëh dat de verontrusten worden gepas seerd bij verkiezingen voor de kerke- raad. Een mevrouw uit Drachten vroeg, hoe het met de politiek moet. Ds. Van den Brink: „Je kunt van JOngeling denken wat je wilt, maar het is een lust deze man in de Kamer te horen." Die opmerking had applaus tot ge volg. s Middags" sprak ds. R. Akkerman van Kampen over „Het koninkrijk Gods: een zaak van nu of een zaaa van straks?" De worsteling tussen het riik van God en dat van de Duivel blijft tot de jongste dag.p Ds. Ak kerman noemde het '-en lichtvaardig optimisme, als men denkt dat Gods koninkrijk gevestigd wordt door de kerk te laten opgaan in de wereld. Het is onjuist tc denken, dat wij langs „horizontale" weg het konink- rijksGods op aarde kunnen brengen. KOETST, idi de kleine catechismus van de UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT Vraag 8: Betekent het onvoldoende toegeven op de UNCTA conferentie door de rijke landen, dat er nog weinig sprake is v u, menta liteitsverandering Antwoord 8: Ja, de mentaliteitsverandering is nog onv Mi doende doorgedrongen. Daarvoor is nodig, dat wij zoals het h mondiaal denken. Dat wil zeggen dat wij over onze eigen grenzen heen zien de belangen van de derde wereld even hoog waarderen als oi eigen nationale belangen. Dan pas gaan we aanvaarden dat tr zenden van geld en deskundigen niet voldoende is. Duizend deelnemers in Amsterdam (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Volgend jaar zal van 29 augustus tot 5 september een groot Europees evangelisatiecongres worden ge houden. Ongeveer duizend deel nemers worden verwacht. De organisatie is in handen van de Billy Graham Evangelistic Associa tion en de Europese Evangelische Al liantie, die ook enkele weken geleden de tele-evangelisatiecampagne Euro '70 vanuit Dortmund met Billy Gra ham organiseerden. Het congres in Amsterdam is te be schouwen als een vervolg op het we reldevangelisatiecongres. dat in 1966 in Berlijn werd gehouden. Sindsdien zijn er al regionale congressen gehou den in Singapore, Bogota en in Min neapolis voor Azië. Latijns-Amerika en de Verenigde Staten. In verschil lende Zuidamerikaanse landen wor den nationale congressen voorbereid. Reverend W. Gilbert Kirby, direc teur van het London Bible College en Peter Schneider uit Berlijn, directeur van de Duitse Evangelische Alli zijn belast met de voorbereiding b' het congres in Amsterdam. NED. HERV. KERK Beroepen te Asten en Someren stand in het pastoraat): F. L. Duijkeren te Amsterdam-west; te terwoude: vie. S. L. Schoch te Haag. GEREF. KERKEN Benoemd tot voorganger te Ee de heer E. Wind, voorganger te sum. GEREF. KERKEN (vrggem. Beroepen te Hattem; J. Meilfi Beverwijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Noordeschut: H. Schaaf te Dordrecht Bedankt Dirksland. GEREF. GEMEENTEN voor Zeist: P. Blolle

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2